SPORT en 5PEL Een gebroken Oranje-elftal handhaaft een prachtig record. MAANDAG 1 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Nederland dwingt Duitschland een gelijk spel af. Scheidsrechter O LECLERCQ (Frankrijk). VAN NELLEN HEETJANS BAKHUYS VAN SPAENDONCK WELS VAN HEEL ANDERIESSEN PAAUWE CALDENHOVE WILDERS Nederland: HALLE Doelpunten van v. Nellen en van Spaendonck, uitstekend spel van Wilders. DüSSELDORF, 31 Januari. (Van een spe- cialen A.N.P.-verslaggever). Na een spannenden wedstrijd, in zeer hoog tempo gespeeld, is het Neder- landsch elftal er op het nippertje in geslaagd een gelijk spel tegen de Duit- schers te bewerkstelligen, en daar mede is het aantaluitwedstrijden, waarin Oranje achter elkaar ongesla gen bleef, tot 12 opgevoerd. Het trot- sche record is ongebroken gehand haafd, maar het hing in het Rijnsta dion dezen middag wel aan een heel dun draadje. Voor het Duitsche elftal is het een minder prettige verrassing geweest, dat Nederlandsche doelpunt in de allerlaatste minuut, waardoor een zekere overwinning teloor ging. Het gelijke spel is voor het Nederlandsche elftal een buitengewoon verdienstelijke prestatie, gezien het feit, dat hét een zeer zware uitwedstrijd betrof, als mede het onverwacht moeten spelen met drie debutanten. Maar in de na beschouwing zullen wij hierop uitvoe rig terugkomen. DE WEDSTRIJD. Een vriendelijk winterzonnetje bescheer! het Rijnstadion, waarheen wij ons reeds vroeg hadden begeven. Een vergelijking met het Olympisch stadion te Amsterdam zou ongetwijfeld ten nadeele van Düssel- dorf uitvallen, immers te Amsterdam machtige tribunes en een indrukwekkende accomodatie, hier een betrekkelijk kleine „overdekte" en verder slechts open tribu nes met vrijwel uitsluitend staanplaatsen. Voor deze bijzondere gelegenheid zijn rondom de athietiekbaan banken neergezet, tegenover de eeretribune, een beetje in de lucht zwevend, wat primitief bovendien, houten stellages zijn geplaatst, noodtribu- nes voorstellend, zoo uit den Haag, waar zij voor de huwelijksfeesten van Prinses Juliana en Prins Bernhard hadden dienst gedaan, naar Düsseldorf overgebracht. De aanvang der ontmoeting was op half drie (Duitsche tijd) bepaald, doch reeds twee uren van tevoren waren de eerste toeschouwers gekomen. Het Rijnstadion, ver buiten het centrum der stad gelegen, is zeer moeilijk te berei ken, met auto's zelfs vrijwel onmogelijk. Velen gingen wandelen, de meesten kozen de tram. In het stadion was de organisatie behoor lijk geregeld. De muziek van de rijksweer bracht onvermoeid vroolijke marschliede- ren ten gehoore. En vroolijk wapperden de vlaggen in den wind, uitsluitend haken kruisvanen met alleen een rood-wit-blauwe vlag in het midden, geflankeerd door een vlag met de zelfde kleuren, doch verticale banen, dit ter eere van den Franschen scheidsrechter Leclercq. Natuurlijk moesten de Nederlandsche spelers en officials van te voren nog het veld keuren en zelfs de directeur van het Amsterdamsche stadion Jan van den Berg kwam even een kijkje nemen. Hij als ex pert mocht er niet aan ontbreken. Dat veld had een harden ondergrond met een door den dooi weeke oppervlakte, het geen het veld „zwaar" bespeelbaar maakte. Even voor half drie werd per luidspreker in het Nederlandsch bekend gemaakt, dat Smit en Weber niet zouden meespelen, en dat voor hen resp. Heetjans en Wilders in vielen. Men voelde als het ware het gea- •geeren in ongunstigen zin van de vele dui zenden Nederlanders, die de tribunes be volkten, bij het vernemen van deze mede- deeling. Niettemin bleek het „legioen" nog optimistisch gestemd te zijn, want niet lang daarna schalde over het stadion het zoo welbekende lied „Wij zijn niet bang". Men had de sympathieke gedachte beide elftallen tegelijk te laten opkomen en zoo verschenen de beide aanvoerders Szepan en van Heel tegelijk met hun mannetjes op het veld. Met den scheidsrechter en de grensrechters in het midden stelden allen zich met het front naar de eeretribunes op. De rijksweer speelde het Wilhelmus, mee gezongen door alle aanwezige Nederlanders. En het Duitsche publiek bleef niet achter, donderend klonk