STADS NIEUWS MAANDAG 15 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige, later waarschijnlijk verder toenemende Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijke, later waarschijnlijk weer ruimende wind, betrokken tot zwaar be wolkt met regen, weinig verandering iv temperatuur. Hoogste -barometerst.: 772.0 te München. Laagste barometerst.: 731.2 te Janmayen. Een diepe depressie trok in de afgeloopen dagen via IJsland naar het Oosten. Haar kern ligt thans Oost-Noord-Oostwaarts van Janmayen. Zij tasttte het hoogedruk- gebied over Scandinavië flink aan. Langs de Noorsche kust viel matige tot lichte neerslag. In het binnenland van Zweden en over Finland heersch'. nog strenge vorst. De hooge drukking in het Zuid-Wes ten verplaatste zich naar Centraal-Europa. Over Polen, Zuid-Duitschland en Oosten rijk is de vorst meest licht. In onze omge ving passeerde in de" afgeloopen nacht een vlakke secundaire, die lichten regen bracht en daarna mist ove~ geheel Nederland en omgeving. Boven de Britsche Eilanden, waar de temperatuur flink gestegen is. be vindt zich thans een rug van hooge druk king. In het Zuiden ;s er de lucht nog be trokken, over Schotland is het opklarend. Ten Werten van Ierland nadert een vrij actieve depressie, die storm op den Oceaan veroorzaakt. Bij de beoordeeling van het toekomstig weersverlocp over onze omge ving. moet met de nadering van deze se cundaire ernstig rekening worden gehouden Waarschijnlijk zal zr krimpenden en ge leidelijk toenemenden wind veroorzaken De kansen op regen zijn groot. Na het pas- seeren van deze depressie volgt opklarend weer. LUCHTTEMPERATUUR. 8.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 5.42 uur tot tot Dinsdagmorgen 6.46 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 16 Febr. voorm. 6 en nam. 6.24 uur. LUCHTVAART PROFESSOR PICCARD OPNIEUW NAAR DE STRATOSPHEER Hij hoopt 32.000 M, hoog te komen Professor Jean Piccard heeft het voor nemen te kenen gegeven een nieuwe tocht te ondernemen naar de stratospneer en alle vorige hoogterecords te breken. Hij hoopt n.l dezen keer niet minder dan 32.000 M.. hoogte te komen, hetgeen bijna 12.000 M. boven de oude records is. De stijgkracht wil prof. Piccard verhoo- gen door 2.000 kleine ballons boven zijn gondel te bevestigen. Dezen zomer maakt hij een proefvlucht. DE GEHEIMZINNIGE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD-ZWEDEN. Binnenkort maatregelen van de regeering te wachten. De „Nya Dagligt Allehanda" publiceert een verklaring van den chef van den Zweedschen generalen staf, luitenant-gene raal Nygren, waarin deze zegt, dat door de mededeeling van generaal Reuterswaerd een einde is gekomen aan den twijfel in zake vreemde vliegtuigen boven Noord- Zweden. De generale staf zal alle moge lijkheden moeten bestudeeren om een ein de te maken aan deze vliegerij. In ver band met de grootte van het gebied is het niet voldoende,.als een escadrille militaire vliegtuigen hierheen wordt verplaatst, doch moet een bewakingsdienst worden georga niseerd, waaraan ook de burgerbevolking deelneemt. Het blad voegt hieraan toe, dat het mi nisterie van oorlog zich reeds geruimen tijd bezig houdt met deze kwestie en dat maat regelen binnenkort te verwachten zijn. Generaal Reuterwaerd schrijft in de „Af- tenbladet", dat het noodzakelijk is een af- deeling van de luchtmacht te plaatsen in de vesting Boden, aangezien in het gehee- le Noorden van Zweden geen enkel mili tair vliegtuig te'vinden is. Verder schrijft hij. dat de vreemde vliegers het blijkbaar hebben voorzien op bepaalde rivierdalen, spoorwegen en industrie-centra. Deze in druk van den generaal steunt op mededee- lingen van betrouwbare lieden. De „Aftenbladet" oppert verder de ver ondersteling, dat Ie vreemde vliegtuigen Russische machines zijn. GEMEENTERAAD. Voorstellen en moties voor