DE NOODKREET DER DUITSCHE BISSCHOPPEN 28ste Jaargang DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 No. 8638 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitzetting: v/oor Leiden i9 cent pei week J 2.50 per Kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 V De toestand in Duitschland Nu er in Duitschland met man en macht gestreefd wordt naar een betere ver houding tusschen Kerk en Staat". Dit stond in het ingezonden stuk van het Hoofd van den Pers-Dienst der N.S.B., in ons nummer van Vrijdag j.L 't Is ongelooflijk wij wezen er reeds op in ons naschrift bij bedoeld stuk dat men een dergelijke bewering durft neer schrijven! 't Is wel héél erg .brutaal. Helaas moet het diep betreurenswaardige en bedroevende feit worden geconstateerd, dat eer het tegendeel waar is dat de fei ten er op schijnen te wijzen, dat vele a to- riteiten Ln den nationaai-socialistischen Staat in Duitschland aansturen op een ver slee» tering van de verhouding tusschen Kerk en Staat' Men leze op deze pagina de al wéér her haalde klachten van Duitsche Bisschop pen.... ieder k-i'hoüek, ieder christen, die objec tief de werkelijkheid in het Duitsche Rijk kan zien, die den toestand in Duitschland waar kan beoordeelen, moet daar met oprechte droefheid en ergernis constatee- ren een angstwekkende bestrijding van Kerk en Godsdienst, V De Contemplatieve Orden Een eenvoudig kranten-bericht: Contempla'ieve Orde in Indië. Op 10 Februari a.s. zal vanuit het klooster der Clarissen te Ammerzoden een der Zusters, Zr. Dominica, vertrek ken om tezamen met een der Zusters van de Clarissen van Megen naar Java te gaan naar het twee jaar geleden ge stichte slotkooster te Tjitjoeroeg. Zij zullen de reis maken met de „Dempo" van de Rotterdamsche Lloyd. In de hier meegedeelde en in de herin- nering gebrachte feiten wordt de wereld voorgehouden een katholieke waarheid, die ook den Katholieken zelf niet altijd diep en levendig in het bewustzijn ligt. De waarheid, dat bij en vóór allen arbeid ter eere Gods moet staan het gebed; dat God ons heeft geleerd: bidt en werkt (eerst: bidt!); dat het gebed noodzakelijke voor waarde en bevruchtende dauw is voor een verdienstelijken en zegenrijken arbeid. Aan deze waarheid herinneren ons leven dig de contemplatieve, de beschouwende Orden. Ook in de Missie wordt door de contem platieve Orden deze waarheid gepredikt en beleefd! SCHEEPSBOTSING OP DE WESTERSCHELDE. Uit Terneuzen wordt gemeK.. Vanochtend heeft nabij Terneuzen een aanvaring plaats gehad tusschen een Fransch en een Zweedsch stoomschip. Bei de schepen zyn waarschijnlijk op weg van Antwerpen naar Zee. Het Fransche stoomschip schijnt water te maken Sleepbooten zijn ter assistentie uit gevaren. Het Fransche stoomschip in zinkenden toestand. Nader wordt gemeld: Het aangevaren Fransche stoomschip blijkt te zyn het uitgaande stoomschip „Condé" van de reederij Nouvelle Com pagnie Havraise Peninsulaire de Naviga tion te Parijs, gebouwd in 1915, groot 7200 bruto en 4537 netto registerton. Het schip bevindt zich in zinkenden toestand. Sleep booten zijn aanwezig. Het met de „Condé" in aanvaring geweest zijnde schip is de „Bullaren" gebouwd in 1918, groot 5722 bruto en 3428 netto reg.s- terton van de reederij Transatlantic in Gothenburg. De „Bullaren" ligt nabij Terneuzen met een groot gat boven de waterlijn. De „Cóndé" is in zinkenden toestand op een zandplaats gezet Ruim twee is vol water en het voorschip is diep voorover gezon ken met ten schroef en het achterschip naar boven gekeerd. De sleepbooten zijn steeds in de nabijheid. EEN