STADS NIEUWS No. 8641 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla 28ste Jaargang VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 £ekt&eHe(Soii/fcci/tit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week i 2.50 per Kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pei week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Onze eenheid 's lands kracht Katholieken, die voorheen niet hebben ingezien den plicht, om één te zijn óók op het terrein van de politiek zullen dien plicht nu wel begrijpen! N u, in dezen allerbelangrijksten tijd n u, in een tijd, dat het ongeloof, dat een nieuw heidendom den felsten strijd heeft aangebonden tegen Kerk en Godsdienst. N u moet 't toch ook wel duidelijk zijn, dat wij, Katholieken, schouder aan schou-. der moeten staan tegenover dat gevaar. Om te eischen, dat met ons, met onze rechten worde rekening gehouden. En in dit verband laten wij hier volgen een citaat uit een artikel van het jongste nummer van „De R. K. Staatspartij". „Voordat men mag verwachten, dat an deren onze positie erkennen en de natio nale beteekenis van ons werk zullen moe ten waardeeren juist nu! moeten wij zelf eensgezind ons werk schragen en met liefde en enthousiasme uitdragen. Wij moeten duidelijk doen gevoelen, wat het voor ons land beteekent, wanneer de R. K. Staatspartij, aan geschiedenis en traditie getrouw, zich bewust van haar taak in het heden en fier op de vervulling daarvan, steunende op beginselen, 4ie den bes ten waarborg bieden voor een positief christelijken grondslag voor Staat en maatschappij, opkomend voor handhaving en ver sterking van de fundamenten van ons staatsbestel, opdat Nederland echt- Nederlandsch zal blijven; vast besloten is om de geheele kracht van haar millioen-leger in te zetten om te be reiken: Beveiliging van de positief-christelijke grondslagen onzer samenlaving; Verdediging van het gezin; Arbeid voor ons volk; Ordening in het bedrijfsleven! Dit is de geest en de richting van ons program, waaromtrent voor niemand twij fel kan bestaan. Moge de Partijraad op 27 Februari het werk door een eenstemmig besluit schra gen, opdat duizenden werkers, daarna, fier en verantwoord, kunnen verkondigen: dat onze eenheid 's lands kracht b 1 ij ft!" Onze eenheid 's lands kracht.... Voor den afweer der van meerdere zijde drei gende revolutie kan het land geen sterkere kracht vinden, dan een in eenheid geslo ten formatie van de Katholieken. Dat is in het verleden 's lands kracht geweest bij groote moeilijkheden. Dat moge 's lands kracht blijven! De wereld in vogelvlucht Het smeulende vuurtje in Spanje schijnt weer wat te zijn opgelaaid. Zoowel aan het front van Madrid als in de omgeving van Malaga hebben de strijdende partijen tee kenen van leven gegeven. Bij Madrid heeft de aankomst van den minister-president Largo Caballero blijkbaar nieuwe geest drift gewekt in de rijen der verdedigers, wat zich heeft omgezet h een succesvolle uitval. Men moet zich deze „successen" niet zoo heel groot voorstellen, want als men een loopgraaf veroverd heeft of een of ander gebouw, dan is men al heel tevre den. In de buurt van Malaga zijn de natio nalisten in den aanval gekomen en naar verluidt, hebben zij het plaatsje Ojen be zet. Overigens heeft het offensief nog wei nig te bateekenen. De Engelsche kranten maken veel ophef van het feit, dat de Duitsche ambassadeur te Londen von Ribbentrop bij een audiën tie den Engelschen koning den nationaal- socialistischen gro^f heeft gebracht. Dat is weliswaar geen halsmisdaad, want er zijn meer voorbeelden bekend van vreemde