VAN HOUTENS CACAO WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. De rechtbank heeft den commissionnair P. G. V. uit S t o m p w ij k, wegens ver duistering, veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. Verdachte zou als agent van „de Toekomts" een aantal premieloten, welke hij in commissie had, niet verant woord hebben. Conform het requisitoir van den advocaat-generacl en het pleidooi van den verdediger mr. J. G. van Herk, heeft het hof het vonnis vernietigd en den verdachte vrijgesproken. J. L. W. uit Oegstgeest. is, wegens poging tot zware mishandeling, veroor deeld. tot vier maanden gevangenisstraf. Hij is nl. den deurwaarder v. d. Woude uit Leiden toen deze ambtshalve beslag kwam leggen, met een tuinspade te lijf gegaan. Het Hof'heeft van de straf twee maanden voorwaardelijk opgelegd. KANTONGERECHT TE ALPIIEN AAN DEN RIJN. Door het kantongerecht te Alphen, wer den heden de navolgende verstekvonnissen gewezen: wegens overtreding der motor- en rijwielwet J. v. D. te Boskoop f 1.50. subs. 1 wk. tuchtschoolstxaf; L. G. v. d. W. te Utrecht f2.— subs. 2 dg.; Ch. B. te Zwam merdam f2.subs. 2 dg.; P. W. v. L. te Boskoop f2.subs. 2 dg.; J. v. d. N. te Breukelen Nijenrode f2.subs. 2 dg.; P. J. K. te Ter-Aar f 2.subs. 2 dg.; W. H. V. te Bodegraven f 2.subs. 2 dg.; K. H. de J. te Pijnacker f 8.subs. 8 dg.; P. W. v. L. te Boskoop f 1.50 subs. 1 dg.; J. de K. te Reeuwijk f3.subs. 3 dg.; W. C. J. B. te Voorburg f 3.subs. 3 dg.; F. B. te Lange Ruige Weide f2.50 subs. 2 dg.; Overtreding der Veewet: J. N. te Nieuwkoop f 100. subs. 40 dg.; Overtreding der Jachtwet: G. v. K. te Bodegraven 2 x f 15.subs. 10 dg.; Overtreding der Visscherijwet: J. A. B. te Leiden f 2.50 subs. 2 dg. met uitlevering van hengel of f0.60 subs. 1 dg.; D. v. d. B. te Waddinxveen id.; J. v. W. te Boskoop, id.; Overtreding algemeene politieverordening der gemeente Boskoop A. T. v. G. te Bos koop f 1.50 subs. 2 dg.; J. B. te Boskoop f 1.50 subs. 2 dg.; Overtreding art.453 wet boek van strafrecht: K. K. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f 12. subs. 12 dg.; P. J. idem f5.subs. 3 dg.; Leerplichtwet overtreding: G. I. te Zevenho ven f2.subs. 2 dg.; C. F. M. te Boskoop f 5.subs. 5 dg. KANTONGERECHT HAARLEM. Voor den Kantonrechter stond terecht Th. H. uit H i 1 1 e g o m, terzake dat hij op den Rijksstraatweg met een rijwiel heeft gereden, zonder dat dit voorzien was van een reflector. De ambtenaar eischte eer- geldboete van 1.50 subs. 1 dag hechtenis. Overeenkomstig den eisch werd verdach te veroordeeld. OVERTREDING VAN DE WET OP DE UITVERKOOPEN. De rechtbank te Almelo veroordeelde gisteren den eigenaar van een groot da mesconfectiemagazijn te Enschede tot vijf gulden boete of vijf dagen hechténis we gens overtreding van de wet op de uit- verkoopen. Verdachte had kort vóór de geoorloofde opruiming in Juli 1936 kaar ten laten zenden aan zijn dames-cliëntèle, waarin hij aankondigde, dat de dames op z.g. voorkeurdagen, vóór den eigenlijken aanvang der opruiming, rustig konden koopen tegen opruimingsprijzen. De eisch was eveneens vijf gulden of vijf dagen. Verdachte had zich o.m. ver dedigd door te zeggen, dat ook andere groote zaken, dergelijke kaarten hadden rondgezonden. INGEZONDEN STUKKEN Hazerswoude, 8 Febr. 1937. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw blad; bij voorbaat mijn dank. Als trouw lezer van de driestarren heb ik ook de driestar in uw blad van Vrijdag 5 Febr. met aandacht gelezen. Nu gaat het er niet om, dat ik het er niet rnee eens ben, maar één regel hiervan trok mijn bij. zondere aandacht en wel de volgende: „De R. K. Staatspartij vastbesloten is, om de kracht van haar millioenleger in te zetten, om te bereiken" enz. „Arbeid voor ons volk" enz. Voorwaar een prachtig pro paganda-object, hetwelk binnenkort door alle politieke partijen in den vorm van circulaires en pamfletten in huis zal wor den gegooid. Wanneer ik echter hier in Hazerswoude rondkijk, m« name op 'n gedeelte „de Ge- meene weg", kan ik niet nalaten mijn ge dachten hierover eens neer te schrijven. Ik hoop, dat ik met mijn gedachten dwaal, maar kan niet van mij afzetten de mee ning, of soms Moscou de hand heeft in Provinciale aangelegenheden? Waarom ik dit denk? Omdat de vernieuwing van den Provincialen weg een pracht werk-object is, om arbeidskrachten in te plaatsen, doch bij de aanbesteding hier geen rekening mede is gehouden, ondanks het voortdu rende parool „Arbeid voor ons volk"; en van hoogerhand is goedgevonden,, dat dit werk door een machine wordt uitgevoerd, waardoor hier onder de werklooze arbei ders veel ontevredenheid wordt gekweekt, hetwelk koren is, op het molentje van Moscou! De vernieuwing van bovengenoemde weg is thans in uitvoering. Waar het hier geldt een werk-object, waar minstens der tig menschen een vol jaar te werk hadden kunnen worden gesteld (alleen reeds aan graafwerk, wat onze Hazerswoudsche werkloozen, wier aantal niet gering is, bijna allen kunnen verrichten) zien wy één machine het werk doen, wat met leede oogen dagelijks door talrijke werkloozen wordt gadegeslagien, welker handen jeu ken, om aan 't werk te gaan, om hierdoor te trachten hun gezin voor algeheele on dergang te behoeden, daar thans de steun hier, doordat bijna alles in prijs is geste gen, beneden het bestaansminimum is ge komen. Het dagelijksch bestuur der ge meente heeft, volgens mededeeling van den Burgemeester, niets onbeproefd gela ten, en bij geïnteresseerde instanties vroegtijdig gepoogd, zooveel mogelijk ar beiders geplaatst te krijgen. En het resul taat? Nihil! Hierdoor ben ik overtuigd, dat de goede geest, welke hier altijd heeft geheerscht, op een hellend vlak is gekomen en veel ontevredenheid is teweeg gebracht on der onze arbeiders. Zijn nu de Christelijke partijen niet voldoende vertegenwoordigd in Provin ciale Staten of blijven de woorden „Ar beid voor ons volk" slechts verkiezings leuze? ik hoop, mijnh. de Red., dat dit onder de oogen mag komen van geinteresseerde instanties en dat. wanneer het tweede ge deelte van den Gemeeneweg wordt aan besteed, er terdage wordt rekening gehou den met de arbeiders in deze gemeente, die het werken heusch nog niet verleerd zijn. Nogmaals mijn dank voor de verleende plaatsruimte. M. SCHEEL, Rijndijk A 35, Hazerswoude. Er ligt heel veel goeds in de gedachten van den inzender. Men houde echter in 't oog. dat het uitschakelen van machinalen arbeid (indien daarmede het werk goed- kooper wordt tot stand gebracht) een min of meer kunstmatige, onpro ductieve, werkverschaffing of werkver ruiming is. Daarom zijn wij er echter vol strekt niet per se tegen onder de hui dige omstandigheden. Ieder geval -moet op zich worden beoordeeld. Voor het uitscha kelen van machinalen arbeid in het Ha zerswoudsche geval pleit ook, naar ónze meening, heel veel. Red. L. CrL UIT DE OMGEVING LISSE. Uitvoering K. J. C. -De K. J. C. van de parochie der H.H. Engelbewaarders gaf Zondagavond j.l., haar jaarlijksche ouders- en donateursuitvoering. Nadat de directeur den avond had geopend en de aanwezigen had verwelkomd, had onder zeer veel be langstelling