IVOROL Het minste tandbederf DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta DAME AANGERAND. Dader gearresteerd. Gistermiddag is de 24-jarige mej. Van G. uit Oosterbeek, ter hoogte van het Planken Wambuis, tusschen Ede en Arnhem aange rand. De dame wist te- ontkomen. Zij riep de hulp in van de Edeschepolitie en vertel de haar, dat de man haar met den dood had bedreigd. De politie slaagde er in, den man, toen hij per fiets in de richting Arn hem reed, te achterhalen en te arresteeren. EEN LASTIG GEVAL. Gisteravond vervoegde zich aan het bu reau Linnaeusstraat te Amsterdam een deurwaarder, die de hulp der politie inriep om een moeder met baby uit zijn auto te verwijderen. De vrouw was n.i. niet te be wegen uit iegen wil uit te stappen. In Diemerbrug had de deurwaarder op last van den huiseigenaar het huisraad van de vrouw op straat gezet. Daar de baby pas negen dagen oud was, moesten moeder en kind volgens den dokter per auto naar een noodwoning worden vervoerd. Eenmaal in de kussens gezeten, wilde de vrouw uit protest de auto niet verlaten. De deurwaarder reed, toen hij zijn verhaal kwam doen, reeds drie uren met zijn pas sagiers rond. Hij was bij de Diemer politie en bij de marechaussee geweest, doch durfden het met het oog op de baby niet aan de moeder op straat te zetten. Ook de politie van het bureau Linnaeustraat voelde hier weinig voor. Ten einde raad is de deurwaarder naar het O. L. Vrouwe Gasthuis gegaan, waar hij onder een voorwendsel de vrouw en haar kind wist af te leveren. Eindelijk van. zijn last bevrijd, is de deur waarder oogenblikkelijk weggereden. EEN DRIELING. Het gezin van den landbouwer J. Meerts te Buggenum werd gisteren verrast met de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jongen. Voor eenige jaren werd dit gezin met een tweeling uitgebreid. SPORT WIELRENNEN ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN. Tal van uitvallers. In de middaguren van Woensdag is er weer veel gejaagd en de stand onderging telkenmale geduchte wijzigingen. Dekuyscher, de koppelgenoot van Billiet was gedwongen d"*i strijd te staken we gens een ernstige keelontsteking, terwijl ongeveer een half uur later ook Jean Aerts uitviel. Daarop werd een nieuw koppel gevormd, bestaande uit BuysseBilliet, twee renners, die meer dan eens met elkaar hebben gereden. PijnenburgSlaats verdwenen uit het leidend peleton en kwamen met enkele ronden achterstand in den koers te liggen. Ook Wals 'geeft op. ïn den vooravond, nog voor 6 uur, gaf ook Wals op, volgens zijn zeggen, omdat hij veel hinder ondervond van een knie blessure, bij een valpartij opgeloopen. Tij dens de sprints van 3 uur nam. n.l. tus schen de 3e en 4e in, waren Wals, Wal- thour en Charlier ten val gekomen. Aan vankelijk liet het zich niet zoo ernstig aan zien met onzen landgenoot en na eenigen tijd kwam hij dan ook weer in de baan om daar met Ronsse kranig werk te laten zien. Doch tenslotte bleek hij te veel hin der van een knie ver wonding te hebben om verder te kunnen rijden. De onderlinge positie der koppels wis selde ongewoon sterk en omstreeks vijf uur in den middag lagen Van Schijndel Van den Broek, MeerschaertVerrycken en Van KempenGuimbretière alleen aan den kop. Maar lang duurde dit niet, en een kwartier later waren het er acht, die elkaar in het peleton de leiding betwistten. In de avonduren was het weer vol in het Antwerpse he sportpaleis. Deneef was het, die de jachten inleidde, en hij en Loncke bleken onvermoeid te zijn. Totdat Pijnen burgSlaats het tegenoffensief inzetten en 4e jachten weer fel en vol spanning wer