M RADIO-PROGRAMMA'S ÜUWUERUAti 11 FEBRUARI 1937 ue le1dsche courant CERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN NOODLOTTIGE REDDINGSOEFEN- OCHT TE ZANDVOORT SCHIPPER MOLENAAR EN EEN DER ROEIERS OMGEKOMEN. Zandvoort is zooals in een gedeelte onzer vorige oplage gemeld gistermid dag om half drie opgeschrikt door het be richt, dat tijdens een oefening de roeired- dingboot van de N. Z. H. R. M. in de bran ding was omgeslagen. Gelukkig slaagde het grootste deel der opvarenden er in veilig het strand te bereiken, doch de schipper en twee andere inzittenden werden bewus teloos aan land geabraoht. Bij den laatsten gelukte het na korten tijd de levensgees ten op te wakken, doch de schipper, J. Mo lenaar, was om ruim drie uur nog buiten kennis. Het bestuur van N. Z. H. R. M. had be sloten, dat de reddingsboot gistermiddag de driemaandelijksche proeftocht zou houden. De zee was echter zeer ruw, doch men be sloot toch te vertrekken. Onder leiding van schipper J. Molenaar ■werd de boot ter hoogte van de waterto ren in zee gereden, maar reeds bij de tweede zandbank liep de boot vol water. Direct hierop sloegen twee golven over het vaartuigje heen, waardoor het tot schrik van de vele toeschouwers omsloeg. Van de zestien opvarenden zag men ver- scheidenen op den kiel van de boot krui pen, terwijl anderen kans zagen zwemmen de en badende op het strand te komen. In allerijl werd hulp geboden, maar men kon niet verhinderen, dat drie der mannen bewusteloos geraakten. Het waren de schipper en de redders Koper en Schuiten. De beide laatsten dreven bewusteloos aan land. De schipper, die met zijn zwemvest onder de boot was blijven vastzitten, werd toen deze aanspoelde, uit zijn hachelijke positie bevrijd. Koper kwam spoedig weer bij kennis en is naar zijn woning vervoerd, doch de twee overigen waren er zeer slecht aan toe. Na een half uur gelukte het den ge- neesheeren C. A. Fraaser en C. A. H. Gerke Schuiten bij te brengen, doch Mo lenaar was bij het afzenden van dit be richt nog buiten bewustzijn. Nader vernemen wij, dat de doktoren den toestand van schipper J. Mo lenaar hopeloos achtten. De toestand van de twee roeiers was gistermiddag bevre digend. Onmiddellijk na het ongeval hebben zich ongeveer veertig personen zoowel mannen als vrouwen gekleed "te water begeven. Voorab de leden van de Zbhdvórtsche red- - dingsbrigade" gedroegen zich hierbij zeef kranig. Onder de personen dié zich in de red dingsboot bevonden, was ook de algemeene secretaris van de reddingmaatschappij, de heer H. T. de Booy. Deze geraakte even eens te water, doch slaagde er in, den roeier Engel Schuiten, hoewel bewusteloos uit het water te halen Omstreeks vier uur is reddingsboot op het droge gebracht. Schipper Molenaar eu roeier Schuiten overleden. Nader wordt gemeld dat de pogingen tot het opwekken der levensgeesten bij schip per Molenaar geen succes hebben gehad. Te ongeveer half vier konden de doktoren niets anders dan den dood constateeren. De overledene was 47 jaar oud. Verder is gisteravond omstreeks half ze ven in het Badhuis Zeeduin overleden de Zandvoorter Engel Schuiten, die behoorde tot de roeiers van de reddingboot. Een onderhoud met den heer H. Th. de Booy. Wij hebben gistermiddag nog een onder houd gehad met den secretaris van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij, den heer H. Th. de Booy, die zelf met de reddingsboot was uitgevaren en dus het ongeluk geheel heeft meegemaakt. De schipper, zoo zeide hij ons, vond het juist, in verband met de nogal onstuimige zee bij uitstek geschikt weer om te oefe nen en hij heeft het geen moment gevaar lijk geacht om zee te kiezen. Dit was ook de algemeene opinie. Men kan dan ook niet zeggen, dat het besluit tot het hou den van de oefening niet verantwoord zou zijn geweest. Er blijft nu eenmaal een al gemeen risico aan dergelijke oefeningen met roeireddingsbooten verbonden en dat zal nooit zijn te vermijden. De heer de Booy vertelde ons daarna, hoe het ongeluk precies in zijn werk is gegaan. Aan het begin van de tweede bank, op ongeveer honderd vijftig meter van het strand verwijderd, is een zware golf in de boot gebroken, waardoor deze vol water liep. Hoewel het water