Heeft LI de STER TABAK PUZZLE af opgelost VAANDAG 1 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Vrouwenbond. Ondanks het bitter slechte weer hadden meer dan 300 dames Vrijdagavond aan den bestuursoproep ge hoor gegeven om pater Henri de Greeve te komen beluisteren. De gewijde redenaar had tot ondefwerp gekozen: „De mooie rol van de Katholieke vrouw" Rijk aan ver heven beschouwingen en fijn gekozen voor beelden, boeide de spr. zijn gehoor, dat hem in ademlooze stilte volgde. Zeker hebben ook de dames gehandeld in den geest van pater de Greeve door een sublieme mu zikale omlijsting, verzorgd door mej. C. W. M. Hoogervorst (piano) en mej. A. Leegwater (viool). Pastoor Kosters sprak een hartelijk dankwoord voor den heerlijken avond, waarna in een enthousiaste stemming door allen het lied der Roomsche Blijdschap werd gezongen. Aanbesteding. Door den architect W. Kuitems werd aanbesteed het bouwen van twee woonhuizen aan de van den Endelaan en 2 aan de Kerkestraat voor re kening van den heer K. F. J. Zeftkamp, alhier. De uitslag was als volgt:: Veen- man, Vink 15700, de Vries en Couzijn 15199; B. v. d. Wilden 15144; Langeveld en Pouw 14995; A. Graper 14895; C. Veelenturf 14711; Th. v. d. Hoorn 14503. De gunning werd aangehouden. Arbeidsbeurs. Het aantal werkzoeken den, ingeschreven bij het arbeidsbemidde- lingsbureau bedraagt thans 753, tegen vo rige week 771; per denzelfden datum vo- i jaar 779. I Wandelsport. De wandelsportvereeni- ging „St. Christoforus". onderafd. der R.K. voetbalvereeniging „Concordia", had tegen Zondag een wandeltocht uitgeschreven van 30 K.M. Hoewel vele inschrijvingen waren binnengekomen, was het ongelukkige win terweer der laatste dagen oorzaak, dat het overgroote deel der inschrijvers verstek liet gaan en was door het bestuur reeds beslo- ten den tocht uit te stellen tot 14 Febr. a.s. Er waren echter nog verschillende deelne- mers opgekomen, in totaal 30 en om deze 1 niet teleur te stellen heeft men hen in de gelegenheid gesteld, de wandeling te vol brengen. Het parcours ging van Hillegom over Keukenhof te Lisse, Zilk, Leidsche Vaart naar Heemstede, waar gerust werd om ver volgens via Bennebroek, Doodweg en I Loosterweg naar Hillegom terug te kee- ren. Er waren geen uitvallers. Zoowel de voorzitter van „Concordia", de heer F. C. van Lierop Jzn., als de se cretaris hielden een enthousiaste redevoe ring tot propaganda voor de R.K. sportbe- weging, waarna de medailles met een har telijk woord werden uitgereikt. De ver- eenigingsprijzen blijven bewaard tot 14 Februari a.s KATWIJK. Werkloosheid. Mannen 927, vrouwen Totaal 927. Jeugdige werkloozen: jon gens 77, meisjes 33. Totaal 1037. Geboren: Leuntje d. van P. van der Plas en D. Jonker. Dirk z. van D. van Duyvenbode en C. de Vreugd. Johannes Jacobus z: van IJ. Gregoir en J. Vlieland. Jacob z. van H. van Duyn en G. van Rhijn. Leuntje d. van J. van der Plas en N. van der Plas. Cornelus z. van L. van der Mey en j. van Beelen. Cornells z. van C. Jonker en H. Varkevisser. Getrouwd: H. van Duyn en G. Barn- hoorn. Overleden: Cornells J. Bosman 60 j. gehuwd met Trijntje Krijenbelt de Melker. Johanna G. Los 64 j. gehuwd met H. van Schie. Cornells van der Nagel 66 j. ge huwd met Adriana Noort. KATWIJK AAN ZEE. In memoriam. Onze oudste ingezetene, de wed. T. v. BeelenPlug, is alhier overleden. Den 9en December j.l. vierde ze haar 97sten ver jaardag. LISSE. Vrachtauto tegen tram. Gisteren kwa men eenige vrachtauto's van de richting Haarlem