OPROEP VAN DEN BISSCHOP VAN ERMLAND. „Noch het Concordaat, noch de plechtige belofte van den Führer, betreffende net Positieve Chris tendom, is in staat om ons be scherming te verleenen tegen het fanatisme van de vijanden van Gods Kerk". De Bisschop van het Oost-Pruisische Bis dom Ermland, Mgr. Di. Maximilian Kaller heeft thans een beroep gedaan op de open bare meening, nadat zijn talrijke verzoek schriften aan de regeling en de Nationaal- Socialistische Partij tevergeefs waren ge bleken. Dit belangrijn schrijven, dat op Zoqdag 31 Januari vanaf den kansel in alle Kerken van het Bisd>m werd voorgelezen, is een bewijs voor de groote nood waarin het Katholicisme zich thans in het Derde Rijk bevindt. Wij ontieenen aan bedoeld Herderlijk Schrijven, dat een belangrijk document zal blijven ui de geschiedenis van de Kerkvervolging die Duitschland thans beleeft, de volgende passages, die voor ons een duidelijke en waarschuwende taal spre ken: Beminde Diocesan en! Het is niet de eerste maal in den loop der bijna tweeduizendjarige geschiedenis van het Christendom, dat onze met haat vervulde tegenstanders den ondergang van het Katholicisme verKondigen. Doch ons Duitsch Vaderland is nog nooit zooals thans fcet tooneel geweest van een verbitterden strijd der geesten om het behoud van het Christelijk Geloof. De strijdleuze die wordt aangeheven luidt: „Het Christendom heeft twééduizend jaar Lang zijn rol gespeeld en is een mislukkig gebleven; het moest iekort schieten. Want nooit heeft het de Duitsche volksziel kun nen begrijpen. De godsdienst moest in over eenstemming zijn met den volksaard, die alle Duitschers tot een gesloten volksche eenheid moest samenbinden. Daarom weg met alle 'eer en met iedere invloed die vreemd staat tegenover ons ras. weg met den Godsdienst, die haar heil en verlos sing verwacht van Christus den Gekrui sigde". Dit is de oorlogsverklaring aan het Chris tendom maar vooral aan de Katholieke Kerk. Ja, wij staan temiddag in den strijd, en noch het Concordaat, noch de plechtige be kentenis van den Führer betreffende het positieve Christendom is in staat om ons bescherming te verleer.en tegen het fana tisme van de vijanden van Gods Kerk, die geheel in strijd met wet en verdrag hun aanvallen richten tegen de Kerk, de pries ters en het Katholiek volk, waarbij men niet terugschrikt voor dwaze laster en ver dachtmaking, en die, en dat is juist het meest tragische in dezen strijd, zelfs mee- r.en, dat zij een Godgevallig werk verrich ten, wanneer zij ons vervolgen. „Los van Rome". Het zou dwaas zijn om oogen en ooren voor deze feiten te sluiten. Wij hebben toch een Concordaat, „dat de bestaande betrek kingen tusschen den H Stoel en het Duit sche Rijk wil handhaven en bevorderen". Het Duitsche volk en de Duitsche jeugd echter worden in kampen en vormingscur sussen onderwezen ,dat het Pausdom als een internationale macht op één lijn staat met het internationale Jodendom en de Vrijmetselarij, en dat derhalve een vrij en eensgezind Duitschland een kerk moet steu nen die „los van Rome' staat Men kan geen tijoschrift van die richting openslaan, of alles is gericht en ingesteld op den strijd tegen Christendom en Kerk. allen streven naar de ontkerstening van ons land, en de ondergang van de Katholieke Kerk in Duitschland. Nog een ander punt: Het Concordaat be looft aan de Bisschoppen en de Diocesane autoriteiten volledige vrijheid tegenover hun geloovigen in alle aangelegenheden de zielzorg betreffende. De Herderlijke Br.e- ven echter, waarin de Bisschoppen spreken over hun