DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla 28ste Jaargang MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 No. 8643 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden it> cent pet week J 2.t>0 per nwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbelë van het tarief berekend- TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 JOANNES PETRUS HU1BERS, DOOR DE GENADE .GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL Bisschop van Haarlem. Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom. ZALIGHEID IN DEN HEERI Verleden jaar hebben Wij u gesproken over het groot geluk, dat God ons heeft ge schonken in het H. Doopsel, toen Hij ons uitverkoos tot Zijne kinderen, die tot Hem roepen: „Abba, Vader". Vandaag willen Wij uw aandacht vragen voor de krachtigste en de door God zelf gewilde en daartoe aan gewezen instelling om dat kindschap Gods sterk te maken en voor goed in ons te be waren, d.i. het Christelijk huisgezin. Daar- van heeft Hij ons Zelf een allerheiligst en allervolmaaktst voorbeeld willen gevên in het heilig Gezin van Nazareth. Juist voor onzen tijd achten Wij het van groot belang, hierover te spreken, omdat eenerzijds het huisgezin blootstaat aan vele gevaren, waardoor het kan worden ont wricht en uiteengerukt, terwijl anderzijds onze jeugd een bijzonder krachtige oplei ding noodig heeft voor den haar wachten den strijd. En de meest noodzakelijke on dergrond voor alle verdere vorming wordt nérgens zoo goed gelegd als in het Christe lijk gezin. Dat is de beste en meest doel treffende leerschool van alle Christelijke deugden. Nergens leert men iets zoo gemak kelijk en tegelijkertij"' zoo grondig, zoo spoedig en toch zoo voor altoos onvergete lijk zóó goed begrepen en meteen zoo onmiddellijk toegepast op het leven, dan al leen in den huiselijken kring. Wij hebben prachtige scholen en bloeiende vereenigin- gen. Deze zijn noodzakelijk en onmisbaar om de jeugd rijp te maken voor het open baar en maatschappelijk leven, maar zij kunnen slechts voortbouwen, als de grond slag goed is. Is de grondslag niet goed, dan vermag de beste school en de bloeiendste vereeniging niets. En de grondslag wordt gelegd in het huisgezin. Alle goed, dat wij later hebben geleerd, is een uitbreiding, een verdieping, een voortzetting van het geen in onze kinderharten is ingestort en vastgelegd door onze vaders en moeders. Zoo althans is de regel en de gewone, na tuurlijke weg. Is het anders, dan is het een uitzondering, een ongewone weg. Opdat nu onze gezinnen steeds beter aan hun verheven doel mogen- beantwoorden, willen Wij heden bijzonder wijzen op drie voorname zaken, die voor het behoud en het goed bestuur van het gezin van het hoog ste belang zijn en wel het gezag, het voor beeld en de huiselijke gebruiken. Allereerst het gezag der ouders. Geen gezag is zoo onbetwistbaar, zoo door allen erkend als door de natuur ge geven als het ouderlijke gezag. Geen ge zag ook is zoo gemakkelijk uit te oefe nen, daar de kinderen in alles van de ouders afhankelijk zijn. Aan geen ge zag ook wordt zoo gemakkelijk en met zoo veel liefde gehoorzaamd. Want nergens ter wereld bestaat er een gezag zoo, van nature zelfs, met de liefde verbonden en zoo duidelijk een gevolg van de liefde, dat, zoolang er een redelijk ge bruik van gemaakt wordt, daar niet eens aan getwijfeld kan worden en de liefde er niet onder lijdt. Zelfs al zijn de maatrege len streng en is de straf soms zwaar. Een enkel woord, een enkele oogopslag is gewoonlijk voldoende om de meest vol maakte gehoorzaamheid en de meest lief derijke volgzaamheid te verkrijgen. Waar de ouders van de hun door God gegeven macht een verstandig gebruik ma ken, wordt aan de kinderen van zelf de eer bied voor het gezag en de gehoorzaamheid ook in moeilijke zaken voor eens en voor goed ingeprent. Dat zal hun tot geluk