DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang MAANDAG 15 FEBRUARI 1937 No. 864» Sh Ccidóeh^Soti/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week 2.b0 per Kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbsle van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Kweekelingen met akte In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 lezen we o.m.: Verscheidene leden brachten ter sprake den zoogenaamden kweekeling met akte. Zij meenden, dat duidelijk gebleken is, tot welke ongewenschte verhoudingen in de school heeft geleid de bepaling, dat voor kweekelingen met akte niet meer de eisch geldt, dat zij onder toezicht en leiding van een onderwijzer werken.. Deze bepaling be dreigt de salarispositie van den onder wijzer en maakt ongezonde concurren tie mogelijk. De leden, hier aan het woord, dron gen aan op herstel van de vroegere be paling, voordat het misbruik van on derwijzers zonder salaris nog verder zal zijn doorgewoekerd. Dat het stelsel van den zoogeriaamden kweekeling met akte tot ongewenschte ver houdingen voert is overduidelijk. Het staat ongeveer op eenzelfde lijn als de practijken van werkgevers uitsteken de propagandisten voor het communisme! die het loon hoofdzakelijk of zelfs al leen en uitsluitend regelen naar vraag en aanbod. Wij hebben nog nooit een bevredigende verdediging gehoord van dat stelsel. Tenzij dat er geen geld is. Op dezen grond zou men ook tenslotte een toestand kunnen rechtvaardigen, waarbij men onderwijzers naar burgerlijk armbestuur of maatschap pelijk hulpbetoon verwees. Men voert wel 'ns ter verdediging aan, dat die kweekelingen met akte allen zeer jong zijn. Maar: eerstens, is dat niet heele- maal waar, want er zijn ook kweekelingen met akte, die al verscheidene jaren aldus rondloopen; en, vervolgens, ook voor jon ge menschen geldt de eisch van een recht vaardig loon. Wij erkennen volmondig, dat een jonge onderwijskracht minder, véél minder verdienen mag en zelfs moet, dan een, die b.v. een twintigtal jaren ervaring en routine heeft. Maar in vele gevallen is er bij de kweekelingen met akte geen of nauwelijks sprake van verdienen! Bedoelde critiseerende Kamerleden wen- schen kweekelingen met akte te laten wer ken alleen onder toezicht en leiding van een onderwijzer, De bedoeling is, dat dan het getal aanstellingen zal verminderen, omdat men dan geen kweekeling met akte zal kunnen plaatsen, zelfstandig voor een afzonderlijke klasse. Die bedoeling is goed en beoogt een beteren toestand te scheppen dan de bestaande. Beter, veel beter zou het echter zijn het malle instituut van kwee kelingen met akte op te heffen. NA HET EUCHARISTISCH CONGRES TE MANILLA. Aankomst van deelnemers te Batavia. BATAVIA, 15 Februari. (A.N.P.). Onder het gejuich van de vele, op het perron aan wezige Katholieken, stoomde de nachttrein uit Soerabaja binnen, die de vele deelne mers uit Batavia, die het Eucharistische congres te Manilla hadden bijgewoond, te rugbracht. Onder hen waren mgr. Willekens, pater Van der Linden, en een jeugd-groep onder leiding van pater Awick. De congressisten werden welkom gehee- ten door de pastoors Janssen en Schlatt- mann en het bestuur van den Katholiek Socialen Bond. De deelnemers verklaarden, dat de thuis reis onder veel betere weersomstandighe den was gemaakt dan de heenreis. ONTZETTENDE BIOSCOOP-BRAND Meer dan 700 menschen- levens verbrand In brandend theater ingesloten Volgens berichten uit de Mandsjoerijsche stad Antoeng heeft aaar Zaterdagavond in een bioscooptheater een brand gewoed, die ontzettende gevolgen heeft gehad. Vijftienhonderd menschen aanschouw den een film over het Chineesche nieuw jaar, toen op het tooneel een brand uit brak, die zich snel uitbreidde over het ge- heele theater. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek. Gillend en schreeuwend trachtte de me nigte zich een weg naar den uitgang te banen, waarbij gevochten werd op leven en dood. Plotseling bezweek de gallerij, even later stortte het dak in, waardoor velen het gebouw niet meer konden ver laten. In vijftig minuten was het theater tot den grond toe afgebrand, de bestrijders van het vuur stonden volkomen machte loos. Japansche troepen, die te hulp waren geroepen, vormden een cordon en namen deel aan de reddingspogingen. Meer dan 700 menschen, voor het mee- rendeel vrouwen en kinderen, zijn om het leven gekomen. Reeds is het stoffelijk overschot van een 650-tal slachtoffers