zorgen betreffende het behoud van de Bijzondere School en de godsdiens tige vereenigingen, mogen in de kerkelijke diocesane bladen niet worden opgenomen. Terwijl de anti-christelijke beweging van het Duitsche geloof in voordrach'en, strooi biljetten en brochures onbelemmerd een vloedgolf van smaad en laster over den H. Vader, over Bisschoppen en Priesters der Kerk mag uitstortten, is het ons ver boden zoowel m de pers als in vergader zaal, ons teweer te stellen tegen deze las terlijke aantijgingen. Bovendien het Concordaat waarborgt de Bijzondere School. Gij weet zelf geliefde Diocesanen, hoe de confessioneele school in ons Bisdom onmogelijk wordt gemaakt, gij zelt weet, met welke dwangmaatregelen de vrijheid der ouderlijke oeslissing wordt beïnvloed, en te schande maakt De feiten zijn zoo tairyk en algemeen be kend, dat wij,'na al ae vergeefsche pogin gen en onze protesten bij de autoriteiten, om de gewetensnood onzer geloovigen te hulp te snellen, thans een beroep moeten doen op de openbare meening Wij vragen allen die op de ontwikkeling van de ver houdingen in ons vaderland invloed kun nen uitoefenen: „Moet dat zoo blijven voortgaan? Moet aan ons Duitsche volk ook het meest ver schrikkelijke niet bespaard blijven? Moe ten ook de zielen van de Duitsche Katho lieken overweldigd worden? Hebben wij dit alles verdiend? Heeft het Christendom werkelijk tekort geschoten? En heeft het. zijn be teekenis verloren? De oprechte Katholiek, die tot in merg en been Katholiek is. moet reeds bij het vernemen van deze vr^ag door een heilige verontwaardiging worden aangegrepen. Ziet naar Rusland! Daar heeft men Rus sische boeren machines gegeven maar hun het geloof ontnomen. De eene hongersnood volgt na de andere. Moeten de Russische toestanden voor de vijanden Gods in ons eigen Vaderland geen waarscnuwing zijn? Toonen zij niet zonneklaar aan. dat een be schaving dïe slechts steunt op materieele kracht en technische ontwikkeling, ten slotte verwoesting en vernietiging tenge volge heeft. De Bisschop van Ermland besluit zijn vermanend woord met een citaat van den groeten bekeerling en hervormer van het Geestelijk Leven in Engeland Kardinaal Newman: „De tijd is van groote nood vervuld Christus' werk ligt als in doodstrijd. En toch nooit schreed Christus machtiger dooi de aardsche tijden, nooit was Zijn komst duidelijker, nooit was Zijn nabijheid meer tastbaar, nooit Zijn dienst kostbaar der als tegenwoordig. Laat ons daarom in deze oogen blikken, in de storm der tijden tot Hem bidden: „O God. Gij kunt licht brengen in de duisternis, dat kunt Gij al leen!" VASTENBRIEF VAN DEN BISSCHOP VAN AKEN. Da Duitsche Bisschoppen en de Duitsche Katholieken hebben thans reeds 4 jaar lang vertrouwd op de piechtige belofte van Adolf Hitler, „dat het positief Christen- dam de grondslag zou voren voor den op bouw van den nieuwen staat" De Katho lieke Kerk heeft echter moeten ervaren dat deze erkenning van het positieve Christen dom niets anders is geweest dan een schijn beweging. De Bisschop van Aken - schrijft in zijn vastenbrief van dit jaar, die op den lsten Zondag van de Vasten in alle kerken moet worden voorgelezen: „Wanneer men heden ten dage zoo vaak hoort spreken over positief Christendom, dat de grond slag moet vormen voor het openbare leven, dan zou men vanzelfsprekend geneigd zijn, ie gelooven, dat er mee bedoeld is: het aan vaarden van alle positief vaststaande feiten uit het leven van Jezus- Christus, en dat men Christus als de Zoon Gods, als den Leeraar en Verlosser der menschheid zou erkennen Bij nader