RIJKSPENSIOEN VAV STADS NIEUWS VOOR ONZE ZIEKEN. 1UROL doet ze verdwijnen! ER VALT A.S. VRIJDAG IN „ZOMERZORG" WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER DE BILT SEINT: Matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk enkele regen of hagelbuien, tempera tuur om het vriespunt des nacht, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 763.8 te Toulouse. Laagste barometerst.: 739.5 te Skudesnaes. De depressie, die gisteren op de Noord zee lag, trekt langzaam naar de Noorsche Zee. Een secundaire trok over de golf van Biscaye en trekt in ten Zuidelijke baan van Bretagne naar Zuid- of Centraal Europa. Achter beide depressies stijgt de luchtdruk en vormt zich een afsluiting met arctische winden. In het geheele Westen en in Cen traal Europa is de atmospheertemperatuur zeer laag geworden en op vijfduizend me ter hoogte tot onder minus dertig graden Celsius gedaald. Ook in de Alpen is het zeer koud geworden (Jungfraujoch minus negentien graden met sneeuwstorm). In Zuid-Zweden nam de vorst af, in Lapland daalde de temperatuur tot minus zes en dertig graden, op de Oostkust van Groen land komt minus zeven en twintig graden voor. Alleen langs de kust van de Golf van Biscaye is het nog warm. Ver op den Oceaan liggen nieuwe depressies. Li West en Centraal Europa viel veel neerslag, in Engeland en ons land in den vorm van gure buien met hagel. Het is te voorzien, dat de wind zal ruimen en dat het gure en buiige weer nog eenigen tijd zal aan houden. LUCHTTEMPERATUUR. 5.7 gr. C. LICH'i OP VOOR FIETSERS e a. Van Woensdagnamiddag 5.33 uur tot Donderdagmorgen 6.55 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 11 Febr. v.m. 2.50 en nam. 3.14. VAN M'N BOEKENTAFEL Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Ca- nisius. Als er één instelling geweest is, bij wel ker oprichting gejuicht is en die thans met smaad wordt overladen, dan is het de Vol kenbond. Men heeft er de organisatie van den wereldvrede van verwacht en het is uitgeloopen op een pijnlijke mislukking. En de teleurgestelde wereld spreekt reeds het doodvonnis over de Geneefsche organisa tie uit. Onder de Katholieken treft -men vaak eenige achterdocht jegens den Vol kenbond aan. voornamelijk omdat men er een zekere Vrijmetselaars-invloed achter zoekt. Vandaar dat het een goede gedachte is geweest van prof. P. de Rooy uit Rome, om een artikel in het Schild te schrijven over „Het Katholicisme en den Volken bond". De geleerde schrijver heeft de stof van zijn artikelen-serie breed gekozen; hij stelt de katholieke traditioneele beginselen, die het internationaal leven moet beheer- schen, in het licht en leidt daaruit zijn houding af tegenover de Volkenbondsge dachte. In het eerste artikel, dat wij aan treffen in de Schild-aflevering van Fe bruari, behandelt de schrijver de stelling, dat de volken een internationale gemeen schap vormen. Het hoogste gezag is God, die deze gemeenschap bestuurt door de na tuurwet, de natuurlijke welwillendheid en ook in de bovennatuurlijke orde door de positieve goddelijke wet. Een breed- opgezette, logisch opgebouwde en helder uitgewerkte studie. Daarnaast vinden wij de voortzetting van H. Reynen's artikelenserie over de verhou ding van Erasmus tot Luther. Wij zijn thans gekomen in de periode van stijgende ver bittering tusschen hen beiden, in het tijd perk van bestrijding, van Erasmus' zijde fijn en scherp, van Luthers zijde grof en aanmatigend. De schrijver blijft zijn lezers boeien door de magistrale wijze, waarop hij zijn stof weet te behandelen. Interessant is ook het artikel van Sophie Ba os over „Het Joodsche Volk", dat oor spronkelijk bedoeld was als radio-rede, maar door de radio-commissie om onbegrij pelijke redenen is verboden. Als slot