MAANDAG 15 FEBRUARI 193* DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 dat Instantlne onmiddellijk hel pijncentrum beïn vloedt en daarom zoo bovenmate pijnstillend werkt. BINNENLAND DE TERUGKEER VAN DE KONINGIN. Blijkens een particulier bericht uit Innsbruck zal H. M. de Koningin Donder dag a.s. van Zeil am See aldaar aankomen en met den trein van 14.15 uur naar Ne derland terugkeeren. HET PRINSELIJK PAAR TE WEENEN Ontmoeting met den Hertog van Windsor en de Prinsess Royal. Door een toeval, zoo wordt uit Weenen gemeld, hebben Zaterdagmiddag in hotel Bristol aldaar Prinses Juliana en Prins Bernhard den Hertog van Windsor en zijn zuster ontmoet. Onze Prinses en haar gemaal hadden evenals Vrijdag in de groote eetzaal van liet hotel de lunch gebruikt. Zij wilden juist met de lift naar boven gaan om hun Kamers op te zoeken, toen uit de naar be neden komende cabine de Hertog van Windsor en diens zuster Prinses Mary met haar echtgenoot den graaf van Harewood naar buiten traden. De Engelsche gasten hadden geluncht in de vertrekken, welke tegenwoordig in hotel „Bristol" steeds voor den hertog vgn Windsor disponibel worden gehouden. De begroeting tusschen Prinses Juliana en Prinses Mary was buitengewoon harte lijk. De beide Prinsessen omhelsden elkaar en bleven een tiental minuten in geani meerd gesprek. Prinses Mary droeg reeds haar reiscostuum. Zij was met haar echt genoot op weg naar het Westbahnhof om daar den trein te nemen, welke hen naar Londen zou terugbrengen. De hertog van Windsor, bij wien zij op kasteel Enzesfeld hadden gelogeerd, bracht hen naar het station. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben Zaterdagmorgen bij stralenden zon neschijn het leek wel voorjaarsweer verschillende Weensche bezienswaardighe den bezocht. Zij brachten eerst een bezoek aan den hofburg, het vroegere keizerlijk paleis der Habsburgers, waar hun aandacht vooral uitging naar de vertrekken, waar keizer Frans Josef gewoond heeft. Ook be wonderden zij de kostbare voorwerpen in de keizerlijke schatkamer. Daarna bracht het vorstelijk echtpaar een bezoek aan de Spaansche rijschool, waar een speciale voorstelling van de be roemde paardendressuur voor de hooge belangstellenden werd gegeven. Des namidags bezochten Prinses Julia na en Prins Bernhard den St. Stephhnus- dom en de daaronder liggende eeuwenoude catacomben, waar de Weeners vroeger hun dooden bijzetten. Zaterdag en Zondagavond hebben Prins en Prinses den schouwburg bezocht. Het Prinselijk Paar is, in afwijking van het oorspronkelijke plan, gisteren nog te Weenen gebleven; zij zouden zich heden naar Zeil am See begeven, waar zij H.M. de Koningin zullen ontmoeten. EEN REDE VAN DR. COLIJN. Een advies! „Indien hedenavond iemand hierheen zou zijn gekomen in de verwachting van •mij een politieke rede te zullen hooren, dan moet ik hem teleurstellen. Een minis ter is in de allereerste plaats dienaar van de Kroon, die met hare raadslieden het geheele Nederlandsche volk regeert. Daar om ware het niet gepast, als ik thans een partij-politieke rede voor u ging houden. Denkt echter niet, dat deze terughouding mij gemakkelijk valt. Nu zekere Mei-ge beurtenissen in zicht zyn ditmaal geen Juni-gebeurtenissen! voel ik mij soms als een oud cavaleriepaard, dat, bij het hooren der klaroenen, de ooren spitst. Echter, mijn vrijheid om als leider voor u op te treden, komt weldra, als ik,weder Kamercandidaat zal zijn". Met deze woorden leidde de minister president, dr. H. Colijn, de rede in, die hij Zaterdagavond op de partijdag van den ring Haarlemmermeer der Anti-Rev, Kies- vereeniging heeft uitgesproken. Wij ontleenen aan deze rede de volgen de passages: Wij zijn nog lang niet uit de moeilijk heden, Wij zitten er nog midden in. Zelfs dient rekening te worden gehouden, dat de moeilijkheden nog veel grooter kunnen worden. Denk maar eens aan de moge lijkheid, dat de vrede in Europa zal wor den verstoord. Dan zullen nog zwaardere eischen worden