BALANS OPRUIMING Spotgoedkoope RESTANTEN Nog slechts 2 DAGEN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 MINISTER SANDLER VERTROKKEN. Besprekingen in Kopenhagen? Gisteravond is de Zweedsche minister van buitenlanusche zaken, de heer Sand ler, die in den loop van den ochtend in den Haag was aangekomen, naar Zweden terug gekeerd. Evenals bij de aankomst van den Scandi- navischen staatsman waren minister de Graeff, de heer Vendel, tijdelijk Zweedsch zaakgelastigde ten onzent en de rechter in het Permanente Hof van internationale justitie, de heer Hammarskjöld. op het per ron. Het afscheid was bijzonder hartelijk en, toen de minister en zijn secretaris in stegen, opende de heer Sandler nog een raam om zijn Nederlandsche ambtgenoot en zijn beide landgenooten nog een vaarwel toe te roepen. In een niet-gereserveerde le klasse coupe namen de minister en zijn secretaris plaats. Een verslaggever van het algemeen Neder- landsch persbureau zocht hen daar op en kreeg van den heer Sandler veriof enkele vragen te stellen. Het gaat er nu om, aldus de minister, om op de basis van de conventie van Oslo voort te bouwen en concrete toepassingen te vinden. Ik wil niet beweren, dat de conventie in het geheel niet is toegepast maar ik con stateer, dat zij niet volledig tot haar recht is gekomen. „Bent u optimistisch gestemd omtrent de toekomst?" „Mijnheer, ik ben noch optimist, noch pessimist, maar een realist", was het be scheid. De minister wenschte niet te antwoorden op vraag of een conferentie tusschen de onderteekenaars van het verdrag van Oslo in het vooruitzicht was en liet ook de vraag of Nederland als plaats van samenkomst zou worden uitverkoren ontbeantwoord. Ook over zijn aanstaand bezoek aan En geland liet hij zich niet uit. Van het hoofd artikel in de „Times" over de verhouding tusschen de Oslo-staten had de heer Sand ler met groote waardeering voor den geest, die uit dit artikel spreekt, kennis genomen. „Is het juist, dat u ook in Kopenhagen besprekingen zult voeren?" Hierop antwoordde de heer Sandler, dat hij heden enkele uren in Kopenhagen zou verblijven. Over de reden van dit opont houd kon hij niets zeggen. De besprekingen met de ministers Colijn en de Graeff, „van zuiver informatieven aard", voegde de minister er haastig bij, hadden een zeer bevredigend verloop. Ten slotte vroeg de journalist nog, wan neer de minister in Zweden terug hoopt te zijn. „Morgen (Vrijdag) vlieg ik van Ham burg naar Kopenhagen blijf daar enkele uren, steek dan over met de Ferry-boat naar Malmö en reis met den nachttrein naar Stockholm, waar ik Zaterdagochtend aankom". Met deze woorden besloot minister Sand ler zijn onderhoud. De trem stopte enkele oogenblikken later in Gouda, waar de mi nister en zijn secretaris in den naar Hamburg overstapten. CONTINGENTEERINGEN. De Staatscourant van Donderdag 4 Fe bruari bevat het Koninklijk besluit met de ministerieele uitvoeringsbeschikkingen in zake regeling van den invoer van niet hout- vormende siergewassen, alsmede van aza lea's en hortensia's. LOUIS DAVIDS. De heer Louis Davids verzoekt ons mede te deelen, dat alle berichten, waarin mel ding wordt gemaakt van een ernstige ziek te of instorting tijdens eer voorstelling, ge heel uit de lucht gegrepen zijn. De heer Davids heeft wegens een verkoudheid twee voorstellingen moeten afzeggen, maar is thans van deze verkoudheid geheel her steld. Eergisteren trad hij op te Utrecht en gisteren