DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN GURE WIND. DE BILT SEINT: Meest matige tijdelijk krachtige Weste lijke tot Noordelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk nog enkele hagel- of regenbuien, temperatuur om het vries punt des nachts, overdag weinig verande ring in temperatuur. Hoogste barometerst.: 764.3 te Sodankyla Finland Laagste barometerst.: 739.9 te Lister Zuid-Noor wegen In den toestand komt weinig verande ring. De depressie is stationnair geworden voor het Kattegat en blijft even diep. Een secundaire ligt boven Hongarije. Daal- en stijggebieden van den luchtdruk trekken langs den Westrand der depressie en onder houden het buiïge en gure karakter van het weer. In Finland nam de luchtdruk toe, op Groenland af. Een rug van hoogen lucht druk scheidt de stationnaire depressie over de Noordzee en Centraal Europa van een andere omstreeks 25 gr. Westerlengte op den Oceaan. Ook de temperatuurverdee- ling blijft dezelfde. In Frankrijk viel veel regen vooral in het Zuiden. In de boven lucht boven ons geheele werelddeel heer- schen arctische temperaturen en ook in de Alpen is het zeer koud. De hooge sta tions melden alle storm uit West- en Noord- West met sneeuw en mist (Saentis minus 11 gr. C., Zugspitze minus 15 gr., Jung- fraujoch minus 15 gr.). Ook in de middel gebergten valt sneeuw en zijn alle toppen in' de wolken. Voorloopig is er niet veel verandering te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 5.7 gr. C. LICHT OP VOOR FLZTSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 5.35 uur tot Vrijdagmorgen 6.53 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op_ Vrijdag 12 Febr.: voorm. 3.25 en nam. 3.49* uur. HOLLANDSCHE HARING NAAR ENGELAND. Verscheping van 4 a 5000 vaten. Voor rekening van een Engelsch han delshuis worden in gereedheid gebracht 4 a 5000 vaten eerste kwaliteit Holland- sche pekelharing. De haring wordt gepakt in nieuwe Schotsche tonnen. Van deze partij leveren Scheveningen en Katwyk aan Zee elk 1000 vaten en Vlaardingen het restant. Als het zoo doorgaat, zal de voorraad vangst 1936 spoedig geruimd zijn. SPORT VOETBAL U. V. S—Z. F. C. Zondag a.s. speelt U. V. S. op het N. B. L. O.-terrein aan den Zoeterwoudschen Sin gel te Leiden te 2 uur een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen de le klasser Z. F. C. uit Zaandam, die degradatiewedstrij den moet spelen. SCHAATSENRIJDEN KARL SCHAEFER BEROEPSRIJDER. Karl Schaefer, Olympisch kampioen, we reld- en Europeesch kampioen in het kunst rijden heeren, is volgens een mededeeling van zijn manager R. Boeckl tot de beroeps- sport overgegaan. Naar men weet nam Schaefer voor het eerst sedert jaren niet deel aan de Euro- peesche kampioenschappen, welke eenige dagen geleden te Praag zijn gehouden. Dit stond in verband met het feit, dat hy naar de Vereenigde Staten was vertrokken, naar het heette voor het geven van schaulaufen. Doch Schaefer is den weg van Sonja He- nie gevolgd. Weer is een der grootsten on der de grooten naar de beroepssport over gegaan. KOOPT BIJ HEN, DIE IN U W DAGBLAD ADVERTEEREN Voorzitter: M. F. Berkhout, Burgemees ter. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heeren: J Braggaar en W. A. A. J. Baron Schim- melpenninck van der Oye met kennisge ving. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. De heer J. Bakker vraagt het woord naar aanleiding van één der ingekomen stuk ken. Het heeft spreker getroffen, dat in één der stukken n.l. de goedkeuring van Ged. Staten omtrent de stichting van het nieuwe park, de Elslaan is overgenomen voor 1, zegge één gulden, en wel naar spreker heeft vernomen onder druk van het Gemeentebestuur, waardoor de eige naar benadeeld is geworden, en hem is een desbetreffend raadsbesluit niet bekend. De voorzitter zegt, ofschoon deze zaak niet aan de orde is, toch wel dieper op deze zaak te willen ingaan om misverstanden uit den weg te ruimen en leest het door Ge deputeerde Staten goedgekeurde raadsbe sluit voor, waarin tevens voorkomt den koop van de Elslaan voor één gulden. Deze zaak is door den voorzitter in den breede besproken met den eigenaar en notarieel vastgelegd. De laan bezit enkel waarde als uitpad voor de woning van den eigenaar, wat natuurlijk als uitpad blijft bestaan. Van waarnemen van den man is geen kwestie. In den breede zet de voorzitter deze zaak uiteen en protesteert ten sterkste tegen deze uitdrukking. Wethouder Mens zegt, dat de eigenaar in 't geheel niet wordt be nadeeld, daar hij thans verlost wordt van het onderhoud en zijne rechten op dezen weg als uitpad voor zijne woning besten digd blijven en verzekerd is van een be ter onderhouden weg. Nadat wethouder Eggink en de heeren Viveen en Muiholland ook over deze zaak in denzelfden geest hebben gesproken, wordt de discussie ge sloten en wordt overgegaan tot behandeling van punt 3 der agenda. In verband met de aanvragen van de be sturen der bijzondere scholen stellen B. en W. den raad voor vast te stellen de ver goeding ex art. 101 L.O.-wet 1920 voor het jaar 1937, als volgt: (De vergoeding be draagt 14.09 per leerling) voor de R.K. Jon gensschool op ƒ2076.04, R.K. Meisjesschool op 1566.80, Christelijke school 2400.94, Gereformeerde school op 1500, Bijdorp Afd. L. O. op ƒ278.96; te samen ƒ7822.74. Bijdorp Afd. U.L.O. 921.78. Van bovengenoemde bedragen wordt 80 pet. uitbetaald in 4 termijnen en wel per 1 Maart, 1 Juli, 1 September en 1 Decem ber 1937. Aldus besloten. In de commissie tot wering van school verzuim worden benoemd de heeren M. G. Bouw, J. Kraay, J. A. Mens, V. R. I. Vi veen, J. H. Komijn, J. H. Rutten, S. S. Lep pink, J. J. Smit, G. G. Verrips. Besloten wordt op voorstel van B. en W. aan de naaischool van mej. van Os voor het jaar 1937 een subsidie toe te kennen van 8 per leerling. Aan den administrateur van Maatschap pelijk Hulpbetoon en den klerk bij dien dienst wordt een rijwielvergoeding toege kend van 15 per jaar. Door den heer Th. van Lith is onthef fing gevraagd van art. 22 le lid sub b van de bouwverordening. B. en W. hebben geen bezwaar aan het verzoek te voldoen en stellen den raad voor gunstig te beschik ken op dit verzoek. Aldus besloten. Ged. Staten hebben een opmerking ge maakt omtrent rrt. 1 sub 21 van de leges- verordening. B. en W. stellen den raad voor om het Raadsbesluit van 23 December 1936 in te trekken en de nieuwe legesverorde ning vast te stellen met achterlating van sub 21 onder art. I (het betreft ni. het heffen van leges voor een vergunning tot het geven van een bruiloft of ander fami liefeest in een vergunning- of verlofsloka liteit), opdat de nieuwe legesverordening onmiddellijk in werking kan treden. Aldus B. en W. Conform besloten. Gok op de vastgestelde verordening voor de hondenbelasting hebben Ged. Staten eenige opmerkingen zij wenschen ook daarin eenige wijzigingen en wenschen dat de honden aan den aanslag in de tweede klasse zich enkel op straat mogen vertoo- nen mits zij worden vastgehouden met een koord of ketting. Aldus aangenomen. Eveneens wenschen B. en W. eenige wijzigingen in de vastgestelde verkeersver- ordening, daar Ged. Staten eenige opmer kingen hebben gemaakt om aldus aan deze verlangens tegemoet te komen. Wordt aan genomen. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor een afkondigingsverordening inzake strafverordeningen vast te stellen om de verordeningen aldus bindend te doen zijn. Deze verordening bestaat uit 5 artikelen. Conform het voorstel besloten. Voetpad Rijndijk. Van den Rijkswaterstaat is het aanbod in gekomen, dat hij bereid is voor rekening van het Rijk aan den Rijndijk een voetpad aan te leggen langs de huizen. Meermalen hebben de bewoners van den Rijndijk ge klaagd over den slechten toestand langs die zijde. De Rijkswaterstaat is bereid al daar een wandelpad aan te leggen, wan neer de gemeente de onkosten betaalt voor het vervoer van 200.000 Waalsteen en 100.000 Rijnsteen van Gouwsluis naar hier. De kosen worden geschat op 700 a 750. Daar de Rijkswaterstaat een spoedige be slissing wenschte en het college van B. en W. gemeend heeft dit aanbod te moeten aannemen, verzoeken zij den raad alsnog het gevraagde crediet beschikbaar te stel len. De voorzitter deelt den Raad mede, dat de Rijkswaterstaat de materialen zelf zal laten aanbrengen. De heer A. Verboon vraagt of de Valken- burgscheweg ook hiervan zal profiteeren, want de toestand is aldaar meer dan erg. Spreker vraagt of het niet mogelijk is met de werkloozen dezen toestand te verbete ren. De voorzitter zegt, dat de Valkenburg- scheweg van dit aan te leggen wandelpad niet kan profiteeren. De gemeente Voor schoten is steeds bereid geweest hare mede werking te verleenen tot verbetering van dien weg, doch naburige gemeenten wa ren niet bereid hunne medewerking te ver leenen. Daarna hebben Ged. Staten zelf dezen weg afgevoerd van het wegenplan. Thans begint men in de naburige gemeen ten in te zien, dat het zoo niet langer gaat en is deze zaak wederom aanhangig ge maakt. Mogelijk dat er thans naar ge streefd zal worden een oplossing te-vin den. B. en W. verklaren zich bereid om te zien of er in deze zaak iets kan worden gedaan, waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangeno- De werkloozen en de zieken fondsen. Punt 14 der agenda vermeldt het onder werp „Ziekenfondsverordening", opdat de gemeente de ondersteunde werkloozen en armlastigen tegemoet kan komen in be paalde gevallen door de premie, welke deze moeten betalen aan een ziekenfonds, gedeel telijk voor haar rekening te nemen. De ver ordening heeft ten doel, de armlastigen te verplichten zich aan te sluiten als lid van een ziekenfonds om hen daardoor zoolang mogelijk in de gelegenheid te stellen hun verantwoordelijkheid te dezer zake te dra gen. Deze verordening bestaat uit een acht tal artikelen. De heer D. Limburg meent, dat de ge meente door het vaststellen van een derge lijke verordening een goed figuur maakt, daar zelfs in bepaalde gevallen 35 pet. der premie kan worden vergoed. De prikkel om zich zelf te verzekeren moet aanwezig blijven, doch spr. wenscht nog enkele in lichtingen omtrent sommige bepalingen der verordening, o.a. hoe het zal gaan met de genen, die verzekerd zijn in het gewone doktersfonds, waarvan nog 96 personen lid zyn. De voorzitter zegt, dat deze verordening soepel zal worden toegepast. Er moet in de verordening een bepaalde norm worden vastgesteld en daarom is genoemd het be kende Haarlemmermeerfonds en omstre ken, doch is men lid van een ander gelijk waardig fonds dan zal daartegen geen be zwaar worden gemaakt, waarna met al gemeene stemmen deze verordening wordt vastgesteld. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Geitenfokver.. In café „Duinzicht" werd een vergdarieng gehouden van Gei tenhouders in Katwijk aan den Rijn. 1 1/2 jaar geleden werd te Katwijk aan Zee een Geitenfokvereeniging opgericht waar bij zich 17 geitenhouders uit Katwijk aan den Rijn aansloten. Eenigen tijd geleden kwam het denkbeeld op bij enkele leden uit Katwijk aan den Rijn om zich af te scheiden en zelf een afdeeling op te rich ten. Door een voorloopig bestuur werd be sloten een lid van het hoofdbestuur uit te noodigen en onderling, mede met afge vaardigden uit Katwijk aan Zee te bespre ken deze afscheiding en oprichting van een zelfstandige afdeeling. Na diverse besprekingen werd ten slotte besloten tot oprichting van een zelfstandi ge afdeeling. Een 25-tal personen gaven zich als lid op. De afdeeling werd den naam gegeven van „V. I. O. S." (Veredeling