gesteld. De vastheid zal dan niet alleen bij de regeering noodig .zijn, maar ook bij de kiezers en de geko zenen. Daarom richt de anti-revolutionaire partij zich in haar verkiezingsprogram tot het Nederlandsche volk in zijn geheel. Bereidt u er op voor, dat de verkiezings strijd buitenmate fèl zal zyn. Daar zijn er, die de overheid over de kerk willen doen heerschon, of de kerk over de overheid, of de staat over het maatschappelijk le ven. Daar zijn er ook, die uw leider een afgeleefde grijsaai-d achten. Ik kan niet ontkennen, dat mijn haar wit is, maar ik zal het toch niet, ter wille van deze cri tici, laten verven. Want, zonder zelfver heffing, mag ik zeggen, dat ik, met mijn witte haar, nog het werk van drie man kan verzetten. Een enkel woord van waarschuwing mag niet achterwege blijven. Er zit in de toe genomen waardeering voor onze partij het gevaar, dat de kleuren van onze vaan zouden kunnen verbleken. Wij mogen niet toegeven aan eenige neiging om wat water in onze wijn te doen. willen wij niet de eigenlijke zenuw van onze kracht doorsnijden. Wij zijn bereid in het eerste gelid te strijden, maar men moet ons ne men zooals wij zijn en niet zooals men ons wenscht. Ik houd hier geen politieke rede, maar een advies mag ik toch wel geven, name lijk, dat men zich moet onthouden van beschouwingen over de komende kabinets formatie, want wij begeven ons daarmede Officieele Crisisberichten PRIJZEN VAN VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGEWICHT De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat in de week van 1520 Februari 1937 varkens boven het zouters- gewicht zullen worden afgenomen, deels bestemd om levend te worden uitgevoerd en deels bestemd om voor uitvoer te wor den geslacht. De prijs van de varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd, is vastgesteld op 46 cent per k.g. levend ge wicht, zonder eenige korting volgens plaat selijk gebruik. Bij de uitbetaling zullen z.g. fondsgelden niet worden afgetrokken. De varkens moeten bij levering in goede conditie verkeeren. Zij moeten gezond en goed ter been zijn en gedurende ten min ste 12 uren vóór de levering gevast heb ben. Alle varkens, welke naar de meening van de Nederlandsche Veehouderijcijtrale op de leveringsplaatsen niet in goede con ditie verkeeren of niet het vereischte ge wicht hebben, zullen worden geweigerd. Voor de varkens boven het zoutersge- wicht, welke bestemd zullen worden om voor uitvoer, anders dan als bacon, te worden geslacht, zijn de navolgende prij zen vastgesteld: tot 100 K.G. geslacht kwaliteit A 59 cent, kwaliteit B 57 cent, kwaliteit C 55 cent; van 101125 K.G. geslacht 57 cent; van 126150 K.G. geslacht 56 cent; van 151 K.G. geslacht en daarboven 55 cent; alles per K.G. geslacht gewicht. De prijzen van de varkens, welke als zouters worden geleverd, blijven ongewij- zigd. 1004 STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten in de kwaliteitsklasse C, ge denatureerd in het tijdvak van 8 Februari 1937 tot en met 13 Februari 1937 1.30 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijd vak gedenatureerd bedraagt de steunver goeding 0.80 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorsch- briefje in bovengenoemd tijdvak zijn ge- dorscht, is vastgesteld op 1.75 per 100 kg. op het terrein van de Kroon. Bij die for matie zullen te zijner tijd allerlei factoren in het geding komen, die wij thans nog niet kennen. Daarom is het ongewenscht, maar ook onvoorzichtig, zich hier te bege ven op een terrein, dat niet des kiezers is. ZOOALS MINISTER COLIJN IN ZIJN CONCESSIE-STELSEL VOOR ELECTRISCHE CENTRALES. Wetsontwerp ingediend. De minister van Waterstaat heeft een ontwerp voor een nieuwe Electriciteitswet doen samenstellen, dat thans bij de Twee de Kamer is ingediend. Krachtens deze wet wordt voor den aan leg en/of exploitatie van electriciteitswer- ken, door middel waarvan de electrische energie geheel of gedeeltelijk voor anderen wordt verkrijgbaar