MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 KOUD EN NAT. DE BILT SEINT: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuide lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, in het Noorden en Oosten tijdelijk sneeuw, in het Zuiden en Westen regen, wellicht natte sneeuw, temperatuur om het vries punt in het Noord-Oosten. In het Zuid- Westen kouder. Hoogste barometerst.: 759.2 te Saerna. Laagste barometerst.: 737.2 te Holyhead. De opklaring van Zaterdag met snel stij genden luchtdruk werd Zondag weer spoedig gevolgd door daling van den lucht druk met toenemende bewolking en krim pen van den wind. In dei. avond begon het te regenen met in het Zuiden en midden van ons land stijging van temperatuur. In Duitschland en het Oostzee-gebied namen de stormachtige Westelijke winden giste ren in den loop van den dag af en draaiden in den nacht eveneens tot Zuid en Oost. Over Scandinavië kwam een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling met zeer strenge vorst. Over de Botnische Golf en Finland stormt het nog uit Noord en wordt arctische koude naa Europa getrans porteerd. Het vorstgebied in het Noorden breidt zich naar het Zuiden en Westen uit en bereikte weer de Duitsche kusten der Oostzee. Van Engeland naar West-Duitsch- land komen op korten afstand groote tem peratuurverschillen voor en ligt een gebied van betrokken weer met mist en regen. In Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk viel zware regen. Het is te verwachten, dat dit gebied zich langzaam verder naar het Zuid-Oosten zal uitbreiden en vervolgens naar het Zuiden terugtrekken. LUCHTTEMPERATU UR. 6.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 5.30 uur tot Dinsdagmorgegn 6.59 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 9 Febr.: v.m. 1.30 uur en nam. 1.54 uur. BINNENLAND H.M. DE KONINGIN WOONT ACADEMISCHE WINTERSPELEN BIJ. H.M. Koningin Wilhelmina woonde gis teren de finale bij van het skispringen, een onderdeel van de academische winterspe len, welke te Zeil am See zijn gehouden, en waaraan door 16 landen werd deelgeno men. PRINSES DANKT DEN PAUS. Voor belangstelling bij haar huwelijk. Zooals men weet, heeft Z. H. de Paus aan H. K. H. Prinses Juliana ter gelegen heid van haar huwelijk door bemiddeling van den Internuntius als geschenk een spe ciaal in goud geslagen medaille van de in ternationale perstentoonstelling doen toe komen. Namens H. K. H. heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, naar de „Osserva- tore Romano" meldt, voor dit geschenk dank gezegd met het volgend telegram aan den Internuntius: „H. K. H. Prinses Juliana, levendig ge troffen voor dit bewijs, dat Zijne Heilig heid belang stelt in Haar geluk, heeft mij opgedragen een beroep te doen op de ge waardeerde bemiddeling van Uwe Excel lentie, opdat de betuiging van de diepe dankbaarheid van H. K. H. Hem worde overgebracht". HET KONINKLIJK PALEIS SOESTDIJK. Bijzonderheden over dé inrichting. Naar wij vernemen zullen in het hoofd gebouw van het paleis Soestdijk op de eerste étage een zestal vertrekken voor het prinselijk paar worden ingericht, waar in zij tijdens de verbouwing van het Anna Paulowna-gedeelte verblijf zullen houden. Deze kamers, te weten, twee zitkamers, twee slaapkamers, een badkamer, en een eetkamer, benevens de hal zullen van cen trale verwarming worden voorzien. Voor heen konden slechts een zitkamer, een slaapkamer en de hal door middel van roosters, waardoor heete lucht werd toege voerd, verwarmd worden. Het hak- en sloopwerk voor dezen aanleg is reeds in vollen gang en opgedragen aan de firma Van Breukelen en Heuffels te Soest. De aanleg van de centrale verwarming, ver nieuwing van warm- en koud waterleidin gen inbegrepen, is gegund aan de N.V. Maatschappij tot aanleg van centrale ver warming, electrische en sanitaire installa ties v/h Slotboom en Zoon te 's-Graven- hage, welke hiervoor had ingeschreven voor 15.000.De radiatoren zullen onder de ramen