1 O VRIJDAG 5 FFWJUARI1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 WIND EN IETS KOUDER. k, -Ï DE BILT SEINT: Krachtige tot matige, van Zuid-Oost tot Zuid-West of West ruimende, later weer krimpende wind, betrokken met regen, la ter tijdelijk opklarend, iets kouder. Hoogste barometerst.: 762.2 te Budapest. Laagste barometerst.: 728.6 te Stornoway. Het Centrum van de Oceaan-depressie trok iets naar het Noorden. Een uitgebrei de secundaire ligt over Zuid-Engeland en beweegt zich over onze omgeving en ver oorzaakt hevige regen. Het hooge drukge- bied trok zich nog meer naar het Zuid-Oos ten terug. In geheel West-Europa waaien meest krachtige Zuid-Vrestelijke tot Zuid- Oostelijke winden; de lucht is betrokken, terwijl het vrijwel overal regent. In het Westen van de Britsche Eilanden is de lucht gebroken, hier waaien Noordelijke tot Noord-Westelijke winden, terwijl de temperatuur hier iets daalde. In het bin nenland van Scandinavië is het windstil. Er waaien zwakke winden, terwijl plaatselijk sneeuw valt. In Midden-Zweden is de tem peratuur belangrijk gestegen. Zij is hier en daar thans zooals trouwens in vrijwel het geheele waarnemingsgebied, aanzien lijk boven normaal. De Alpen-stations tot 1500 meter, melden nog dooi. De meeste bergstations zijn in nevel gehuld en er valt sneeuw of regen. LUCHTTEMPERATUUR. 8.7 gr. C. LICHT OP VOOR FLZTSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 5.24 uur tcrt Zaterdagmorgen 7.04 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op 6 Febr. voorin. 10.40 en nam. 11.04 uur. 's HERTOGENBOSCH, 5 Febr. Boter. Aanvoer 17050 kg. Hoogste prijs 1.55, Laagste prijs 1.48,-Middelprijs 1.52 per kilogram. GR AALUITVOERING IN ENDEGEEST. In de Centrale Ontspanningszaal van Endegeest gaf de Vrouwelijke Jeugdbewe ging „De Graal" gisterenavond voor de patiënten der Gestichten Endegeest, Voor geest en Rhijngeest onder leiding van Mej. J. Spronk en den heer J. Duindam, leider der Gymnastiek een welgeslaagde uitvoe ring. Nadat eenigen tijd gramofoonmuziek ten gehoore was gebracht, werd met het programma een aanvang gemaakt. Hierin was plaats geniaakt voor de kruiskinderen, de adspiranten afdeeling I, de Kleuters, de adspiranten afd. II en voor de Damesaf- deeling II van de Graalturnclub „Actief". Wij behoeven geen enkel punt van het programma afzondenijk te noemen, daar alles keurig werd uitgevoerd, wat trou wens na ieder stuk tot uiting kwam in een daverend applaus, waarmede de aanwezi gen bewezen, dat het gegevene zeer in den smaak viel. Aan het einde dankte de geneesheer- directeur, dr. F. J. Stuurman, namens de vele aanwezigen de medewerkenden van deze uitvoering voor het gebodene. Aan Mej. J. Spronk werden seringen aan geboden. Gevonden voorwerpen in de maand Jan. Een nikkel bandje van een polshorloge, handschoenen, portemonnaies, sleutels, twee damestasschen, drie ceintuurs, een lampenkap, een oranjewimpel, een rij- wieltaschje, een pimpel van een cape, een halskettinkje, twee kralen halskettingen en een broche, een plumfcau, rijwielbelas- tingmerken, een armband, een gouden bro che, een ijzeren gewicht, een papierbak, een rozenkrans, een actetasch, inh. fruit, een wieldop van een auto, een zilveren armband, een band met velg, een smids hamer, een bankbiljet, 2 armbandhorloges, 3 brillen met hoorn montuur, een bruine alpinomuts, een dameshoed, een blauwe regenjas, een nummerbord, een padvin- drsriem, een bruine jas, een schroeven draaier, een blauwe kinderjekker, een heerenhoed (grys), een étui met pensee- len, een wollen deken, een buiteniandsch bankbiljet, een vulpenhouder tevens vul potlood, een witte halsketting, een school- tasch rnet boeken, een schaats, een padvin- dersriem, een maandkaart van de tram, een kwitantie. Gevonden in het Postkantoor Een portemonnaie, zilvergeld. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Poli- tiebureele alhier. CHARLES DICKENS. Het zal den 7den Februari a.s. 125 jaar geleden zijn, dat Engelands meest populaire romanschrijver, Charles Dickens, te Portsea werd geboren. Dit feit zal door de be kende Londensche Pickwickclub op gepaste wijze werden herdacht, terwijl de Engelsche tooneelwereld door het opvoeren van Dickens- werken het hare tot de viering van dit jubileum zal bijdragen. Charles Dickens, eigenlijk genaamd Char les John Huff ham Dickens, zag het le venslicht te Portsea. Hij was de zoon van een ambtenaartje, wiens eigenaardigheden min of meer aangedikt, overeenkomen met die van Mr. Micawber in „David Copper- field". Het beetje onderwijs, dat Charles Dickens ontving, vulde hij zelfs aan met ijverig lezen in zijn vaders bibliotheek. Zijn oogen gaf hij ijverig de kost. In 1821 verhuisde de familie Dickens naar Lenden; men vestigde, zich in de ar moedige buurt van Camden Town. Niet lang daarna werd vader Dickens voor schulden gegijzeld in de Marshalsea ge vangenis en Charles moest geld verdienen in een schoensmeerpakhuis, waar hij niet anders te doen had dan etiketten op de schoensmeerpotten te plakken. De ervarin gen, welke de jonge Dickens in dit maga zijn opdeed, vindt men later gedeeltelijk opgeteekend in zijn „David Copperfield". Dank zij een erfenisje verbeterden de omstandigheden van het gezin Dickens en in 1827 werd Charles klerk op een ad vocatenkantoor, waar hij de menschen- typen kon bestudeeren, die hij later in zijn beroemde „Pickwick-geschiedenissen" zou vereeuwigen. Het duurde niet lang, of Charles, een ijverig jongeman, werkte zich hooger-op, grootendeels door zelfstudie, en volgde het voetspoor van zijn vader, die voor nieuwsbladen had gewerkt. Hij be zocht enkele malen in de week het Brit sche Museum, snuffelde in de neest diep zinnige werken, leerde beroemde schrij- v Ipl Gevonden in de tram (stadslijn) Een paar handschoenen, een étui met potlooden enz., een zwarte muts, een hee- renparapluie, een bruine actetasch, een zwarte boodschappentasch, een étui, een roode muts, een portemonnaie, een lap wit goed, een paar bagageriemen, een zak mes. In den hedenmiddag gehouden jaarlijk- sche vergadering van aandeelhouders van de Eerste Leidsche Hulpbank is het divi dend over het afgelopen boekjaar bepaald op 2 1/2 pet, evenals vorig jaar. vers kennen door hun werken uit te plui zen en leerde tenslotte stenografie, In 1835 werd hij verslaggever van de Kameroverzichten voor „The Morning Chronicle". Maar ook aan andere bladen leverde hij werk, o.a. „schetsen" uit het Londensche leven, welke graag gelezen werden. Later werden deze bijdragen ver zameld in „Sketches by Boz"; zij werden verlucht met teekeningen en uitgegeven in 1837. De beroemde „Pickwick Papers" zou den in de jaren 1836/'37 het licht zien, aanvankelijk in maandelijksche afleverin gen. De opzet van de „Pickwick Papers" was een humoristische tekst bij een serie dito illustraties, doch de toen 24-jarige Dickens gaf werk, dat hier ver bovenuit ging en met geestdrift werd ontvangen, zoodat van 1857 tot '92 700.000 exempla ren werden verkocht door de fa. Chapman and Hall te Londen. Op de Pickwick-serie volgden „Oliver Twist" (1837/'38), „Nicolaas Nickleby" ('38 /'39), „Master Humphrey's Clock" (1840), „Barnaby Rudge" (1841) en Martin Chuz- zlewith" (1844). Laatstgenoemde roman was met nog een boek „American Notes" genaamd, de vrucht van een bezoek aan de Vereenigde Staten, waar Dickens pleit te (zonder succes) voor internationale auteursrechten, alsook voor de afschaffing van de slavernij. Een nieuwe richting sloeg Dickens in met zijn „Christmas Carol", het eerste van een reeks fantastische verhalen met mo- reele strekking: „The Chimes", „The Cricket on the Hearth", „The Battle of Life", „Dombey and Son", „Pictures from Italy". In 1859 stichtte Charles Dickens het tijd schrift „Household Words", dat in '59 door „All the year Round" werd vervangen. Als Dickens' beste roman wordt beschouwd „David Copperfield", dat veel biografisch materiaal bevat. Voorts kwamen van dezen schrijver uit „Hard Times", „Little Dorrit", Bleak House", een historische roman „A Tale of two Cities", „Great