gesteld, behalve wan neer een en ander geschiedt door het Rijk, een door de Kroon verleende concessie vereischt. Op een aanvrage om concessie wordt niet beschikt voordat zij n gehoord de Electrici- teitsraad, Gedeputeerden van de desbetref fende provincie of provincies en de con cessionaris voor het gebied, waarop de aanvrage geheel of gedeeltelijk betrekking heeft. Verder wordt in het ontwerp bepaald, dat ten behoeve van bepaalde doeleinden van algemeen nut, bij Kon Besluit aange wezen, dat minister v. Waterstaat, den Elec- triciteitsraad gehoord, aan concessionaris sen de verplichting kan opleggen om zoo nood% in onderlinge samenwerking naar door hen vast te stellen voorwaarden elec trische energie beschikbaar te stellen of te behouden. HET VERTREK VAN DEN MANGKOE NEGORO. Hartelijk afscheid van een groote schare. De ruime hall van kasteel Oud-Wasse naar te Wassenaar was hedenochtend tus schen 11 en 12 uur gevuld met tal van autoriteiten en persoonlijke vrienden van Z. H. Mangkoe Negoro 7, die den Javaan- schen zelfbestuurder, de Ratoe Timoer en hun dochter de hand ten afscheid kwamen drukken. Twee en een halve maand hebben de Mangkoe Negoro en de Ratoer Timoer en hun dochter op het kasteel Oud-Wassenaar gelogeerd en vol trots toonde de hoteldi recteur, de heer Bindels, enkele geslaagde foto's en een voor hem zeer vleiende op dracht, door Zijne Hoogheid als herinne ring aangeboden. Even twaalf uur namen Zijne Hoog heid, de Ratoe Timoer en hun dochter in een gereedstaande auto plaats. Vergezeld van 's prinsen secretaris Raden Mas Noto Soeroto en den heer P. F. van Vlissingen reed het gezelschap naar Helmond tor be zichtiging van de katoendrukkerij en ver verij van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co. Morgen wordt een bezoek aan de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven gebracht. Van daar gaat de reis via Brussel, Parijs, Ge- nève naar Genua. Met de „Johan van Oldenbarnevelt" gaat het gezelschap op 5 Maart van Genua naar Ned.-Indië terug. DE OVERWEGBEVEILIGING BIJ STEENWIJK. Een van de duizend sloeg de waarschuwing in de wind. Naar wij vernemen, heeft men, ten einde het resultaat te kunnen vaststellen van de proef, die nabij Steenwijk met de auto matische overwegbeveiliging genomen wordt, gedurende drie dagen nagegaan of alle auto's voor het licht, als dat rood was, stopten. Op de duizend auto's, die gedu rende die drie dagen passeerden, -was er slechts één, die het roode licht voorbij reed en zonder ongelukken over den over weg kwam, hetgeen nog teveel lijkt, als men in aanmerking neemt, dat bij rood licht, de trein binnen enkele seconden verwacht kan worden. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Ongerechtigd college geloopen. W. J. G., student te den Haag, heeft aan de universiteit te Leiden het college ge volgd van Prof. Meyers zonder te zijn in geschreven geweest en zonder de ver eischte collegegelden te hebben voldaan. De aldus niet betaalde bedragen vormden te zamen een som van 310,zijnde 300.collegegeld en f 10.inschrij- vingskosten. Eisch S 150.subs, zes we ken hechtenis. De kantonrechter vond zulk een overtreding hoogst onbehoorlijk en in strijd met de eer van een student. De uitspraak was tenslotte 75.subs. 25 dagen. Overtreding drankwet. C. v. d. M., melkslijter te K a t w ij k, heeft in een vertrek dat in rechtstreek- sche verbinding stond met zijn zaak, waarin hij zwak alcoholische dranken mocht verkoopen, 5 L. brandewijn aanwe zig gehad zonder daartoe vergunning te hebben gehad. Bovendien was onder het buffet in zijn winkel nog een groot aantal ledige flesschen aangetroffen, waarin, zooals de lucht aangaf cognac, rum en brandewijn aanwezig was geweest. Ver dachte erkende de overtreding, maar voer de te zijner yerdediging aan, dat de aan getroffen brandewijn als geneesmiddel moest dienen voor een zieke koe, hetgeen geen geloof vermocht te vinden. Eisch f 30.subs. 20 dagen met ver beurdverklaring van de in beslag genomen