strekken want: „een gehoorzaam mensch zal spreken van overwinningen". Maar hieruit volgt dan ook, dat het voor de ouders een heilige en strenge plicht is, dat gezag op waardige wijze te handhaven en het nooit of te nimmer prijs te geven. Dat zou inderdaad niet getuigen van ware liefde voor de kindren, maar dat is niets dan eigenliefde, een onvergeefelijke zwak heid en lafheid en een onverantwoordelijke plichtverzaking. Het in zijne handen te hebben, om zoo gemakkelijk een kinderziel te vormen in de goede richting, die voert tot het on sterfelijk geluk, waarvoor die ziel is ge schapen, en dan uit gemakzucht of laf heid of wat dan ook zijn handen terug trekken, en dan het krachtigste middel niet te gebruiken en den hechtsten steun te laten vallen en het kind weerloos te la ten tegen den komenden strijd dat is een verraad aan ons eigen kind dat is een verraad tegenover God, die het schiep en aan ons toevertrouwde. Hij zal het uit onze handen opvragen en Hij zal het wre ken, wat wij uit schuldige zwakheid heb ben nagelaten. i Hoe gelukkig prijst de H. Schrift de kin deren, die door hun ouders in goede tucht zijn grootgebracht en hoe vermaant zij de kinderen zich aan die tucht te houden en haar niet los te laten, maar haar te be waren: want „zij is uw leven". In ieder Christelijk gezin blijve dan het gezag eer biedig gehandhaafd en bewaard. Op de tweede plaats wat tevens de uitoefening van het gezag zoo gemakkelijk maakt en tegelijk het meest doeltreffende middel is in de gansche opvoeding dat is: het voorbeeld der ouders. „Woorden wek ken, maar voorbeelden trekken", 't is een waarheid die wij ten goede en ten kwa de dagelijks zelf ondervinden. Dit geldt natuurlijk des te meer, naar mate het voorbeeld dichter in onze nabij heid is, langer duurt, gemakkelijker kan worden nagegaan en alle misleiding is uit gesloten, wanneer het gegeven wordt door personen, die wij hoogachten, dii wij lief hebben, op wie wij graag willen gelijken en wier navolging ons niet onmogelijk schijnt. Welnu, wat kan er can in kracht en uit werking halen bij het voorbeeld, het goede voorbeeld van de ouders? Zij hebben een grooten voorsprong op alle andere men- schen op familieleden, op onderwijzers, op priesters zelfs. Want met niemand leeft het kind zoo nabij en zoo intiem en zoo on gekunsteld en zoo voortdurend als met zijne ouders niemand, die hij zoo hoogacht, niemand die hij van namre zoo bemint, nie mand op wie hij reeds zoo gelijkt in licha melijke en geestelijke eigenschappen, nie mand wier navolging hem zoo gemakkelijk schijnt. De gewone regel is, dat de kinderen zullen bidden, niet zooals hun ouders het zég gen, maar zooals dezer het hun voordoen, zooals zij hen zien bidden Zij zullen spreken zooals zij. hun ouders hóórden spreken: over godsdienst, over de Kerk, over de school, over de onderwijzers, over de overheid. Zij zullen zich wachten voor datgene, waarvoor hun ouders beducht wa ren: de zonde en wat tot de zonde leidt. De rechtvaardigheid, de naastenliefde, de zedigheid, het geduld, de blijmoedige offer vaardigheid, het Godsvertrouwen, in één woord alle deugd, die zij in hun ouders zien en zóóals zij die zien, zullen ze zeer gemakkelijk in zich opnemen en heel hun leven bewaren. Ja zelfs, op lateren leeftijd, als de ouders reeds lang hun verantwoording aan den goeden God hebben afgelegd, zal niet zel den de volwassen man of de volwassen vrouw, als er. moeilijkheden zijn in hun huisgezin, terug denken aan het gezin van hun jeugd. Het goede voorbeeld, daar ge zien, zal hun niet zelden een richtsnoer zijn om bij de opvoeding van hun kinderen fou ten te vermijden en den juisten weg te volgen. Zoo krachtig is het voorbeeld, dat alle woorden, beloften en bedreigingen weinig uithalen zonder het voorbeeld. Maar waar het voorbeeld wordt gegeven, zijn woorden dikwijls overbodig. Dat is