gaande naar de richting Leiden. De eene vrachtauto wilde nabij het per ceel van den heer Koot de andere passee- ren, doch van de richting Leiden kwam de electrische tram aangereden. De vracht auto kon de passage niet goed nemen en het gevolg daarvan was, dat de vrachtauto aan de linkerzijde geheel werd opengere ten De tram bekwam eveneens materieele schade. Persoonlijke ongevallen bleven wonder boven wonder uit. De politie regel de het verkeer, hetgeen geheel gestremd was en maakte van een en ander proces verbaal op. Werkloozenzorg. De commissie van Werkloozenzorg heeft een inzameling ge houden bij de parochianen van de beide parochies om de werkloozen een bijstand te geven aan vet. De opbrengsten van de lijsten is gweest een bedrag van f 270.85, terwijl aan bonnen is ontvangen 130 pond vet; 4 H.L. aardappelen en 1/2 H.L. brui ne boonen. Bovendien ontving het comité nog een bedrag van 36,16 hetwelk was ge collecteerd op de verschillende feestelijke partijtjes. De commissie betuigt haren oprechten dank voor de milde giften. Sportvereeniging „Sparta". Gister avond gaf de R.K. Sportvereeniging „Sparta" haar jaarlijksche uitvoering. De gróote achterzaal van het Bondsgebouw was flink bezet met belangstellenden om eerstens blijk te geven van hunne belang stelling in de sport en vervolgens om te zien hoe hoog de Spartanen waren geklom men op den sportladder. Na het aantreden van de aspiranten verkreeg de voorzitter, de heer L. Halfschepel, het woord, die al len welkom heette. Hij deelde mede, dat deze uitvoering reeds in 1936 had moeten worden gehouden, doch de tijdsomstandig heden waren oorzaak, dat men deze niet eerder heeft kunnen houden. Het stond er finantieel met „Sparta" slecht voor. Voorts verloor men niet enkel aspiranten doch ook van de groote afdeeling. Door mede werking of liever toetreding van enkele leden van de geliquideerde vereeniging uit Hillegom zijn we thans in staat een uit voering te geven. Hij verwelkomde de Band „The Blue Rhythm Boys" uit Leiden. Na allen een genoegelijken avond te heb ben toegewenscht werd begonnen met de afwerking van het programma onder de bekwame leiding van den heer Goddijn uit Leiden. Allereerst een vrije oefening, die correct werd uitgevoerd. Een achttal aspi ranten gaven hierna mooie oefeningen op de brug te zien. De voorzitter sprak na deze oefeningen een opwekkend woordje tot grooter deelname. De prestaties van een zestal Sparta-acrobaten waren boven allen lof en gaven blijk van taaie oefening. De demonstraties aan den rekstok gaven blijk van volhardende oefening en verdienen een woord van lof. We zouden te uitvoerig worden, als we alle nummers afzonder lijk zouden willen vermelden, weshalve we zullen volstaan met te zeggen, dat alle oefeningen aan rekstok, brug en vrije-or- de-oefaningen schitterend werden uitge voerd en een dankbaar applaus verwierven. Als attractie werden een drietal taarten verloot. De mooi geslaagde uitvoering werd gesloten met een paar uur gezellig samen zijn, waarvan de jongelui gebruik maak ten om een dansje te maken! LEIDSCHE ND AM. N. J. Scheffers. t Zaterdagnamiddag is op ruim 57-jarigen leeftijd overleden de chef-veldwachter N. J. Scheffers. In September 1906 begon hij zijn poli tieloopbaan als onbezoldigd Rijksveld wachter-Jachtopziener te Loosduinen by wijlen notaris v. d. Berg. Behalve Ocken- burg kreeg hij ook tot zijn bewaking het jachtveld in de omgeving van Nootdorp en Zoetermeer. Om zich beter van zijn taak te kwijten kwam hij te