onder de puinhoopen vandaan gehaald, 28 personen werden ern stig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De brand tastte 30 huizen in de omge ving aan. De wereld in vogelvlucht Zooals wij verleden week na den val van Malaga veronderstelden, heerscht er na deze krachtsinspanning in het Zuiden voor loopig eenige rust. De opmarsch der na tionale troepen in *de richting van Almeria is volgens mededeelingen van generaal Queipo de Llano voorloopig gestaakt. Deze rust is natuurlijk slechts betrekkelijk; bom bardementen en schermutselingen zullen er wel dagelijks plaats hebben, maar voor dat een nieuwe grootsch opgezette actie wordt ingezet, zullen nog wel enkele dagen verstrijken. Bij Madrid wordt eveneens wel gevoch ten, maar de vorderingen zijn met het bloote oog niet waar te nemen. In Duitschland blijft de strijd tusschen Kerk en Staat aanhouden. Gisteren heeft kardinaal Faulhaber op den preekstoel den nationaal-socialisten weer openlijk be schuldigd van schending van het Concor daat. Het wordt meer en meer duidelijk, dat de nationalisten niet alleen geen eer bied hebben voor plechtig gesloten verdin gen onder het vorige regiem, maar ook niet voor verdragen, welke zij zelf hebben ge sloten. Dergelijke verdragsschendingen kunnen niet geschieden de kardinaal constateert dat terecht zonder een groot eer-verlies. Uit Mandsjoekwo komt het ontstellende bericht, dat in de Mandsjoerijsche stad An toeng meer dan 700 personen levend ver brand zijn in een stampvolle bioscoop. De toestanden zijn daar natuurlijk van dien aard, dat een dergelijke ramp mogelijk is. Alles is van hout en van licht materiaal. Zbodra daar een brandje uitbreekt, wordt het direct een groote ramp. Het balcon zak te in en het dak kwam brandend neer op degenen, die wanhopig vochten om uit de vuurpoel te geraken. Er komen in dat hoekje der aarde wel meer groote rampen voor, maar een derge lijke helsche massa-dood grijpt iemand zelfs in het Westen, aan de andere zijde der aarde, toch even aan. Felle aanklacht van den Bisschop van Regensburg MASSALE GELOOFSAFVAL IN HET DERDE RIJK Het beslissende uur nadert BERLIJN, (K.W.P.), 15 Febr. 1937. De Bisschop van het Zuid-Duit- sche Bisdom Regensburg Mgr. Dr. Michael Buchberger heeft Zondag 14 Februari een Herderlijk Schrij ven vanaf den kansel laten voor lezen, dat werkelijk verpletterend is. Wij laten hieronder een korte samenvatting volgen. Het zwaarwichtige uur der beslissing komt steeds meer nabij. Ieder moet kiezen tusschen een van beide wegen, waarvan de een naar God en het eeuwige leven leidt, terwijl de andere afwijkt van God en ten eeuwige verderve voert. Christus wil belijders, die zich niet schamen en die Hem niet verloochenen wanneer het ernst wordt. Maar is de druk die thans op de Duit- sche Katholieken wordt uitgeoefend vaak niet te zwaar en zijn de gevolgen van een openlijke belijdenis voor menigeen niet te bitter? Is het althans onder dergelijke omstandigheden niet geoorloofd om zijn geloof behoedzaam te ver-heimelijken, zich misschien voor het uiterlijke van de Kerk af te scheiden, als men inwendig maar katholiek blijft? Geliefde Diocesa- nen! Ik ken dezen noodtoestand en betreur dien ten zeerste. Maar desondanks moet ik toch verklaren, dat iedere uiterlijke af scheiding van de Kerk ongeoorloofd is, omdat zij met een verzaking van het ge loof gelijkstaat. Overigens kunt en moet •gij iedere dwang en pressie op stuk van geloofszaken afwijzen met beroep op ar tikel 1 van het Rijksconcordaat, dat luidt: „Het Duitsche Rijk waarborgt de vrijheid der geloofsbelijdenis en de openbare uit oefening van den katholieken eeredienst". Zonder schending van het Concordaat kan niemand tot het uittreden uit de Kerk ge dwongen worden, noch schade lijden we gens zijn geloofsovertuiging. Het is wel heel merkwaardig! Juist de huidige vijanden der Kerk hebben zich altijd zoo beijverd tegen inquisitie en ge loofsdwang, zij hebben de Kerk knechting van den geest en van het geweten verwe ten, en zij hebben godsdienst- en gewe tensvrijheid geprezen als een eisch en een behaald resultaat van den modernen tijd. En nu willen ze zelf de menschen dwin gen tegen hun geweten en tegen hun ge loofsovertuiging te handelen. De belijdenis van ons geloof is altijd, doch vooral in onzen tijd een heiligen plicht, want we staan midden in zoo'n zwaren strijd om het geloof, dat wij ons allen ernstig moeten afvragen: „Hoe lang zal ons vaderland nog