de sleutel van het geheim, waar door sommigen nooit moeite hebben met de uitoefening van hun gezag. Hoe gelukkig, hoe duizendwerf geluk kig zijn dan die kinderen, aan wie God ouders geschonken heeft, die door hun voorbeeldig leven als lichtende engelen zijn op hun levensweg. Hoe zal de goede God die ouders liefheb ben, die als trouwe werktuigen van Gods genade een werk volbrengen, wat niemand van hen kan overnemen. God zelf zal hun dankbaar zijn, voor hetgeen zij voor zijn glorie hebben gedaan en de kinderen zul len juist door hun gelijkenis op hen hun schoonste kroon zijn in de eeuwigheid. Eindelijk is er nog een derde punt, dat met het vorige nauw samenhangt dat zou men kunnen noemen de katholieke sfeer van het gezin: alles men thuis ziet er wat de huiselijke gebruiken zijn. In ieder katholiek gezin bijvoorbeeld het kruisbeeld of het beeld van het H. Hart in ieder vertrek de eereplaitts. Daar vindt men de béeltenissen der H. Maagd en van andere heiligen; daar kent men het dagelijksch gebruik van het ge wijde water en ook van palmtak en gewijde kaars. Wie er aan gewoon is dit in zijn huis te zien, voelt zich niet meer thuis, waar dat ontbreekt. ,Zoo noemen wij ook: het meeleven met de H. Kerk in het on derhouden van vasten- en onthoudingsda- gen, het blijde meevieren van de werke lijke feesten, de echte godsdienstige vie ring van iederen Zondag als den dag des Heeren, als en wekelijksch parochiefeest: het deelnemen aan de kerkelijke oefenin gen, het naderen tot de H.H. Sacramenten dat alles vormt den katholieken geest, en met voorliefde zullen de kinderen vast houden aan de goede gebruiken, waarvan zij bij ondervinding de kracht en het nut hebben leeren kennen. Met geheel bijzonderen nadruk wijzen Wij hier op het niet genoeg te loven ge bruik om in het huisgezin gezamenlijk te bidden. Niet alleen voor en na den maal tijd, maar ook en voornamelijk des avonds, wanneer heel het gezin gemeenschappelijk vereenigd is in het avondgebed en het ge bed van den Rozenkrans. Het is jammer, dat dit niet meer in alle gezinnen geschiedt. Maar het is toch het goede oude gebruik en, Goddank, er zijn toch nog vele Katholieke gezinnen, waar het geen enkelen avond in het jaar zal wor den nagelaten. Dat is de hulde aan den goeden God gebracht, niet van afzonderlij ke personen, maar van het gezin als gezin. Hier treedt de vader als met een pries terlijk recht voor Gods troon om namens zijn gezin en in vereeniging met zijn ge zin God te aanbidden, te danken, te ver zoenen en te smeeken. Daar is God in hun midden. Daar wordt de zegen Gods in stroo men uitgestort. Daar is Maria, de Moeder Gods, de bijzondere beschermster. Houdt toch dit gebruik in eere, al kost het wat moeite en mocht het in uw ge zin nog geen gebruik zijn, begint er mede, nog dezen dag en ge uit spoedig onder vinden, dat het u tot zegen strekt. Uit hetgeen Wij hier hebben gezegd, B. G., blijkt wel, hoe ieder gezien een groote kracht kan worden. Wij weten, hoe dege nen, die zich godloozen noemen, zooge naamde cellen bouwen en langzaam en zeker de geheele maatschappij willen door dringen om het rijk te vestigen van den Satan. Maar de cel voor het Rijk Gods is het Christelijk huisgezin. Alle actie tegen de vijanden van God loopt op niets uit, als het Christelijk gezin ten gronde gaat. Daarom doet alles wat mogelijk is, om van uw gezin een echt Christelijk gezin te maken een trouwe afbeelding van het heilig huisgezin van Nazareth. Op dezen plechtigen dag, nu Wij mede vieren de sluiting van het Eucharistisch Congres te Manilla wijdt zich heel de we reld opnieuw toe aan het Goddelijk Hart van Jezus. En Wij in ons bisdom stel len ons vandaag weer bijzonder onder de bescherming der Allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria. Laten wij bijzonder alle Christelijke huisgezinnen aanbevelen aan Jezus en Maria en aan den H. Joseph. Daarvoor ook bijzonder onze gebeden en offers opdragen in den H. Vastentijd. Verder vragen Wij uw gebed voor onze Moeder de H. Kerx, voor onzen H. Vader den Paus, voor onze geëerbiedigde Koningin en alle leden van ons vorstelijk Huis, voor ons Vaderland, voor den vrede en de een dracht over heel ue wereld. En zal dit, Ons herderlijk schrijven op Zondag Quinquagesima in alle Kerken en in de Kapellen, waarover een Rector is aan gesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, 21 Januari 1937. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. H. Excellentie, H. W. AGTEROF, Secretaris. De „Dies" der Leidsche Universiteit Een belangwekkende rede Ter gelegenheid van den 362-sten Dies Natalis deir Leidsche Universiteit heeft de rector magnificus, prof .dr. J. van der Hoe ve, hedenmiddag in het Groot auditorium der Universiteit een rede gehouden over „Voorkomen van blindheid". Wij verwijzen voor een samenvatting van deze rede naar pag. 9 van dit nummer. Ongetwijfeld zullen velen belangstellen den deze in druk verscheenen rede in haar geheel willen lezen. Merkwaardig is ook het slot van de be langwekkende rede, waarin prof. van der Hoeve een dringend beroep doet op allen, om ieder op zijn wijze mede te werken, den oorlog te voorkomen. Hij deed dit na eerst gevoelvol en treffend geschilderd te hebben één van de droeve gevolgen van den mo dernen oorlog: oorlogsblindheid. De Universiteiten zouden een voortref felijk werk doen, als ze allen en elk afzon derlijk opwekten tot een diep-gegronde, een redelijk en zedelijk gefundeerde anti oorlog-stemming. Maar dan niet alléén de Universiteiten in Nederland! De wereld in vogelvlucht Nauwelijks hadden wij Zaterdag ge schreven, dat het onbegrijpelijk was, dat de strijd in Spanje zoolang stil lag, of de gebeurtenissen van Zondag gaven een antwoord. De rechtschen hebben met suc ces een aanval ontketend in de richting van Malaga. Het gebied rondom deze ha venstad was reeds in handen der witte troepen, en thans zijn zij uit vier richtingen naar Malaga opgerukt. Volgens de berich ten zou de stad reeds genomen zijn, althans zouden de troepen van Franco doorgedron gen zijn tot in de straten der stad, waar zich bloedige tafereelen zouden hebben af gespeeld. Hedenochtend zou, volgens ge neraal Quieipo de Llano, de verbinding in de stad met de van andere zijden oprukken de colonnes tot stand gebracht worden. De roode troepen zouden in paniek vluchten en de bruggen achter zich vernielen, wat vertraging van de opmarsch geeft. Dat. zich een paniek van de verdedigers meester heeft gemaakt, is allerminst onwaarschijn lijk, want een blik op het kaartje laat zien, dat zij zich in een muizenval bevinden en alle kans loopen volkomen te worden in gesloten. Aan de zeezijde loeren de krui sers der nationalisten, zoodat ook aan dien kant ontvluchten zeer bezwaarlijk is. Wan neer Malaga in het bezit der rechtschen komt, beteekent dit een belangrijk succes voor generaal Franco, niet alleen een stra tegisch succes, want Malaga is een be- Dii nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Malaga door de nationalisten ingenomen. Ook nieuwe aanvallen op Madrid. (2de blad). Alle oppositie-leiders te Danzig in arrest gesteld. (2de blad). De zuiveringsactie in Sovjet-Rusland. (2de blad). Lijken van gedoode Spanjaarden spoe len aan op de Fransche kust. (Buitenl. Be richten, 2de blad). BINNENLAND, Prijsverlaging vita-tarwe. Geen invloed op den broodprijs. (1ste blad). Het s.s. „Kertonoso" is Zaterdagavond nabij Oporto in aanvaring geweest met het Engelsche slagschip „Malaga". (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Voor den L V. C. B. leden alle clubs uit de Leidsche omgeving een nederlaag. Z. F. C. eer. der eerste de- gradatiecandidaten in der K. N. V. B.; wisselende succssen van de ploegen uit Leiden en