te Beverwijk. Zaterdagavond zal hij een voorstelling in Zand voort geven en Zondag te Leiden. LUCHTVAART HET VERONGELUKTE REPORTAGE- VLIEGTUIG. De vier inzittenden omgekomen. Omtrent het ongeluk met het reportage vliegtuig, dat in de Schotsche bergen te pletter is gevlogen, meldt de „Tel." nader, dat de vier inzittenden gedood werden. Van twee hunner bevonden de lijken "zich nog in de rookende wrakstukken. De beide andere slachtoffers lagen op eenigen af stand op de heuvelglooiing. Een schaapherder, Andrew Wilson, vond de uitgebrande machine. Hij liet zijn kud de schapen grazen op Bennan Hill, in een van de meest verlaten deelen van Zuid west-Schotland. Toen de schaapherder zijn gruwelijke ontdekking deed, stond hij een oogenblik verbijsterd. De naaste stad ligt op 25 K.M. afstand en vervoermiddelen staan de men- schen hier niet ter beschikking. Doch zijn besluiteloosheid duurde slechts enkele conden. Toen greep de man uit zijn stal een fiets en ging naar de dichtstbij zijnde stad Newton Stewart. Er stond een felle wind en een verblindende regen maakte hem een snellen voortgang onmogelijk, doch hij hield vol en na een moeizamen tocht bereikte hij het doel, een politiepost, die het droeve nieuws verbreidde. Laat in den namiddag trokken ambulan- „VOOR GOD!" Campagne van de Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie „De Graal". Daar leeft in ons allen een geest van ver zet: verzet tegen dwang van boven af, verzet tegen alle lijden en verdriet, ver zet tegen moeilijkheden en offers, ver zet tegen alles wat zich tegen óns verzet. En in dwaze oppervlakkigheid verklaren we ons vaak tégen iets, wat bij nadere be schouwing goed of zelfs noodzakelijk voor ons geluk, in welke vorm dan ook, zou zijn. Dom! Oppervlakkig! Maar die geest van verzet heeft ons ge grepen en houdt ons vast en we zijn anti- dit en anti-dat, we strygen tégen hier en tégen daar, we verzetten ons Nogmaals: dom! oppervlakkig! Maar die twee woorden zijn te zwak om uit te drukken ons oordeel over de hou ding van diegenen, die in bekrompen dwaasheid en alles-vergetende hoogmoed het wagen: zich tegen God te verzetten!! Tegen God! we huiveren als we ons de consequenties van deze meening even rea- liseeren maar de geest van verzet, van verzet tegen God-Zelf woekert verder en verder, duizenden worden er door aange tast, wagen het hoe langer hoe openlijker en driester vooi hun ideeën uit te komen. Bestaai het tenslotte, een daad te stellen, die afschuwelijk is van God-hoonende bru taliteit en Majesteitsschennis: men orga niseert een congres van Godloozen Op Zondag 7 Februari a.s. komen ze bij een, te Moskou, de aanhangers van deze nieuwe leer, met als concreet doel: de haat tegen God méér nog aan te wakkeren en te verspreiden, het Communistische stelsel van materialisme en liefdeloosheid dieper te laten doordringen in de maatschappij van nu, een satanische actie te ontketenen: tegen God! Spontaan en als een moedig leger komt daar tegenop de vrouwelijke jeugd, geor ganiseerd in haar beweging voor Katho lieke Actie: „De Graal" als door een bazuinstoot is het aangekondigd en als een wachtwoord ging het onmiddellijk van rij tot rij: „een campagne vóór God! een cam pagne vóór God!" Vier weken zal deze campagne duren. Vier weken, waarin duizenden jonge vrou wen hun kleine daden-van-den-dag zullen geven aan God met groote liefde en vurig heid. Vier weken, waarin velen met extra of fervaardigheid