diplomaten, die den groet brachten, welke in hun land gebruikelijk is. Maar het is een afwijking van de traditie en de En gelschen zijn nu eenmaal erg gehecht aan hun tradities en daarom zijn zij toch niet erg te spreken over dit optreden van von Ribbentrop. In de wereld van de diploma tie zoekt men achter elke verandering in den vorm een wijziging van politiek en misschien heeft von Ribbentrop met dezen BOODSCHAP VAN Z.H. DEN PAUS. Zondag a.s. te 2 uur n.m. zal Z.H. de Paus op golflengte 19.84 meter draadloos zijn zegen geven aan de deelnemers van het Eucharistisch Congres te Manilla. Bij deze gelegenheid, zal Zijne Heiligheid een boodschap van ongeveer 500 woorden voorlezen. DE DAG VAN DE VROUWEN In de reeks indrukwekkende plechtig heden van het 33ste Internationaal Eucha ristisch Congres te Manilla was het gis teren de dag der vrouwen. Door het nachtelijk duister hadden tien duizenden en nog eens tienduizenden vrou wen van allen rang, van allen stand, reli- gieusen, zoowel als leeken zich naar de weidsche Esplanada de Luneta begeven, waar om half zeven een Pontificaal H. Misoffer werd gecelebreerd. Onder de H. Mis werd door driehonderd in de witte albe gekleede priesters de H. Communie uitgereikt aan% de ontzaglijke vrouwenschaar. In den loop van den dag werden in ver schillende kerken van Manilla in alle aan wezige talen sectie-vergeaderingen gehou den van de buitenlandsche congressisten. GELOFTE VAN TROUW DER MANNEN. Met een grootsche plechtigheid is heden te middernacht, op de Esplanada de Luneta, te Manilla, de viering van den eersten Vrij dag ingezet, einde en bekroning van de noveen van eerste Vrijdagen, waarmede de Phihppinio's zich op de dagen van het Eucharistisch Congres hebben voorbereid. Onder de pontificale H. Mis, opgedragen door den aartsbisschop van Manilla, werd aan meer dan honderdduizend geloovigen de H. Communie uitgereikt. Na de H. Mis legden de aanwezige man nen, vertegenwoordigers van veertig lan den, een gelofte af van geloof en trouw. Plotseling daverden over het Luneta- plein unisono, de stemmen van duizenden mannen uit veertig verschillende landen: In den naam van den Vader, den Zoon en den H. Geest; in naam van Jesus Christus beloof ik trouw! Trouw aan den stedehouder van Chris tus op aarde! Trouw aan de waarheden des geloofs, trouw aan de neilige, katholieke Kerk! Trouw ook aan het vaandel van mijn land, aan het wettig gezag, wereldlijk of geestelijk. Met mannelijke fierheid zal ik Christus eeren en Zijn Heiligen Naam verdedigen. Ik bid God om sterkte, opdat ik, tot mijn dood, aan deze belofte trouwNmoge blijven. Amen".... Luid en krachtig, ferm en benadrukt, als fiere mannentaal, had ze over de Esplana da geklonken, deze geloofsgelofte en toen de stilte weer was ingevallen, was duidelijk OVERLEG DER OSLO-MOGENDHEDEN EEN CONFERENTIE TE DEN HAAG. Naar nauwere economische samenwerking. De Nederlandsche regeering heeft tot de regeeringen der Scandinavische landen, België en Luxemburg de uitnoodiging ge richt, experts te zenden naar eene, om streeks het eind van deze maand te 's-Gra- venhage te houden infonneele samenkomst, ten einde met elkander de, mogelijkheden te onderzoeken van een nauwere econo mische samenwerking tusschen de dusge naamde Oslo-staten en te overleggen, in hoeverre in verband hiermede een pro gramma ontworpen zou kunnen worden voor een eventueel ter zake te houden conferentie. groet willen aanduiden, dat Duitschland thans zijn plaats heeft ingenomen in de rij der gelijkberechtigde naties. Uit Polen komt een bericht dat, indien het waar is, een fraai licht