den. Charlier geeft op. De groote koppels leverden nu een ver beten strijd, zij hielden elkaar goed in de gaten. Om half tien kwam het bericht, dat Charlier wegens ziekte opgaf. Ronsse vormde nu een nieuw koppel met Depauw, zij kwamen op twee ronden achterstand in den koers te liggen. Maar Depauw zette de ïacht opnieuw in en met Van Schijndel Van den Broek, slaagden zij er in een ron de van hun achterstand in te loepen en niet lang daarna liepen zij ook hun tweede ronde in, tot groote vreugde van het tal rijke publiek. De sprints van negen uur moesten wor den uitgesteld in verband met de felle jachten. Ernstige valpartij. Op dat moment kwam een ernstige val partij den sportleven strijd verstoren. Bij het aflossen haakten- Van Schijndel. Van den Broek en Pellenaars in elkaar. Alle drie renners kwamen ten val en oogen- schijnlijk zag het er ernstig uit. De koers moest geneutraliseerd worden. Van Schijn delVan den Broek, kregen een kwartier neutralisatie en ook Pellenaars behoefde niet direct in de baan terug te komen. Maar ook thans had het zich ernstiger la ten aanzien, dan het in werkelijkheid was geweest. Winst en verlies. Omstreeks elf uur werd een premie uit geloofd om wat meer leven in het veld te krijgen. Deze premie werd door Pijnen burg gewonnen, terwijl Piet van Kempen, Guimbretière, Billiet en Buysse een boete kregen omdat zij hun kansen niet behoor lijk hadden verdedigd. Na de bewogen uren aan het einde van den vijfden en het begin van den zesden dag, keerde omstreeks elf uur de rust weer terug en zelfs uitgeloofde premies vermoch ten niet den strijd te doen herleven. Al leen tijdens de sprints van middernacht brachten Buysse en Billiet er even wat le ven in door er plotseling tusschenuit te gaan, een ronde te nemen en zich daar door in gezelschap van de leiders te voe gen. Ook SchönPellenaars wisten een ronde van hun achterstand in te loopen. Pijnenburg en Slaats ondernamen daarop nog een schijnbeweging, doch hiérbij bleef het dan ook. Den geheelen nacht is het verder rustig gebleven. De stand was inmiddels zoodanig ge worden, dat het hoofdpeleton gevormd werd door drie koppels, zoodat, willen Pijnen burg en Slaats deze zesdaagsche winnen, zij dit moeten doen met een ronde voor sprong, aangezien Billiet en Buysse thans in punten boven hen staan. Om zes uur in den morgen van den laatsten dag was de stand als volgt: 1. BillietBuysse 135 punten, 2. Pijnen burgSlaats 120 punten, 3. RonsseDe pauw 39 punten. Op 1 ronde: 4. DeneefLoncke 168, 5. De RyckHuys 118, 6. GuerraDi Paco 84, 7. Van KempenGuimbretière 80, 8. DiotIgnat 72, 9. SchönPellenaars 64, en 10 Van SchijndelVan den Broek 57 punten. Op twee ronden: 11. VerryckenMeer schaert 116 'en 12. WalthourCrossley 33 punten. Na 128 uur rijden was' afgelegd een af-- stand van 2887 km. ZWEMMEN RIE MASTENBROEK TRAINT WEER. Gistermiddag heeft Rie Mastenbroek in het zwembad aan de Tuinderstraat te Rot terdam weer getraind en ditmaal onder leiding van mevr. Vuyck. Rie Mastenbroek heeft Zaterdag een be spreking gehad met mevrouw Vuyck, de vroegere secretaresse van de O. D. Z. en deze heeft aan Rie's verzoek "gehoor gegè-" ven en "de.