WNS^G 2 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Maandagmorgen vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opende de vergadering te onge veer half tien met het uitspreken van een nieuwjaarsrede, waarin hij memoreerde het huwelijk van de Prinses, de stijging van het inwonertal, een overzicht gaf van den loop der werkloosheid, alsmede een overzicht gaf van de uitgaven van steun- verleening en armenzorg, welke resp. in totaal 20.500 en rond 14000 bedroegen in 1936. Deze rede werd namens den Raad beantwoord door den heer van der Krogt, als oudste raadslid. Daarna las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wer den vastgesteld. Vervolgens deed de voor zitter mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder de vaststelling der ge meenterekening 1935 door Ged. Staten; de goedgekeurde wijzigingsverordening op de heffing van leges; de goedgekeurde Capi- tuïantenverordening; de ontvangst van de Algemeene Politieverordening, alsmede de goedgekeurde begrooting van het wa terleidingbedrijf voor 1937 en de gemeen- tebegrooting 1937. Met algemeene stemmen werd vervol gens besloten de gemeentebegrooting 1937 te wijzigen, waarbij o.m. werd besloten een bedrag van 3566.25, hetwelk, in ver band met wetswijziging nadat de gemeen tebegrooting was ingezonden, meer zal ontvangen worden uit het Werkloosheids- subsidiefonds, te reserveeren voor 1938. Conform het voorstel van B. en W. werd toen besloten eene geldleening van 5 pet. te converteeren in eene geldleening van 4 pet. en eene nieuwe leening te slui ten van 7000.ad 4 pet. als dekkings- kosten voor het vernieuwen van de Geer brug. Nog werd besloten tot converteering eener leening van f 24190, rentende 5 pet. in eene 4 pet. leening, in verband waarme de echter eene vergoeding moet betaald worden van 1 pet. Aan de bijzondere scholen werd een voorschot op de vergoeding ex art. 101 der L. O. Wet toegekend voor 1937; zijnde voor de R. K. school in de Zuidbuurt 1959.52; R. K. school Schenkel weg *948.93 en R. K. school Hooge Rijndijk 1398.14, een en ander gebaseerd op een gemiddelde uit gave per leerling der openbare lagere school in 1935 ad 13.24. In verband met de benoeming van de kweekelinge met akte, die aan de open bare lagere school alhier les gaf in nut tige handwerken, tot onderwijzeres el ders, achten B. en W. het noodzakelijk dat eene vakonderwijzeres wordt benoemd voor het geven van 4 wekelijksche lesuren. Ze stellen voor daarvoor eene belooning vast te stellen van 25.per maand. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. In de dagbladen zal eene oproeping wor den geplaatst, voor sollicitanten naar deze betrekking, terwijl inmiddels eene tijde lijke leerkracht werd benoemd. Naar aanleiding van een verzoek der Oudercommissie van de o. 1. school alhier werd besloten eene toelage te geven voor 1937 ad 10.—. Subsidie aan autobusdienst. Met betrekking tot een verzoek van A. G. Boonekamp te Stompwjjk om hem eene subsidie te verleenen voor het instand houden van een autobusdienst, stelde de meerderheid van B. en W. voor 50.te verleenen voor 1937. De minderheid was tegen het verleenen van subsidie. De heer Jac. van Leeuwen noemde de vermelding in de toelichting van liet adres betreffen de de ontvangsten bezijden de waarheid. Overigens was deze spr. voor toekenning van de subsidie omdat hij het in het be lang van de Zuidbuurt achtte dat de bus blijft rijden, want anders willen aldaar geen beter gesitueerden meer wonen. De heer Meijdam is tegen inwilliging van het verzoek in verband met het feit dat on juiste gegevens werden verstrekt. De heer Starrenburg hield een lang pleidooi en was van oordeel, dat een bedrag van 100.gegeven moest worden, hetwelk dan gelijk staat met het bedrag, dat de ondernemer van den dienst Zoeterwoude- Leiden destijds ontving. Op een vraag van den heer Tijssen of het juist is, dat de on dernemer de ritten naar de Zuidbuurt ook