zich in al hun doen en laten „vóór-God!" zullen toonen. Vier weken, waarin kostende offers ge vraagd gaan worden, om daardoor een tegenwicht te vormen tegen het fanatisme en de felheid van het roode kamp. De geest van verzet waait ook hier: maar dan een verzet tegen diegenen die aan wil len randen wat we als het hoogste, als het heiligste, als het oneindig-kostbaarste in ons leven bezitten: ons geloof in God. En gestreden zal er worden: tégen God aan de eene zyde, door een machtig en verbitterd legermaar aan de andere zijde staat opgesteld: het leger van de Ka tholieke Actie, en dappei zullen daarin de meisjes en jonge vrouwen van het diocees Haarlem in de komende maand hun vrij willige taak volbrengen en dagelijks strij den de moeilijke, maar hooge strijd: Vóór God! ces er op uit. Haar taak moest echter be perkt blijven tot het vervoeren der stoffe lijke resten. Artsen constateerden, dat de inzittenden op slag gedood moeten zijn. Naar de oorzaak van het ongeval wordt nog een officieel onderzoek ingesteld. Vast staat op dit oogenblik slechts, dat de ma chine in volle vaart tegen den heuveltop is gevlogen. Na den klap is terstond de brand gevolgd, die een einde maakte aan dezen met zooveel verwachting begonnen tocht. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Drie dooden Donderdagmiddag is kort na het vertrek ten Zuidoosten van Slatina, in de nabij heid van Bruenn een Tsjechisch militair vliegtuig, waarin zich vijf personen be vonden, verongelukt. Hierbij zijn een ka pitein en de bestuurder van het toestel om het leven gekomen, terwijl een zwaarge wonde tijdens het vervoer naar het zieken huis overleed. De beide andere inzittenden werden slechts licht gewond. DE INDIë-VLUCHT VAN IR. DE KOK Vertraging wegens mist Ir. J. E. F. de Kok, vergezeld van den heer Schmidt Crans, is op zijn vliegtocht naar Ned.-lndië gisternamiddag te Brin- disi geland. Men had vier uren vertraging gehad wegens hevigen mist. VLUCHT OVER HET NOORDPOOL GEBIED De bekende Sovjet-Russische piloot Fah- rich zal binnenkort te Moskou opstijgen cm een vlucht te maken over het Noord poolgebied. De vlucht gaat via Swerdlofsk. Irkoetsk, Jakoetsk, Kolymsk, Anadir, Wel len en vervolgens naar de Poolstations langs de Noordelijke scheepvaartroute. Fahricht denkt in totaal 19.000 kilome ter af te leggen. Het doel van deze vlucht is den kori sten weg te vinden naar kaap Dejnef. LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND, lste helft Februari. In den Kamertuin. Een beste plant om te vervroegen is de Hoteia japonica die iedereen kent, al is het misschien bij name. In 't voorjaar is zij vroeg bij de hand of schoon het dan niet haar natuurlijke bloei tijd is, want die valt in de eerste zomer maanden: JuniJulL Koopt men in den winter een Hoteia, dan is ze oogenschijnlijk niet veel meer dan een bal aarde met wor tels, maar als we dezen bal nauwkeuriger bekijken, dan merken we aan den platst en kant toch eenige verdikkingen op, die knop pen gelijken. En dat zyn het ook maar ze heeten in den vaktaal neuzen. Uit die neu zen ontwikkelen zich de bladeren en de bloemstengels met de fraaie fijna room witte bloempluimen. Weten we nu waar de neuzen zitten dan weten we ook hoe we den aardbal in een pot moeten zetten: de wortels naar be neden de neuzen naar boven! Dat is dus al heel eenvoudig. Men zoekt een bloempot waarin de aardbal gemakkelijk past, zoodat er rondom een centimeter ruimte ongeveer