de opvoering plaats van drie leekenspelen „Kerstnacht", ,,St.' Franciscus en de Roovers" en „Een hond van de straat" Alles stond onder leiding van de eerw. Broeders, die ter plaatse het onder wijs geven. Deze eerste opvoering van lee kenspelen door de jongens van de K.J.C. verdient in alle opzichten een succesvolle te heeten. De avond werd verder opgeluis terd door muziek en zang door de zang club onder leiding an den heer Th. Hoo- gervorst. Tot besluit sprak de directeur een woord van dank, heel in 't bijzonder tot de eerw. Broeders en verder tot al degenen, die hadden medegewerkt om dezen avond te doen slagen en hoopte dat zij zullen blijven medewerken aan de verdere op bouw van het zoo schoone jeugdwerk van de parochie. OEGSTGEEST. Jongeren Staatspartij. Wij herinneren even aan den hedenavond te houden leden vergadering der Jongeren-afdeeling van de R. K. Staatspartij, waarop de voorzitter, de heer J. Rubenkamp. een inleiding zal houden over het onderwerp: Dr Stichters. ZILK. Prijsjassen. Op den laatsten Maan dag van den Vastenavond heeft de heer Geerlings aan den Ruigehoek de gelegen heid opengesteld voor liefhebbers om te pryskaarten om carbonade, waaraan ve len hebben deelgenomen. Na een gespan nen en aangename xaartstrijd werden de prijzen gewonnen als volgt: le prijs J. v. Elk en Jac. Duivenvoorden, 2e pr. C. van Maris en J. Bakker, 3e pr. Jac. Geerlings en B. Griekspoor, 4e pr. Th. Zuiderduin en W. Stobeek, 5e pr. Kermunicht en J. Ver laan, 6e pr. Th. Bergman en J. Geerlings, 7e pr. C. Bakker en A. Griekspoor. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging, In het Wapen van Wassenaar hield bovengenoemde tuin bouwvereeniging haar maandelijksche le denvergadering onder voorzitterschap van den heer P. Zegwaard. Ter tafel wordt gebracht de door den penningmeester opgemaakte hegrooting. Deze is geraamd in ontvangst en uitgaaf op 410. Deze begrooting werd aldus vast gesteld, Hierop werd den heer Marbus ge legenheid gegeven tot het houden van zijn lezing over het onderwerp „Gazons". Tot leden der jury om het ingezonden© te keuren werden benoemd de heeren P, Kelderman, J, v. Biezen en Bergman, De inzender, de heer W. van Zetten, behaalde diverse punten voor het puntenstelseL Hierop werd verslag uitgebracht over de gehouden jubileum-feestavond. Den secre taris werd dank gebracht voor zijn uitvoe rig verslag. De penningmeester bracht ver slag uit waaruit bleek, dat de inkomsten hadden beloopen f 125 en de uitgaven 185, alzoo een tekort van 60. Dit be drag moet geschreven worden op rekening van het gehouden 25-jarig jubileum. Hier mede kon de vergadering zich volkomen vereenigen. De heer de Rouij werd door der voorzitter dank gebracht. Hierbij aan sluitend wekte de voorzitter den leden op tot deelname aan -e ©.s. jubileum-tentoon stelling. Een nieuw lid word hierop met groote meerderheid van stemmen aange nomen. Bij de rondvraag, bracht de heer Mida- vaine hartelijk dank voor de hem uitge reikte oorkonde ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap en hij hoopt dat de Tuin bouw ver. nog lang mag groeien en bloeien. WARMOND. „St. Matthias". - De clou van de door Mathias in- dezen winter gegeven uitvoe ringen vormde deze avond, al willen wij direct hieraan toevoegen at de carnavals stemming hieraan wel niet vreemd geweest zal zijn. Het programma was geheel in de sfeer van den vastenavondtijd samenge steld, allemaal factoren die een vroolijke en prettige avond waarborgden. Al was de zaal goed bezet, van een overbevolking kon ditmaal niet gesproken worden, maar