DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla 28ste Jaargang DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 No. 8640 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruit^et^'ing: Voor Leidc^i lb cent per week S 2.50 pet nwartaal Bij onze Agenten 20 cent pet week t 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De slechte en de brave menschen De Katholieke Pers doet om het hardst mee aan het onchristelijk bedrijf: leu gens, laster en gemeenheden uit te strooien tegen de N. S. B. De zich Katholiek noemende partij-pers legt zich toe op bewuste mislei ding. In het Katholieke blad „De Opmarsch" wordt haat en onverdraagzaam heid gepropageerd. De Katholieke, die aan een ingang van de R.-K. kerk met „De Opmarsch" colpor- teeren, toonen zich niet goed Katholiek, zijn zondaars. Al dat moois wordt den Katholieken naar het hoofd geslingerd in een circulai re, die vanwege een groep der N.S.B. aan de inwoners van Zoeterwoude wordt ge richt. Wij hebben dat fraais gehaald uit die cir culaire, welke nog geen vijftig regels groot is, en waarin„de waarheid en niets dan de waarheid" wordt medege deeld. Zóó wordt er geschreven over hen, met wier opvatting men het niet eens is; zij worden men kan het zelf constateeren uitgescholden voor alles wat leelijk is. En dat geschiedt door menschen, die zich in dezelfde circulaire noemen een volksgroep, die„de eerlijke naasten liefde" betracht!! Wel 'n schrille tegenstel ling tusschen deze brave lieden, die een leven leiden van Christelijke naastenlief de, en die anderen, die „zondigen" .door de ergernis, welke zij geven! De inwoners van Zoeterwoude worden wel héél erg onderschat, als men meent, dat men onder hen door zulk een circulaire sympathie voor de N. S. B. kan wekken! Noodlottig ongeluk bij den Deijl TWEE LEIDSCHE' STUDENTEN GEDOOD Hedenmorgen omstreeks 8.30 uur had op den Rijksstraatweg nabij de Deyl, juist daar waar de wielrijders moeten oversteken, een aanrijding plaats tus schen een auto en motor, welke aan twee personen het leven heeft gekost. Uit de richting Leiden kwam een auto, bestuurd door W. uit A'dam. Vlak voor de auto stak een wielrijder, C. K. uit Alkemade, zoodanig den weg over, dat de automobilist om hem niet aan te rijden zijn stuur omgooide naar links, waardoor hij achter den wielrij der heenreed, maar toen opbotste te gen een motorrijwiel, dat uit de rich ting Den Haag kwam. De motorrijder, de student J. C. Swaab, wonend Houtrustweg 66b te Den Haag, werd op slag gedood. De duorijder H. C. Leckie, eveneens stu dent, wonende Statenlaan 111 te Den Haag, bekwam tal van ernstige ver wondingen en is, na opname in het Ziekenhuis Zuidwal te Den Haag, al daar kort na aankomst overleden. De politie heeft beide lijken en het geheel vernielde motorrijtuig in beslag genomen. De eerste hulp werd verleend door dr. Hubbeling. Beide studenten waren op weg naar het college te Leiden. De student Swaab was candidaat in de medicijnen, terwijl Leckie eveneens in de medicijnen vierdejaars was. Hoogstwaarschijnlijk ligt de schuld niet bij den automobilist. In verband met het plotseling overlijden van deze twee leden der Haagsche studen- tenvereeniging deelt de senaat mede, dat de voorgenomen dies-feesten tot nader datum zullen worden uitgesteld. De vereeniging zal voor 2 weken den trouw aannemen. DE PLECHTIGE OPENING. Wij ontleenen het volgende verslag aan de „Mshd.", in welk blad reeds gisteravond een verslag van de gisteren gehouden plechtigheid werd gegeven. De aartsbisschop van Manilla, Z. H. Exc. mgr. O'Doherty, heeft gisternamiddag on geveer vijf uur officieel het Internationaal Eucharistisch Congres op de Esplanada de Luneta geopend met een ontroerende toe spraak, waarin hij de indrukwekkende scharen van Katholieken begroette, die uit alle deelen der wereld naar hier zijn ge komen om de weergaloos-schoone plechtig heden bij te wonen, die ter eere van den onder den schijn van brood op onze altaren