het „Deutschlandlied" gevolgd door de eerste strophe van het Horst Wessellied in het stadion. Scheidsrechter Leclercq riep de beide aanvoerders tot zich, Szepan was gelukki- aan van Heel, de Duitscher koos den wind, die over de lengte van het veld stond, maar niet van bijzondere kracht was, mee. Om vijf minuten over half 3 bracht Bak- huys den bal aan het rollen. Reeds dadelijk werd in hoog tempo ge speeld, waarbij de eerste aanvallen door de Nederlanders weiden geleid. Het spel werd goed open gehouden en vooral van Nellen kreeg vele ballen toegespeeld, waarmede hij steeds goed werk deed Het spel was nauwelijks enkele minuten oud, toen een voorzet van den D.H C.-er bij van Spaen donck belandde, die in vollen ren naast schoot. De eerste tegenaanval van Duitschland was reeds direct gevaarlijk, toen Halle over een ver naar voren gespeelden bal heen rolde, doch het leder ging gelukkig uit. De Duitschers kwamen echter terug, kort sa menspelend, tik-tak ging de bal van voet tot voet. steeds in de breedte. Daardoor kregen onze backs voortdurend gelegenheid door goed opstellen de aan vallen te breken en de eigen voorhoede met verre trappen aan het werk te zetten, Hier stelde Bakhuys van Spaendonck in de gelegenheid een schot te lossen, doch wederom zocht de Rotterdammer het doel op de verkeerde plaats. Janes werd bij een der Nederlandsche aanvallen geblesseerd, doch van ernstigen aard was het niet, want spoedig speelde hij weer op volle kracht mede. Langzaam maar zeker kwa men de Duitschers in de meerderheid en Günther kreeg een prachtige gelegenheid de score te openen. Caldenhove redde op het laatste moment. Nauwelijks was men aan Hollandsche zijde van den schrik be komen, of een prachtig opgezette aanval der Duitschers werd besloten met een kei hard schot van Szepan, hoog in het linker hoekje, maar Halle wierp zich met een sprong naar den bal, tipte hem met de handen er uit, het leder vloog tegen de lat,- sprong terug in het veld, maar het gevaar was verdwenen. Een formidabel schot van den Schalkespeler. Uit onze aanteekeningen blijkt, dat in deze periode het initiatief aan den kant der Duitschers was. We noteerden een moeilijke situatie voor het Hollandsche doel, toen na een hoekschop Halle nog juist kans zag een schot over de lat te tippen. Direct daarna ontsnapte ons doel op het nippertje aan een doorboring, toen Günther, die geheel vrij voor doel stond, met een keurig ge plaatst schot Halle dacht te verrassen. Maar hij had buiten den waard, in casu Wilders gerekend, want de laatste dook op het laatste moment op de doellijn op. Het tempo aan beide zijden bleef zeer hoog opgevoerd. Waren de Duitschers mis schien iets sterker in het veld, hoewel niet bepaald gevaarlijk, van een bepaald over- .wicht was toch geen sprake. Nu eens zweefde de bal voor het Nederlandsche dan weer voor het Duitsche doel. Een voorzet van Wels werd keurig door Bak huys ingekopt, maar doelman Jakob was op zijn post. De Oranjehemden kwamen terug en van Heel kreeg een kans om te schieten, maar de bal ging naast. Was in den beginne van Nellen het meest aan het werk gezet, nu kwam er een periode-Wels. De kleine rechtsbuiten, zwaar gedekt door Münzenberg, wist zich herhaaldelijk vrij te spelen. Na 20 minuten wist hij zijn be wakers weer eens te vèrschalken, plaatste keurig voor doel. keeper Jakob liep uit, stompte den bal het veld in, Wels schoot weer in, maar Janes kopte den bal uit den doelmond. Weer passeerde Wels Mün zenberg, een paés naar Bakhuys volgde, maar het schot van onzen midvoor be zorgde Jakob geen moeilijkheden. Dank zij het wisselende spel in het veld droeg de strijd van den beginne af een spannend karakter, waarbij uitstekend voetbal werd te zien gegeven. Duitschland leidt. Zoo ging het eerste half uur voorbij en nog steeds was de score blank. Op een moment, dat Pauwe den linksbui ten Günter even vrij spel liet, kreeg de laatste een kans, zijn schot kwam tegen de lat terecht, de terugspringen de bal werd door Lehner opgevangen, even aarzelde onze verdediging met ingrijpen en de bal lag al achter Halle. Een mooi doelpunt was het niet, maar het gaf