zonder subsidie moet rijden, antwoordde de voorzitter bevestigend, omdat zulks in de concessie staat. Wethouder Onderwa ter bleef tegen het verleenen van subsidie want de dienst Stompwijk-Leiden wordt toch gereden en als de ritten naar de Zuidbuurt komen te vervallen zijn de menschen nog niet gedupeerd, want dan kunnen ze naar den Stompwijkschen weg loopen. De heer Paardekooper vond dat de dienst beteekenis heeft voor Zoeter- woude, afgezien van het belang van Zuid buurt en ging accoord met het voorstel van B. en W. De heer Wessel verklaarde zich eveneens voor het voorstel want hij vond het een prachtige oplossing dat nu 's Maandags ook een bus rijdt. Wethouder de Graaf bepleitte toekenning van subsi die om te laten zien dat de gemeente be lang stelt in de onderneming en zoodoen de de particulieren aanspoort ook den dienst te steunen. De voorzitter acht even eens van belang dat de bus blijft rijden. Nadat de meeste leden dan nog eens in tweede instantie over dit onderwerp het woord hebben gevoerd werd het verzoek met alleen de stemmen van de heeren On derwater en Meijdam tegen ingewilligd. Conform de voorstellen van B. en W. werd vervolgens besloten tot wijziging der verordening op de heffing eener straatbe lasting en tot wijziging der verordening regelende de voorwaarden en tarieven van watergebruik der gemeentelijke drinkwa terleiding. De heer Starrenburg liet aan- teekenen tegen te hebben gestemd. Conform de voorstellen van B. en W. werden vervolgens beschikkingen geno men betreffende reclames straatbelasting en watergeld, nadat de raad te voren eerst een kwartiertje in geheime zitting was ge weest. Een burgerlijk armbestuur. Aan de orde was toen de beslissing over het verzoek der plaatselijke af deelingen van den Ned. R. K. Volksbond om een Burgerlijk Armbestuur op te richten. De heer van Leeuwen, op wiens verzoek die beslissing was aangehouden, deelde mede, dat hij dat verzoek besproken had in het armbestuur, waarvan hij secretaris is. Dit armbestuur achtte een B. A. niet noodza kelijk gelet op de goede verstandhouding en samenwerking die er heerscht met B. en W. De heer Starrenburg opperde in verband met het gezegde van den vorigen spr. de vraag, of we hier twee gemeente besturen hebben, waar hij hoorde dat het armbestuur beslist had, waarop de voor zitter den heer Starrenburg mededeelde, dat alleen de raad beslist. De heer Star renburg wees er op dat volgens de ge meentewet er een burgerlijk armbestuur moet zijn, doch de voorzitter zeide eene dergelijke bepaling in de gemeentewet niet te weten. De heer Starrenburg zal zich wenden tot Ged. Staten als er geen B. A. komt. De heer Wessel verheugde zich over de mededeeling van den heer van Leeuwen, want op deze wijze kan men het best deskundige adviezen krijgen. Spr. kon met B. en W. accoord gaan, om niet tot oprichting over te gaan, want hij ziet er voor de armen geen voordeel in. De heer Meijdam verklaarde de handelwijze van den heer van Leeuwen juist te achten. De heer Paardekooper ging eveneens daarmede accoord, doch deze spr. had aan merking op het praeadvies van B. en W. in dier voege, dat hij niet gelooft, dat de leden van het B. A. met minder finan- cieele verantwoordelijkheid te werk zul len gaan, dan B. en W. De heer de Groot stelde de vraag hoeveel verzoeken door het R. K. Armbestuur waren ingediend en hoeveel ingewilligd, waarop de heer van Leeuwen antwoordde dat hij zich het juis te aantal niet kon herinneren, maar dat hij wel zeker weet dat in geen enkel ge val door B. en W. afwijzend beschikt werd. De heer de Groot zeide verder dat van 5 verzoeken van het R. K. Armbestuur aan den Hooge Rijndijk er 4 waren afge wezen, hetwelk den heer Onderwater aan leiding gaf op te merken, dat zulks dan zijn oorzaak moet vinden in het feit, dat er geen mondeling overleg heeft plaats gevonden. Na nog eenige discussie werd ten slotte met 10 tegen 1 stem besloten niet tot oprichting