-leiding van haar Training op zich genomen, meldt de „Tek" Mevrouw Vuyck heeft zich in dit ver band gewend tot den K. N. Z. B., die deze oplossing zeer toejuicht. Mevr. Vuyck is, nadat nog gistermiddag mevr. Suttorp haar dit had medegedeeld, daarop met Rie naai de Tuinderstraat gegaan, waar de eerste training onder de nieuwe leiding plaats vond. Naar mevr. Vuyck gisteravond vertelde, is het niet de bedoeling, dat zij in de toe komst alle leden van de O. D. Z. onder haar leiding zal nemen. Voorloopig is het alleen nog Rie Mastenbroek, die al haar zinnen gezet heeft op de 200 meter rug- slag. Rie is nog niet geheel over de te leurstelling van haar plotselinge verhin dering der vorige week heen en schijnt er alles op te zetten in de toekomst een aanval op het wereldrecord, dat thans in handen is van Nida Senff, te doen. Wellicht bestaat de mogelijkheid, aldus mevr. Vuyck, dat later nog eenige meisjes bij de training komen, wanneer het om een zoo sterk mogelijke estafetteploeg voor de O. D. Z. gaat, maar voorloopig zal Rie ge heel alleen oefenen. Vast staat het evenwel, dat zij geduren de de maand Maart niet aan wedstrijden zal deelnemen. Is alles tusschen Rie en mevr. Braun dan uit? zal men zich afvragen. Niets van dit al, de verhouding tusschen dit zoo in één adem te noemen d is npg opperbest en toen zij elkaar een dezer dagen ontmoetten, was de begroeting zelfs allerhartelijkst. Slechts zijn er omstandigheden, waardoor Rie niet meer onder mevr. Braun kan trai nen. Nu Rie evenwel haar element weer heeft opgezocht en de wedstrijdtraining ter hand heeft genomen, kunnen wij slechts verheugd zijn over het feit, dat de Neder- landsche zwem wereld een van haar groot ste krachten heeft behouden. NIEUW WERELDRECORD 400 METER BORSTCRAWL. Ragnhild Hveger brengt het op 5 min. 14.2 sec. Tijdeus de internationale zwemwedstrij den, welke gisteravond te Kopenhagen werden gehouden en waaraan verschillen de Nederlandsehe zwemster deelnamen, is Ragnhild Hveger er in geslaagd het we reldrecord op de 400 meter box-stcrawl, dat op naam stond van Willy den Ouden met een tijd van 5 min. 16 sec., gevestigd op 12 Juli 1934 te Rotterdam, te verbeteren en te brengen op 5 min. 14.2 sec. Ragnhild Hveger kwam in dit nummer uit tegen Tini Wagner en haar landge- noote Grete Frederiksen. Tini Wagner bleef ver bij de Deensche zwemster achter en moest nog feilen strijd leveren om de tweede plaats te bezetten. Op de 200 meter schoolslag heeft Jopie Waalberg op schitterende wijze partij ge geven aan de Deensche' zwemster Inge Soe- rensen; voor beiden werd een tijd geno teerd van 3 min. 4.4 sec.. Natuurlijk werd -dé -100—meter rugslag dames door Nida Senff gewonnen. Hooi tijd van 1 min. 15.2 -sec. was bijzonder fraai. De resultaten waren: 400 meter borstcrawl: 1. Ragnhild Hve ger, Denemarken, 5 min. 14.2 sec. (nieuw wereld- en Europeesch record); 2. Tini Wager, Nederland, 5 min. 34.8 sec.; 3. Grete Frederiksen, Denemarken, 5 min. 36.5 sec. _A_ 200 meter schoolslag: 1 en 2 Inge Soe- rensen, Denemarken -en Jopie Waalberg, Nederland; beiden 3 min. 4.4 sec.; 3. Val- borg Christensen, Denemarken, 3 min. 6 seconden. I 100 meter rugslag: 1. Nida Senff, Neder land, 1 min. 15.2 sec.; 2. Toye Brunstroem, Denemarkën, 1 min, '1-8.4. ."sëc. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR XEIDEN EN OMSTREKEN. Gisteravond werd té-Oegstgéest een wed strijd gespeeld voor .de 3e. kl. B„. De uit slag was de volgende: Oegstgeest UCaissa I. H. B. ElderingA- J. _A. Hooft y.,,Huysduynen xx Ds. P. ElderingIr. D. J^ Houthoff 01 F. TuiningaP. Vlu'gt"*" 01 Th. A. Kieft—J. P. H.'HeMérik 1—0 H. W. StarrenburgA. jJ. v. Driesten 01 D. Bol—H. M. W. de Koning 1/2—1/2 J. BrusseeA. Huissen 10 H. JagermanJ. G. Kardol 01 J. van Rij—D. Vrij-- --- 1/21/2 J v. NiehoffH. J. M. Sieverding 01 Totaal 3x6x Vermoedelijke einduitslag: 6 1/23 1/2 voor Caissa II, dat «u_in-deze groep één der middenplaatsen inneemt. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP 45/1 VOOR BEROEPSSPELERS. De verdere uitslagen dei- partijen ge speeld in het kader der -wereldkampioen schappen 45/1 voor beroepsspelers waren: Derbier 300 9 145 33.33 Van Leemput 164 9 54 18.22 Grange Drost 300 12 102 25.— 106- 12 32 8.83 De stand is thans: 1". Grange 10 punten. 2. van Leemput 8 punten. 3. Derbier 8 pun ten, 4. Drost 6 punten, 5. Weiss 2 punten, 6 Klein 2 punten, 7. Ranson 0 punten. LAND- EN TUINBOUW VEREENIGING _,,DE NARCIS" Gistermiddag te' 2 Uur 'had de algèrfir -ledenvergadering van tfe vereeniging. ..De Narcis" plaats, in café-rest. ..De Nachte gaal" te Lisse. De voorzitter heette allen hartelijk wel kom. In zijn openingswoord ging spr. in het kort na wat er zooal in het afgeloo- pen jaar aan de orde is geweest en steldé" vast dat de vereeniging dankbaar in het afgeloopen jaar kan terugblikken, gezien- het vele goede werk wat door haar werd verricht., Spr. memoreerde het groote bè- lang van het werk van prof. van Slochte- rer en zijn staf in het afgeloopen jaar verricht, waarvan ook in het bijzonder nog werd genoemd de reis naar Amerika in verband met de warmwaterbehandeling van ingevoerde narcissen, welke aldaar zou moeten plaats hebben. Spr. wees erop hoe een vereischte warmwaterbehandeling aldaar nagenoeg gelijk-zou staan met een invoerverbod en hoe practisch thans reeds schade wordt geleden~döör deze bepaling. Het streven der vereeniging is en blijft het stellen van de hoogste eischen aan de keuring der narcissen" zoodat het laatste aaltje uit Nederland zal "zijn verdwenen en de narcissenvlieg hier onbekend zal zijn, zoodat gezegd zal worden „bollen uit Hol land zijn zeker goed"/ Na het openingswoord- van den voorzit ter, kwam de secretaris, aan het woord met de notulen der vorige algem. vergadering, welke ongewijzigd wérden goedgekeurd. Ook het daarop volgende verslag der con trole-commissie werd ongewijzigd goed gekeurd. De directeur van' -'dêi'i - keuringsdienst bracht vervolgens verslag uit over 1936, waarin- geconstateerd-werd dat het aal- tjesziek in sterke mate_ is verminderd. In zijn rapport noemde—spr. met groote dankbaarheid de medewerking ondervon den door de diverse veilingen alsmede dcor Plantenziektenkundigen Dienst. Aan de vereeniging werd het keuren opgedra gen door de Ned. Sierteeltcentrale van de verplichte inleveringen. Spr. ging na of mogelijk iets meer kon worden gedaan in verband met het voorkomende „grijs". De voorziter dankte den directeur voor zijn keurig verslag en gaf het woord aan den secretaris voor het jaarvex-slag over 1936. Spr. memoreerde in zijn verslag het overlijden van den heer Ant. Bergman, die als hoofdbestuurslid zitting had. Ook dit verslag werd onder dankzegging ongewij zigd goedgekeurd. Uit de daarop volgende rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat het batig saldo waarmede in het jaar 1936 werd begonnen niet behoefde te worden aangesproken, doch dit nog weer met een batig saldo over 1935 kon worden vermeerderd. De controlecommissie over de rekening 1936 werd hierop benoemd. Als punt 8 kwam aan de orde een voor stel van het bestuur inzake keuringskos ten 1937. Het bestuur stelde voor om in het jaar 1937 in afwijking van het bepaal de in art. 19 van het reglement op den .keuringsdienst, geen bijdragen van de aangeslotenen te heffen, als bedoeld in de le en 2e alinea van dit artikel. Met de „stichting bloembollensurplusfonds" is een overeenkomst gesloten, waardoor deze Stichting uit de heffingen, krachtens de saneeringsbepalingen aan de vereenigng het bedrag zal verschaffen dat noodig is voor de uitvoering van den keuringsdienst Dit voorstel, aldus de