rustenden Christus Eucharisticus hier bijna een week lang zullen worden gehouden. Hij wees in meesleepende bewoordingen op de ontelbare blijken van liefde, welke de God onzer altaren ons in Zijn Sacrament van liefde bij uitstek heeft geschonken en spoorde zijn toehoorders aan tot het geven van wederliefde. Het waren onvergetelijke oogenblikken, toen men den aartsbisschop met al het vuur van zijn apostolischen ijver, een men- schenmenigte van naar schatting ruim honderdduizend personen hoorde toespre ken, om hen op te wekken tot het verzaken aan de van het geestelijk leven aftrekken de menschelijke hartstochten, om hun tijd en hun geld te offeren in den dienst van het goede, in liefdevolle dienstbaarheid aan God. Hij deed vol bewogenheid een tot geest en hart sprekend, al die duizenden aangrij pend beroep, om als goede Katholieken het voorbeeld- van de geestelijkheid te volgen en met haar het Offer te brengen, dat in de H. Mis op zulk een indrukwekkende wijze aan de wereld voor oogen wordt ge steld en voor" het heil dier wereld aan den hemelschen Vader wordt opgedragen. Een bijzonder treffend en eerbiedig woord van begroeting richtte mgr O'Doher ty tot den pauselijken legaat, Z. H. Em. kardinaal Dougherty. „Ik betuig Uwe Hoogwaardige Excel lentie", dus sprak hij, „onzen eerbied en onze dankbaarheid en onze groote gehoor zaamheid en onderworpenheid, omdat wij in Uwe Hoogwaardige Excellentie zien den vertegenwoordiger van den Plaatsbekleeder van Christus, den Paus, die U hierheen ge zonden heeft. Dankbaar gedenken wij al het goede, dat Uwe verheven zending door den Opperher der der Kerk voor ons beteekent". In het verdere gedeelte van zijn toe spraak weidde mgr. O'Doherty uit over den rampzaligen geest van dezen tijd, die lou ter op geldelijk en ander tijdelijk gewin uit is. Hij laakte de minderwaardige vertegen woordigers eener moderne zoogenaamde wetenschap, die de geestelijke en eeuwige bestemming van den mensch loochenen. Zijn scherpste veroordeeling richtte hij tegen de communisten, wier beweging hij als het grootste gevaar voor de mensche lijke maatschappij betitelde. Immers, zonder eenigen grond van reden en recht meenen zij het goddelijk recht der heerschappij voor zich te moeten opeischen en elk streven in den mensch naar onder werping aan een gezag, vooral aan het hoogste gezag, pogen zij uit de harten der menschen te rukken. De aartbisschop verhief <ïan nog zijn stem tot een machtige aanklacht tegen de geweldige vloedgolf van het ongeloof, wel- ,ke over de gansche wereld zich uitstort. Het is deze golf van ongeloof, aldus de kerkvorst, die oorzaak is van het feit, dat van alle kanten der aarde geruchten over dreigenden oorlog ons bereiken. Het is ook deze golf van ongeloof, die overal den angst in de harten wekt, dat geen internationaal verdrag meer veilig is en elk bij verdrag gegeven woord gebroken kan worden. Het is een gevolg van dezen geest van ongeloof, dat heiligdommen worden ver nield en priesters en kloosterlingen worden mishandeld. In één land alleen zjjn honderdduizen den menschenlevens door anderen opgeof ferd,, terwülen- van een denkbeeldig toe komst-tijdperk van zoogenaamd geluk, dat die anderen willen bereiken, en dat steeds maar verder en verder in de toekomst weg zinkt, wijl het nimmer bereikt kan worden. Na deze rede van den aartsbisschop van Manilla, hield de pauselijke legaat, Z. H. Em. kardinaal Dougherty, slechts een be trekkelijk kprte antwoord-rede. Daarna werd door den voorzitter der landelijke Congres-commissie, Z. H. Exc. mgr. Finneman S.V.D., voorlezing gedaan van een telegram van Z. H. den Paus, be helzende Zijn vaderlijke groeten aan de deelnemers aan het Eucharistisch Congres. SACRAMENTSPROCESSIE AAN BOORD VAN DE CONTÉ ROSSO. Toen de „Conté Rosso", de groote passa giersboot, waarmede de Pauselijke Legaat naar het Eucharistisch Congres van Ma nilla is gereisd, zich tusschen Sumatra en het Schiereiland Malakka