Zoetermeer wo nen, welke woonplaats hij in 1914 verwis selde met Lexmond, waar hij bleef tot hij d.d. 1 Januari 1917 als gemeente-veldwach ter, alhier werd benoemd en als stand plaats aangewezen kreeg de buurtschap Stompwijk, waar hij woonachtig bleef tot hij benoemd werd tot chef-veldwachter en toen werd overgeplaatst naar Leidschen- aam, waar ten slotte zijn ziekte hem noopte zijn dienst neer te leggen. Ofschoon eenigszins heftig van aard, wist hij met de inwoners om te gaan en genoot hij een groote achting bij zijn onmiddellijken chef en al zijn collega's en allen, die met hem omgingen. Woensdag a.s. te 11.30 uur zal het stof felijk overschot op het R.K. Kerkhof te Veur worden ter aarde besteld. Diefstal. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door verbreking van een hang slot ingebroken in de Vleeschwarenfabriek van den heer Tonnema aan de Leidsche- kade. De dieven hebben niet minder dan pl.m. 200 K.G. worst, zijden spek en vleeshwaren medegenomen, zoodat hier ze ker meerdere personen aan het werk zijn geweest. De politie heeft de zaak in on derzoek, doch tot heden ontbreekt elk spoor van de daders. STOMPWIJK. In de sloot. Zaterdagnamiddag om streeks half vier reed op den Westvlietweg te Stompwijk een vrachtauto, geladen met sinaasappelen, appelen, enz. De auto werd bestuur door den 52-jarigen S. D. uit Rot terdam. Plotseling ging de auto door de gladheid van den weg aan het glijden en ofschoon de bestuurder al het mogelijke deed, mocht het hem niet gelukken de auto op den weg te houden, zoodat hij met auto en al in den naast den weg gelegen sloot te recht kwam en geheel ten onderste boven gekeerd bleef liggen. De bestuurder kwam er met een nat pak af, terwijl de naast hem zittende 33-jarige J. B., eveneens uit Rot terdam met zijn hoofd in den modder kwam te staan. Hulpvaardige handen brachten hem op het droge; behalve een nat en bemodderd pak, bleek hij ook een flinke beenwond te hebben opgeloopen, die door de telefonisch ontboden dr. Perquin werd verbonden. Per auto werd hij ver voerd naar station Leidschendam-Voorburg, waarna hij per trein zijn weg vervolgde naar Rotterdam. De overige personen, die op den auto zaten, kwamen er met den schrik af, terwijl de lading appelen, enz. danig beschadigd werd. Geboren: Petronella Jacoba Cornelia Maria, d. van A. A. F. Soonius en J. H. P. de Hertogh. Gehuwd: J. Munnikhof en H. Wijtzes. Ondertrouwd: C. B. Paardekooper en A. M. F. Kragt. Overleden: M. Boode 26 j. I. de Jonge 77 j. VEUR. Geboren: Adriana Maria Martina, d van A. A. Bolleboom en M. C. van Leeu wen Adriana Maria Theresia, d. van J. A. van Beek en M. C. Brandsma. Overleden: J. Boon 73 j. A. J. Tettero 51 j. M. Tielemans-van Kampen 36 j. OEGSTGEEST. Vier arrestaties. De politie van Oegstgeest is in samen werking met die te Leiden overgegaan tot de arrestatie van de gebroeders H. B. en G. B. en de beide broers Th. J. van W. en J. C. van W., allen wonende te Voor hout. Dit kwartet heeft eenige inbraken op zijn geweten, welke den laatsten tijd te Voorhout en Oegstgeest zijn gepleegd. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer H. Kerkhoff hield onze afd. haar derde wintervergadering. Besloten werd een bijdrage te schenken voor het Mgr. Nolens-monument. Hierna is aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om „Herstel", het nieuwe verbondsblad, dat door het hoofdbestuur vanaf 1 Januari verplichtend is gesteld, ook voor de afd. Oegstgeest in te voeren. Door den voorz. wordt het voorstel nader toegelicht, waar uit blijkt, dat aanneming van dit voorstel geen geldelijke offers van de leden vraagt, maar dat het kopje koffie en de sigaar, die tot heden toe op de vergaderingen aan de leden geoffreerd werden, hierdoor verval len. Na ampele besprekingen wordt het voorstel met algemeene stemmen aange nomen. Hierna is het woord aan den heer v. d. Akker, diq zijn tweede lezing houdt over de gevaren van het Communisme. Vooraf werd de mogelijkheid besproken de tweede en derde lezing in ééne lezing te behandelen, daar inleider's avonden overbezet* zijn. Nadat hiertoe besloten was hield de heer v. d. Akker zijn tweede en slotlezing over genoemd onderwerp, waar bij aan de hand van vele voorbeelden en citaten de gevaren van het Communisme en Nat.-Socialisme overduidelijk aantoon de. Spr. drukte allen op het hart om toch vooral de kerkelijke en wereldlijke auto riteiten te gehoorzamen en te steunen en hiermede was het eind van deze leerzame lezing gekomen. Na dankwoord en rond vraag sluiting. VOORSCHOTEN. Het 25-jarig bestaan van de Eerewacht. Gisteren herdacht de eerewacht, die voor de orde zorgt in de parochiekerk tij dens de kerkelijke diensten en plechtig heden, haar 25-jarig bestaan. De eerewacht werd opgericht onder pastoorschap van den zeereerwaarden heer Thomann. Tevens her dachten vier leden der eerewacht hun 25- jarig lidmaatschap, n.l. de heeren J. Lam- boo, Jac. Parle vliet, W. van Br echt en M. G. Opdam. Des morgens naderden de le den van de jubileerende vereeniging ter H. Tafel, waarna men zich vereenigde in het R.K. Vereenigingsgebouw aan een ge meenschappelijk ontbijt. Na het ontbijt toog men ter kerke ter bijwoning van de plechtige Hoogmis, die werd opgedragen tot intentie der jubileerende vereeniging, welke werd opgedragen door den zeer eerwaarden heer P, Meyer, pastoor, ge assisteerd door Kapelaan L. Brabander en pater Fransen, Moritfortaan, van de Haag- schè Schouw als diaken en subdiaken. Na de Hoogmis had een receptie plaats in het Vereenigingsgebouw, die zich in een druk bezoek mocht verheugen. Tijdens de recep tie verleende de Harmonie „St. Laurens" hare welwillende medewerking en deed haar vroolijke tonen hooren. Na de receptie bood het Kerkbestuur de jubileerende ver eeniging een diner aan in het Vereeni gingsgebouw, waaraan mede aanzaten de Pastoor, de Kapelaan en pater Fransen. De Pastoor complimenteerde de jubileerende vereeniging met de viering van haar zil veren jubilarissen, die 25 jaar lang lid der Eerewacht zijn geweest. Spr. dankte de vereeniging voor de vele diensten door haar bewezen om de goede orde en den eerbied in Gods Huis te bewaren en sprak den wensch uit, dat de vereeniging op den ingeslagen weg moge voortgaan tot eer van God. Daarna nam onder gezellige kout het diner een aanvang, waarmede de vie ring van dit zilveren jubileum eindigde. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond afd. Voorschoten, hield onlangs haar jaar vergadering. Ondanks het koude winter weer, waren er nog vrij veel leden naar de zaal gekomen. De presidente opende de vergadering me< gebed, hetwelk gevolgd werd door een hortelijk welkomstwoord. Gelukkig dat we onzen geestel. adviseur, die reeds in het begin van het jaar ernstig ziek werd, nog mochten behouden. Zij neer w. kon echter deze vergadering niet bijwonen. De wel- eerw. heer kapelaan L. Brabander was wel tegenwoordig en sprak dan ook na het voorlezen van het jaarverslag eenige waar- deerende woorden. Bij het