over te gaan. De heer Starrenburg was alleen voor. Verbetering van wegen. In behandeling kwam toen een rapport der daartoe ingestelde raadscommissie tot verbetering der wegen, waarin werd voor gesteld in een tijdvak van 4 jaren de di verse wegen, die bij de gemeente in on derhoud zijn van een beter wegdek te voorzien. Voor 1937 stelde de commissie voor het Dorp en de Noordbuurt van een klinkerbestrating te voorzien, terwijl er een beschoeiing gemaakt zal moeten wor den langs de Noordbuurtsche vaart. Ver der zou de commissie gaarne zien dat het hek voor het raadhuis komt te verdwijnen en er een pleintje van tegels wordt ge maakt. B. en W. stellen voor aldus te be sluiten, met uitzondering van dat pleintje. Nadat verschillende leden hunne voldoe ning hadden uitgesproken over het plan werd besloten tot uitvoering daarvan over te gaan, terwijl tot dekking der kosten een geldleening zal worden aangegaan, groot 24000.af te lossen in 20 jaren. Ten aanzien van de onderdeelen der ra ming werd besloten den leden geheimhou ding op te leggen, terwijl er een publieke aanbesteding zal worden gehouden vol gens het door den gemeente-opzichter te maken bestek. Hierna was de rondvraag aan de orde, waarbij de voorzitter antwoordde op de in de vorige vergadering gestelde vragen. De heer Wessel verzocht nog eens te probee- ren bij Ged. Staten om den Vlietweg open gesteld te krijgen voor het autoverkeer omdat de menschen die er wonen zoo ge dupeerd worden. De heer Starrenburg verzocht nog eens de aandacht voor de verbandkist bij den veldwachter aan den Hoogen Rijndijk, terwijl hij het niet juist vond dat de voorzitter hem gezegd heeft, dat de Vlietbewgners een verzoek moeten doen om straatverlichting aldaar, omdat de menschen belasting betalen en er dus recht op hebben. Tenslotte waarschuwde de heer Starrenburg om met het plaatsen van watermeters voorzichtig te zijn, want het is niet geoorloofd tegen den wil van den bewoner diens woning te betreden, want dan maakt men zich schuldig aan huisvredebreuk. Ook is art. 625 er nog en spr. hoopt dat als men met het maken der waterputjes begint men het eerst zijne woningen zal nemen, dan zal hij laten zien dat zulks zonder meer niet gaat. De heer van Leeuwen zeide dat het hem was opgevallen dat er zoo weinig publiek op de tribune zat, hetgeen spr. weet aan het feit, dat de raad soms in geheime zit ting gaat en het publiek de localiteit moet ontruimen en eerst na geruimen tijd weer kan worden toegelaten. Hij verzoekt daar om de punten, waaromtrent geheime be sprekingen moeten plaats vinden, onder aan de agenda te plaatsen. De heer Berg klaagde er over dat bij de j.l. gladheid niet overal in de gemeente voldoende zand aanwezig was. De heer Tijssen wees er op dat 4 lantaarns aan den Ommendijk niet brandden. De heeren Meijdam en de Groot vroegen naar de subsidie voor de kinder feesten aan den Hooge Rijndijk. Daarna sluiting. De Raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond onder voorzitterschap van den Burgemeester, Baron van Wijnbergen. Wegens ziekte was afwezig de heer L. On derwater. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd en vastgesteld. Bij punt 2 der agenda, bedrijfsvoorschot- ten aan kleine zelfstandigen, achtte de heer 'Knetsch de basis van 10% van het in 1936 geveilde bedrag niet juist, omdat verschil lende tuinders z.g. stapelproducten hebben of kunnen hebben gehad in 1936, welke niet geveild werden en dus buiten beschouwing blijven. Spreker zal liever als grondslag zien het aantal beteelde H.A Bovendien vond spreker het wel iets te veel gevraagd van de commissie om 15% reeds terstond van het geveild bedrag te doen overschrij ven op de gemeente. Bevrediging kon spre ker evenmin vinden in de rentevergoeding van 5%. Wethouder Warmerdam, tevens voorzit ter van de commissie voor Kweekerscre- dieten, zegt dat als grondslag is genomen de verordening van Katwijk, omdat de betrokkenen