de verhouding op dat moment goed weer (10). We vreesden, dat deze achterstand een nadeeligen invloed opliet moreel van onze ploeg, toch al ietwat" geschokt door het feit, dat op het laatste moment twee in vallers moesten worden opgesteld, zou heb ben. Want Duitschland bleef na dit doel punt sterk in den aanval, maar telkenmale werd het spel te kort gehoüden, zoodat onze verdediging volop de gelegenheid kreeg zich tijdig te herstellen, in te grij pen en weg te werken.'"Toch zag Hohmann J:ans een hard en zuiver schot te lossen, dal Halle echter keurig stopte. Bij het weg werken liet hij den bal even uit de han den vallen, doch de Duitschers profiteerden met van het foutje van onzen doelman. De minuten verstreken snel, zoo leek het al thans voor den neutralen toeschouwer, wel een bewijs overigens welk een spannend karakter deze wedstrijd had. De gelijkmaker. Op het moment, dat iedereen zich reeds verzoende met de gedachte, dat de rust met een 10 voorsprong der Duitschers zou ingaan, kwam de ge lijkmaker. Wels zette een van zijn bekende keu rige boogballetjes voor het Duitsche doel, Jakob liep uit, raakte den bal aan, doch kon het leder niet stevig grijpen. Van Nellen was toegeloopen, nam den bal op den voet, schoot in. Münzenberg trachtte het schot nog uit doel te houden, doch de bal was de lijn reeds gepasseérd (11). Van Spaendonck gaf voor alle zekerheid den bal nog een trapje extra. De gelijkma ker was gescoord. In de resteerende vijf minuten voor de rust kwamen de aanvallen slechts van Ne derlandsche zijde, een schot van van Nel len belandde juist in de-handen van Jakob en toe was het pauze. De tweede helft. Om vijf minuten over half 4 werd het spel hervat. Oranje nam dadelijk het heft in handen. Zou het een berucht kwartier tje worden? Een kopbal van Bakhuys, uit een voorzet van Wels, stopte Jakob wel, doch hij begin dé fout den bal uit de han den te laten vallen. Münzenberg wist toen niet beter te doen dan het leder tot hoekschop te trappen. Deze eerste hoek schop werd spoedig door een tweede ge volgd, welke door Jakob het veld "werd in- gestompt. Het overwicht van Oranje duur de echter niet zoo heel lang, en al spoedig golfde het spel op en neer, met de Duit schers nu gevaarlijker dan voor de rust om 't eenvoudige feit, dat zij het open spel toepasten. Vooral Lehner, de gevaarlijke rechtsbuiten, werd aan het werk gezet. Hij aarzelde, niet zelf te schieten en eenmaal zag Halle zich gedwongen 't scherpe schot in den hoek tot corner te verwerken. We kregen den .indruk, dat beide elftallen het consigne hadden gekregen alles op alles te zetten en wellicht werd men daarbij geleid door de gedachte, dat de ploeg, die het eerst er in zou slagen een doelpunt te ma ken, groote kans op de uiteindelijke zege zou hebben. Beide middenlinies bleven voortdurend achter en bewaakten de aanvalslinies ste vig. Szepan vervulde echterbij de Duit schers op schitterende wijze den rol van verbindingsspeler, waardoor de gapingen in het Duitsche elftal niet zoo groot wa ren. Goldbrunner bewaakte, evenals voor de rust, Bakhuys nauwlettend en slechts zelden heeft onze middenvoor zich m deze ontmoeting kunnen vrijspelen. Eenmaal slaagde hij er wel in, toen loste hij uit moeilijke positie een verraderlijk schot, maar deze kogel werd door Jakob vallen de gered. Het was onbegrijpelijk, dat op een dergelijk zwaar veld het hooge tempo door alle spelers volgehouden kon worden. De Duitsche aanvallen bleven een open karakter behouden, maar Caldenhove en Wilders muntten in deze periode boven alle anderen uit. Bakhuys probeerde het in zijn eentje, doch zijn schot ging over. Duitschland leidt andermaal. Het was bepaald jammer, dat door een fout van Halle de strijd bijna een beslissende wending zou krijgen. Na een half uur spelen gaf Szepan een af gemeten pass aan Lehners.Deze-was door van Heel vrijgelaten, een fout van den Rotterdammer zou men zeggen, doch daar komen wij in onze beschouwing nog op terug. Even bracht de Duit sche rechtsbuiten den bal op, van vrij verren afstand loste hij een hard laag schot, recht op Halle aan. Onze doelman gleed uit, viel over den bal