de begTooting. Voor de bagrootings-behandeling zijn door het Raadslid den heer v. d. Laan (Vrijheidsbond) de volgende voorstellen ingediend: „De vergoeding voor de kosten van locale telefoongesprekken alleen toe te kennen aan Burgemeester en Wethouders en eemge hoofdambtenaren, door Burgemeester en Wethouders te bepalen". „De kosten der abonnementen voor tele foon voor de leden van den Raad tot op de helft te verminderen, behalve voor de Wet houders". „Gedeputeerde Staten in overweging te geven, de jaarwedden der Wethouders met 10% te verminderen" „Gedeputeerde Staten in overweging te geven, de presentiegelden der leden van den Raad tot op de helft te verminderen". „Op de kosten van ziekenverpleging in de wijkgebouwen de voorgestelde korting van 15% niet toe te passen". Door den heer Jongeleen (S.D.) is even eens voorgesteld, bij punt 594 der begroo ting om de voorgestelde korting van 15% op de subsidies aan de Wijkvereenigingen niet toe te passen. Door den heer van Eek (S.D.) is voorge steld: „De Raad verzoekt Burgemeester en Wet houders te benoemen een Commissie ad hoe, die tot taak heeft te onderzoeken het vraag stuk betreffende de instelling van contact commissies tusschen de maatschappelijke organisaties en het gemeentebestuur, en uit te brengen een verslag van haar conclusies aan den Raad". Eveneens door den heer v. Eek: „De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voortaan ook in Leiden op Zondagna middag het houden van optochten met mu ziek en banieren als regel zal worden toe gestaan". Door den heer Hessing (S.D.) is voor gesteld: „De Raad verzoekt het College van B. en W. in overleg met het Economisch-Techno- logisch Instituut voor Zuid-Holland en z. m. insam en werking met de desbetreffende or ganisaties van werknemers en werkgevers de mogelijkheid te overwegen, te Leiden een textielschool te vestigen en noodigt het College van B. en W. uit het resultaat van haar bevindingen den Raad mede te dee- len". Eveneens door den heer Hessing: „De Raad, van oordeel dat de door het College van B. en W. aangegeven gedrags lijn om onderhoudswerken bij de bedrijven te doen uitbesteden aan particulieren niet moet worden gevolgd, spreekt de wenscheiijkheid uit. om meer dan dit tot nu toe het geval was, onder houdswerken te doen uitvoeren in eigen beheer". Door den heer van der Voort (S.D.) is voorgesteld om achter het woord betref fende" uit art. 14 onder paragraal 2 van de Verordening houdende reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de ar- beids- en dienstvoorwaarden van het per soneel in dienst van de Gemeente Leiden, het volgende te doen opnemen: „bezuini- gings-maatregelen direct'de belangen van het personeel rakende, voorts", verder vol gens bestaand art.; in art. onder paragraaf 2 van bovengenoemde verordening, „twee vereenigingen" wijzigen in „een vereeni- ging" en „kunnen" in „kan". Door de heer Schüller (S.D.) is voorge steld, het bestuur van de Gemeentelijke Woning Stichting uit te breiden door op neming in genoemd bestuur van een bewo ner dezer woningen. Eveneens door den heer Schüller: „De Raad noodigt Burgemeester en Wet houders uit plannen en kostenberekeningen te maken en bij hem in te dienen voor de volgende werken. lo. Demping van het Levendaal met bij komende werken. 2o. Verbreeding en verlaging van de Jan van Goyenbrug. 