van de artikelen-reeks de voort zetting van de bewijslevering door pater A. W. ter Maat O.P. van de goddelijkheid der overlevering. In de rubriek „Op den Uitkijk" wordt a. een nieuw boek van den Leidschen aoogleeraar dr G. J. Heering over Dogma en Belijdenis besproken, waaruit eenige frappante fragmenten worden aangehaald. In sluiskolk verdronken Droevig ongeluk te Ter Aar Toen gistera/ond om 11 uur de 46-jarige koopman Comelis Mank, nog niet thuis was, werd zijn vrouw ernstig ongerust. Men ging toen informeeren bij een van zijn VTienden, Verhoef aan het Papeveer. Daar was hij echter reeds om 9 uur per fiets vertrokken. Toen men elders zou gaan informeeren, zag men hem liggen in de sluis aan Papeveer. Dit was omstreeks half één. Met een dreg werd het lichaam opgehaald, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. Vermoedelijk is de heer Mand reeds te 9 uur in het water terecht gekomen. Het slachtoffer laat een vrouw en één kind achter. De heer Mank was penning meester van de afd. Ter-Aar der R. K. Staatspartij. Dr. Post Uiterweer was bij het vinden van het lijk aanwezig, doch kon slechts den dood constateeren. De Pastoor werd ge waarschuwd en heeft de weduwe met het droevig ongeluk in kennis gesteld. Vetwormpjes huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. HETZIJ GROOT OF KLEIN, IEDEREEN EEN RAAD VAN ARBEID DOOR MIDDEL VAN DE Apoi ROND DE GEMEENTE- BEGROOTING DE OPVOEDING DER JEUGD, j,De Paus lijdt omwille van Duitschtland". VAN ONZE DUTTSCHE CORRESPONDENT. Kardinaal Faulhaber herinnert in zyn Vastenbrief van dit jaar op de eerste plaats aan het jongste bezoek der Duitsche bis schopsdelegatie aan Rome, waar de ver tegenwoordigers van het Episcopaat aan het ziekbed van den H. Vader werden ont vangen. „Het was een hoogst ernstige ure, toen ik vergezeld van de vier andere Duitsche bisschoppen aan.den lijdenssponde van den H. Vader vertoefde. Met diepe ontroering, die ons allen aangreep, sprak de H. Vader: „Deze ure is heel pijnlijk; niet zoozeer we gens de smarten, die ik persoonlijk onder vind, maar vanwege de droeve ontwikke ling van het godsdienstig vraagstuk in Duitschland". Dit ziekbed werd veranderd in een offer altaar, daar de H. Vader al zijn smarten opoffert voor het Duitsche volk en de Duit sche jeugd en voor allen, die in gemeen schap met het mystieke lichaam der Kerk vereenigd zijn". Vervolgens behandelt Kardinaal Faul haber uitvoerig de rechten en plichten der ouders op de opvoeding der kinderen. Na deze algemeene uiteenzetting der beginse len vervolgt de Kerkvorst, dat in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden in Duitschland voor de opvoed'ng in het huis gezin een heel bijzondere taak is wegge legd. De geest, die er in het huisgezin heerscht, is thans reeds van groote beteekenis. Nu is de tijd aangebroken, waarvan het Evange lie spreekt, dat de zoon tegen den vader en de dochter tegen de moeder opstaat, cri- tiek uitoefenen op Kerk en Godsdienst en vijanden worden van hun eigen hulsgenoo- ten. Wij kunnen het slagwoord van deze tijd „dat de jeugd door de jeugd moet wor den opgevoed" niet aanvaarden Opvoeding, vorming en jeugdleidmg immers veronder stellen een meerderheid, een autoriteit, die zelf de onrijpheden der jeugd te boven is. Ook de godsdienstige opvoeding in het gezin is thans van de allergrootste beteeke nis. „Hoe verdei de huidige Duitsche school zich afkeert van het Christendom, en de Christelijke grondbeginselen, hoe meer het godsdienstonderricht van de andere leer vakken geïsoleerd wordt, en tijdens de overige lesuren verzwakt wurdi tengevolge van de geest van onverschilligheid, die in de school tegenover godsdienst en Kerk wordt aangekweekt, des te zwaarwichtiger wordt de plicht, om in het