hierop zelf hebben gewezen. De commissie was oorspronkelijk ook van meening om den grondsiag per H.A. te nemen en heeft gezocht naar nog enkele andere mogelijkheden De bedoeling van het verleenen van voorschotten is echter om de menschen te helpen en dit zal de commissie nimmer uit het oog verliezen. Na eene gedachtenwisseling tusschen de heeren Knetsch. Kingma, de voorzitter en de wethouders, wordt overeenkomstig het advies van den heer Segers besloten om eerst eens af te wachten hoe deze rege ling werkt. Onbewoonbaar verklaring van 26 woningen in de Engel. De voorzitter stelde hierop aan de orde het voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van 26 woningen, gelegen in de buurtschap „De Engel" De voorzit ter releveerde in het kort het totstandkomen van het voorstel en noemde het een zeer ingrijpend besluit, waarbij groote bezwaren en schijnbaar onoverkomelijke moeilijk heden moeten worden overwonnen. De heer Segers, sprekende namens de A.R. en Christ. Historische fracties, vindt dit voorstel van zeer ingrijpende aard en een maatregel, die wel overwogen dient te worden, Immers hierdoor wordt niet alleen kapitaal vernietigd, Joch worden ook in komsten van personen weggevaagd. Spre ker en de leden van de genoemde fracties hebben zich persoonlijk van den toestand der huizen op de hoogte gesteld en zijn van oordeel, dat enkele huizen niet voor onbe woonbaarverklaring in aanmerking komen. Spreker leest van de bevindingen een uit voerig rapport voor. De heer Tibboel vraagt of het niet mo gelijk is om alsnog een bespréking te hou den met de betrokken eigenaars en de des kundigen om tot overeenstemming te ge raken en door het aanbrengen van verbe teringen de huizen alsnog in bewoonbaren staat te doen brengen. De heer Schrama vestigt er de aandacht op, dat reeds jaren lang op dezen toestand is gewezen en is dankbaar, dat het voorstel thans gedaan wordt. Spreker geeft in over weging om unaniem te besluiten de onbe woonbaarverklaring uit te spreken. De Raad is immers slechts een eerste instantie en beroep kan er altijd nog geschieden. De heer Boot vond het toen hij de stuk ken thuis kreeg vreeselijk overdreven, doch na onderzoek en rijp beraad is hij van mee ning dat de woningen voor 80% zijn tegen gevallen, ofschoon er zi. wel woningen bij zijn, die door het aanbrengen van verbete ringen in bewoonbaren staat zouden zijn te brengen. De heer Knetsch sluit zich volkomen bij het oordeel van B. en W. en dat der des kundige adviseurs aan. Nu de stok achter de deur wordt gezet nu zijn de eigenaars bereid om de noodzakelijkste verbeteringen aan te brengen. Waarom doen zij zulks niet eigener beweging? De voorzitter zegt overtuigd te zijn dat de maatregelen ingrijpend zijn. Het col lege van B. en W. is afgegaan op de oor deelkundige voorlichting van de deskundige adviseurs en op den Inspecteur van de Volksgezondheid. Willekeur moet men uit schakelen en daarom niet enkele woningen er uit nemen, die misschien, hetgeen hij zeer sterk betwijfelt, door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat zouden zijn te orengen Op grond van de rapporten is hij de stellige meening toege daan, dat deze woningen niet kunnen wor den verbeterd en hij adviseert daarom ten GEMEENTERAAD VAN USSE sterkste en met den meesten aandrang de voorgestelde woningen onbewoonbaar te verklaren. Wethouder Warmerdam waardeert het, dat de A.R. en C H. fracties zich de moeite hebben getroost om een onderzoek in te stellen. Het algemeen belang moet even wel op den voorgrond staan en in dit geval dus de volksgezondheid. Naar sprekers overtuiging kan men gerust stemmen voor dit voorstel, omdat de soepe'heid hier alles zins is betracht, aangezien meerdere rap porten zijn uitgebracht, die woningen be troffen andere dan dezen. Spreker zag ook liever, dat de woningen nog verbeterd kon den worden, doch dit gaat z.i. niet. Boven dien hebben de betrokken eigenaars, zoo