drank. Uitspraak 20.met verbeurdverkla ring. INGEZONDEN STUKKEN Wij lezen in de „Maasb.": Men kan soms leuke dingen vinden in de „Nederlandsche Staatscourant". Zoo bevat haar bijvoegsel van 4 Febr. jl. de ministe- rieele goedkeuring van de N.V. Stoomta- baksfabriek, Koffiebranderij, Theehandel Hymans en Co. te Tiel. Het interessante stukske vermeldt: Voor mij, mr. Jacob Versteegh. notaris ter standplaats Tiel, zijn in tegenwoordig heid van na te noemen getuigen versche nen (op 4 Jan. 1937) de heeren: 1. mr. Stephanus Rink, advocaat en procureur, wonende te Arnhem, als last hebber van: a. de Orde van Vrijmetselaren onder het Groot-Oosten der Nederlanders, gevestigd te 's-Gravenhage; b. dr. Hugo Maurice Hijmans, arts, wo nende te 's-Gravenhage: c. mr. Edmond Henri Hij mans, Officier van Justitie, wonende te Alkmaar; van welke lastgeving blijkt uit een on- derhandsche akte van volmacht, welke, na vooraf door den comparant, in tegenwoor digheid van de getuigen en van mij, nota ris, voor echt erkend en ten blijke daarvan door die allen geteekend te zijn, aan deze minute is vastgehecht; 2. Leendert Donkersloot, koopman, wo nende te Tiel. De comparanten verklaren bij deze op te richten een naamlooze vennootschap, op het ontwerp waarvan de Minister van Jus titie 22 Dec. 1936, 1ste afdeeling B, No. 819. blijkens aan deze akte gehechte verklaring, heeft te kennen gegeven, dat hem van be zwaren niet is gebleken. Die naamlooze vennootschap zal worden geregeerd door de navolgende statuten: Art. 1. De vennootschap draagt den naam: N.V. Stoomtabaksfabriek, Koffie branderij, Theehandel Hijmans en Co. Zij is gevestigd te Tiel. Art. 2. De vennootschap heeft ten doel het handelen in of bewerken van koffie, thee, tabak en andere koloniale waren of der gelijke zaken, en het verrichten van al het geen daarmee in den ruimsten zin in ver band staat. Art. 4. Het kapitaal der vennootschap be draagt 6250, verdeeld in 25 aandeelen, ieder groot 250, waarin wordt deelgeno men: Door den comparant Leendert Donker sloot voor 1 aandeel; door de lastgeefster sub a voor 14 aan deelen; door de lastgevers sub b en c ieder voor 5 aandeelen. Art. 7. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan één directeur, onder toe zicht van ten hoogste twee commissaris sen, allen te benoemen en te ontslaan door de algemeene vergadering van aandeelhou ders. Voor de eerste .naai worden benoemd tot directeur de comparant Leendert Donker sloot en tot commissaris de heer D. van Oordt, te 's-Gravenhage. Volgens art. 8 sub c beslissen de aandeel houders over aanstelling, rechtspositie en salarieering van personeel. zaam is, zal dit met me eens zijn en bij nadere beschouwing zal ook een niet-des- kundige dat kunnen inzien. Gelukkig is het verzuim wegens ziekte van het per soneel aan myn school uiterst gering en, als de ziekte zich ernstig laat aanzien, wordt voor een vervanger gezorgd. Als een andere oorzaak, waarom velen er gemakkelijk toe komen hun kinderen thuis te houden, wijst de heer Hoogenboom op de onderwijzersvergaderingen, die op schooldagen worden gehouden en die daar door een zekere onverschilligheid bij de ouders zouden opwekken ten opzichte van het schoolbezoek hunner kinderen. Op enkele uitzonderingen na voor menschen, die dit willen aanvoeren als een schijn reden, waarmee ze het verzuim trachten goed te praten, geloof ik niet, dat werke lijk ernstige ouders daarmee voor den dag zullen komen. Maar laten we die onder wijzersvergaderingen eens wat nader be kijken. De afd. Leiden van de R. K. Onderwij zersver. houdt haar vergaderingen altijd op Woensdagavond of Zaterdagmiddag, dus niet op een schooldag. Maar het is waar, éénmaal in de 2 of 3 jaar wordt door de geheele omgeving van Leiden een z.g. R. K. onderwijzersdag gehouden, waar op belangrijke onderwerpen op onder wijsgebied worden behandeld en die dag is een schooldag. Maar niemand zal toch willen beweren, dat die enkele vrije dag bij de ouders onverschilligheid