is. We leggen op het loozingsgat 't gaatje in den bodem eenige potscherven, strooien daarop zooveel aarde als noodig is om den bovenkant van den aardbol of pol even, zeg een halven centimeter, onder den pot- rand te houden. Dan laat men den pol in den pot zakken, men houd dezen vast, ter wijl men de ruimte rondom den pol met goede voedzame aarde stevig aanvult. Is dit klaar, dan strooien we ook bovenop nog een laagje aard, gieten de aarde vast aan, en onze plant is gereed om te worden ver vroegd. Ook heel eenvoudig nietwaar? Nu het vervroegen. Aan vankelijk brengt men de opgepotte Hoteia's in een broeibak, koude kas of een koel of slechts matig verwarmd vertrek. Al spoedig komt er leven in de slapende plant. De eerste blaadjes maken zich los uit de knoppen en richten zich voorzichtig op. Ze zien er roestbruin uit en teer nog, maar geleidelijk ontplooien ze zich en krijgen we de samengestelde glanzig groene blaad jes te zien. Dat is dan de tijd om de plan ten in het volle licht te zetten en ook iets warmer. Steeds voller wordt de bladerdos tot de bloemstengels doorschieten en ten laatste boven de veelheid van groen uit groeien. Die bloemsteengels zijn bebladerd, echter zijn de stengels over vrij lange af standen bladerloos. De onrijpe bloemplui men zijn lichtgroen van kleur, maar al lengs worden ze witte, tot bij vollen bloei de pluimen geheel wit zien met een zacht roomkleurige tint. Alle deelen van de bloempluim, ook de vertakkingen, hebben dezelfde kleur, wat de fijnheid er van zeer verhoogd, vooral bij vervroegd planten. De bloempjes zelf zijn maar klein, ze zijn met kleine steeltjes aan de vertakkingen der pluimen verbonden en zitten dicht opeen. Men ziet, moeilijk is het vervroegen van de Hoteia Japonica niet maar er is toch een belangrijke factor, waarop steeds moet worden gelet, wijl bij verontachtzaming daarvan mislukking onafwendbaar is. Die belangrijke factor is haar behoefte aan veel water. Hoteia's mogen nimmer gebrek aan water hebben, en hoe hooger de tempera tuur is, hoe meer ze vragen. Ze zijn in dit opzicht onverzadelyk. Men doet dan ook het beste, vóóral als de pot ten niet groot zijn, de planten met de pot in een bakje met water te zetten en dit telkens, als het leeg is, weer te vullen. Maar dat geldt alleen als de planten warm staan en in gevorderde bladontwikkeling zich bevinden. Pas uitloopende bollen heb ben niet zooveel noodig, vooral niet als zij koel staan. Dar houdt men de aarde voch tig, meer niet! Maar als de groei en ont wikkeling toenemen, vermeerdert men de hoeveelheid water. Het gieten houdt dus gelijken tred met de groei, en staat in nauw verband met de omgeving. Ook de atmos feer houdt men vochtig, op zonnig dagen kan men geregeld spuiten. Zoo zullen de Hoteia's zich volkomer kunnen ontwik kelen en eindelijk haar sierlijke bloem pluimen ontplooien. Krijgt men een Hot- teia in vollen bloei, dan zet men haar op een lichte plaats voor het venster bijvoor beeld, in een matig verwarmd vertrek, en geeft het noodige water. Meer zorg ver- eischt ze niet, wel is het goed de blaadjes nu en dan te bevochtigen met een pulveri- sateur. Ten slotte nog iets over den naam. De lezers, die er een koopen, moeten er aan denken dat ze in den handel veelal als Spi raea japonica bekend is, en op de bloe menmarkt noemt men ze kortweg Spi raea's. Na den bloei kan men de Hoteia's afharden en daarna op een vochtig, zonnig plekje buiten in,den