jaarverslag werden eveneens de verslagen van de verschillende onderafd. vermeld, o.a. de St. Lidwinaver., St. Eliz. vereen., Hulp in de Huishouding. Voor eerstgenoemde vereen, hebben ver schillende dames ijverig gewerkt. De pre sidente sprak nog een extra woord van dank tot deze ijveraarsters, eveneens aan alle leden, die door de jaarlijksche contri butie zorgen, dat er verschillende inkoo- pen konden gedaan worden. Alsook harte lijk dank aan de dames Meijer te Nijme gen, die wederom zooveel keurige pakjes voor jongens en meisjes gemaakt hebben. Deze vereeniging heeft dit jaar aan 72 ge zinnen iets kunnen geven, o.a. 3 dekens, 1 dekentje, 1234 el flanel, 550 stuks boven- en onderkleeding, kousen, enz. De St. Elisabethver. kon door de contri butie van de leden en van het geld uit de colectebussen aan 26 kraamvrouwen 812 liter melk, 336 eieren, 70 kilo vleesch en 45 aan geld geven. Na het voorlezen van de jaarverslagen had de bestuursverk. plaats. Aan de beurt van aftreden waren mej. J. Thompson en mevr. W. MeijerJuffermans. Beide da mes werden herkozen. Het kasboek werd vervolgens door 3 leden nagezien en in orde bevonden. Hierna volgde het bspreken van het Pa troonsfeest. De dag begint met een Alg. H. Communie van de leden, 's Avonds zal er een tooneelstuk uitgevoerd worden door de tooneelver. „Guido Gezelle". Tijdens de pauze werden eenige aardige prijsjes gratis onder de aanwezige leden verloot. Nadat alle punten van de agenda be handeld waren, sprak de presidente nog den wensch uit, dat er nog meer leden zich zouden opgeven voor de Euch. Sectie. Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. ROELOFARENDSVEEN Een interessant blijspel. Een interes sant blijspel in vier bedrijven werd gister avond in de St. Pancratiuszaal opgevoerd. „Haaien op de kust", heet dit spel, hetwelk op meesterlijke wijze werd gespeeld. Zel den werd er hartelijker gelachen in een stampvolle zaal. Werkelijk, sommige spe lers speelden zoo vlot en ongedwongen, als wij zelden te zien krijgen. Dat deze too- neelclub met dit stuk nog drie avonden een volle zaal zal krijgen, is te hopen. We kunnen tooneelspelers uit het district Lei den van de St. Josephs-Gezellen aanraden* bij deze spelers eens een kijkje te gaan ne men. Niemand zal er spijt van hebben. Tusschen de verschillende bedrijven speel de de vioolclub gezellige vastenavond- muziek. DE ZILK. Pastoorsbenoeming. In plaats van den zeereerw. heer P. J. de Kok, is benoemd tot pastoor der H. Hart-parochie de zeereerw. heer F. J. W. Hansen, thans pastoor te Schermerhorn. Pastoor Hansen werd geboren te Lisse in 1889, priester gewijd in 1914 en was ach tereenvolgens werkzaam als kapelaan te Amsterdam en Middelburg en als rector te Bergen, Poeldijk en Vlaardingen. In 1933 volgde zijn benoeming tot pastoor te Schermerhorn (dekenaat Purmerend). Kerkmeester. Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is de heer H. M. van Haaster alhier benoemd tot kexkmeester, zulks in verband met het overlijden van wijlen J. van Haaster, vader van den nieuwbenoemde, die kerkmeester dezer pa rochie was. Meisje aangereden. Op den Zilker- duinweg is Zondagmiddag een dochtertje van den heer v. B. aangereden door een luxe auto, bestuurd door den heer K. uit Noordwijk, op het moment dat het meisje den weg plotseling overstak. De jeugdige wielrijdster werd door een der bumbers geschept en terzijde van den weg gewor pen. Het meisje brak een der beenen en bekwam verschillende wonden. Dr. Wös- ten van