zal kwee ken ten opzichte van het schoolverzuim hunner kinderen. Met deze opmerkingen meen ik de be schuldigingen. die vanwege het schoolver zuim door den heer Hoogenboom aan de school zelf worden toegeschreven, tot. hun werkelijke waarde te hebben terugge bracht. U, mijnheer de redacteur bij voorbaat hartelijk dank zeggend voor de plaatsing, verblijf ik, Hoogachtend, A. J. ZWARTELé. h R. K. j. school. REDE MEDEDEELDE, ZULLEN DE VER KIEZINGEN REEDS PLAATS HEBBEN IN MEI. HOOFDBESTUURSVERGADERING VAN DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Vrijdag 12 Febi-uari j.l. kwam het hoofd bestuur van de Hanze in het bisdom Haar lem ter vergadering bijeen. Na de opening van den bondsvoorzit ter kreeg de geestelijk adviseur het woord tot het houden van een geestelijke over weging over den mensch als sociaal wezen en de christelijke solidariteit, waarbij hij opwekte tot beoefening der deugd volgens Christus voorbeeld. Hierna ging het bestuur over tot be spreking van het maandverslag van het centraal Hanzebureau, het maandelijks financieel overzicht, het verslag der di verse ingestelde commissies, den voor- jaars centralen raad en het 30-jarig be staan van den bond, de Lodivoloterij en de Zeeuwsche propagandatocht en de ac tie voor de toekomst en de ingekomen en verzonden stukken. Na een geanimeerde rondvraag, waarin diverse belangrijke kwesties werden be sproken, sloot de voorzitter de vergade ring. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeenten Hengelo (G.) F. van Hoogstraten, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zuilichem; is benoemd tot burgemeester der ge meente Wisch J. J. G. Boot, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Winsum; is benoemd tot burgemeester der ge meente Krabbendijke jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenberg; is benoemd tot burgemeester der ge meente Burgh jhr. A. van Citters. INSPECTEUR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Bij K. B. is, op zijn verzoek: le. eervol ontslag verleend aan dr. A. van Voort- huijsen, te Utrecht, als inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, met dank betuiging voor de belangrijke diensten, door hem in die betrekking bewezen, on der gelijktijdige benoeming tot raad adviseur bij het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, 2e in vas ten dienst benoemd tot inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs dr. I. Ch. van Houte, leeraar aan de gemeente lijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam. Bij K. B. van 10 Februari 1937, is le. aan W. F. Smits, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Nijmegen; 2e. overgeplaatst naar deze inspectie: B. J. A. Stoopman, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Goes. ADRES TEGEN VERHOOGING VAN VEEPRIJZEN. De Nederlandsche vereeniging van vee- weiders en mesters heeft een adres ge zonden aan den minister van landbouw en visscherij, waarin er op gewezen wordt, dat door de aankoopen voor Duitschland uit hoofde van het „plan-Deterding" van vee, dat anders gedeeltelijk bestemd is om door de veeweiders voor het aanstaan de seizoen te worden aangekocht, de prij zen van dit soort vee den laatsten tijd met 50 h 60 gulden per beest zijn gestegen. Daar thans de tijd nabij is, waarin de leden van adressante hun vee voor de be zetting hunner landen moeten aanschaf fen, terwijl bij de prijsstijging zich als ge volg van de kalverbeperking zich nog een gebrek aan jong vee doet gevoelen, wijst adressante er op, dat haar leden bij het inkoopen tegen de thans gestegen prijzen een abnormaal risico op zich moeten ne men,' welk risico van dien aard is, dat hun bedrijven met den ondergang worden bedreigd. De vereeniging verzoekt daarom den minister maatregelen tegen dat abnormale risico te willen treffen. TEGEN HET RONSELEN. Geen paspoort voor werkloozen. Minister de Graeff heeft den Commissa rissen der Koningin verzocht, ten einde het ronselen van Nederlanders voor