inzien komt men tot de bevinding, dat daarmee van Nationaal- Socialistische zijde in net Derde Rijk slechts oedoeld is het beoefenen van bepaalde po sitieve deugden, die men zich denkt als tegenstelling tegenover negatieve deugden, zooals deemoedige onderwerping en bereid willige aanvaarding "an het lijden. Naast de krachtige daad en de bereidwillige in zet van den strijd tegen de vijanden des volks, wordt vooral als positief christen dom bedoeld de bereidvaardigheid jegens de medemenschen, speciaal jegens de volks- genooten. In dit christendom is niets te bespeuren van datgene wat het geloof in Christus, Zijn persoon en Zijn werk ons leert. Al het wonderaadige en Goddelijke wordt naar het Rijk der fabels verwezen, vooral de Verlossing is voor hen een steen des aanstoots". NOTA VAN DEN H. STOEL AAN DE DUITSCHE RIJKSREGEERING. De Berlijnsche Correspondent van de ,Neue Züncher Zeitung" seint aan zijn olad, dat het Vaticaan een uitvoerig Memo randum aan de Duitsche Rijksregeering heeft doen toekomen, waarin onder ver wijzing naar het nog geldende Concordaat ernstige bedenkingen worden geopperd tegen de oprichting van de Rijksjeugdorga- iiisaties en tegen de maatregelen betref fende het bijzonder onderwijs. Duitsche regeeringsbeambten zouden reeds bezig zijn aan het voorbereiden van het ontwerp voor een antwoord-nota op het Memorandum van het Vaticaan, waarin de bezwaren die door de Duitsche Kerkvorsten in Rome naar voren werden gebracht zyn samengevat. DE STRIJD TEGEN DE BIJZONDERE SCHOOL IN HET DERDE RIJK, In Wurtembergs Hoofdstad is het Bijzonder Onderwijs verdwenen. Volgens een bericht in de „Frankfurter Zeitung" (Nr. 56) van 31 Januari 1937 is het aantal leerlingen voor de Katholieke Bijzondere School, die in het voorjaar van 1936 op grond van het resultaat van de stemming onder de ouders te Stuttgart wa ren overgebleven, in den loop van dit jaar steeds kleiner geworden, zoodat de stad Stuttgart met de voorsteden slechts 57 leer lingen telden, wier oudei's voor hun kinde ren de Katholieke Bijzondere School wenschten. Daar dit aantal niet voldoende is om een Bijzondere School in stand te houden, zal bij den aanvang van net nieuwe schooljaar in de stad Stuttgart met haar voorsteden de Bijzondere School volledig worden op geheven. De opheffing van de Bijzondere School te Stuttgart wordt door de autori teiten als volgt gemotiveerd: „Daar de noodzakelijke voorwaarde voor het instandhouden van de Katholieke Bij zondere School, ook na het Concordaat, een geordend schoolbedrijf is, dat onder toe zicht staat van de ter plaatse geldende voor schriften betreffende tiet onderwijs, moest deze eenklassige school opgeheven worden". Thans bestaat in de hoofdstad van Wur- temberg nog slechts de neutrale Duitsche gemeenschapsschool. De wereld in vogelvlucht Vandaag valt er weinig treffend nieuws te vermelden uit het buitenland. In de in ternationale politiek rommelt de rede van Hitier nog wat na, doch men vindt er geen houvast in. In Nederland heeft men zich vooral geïnteresseerd voor de verklaring, dat Duitschland de neutraliteit van België en Nederland wil garandeeren en dat Duitschland geen koloniale eischen stelt aan landen, welke geen vroegere Duitsche kolonies in hun bezit hebben. Daarmee heeft Hitier nietalleen de onafhankelijk heid van het moederland, maar ook van ons koloniaal bezit in Indië gegarandeerd. Deze verklaring is natuurlijk heel prettig, maar in Brussel wijst men er op (en dat zelfde geldt voor Nederland ook) dat Bel gië en Nederland lid van den Volkenbond zijn en dat een