worden geplaatst en voor zoover noodig. een aan den zijwand der kamers, terwijl de leidingen geheel onder den vloer zullen worden gelegd. Deze aanleg moet uiterlijk 8 Maart ge reed zijn, zoodat, ook in verband met de verdere inrichting der vertrekken, als schoonmaken, opnieuw leggen der kleeden enz., waarmede ongeveer drie weken zul len verstrijken, de komst van het vorstelijk paar niet voor April te verwachten is. Na deze verbouwing zal met de groote verbouwing van de toekomstige woning, het Anna Paulowna-gedeelte, een aanvang worden gemaakt, waarvoor de aanbeste ding in de laatste week van Februari zal plaats hebben. Zooals bekend, is deze ver bouwing een onderdeel van het nationaal huldeblijk. De indeeling der vertrekken na de verbouwing is in overleg met H.M. de Koningin en het vorstelijk paar als volgt vastgesteld: De tegenwoordige bibliotheek, welke ge legen is aan de achterzijde van het paleis en uitziet op het schitterende park met vijver, een schepping van den destijds zeer beroemden Haarlemschen tuinarchitect J D. Zocher, zal als werkkamer voor den prins worden ingericht. Onmiddellijk daar aan grenzend komt de werkkamer van de prinses. De bibliotheek zal naar een der vertrekken aan de voorzijde worden over gebracht. De zit- en eetkamer van het vorstelijk paai zullen ook op het prachtige park uitzien, evenals een tweetal zitkamers voor de hofdames. In het sousterrain, waar de keukenprinses Dirkje van Nee uit Kat wijk den scepter zal zwaaien, zullen de keuken en de linnen- en glaskamer, als mede de kelder, worden ondergebracht. Deze vertrekken bevinden zich thans nog in den rechtervleugel. Behalve de bibliotheek zal slechts nog het slaapvertrek van het prinselijk paar op den straatweg AmersfoortAmsterdam uit zien. Het slaapvertrek, alsmede twee bad kamers en twee slaapvertrekken voor de hofhouding komen op de eerste verdieping. Al deze vertrekken zullen van centrale ver warming worden voorzien Bij het zwembassin, achter in het park zullen twaalf kleedkamertjes worden ge bouwd. Behalve de beide hofdames die in het paleis hun intrek zullen nemen, zal het personeel dat slechts uit tien personen zal bestaan, uitwonend zijn. Twee lakeien, twee chauffeurs hebben zich reeds met hun gezinnen in de gemeente Soest gevestigd, in verband met de mededeeling van H.M. de Koningin, dat zij dicht in de nabijheid van het paleis moeten wonen. Ook de particuliere secretaris van den prins, jhr. ir. W. G. Roëll zal zich na zijn huwelijk in deze gemeente vestigen. Als diens toekomstige woning wordt genoemd de buitenplaats „Braamhage" te Soestdijk. Evenwel konden wij hiervan geen bevesti ging krijgen. PRIJSVERLAGING VITA-TARWE Bonificatie-regeling voor tarwebloem A en tarwemeel A ingetrokken Van bevoegde zijde deelt men ons me de, dat met ingang van Maandag 8 Fe bruari 1937 de gemiddelde verkoopprijs van Vita-tarwe van 15.70 per 100 K.G. teruggebracht is tot f 14.70 per 100 K.G. De bonificatie-regeling vcor tarwebloem A en tarwemeel A is met ingang van den zelfden datum ingetrokken, terwijl geen T. C.-tarwe meer tegen specialen prijs wordt beschikbaar gesteld. Wat de bonnenregeling betreft ter ver krijging van T.C.-tarwe tegen specialen prijs, wordt medegedeeld, dat voor bon nen. welke nog voor 15 Februari a.s. ten kantore van de Nederlandsche Tarwe- centrale zijn ontvangen, een verkoop-over- eenkcmst zal worden afgesloten tegen den laatst vastgestelde specialen 50-tons-prijs ad 10 per 100 K.G.; voor op of na dien datum ingekomen bonnen kan geen tar we tegen specialen prijs meer beschikbaar worden gesteld. De bonificatie voor tarwebloem-B is met ingang van 8 Febr. 1937 vastgesteld op ƒ0.60 per 100 K.G. Gelijk bekend, moest voor de fabricage van broodmeel in Nederland sinds eenige jaren 35 procent van de Grondstof uit in- landsche tarwe bestaan, welke van de Meelcentrale tegen den vasten prijs van 15.70 per 100 K.G. betrokken moest wor den, al was de wereldmarktprijs veel lager Het