de thuisblijvers hebben "ongelijk gehad. Het is een avond geworden van uitbundige vroo- lijkheid en ongekend jolijt. Het was te ruim acht uur toen de harmonie met een pittige marsch er direct de stemming in bracht en een aansporing van den voorzit ter om den avond in gepaste vroolijkheid door te brengen was dan ook niet meer noodig. De afdeeling harmonie heeft zich dezen avond van haar beste zijde doen ken nen en getoond, dat het, behalve klassieke muziek, ook nog over een vroolijke reper- toir beschikt. Bijzonder in den smaak vie len „Lustige Brüder" en de „Nederland- sche Volkspotpourri". Ook Birds of the Fo rest, een polka voor 2 pistons op uitsteken de wijze uitgevoerd door de heeren van Grieken en van Leeuwen, oogstte veel suc ces. In de paUze werd ten bate der vereeni- ging een verloting gehouden, die als steeds een groot succes werd. Na de pauze was .het woord aan de afdeeling tooneel, welke ditmaal voor het voetlicht trad met een vroolijk spel in drie bedrijven, getiteld „De man, dié zich kon wreken", èen dolle klucht vol grappige momenten. Het stuk werd vlot gespeeld en dit verhoogde de aantrekkelijkheid zeer. Ook deze afdeeling gaat zich op een steeds hooger plan bewe gen en een woord van lof komt toe aan den regisseur den heer Sikking, die zijn hart aan de afdeeling tooneel heeft verpand, maar die op een succesvolle loopbaan kan terugzien. Alles wat geboden werd, werd door het publiek zeer gewaardeerd hetgeen duidelijk bleek uit het krachtig applaus na elk der bedrijven. Het is ten waardig slot geworden van dit voor Matthias zoo ge slaagde winterseizoen e nu is het wachten op den zomer om an weer te kunnen ge nieten van de buitenconcerten. Een woord van dank aan alle werkende leden van de onderscheidene afdeelingen is hier zeer ze ker op zijn plaats. WOUBRUGGE. „Onderlinge Hulp" De vereeniging „Onderlinge Hulp", A en B-leden, hield haar jaarlijksche ledenvergadering. Uit de rekening en het verslag van den penning meester bleek, dat het aantal A-leden 50 bedraagt, waarvan 13 een uitkeering we gens ziekte hadden genoter tot een geza menlijk bedrag van 245. Het voordeelig saldo bedraagt 168.25, maakt met de overige saldo's ƒ2316.68. Het aantal B-leden dat zijn zij. die bij ziekte in een ziekenhuis /erpleging be hoeven bedraagt 712, kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar niet medegeteld. Het aantal verpleegden bedroeg 16, de duur der verpleging gemiddeld 28 dagen. Bij loo- pende patiënten hee'' 'n 4-tal Röntgen-on- derzoeken plaats gehad. Aan verpleeggeld is uitbetaald 1193.40. Reiskostenvergoe ding 95. Röntgenonderzoek 17.50. Het voordeelig saldo was 310.45, gevoegd bij de overige saldo's bedraagt het 875.07, de reserve in kas bedraagt 195. Door den heer Chr. van der Nagel werd verslag uitgebracht namens c.e commissie van onderzoek der rekeningen en boeken, waaruit bleek, dat een en ander correct in orde was bevonden Door den voorzitter werd aan den penningmeester dank ge bracht. In de commissie tot naziening der rekeningen en boeken voor 1937 werden benoemd de heeren Chr van der Nagel, G. C. Timmers en A. Angenent. Tot bestuurs lid werd herkozen de heer IJ. van den Boom en gekozen de heer C. Westdijk. Na rondvraag volgde sluiting der vergade ring. Voorwaardelijk veroordeeld. Een werk looze uit deze gemeente, die bij het inle veren van de weekbriefjes betreffende in komsten geen opgave had gedaan van de inkomsten in natura zag zich door den po- litie-rechter te 's-Gravenhage veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van een week met een proeftijd van een jaar. Het is een vermaan voor de werkloozen om in ieder geval alle verdiensten uit het gezin op te geven. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Alphensche Rank N.V. Aan het heden verschenen jaarverslag van de Alphensche Bank N.V. ontleenen wij het volgende: Het verslagjaar is voor deze instelling bevre digend verloopen. Niet alleen is de netto winst belangrijk hooger, maar ook de in de vorige jaren op eigen effectenbezit ge leden verliezen werden weder ingehaald. Behoudens goedkeuring van de algemeene vergadering van aandeelhouders en com missarissen wil de directie de uit dezer» hoofde verkregen winst aanwenden tot vor ming van een reserve voor koersverschillen. De zaken namen in omvang toe, hetgeen, zooals boven reeds vermeld, in een ver hoogde bedrijfswinst tot uitdrukking kwam. Voor zoover de plaatselijke industrie op de bouwnijverheid is ingesteld, kwam er in het verslagjaar nog niet veel opleving. Ook voor de zuivelboeren was het jaar teleur stellend. De devaluatie heeft de prijzen van de zuivelproducten weinig of niet gestimu leerd, terwijl daarentegen de bedrijfslasten vermeerderd zijn door belangrijk verhoog de voederprijzen. De netto winst bedraagt totaal 50858.94 waarvan wordt voor gesteld te bestemmen voor het ondersteu ningsfonds ƒ2607.83; extra reserve ƒ5000; Fonds voor bijz. belangen 5000. Reserve tegen debiteuren 5000. Het overblijvende bedrag laat dan een dividenduitkeering toe van 8 pet., na reserveering voor belasting en tantièmes gaat dan nog een bedrag van 1325.24% als onverdeeld dividend op nieuwe rekening over. Commissarissen kunnen zich met de Balans en V. en W. rekening vereenigen en stellen aandeelhou ders voor de directie décharge te verlee- nen. De vergadering van aandeelhouders is bepaald op 22 Febr. a.s.; aan de beurt van aftreding is als commissaris de heer L. Spreij Jzn., die echter terstond herkiesbaar is. De balans geeft de navolgende becijfe ring: Debet: Gebouwen en Kluisinrichting ƒ1; Kas, Coupons, Vreemd geld, Bankiers, Giro 94.534; Effecten 170.173.73 y,Cliën ten 1.355.894.40; Credit: Aandeelenkapi taal 300.000. Reserves 195.00. Ondersteu ningsfonds voor personeel 15.214.85; Fonds voor bijz. belangen 20.000; Reserve kersverschillen ƒ9.184.07; Crediteuren in rek. crt. en deposito f 981.949.54^Ban kiers ƒ44.870.59; Incasso wissels ƒ25.50; Onverdeeld dividend 499.66 Onkosten 2000; Intrest 1000; Netto winst 50.858.94 s/2. Verlies en Winstrekening: Credit: Per provisie ƒ30.882.71; Intrest ƒ50.655.86; Debet: Onkosten 30.679.62 H; netto winst 50.858.94 BOSKOOP. Vrouwenbond. Maandagavond hield de R. K. Vrouwenbond een feestavond in het R. K. Vereenigingsgebouw, waarbij ongeveer 215 leden tegenwoordig waren. De voorz., mevr. Parmebakker-de Jong, opende deze feestavond met een woord van welkom tot de aanwezigen, inzonder heid tot den pastoor en de beide kape laans. Onder pianobegeleiding van Mevr. v. KoppenSanders werd door allen het „Roomsche Blijdschap" gezongen, waarna een kort woord werd gesproken door den pastoor, waarin spr. vooral deed uitkomen het vele goed, dat door de verschillende onderafd. voor de leden wordt, gedaan. Spr. hoopte, dat dit altijd zoo moge blijven en sprak tot slot den wensch uit, dat deze feeriiavond goed moge slagen. De tooneel- club „Klimop" deed zich nog eens gelden met de opvoering van het stuk „De Sul tane van Matarobiobaba".