3o. Bouw van een brug over de Haar lemmertrekvaart tusschen Marendijk en Mussenbroekstraat en doortrekking van deze straat naar de Koningstraat". Eveneens door den heer Schüller: „De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat ter bevordering der werkgelegenheid wordt ingesteld een Gemeentelijk Bureau voor werkverruiming". Naar wij vernemen zullen ook nog en kele voorstellen worden ingediend door partijen van de rechterzijde. Het aantal voorstellen en moties is aan merkelijk kleiner dan vorige jaren doordat de S.D.A.P. ten deze van tactiek schijnt veranderd te zijn! Handelsregister K. v. K. Nieuwe insch ij ving: 6887. Gebr Schellingerhout (B. P.). Benthuizen, Dorps straat 67—68. Metselaars- en aannemers bedrijf: Vennoot: G. Schellingerhout en C. Schellingerhcut Benthuizen. W ij z i g i n g 5781. A. Schellingerhout en Zoon. Benthuizen, Dorpsstraat 6768. Metselaarsbedrijf. Deze vennootschap is ontbonden; beide vennooten zijn uitgetre den. Thans L een nieuwe vennootschap on der firma gevormd onder den naam; Gebr. Schellingerhout. Gistermorgen te 10 uur heeft de politie alhier op aanwijzing van een burger drie personen aangehouden, die zich op ver dachte wijze op den Morschweg ophielden. Het bleken drie bekende Rotterdamsche in brekers te zijn, in het bezit van verschil lende inbrekerswerktuigen. Aangezien hun echter niets ten laste kon worden gelegd, zijn zij na verhoor weer op vrije voeten gesteld. R. K. SPORTBEWEGING. Voor alle leden van alle katholieke sport- vereenigingen in de stad wordt er deze week in de Hartebrugskerk een Triduum gehouden. Een Triduum dus voor alle Dames en Heeren, Meisjes en Jongens, die hoe dan ook aan de sport doen. Daar komen de voetballers en de athle- ten, de gymnasten en de hockey-ers; daar komen de leden van de verschillende afdee- lingen van Docos, van Groen-Wit, van Actief en de Korfballers van Klimop. Het is toch niet zonder reden, dat wij ook de Sport naar Katholieke beginselen willen beoefenen? Die Katholieke beginselen zul len ons daar eens duidelijk worden uiteen gezet. Ook de belangstellende niet-leden der R. K. Sportbeweging hebben vrij toegang tot de kerkelijke oefeningen. De twee avondoefeningen worden gehou den a.s. Donderdag en Vrijdag te half negen, terwijl as. Zondag in de Lodewijks- kerk te kwart over negen een H. Mis voor onze Sportvereenigingen wordt opgedragen, waarna gemeenschappelijk ontbijt voor hen, die zich hiervooi hebben opgegeven. R. K. Sportcentrale. ST. JOS. GEZ. VER. Eerherstel-avond. tieaenavond komen de Joseph-Gezellen bijeen om hun eerherstel te brengen aan Koning Christus, een eerherstel voor den smaad, Hem in Moskcu aangedaan. De Prasses zal de akte van eerherstel ver- rienten. Als sprekers treden op kap. Schra- ma over „Godsdienst en communisme" en senior St. Menken over „Communisme, dat de maatschappij kraakt". Ongetwijfeld een prachtige bijeenkomst, waar ieder goed Kolpingszoon bij tegen woordig zal zijn. „LENTE IN FEBRUARI". Als inzet van het dit jaar te vieren gou den feest der Leidsche Gez. Ver. wordt as. Vrijdag in de zalen van „Den Burcht" een Bloemen-, Huisvlijt- en Vaktentoon stelling geopend. Ik heb zoo mijn oor te luisteren gelegd en vernomen dat deze buitengewoon mooi en grootsch zal worden. Vooreerst zal men er een keur van vak- en huisvlijtvoorwerpen exposeeren en wat wel het grootst zal zijn is de bloementen toonstelling. De groote graanbeurszaal zal veranderen in een sprookjeszaal van bloe menpracht. De Gez. Vereenigingen rondom Leiden zullen deze door hun inzendingen van bloeiend materiaal verzorgen. En, dank zij de welwillende medewer king van verschillende groote bloemisten, zal alles onder deskundige leiding van den heer Jonker (chef Leidsche Plantsoenen dienst) tot een prachtige expositie worden; voorwaar dus lente in Februari. Het eenige wat nog noodig is om alles naar wensch te doen slagen is, de belang stelling van een ieder uit Leiden en om geving. Komt daarom allen Vrijdagavond, Zaterdag of Zondag naar den Burcht. Gij komt toch allen zien? A. P. VREEBURG. Werklooze Jonge Middenstanders. Door de R. K. Commissie van Jeugd- werkloozenzorg wordt speciaal voor de jonge middenstanders een cursus gegeven in Staatkundige wetenswaardigheden. Deze cursus wordt gegeven door Mr. H. Geise op de Woensdagmiddagen te drie uur in het Eigen