werp op de toestanden in Sovjet-Rusland. In Rusland zouden nl. niet minder dan tienduizend Polen gearresteerd zijn. Daar op het oogen- blik elke arrestant beschuldigd wordt van samenzwering met Trotsky, verwondert het ons niet, dat gemeld wordt, dat ook die tienduizend Polen daarvan beschuldigd worden. Wij kunnen natuurlijk niet nagaan of het juist is, maar als het juist is, zal dit muisje nog wel een staartje hebben. allerwegen een diepe emotie merkbaar. Met jubelende geestdrift, als om uiting te geven aan de ontroering, die allen over meesterd had, zongen de aanwezigen, ter wijl de geestelijkheid in processie terug keerde naar de kathedraal, het congreslied tot besluit van deze Eerste Vrijdag-nacht mis.... MANILLA (K. W. P.), 5 Febr.. Op het 33ste Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla heeft het speciaal de aandacht getrokken, dat de geestelijkheid van China in zoo grooten getale vertegenwoordigd is. Niet minder dan 17 Chineesche Bisschop pen hebben aan de uitnoodiging om bij het Eucharistisch Congres van Manilla tegen woordig te zijn, gevolg gegeven. Vooral de Apostolische Prefect van Wweitehfu (Ho- nan) Mgr. Francis Xaver Ochoh, die vroe ger als Missionaris op de Philippijnen werk zaam is geweest, waaruit hij naar China werd gezonden, is door de bevolking op buitengewoon hartelijke wijze verwelkomd. STILLE OMGANG TE AMSTERDAM. De algemeene intentie. De beide nachtelijke Stille Omgangen te Amsterdam worden dit jaar gehouden op 7 en 14 Maart a.s. De algemeene intentie, waarvoor dit jaar bijzonder gebed wordt gevraagd, gedurende de beide nachtelijke bede tochten luidt* „Dat God ons vaderland beware voor het communisme en elk ander nieuw heidendom". De jaarlij ksche huishoudelijke en alge meene vergadering, van het gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam zal ge houden worden Zondag 7 Februari a.s. in de groote zaal van hotel Krasnapolsky, Warmoesstraat 173185 (bij den Dam). De huishoudelijke vergadering zal 's mor gens om 11 uur aanvangen. In de middag vergadering, welke om 2 uur begint, zal als spreker optreden de weleerwaarde heer Henri de Greeve. Drama in logement te T ilburg 24-JARIGE VROUW DOOR HAAR ECHTGENOOT VERMOORD In den afgeloopen nacht heeft zich in een logement aan de Anna Paulownastraat te Tilburg een drama afgespeeld, waarvan de 24-jarige vrouw M. P. de W. het slacht offer is geworden. De vrouw, die vroeger met haar man, P., in de Anna Paulownastraat had gewoond, had, toen haar man in Breda hechtenisstraf onderging, alle huisraad verkocht en was naar Eindhoven getrokken. Toen hij uit Breda terugkwam, is de vrouw weer naar Tilburg gekomen en heeft zij met haar echtgenoot haar intrek geno men in het genoemde logement, waar ook zekere B. woonde. Met dezen heeft de vrouw eenigen tijd relaties gehad. In den afgeloopen nacht omstreeks half één kwam P. dronken thuis. Hij vond zijn vrouw niet op haar kamer, en toog naar de kamer van B., waar hij zijn echtgenoote aantrof. P. sleurde de vrouw naar het por taal en bracht haar eenige messteken toe aan den hals. Inmiddels had ook B. zich in het geval gemengd. Hij geraakte in ge vecht met P., die hem eenige steken aan hoofd en beenen toebracht. Niettemin wist B. een einde aan de worsteling te maken, door P. bewusteloos te slaan. De vrouw was naar beneden gestrompeld, waar zij hevig bloedend ineenzeeg. Dade lijk werd een geneesheer te hulp geroepen, die de vrouw verbond en naar het Sint Elisabethziekenhuis liet transporteeren. Hier is de vrouw in den loop van den nacht overleden. P. is door de politie gearresteerd. Hij