- Dit stuk, dat-op uitmuntende wijze werd gespeeld, deed de zaal van het begin tot het einde da veren van het lachen. Ook de tooneelaan- kleeding was tot in de puntjes verzorgd. Een kop koffie met versnapering bracht het zijne bij tot verhooging der gezellig heid, alsmede de gratis tombola. Tot slot sprak kapelaan Keyer nog een kort woord waarin hij dank bracht aan „Klimop" voor het mooie spel, dat zij dezen avond de aanwezigen hadden doen genieten. Spr. maakte tevens van de gelegenheid gebruik de onderafd. „Moeder en Kind" nog eens extra aan te bevelen, welk op wekkingswoord nog een flink bedrag in de kas dezer onderafd. deed komen. Het is in alle opzichten een goed geslaagde avond geworden. Geboren: Johanna d. van A. Verkaik en B. Ruitenburg Anthonie Arend z. van F. Vermeul en H. de Geest. Overleden: Arie van Wilgen 59 j. Bemardus H. J. Brouwer 17 dg. BODEGRAVEN. Geboren: Johannes Adrianus z. van Willem Domburg en A. Mè van Rookhuij- zen. Overleden: Willem Heermans 67 j., gehuwd met H. A. van Dommelen. Ondertrouwd: Jac. Gublèr, 21 j. én Aaltje van Beek 19 j. Willem Backer 34 j. en I. H. van Leeuwen 35 j. Gevestigd: Abraham Beversluis en gezin, hoofd eener school, van Middelhar - nis. Gerritje Alberta Breemer, huis houdster van Rotterdam. Maaike Trouw, zonder beroep van Zwammerdam. Vertrokken: J. J. en S. Straver, zon der beroep, naar naar Leiden. Johannes van Velzen, boerènknecht, naar Costricum. Cornells Bos, broodbakker, naar Lange- ruigeweidè. Janny van Muiswinkel, kon- derverzórgstér, naar Rotterdam. Philip- pus J. van der Maat, tuinman, naar Voor hout. S. J. Hamming, advocaat, naar Rijssen.. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 11 Fe bruari des namiddags half acht uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notu len. 2 Ingekomen stukken. 3. Vaststelling voorschot art. 101 der L. O. wet 1920 over 1937 aan het Bestuur der Ned. Herv. School. 4. Vaststelling kohier -Hondenbe lasting dienst 1937 en vaststelling supple toir-kohier dienst 1936. 5. Benoeming le den stembureau. 6. Besluit inzake aflossing elf 4 Yi pet. obligatiën Rotterdam 1916 en 1917 en tot deelneming in het maatschap pelijk kapitaal der Bank voor Nederl. Ge meenten. 7. Voorstel inzake verkoop van 8 obligatiën 4 pet. Nederland 1934 ad 1000.en belegging van dit bedrag in aandeelen van de Bank voor Nederl. Ge meenten. 8. Wijziging gemeente-begroo ting dienst 1936. 9. Idem, dienst 1937. ZEVENHOVEN. Uitvoering. Zondagavond gaf ,,'t Vroo lijke Trio" uit Haarlem een uitvoering in het Bondsgebouw ten bate van het Bonds- gebouw. Te ongeveer kwart voor acht werd een aanvang gemaakt met het pro gramma, dat vlot werd afgespeeld. Nu het trio draagt de naam „vroolijk" met eere. Er is geducht gelachen. Als extra attractie waren 2 tapdansers mede gekomen, die enkele solo-taps uitvoerden, en een har telijk applaus in ontvangst hadden te ne men. Vervolgens gaf de heer Davids op de accordeon 2 solo's, welke in ademlooze stilte werden beluisterd en ©veneens een hartelijk applaus verwierven. Te ongeveer kwart voor elf kwam een einde aan het programma, waarna allen zeer voldaan, na een hartelijk wederziens aan de spelers en speelster toegeroepen te hebben, huis waarts gingen. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 165. Op dit oogenblik kwam moeder Slim binnen, die zag - dat de' veereü üirhet kussen rondvlogen. Daar werd ze na tuurlijk erg boos om. Bovendien mocht de professor nog niet uit bed van den dokter. 166. Ze zei dat de professor weer gauw naar bed moest. O, dacht Pietje dan zal ik die bij wel wegjagen. Maar de bij was ook niet van gisteren. Driftig zoemde hèt de kamer' rond.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8