volkomen neutraliteit, zoo als België voor 1914 bezat, onvereenigbaar is met de internationale verplichtingen, voortspruitend uit dat lidmaatschap. Wij zullen dus maar afwachten wat er terecht komt van deze verklaringen van Hitier. In Japan is een nieuwe regeering ge vormd. Men schijnt daar tot een compromis tusschen de uiterste tegenstanders te zijn gekomen, maar naar men meent, zal aan dit compromis-kabinet wel geen lang leven beschoren zijn. Waarom men dit in Japan meent, is niet duidelijk; dergelijke regee ringen, geboren uit de noodzaak, hebben dikwijls een zeer taai leven, omdat zij de eenig mogelijke oplossing zijn. Voorts wordt de executie van de ter dood veroordeelden in het Moskousche proces be- bevestigd, en tevens wordt bevestigd, dat er een ernstig conflict is ontstaan tusschen Stalin en Worosjilof. Stalin is thans duch tig bezig zich van zijn tegenstander te ont doen, maar wanneer hij het te kwaad krijgt met den opperbevelhebber van het leger, dan wordt de situatie gevaarlijk voor hem. Hoe lang nog zal dit rijk, dat m zichzelf verdeeld is, kunnen blijven bestaan? DE AFFAIRE-DE BORCHGRAVE BRUSSEL, 2 Februari (Belga). Het blad „Peuple" meldt uit goede bron te ver nemen, dat de Spaansche regeering bereid is België een schadeloosstelling te betalen voor den dood van baron de Borchgrave, ten bedrage van een millioen francs, zoo als zij geëischt had, op voorwaarde, dat de Belgische rege.ering er in beginsel mede óccoord gaat, dat het geschil wordt voorgelegd aan het Permanente Hof vóór Internationale Justitie in den Haag. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De toestand van Z. H. den Paus. (2de blad). Het conflict tusschen Stalin en Worosji lof bevestigd. (2de blad). Stakingsonlusten te Flint in de Chevro- letfabrieken. (2de blad). Het Eucharistisch Congres te iHanilla (2de blad). BINNENLAND. Minister Gelissen over de invoering van een vergunningsstelsel voor het bakkers bedrijf (2e blad). Oprichting van een centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen (2de blad). Op de Westerschelde heeft een botsing plaats gehad tusschen een Fransch en een Zweedsch schip, waarbij het eerste zonk. (lste blad). Het IJsselmeer en de Waddeneilanden ondervinden nog veel last van het ijs. (3de en lste blad). DE ZEEREERW. HEER F. J. W. HANSEN, benoemd tot pastoor der H. Hart-parochie te De Zilk. HET ISOLEMENT VAN AMELAND. Hoewel de dooi is ingevallen zijn de Amelanders toch al weer drie dagen zon der post gebleven en het zal vermoedelijk nog wel even duren, voor de postboot weer zonder vertraging den dienst kan onder houden. De reserve postboot „Ameland" is vanmiddag te Nes op Ameland vlot ge komen en thans met post en passagiers, op weg naar den vasten wal. Tengevolge van dei Westenwind is de. waterstand op de wadden thans belangrijk hooger. Of het water zoo ver open is. dat de postboot den vasten wal zal kunnen berei ken, wordt evenwel betwijfeld. De scheepjes van Hofker en Teerling, welke de vorige week tengevolge van het ijs op de Wadden werden ingesloten, zit ten nog steeds vast. Wanneer de dooi kalm doorzet is er voor deze scheepjes geen ge vaar te duchten. Het ziet er evenwel ge vaarlijk uit wanneer het ijs door storm achtig weer zou gaan breken. VISSCHERSVAARTUIG GESTRAND. De motorbotter „B. R. 29", een visschers- vaartuig thuisbehoorende te Breskens, is vanmiddag op den dijk voor West Kapelle gestrand, en lek geslagen. De bemanning slaagde er in aan den wal te komen. De wind is W.Z.W. Het is heiig

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1