voorzitter, van bovengenoemd fonds is door het bestuur dankbaar aanvaard en bied voor de ver eenigng vele voordeelen, terwijl ook veel moeite, zooals het innen der keuringsgel den, bespaard worden. Het bestuur ves tigde er de bijzondere nadruk op, dat dit voorstel geheel in het belang der vereeni ging is, terwijl volle vrijheid blijft ge- handhaaft, Naar aanleiding van dit voor stel werden ong eenige vragen gesteld in verband met vrees voor teveel regee- ringsbemoeiing. De voorzitter vestigde nogmaals de aandacht erop, dat de over eenkomst voor de vereeniging geen enkele verplichting inhoudt en zij steeds haar volle vrijheid zal behouden. Het voorstel werd met algem. stemmen goedgekeurd. Als punt 9 kwam aan de orde de begroo- ting voor het jaar 1937 welke ook werd goedgekeurd. Enkele wijzigingen van het reglement op den keuringsdienst, van wel ke wijzigingen aan de leden bericht is gezonden, werden met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens had de verkiezing plaats van twee bestuursleden in de vacatures Ant. Bergman, ontstaan door overlijden en G, A. Veldh. van Zanten, welke periodiek af trad. In de vacature A. Bergman werd ge kozen J. W... A. Lefeber, alhier, terwijl in "de vacature Veld. van Zanten werd -ge kozen A. Arentshorst te Sassenheim. De voorzitter memoreerde nog het over lijden van "den heer A. Bergman, waar dóór' de yereenigingleen plichtsgëffoüWéïr uitstekend bestuurslid heeft verloren. De lieer - Veldh,- van - Zanten werd "als. aftre dend bestuurslid dank gebracht voor het vele werk dat hij in de vereeniging heeft verricht. In de rondvraag wérden nog eenige vra gen gesteld en gaf prof. van Slochteren nog eenige interessante uiteenzettingen be treffende verschillende bollenziekten en wel in het bijzonder omtrent het in de bollen voorkomende „grijs", waarvan de onderzoekingen en bestrijding echter nog in een beginstadium verkeeren. - De vergadering werd hierop door den. voorzitter gesloten. RECHTZAKEN VLEESCnKNOEIERIJEN IN DE OMSTREKEN VAN GOUDA Hooge geldboeten voor een aantal slagers Gistermorgen hebben niet minder dan vijftien slagers uit Gouda en omstreken voor het kantongerecht te Rotterdam te recht gestaan. Allereerst de slager H. L. te Gouda, die al verscheidene malen tot hooge geldboe ten is veroordeeld wegens overtreding van de Vleeschkeuringswet. Zijn bediende, Ch. van L., liet hij bij een bodedienst op Rotterdam een hoeveel heid rundvet halen, dat niet gekeurd en voorzien was van de voorgeschreven in- voerstempels. De hulpkeurmeester van het openbare slachthuis, de heer H. A- de Wilde, kreeg daar lucht van en trof in den winkel van verdachte inderdaad de mand en den. knecht aan. „Het vet zou juist be stemd zijn voor aangifte", deelde ver dachte mede. Maar toeh get. de Wilde na korten tijd terugkwam met politieversterking voor het doen van huiszoeking, was de man ver dwenen. Naar verd. zeide, was deze naar het slachthuis gebracht voor de aangifte. Op het slachthuis was daar echter niets van bekend. De ambtenaar van het O.M. achtte een flinke 6traf voor dezen recidivist noodza kelijk en vorderde 100 boete subs. 20 da gen hechtenis met bevel tot verbeurdver klaring van het inbeslaggenomene en pu blicatie van het vonnis op kosten van den verdachte, met een voorwaardelijke straf bestaand .uit 1 week hechtenis met een jaar proeftijd. De kantonrechter, mr. T. de Jong Tzn., te Rotterdam, veroordeelde verd. tot 50 subs. 10 dagen en voor het overige con form den eisch. Voorts stond terecht G. J. L. te Woerden, die een hoeveelheid niet ver duurzaamd noch toebereid varkensvleesch