vollen grond uit plan ten. Bij goede verzorging kunnen ze dan later weer in een vervroeging gebruikt worden. UIT DE OMGEVING NIEUWVEEN. OPLICHTERS AANGEHOUDEN. Zij zeiden een bedevaart naar Lourdes te willen maken. Door de politie te Nieuwveen zijn in sa menwerking met de recherche te Amster dam gearresteerd en naar Leimuiden over gebracht R. H. de J. en M. H. B., wonende te A'dam als verdacht van oplichting. Deze personen hebben aan diverse R.K. pastorieën en instellingen in den omgeving gelden weten los te krijgen om een reis naar Lourdes te maken. Uit het afgenomen verhoor is echter ge bleken, dat zij de gelden voor andere doel einden hebben aangewend. De verdenking was tegen deze personen gerezen, wyl zij in de St. Ursulastichting te Nieuwveen uit een mantelzak drie ryks- daalders hadden ontvreemd. Ook dit heb ben zij bekend. SASSENHEIM Feestavond Vrouwenbond. Gisteren avond gaf de Vrouwenbond zijn jaarlijk- sche feestavond in het K.S.A.-gebouw, welke feestavond was voorafgegaan door een matiné voor de kinderen. Deze mid dag werd opgeluisterd met goocheltoeren van Prof. Davola. Het was een leuk ge zicht de volle zaal met kinderen. Zij heb ben genoten! Tusschen de bedrijven wer den zij onthaald op koek, uitgereikt door de dames-bestuursleden en bij het naar huis gaan nog een hapje toe. Des avonds te 8 uur had een voorstelling plaats uitsluitend voor de grooten. De pre sidente, Mevr. v. Reizen-Vreeburg, opende dezen feestavond met een welkomstwoord aan Prof. Davola. Hierna werd door allen het lied „Roomsche Blijdschap" gezongen. Pastoor de Haan, Geestel, Adv., sprak een hartelijk openingswoord. De dames Blom en v. Reizen hadden de zorg voor de mu ziek, waardoor de stemming niet weinig werd verhoogd. Het scherm werd hierna gehaald voor Prof. Davola. Om zijn toeren werd zeer smakelijk gelachen. In de pauze werd aan de leden een lekker kop koffie aangeboden, wat in dank werd aanvaard. Ook werden lootjes verkocht ten bate van het kleeding- magazijn, welke deze verloting hard noo dig heeft. De jongedames maakten goede zaken. In het tweede gedeelte van den avond werden zeer interessante voorstel lingen gedaan, o.a. gedachtenlezen. Begrij pelijk was het een lachsucces. Na afloop kwam de verloting en keerde men voldaan huiswaarts. Ontspanning werkloozen. Gisterenmor gen werd in het K.S.A.-ontspanningslokaal een kaartje gelegd door de werkloozen. Het comité was hiertoe in staat gesteld door de winkeliers. Voor dit prysj assen was in hoofdzaak vet en spek gegeven. Ieder deelnemer ontving na afloop een por tie. Volgende week zaï weer zulk een wed strijd worden gehouden voor ongehuwden. Het comité dankt hiermede de schenkers voor deze gaven, welke zeer nuttig besteed zullen worden. Broodprijs. Met ingang van 8 Febr. zal in deze gemeente de broodprijs voor alle soorten met één cent verhoogd worden Arbeidsbeurs. Op 1 Februari j.l. ston den bij de Gem. Arbeidsbemiddeling inge schreven 392 mannen, tegen 410 per zelf de datum in 1936 en 401 per 1 Januari 1937 Geboren: Johannes Anton z. van J. Zuilhof en J. C. van der Lee Ida Pauli na Maria d van J. A. J. Roozen en I. W. Diepaar: Wie bent u? Heer: I sische gezant Glovik! Dienaar: Wat u gelooft, is my de, ik wil weten, wie u bent! A. M. van der Weiden Anna Maria Jo hanna d. van J. J. Langeveld en C. C. v. Rijn Johanna Jacoba Maria d. van H. P. Zwetsloot en H. C. M. de Groot. Getrouwd: H. Dannijs 29 j. en A. W. Vis 30 