hoofddoel van deze bepaling was. het Landbouwcrisisfonds aan middelen te helpen. De regeering n.l. kocht de tarwe van de boeren tegen een prijs, die veel lager lag. Deze bedroeg ongeveer f9'A. Hierin zat dus voor het Landbouwcrisi- fonds en zcet winstje, daar de Nederland sche consumptie ongeveer 350.000 H.L. be droeg. Om echter den Nederlandschen consu ment tegen een uit de devaluatie voort vloeiende prijsstijging te behoeden ook de wereldmarktprijs steeg tegelijkertijd moest een soort bonificatie-regeling wor den ontworpen. Thans treedt in dit systeem in zooverre een vereenvoudiging in, dat de bonificatie regeling gedeeltelijk wordt ingetrokken, terwijl de prijs voor vita-tarwe wordt ver laagd. Door belanghebbenden zal deze regeling ongetwijfeld met vreugde worden begroet, al had men dan ook op een grooter ver laging van den prijs voor vita-tarwe ge hoopt. Geen prijs-verandering Men deelt ons het volgende mede: Naar aanleiding van de verlaging van den prijs der vita-tarwe met ingang van Maandag 8 Februari 1937, welke van regeeringswege beaoeld is als compensatie van de totnogtoe geldende en thans gelijktijdig opgehe ven bonificatieregeling, hetgeen impli- seert de bedoeling, dat de bloem- en meel- prijzen, voorzoover met deze wijziging verband houdende, geen verandering zul len ondergaan, heeft op Zondag 7 Fe bruari 1937 een bijeenkomst plaats gevon den van de commissie-Gerbrandy, bedoeld in de algemeene verkoopvoorwaarden voor bloem en meel van de meelfabrikanten. In overeenstemming met de vorenge noemde bedoeling is van regeeringswege beslist, dat de meelfabrikanten (met uit zondering van diegenen, aan wie t.c.-tarwe tegen specialen prijs op bonnen ter be schikking werd gesteld) de vita-tarwe, be- noodigd voor de loopende voorverkoopcon- t'-acten, nog tct den vóór 7 Februari 1937 geldenden priis moeten betrekken. Gez:en dit feit, heeft de commissie be slist, dat de prijzen van de loopende voor- verkoopcontracten tarwebloem. Zeeuwsche bloem en on.gebuild tarwemeel tengevolge van deze verlaging van den vita prijs geen wijziging behooren te ondergaan. PRIJSVERLAGING VITA-TARWE HEEFT GEEN INVLOED OP DEN BROODPRIJS. De Nederlandsche bakkerijstichting meldt het volgende: Met ingang van 8 Februari is de prijs van vita-tarwe van ƒ15.70 per 100 Kg. te ruggebracht op 14.70 per 100 Kg. Tegelij kertijd is de bonificatieregeling ingetrok ken. Enkele bladen hebben in hun commen taar op dit bericht, gemeend te moeten con- cludeeren, dat tengevolge van deze maat regelen de prijs van tarwemeel en tarwe bloem voor de bakkerij zou veranderen, al thans niet verderzou stijgen. Daaraan werd dan verbonden de hoop, dat een ver dere broodprijsstijging voorkomen zou kun nen worden. Niets is echter minder juist. De prijs van tarwemeel en tarwebloem ondergaat geen enkele verandering, omdat de regeering met de eene hand geeft en met de andere terug naamt. De bedoelde maatregelen zijn niets anders dan een vereenvoudiging van de ad ministratie van het landbouw-crisisfonds. Ten behoeve van dit fonds toch werd door den vitaprijs den prijs van meel en bloem beïnvloed, terwijl uit datzelfde fonds een restitutie werd gegeven. De vitaprijs is thans veranderd en de restitutie ingetrok ken. De meel- en bloemprijzen blijven in den vervolge, gelijk in de laatste maanden het geval was, volkomen afhankelijk van de tarwemarktsn. De baten, die het land bouw-crisisfonds trekt uit de heffingen op het brood blijven vrijwel dezelfde. In die plaatsen, waar de huidige brood prijs niet in overeenstemming is met de in het laatste half jaar sterk gestegen bloem prijzen, zal dus een prijsverhoo?ing niet vermeden kunnen worden, terwijl, als de tarwemarkt schommelingen vertoont, ver dere broodprijsstijgingen in het minst niet uitgesloten zijn. NA DE ONTPLOFFINGSRAMP BIJ WILTON. Onderscheidingen aan de redders uitgereikt De burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, en luitenant-generaal P. J. van