Noordwykerhout was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Den bestuurder van de auto, die alles deed om een aanrijding te voorkomen, treft vermoedelijk geen schuld. De gemeentepo litie was- ter plaatse en stelde een onder zoek naar de schuldvraag in. SLIM Jeolzre goede optqjpsj- orvUanxfi een prijs vïiXÓLroricIjzr f.5000 aan geblpryxtin ZOETERMEER. Pluimveevereeniging. In het vergader lokaal van café „Ons Genoegen" alhier, hield de pluimveevereeniging „Door Ver edeling Verbetering" -en ledenvergadering naar aanleiding van de laatstgehouden ten toonstelling. Door den voorzitter, den heer J. C. Swart, werd een welkomstwoord gespro ken, waarna de tentoonstellingssecretaris, de heer C. M. van der Graaf, gelegenheid kreeg de notulen voor te lezen, die onver anderd werden vastgesteld. Hierna werd door den heer C. M. van der Graaf verslag uitgebracht van den fi- nancieelen toestand van de gehouden ten toonstelling, waarbij met genoegen kon worden geconstateerd, dat er nog een ba tig saldo was. Vervolgens werd door den tentoonstellingssecretaris verslag uitge bracht van de gehouden tentoonstelling, waaruit' bleek, dat deze als geslaagd kon worden aangemerkt. Duidelijk en over zichtelijk werden de gebeurtenissen naar voren gebracht. De titularis werd door den voorzitter dank getracht voor de gedane werkzaamheden, waarbij- opgemerkt werd, dat door het werk van den heer Van der Graaf de tentoonstelling was geslaagd en wat niet verwacht was geworden, de ten toonstelling nog een batig saldo had opge leverd. Door den penningmeester, den heer P. Vogelaar, werd financieel verslag uitge bracht over het afgeloopen vereenigings- jaar 1936. Een batig saldo van 88.65 bleek aanwezig te zijn. Bij de gehouden bestuursverkiezing, we gens periodieke optreding, werd als voor zitter herkozen, de heer J. C Swart; de af tredende bestuursleden, de heeren P. Vo gelaar en C. M. van der Graaf, werden eveneens herkozen, en :i de plaats van den heer R. Kerkhoven werd door de leden aangewezen de heer T. Klos Gzn. Een uitgebreide bespreking werd gevoerd over een te houden tentoonstelling ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan der vereeniging. Besloten werd deze jubileumtentoonstel ling te organiseeren op 15, 16 en 17 Decem ber 1937. De inschrijvingskosten voor le den der vereenigingen uit omliggende ge meenten zullen gelijk zijn aan die van le den der vereeniging. Na de rondvraag, die geen bijzonderhe den opleverde,, sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering. Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorrang, 't Getuigt van weinig eer bied bij sommige weggebruikers voor 's menschen liitsten gang, dat dit voorschrift in de wet moest komen! En omdat samenwerking en beleefd heid langs den weg voor veilig ver keer onmisbaar zijn, rekent de A. N. W. B. op üw medewerking en op üw goede voorbeeld! 149 Op een vochtige, goed beschaduwde plek in den tuin I kwamen mooi opgerolde blaadjes uit. Het leek wel of ze door kinderen van de Fröbelschool zoo netjes in elkaar wa- I ren gedraaid. Dat waren jonge plantjes van de lelietjes van I dalen, kleine witte bloempjes, die heel lekker ruiken. i EN ZOON. 150. De professor liet Pietje zien hoe de wortels van deze plant zich onder de grond vertakten en steeds verder groeiden. Hier en daar waar de grond gunstig was, kwam er uit deze wortels een kopje omhoog, dat uitgroeide tot zoo'n mooi opgerold plantje.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8