is ons Streven). De nieuwe afdeeling werd dan door het hoofdbestuurslid geïnstal leerd. Deze sprak de hoop uit, dat beide afdeelingen elkaar met woord en daad zou den bijstaan tot groei en oloei dezer nut tige vereeniging. Het lid van het hoofdbe stuur hield nog een korte lezing waarna eenige vragen gesteld werden. Hierna slui ting. De bad-kleeding. Naast de actie die van particulieren (dames) uitgaat, is ook, in opdracht van de ledenvergadering der R.K. Kiesvereeniging aan het gemeentebe stuur een request gezonden naar aanlei ding van het dragen van onwelvoegelijke kleeding in den. badtijd, en gevraagd hier aan paal en perk te stellen. Het adres luidt: geeft met verschuldigden eerbeid te ken nen: Het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging „Plicht en Eensgezindheid" alhier; dat het zich, vooral in den badtijd, op den openbaren weg of straat bevinden van personen in onwelvoegelijke kleeding steeds grooter vormen gaat aannemen; dat naar het oordeel van velen een der oorzaken te vinden is in het ontbreken eener bepaling in de politieverordening, waardoor het bovengenoemd euvel moge lijk is; dat naar het oordeel van ondergeteeken- de hieraan zoo spoedig mogelijk paal en perk dient te worden gesteld; redenen, waarom ondergeteekende be- lefd doech dringend verzoekt zulk een be paling in de poliiteverordening te doen aan brengen en na te komen, dat het zich op den openbaren weg of in de duinen bevin den anders dan in een behoorlijk en goed gesloten (bad)jas of mantel, strafbaar zal zijn. STOMPWIJK. Verkooping. Ten overstaan van No taris G. J. van Gendt te 's-Gravenhage werd gisterenmorgen in café „De Zwaan" te Leidschendam in het openbaar ver kocht het winkelhuis met twee bovenwo ningen, erf en tuin aan de Veenestraat Nos. 28, 30, 32. Het geheele pand was in gezet op 5000.en werd heden afge mijnd op 7500.door den heer P. van Leeuwen te Stompwijk. WASSENAAR. K. J. M. V. Gisteravond vergaderde in het R.-K. Vereengingisgebouw de plaat selijke afdeeling van de K. J. M. V., onder leidnig van den voorzitter, den heer G. van Leeuwen, die een kort welkomstwoord sprak, nadat met den K. J. M. V.-groet was geopend en gebeden was voor een ziek lid. De heer J. Bakker, directeur van het Hanzebureau, sprak vervolgens over het onderwerp „Ordening van binnen uit". Spr. wees daarbij op de noodzakelijkheid van eigen ordening, o.a. door een betere be leving van het zedelijk godsdienstig leven. Zonder hervorming der zeden, is hervor ming der instellingen niet denkbaar. De maatschappelijke orde is in de war omdat het evenwicht tusschen de geestelijke goe deren en stoffelijke welvaart ontbreekt. Tusschen het extremisme van communis me en nat.-soc. en Fascisme, staan wij met het eeuwenoude Christus-Evangelie. In dat groot verantwoordelijkheidsbesef moeten wij onszelf hervormen in den geest der eer ste Christenen, aanpassend aan dezen tijd. Spr. wijst dan op de reeds in 1934 door den Haarl. Dioc. Bond begonnen hervorming ter opbouwing van het zedelijk godsdienstig leven. Komènd tot de verzorging van de stoffelijke belangen wijst spr., na erkenning van de moeilijkheden in het zaken- en be drijfsleven, op een kentering in de Re- geeringsmentaliteit ten aanzien van den middenstand, waarna hij diverse wettelij ke maatregelen opsomt die ten gunste van den Middenstand zijn getroffen, alsmede op hetgeen ten dezen is gedaan door de Kerkelijke Overheid. Spr. wijst vervolgens op de noodzakelijkheid van een goede boek houding en het voeren van een doeltref fende reclame voor eigen bedrijf. Na een opwekking tot vergaderingbezoek wekt spr. op om in alles onszelf te zijn, waarna hij besluit met het gedicht „Wind voor" van Anna de WijsMouton. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd geen gebruik gemaakt. Na een dank woord van den voorzitter volgde sluiting met den K. J. M. V.