Munnekrede, hoofdcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis, heb ben Zaterdagmiddag in een bijeenkomst ten stadhuize hen, die bij het reddingswerk aan boord van het Grieksche stoomschip „Petrakis Nomikos" bijzonder hebben uit geblonken, in waardeerende woorden toe gesproken. Naar men zich zal herinneren, ontplofte op 31 October van het afgeloopen jaar een ketel aan boord van de „Petrakis Nomikos" op de werf Wilton Feijenoord, een ramp, die veertien menschenlevens kostte en waarbij meer dan twintig personen ver wondingen opliepen. Een aantal redders en hun familieleden waren Zaterdagmiddag in de raadzaal van het stadhuis bijeen. Burgemeester van Haaren zeide, na een woord van welkom tot de aanwezigen, dat niet allen, die op 31 October j.l. gevoelens van naastenliefde getoond hebben, beloond konden worden en dat ook vele anderen, hier niet aanwezig, van groote offervaar digheid bezield waren. Hetwas hem een bijzonder groot genoe gen den majoor van de rijksveldwacht te Schiedam H. Mulder, mededeeling te kun nen doen, dat het de Koningin behaagd heeft hem een onderscheiding toe te ken nen. Generaal van Munnekrede herdacht de slachtoffers van deze ramp: schepelingen en redders. Namens hst Roode Kruis huldig de hij de leden der Schiedamsche colonne. Er was op dien dag een collecte ten bate van het Roode Kruis. Door de ontploffings ramp moest deze gestaakt worden. Een week later collecteerde het Roode Kruis weer en er werd veel opgehaald. Daarvoor dankte spreker de Schiedamsche burgerij. Vervolgens ging generaal van Munnek rede over tot de uitreiking van het kruis van verdienste, dat werd toegekend aan de verbandmeesters Sluissen en Molken- boer en aan de leden der transportcolonne van het Roode Kruis: A. v. d. Berg, W. van Oordt, J. Bressers, J. de Gelder, D. v. d. Hoeven en J. L. v. d. Laan. Behalve een kruis van verdienste ontving ieder een oorkonde. Ook chef-verbandmeester Stuyt en de heer Van der Jagt, niet behoorende tot het Roode Kruis, ontvingen een kruis van ver dienste en een oorkonde voor hetgeen zij in dienst van de reddingsploeg van Wilton Feijenoord op 31 October gedaan hebben. In opdracht van het Carnegie-Helden- fonds huldigde de burgemeester nog de brandwachten A. van Eyk en B. Frederiks, wien hij een medaille uitreikte. Hartelijke woorden van hulde werden ook gericht tot kapelaan Hazelaar, die ech ter wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. VERKLARING UIT DE REDE VAN HITLER. Antwoord op vragen van Kamerlid. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft geantwoord op schriftelijke vragen van 't Eerste Kamerlid van Vessem (N.SB.) naar aanleiding van een zinsnede in de op 30 Januari j.l. door den Duitschen rijkskan selier uitgesproken rede: Van de zijde der Duitsche regeering heeft de regeering geen rechtstreeks tot haar ge richte verzekering ontvangen omtrent er kenning en garandeering van Nederland als onaantastbaar neutraal gebied. De aange haalde passage uit de rede van den Duit schen rijkskanselier sloeg dus blijkbaar te rug op vroegere openbare verklaringen zij nerzijds. NOG VISCHSCHAARSCHTE. Een vierde partij haring naar Rusland? De stoomtrawlers en loggers, welke Za terdag te IJmuiden markten, brachten weinig visch aan, waardoor de prijzen, vooral van tarbot en tong, nog zeer hoog waren. Ook in den haringhandel is het zeer kalm; de exporteurs verzenden weinig. De voorraad van de vangst 1936 is weliswaar niet groot meer,-dank zij de belangrijke partijen, door Rusland afgenomen, doch wil men de haringvisscherij in het a.s. seizoen met succes beginnen, dan moet eerst schoon schip worden gemaakt. Er is momenteel sprake van een vierde levering aan Rusland. Mocht deze tot stand komen hetgeen wel te verwachten is dan zal de haringvoorraad zoo goed als ge ruimd zijn. DE ERFENIS VAN NEELTJE PATER. Een proefproces. De erfgenamen van de Broeker millio naire „Neeltje Pater" hebben Zaterdagmid dag te Amsterdam hun eerste