bevond, heeft aan boord van het schip een indrukwek kende processie met het Allerheiligste plaats gevonden. Vanuit de kapel waar het Allerheiligste bewaard werd, trok de processie langs het groote promenadedek, dat geheel gehuld was in een feeëriek licht van de ondergaan de zon. De plechtige stoet werd geopend door een afdeeling matrozen, dan volgden de priesters, achter wie mgr. Heylen schreed, die onder een baldakijn het Allerheiligste droeg, omringd door andere bisschoppen en de scheepsofficieren. De processie werd be sloten door een groep pelgrims, terwijl de overige passagiers eerbiedig neergeknield de Sacramentsprocessie lieten voorbijtrek ken. Toen de bisschop met het Allerheiligste de brug was genaderd, weerklonken de feestelijke tonen van de muziek, die daar stond opgesteld en die liturgische liederen speelde, welke werden afgewisseld met Eucharistische gezangen. Toen de processie op dèn voorsteven van het schip was aangekomen, werd het Aller heiligste uitgesteld op een draagbaar al taar, dat rijkelijk met-.-groen en bloemen was versierd. In het" rond heersehte over de wijde zee een indrukwekkende plechti ge stemming. Met luide stemme bad de aartsbisschop van Perugia mgr. Rosa de katholieke ge loofsbelijdenis; hierna volgde een kort ge bed, waarin Gods zegen over het schip, dat den Pauselijken Legaat naar Manilla bracht, werd afgesmeekt, terwijl tenslotte vurig gebeden werd voor Zijne Heiligheid den Paus en het mystieke' schip, dat de Kerk beteekent. De Zegen met het Allerheiligste werd ge geven door kardinaal. Dougherty, waarna de processie onder het zingen van het Te Deum naar de kapel terugkeerde. „Msbd." De wereld in vogelvlucht De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus wordt toch geleidelijk aan beter. De Paus heeft zijn werkzaamheden weer. kun nen hervatten en is naar verluidt voorne mens, om binnenkort, waarschijnlijk reeds in Mei, naar zijn buitenverblijf Castek Gandolfo te vertrekken..T)at alles wijst er op, dat de Paus zich weer krachtiger voelt In Amerika, waar de situatie in de Che- vrolet-fabrieken te Flint-èen zeer dreigend aanzien heeft, is het dank zij het gematig de optreden van de overheid, nog niet tot bloedige botsingen gekomen. Ondanks het bevel tot ontruiming van de fabrieken, houden de stakende arbeiders de gebou wen bezet. De werkgevers (de General Motors) hebben erin: berust en zijn toch aan het onderhandelen gegaan met den vertegenwoordigersvai de arbeiders. Er is langdurig geconfereerd maar geen resul taat. Vandaag worden de onderhandelin gen voortgezet. In ieder geval is praten be ter dan vechten, want de overstroomingen hebben genoeg menschenlevens -gekost. De menschen zelf behoeven den vernieti- gingsarb'eid van de natuurkrachten niet tè ondersteunen. Zooals gemeld, heeft er een mutatie plaats gehaa in h:» Duitsche kabinet; twee nieuwe ministers zijn benoemd,, tér- wijl minister baron von Eltz-Rübenach -is afgetreden. Lj de Duitsche pers wordt geen melding gemaakt v>.rc de motieven van dit ontslag, maar het verluidt thans, dat baron von Eltz, die een prictiseerend Katholiek is, het hem aangeboden lidmaatschap der Nat. Soc. partij heeft geweigerd wegens de houding welke de partij óanneemt tegen over de Katholieke Kent, Zooals men weet is bij gelegenheid van den 30sten Januari aan alle ministers, die nog geen lid der partij waren,' het gouden insigne aange boden. Baron von Eltz beeft dit geweigerd en is uit het kabinet getreden. Auto te A'dam door brugleuning te water gereden. Inzittend echtpaar verdronken Na vergeefsche reddings pogingen. Om half twaalf is gisteravond een auto. komende van het Spui op den Singel te Amsterdam door de zware leuning die daar langs de gracht staat, in het water gere den. De wagen verdween onmiddellijk ge heel onder water. Van het toesnellende publiek spron gen dadelijk drie burgers in het water. Zij doken, om te trachten de deuren open te krijgen en de menschen, die yich in