door de kleppen weer kan wegloopen, kreeg de boot door dit stortbad een groote snelheid en dreef zij in de richting van het strand. Zij ging toen „snijden" en even later volgden twee korte zeeën dadelijk na elkaar, welke de boot langzaam naar bakboordzijde deden omslaan. Van de veertien inzittenden vie len er aanvankelijk vijf of zes uit, die er spoedig in slaagden op de omgekeerde boot te kruipen en zich daaraan vast te klem men. Ook de heer de Booy behoorde tot dit groepje mannen. Van de overigen la gen er toen nog verscheidenen onder de boot, terwijl anderen op korten afstand in zee ronddreven. De meesten wisten on der de boot vandaan te komen, klommen Schipper J. Molenaar, die bij het ongeluk rnet de Zandvoortsche roei- reddingboot Woensdag om het leven kwam ex' toen ook bovenop of wisten zich zwem mende en wadende te redden. De roeier Koper bleek evenwel in groot gevaar te verkeeren, aangezien hij bewusteloos rond dreef op enkele meters van de boot ver wijderd. Met vereende krachten slaagde men er in hem te grijpen en op de boot te krijgen. De schipper en waarschijnlijk ook Engel Schuiten lagen toen nog steeds on der de boot, de mannen, die op den naar boven gedraaiden onderkant zaten, wa ren vanzelfsprekend niet in staat hulp te verleenen. Het eenige, waartoe zij bij machte waren, was het openhouden van de wateruitlaatkleppen, om zoodoende lucht te doen stroomen in de ruimte onder hen. Schuiten is later losgeslagen en kor ten tijd voordat dit met de boot het geval was aan land gespoeld. Hij was er toen zeer ernstig aan toe. Hoewel men er na een half uur in slaagde, zijn levensgeesten op te wekken, was zijn toestand zoodanig, dat hij niet naar zijn woning kon worden ge bracht. Hij is toen vervoerd naar het pen sioen „Zee en Duin", waar hij verder werd behandeld; Schipper Molenaar is, toen de boot een maal het strand had bereikt, bevrijd, doch de kunstmatige ademhaling heeft niet meer mogen baten. De toestand van Koper was in den laten middag vrij gunstig. De heer de Booy heeft tot de mannen in het boo tenhuis een korte toespraak gehouden, waarin hij zeide te hopen, dat zij door het gebeurde niet zouden zijn ontmoedigd. Zij antwoordden toen allen, dat men steeds op hen zou kunnen blijven rekenen. Volgens den heer de Booy zijn er bij het roeien geen fouten gemaakt, de branding werd goed recht getroffen. Op de mannen viel niets aan te merken, zij vormden een goede roeiploeg Maar ongelukken als .deze, zijn nu eenmaal niet te voorkomen, al behooren ze gelukkig tot de zeldzaam heid. Uit de geschiedenis der laatste vijf entwintig jaar, waren den heer de Booy slechts tien ongevallen van dezen aard be kend. De oefening werd bijgewoond door den burgemeester van Zandvoort,, den heer H. van Alphen, den secretaris van de plaatse lijke commissie van de reddingmaatschap pij, den heer v. d. Werf en door den heer Hollander van de Noordwijksche commis sie. Zij hebben bij het reddingswerk onmid dellijk de leiding genomen. Van het strand af hebben zich vele zandvoorters in zee be geven om de drenkelingen te hulp te ko men. Schipper Molenaar was gehuwd en va der van twee kinderen. Hij was twee jaar geleden tot schipper van de reddingboot benoemd. Daarvoor maakte hij vele jaren als roeier deel uit van de bemanning. Het stoffelijk overschot is naar zijn woning overgebracht. SCHIPPER VERDRONKEN. Gistermiddag is de schipper van het mo torschip „Cornelis", G. van den Berg uit Molenaarsgraaf, toen hij zich met zijn schip van Rotterdam naar Molenaarsgraaf be gaf, in het Boerengat, even voor de spoor brug," toen hij de uitlaatpijp aan dek bij de roef wilde wegnemen, achterover ge zwikt en te water geraakt. Hoewel men nog pogingen heeft aange wend om den man te redden, is men er niet in geslaagd hem nog tijdig boven te bren gen. Eenige uren later heeft de bemanning van de „Politie IV" het stoffelijk overschot geborgen. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Op den Tzummerweg bij Franeker is de zesjarige W. op den weg van school naar huis door een auto aangereden. De jongen is aan de gevolgen overleden. Het 8-jarig zoontje van den heer J. W. te Nieuwe Pekela, dat verleden week door een auto is aangereden en ernstig ge wond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht, is gisteren aan het bekomen letsel bezweken. RANGEERDER GEDOOD. Tusschen buffers bekneld. Gisteravond omstreeks acht uur is de 35- jarige rangeerder H. Reyners bij het ran geeren op het emplacement der Ned. Spoor wegen te Roermond met zijn borstkas tus schen de buffers geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Het stoffelijk overschot is naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond overgebracht. MOLENAARSKNECHTJE VERONGELUKT. Met das tusschen kamwielen bekneld. Gistermiddag heeft op den windmolen van den heer G. te Vortem-Mullem bij Vier lingsbeek een afschuwelijk ongeluk plaats gehad. Een zeventienjarige molenaars knecht raakte met zijn das tusschen de kamwielen van den molen. Het lichaams werd uit elkaar gerukt. Het lijk van het slachtoffer is naar de begraafplaats ver voerd. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is de 68-jarige weduwe T. B. in het pand aan de van Hogendorpstraat 124 te Den Haag van een 15 treden hooge trap gevallen, vermoedelijk doordat zij door een duizeling overvallen werd. Mej. B., die in het Heilige Geesthofje woonde, was bijna onmiddellijk dood. KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN. Te Neer heeft het 5-jarig' dochtertje van den heer J. S. uit een kan kokende koffie gedronken. De kleine kreeg zoo ernstige inwendige brandwonden, dat het aan de ge volgen is overleden. BRAND TE ROTTERDAM. Zes kinderen nog tijdig in veiligheid gebracht. Gisteravond omstreeks elf uur is brand uitgebroken in pand Wolfshoek 10a te Rot terdam, bewoond door den logementhouder G. H. Oppel. De brand is ontstaan in een opkamertje, dat als slaapplaats was inge richt. In de brandbare bedgoederen vond het vuur gretig voedsel en weldra stond dit opkamertje dan ook in lichte laaie. Het vuur sloeg over naar een kamer op de eerste verdieping en vervolgens naar de tweede. Op de eerste étage was er niets meer te redden in de brandende kamer. Op de tweede verdieping heeft de brandweer, die op de melding: middenalarm vrij spoe dig met veel materiaal ter plaatse was, het vuur, dat de gordijnen reeds had aange tast, nog weten te bedwingen. De brandweer heeft met vier stralen op de waterleiding het vuur bestreden. Een zestal kinderen, dat zich in het bran- denre pand bevond, is door de politie en de brandweer snel in veiligheid gebracht. Het opkamertje en de kamer op de eerste verdieping zijn geheel uitgebrand. ZWARE BRAND TE ALMELO. .Fabriek en twee belendende woningen., afgebrand. Een felle brand is gisteravond uitgebro ken in de Bakenstraat te Almelo. Om on geveer zeven uur werd de brandweer ge waarschuwd, dat er vlammen werden ge zien in het pakhuis en de fabriek van bak kersartikelen, oliën en vetten van den heer H M. Damhof. Onmiddellijk rukte de po- litiebrandweer uit, gevolgd door den groo- ten motorspuit van de gemeentelijke brand weer. Intusschen hadden de vlammen zich reeds uitgebreid over de groote voorraden vetten en pasta's, die in het pakhuis lagen opge stapeld. Zoo fel was het vuur, dat de brand weldra uitgang kreeg door het dak en zich overplantte naar het belendende woonhuis van het gezin Benos. Niemand was er thuis. Ook dit huis brandde geheel uit.. Nog was de vernieling niet geëindigd. Het daarnaast gelegen groote, leegstaande woonhuis van den heer Godschalk werd eveneens een prooi der vlammen. Hoewel er nog gevaar bestond voor het daarnaast staande woonhuis van het gezin Kroese, kon dat toch nog behouden blijven, even als het aan de andere zijde gelegen pakhuis in schoenmakersfournituren van de firma Meyers. De brandweer werkte met vier stralen op 'den motorspuit. Daar er nog niet vol doende water kon worden gegeven om het vuur in zijn voortgang te stuiten, kwam ook de firma Palthe, die aan de overzijde van de brandende perceelen haar kantoor heeft, met drie brandslangen te hulp. Op die wijze was het mogelijk met zeven stralen het brandende complex in te sluiten en te voor komen, dat de vlammen in deze oude, dicht bebouwde buurt -naaf andere perceelen oversloegen. Omstreeks acht uur was men den brand zoo goed als meester Alle perceelen en de voorraden van de firma Damhof