Huis van de K.J.M.V., Mare 85. Wie zich alsnog voor deze cursus willen opgeven, worden verzocht a.s. Woensdag des middags te 2.30 uur aan dit adres aan wezig te zijn. Oranje en de Kunst. Vrijdagavond j.l. hield de afd. Leiden van het Nationaal Jongeren Verbond een bijeenkomst in „Huize Feenstra", alwaar mej. M. H. Nederburgh, oud-leerares der Meisjes H.B.S. alhier, een zeer interes sante lezing hield met vele lichtbeelden over: „Oranje en de Kunst". Zelf hebben de Oranjes zich bijna niet beziggehouden met het scheppen van kunst, doch voor hun paleizen en buiten huizen, voor hun portretten en voor de schilderingen in hun verblijven hebben zij vele belangrijke opdrachten gegeven, die den naam van Oranje in de Kunstgeschie denis vaak doen vermelden. Spr. lichtte dit toe door tallooze plaatjes te projectee ren: afbeeldingen o.a. van het Prinsenhof te Delft, het Stadhouderlijk kwartier te 's-Gravenhage, het Huis Honselersdijk, Loo, Soestdijk en minderbekend: Zuylen- stein bij Amerongen; onder de portretten waren opmerkelijk: de wandschildering in het Huis ten Bosch, voorstellende de Zegetocht van Prins Frederik Hendrik, en de portretten van Prins Willem, waarvan veel zeer oude copieën bestaan. Ook de wandschilderingen met Braziliaansche landschappen, geschilderd voor het Mau- ritshuis passeerden de revue. Een dank baar applaus beloonde de vele moeiten, die mej. Nederburgh zich moet hebben getroost om een dergelijke fraaie collectie plaatjes te verzamelen. De agent van politie C. Wijnnobel zal op Dinsdag, 16 Februari a.s., den dag herden ken, dat hij' voor 25 jaar in gemeente dienst trad. Des namiddags te 2.45 uur zal de huldi ging plaats hebben in de Theoriezaal van het politiebureau. ZEVENDE LUSTRUM „WERKMANS WILSKRACHT". Muzikale rondgang en receptie. Ter inleiding van de herdenking van het 35-jarig bestaan heeft de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" Zaterdagmiddag een muzikalen rondgang door ce stad ge maakt, waardoor een groot gedeelte der burgerij niet alleen kennis heeft genomen van het feit, dat er met „Werkmans Wils kracht" weer iets bijzonders te doen is, doch tevens heeft kunnen zien welk een kranigen indruk dit muziekkorps nog steeds maakt. Evenals bij het 25-jarig jubileum waren alle muzikanten opnieuw in nieuwe unifor men gestoken, hetgeen aan het uiterlijk nieuwen luister bijzette. De muzikale wandeling door Leiden's straten was echter niet slechts bedoeld als uiterlijk vertoon, doch tegelijkertijd als hulde aan den bekwamen directeur, den heer Gerardus Dik, wien ten zijnen huize aan het Gerecht een serenade werd ge bracht. Als eerste muzieknummer werd al daar ten gt-hoore gebracht „Met moed Voor waarts", een compostiie van den directeur zelf. De voorzitter van „W. W.", de heer H. Stikkelorum, hield daarna een toespraak tot den heer Dik, waarbij hij er op wees, dat hij door ziekte van mevr. Dik niet altijd even gedisponeerd was, doch desniettemin paste een hartelijk woord van dank aan den bekwamen directeur, die reeds een langen diensttijd voor „W. W." heeft. Aan mevrouw Dik werden bloemen geoffreerd. De heer Dik dankte voor de bewezen sympathie en zeide van oordeel te zijn, dat het tijdperk der afgeloopen tien jaar als een stap was geweest. Wel een bewijs, dat zijn directeurschap hem geen last was ge weest. Dat was alleen ook te danken a^n de goede saamhoorigheid der leden, welke hier als bijna nergens wordt aangetroffen. Hieruit moge „W. W." kracht putten voor een goede toekomst. Nadat vervolgens de eerewijn was ge schonken werd de maresh door de stad voortgezet, om ten slotte bij „Den Burcht" te worden ontbonden. Daar hield het bestuur van 57 uur een druk bezochte receptie. Onder degenen, die hier hun gelukwen- schen kwamen aanbieden, noemen we aller eerst den heer Lou Driessen en zijn echt- genoote. Na de hartelijke