omgeving. (2de blad). LEIDEN. De 362ste Diesherdenking der Leidsche Universiteit. (3de blad.) langrijke havenplaats, maar vooral een moreel succes. Malaga is altijd een haard van communime geweest en een centrum van rood verzet in het Zuiden. Ook ten Westen en ten Zuiden van Madrid is het offensief opnieuw opgelaaid, hetgeen den rechtschen eenig succes heeft opgeleverd. Het belangrijkste voordeel voor de witten schijnt te zijn, dat zij met hun artillerie den weg naar Valencia over 4 km. bedreigen, waardoor de verbinding tusschen Madrid en Valencia belemmerd wordt. Aan de Fransche kust spoelen thans ver schillende lijken aan van Spanjaarden, die aan handen en voeten gebonden in zee zijn geworpen. Of zij zijr> terecht gesteld en zoo ja door wie, weet men niet. Het is ook mogelijk, dat zij tijdens een twist aan boord van een schip gedood zijn en de lij ken in zee zijn geworpen. Een lugubere herinnering aan den toestand in Spanje. De dag der kinderen van Zaterdag werd in den vroegen morgen begonnen met een indrukwekkende algemeene H. Communie, waaraan niet minder dan 50 tot 60.000 klei nen deelnamen. Nadat het den geheelen nacht had gere gend, klaarde het in den morgen op. De zon brak door en zette het weidsche Lune- ta-stadion, waar het deinende beweeg heerschte van de massale kinderschaar, in een purperen glans. Het was een ontroerend, nooit te verge ten moment aldus een correspondent van de „Msbd." toen de priesters aan al die duizenden in het wit gekleede meisjes en jongens de blanke Hostie uitreikten. Gisteren, den laatsten dag van het Eucha ristisch Congres, is te 6 uur in den morgen een pontificale H. Mis opgedragen, die door 150.000 menschen werd bijgewoond. De groote processie is een grandiose plechtigheid geworden. De Kardinaal Legaat, die het Allerheilig ste droeg, reed in een koets. Hij lag ge knield op een bidstoel. Het Allerheiligste wsa met kaarsen omringd. Delegaties van 34 landen trokken met hun vlaggen in de processie mee. Bij het altaar aangekomen, beklom de Kardinaal met het Heilig Sacrament de trappen, terwijl de menigte het Congres lied zong. Alleen het altaar en het reusach tige kruis teekenden zich, verlicht door meer dan 300.000 brandende kaarsen, tegen den donkeren nacht af. Nadat de geloovigen het Tantum Ergo hadden gezongen, gaf de Kardinaal de ze gen met het Heilig Sacrament. Hierna werd door middel van luidspre kers de radiorede van Z. H. den Paus uit gezonden. De rede was duidelijk te verstaan en na de zegen van den Paus, verklaarde de Kardinaal-Legaat het Congres voor ge sloten. REDE VAN DEN PAUS. Na de deelnemers aan het Eucharistisch Congres geluk te hebben gewenscht, dat zij Onzen Heer Jezus Christus, den Koning van het Heelal, een schitterende triomph hebben bereid, zeide do Heilige Vader in zijn radiorede ter gelegenheid van de slui ting van het congres nog: „Terwijl in onze dagen een te groot aan tal blinden, helaas, door dwaling of ver leid door een gevoel van afgunst oorlog voeren zich verwijderen van Jezus Chris tus, Die de weg, de waarheid en het leven is, en los van Hem een betreurenswaardig einde tegemoet gaan, zijt gij, eerwaarde broeders en geliefde zonen,- dicht tot Hem genaderd en door Hem het eerherstel te brengen, dat Hem toekomt, wendt gij alle geesteskrachten aan, opdat uw broeders, die dwalen, en allen, die gezeten zijn in de duisternis en de schaduwen des doods, zoo snel mogelijk door Hem het ware licht en het leven vinden. Dat toch alle menschen Hem willen erkennen, beminnen en dienen, Die alleen de woorden heeft van het eeuwig leven, zoodat de wereld weer gezond zal worden, de zielen zich zullen verzoenen in rechtvaardigheid en broederlijke liefde en de christelijke vrede weer in de vermoeide wereld zal schitteren". Tot slot gaf de Paus zijn Apostolische.' Zegen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1