den wagen bevonden, te red den. Hun pogingen slaagden niet, want zooals zij zeiden, stond de wagen op zijn kop in de gracht en de deuren waren niet open te krijgen. De brandweer begon daarna onder groote belangstelling van een zeer talrijk publiek de auto te lichten. Een aantal auto's aan de overzijde van de gracht wierpen het licht van hun schijn werpers over het water om de reddingspo gingen gemakkelijker te maken. Eerst na 25 minuten slaagde zij erin den wagen op te halen. Het bleek een kleine viei persoons auto te zijn, waarin zich de lichamen bevonden van den heer en mevr. da S.Q., wonende in de Vijzelstraat tc Amsterdam. De toestand van den wa gen, die met den radiator naar bene den in het water had gestaan, wees er op, dat de inzittenden vergeefsche po gingen hadden gedaan, zich te bevrij den. In de auto werd een hamer ge vonden, waarmee de voorruit was in geslagen. In het zeildoek van de kap was een gat, waardoor de inzittende dame getracht had uit den wagen te komen. De directeur van den geneeskundi gen dienst, dr. Heyermans, moest van beide slachtoffers den dood constatee ren en deed hun stoffelijk overschot overbrengen naar het Binnengasthuis. De politie, die onder leiding stond van commissaris Jutte van het bureau Singel, ging zekerheidshalve nog eenigen tijd door met dreggen, welke arbeid na eenigen tijd door een politieboot werd overgenomen. De oorzaak van het ongeval is thans nog onbekend. De auto heeft wel groote snel heid gehad, doch is een eind verder dan den booht .door het hek gevlogen, De po litie heeft eenige ooggetuigen omtrent de mogelijke oorzaak gehoord. De heer en mevr. da S. kwamen terug van een tocht naar Haarlem. De heer da S., die aan het stuur heeft gezeten, gebruikte geen alco hol, zoodat de oorzaak niet in deze richting kan worden gezocht. Het tragisch ongeval trok veel belang- Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het verluidt, dat Z. H. de Paus zich bin nenkort naar Castel Gandolfo zal begeven. (2de blad). Het Japansche Lagerhuis verdaagd. (2de blad). De stakingsbeweging bij de Chevrolet- fabrieken te Flint. (2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteren bij de behandeling van de grondwetswijziging het amendement-De Geer, dat de vervallen verklaring van het lidmaatschap van ver tegenwoordigende lichamen aan een com missie ad hoe overlaat, goedgekeurd. (2de blad). De schrijfwijze van onze taal. De Vries en Te Winkel blijft uitgangspunt. (2de blad). Auto te Amsterdam te water gereden waarbij echtpaar verdronken. (1ste blad). Verschillende verkeersongelukken. (3de blad). Onder Wassenaar zijn hedenmorgen twee Leidsche studenten op hun motor door een auto doodgereden. (1ste blad). NAAR OPEN VAARWATER. Jaarbeurs heeft goeden moed. In het nieuwe prospectus voor de van 9 tot 18 Maart a.s. te houden Jaarbeurs laat de secretaris-generaal, de heer W. F. Graadt van Roggen, een zeer optimistisch geluid hooren. „Er is, zoo schrijft hij, onmiskenbaar een zich gestadig voortzettende opleving over een zich telkens uitbreidend gebied. Daar toe hebben verschillende factoren medege werkt en hoe meer opbouwende factoren gaan samenwerken, des te hechter zal het herstel worden. De teekenen daarvoor zijn onmiskenbaar. Zij zijn niet meer te looche nen en, hoewel voorzichtigheid geboden blijft, ligt voor een vrijmoedig tegemoet- zien van de naaste toekomst de weg open. Ons bedrijfsleven heeft lang in het ys bekneld gezeten; de weg naar open vaar water komt weer vrij". stelling van het op dat uur huiswaarts kee- rende publiek, dat zwijgend aan beide zij den van de gracht bij het dreggen stond toe te zien. Door hei rijden met te groote snelheid reed Woensdagavond een luxe auto te Ams'érdam op den Singel nabij het Koningsplein door he> hek tewater. waa'bij twee personen om het leven kwamen. De verongelukte auto, nadat zij door de brandweer op het droge was gebiacht

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1