zal naar Breda worden overgebracht en ter be schikking worden gesteld van de justitie aldaar. INSTINCTEN EN ONDERVINDING BIJ DIEREN. Lezing voor „Geloof en Wetenschap" De klank van het woord „instinct" heb ben wij nooit kunnen bewonderen, maar het verschijnsel, dat met dit onwelluidende woord wordt aangeduid heeft van oudsher de belangstellende en. nieuwsgierige bewon dering van de menschen getrokken. Daar om bevreemdde het ons, dat ofschoon de belangstelling niet gering was toch nog niet meer G. en W.'ers gisteravond naar de Turksche bovenzaal waren geklommen, om de lezing van den heer A. F. J. Por- tielje over dit onderwerp bij te wonen. De heer Portielje, die als inspecteur van de levende have van „Artis" alle gelegen heid om het misbruik der dieren in zijn meest gevarieerde uitingen te bestudeeren, heeft de resultaten van deze studie in zijn lezing verwerkt. Dat de werking van het instinct ons door deze lezing duidelijker is geworden, kunnen wij niet zeggen, en hadden wij ook niet mogen verwachten. En de oorsprong van het instict, dat redelooze dieren bekwaam maakt uiterst vernuftige daden te stellen, liet de heer Portielje onbesproken. Feitelijk komt de uitvoerige beschou wing, die de heer Portielje aan zijn studie object wijdde, hierop neer, dat hij het in stinct in zijn verschillende uitingen, in aandriften en in aanleg ontleedde, en deze driften, zooals de drift tot vluchten en ver dedigen, tot nieuwsgierigheid, tot voedsel- zoeken, tot voortplanting etc. nader be schouwde. Spr. wees er daarbij op, dat de uitingen van het instinct onmogelijk ver klaard kunnen worden als physico-chemi- sche reacties, doch dat deze uitingen van psychischen aard zijn- Van den instinctieven aanleg en van de instinctieve driften: gaf spr. interessante voorbeelden. Een piepjong kievitje, dat in de broedmachine van „Artis" is geboren, en nog nooit een weide of een wurm heeft gezien, begint, zoodra het op een graszode of zelfs op een natte dweil wordt gezet, onmiddellijk inet zijn pootje op den bodem te trillen, om de pieren aan het schrikken te maken. Spr. waarschuwde er voor aan dieren menschelijk denken, toe te schrijven. Het dier snapt den zin niet van zijn zinvol han delen. Evenmin is het echter juist het instinct te beschouwen als een onveranderlijke blinde aandrift. Associatie is ook in die- renhersens, zij 't op zeer beperkte schaal, mogelijk, waarbij spr. als voorbeeld aan haalde de pinguins, die al spoedig een knal en een knul combinerden tot een knallende knul en de proeven met de speekselklieren van een hond, die reageerden op het sner pen van een viool, met welk geluid steeds het verschijnen van een kluifje gepaard ging. Belangwekkend waren ook de lantaarn plaatjes en de uitleg van het gedrag van de roerdomp, die een volleerd tooneelspeler en een volleerd schermer blijkt te zijn. De gedragingen van jonge leeuwen, tijgers en panters, wier „leeren spelen" is (maar op een andere manier dan Hieronymus van Alphen het wenschte!) en de hersen-wer- king van mensch-apen, wier handelwijze, hoewel „vrijer" dan zuiver-instinctief, toch niet verstandelijk-overlegd kan worden genoemd, werden door den spreker nader geëxpliceerd. De lezing van den heer Portielje had vele aardige passages. Toch meenen wij, in alle bescheidenheid te mogen opmerken, dat als spreker zich in zijn voorliefde voor vreemde woorden en ingewikkelde om schrijvingen eenigszins had beperkt, zijn voordracht aan duidelijkheid zou hebben gewonnen. De voorzitter, prof. Carp, heeft aan het einde van den avond den spreker dank ge bracht. Begin van