als reeds door den voorzitter is uiteengezet op duidelijke wijze, het recht van beroep en dan worden de huig nogmaals onder zocht door een geheel onpartijdige com missie. De discussie over dit onderwerp duurt nog eenigen tijd voort waarna de voorzit ter de voorstellen in stemming brengt. Met algemeene stemmen wordt besloten om de woningen plaatselijk gemerkt Heere- weg 363, 365, 367, 369 371, 373, 375, 377 en 379, toebehoorende aan den heer C. van der Zaal, alhier, de woning Heeren weg 404, toebehoorende aan den heer H. Mens, al hier, de woningen Heereweg 412 en 414, toebehoorende aan den heer Joh. Kortekaas Thz. en Cons., alhier, de woningen Heere weg 432, 434 en 438, toebehoorende aan den heer W. van der Peet, alhier, de woning Heereweg 449, toebehoorende aan den heer Ant. van Ruiten, alhier de woningen Ach terweg 42 en 44 toebehoorende aan B. J. B. Verhoef f, echtg. van W F. de Vink en de woning Eerste Poellaan 18, toebehoorende aan mej. W. M. Akerboom, alhier, onbe woonbaar te verklaren. Met 8 tegen 4 stemmen, die van de heeren Segers en Boot (A.R.j en Kingma en Tib boel (C.H.), werden onbewoonbaar ver klaard de woningen plaatselijk gemerkt Heex^eweg 400 en 402, toebehoorende aan den heer H. Mens, alhier, de woningen Heereweg 410 en 416, toebehoorende aan heer Joh. Kortekaas Thz. en cons., alhier en de woningen Heereweg nos. 428, 430 en 440, toebehoorende aan den heer W. van der Peet, alhier. De schoolgeldheffing. Thans werden aan de orde gesteld de ver ordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager en uitgebreid ^ger onderwijs in de gemeente. Na een tiitvoerige discussie stelt de heer Kingma voor om de alinea's van de artt. 5 en 7, luidende als volgt: A. Indien meer dan één leerling uit hetzelfde gezin gelijk tijdig een school van dezelfde soort in de gemeente bezoekt, wordt het schoolgeld voor den tweeden leerling met vijf en twin tig, den derden leerling met vijftig, den vierden met vijf en zeventig ten honderd verminderd en is voor eiken meerderen leerling geen schoolgeld verschuldigd A.: te schrappen. Dit voorstel wordt door den voorzitter in stemming gebracht waarbij de stemmen staken. De R.K. stemden en bloc tegen (de heer Onderwater was wegens ziekte niet aanwezig) en de gezamenlijke protestant- sche fracties plus het S.D.A.P.-lid stemde voor. Hierna werd dit punt uitgesteld. In de volgende vergadering zal over het voorstel van den heer Kingma worden gestemd en verder het voorstel van B. en W. zal wor den afgehandeld. De gemeente-rekening over het dienst jaar 1935 werd hierna aangeboden, terwijl zonder bespreking en hoofdelijke stemming de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente Lisse voor den dienst 1936, voor zooveel den gewonen dienst betreft, werd gewijzigd in inkomsten en uitgaven in gelijke bedragen van 8844. Eveneens werd zonder bespreking en hoofdelijke stemming besloten om eenige kleine wijzigingen aan te brengen in de verordeningen op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en in die van de vermogensbelasting. De urgentie werd verkregen voor een voorstel tot het convei*teeren van een geld leening groot 212.000.(pro resto) ren tende 4 1/2 pet. Deze leening, welke is aangegaan voor de woningbouwvereeniging, wordt thans geconverteerd in een 4 pet. :eening met een looptijd van 45 jaren, aan gegaan a pari met een commissie van 3/16. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. Ingekomen was een verzoek van den heer R. C Segers dhi een wijziging van het uit breidingsplan voor zijn perceel. De gaslevering aan Sassenheim verliep niet erg vlot. Hierop deed de voorzitter mededeeling van de gaslevering aan Sassenheim. Deze belangrijke gebeurtenis is evenwel niet heel erg vlot van stapel geloopen en er is dan ook een kink in de kabel gekomen. Een zeer bijzonder woord van dank bracht spre ker aan de Directie van de Lichtfabrieken te Leiden, die het mogelijk hebben ge maakt, dat Sassenheim niet van gas ver stoken bleef. Het was onmogelijk de gas- commissie hieromtrent te raadplegen, om dat de zaak te urgent was en snel gehan deld moest worden. Dit wil evenwel niet zeggen, dat het advies van die commissie niet op prijs zou zijn gesteld, integendeel, doch het was niet mogelijk. De adviezen van de commissie worden juist op hoogen prijs gesteld. Gelukkig zijn de gerezen moeilijkheden spoedig opgelost en spreker wil verklaren, dat het hem goed heeft ge daan, dat het vertrouwen in den Directeur niet beschaamd is geworden en dat zijn be rekeningen juist waren. Het bekende pech vogeltje is hier echter de schuld van ge weest. In de kundigheden van den Direc teur hebben B. en W. nog een onver zwakt vertrouwen. De heer Lefeber spreekt zijn voldoening er over uit, dat B. en W. deze aangelegen heid met den Directeur zoo spoedig hebben afgewerkt. De voorzitter zegt vervolgens, het niet te kunnen nalaten om een openlijk woord van dank te brengen voor de wijze, waarop het Oranje-Comité, hetwelk was gevormd om de verloving en de huwelijksfeesten in deze gemeente te vieren en voor te bereiden, zich van zijn taak heeft gekweten, alsmede aan de verschillende buurt- en straat- comité's, die de gemeente zoo schitterend hebben doen zijn bij die gelegenheden. Een speciaal woord van dank sprak hij uit aan het adres van den voorzitter van 't Oranje- Comité, den heer dr. H. A. Marcus, voor zijn uitstekende leiding, gegeven aan het comité. De heer J. P. Segers hield een „nabe trachting" op deze feestelijkheden, waarin hulde gebracht werd aan het comité. Spr. gaf in overweging dit comité niet te ont binden, maar intact te laten. De heer Tibboel sloot zich geheel aan bij de woerden van den heer Segers. De voorzitter zegt nog iets vergeten te hebben, n.l. dat het Comité geen gebruik heeft behoeven te maken van de gedane toezegging van het gemeentebestuur om bij eventueele tekorten op een bedrag van 500.te kunnen rekenen. Hij is het Comité hiervoor dankbaar. Het comité is geïnstalleerd door hem voor deze gelegen heid, doch is er. persoonlijk ook van over tuigde dat het Comité zijn bestaansrecht heeft aangetoond. De rondvraag werd hierna gehouden, welke enkele kleine puntjes opleverde en werd gevolgd door de sluiting door den voorzitter. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. ENGGANO (uitr.) pass. 31 Jan. Gibral tar. TAJANDOEN (thuisr.) vertr. 1 Febr. van Sabang. KON. NED. STOOMB. MIJ. ALKMAAR (thuisr.) vertr. 30 Januari van Callao. AMAZONE vertr. 29 Jan. van New York naar Cap Haitien. BOSKOOP vertr. 31 Jan. van Curasao naar Liverpool. KON. PAKETV. MIJ. JAPARA vertr. 29 Jan. van Port Natal naar Singapore. MAETSUYCKER, van Amsterdam naar Batavia, pass. 31 Jan. Oporto, NIEUW HOLLAND, Singapore naar Adelaide, pass. 30 Jan. Thursday Isles. NIEUW ZEELAND, Adelaide naar Sin gapore pass. 29 Jan. Thursday Isles. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLOMMERSDIJK, Boston naar Rotter dam, arr. 30 Jan. te New York. DAMSTERDIJK van Vancouver naar Liverpool-Rotterdam, 30 Jan. 11.3 uur v.m. 750 mijl Z.Z.W. van Fastnest. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI (thuisr.) pass. 29 Jan. te Ma deira. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYLOCHUS, Batavia naar Amster dam pass. 29 Jan. Gibral+ar. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 151. Er zijn nog veel meer planten, die. onder de grond met de wortels verder groeien, vertelde de professor, toen hij eenige dagen later met Pietje buiten wandelde. Kijk maar eens naar de wortels van de doovenetel. Pietje wroette den grond open en zag nu hoe de wortels van de doovenetel zich onder den grond vertakt hadden. 152. Maar Pietje zag nog iets anders. Hij zag hoe druk de bloemen van de doovenetel bezocht werden door de bijen. Deze doken in het kelkje weg en zogen de honing uit het hartje.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10