heen en de Duitschers hadden vrij onverwacht de leiding heroverd (2—1). De Duitschers namen het spel even in handen en menigeen vreesde nog voor een derde doelpunt. Vijf minuten voor tijd kop te Goldbrunner, zich bukkend, en trapte Bakhuys tegelijk naar den bal. De Duit sche spil, die den geheelen wedstrijd zich voortreffelijk van zijn taak, Bakhuys te bewaken, gekweten had, werd aan het neusbeentje gewond. Hij was gedwongen het veld te verlaten en met tien man speel den de gastheeren de ontmoeting uit. Sze pan nam onmiddelijk de spilplaats in en bewaakte Bakhuys even trouw als' Gold brunner daarvoor had gedaan. Nog gelijk. Heetjans raakte twee minuten voor het einde gekwetst en we zagen hem op het middenveld rondstrompelen, toen van Heel met een laatste inspanning een aan val opzette. Schitterend bracht de Rotter dammer den bal op, gaf óp het juiste mo ment aan Wels over. Deze schoot onmid dellijk met een boogballetje voor van Spaendonck. Janes en keeper Jakob spron gen tegelijk naar den bal. Van Spaendonck slaagde er in den bal mét het" hoofd in deel te werken en 55 seconden voor het einde had Nederland gelijk gemaakt. Nauwelijks was er afgetrapt, of de heer- Leclercq blies het eindsignaal. NABESCHOUWING. Het is, wij schreven het reeds, een zeer zware uitwedstrijd voor het Nederlandsche elftal geweest. De Duitschers kwamen goed voorbereid in het veld, met den vasten wil de Oranjeploeg. dat in geheel Europa ge vreesde elftal, te overwinnen. Het was voor de gastheeren een eerezaak te zege vieren en nochtans is "men daar niet in geslaagd. Dit Duitsche elftal was met al zijn fouten en gebreken toch als heel sterk te bestempelen en in een uitwedstrijd te gen een dergelijke ploeg een gelijk spel te behalen is een hoogst verdienstelijke pres tatie, een verrichting, van het Nederlandsch elftal, welke nog lang in herinnering zal blijven. Daar kwam nog bij, dat onze ploeg op het laatste moment gewijzigd moest worden. Men wilde ge en risico met We ber en Smit loopen in verband met hun blessures, immers invallers worden vol gens de tegenwoordige bepalingen der F. I. F. A. niet toegestaan. Drie nieuwelingen zaten er dus in het elftal, een experiment, hetwelk men door de omstandigheden nu eenmaal moest nemen. Over Wilders en van Spaendonck kan men best tevreden zijn, minder is dat het geval met Heetjans, die zich in dit milieu nog niet volledig heeft kunnen aanpassen, hetgeen overi gens volkomen begrijpelijk is. Men miste Smit wel heel erg, de voorhoede had in de nieuwe formatie beslist aan kracht inge boet. Met den snellen, bewegelijken schot vaardigen Smit in het elftal, nu eens in teruggetrokken positie spelend, dan weer mee met de andere voorhoedespelers op trekkend, was onze aanval zeker gevaar lijker geweest. De Duitsche tactiek. De Duitsche tactiek kwam op het vol gende neer. In de eerste plaats moest Bak- huys „geschaduwd" worden en het dient gezegd, Goldbrunner heeft zich op uit muntende wijze van zijn taak gekweten. De momenten, dat Bakhuys zich inderdaad vrij heeft kunnen bewegen, waren te tel len. Dientengevolge was ook zijn schot lam gelegd, en moeten de doelpunten van de andere spelers komen. Het was, zooals Van Nellen ons na den wedstrijd schertsend zeide: Voor doelpunten maken hebben wij geen midvoor noodig, dat zullen de Duit schers wel bemerkt hebben. Onze meening is, dat met Smit in de aanvalslinie de Duitschers het veel en veel zwaarder te verantwoorden zouden hebben gehad en dat doelman Jakob heel wat meer en zeker ook moeilijker werk zou hebben moeten opknappen. De Duitsche backs dekten onze buiten spelers, de spelers der middenlinie het binnentrio, een tactiek, waartegen men heel moeilijk het juiste tegenspel kan vin den. Snel open spel is dan het parool met Het kranige Nederlandsch elftal, dat, niettegenstaande een handicap van drie invallers, tegen het Duitsche team in het stadion te Düsseldorf een oeliik «oei behaalde De opstelling was als volgt: Duitschland: JA KOB JANES MÜNZENBERG GELLESCH GOLDBRUNNER KITZINGER LEHNER HOHMANN FRIEDEL SZEPAN GÜNTHER DWOFG3EL

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9