brand. Gisteravond te 10.20 uur werd door den portier van het St. Elisabethshof aan den Oude Vest brand ontdekt in de aan de achterzijde van de Oude Vest gelegen gara ge van den veevoederhandel van den heer Bonda. Het bleek, dat in een afgesloten ruimte, waar de stookgelegenbeid is voor de centrale verwarming, brand was ont staan in eenig hout tengevolge van over verhitting van de kachel. Met een slang op de motorspuit der politie-brandweer onder leiding van inspecteur Couzy werd het vuur gebluscht. De commissaris van politie was mede aanwezig. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Internationaal Eucharistisch Congres (lste blad). Wat Hittler bedoelde met de „neutrali teit" van België en Nederland. (2de blad). Tienduizend Polen in Sovjet-Rusland gearresteerd. (2de blad). Offensief op Malaga. (2de blad). BINNENLAND, De beide nachtelijke Stille Omgangen te Amsterdam worden dit jaar gehouden op 7 en 14 Maart as (lste blad). Ingediend is een wetsontwerp strekken de tot betere verdeeling van den beschik baren arbeid, (éde blad). Verzending van bloembollen naar het buitenland, (lste blad). Debatten over de Grondwetsherziening in de Tweede Kamer, (éde blad). Te Tilburg heeft een man zijn vrouw met messteken gedood, (lste blad). AANBESTEDING NIEUWE WEG AMSTERDA3ISASSENHEIM. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft heden aanbesteed het maken van een overbrugging ten behoeve van de kruising van den rijksweg No. 4 ge deelte AmsterdamSassenheim met de Hoofdvaart en de daarlangs gelegen hoofd wegen in den Haarlemmermeerpolder, met bijkomende werken. Hoogste inschrijver O. J. Bosker te Wie- ringen voor 179.U00, laagste G. Wolfs te Eibergen voor 145.700. Onder deur bekneld. Gistermiddag te ongeveer half drie reed op het terrein van het Venduhuis aan het Utrechtsche Veer een verhuiswagen achter uit tegen de zware roldeur, die het terrein afsluit. De deur werd daardoor uit de rails gelicht en kwam terecht op den 58-jarigen venduknecht H. v. D. De man liep vermoe delijk een ribfractuur op en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Wielrijder aangereden. Gistermiddag te 5.50 uur is op den Mare- singel de 57-jarige W. J. S., aardewerkfa brikant te Leiderdorp, toen hij ter hoogte van het slachthuis met zijn rijwiel een voertuig passeerde, aangereden door een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto, bestuurd door K. S. uit Wasse naar. De vrachtautobestuurder wilde tus schen beide door passeeren, doch week te veel naar links uit met het gevolg, dat de wielrijder werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. Deze liep een verbrijzeld neusbeen, een kaak- en vermoedelijk een schouderfractuur op, terwijl hij bovendien een hersenschudding bekwam. Door den E.H.D. werd het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was heden gunstig. Slaapwandelende jongen van de trap gevallen. Hedennacht omstreeks één uur is de 13- jarige N. N, in de ouderlijke woning aan de Javastraat bij het slaapwandelen van de trap gevallen. In zijn val nam hij een schil derij van den muur mede, waarvan het glas brak. De jongen liep daardoor een ernstige snijwonde aan het linkerbeen op. waarbij een slagader werd geraakt. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Met de fiets geslipt. Gistermiddag te 5.20 uur is de 13-jarige J. W., wonend aan de Langegracht, aldaar met zijn rijwiel geslipt, tengevolge waarvan hem een arm uit de kom schoot. De jongen werd door den E.H.D. voor onderzoek mee genomen naar het Acad. Ziekenhuis.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1