Expectations" enz. Zijn Kerstvertellingen „Mrs. Lirriper's Legacy" en „Or. Marigol's Prescriptions", De Commissaris van Politie te Leiden, brengt in herinnering de verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoeven de vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn in richting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveld- straat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. alsmede de „Mugby Junction" zijn meer in Engeland bekend dan in het buitenland. Op uitnoodiging van Amerikaansche let terkundigen begaf Dickens zich in 1867 naar Amerika, alwaar hij in de groote ste den talrijke lezingen over zijn werk hield. Deze reis werd een succes. Na zijn terug keer maakte hij (1868) aanvang met een reeks voorlezingen, die hij in zijn „Fare wells Roading" noemde, daar hij zelf meen de, dat deze zijn laatste zouden zijn. In April 1870 verscheen de eerste afle vering van zijn roman „The Mystery of Edwin Drood", een werk, dat groote be langstelling wekte. Dickens overleed op 9 Juni 1870 te Ro chester in Gadshill. Niet alleen in Engeland, maar in geheel Europa en ook daarbuiten zijn er slechts weinig groote schrijvers te vergelijken met Charles Dickens. Dickens is een bij zonder schijver, al zijn zijn werken in <?en loop der jaren ook meermalen en door bekende litteratoren als Chesterton, ver nietigend becritiseerd. Chesterton schreef n.l. eens, dat Charles Dickens' beste ro man de Biskwick-serie was, doch dat men hierin, wanneer men met aandacht las, tal- looze passages en bladzijden vindt, welke „hopeloos slecht" zijn, evenzeer wat be treft sentiment, dialoog en karakterteeke- ning. Warme naastenliefde was een der mu zen van den dichter. En daarom, ondanks alle critiek, worden Dickens' werken ook thans nog, na 125 jaren, gaarne gelezen, omdat zij getuigen van een diep gevoel van den schrijver, die wel geen sociaal hervor mer was, doch een volksmensch, een woord, voerder van de kleine burgerij, waarin hij opgroeide en uit welke categorie men- schen hij zijn meest origineele types wist te halen. Engeland eert niet ten onrechte een zij ner grootste en meest populaire roman schrijvers. En daarom is het ook niet te verwonderen, dat men het feit, dat Dic kens deze maand vóór 125 jaar stierf, op gepaste wijze wil herdenken. Deze bepaling geldt ook voor dienstper soneel, voor logé's enz. van vreemde na tionaliteit. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Donderdag 11 dezei zal bovengenoemde Vereeniging haar 5de Concert van dit sei zoen geven en wel met een piano-recital van d enberoemden pianist Jan Smeterlen. Het programma bevat werken van Mo zart, Schumann en Chopin; voor liefheb bers een verrukkelijkheid! Handelsregiste K. v. K. W ij z i g i n g e n: 528. Gez. Sasburg, Lei den, Haarlemmerstraat 7J. Dameshoeden zaak. De beide vennooten A. C. en E. Sas burg, zijn uitgetreden d.d. 1 Gebruari 1937. 2467. N.V. Fabriek van Suikerwerken v.h. Gebroeders Pel. Leiden, Morschweg 5058. N. Comm.: C. G. Pel, Wassenaar. Het spreekuur van den wethouder van Fabricage wordt waargenomen door den burgemeester des Zaterdags van 11.15 uur tot 12.15 uur ten bureele van Gemeente werken, Breestraat No. 125. De heer A. Martijn 'al op Maandag a.s. 's avonds 8.15 uur, met zijn leerlingen een openbare les geven in de aula van de R.-K. H B.S. Mariënpoelstraat. Voor belangheb benden zijn nog enkele kaarten aan de zaal verkrijgbaar. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. R.K. Reclasseeringsver. afd. Lei den, zitting gebouw St. Vinc.-Ver. Hoogl. Kerkgr. 32, 8—9 uur. Vrijdag. Ledenvergadering R.-K. Transport arbeiders „St. Bonifacius", Bonds- gebouw, 8 uur. Donderdag, Leidsche Kunstkring „Voor Allen", piano-recital van Jan Sme- terlin, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Febr. a.s. waargeno men door de apotheken: G. L. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, Tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Roelof z. v. J. Zandvliet en B. C. Noest. Overleden: M. Jansen, ingeh. vr. 72 j. M. WallaartMassaar, wed. 80 j. L. Menken m. 72 j. M. A. KempKui pers, vr. 68 j. G. E. BunschotenBroek huis wed. 86 j. KERKNIEUWS PATER MICHAëL A. VAN EVERDINGEN S.J. t Gisteren is in het St. Canisiuscollege te Nijmegen na een betrekkelijk korte ziekte, op 71-jarigen leeftijd overleden de zeer- eerw. Pater Michaël A. van Everdingen S.J. Pater M. A. van Everdingen heeft bijna geheel zijn lange en nuttige prièsterleven gewijd aan het onderwijs op de colleges der E.E. P.P. Jezuieten, vroeger in Katwijk, nu naar Den Haag overgebracht, daarna in Amsterdam en de laatste jaren in het St. Canisiuscollege te Nijmeegn. Pater M. van Everdingen was een knap classicus, doceerde vooral Latijn op emi nente wijze en tevens altijd even frisch en bevattelijk voor zijn leerlingen, die hun do cent zeer hoog achtten. Pater M. van Everdingen, die in weerwil van zijn hoogen leeftijd, zich nogal zeer in teresseerde voor de vraagstukken van den dag, vooral op onderwijsgebied, bleef jong met de jongeren. Hij begreep zijn leerlingen en gaf al zijn hooge priestergaven, heel zijn wetenschap pelijk ervaren en zijn groote liefde aan de geestelijke en wetenschappelijke vorming van zijn adolescenten. Vele vooraanstaande Katholieke mannen, die nu in de wetenschappelijke en in de handelswereld, in het openbare sociaal- politieke leven een voorname plaats, zelfs een leiderspositie innemen, hebben eenmaal behoord tot de veelbelovende leerlingen van Pater M. van Everdingen, hetzij in Katwijk, waar hij rector-leeraar was, hetzij in Am sterdam of in Nijmegen. Ook de belangen van de leeraren by het middelbaar onderwijs lagen hem na aan het hart; zoo was hij ook jarenlang een trouw, soms ook leidend lid van de Vereeniging van Katholieke Leeraren bij het Middel baar Onderwijs, onder wie hij ook alweer zijn oud-leerlingen ontmoette. Als priester, als opvoeder der rijpende jeugd, heeft hij zijn groote verdiensten; alleen God weet wat hij hier in stilte heeft goedgedaan. Hij heeft de fakkel der weten schap tot het laatste oogenblik van zijn le ven hoog gehouden en velen zal hij zeker volgaarne bereid vinden deze wetenschap pelijke taak va nhun oud-leermeester en den waardigen zoon van Sint Ignatius over te nemen. Vele oud-leerlingen zullen thans meer dan ooit hun oud-leermeester in gebed her denken: zullen hem Zaterdag de laatste eer willen bewijzen. Hedenavond om 19.30 worden de met ten gezongen, morgen om negen uur de Lauden gevolgd door een plechtige H. Mis van Requiem in de kapel van het St. Ca- nisius-college. Daarna wordt het stoffelijk overschot be graven in den kloosterhof van Mariëndaal bij Grave. „Geld." RECHTZAKEN DE ROOFOVERVAL TE KLOOSTERZANDE. Hedenmogen is vooj de Rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen den 25-jarigen B. Polman, wonende te Doe- tinchem en gedetineerd te Middelburg. Verd. was ten laste gelegd op den laten avond van 23 October j.l. te Kloosterzande (gemeente Hontenisse) binnengedrongen te zijn in de woning van den 82-jarigen P. A Verschure, die aldaar woonde met zijn 75-jarige echtgenoote. Verd. heeft de vrouw, die in de gang 'cwam, met zijn re volver bedreigd en toen deze zich in de slaapkamer had teduggetrokken, een gat in de deur gemaakt' en schoten gelost, waardoor de man is getroffen. Deze is in- tusschen door andere oorzeken overleden. De Officier van Justitie, mr. Sikkel, eischte tegen verd., die zich vele dingen van waarde en eenig geld had toegeëigend, een gevangenisstraf v i zeven jaar. De verdediger mr. Goedbloed uit Mid delburg vroeg een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Uitspraak over veertien dagen. Dickens in 1841, naar een teekening van Graaf D Orsay ffyte-as/ ClcA ^euc 2 i/' ot* <7^-£*-*- Aa^ h.J- -Mi ju .Cu.ec- /v eau- w Titelblad van de eerste aflevering der „Pickwick Pa pers", in 1836 verschenen. Fascimile van een bladzijde uit het manuscript Othello op 21-jarigen leeftijd door Dickens geschreven.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2