heeft laten vervoeren naar een slager te Reeuwijk, naar later bleek, ter bereiding in hammen en worsten. De als deskundige gehoorde veearts, dr. N. R. Slop te Gouda, directeur van het Openbaar Slachthuis aldaar, noemde het vleesch voor de consumptie geschikt. Conform het requisitoir van het O.M. werd L. veroordeeld tot een geldboete van 100 subs. 25 dagen hechtenis met bevel tot publicatie van het vonnis op kosten van verdachte. Vervolgens werd de zaak tegen den sla ger P. G. T. uit Reeuwijk behandeld. Hij zou het hierboven bedoelde vleesch in ont vangst hebben genomen ter bereiding in hammen en worsten. Voor den verdachte verscheen de heer M. A. de Jong van het Bureau voor rechtskundigen bijstand te Haarlem, die het den verdachte ten laste gelegde feit toegaf. Als getuige in deze zaak werd gehoord de heer H. A. de Wil de, hulpkeurmeester te Gouda, die bij het opensnijden van het vleesch heeft gecon stateerd, dat het bedorven en zelfs geheel groen was, terwijl de lucht die er uit op steeg verschrikkelijk was. De gemachtige- trachtte verdachte vrij te pleiten door op te merken, dat het -vleesch niet van zijn cliënt, doch van G. J. L. te Woerden was, aan wien het na de bereiding weder moest worden gezonden. De ambtenaar van het O. M. hield daar geen rekening mede, doch wees er op, dat ook deze verdachte een recidivist is. De eisch luidde 100 boet subs. 2 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van het in beslaggenomene en bevel tot publicatie .van het vonnis op kosten van verdachte. Dienovereenkomstig werd verd. veroor deeld. K. M. T. fe-Nxeuwerkerk a. d. IJssel,, die al verscheidene keeren veroordeeld is wegens ontduiking van de invoerrechten -voor runderen, stond terecht." omdat~Kij in. het tijdvak van 1 Januari 1936~-2& Sep tember. 1936" .18 varkens en.12 kalveren niet bij den invoer heeft aangegeven. Ver dachte gaf het feit toe, doch zeide, om iets extra's te verdienen, geen aangifte te héb ben gedaan. Het O.M. vorderde drie maal 75 boe te subs. 3 x 10 dagen hechtenis met een voorwaardelijke straf van drie maal een week hechtenis met een proeftijd van twee jaar. De man werd veroordeeld tot driemaal ƒ50 subs. 3 x 10 dagen hechtenis met de gevorderde voorwaardelijke straf van 3 maal een week hechtenis. P. van V. te Gouda heeft een hoeveel heid rundvet niet ter keuring aangegeven.' Het feit werd erkend. Ook deze verdachte was reeds verscheidene keeren veroor- deld. Daarmede rekening houdende eischte 't O. M. 75 subs. 15 dagen hechtenis met publicatie van het vonnis op kosten van verdachte. Het vonnis luidde 60 subs. 6 dagen zonder bevel tot publicatie. Hierna werd nog een aantal geringere overtredingen van de Vleeschkeuringswet behandeld. „N. R. Crt." WILT U IETS WETEN Vraag: Wanneer bij een dampartij wit twee schijven kan slaan met één dam en twee schijven kan slaan met één schijf, wat gaat dan voor? Antwoord: Dan kan hij naar wille keur met schijf of dam slaan. Alléén meei - slag gaat bij dammen voor. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 167. Eindelijk was de bij de kamer uit, maar de heele grond lag voLmet stukken van tafeltjes en andere dingen. O, o, wat Jiad die Pietje huisgehouden. Hij kreeg natuurlijk 6traf van zijn-moeder en dat had de bengel 3an ook wel verdiend. 168. Toen professor Slim weer heelemaal beter was, kocht hij zoo'n traliemasker net als de bijenkweekei's dragen ais - ze in een korf moeten zijn. Hiermede was hij tegen de bijen beschermd, en trotsch stapte de professor nieuwe avonturen tegemoet'.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9