waren ver zekerd. De schade 'is zèer aanzienlijk. TWEE WONINGEN AFGEBRAND TE TERHEYDE. In den afgeloopen nacht zijn te Terheyde twee woningen tot den grond toe afge brand. De bewoner van een van de huizen, de heer P. Langeslag, werd omstreeks vier uur gewekt door het angstig blaffen van den hond. Tot zijn groote ontsteltenis bemerk te hij. dat zijn woning in brand stond. Half gekleed vluchtte de man naai buiten, waar na hij de buren wekte. De sterke Westen wind wakkerde het vuur zoodanig aan, dat binnen korten tijd beide perceelen tot den grond toe afbrandden. De brandweer uit Monster kon alleen de brandende overblijf selen natspuiten. De eigenaar van de beide perceelen was verzekerd. De heer Langeslag was niet ver zekerd. BRANDSTICHTING IN EEN BIOSCOOP. Gepleegd door een zenuwpatiënt. Dinsdagavond heeft de 28-jarige E. H., uit Utrecht een bioscoop aan den Binnen weg te Rotterdam bezocht. De man had plaats genomen op het balccn, waar hij zijn overjas, welk kleedingstuk hij over den rand van het balcon had gehangen, met pe troleum overgoot, waarop hij de jas in brand stak. De -brandende jas viel en kwair te- VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937. Hilversum II, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.309.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Tenor en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble v. cL Horst, 2.00 Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Gram.pl. 3.153.45 en 4.00 Trio BeuteZepparo- niHmerik. 4.30 Orgelspel. 5.30 Declamatie en gram.pl. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Haarl. Orkestvereen. 8.30 „Emigratie-perspectieven", causerie. 9.30 Vervolg concert m. m. v. soliste en de Kon. Liederentafel „Zang en Vriend schap". 10.15 Berichten A.N.P. 10.2011.30 Gram.pl. Hierna schriftle zing. Hilversum I, 1875 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 8.15 Sportreportage. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie en gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.30 De Palladians. I.30 Willy Kok's ensemble. 2.00 Modepraatje. 2.20 Vervolg concert. 2.35 Gram.pl. 3.05 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gram.pL 5.00 Kinderuurtje. 5.30 „Les Ménétriers". 6.25 Politiek radiojournaal. 6.45 Sportreportage (gr.pl.). 7.00 Gram.pl. 7.10 Literaire lezing. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 „Lezen in de Bijbel", causerie. 8.00 Fluit en piano. 8.30 „Nederlandsche vertalingen uit de wereldpoëzie", voordracht. 9.00 15-jarig bestaan van Cinema Royal, Amsterdam. 9.50 „35 jaar arbeiderszangcultuur", m. m. v. spreker en solisten. 10.00 Sportreportage. 10.15 Revue-uitzending. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Avondwijding. II.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30—12.00 Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.4011.50 Pianosoli. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC-Dansorkest. I.352.20 Birminghamsch Philh. Strijk orkest en soliste. 4.20 BBC-Midlandorkest. 5.35 De „Alphas". 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Northern-Ireland-orkest. 7.20 Muzikale causerie. 7.40 Pianorecital. 8.20 Revueprogramma. 9.20 Berichten. 9.40 Deensche causerie. 10.00 BBC-Zanggers en orgel. 10.30 BBC-Theaterorkest en solist. II.35 Mantovani's Dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20, 11.20 en 12.35 Gram.pl, 1.35 Zang. I.50 Gram.pl. 2.50 RadiotooneeL 4.20 Casadesus-Trio. 5.50 Gram.pl. 6.05 Pianorecital. 6.50 Gram.pl. 7.05 Vervolg pianorecital. 7.20 Gram.pL 8.20 Sonateconcert. 9.05 Zang. II.201.05 Orkestconoert. Keulen, 456 M. 5.50 Blaasconcert, 6.30 Gram.pl. 7.50 Omroepkwintet. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Omroeporkest. 5.20 Dresd. Philh. Orkest en solisten. 7.30 Voor soldaten (concert en berich ten). 8.50 Trioconcert. 10.3511.20 Omroep Amusementsorkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salonorkest en solist. 6.20 en 6.50 Gram.pL 7.20 Zang. 8.20 „Polenblut", operette. 10.30—11.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12 50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. I.502.20 Gram.pL 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gram.