Christelijk blijven?" Wij staan voor een algemeene aanval op Christendom en Kerk, zooals Kardinaal Bertram met droefheid heeft moeten con- stateeren. Velen zijn reeds afgevallen, velen werden reeds rijp gemaakt en wor den nog dagelijks rijp gemaakt voor ge loofsafval; anderen zijn door voortdurende antigodsdienstige invloeden wankelmoedig en zwak geworden; zij zijn aan een waar achtig trommelvuur tegen het geloof blootgesteld en ze weten niet precies meer wat waarheid is. Velen bekommeren zich niet meer in het minste om Gods geboden noch om de Christelijke zedenwetten. In een program van vormingscursussen wordt uitdrukkelijk gezegd (zooals Nietsche reeds leerde): „Er is maar eene zonde, en dat is lafheid!" Men vraagt zich hierbij af: zijn moord, diefstal, leugen, meineed en onzedelijk heid geen zonden meer? En een dergelijke opleiding is bestemd voor de jongeren! Wat moet er van hen geworden? Bij een gedeelte van onze jeugd kan het geloof geen wortel meer schieten; de jeugd heeft het geloof reeds verloren vooraleer zij het goed heeft leeren kennen, en zij verliest het geloof des te gemakkelijker naarmate haar kennis van het geloof geringer is. Een zeer groot gedeelte van onze jeugd legt op godsdienstig gebied, een totale onverschilligheid aan den dag. Als men de geest en inhoud der kran ten en geschriften kent, die iederen dag of wekelijks in vele honderdduizenden exemplaren de strijd tegen den godsdienst en de twijfel in geloofszaken uitdragen onder alle standen, beroep en leeftijd, dan moet men met angst en zorg constateeren dat bijna al deze bladen volledig met Kerk en Christendom gebroken hebben. Zij doen werkelijk een massale aanval op het Christelijk geloof en vooral op de Katholieke Kerk en wij kunnen het niet uit ons hoofd zetten dat het resultaat van deze massale aanval zal zijn een uitgebreide ondermijning en ver woesting van het Christelijk ge loof en haar grondslagen. De uitwerking ervan treedt trouwens steeds duidelijker naar voren in een haat tegen Christus, Zijn Kerk en Zijn Pries ters, zooals men vroeger hoogstens in kringen van Vrijdenkers en Communisten kon aantreffen. Wanneer deze haat zich eenmaal absoluut vrij kan botvieren, wat zal er dan van ons vaderland terecht ko men? Vervuld van de allergrootste zor gen, roep ik onzen tegenstanders toe: „Brengt toch ons vaderland niet in gevaar, dat het een tweede Spanje wordt". Wanneer wij ons niet meer eensgezind voelen op den gemeenschappelijken bo dem, van het geloof laat ons dan toch nog samen op den bodem van vaderlandsliefde staan. Er kan een tijd aanbreken waarop gij de geesten die ge wak ker geroepen hebt niet meer kunt tegenhouden. De vervreemding van het ge loof en de vijandschap tegenover het geloof treden in de laatste jaren meer en meer aan den dag in de gevallen van uittreden uit de kerk, die thans niet minder ijverig en talloos gesignaleerd worden als destijds toen Vrijden kerij, Vrijmetselarij en Commu nisme den toon aangaven. VOORNAAMSTE NIEUWS Hitier en onze neutraliteit Verklaring van Minister De Graeff. DE ONAANTASTBAARHEID VOOR ONS EEN AXIOMA. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft thans de nadere vragen van het Eer ste Kamerlid den heer Van Vessem beant woord. Op de vraag, of de Minister bereid is, mede te deelen op welke vroegere open bare verklaringen van de zijde van den Duitschen Leider en Rijkskanselier de zinsnede in diens op 30 Januari j.l. uitge sproken rede, luidende: „De Duitsche re geering heeft voorts aan België en Neder land verzekerd, dat zij bereid is deze Sta ten te allen tijde als onaantastbare neu trale gebieden te erkennen en te garandee ren", naar het inzicht van den Minister blijkbaar terug sloeg, zegt de Minister, dat hij veronderstelde, dat de aangehaalde zinsnede terugsloeg op de mededeeling, door den Duitsche Rijkskanselier op 7 Maart 1936 in het openbaar gedaan, vol gens welke de Duitsche Regeering bereid was om een niet-aanvalsverdrag tusschen België, Duitschland en Frankrijk te slui ten, onder waarborg van Groot-Brittannië en Italië, en ook Nederland als partij tot zulk een verdrag toe te laten, indien dit onzerzijds mocht worden gewenscht en de andere betrokken staten daarmede moch ten instemmen. Kon de Minister den bewusten passus in de rede van den Rijkskanselier van 30 Ja nuari op geen andere wijze verklaren, daarbij werd door hem niet voorbijgezien, dat de mededeeling van 7 Maart 1936 en de inhoud van