-groet. Het Rijkswegennet in hoofdverkeersroutes ingedeeld Bij circulaire van den Minister van Wa terstaat is bepaald, dat, onafhankelijk van de gebruikelijke hectometerpaaltjes, ten behoeve van het snelverkeer langs alle Rijkswegen op onderlingen afstand van 1 kilometer, afstandsaanduidingen zullen worden geplaatst. Dit zijn borden, 60 cM. breed en 70 A 80 cM. hoog, welke dicht bij de verhar ding, voor elke verkeersrichting ter rech terzijde van den weg, aangebracht worden. Behalve den naam van de plaats, welke als nulpunt van telling in de gevolgde richting geldt, met het kilometer getal tot die plaats, draagt het afstandsbord ook den naam van de eerstvolgende plaats van beteekenis met den afstand. Als beginpunten van telling worden be langrijke plaatsen aangehoudene in de circulaire wordt aanbevolen omtrent het aan te nemen nulpunt overleg te plegen met den A.N.W.B., omdat deze reeds de geheele kilometreering langs de Rijkswe gen in onderling verband met die van de overige wegen verzorgt, en op deze wijze voorkomen wordt dat de door het Rijk en .de door den A.N.W.B. langs de wegen vermelde kilometersafstanden van elkan der zouden verschillen. Verder zullen de afstandsborden op de achterzijde nog gegegevens over de vori ge plaats van beteekenis en den dichtstbij- zenden hulppost bevatten, zoodat de auto- mobolist in voorkomende gevallen weet waar hij hulp kan halen. AGENDA LEIDEN. Donderdag, Leidsche Kunstkring „Voor Allen", piano-recital van Jan Sme- terlin, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Vrijdag. Bijeenkomst afd. Jongeren Staats partij, Jacobazaal, Den Burcht, 8.15 uur. Vrijdag, Uitvoering O.G.A.V., Stadsgehoor zaal, 7.45 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18 tel. 85 en mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel 274. - UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. Damclub. De Hazerswoudsche Dam club heeft haar zesde competitiewedstrijd gespeeld tegen Nooit Gedacht II te Ter- Aar, 2de klasse, waarvan de uitslag is als volgt: U. D. C.Nooit Gedacht n J. VondelingK. Groen in 't Wout 20 J. van HoffJ. Kroon 20 A. DompelingG. Abshoven 02 M. KroonB. Heemskerk 20 J van RijsselP. Fikker 2—0 C. van VeenT. van Dijk Dzn. 02 A. HoogendoornK. Snijders 20 P. van Wieringen (reglementair) 20 P. van VeenJ. Servaas 20 J. RademakerH. Broer 02 Totaal 14—6 LEIDERDORP. Werkloozen. Bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling stonden deze week 107 werkloozen ingeschreven. Indeeling in hoofd verkeersroutes. Een geheel nieuwe instelling in onze Nederlandsche wegen-aanduiding, zoo schrijft de A.N.W.B. ons, is de indeeling van het Rijkswegenet in hoofdverkeers routes. De circulaire geeft een opsomming van de trajecten welke als zoodanig wor den beschouwd, waarby elke route met een hoofdletter is aangegeven. Deze letter wordt op de afstandsborden langs de wegen vermeld, zoodat de auto mobilist steeds kan zien op welke route hij zich bevindt. Zoo bijvoorbeeld wordt oe route Den HaagUtrechtEdeArn hemEmmerik met een „H" aangege ven, de route AmsterdamUtrechtGo- rinchemBredaAntwerpen met een „C" Een soortgelijk syteem bleek in het bui tenland reeds voordeelen voor den auto mobilist op te leveren en het is toe te juichen dat de Rijkswaterstaat tot de in voering in ons land besloten heeft, of schoon de kleine afstanden in ons land, vergeleken bijvoorbeeld bij de lange „rou te nationales" in Frankrijk het vraagstuk uiteraard wel een eenigszins ander aspect geven. Dit komt vooral hierin naar voren dat over relatief groote afstanden verschillen de hoofdroutes samenvallen. Zoo loopt bijvoorbeeld route „L", Rotterdam UtrechtGroningen gedeeltelijk met rou te „H", Den HaagUtrechtEmmerik. Afstandsaanduidingen langs Rijkswegen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2