huisgezin de godsdlenstig-kerkelijke opvoeding aan te vullen". De Bisschop deelt verder mede, dat het noodzakelijk zal zijn, om weer godsdienst onderwijs te gaan geven buiten de school, en hij doet een beroep op de medewerking oer ouders om hun kindeken naar dit gods dienstonderricht te zenden. De moeder moet weer de taak van de diacones gaan bek leed en, en de ouders krijgen priester lijke functies te vervullen. Ouders zoo vermaant de Kardinaal ziet toch toe, dat aan uwe kinderen geen godsroof wordt gepleegd. Wie de jeugd van God vervreemdt, terughoudt van de godsd.enstoefeningen, de Communiefeesten der jeugd bemoeilijkt, pleegt godsroof tegenovei de Duitsche jeugd. Met een beroep op de ouders, om zich toch ernstig van hun rechten, plichten en verantwoording bewust te zijn, besluit de Kardinaal dit Herderlijk schrijven. NOODWEER IN ALABAMA. BIRMINGHAM, 10 Febr. (A.N.P.) Groote deelen van den staat Alabama zijn gisteren geteisterd door zware wolkbreu ken en stormen, welke aanzienlijke schade aanrichtten aan woningen en handelsge bouwen. 21 personen werden deels zeer ernstig gewond. Er zijn leden, die 't niet eens zijn met de bezuiniging op onderhoud van straten en onderhoud van plantsoenen. B. en W. ant woorden dezen leden: Ook het College be treurt het, dat voor het bestratingsonder- houd en het onderhoud van plantsoenen een belangrijk lager bedrag moest worden uit getrokken, dan op de loopende begrooting, doch gelijk reeds werd betoogd, betreft het hier een onderdeel van een complex van maatregelen, voor het verkrijgen van een sluitende begrooting vereischt. Verder gold de overweging, dat, indien bezuiniging op onderhoudswerken noodza kelijk is, dit beter kan plaats hebben ten aanzien van de bestratingen, dan b.v. Sen opzichte van gebouwen. D- vermindering var. den post van het bestratingsonderhoud is mede gezocht in beperking van het ta- riefwerk, door in 1937 de straatmakers en -helpers niet doorloopend in tarief te doen werken, doch voor bepaalde perioden in z.g. daggeld te doen, werken. Tot goed ver stand van zaken zij opgemerkt, dat op het werken in tarief geen recht bestaat en de vermindering van de oververdiensten niet als een loonsvermindering mag worden aangemerkt. De rechtstoestand van eenige categories gemeente-personeel is ook ter sprake ge bracht. B. en W. antwoorden hierop uit voerig. Een regeling van den rechtstoestand van het personeel op burgerrechtelijke arbeids overeenkomst is in het afgeloopen jaar eenigen tijd na de behandeling van de ge- meentebegrooting voor 1936 inderdaad in ontwerp geheel gereed gekomen, waarna daaromtrent het advies is ingewonnen van de daarvoor in aanmerking komende hoof den van takken van dienst. Aan de hand van politie en brandweer, kan thans, nu ook wordt het ontwerp thans omgewerkt; de be handeling kan binnenkort in het georgani seerd overleg worden tegemoet gezien. In verband met de in het verslag ge maakte opmerking, dat de afdoening van zaken als deze niet met den vereischten spoed geschiedt, zij nog opgemerkt, dat re gelingen als de onderwerpelijke, die be stemd zijn voor een lange reeks van jaren voor zeer verschillende groepen van perso neel te gelden, met groote nauwgezetheid moeten worden voorbereid, terwijl daarom trent tal van adviezen moeten worden in gewonnen, die op hun beurt moeten worden bestudeerd en overwogen. Kost alleen reeds om deze redenen de voorbereiding gerui- men tijd, daarnaast dient te worden be dacht, dat deze arbeid door de daarbij be trokken ambtenaren naast hun nog steeds in omvang toenemende andere werk moet worden verrich, dat vaak in verband met den daarbij vereischten spoed den voor rang moet hebben. Een volledige regeling van den rechtstoestand van het op arbeids