gelukwenschen aan bestuur en kapel, aangeboden door den heer Driessen, deelde mevr. Driessen mede, dat zij voor den feestavond nog'een verrassing had. De voorz. dankte den heer Driessen en in hem zijn vader en zijn oom, beschermhee- ren der vereeniging, die vorig jaar overle den zijn, voor de groote vrijheid en den financieelen steun, die de kapel steeds van hen heeft mogen ondervinden. Een vertegenwordiger van de fa. Kreym- borg, welke firma de nieuwe costuums heeft geleverd, bood naast de gelukwen schen der firma tevens een zestigtal nieu we marschboekjes aan met twaalf mar- schen. De eervoorzitter van „W. W.", de heer J. Verver, hierna het woord verkrijgend, her innerde er aan, dat hij ongeveer 25 jaar het voorzitterschap had waargenomen, doch dat was in tijden van hoogconjunctuur. Toen was het saamhoorigheid bezitten en toon en gemakkelijk, nu echter is het zoo veel moeilijker. Spr. haalde daarna verschillende trek jes uit de geschiedenis van „W. W." op en schetste de moeilijkheden bij de aanschaf fing van het eerste uniform, waarmee toch altijd een bedrag van 3000 gemoeid is en wees op den „woningnood", waarin de ka pel thans verkeert, doch uitte bok hierin opnieuw zijn hoop op den heer Driessen. De voorzitter dankte den heer Verver voor zijn woorden en uitte den wensch, dat hij nog lang voor „W. W." in de bres zal mogen springen. Nadat verschillende sprekers hun geluk wenschen hadden aangeboden, huldigde de voorz. de gebrs. M. en J. van Leeuwen, die vanaf de oprichting lid waren en den heer J. D. v. Berkel uit Alphen aan den Rijn, die eveneens tot de oprichters behoor de en van zijn belangstelling blijk gaf. De heer Verver bracht op humoristische wijze enkele historische bijzonderheden uit die afgeloopen 35 jaar naar voren, waar aan de jubilarissen ongetwijfeld de herin nering bezitten. Een van de aardigste daar van was een bezoek aan Leiderdorp, waar na afloop de burgemeester op wijn trac- teerde. Achter elkaar trokken de leden daarop het huis rond, doch aan den stoet scheen geen einde te komen zoodat ten slotte de vraag werd gesteld hoeveel le den „W. W." dan wel telde. Het bleek, dat degenen, die het eerst getracteerd waren, opnieuw zich aangesloten hadden bij den laatste, zoodat het een ring werd zonder eindeGeen wonder, dat er nog eens hartelijk gelachen werd om die grappen uit de oude doos. Onder aegenen, die ter receptie kwamen noemen we verder nog afgevaardigden van de 3 Oct. Ver., van het Dubbelmannen- kwartet „Sempre Avanti", de Leidsche Postharmonie, T. en D., de Leidsche Chr. Harmoniever., Athalia", het N. Z. H. T. M.- corps en het Leidsch Politie Muziekgezel schap, die bijna alle hun wenschen verge zeld deden gaan van bloemstukken. Ook het damescomité liet zich niet onbe tuigd en bood zijn wenschen vergezeld van bloemen aan bij monde van mej. M. E. Minkede Vroede. Verder noemen we nog den heer J. D. van Berkel, een der op richters, eerelid van „W. W." en naamge ver van deze kapel. De voorzitter dankte telkens de spre kers voor hun gelukwenschen en in gezel- ligen kout, afgewisseld met een stukje mu ziek en een Lartigen dronk kwam het ein de der receptie spoediger dan men ver wacht had. Schriftelijke gelukwenschen waren nog ingekomen van den Bond van Leidsche AGENDA LEIDEN. Woensdag, jaarvergadering R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, R.K. Volksbond, Steen- schuur, 8.15 uur. Woensdag, Ned. Reisvei*. voor Katholieken, Jaarvergadering in Hotel den Burcht, 8.30 uur. Donderdag, R.K. Metaalbewerkersbond, jaarvergadering afd. Leiden, Bonds- gebouw, 8 ur. Donderdag, Genootschap van den Stil len Omgang, afd. .Leiden, le denvergadering gebouw St. Jos.- Gez.-Ver., 8.15 uur. Donderdag, R. K. R ec 1 asseerin gsv e reen ig ing afd. Leiden, gebouw St. Vine. Ver., Hoogl. Kerkgr. 