j. Overleden: A. M. J. Bontje 45 j. echtgen. van C. Bergman. Vertrokken: P. Zwetsloot, naar Lis- se H. Gradauer naar Haarlem W. L. Renee, naar Leiden J. C. le Clercq naar Driebergen H. Meijer naar Alkmaar M. Elberse, Julianalaan naar Haarlem. Gevestigd: G. A. de Kooker, van Lisse J. H. B. van der Stel van Hillegom A. C. Philippo van Hillegom H. Hanssens van Delfzijl H. J. Meijer van Borne J. M. Hij zeiendoorn van Haar lem. VOORSCHOTEN. Aanleg van een wandelpark. Zooals men weet besloot de Raad dezer Gemeente verschillende terreinen o.a. van de familie Deurloo en het R. K. Armbe stuur aan te koopen om een wandelpark ie kunnen stichten. Thans is door Ged. Sta ten dezen aankoop en deze stichting goed gekeurd, zoodat men met de uitvoering van deze plannen een aanvang kan maken. Het werk zal in werkverschaffing onder leiding van de Heidemaatschappij worden uitge voerd en het Werkfbnds zal een subsidie in de te betalen loonen verleenen onder be paalde voorwaarden. Hanze. De R. K. Middenstands- vereeniging Hanze hield haar jaarver gadering in het R. K. Vereenigingsgebouw onder leiding van den heer G. Schrama, voorzitter der afdeeling. Na de opening der vergadering gaf de voorzitter een resumé over den toestand van het bedrijfsleven in 1936 en sprak den wensch uit dat 1937 voor het bedrijfsleven een verbetering moge beteeken en. De no tulen werden gelezen en onveranderd vast gesteld. Het Jaarverslag van den secretaris memoreerde wat ter plaatse en in het al gemeen voor de leden is gedaan. Het aan tal leden bleef stationair en bedroeg 37. De penningmeester deed rekening en ver antwoording over 1936, waaruit bleek dat de inkomsten hadden bedragen 280 en de uitgaven 302, alzoo een nadeelig saldo van 22.67. In kas van vorige jaren was nog aanwezig 65 44, zoodat het batig sal do thans nog f 42 77 bedraagt. Deze reke ning werd nagezien en in orde bevonden. De contributie voor 1937 werd vastgesteld 0p 8.per lid en per jaar, betaalbaar in 4 termijnen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Schrama, voorzitter der afdeeling, als zoodanig met algemeene stemmen herko zen, die de benoeming wederom aannam. Door het bestuur werd medegedeeld dat op Zondag 14 Februari as. een algemeene H. Communie zal plaats hebben voor de leden der vereeniging, waarna een gemeen schappelijk ontbijt zal plaats hebben en waarna de Hoogmis zal worden opgedragen voor de levende en overleden leden der Vereeniging. Bij de rondvraag werden verschillende zaken uitvoerig besproken o.a. de post en telefoondienst alhier. Het bestuur werd op gedragen te trachten in verschillende zaken verbetering te krijgen. Aan het einde der vergadering sprak de weleerw. heer L. Brabander, kapelaan al hier, een opwekkend woord tot bestuur en leden, daarbij den wensch uitsprekend dat degenen, welke nog buiten de organisatie staan hun onverstandige houding zullen herzien. Op gebruikelijke wijze werd deze goedgeslaagde vergadering door den voor zitter gesloten. Dames Kousen Matzijde geplat. Di- vers kleuren 48-37 Heeren Overhemden Onze bekende Prima kwa liteit, met 2 losse i 23 boorden Dames Hemden Urima Interlock JE 29- Lumberjacks met Patentsluiting JE Cl 53- Dames Jasschorten in sffen en Fantasie (07- OÖ Handweef Gordijnen moderne dessins, i 98 Heeren Flanellen Jaeger Interlock Kindermantels aardige modellen, d £8 1 98- ■HAARL.STRAAT 137 HOEK D0NKERSTEEG 2-4-6

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7