een der strijdvoerende partijen in Spanje te gen te gaan, noch gratis, noch tegen beta ling een buitenlandsch paspoort af te ge ven aan werkloozen, die in Spanje werk willen gaan zoeken of van wie redelijker wijs vermoed kan worden dat zij in Span je gaan dienst nemen. Ook de verlenging van een vroeger uitgereikt paspoort be hoort te worden geweigerd. NIEUWE OPDRACHT AAN DE NED. SCHEEPSBOUW-MIJ. Motorpasagiersschip voor de Java-China- Japan-lijn. Naar wij vernemen heeft de Java-China- Japan-lijn aan de Nederlandsche Seheeps- bouwMaatschappij opdracht gegeven tot den bouw van een motorpassagiersschip van ongeveer 10.6000 bruto register ton. Het schip wordt ingericht voor het ver voer van 51 eerste klasse passagiers, zoo mede voor 55 passagiers tweede klasse A en 100 passagiers tweede klasse B. De motor-installatie van 6000 H, P. K. wordt geleverd door Stork te Hengelo. De snelheid zal 15 mijl bedragen. Dr. Michael Schoengen t Te Hamm in Westfalen, waar hij op fa miliebezoek was, is op 70-jarigen leeftijd overleden dr. H. Schoengen, een histori cus van groote bekendheid, die gedurende 25 jaren rijksarchivaris voor Overijsel te Zwolle is geweest. Het schoolverzuim te Roelofarendsveen. Roelofarendsveen, 13 Febr. 1937. Geachte heer redacteur. Naar aanleiding van het verslag van den Gemeenteraad van Alkemade. voorkomen de in „De Leidsche Courant" van gister avond zou ik gaarne het volgende, zoo mogelijk in het nummer van hedenavond, zien opgenomen. In die raadszitting verontschuldigd de heer Hoogenboom de tuinders voor het schoolverzuim van hun kinderen in de aardbeientijd; ze komen dan handen te kort en kunnen geen arbeiders betalen vanwege de slechte uitkomsten van hun bedrijven. In verband heirmede zou ik den heer Hoogenboom willen opmerkeni dat juist in den aardbeientijd de maand Mei. aan leerlingen van 11 jaar en ouder, 14 dagen tuinbouwverlof kan worden verleend, als zij niet in loondienst werkzaam zijn en daarvan wordt dan ook veelvuldig gebruik gemaakt aan de R. K. j. school alhier, want deze is blijkbaar door den heer Hoo genboom bedoeld. Maar het is niet over deze maand, dat de meeste onwettige verzuimen worden gepleegd, die ter kennis komen van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Die komen pas in Juni en later. Er zijn er, die ermee door blij ven gaan tot in Dec. Daarmee wil ik niet beweren, dat voor sommige tuinders dan niet dezelfde om standigheden bestaan, als door den heer Hoogenboom ter verontschuldiging aange voerd voor den aardbeientijd; daar zijn werkelijk voor sommige tuinders, die goed willen, dikwijls groote moeilijkheden. Ik wilde echter alleen opmerken, dat niet de aardbeientijd de vele onwettige ver zuimen op zijn rekening heeft, zooals de heer Hoogenboom ten onrechte meent te veronderstellen. Dit is hem niet kwalijk te nemen, omdat hij geen lid is van de C. t. w. v. sch. en dus daarvan niet op de hoogte. Maar dan gaat de heer Hoogenboom an dere oorzaken aanwijzen. Het verslag zegt daarvan: „Dat sommige ouders hun kin deren nog al gemakkelijk thuis houden, is mede toe te schrijven aan leemten bij het onderwijs zelf. En als een van die leemten wordt dan genoemd, dat bij ziekte van een onderwijzer de kinderen naar huis worden gestuurd. Zeker, als een leer kracht ongesteld is (en onderwijzers kun nen nu eenmaal ook ziek worden) en ver moed wordt, dat deze slechts een paar da gen afwezig zal zijn, wordt geen moeite gedaan, om een tijdelijke vervanger te krijgen, als die niet direct in de onmid dellijke omgeving te bekomen is, want dan zou de afwezige wellicht alreeds te rug zijn voor men een vervanger heeft. De klasse van een zieke dan aan een an der er bij te geven is bij het grootë aantal leerlingen, dat de klassen bezet, meer in het nadeel, dan in het belang van het on derwijs. Dat kan den heer Hoogenboom misschien vreemd toeschijnen, maar ieder, die op 't gebied van het onderwijs werk-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11