overeenkomst werkzame personeel is trou wens nog slechts in zeer enkele gemeenten tot stand gekomen. De regeling van den rechtstoestand van het politiepersoneel, waarvan de totstand koming is vertraagd door de samenvoeging van politie en brandweer, kan hans, nu ook omtrent de salarisregeling van dit perso neel met den Minister van Binnenlandsche Zaken overeenstemming is verkregen, spoedig worden tegemoet gezien; een drie tal verordeningen, waarvan er één door Uwe Vergadering en twee door den Burge meester zullen moeten worden vastgesteld en die tezamen niet minder dan pl.m. 160 artikelen tellen, zijn in ontwerp gereed; de behandeling daarvan in het georganiseerd ■overleg zal vermoedelijk eveneens bin nenkort plaats kunnen hebben. De door Uwe Vergadering vast te stellen-verorde ning bevat een regeling betreffende de toe kenning van premies wegens deelneming aan de bestrijding van branden. Ook op een door B. en W. voorgesteld verhoogde korting van subsidies is critiek geleverd. B. en W. verdedigen deze met een beroep op den financieelen toestand der gemeente. Teneinde de werkverruiming te bevorde ren door particulieren op te wekken werk zaamheden te doen uitvoeren, wordt door B en W. de samenstelling van een commis sie (z.g. Meer-werk-commissie of Wel vaartscommissie) voorbereid. Ook de be studeering van het denkbeeld inzake het verleenen van voorschotten ten behoeve van het doen uitvoeren van onderhouds werken door particulieren, zal binnen den kring der werkzaamheden van de commis sie vallen. B. en W. geven een opsomming van de van gemeentewege in uitvoering en in voorbereiding zijnde werken. Op vragen naar uitvoering van nieuwe kleinere en grootere werken antwoorden B. en W. o.m. De aanleg van een trottoir op den Ouden Rijn zal zoo mogelijk in 1937 tot uitvoe ring worden gebracht. Aanleg van een tegeltrottoir op den Ouden Singel ten Oosten van de Lakenhal ligt vooralsnog niet in het voornemen, aan gezien uitvoering hiervan ons niet urgent voorkomt, en, zooals bekend, belangrijke beperking op de uitgaven voor het straten- onderhoud voor 1937 geboden is. Herstra- ting van de Koppenhinksteeg tusschen de Hooglandsche Kerkgracht en de Kaasmarkt heeft kort geleden plaats gehad. Het inzake de vervanging van de bestra ting van de Steenstraat kenbaar gemaakte verlangen, begrijpen wij niet, aldus B. en W. Deze straat toch is enkele maanden ge leden van een moderne en uitstekende be strating met z.g. klinkerkeien voorzien, welk materiaal van Nederlandsch fabrikaat is en ook belangrijk goedkooper is, dan de indertijd in het le gedeelte van de Haar lemmerstraat gebruikte koperslakkeien van buiténlandschen oorsprong. De bestrating van de Mare tusschen Oude Vest en Haarlemmerstraat verkeert inder daad voor een groot deel in een ongunsti- gen toestand, als gevolg van het oude kleine model keien, dat hier ligt, alsmede door de aanwezigheid van veel boomwortels. Nader zal worden overwogen, of in dit geval ge heele- of gedeeltelijke vernieuwing van het materiaal ten laste van den voor 1937 uit getrokken post onderhoud straten en plei nen kan worden gebrach. Met de eigenaren van de aan de Rijn- en Schiekade gelegen woningen kon inzake de verbetering van deze kade geen overeen stemming worden bereikt, aangezien het overgroote aantal van hen niet op mede werking op een voor de Gemeente aanne melijke basis bereid bleek. Hiervan is aan de betrokkenen mededeeling gedaan, zoo dat thans ter zake door ons een afwach tende houding wordt aangenomen. Binnenkort kan een voorstel worden tegemoet gezien inzake den aanleg van een verbindingsweg tusschen de Heercngracht en den Zijlsingel en afbraak van een ge deelte der panden der voormalige Leidsche Katoen Maatschappij. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. „Ordening in de Praktijk". Dit actueele onderwerp, hetwelk drs. H. Jansen hedenavond in het „Eigen Huis" zal behandelen verzuime geen enkele K.J.M.V.'er. Dus allen om precies half ne gen present. In- verband met de ledenvergadering op a.s. Maandag is de tooneelrepetitie ver schoven naar Donderdag 18 Februari en wordt gehouden in 't St. Ant. Clubhuis. Voor de Retraite, welke van 1316 Fe bruari speciaal voor K.J.M.V.'ers in Noord- wijkerhout gehouden wordt, kan men zich nog aan de administratie van het Retrai tehuis aldaar opgeven. Father J. Buis. Naar wij vernemen, hoopt omstreeks half Maart a.s. de weleerw. heer J Buis in het vaderland terug te keeren. Zijneerw. is sinds 1927 werkzaam geweest in de Missie van Sarawak (Britsch Borneo). Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6876. N.V. Bouwmaatschappij .Duinweg", Noord- wijk, Duinweg 47. (Ned. Staatscrt.: 21 Janu ari 1937, Bijvoegsel nr. 71). Dir.: G. H. Krau, Noordwijk. Comm.: P. van Hoorn en J. Duyndam, Noordwijk. Maatsch. kap.: 5.000.waarvan geplaatst en gestort: 1.000.—. AGENDA Woensdag. Jaarvergadering afd. Leiden Ned. R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag, Leidsche Kunstkring „Voor Allen", piano-recital van Jan Sme- terlin, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Vrijdag, Uitvoering O.G.A.V., Stadsgehoor zaal, 7.45 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. as. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18 tel. 85 en mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel 274. Gouden doctoraat. Op Maandag 15 Februari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. G. Postma te Deventer, oud-leeraar aan H.B.S. en Gymnasium te Deventer, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. Op Woensdag 17 Februari e.k., des na middags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waar in is gevestigd het Bureau van den Genees kundigen D.enst, gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Hedenmorgen te kwart voor tien uur is de 18-jarige plaatbewerker A. de L., uit Leiderdorp in de machineherstelplaats van L. den H. aan het Galgewater met den rechterduim bekneld geraakt in een electrische slijpmachine, waardoor dit lichaamsdeel bloedend verwond werd. Door den E. H. D. werd de jongeman naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De directie der Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht heeft gisteren twee wer ken doen aanbesteden, welke verband houden met de spoorwegwerken te Am sterdam, meer in het bijzonder het om hoog brengen van den spoorweg, welke achter de Vrclikstraat naar het toekom stige Amstelstation zal loopen. De tweede aanbesteding betrof het ma ken, leveren en stellen van het ijzerwerk van den onderdoorgang Beukenweg in ge noemden spoorweg, met bijkomende wer ken. De laagste inschrijvers voor afd. D. (ge- laschte constructie met vrije keus werk lieden) was de N.V. Ho 11. Constructie Werkplaatsen alhier voor 18.030. Hoogste inschrijver voor afd. C. (ge- laschte constructie met in hoofdzaak Am- sterdamsche werklieden) was de Kon. Ned. Grofsmederij alhier voor 23.960. (De raming bedroeg 14.500). WAT TE BELEVEN Zie onze annonce van morgenavond. Wij welen, dat ,,De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook. moet missen Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is. hem eiken dag „De Leidsche Courant" van dsn vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aah abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's. die in een ziekenhuis (niet sanato rium! vrorden ve^ioemj. lederen daa een e" mplaaT van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de aboané's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2