jaarvergade ring gehouden. Het aantal aanwezigen mo ge aanmerkelijk geringer geweest zijn dan vorige malen, de bijeenkomst kenmerkte zich nu toch meer dan ooit tevoren door een sfeer van gegronde hoop. De bespre kingen stonden niet meer op losse schroe ven. Men moest wel het idee krijgen, dat de vereeniging klaarblijkelijk op den goe den weg is om zich in het bezit te stellen van de onverdeelde erfenis. Het voornaamste agendapunt werd wel gevormd door het bestuursvoorstel om een proefproces aanhangig te maken op kosten van de vereeniging, waartoe het batig sal do van het eerste jaar 332.22) haar in staat stelt, wilde het bestuur een gerechte lijk onderzoek 'nstellen met een familie tak of bepaald lid, wiens afstamming volle dig verkregen is. De vereeniging wordt al dus het voorstel, door dat lid schriftelijk gemachtigd om het proces te voeren. Alle voordeelen en nadeelen daaruit voort vloeiende komen ten nutte of ten laste van het algemeen belang. Op deze wijze hoopt men zekerheid te krijgen of de eventueel nog niet uitgekeer de nalatenschap alsnog kan worden uitge keerd indien de afstamming bewezen wordt. Met succes meent men zoo te kun nen nagaan in welke handen het niet aan de rechthebbenden uitgedeelde millioenen- bedrag w 1 is gekomen. De heer C. Pater (Haarlem) vertelde uitvoerig van de door hem als secretaris opgedane ervaringen, concludeerende dat er in 1823 en 1836 geld was, dat niet uitge keerd werd. Hij schetste de erfenis- queastie als een kansspel, waarin valsch gespeeld werd. „Als wij eerlijk spelen, zul len we de overwinning bereiken", zei spr. Het voorstel werd met algemeene stem men aanvaard. Bij de besprekingen bleek wel, dat enkelen de vrees koesterden, dat de familie, welke uitgekozen wordt voor het proefproces, met de winst zal gaan strijken. Hen stelde het bestuur gerust door te wijzen op de schriftelijke volmacht. Naar de heer Vroegop, voorzitter der vereeniging, vernomen had. kan de konink lijke goedkeuring der statuten dezer da gen de vereeniging bereiken. Het onder zoek is reeds beëindigd. De president van de rechtbank had in een kantteekening bij de statuten opgemerkt, dat de vóór 1811 uitgedeelde bedragen onaantastbaar waren. In dit verband vestigde de heer Vroegop er de aandacht op, dat het geenszins in de bedoeling ligt om sensatie te maken. Niet zal geëischt worden, dat families, wier voorouders op oneerlijke wijze aan deelen van de erfenis zijn gekomen, deze bedragen weer afstaan. Spreker had dergelijke fami lies reeds bij zich op bezoek gehad, doch ook haar kon hij geruststellen. De ver. „Neeltje Pater" wil alleen weten of er nog geld is, dat niet verdeeld werd eit of haar leden, wier afstamming bewezen is, daarop aanspraak kunnen maken. Een juridisch adviseur heeft de vereeni ging zich nog niet gekozen. DR. VAN VOORTHUYSEN 65 JAAR. De rijksinspecteur van het Buitengewoon Onderwijs. De rijksinspecteur van het Buitengewoon Onderwijs, dr. A. van Voorthuysen is gis teren 65 jaar oud geworden. De heer Van Voorthuysen, die in Utrecht woonachtig is, is een bijzonder verdienste lijk ambtenaar. Hij begon zijn loopbaan als geneesheer, maar aanvaardde na een aan tal jaren de betrekking van schoolarts te Groningen. Hij was een der eerste school artsen in ons land. Vooral voor het licha melijk en geestelijk misdeelde kind had hij een zeer warme belangstelling. Het ver wonderde dan ook niemand, dat, toen in 1920 een rijksinspecteur van het buitenge woon onderwijs moest worden benoemd, de keuze op dokter Van Voorthuysen viel. Dr. Van Voorthuysen gaat aan het begin van de volgende maand met pensioen. AGENDA LEIDEN. Donderdag, Leidsche Kunstkring „Voor Allen", piano-recital van Jan Sme- terlin, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18 tel. 85 en mej. J. Doedens, WÏlhelminapark 8, Oegstgeest, tel 274. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 7 tot en met 15 Februari, behoudens tus- schentijdsche wijzigingen, wederom vast gesteld op 80 ct. per kilogram. Burgemeester van Hengelo gaat heen De burgemeester van Hengelo, de heer mr. G. Jansen, is voornemens met ingang van 10 Mei ontslag uit zijn functie te ver zoeken, wegens zijn benoeming tot secre taris der Algemeene Werkgevers vereeni ging. De heer Jansen heeft sinds 10 Sept. 1926 aan het hoofd der gemeente Hengelo ge staan. De heer Jansen, in 1890 in Amster dam geboren, studeerde rechtswetenschap pen te Leiden en Amsterdam, is eenigen lijd bij het bankwezen werkzaam geweest, w>as later ambtenaar ter gemeentesecreta rie in den Haag, hoofdcommies en referen daris bij de afdeeling Arbeid aan het De partement van Arbeid en werd bij K. B. van 18 Dec. 1922 als opvolger van den la- teren minister van Justitie mr. dr. J. Don- ner, benoemd tot directeur van het* Cen traal Bureau van Voorbereiding in Amb tenaarszaken te 's Gravenhage. „Bouvigne" krijgt een huishoudschool. In de vergadering van den raad der ge meente Ginneken, onder voorzitterschap van burgemeester jhr, mr. Th. Ssrraris, is door den raad toestemming verleend tot den bijbouw van een huishoudschool bij Bouvigne. Niettegenstaande het bijzonder groot res pect, dat de heer Foeken (prot. christ.) had voor het cultureels werk, dat op „Bou vigne" wordt tot stand gebracht, moest hij om het aesthetisch behoud van de prachtige omgeving, zijn stem onthouden aan het voorstel tot dezen nieuwbouw. Zoowel de voorzitter als wethouder v. Mierlo bestreden, dat schade zou worden berokkend aan het natuurschoon. Monu mentenzorg was die meening toegedaan. Ook de heer Brinkerhof (S.D.A.P.) stond aan de zijde van den heer Foeken en be toogde voorts, dat voor dit onderwijs te Breda nog gelegenheid genoeg bestond. Na heftige discussies werd tenslotte met drie stemmen tegen, de gevraagde toe stemming tot den bouw verleend. „Msbd." JUBILEUM OP HUIZE DOORN. Morgen zal op huize Doom herdacht worden, dat voor zestig jaar de ex-keizer in dienst trad bij het eerste garderegiment te voet en daarmede in actieven dienst van het Duitsche leger. Een afvaardiging van het oude regiment, bestaande uit den zoon van den keizer, Eitel Friedrich, vijf officieren en drie onder officieren van het oude leger, zullen op huize Doorn worden ontvangen. RECHTZAKEN DE MOORD TE MEPPEL Officier van justitie in hooger beroep Men zal zich herinneren, dat de recht bank te Assen j.l. Vrijdag Eike V. uit Meppel wegens moord op mevrouw Stern te Meppel veroordeelde tot drie jaar ge vangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regeering nadat de officier van jus titie acht jaar gevangenisstraf had ge- eischt. We vernemen, dat de officier van jus titie thans hooger beroep heeft aangetee- kend tegen het vonnis van de rechtbank. TOONKAMERS OP ZONDAG EN DE WINKELSLUITINGSWET. De Hooge Raad heeft heden overeen komstig de conclusie van den advocaat- generaal mr. Wijnveldt verworpen het cas satieberoep van'J. A. P. G., die wegens overtreding te Heerlen van art. 2 der win kelsluitingswet door den kantonrechter is veroordeeld tot 6.boete, welk vonnis door de rechtbank te Maastricht was beves tigd. G. had zijn winkel op Zondag open gehouden. Zijn verdediging was, dat zijn winkel op dien dag alleen als toonkamer diende. BATA CONTRA DE SCHOEN. In hooger beroep van een kort geding heeft heden het Haagsch Gerechtshof ar rest gewezen in een procedure, aanhangig gemaakt door de N.V. Lederfabriek Bata te Best contra den Nederlandschen bond van schoenmakerspatroons en schoenwin- keliersvereenigingen en tegen de heeren Frans Hessels, hoofdredacteur en J. A. Mel- hado, redacteur van het vakblad „De Schoen", op grond, dat in dit vakblad arti kelen of uitlatingen voorkwamen, welke Bata voor haar beleedigend, althans laster lijk, achtte. In eerste instantie heeft de president der Kaagsche Rechtbank den eisch tot verbod van die artikelen afgewezen. Dit vonnis is thans door het Gerechtsh bekrachtigd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2