de meer bedoelde zinsnede van ongelijke strekking zijn. Van de zijde der Duitsche regeering ver kregen inlichtingen hebben de juistheid van de bovengenoemde veronderstelling be vestigd. Verder is gebleken, dat de uiting in kwestie van den Rijkskanselier moet worden opgevat als een aanbod, dat geldt zoowel voor het geval, dat een nieuw „Westpact" tót stand mocht komen en in dat verdrag een regeling wordt getroffen, als voor een verdragsregeling in anderen vorm, indien geen „Westpact" wordt ge sloten. Daarop is van Nederlandsche zijde aan de Duitsche regeering medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering, met alle waardeering voor de uit het aanbod spre kende goede bedoelingen, niet bereid zou zijn nopens de onaantastbaarheid van ons grondgebied met eenig lid een verdrag te sluiten. Die onaantastbaarheid zegt de minis ter is voor ons een axioma, dat zich niet leent als onderwerp voor een door Neder land te sluiten verdrag. Duitsch commentaar op deze verklaring. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt in welingelichte kringen te Berlijn, ten aan zien van de verklaring van den Neder- landschen minister van buitenlandsche za ken, De Graeff, inzake dat deel van de BUITENLAND. De Taus heeft gisteren voor het eerst eenige stappen mogen loopen. (2de blad). Kardinaal Faulhaber beschuldigt de nat. soc. van schending van het Concordaat. (2de blad). Een Zwitser benoemd tot Hoogen Com missaris van Danzig. (2de blad). Rede van Schuschnigg. (2de blad). De actie der Mexicaansche Katholieken tot heropening der kerken. (2de blad). Bij een bioscoopbrand in een Mandsjoe rijsche stad zijn meer dan 700 personen verbrand. (1ste blad). BINNENLAND. Minister Colijn heeft medegedeeld, dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer in Mei plaats hebben (4de blad). Benoeming inspecteur buitengewoon la ger onderwijs. (4de blad). Ingediend is een wetsontwerp tot ffege- ling van de electriciteits-voorziening (4de blad). Prijzen van varkens boven het zoutge- wicht. (4de blad). Te Axel zijn twee traras tegen elkaar gebotst, waardoor vier personen werden gewond. (Gem. Ber., 3de blad). Vannacht reed een auto uit Heerenveen tegen een boom, waardoor zes personen werden gewond. (1ste blad). Een der slachtoffers van het Vrijdag te Den Haag plaats gehad hebbende motor ongeluk overleden. (1ste blad). Zwakzinnige jongen te Wehl op erger lijke wijze door zijn ouders verwaarloosd. (Gem: Ber., 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: De kampioenen vallen: in den I. V. C. B. werd H. B. C. kampioen van West n, in den D. H. V. B. legde D. E. K. beslag op het kampioenschap van de 2e klasse B. In den K. N. V. B. werden Go Ahead, P. S. V. en Gouda kampioen (2de blad). ZWEMMEN: Ragnild Hveger ontneemt ook Nida Senff een wereldrecord, nl. op de 200 M. rugslag. (2de blad). SCHAATSENRIJDEN: De Noor Straks- rud ook wereldkampioen op de schaatsen, de Nederlandsche Jan Langedijk op de tiende plaats. (2e blad). rede van den Fuehrer van 30 Januari, waarin deze verklaarde dat Duitschland bereid was, Nederland en België te erken nen als onaantastbare en neutrale gebie den en als zoodanig te garandeeren, dat de opvatting van Nederland geenszins in te genstelling is met de opvatting van Duitschland over het recht van an dere staten, een vrije beslissing te nemen. De Fuehrer heeft in zijn rede, waarop de verklaring van Minister De Graeff betrekking heeft, ook nadrukkelijk te kennen gegeven dat het tot stand ko men van een dergelijke overeenkomst af hankelijk is van den wensch van Neder land; de Duitsche bereidwilligheid, de on aantastbaarheid van Nederland evenzoo te garandeeren als die van België houdt na tuurlijk cp, waar Nederland van mee ning is, dat het overeenkomstig zijn inter nationale positie geen we'nsch te kennen moet geven in de richting van het Duitsche aanbod. Men begrijpt in Duitschland dit stand punt van Nederland volkomen. De Fuehrer heeft in dezelfde rede in een ander ver band ook gezegd, dat iedere staat zelf moet beslissen over zijn eigen veiligheid en over den vorm en mate hiervan. Voor Duitschland is slechts één ding van belang: in alle openbaarheid te hebben duidelijk gemaakt, dat het op iedere wijze bereid is, de onschendbaarheid van Neder land te garandeeren en hierdoor grondig een eind te hebben gemaakt aan alle ge praat over een andere opvatting van Duitschland.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1