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Stafmuziek 9de Linie-Reg. 10.3011.20 Omroeporkest. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Solistenconcert.. 8.20 Gevar. concert. 9.20 Berichten. 9.40 Sportnieuws. 9.5511.20 Omroep-Amusementsorkest. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf 3de Programma. 8.00 Keulen of diversen. 10.10 Deutschl. sender of diversen, II.20 Keulen. 12.05 Parijs R. 13.05 Brussel VI. 15.35 Keulen. 16.20 Parijs R. 17.20 Keulen. 18.50 Weenen of diversen. 20.00 Berlijn of diversen. 20.20 Droitwich. 21.40 Brussel Fr. 22.20 Brussel VI. 22.30 Boedapest of diversen. 23.20 Parijs R. 4de Programma. 8.00 Brussel VL 9.20 Gram.pL G. R. D. 10.35 London Reg. 12.50 Droitwich. 14.25 London Reg. 16.20 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.45 Droitwich. 19.20 Brussel VL 19.50 Droitwich. 20.20 Gram.pl. G. R. D. 21.50 Weenen of diversen. 22.50 London Reg. recht op een leegstaanden stoel De heer A. P de Boer, die op den aanbrenzenden stoel zat, slaagde er spoedig in de vlammen te dooven. Van eenige paniek onder het pu bliek is gelukkig geen sprake geweest. H. is zenuwpatiënt, die reeds in het W. Arntzgesticht te Utrecht is verpleegd, maar die sedert eenigen tijd is ontslagen. De man is naar Utrecht op transport gesteld en in genoemd gesticht ter observatie opgeno men. „Vad." SCHUUR EN VEE IN VLAMMEN. Te Mariekerke, (gemeente Meliskerke) op Walcheren, waar verleden jaar op de hofstede van J. Poppe de landbouwschuur afbrandde, is thans opnieuw brand in de schuur ontstaan, waarbij het gebouw en inhoud, w.o. twee koeien en twee geiten, verloren gingen. De gemeente kocht voor een paar maan den een motorspuit en deze heeft zeer goede diensten bewezen bij het behouden van de woning. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in het spelen van kinderen met vuur. ONPRETTIGE CARNAVALS VERRASSING. 1200 vermist. Mej. R. te Bergen op Zoom, die Dinsdag avond ook eens van de Carnavalspret wilde genieten, vond het, aldus „De Zoom", blijk baar gevaarlijk haar spaarpotje van onge veer 1200 alleen in haar woning achter te laten en daarom besloot zij het in haar handtaschje mee te nemen. Gisternacht, ter wijl zij zich in een café bevond, is het taschje met inhoud verdwenen. Heeft zij het verloren of is het gestolen? Het is een vraag die nog niet te beantwoor den is, maar mej. R. zal wel reeds tot de overtuiging gekomen zijn, dat het toch heel wat veiliger zou zijn geweest haar „katje" thuis te laten DE BONTDIEFSTALLEN TE DEN HAAG. De buit gevonden. In het begin van deze maand arresteerde de politie te 's-Gravenhage drie Rotter dammers, die betrokken zouden zijn bij bontdiefstallen ter waarde van 3.000. in een pakhuis aan de Driehoekjes te Den Haag en die bovendien een aantal vulpen houders en andere artikelen (ter waarde van 2000.van een winikel in de Hoog straat zouden hebben buit gemaakt. Een gedeelte van de buit werd teruggevonden en één van de drie daders, die allen ter be- schikkinig van de justitie werden gesteld, legde een bekentenis af. Bij één van de Rotterdamsche familie leden van een der daders is thans het groot ste gedeelte van het gestolen bont, waar- tusschen de vulpenhouders verborgen waren, gevonden. De buit was keurig ver pakt in zes koffers, die boven op het dak van het huis stonden. De Haagsche recher che heeft met medewerking van de Rotter- damsche recherche deze vondst gedaan. SCHILDERSTUKKEN VERDUISTERD? Aangifte tegen Amsterdamsch kunstschilder. Naar wij vernemen is door het Zwitser- sche Consulaat te Amsterdam, namens een Zwitsersche dame, bij de politie van het bureau Stadhouderskade aldaar aangifte gedaan terzake van vermoedelijke verduis- terinig door een Amsterdamsch kunstschil der, die zijn woning in de Tweede Jan Steenstraat heeft, van vijf schilderstukken. Den schilder, die eenigen tijd geleden in Zwitserland was geweest, waren de schil derstukken ter hand gesteld met de op dracht een er van te copieeren en de an dere vier te restaureeren. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de kunstschilder niet meer op het adres in de Tweede Jan Steenstraat woonachtig is.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10