32, zitting 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 F e br. a. s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, D. J. van Drissum, Mare 40, tel. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. CORRESPONDENTIE. Een vragensteller. Wij moeten, om verkeerde dingen te voorkomen, de eisch stellen, dat de vragen-stellers ens hun naam mededeelen. Men kan dat ook vertrouwe lijk doen. Wij willen echter wel als onze voorloopige meening uiten, dat uw vragen op verkeerde gissingen berusten. Kent u menschen, die de door u genoem de functies bekleeden en van wie met eeni ge reden wordt verondersteld, dat zij zich gedragen op een wijze, als door u ge noemd? Met belangstelling zien wij nadere omschrijving van uw vragen tegemoet. Hoofdredacteur. Harmonie en Fanfaregezelschappen en van de Harmonie „P. C. en L." We herinneren er ten slotte aan, dat Woensdagavond het invitatieconcert in d.e Stadsgehoorzaal plaats vindt met mede werking van „Sempre Avanti". SURSUM CORDA. Uitvoering van „Les Béatitudes". Op Vrijdag 26 Februari a.s. hoopt het Gemengd Koor „Sursum Corda" welk koor vóór 30 jaar werd opgericht een uitvoering te geven van het meesterwerk van César Franck „Les Béatitudes". CésarFranck beschouwde dit werk als het voornaamste van zijn composities. De tekst ervan werd vervaardigd door Mada me Colomb, de vrouw van een lyceumlee raar te Versailles. In den herfst van 1870 had Franck die in 1822 te Luik geboren werd de bei de eerste Béatitudes beëindigd. Tijdens het bombardement van Parijs in 1871 kwam de instrumentatie ervan gereed. Eerst in den herfst van 1879 waren de acht Béatitudes gereed. Vooraf gaat een proloog, waarin de reci- tant de ellende op aarde schildert. Niemand meer heeft hoop, doch dan klinkt te midden der vertwijfeling een stem uit den hemel. Allen staren opwaarts en zij zien den berg der heiligheid, waar de Verlosser troont, omstuwd van Engelenscharen, en zij zingen: „Welzalig is hij, die de hoop der verbrijzelde harten doet herleven". Daarop volgen de verschillende Zaligspre- kringen. Franck heeft niet het voorrecht gehad de compositie, -velke hem zoo lief was, ge heel en in volledige bezetting te hooren uitvoeren. Hij stierf in November 1890 en in den winter van 1891 volgde de eerste uitvoering ervan te Parijs. „Sursum Corda" heeft met dit werk on getwijfeld een goeden greep gedaan en we hopen, dat de uitvoering succesvol moge zijn. Medewerkende zijn: To van der Sluys, sopraan, Nora Blok sopraan, Annie Woud alt, Henk Viskil tenor, Jan Schipper tenor, Max Kens bas en Lucien Louman bas, be nevens het Utrechtsch Stedelijk orkest. Het geheel staat onder leiding van Anton v. d. Horst. REUZEN, DIE VALLEN. Bouwen en breken.Zoo ging het door de eeuwen heen, doch dikwijls komt de slooper maar al te vroeg. Dit dachten we vanmorgen, toen ons de mededeeling ge werd, dat een der machtige schoorsteenen der Leidsche Katoen Mij. op het punt staat te vergaan. Voor de fa. Wijtenburg n.l. heeft de heer Nic. v. d. Akker uit Zoeterwoude het sloopwerk aangenomen van den meest noordelijken schoorsteen op dit uitge strekte terreinencomplex, den schoorsteen bij den Zijlsingel. Nog stond hij daar als een reus, meer dan vijftig meter hoog, met een opper vlakte op den grond van 16 M.2 Nog geen eeuw stond deze trotsche ko lossus daar. Een steen, op manshoogte aan de Noordzijde ingemetseld, vertelt ons: Clemens Driessen, 2 Juli 1860. Nog geen eeuw oud, maar niettemin tal van geslach ten overlevend en nu ook gedoemd te ver dwijnen. Dagelijks zal men dezen reus ver der zien inkrimpen om ten slotte voor goed te verdwijnen. Voorloopig moet steen voor steen wor den afgebroken. De bebouwde omgeving laat niet toe den schoorsteen om te halen; misschien dat later na inbouw van een stel ling, de schoorsteen uit elkaar gewrongen zal worden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2