NA VIER JAAR HITLER-REGIEM. HITLERS REDE IN DEN RIJKSDAG De Spaansche burgeroorlog MAANDAG 1 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 9 ZIJN VOLMACHTEN MET VIER JAAR VERLENGD. Nederlands en België's neutraliteit gegarandeerd. Rijkskanselier Hitier heeft in het deel van zijn rede, gewijd aan de buitenlandsche betrekkingen, medegedeeld, dat de Duitsche regeering aan de regeeringen van Bel- giëen Nederland heeft te kennen gegeven, dat zij de neutraliteit dezer lan den onder alle omstandigheden volstrekt wil garandeeren. Voorts heeft Hitier het verwijt afgewezen, dat Duitschland's sympathie met het na tionale Spanje, voortvloeide uit zijn begee rte naar de koloniën van Spanje. De rijks kanselier liet daarop woordelijk volgen: „Duitschland heeft tegenover landen, die het geen koloniën hebben afgenomen, ook geen koloniale eischen". De echo in het buitenland door een grondwet te bezegelen. In zijn slotzinnen gaf de Fuhrer uitdrukking aan de hoop, dat de almachtige God, hem den vrede moge schenken om het geweldige werk in hem te kunnen voltooien. Zinspeling op Spanje, en Marokko. MEN IS OVER 'T ALGEMEEN TELEURGESTELD. De reactie in Engeland. De rede van Hitler is te laat ontvangen j cm nog Zaterdag in de groote Engelsche kranten besproken te kunnen worden. De Sunday Times" en de „Observer" geven alleen een eersten indruk weer. Beide bla den zijn van oordeel dat de Führer niet duidelijk genoeg was in het uiteenzetten van zijn practische bedoelingen tot het be vorderen van den vrede. Men erkent in Engeland zonder twijfel, dat de toon der verklaringen in het alge meen gematigder is dan gewoonlijk en dat uit het gevolg is van een streven om de Duitsche zaak op een meer gematigde, meer rationeele wijze voor te stellen. Doch hier schijnt de bijdrage tot de oplossing der Europeesche vraagstukken op te hou den. Wat betreft de door Hitier gegeven ver zekeringen, die uit de zinsneden kunnen worden opgemaakt, zooals die ten aanzien van de „verrassingen", betreurt men het, in den tekst geen enkele duidelijke uit- I drukking, noch eenigerlei practische for muleering aan te treffen. Voorts houden de verklaringen van Hitier geen enkele be lofte in eener bijdrage tot beperking der bewapening. In het kort schijnt men te Londen van meening te zijn, dat de rede van Hitler in hoofdzaak in 'gematigden vorm een aantal békende argumenten heeft herhaald, zon- Het Havasbureau vermeldt de passage, waarin Hitier zinspeelde op de Marokkaan- sche aangelegenheid en het volgende ver- ^er L0nden en Parijs aanknoopingspunten klaarde: „Van die geschiedenis in Marok ko is geen woord waar. Dank zij de loyau- teit van een buitenlandsch minister heeft men de waarheid kunnen vaststellen, maar het zou kunnen, dat in een analoog geval de waarheid niet kon worden achterhaald". Hitier ontkende formeel, dat Duitschland in Spanje andere belangen heeft dan die welke Eden in zijn rede erkende. Men heeft beweerd, dat Duitschland koloniale eischen verbergt achter zijn sympathie voor het nationalistische Spanje, maar Duitschland stelt geen enkelen kolonialen eisch tegenover landen, welke hem geen koloniën hebben afgenomen. DE VOLMACHTEN VERLEEND. De Rijksdag heeft, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, de volmachten van de Rijkswet van 24 Maart 1933 voor het eerste vierjarenplan verlengd voor den duur van wederom vier jaren met het oog op de succesrijke ten uitvoerlegging van het nieuwe vierjarenplan. DE BETEEKENIS VAN HITLER S VERKLARING BETREFFENDE DE RIJKSBANK. Naar verluidt beteekent de verklaring van Hitier, dat hij de Rijksbank weer vol ledig onder de souvereiniteit van de regee ring van het rijk stelt, het vervallen van de laatste internationale banden voor de j Bankwet. Deze banden bestonden tot dusverre in j zoo ver als zekere voorschriften van de Bankwet niet zonder een internationale 1 procedure gewijzigd konden worden. Voorts was de Rijksbankpresident wettig verplicht lid te zijn' van de Bank voor In- ternationale Betalingen. Door de verkla- j ring van Hitier neemt Duitschland ook op dit gebied de wetgevende souvereiniteit weer in eigen handen. DE SLOTREDE VAN GOERING. Proces in Moskou ter sprake. In zijn redevoering, waarmede de ver gadering van den Rijksdag in de Kroll- opera Zaterdag besloten werd, sprak de voorzitter, Hermann Goering o.a. over het proces te Moskou tegen de Trotzkisten. Goering sprak als volgt: Wanneer in dit proces beweerd wordt, dat een verant- te bieden voor ernstige onderhandelingen over de hangende vraagstukken. De door Baldwin gesteunde conservatieve candidaat bij de tusschentijdsche verkie zingen. in St. Pancras, Ferris, heeft ten aanzien van de door Hitier uitgesproken Duitsche koloniale eischen verklaard: „Ik ben tegenstander van afstand van welk deel ook van het Britsche rijk en ik ben er zeker van, dat de regeering nooit een onzer koloniën aan Duitschland of eenig ander land zal afstaan". Wat de Fransche pers ervan zegt. In zijn commentaar op Hitler's rede schrijft de „Ami du Peuple" dat de rede geheel negatief was. De rede verwerpt de bases voor onderhandelen, welke door Eden en Blum zijn voorgesteld. Duitschland wordt in een autarchie gehouden, het offert alles op aan zijn droom van almacht. „Excelsior" schrijft dat de rede niets nieuws bracht; het eenig lichtgevende punt is de. passage over Spanje. „Le Populaire" is van meening, dat de rede van Hitier het gevaar voor een na- bijen oorlog heeft verminderd, doch geen garantie heeft gegeven voor een definitieve organisatie van den vrede. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat het antwoord van Hitier aan Eden en Blum negatief was. De Führer eischt de koloniën, welke in 1918 zijn afgestaan, weer op, doch hij verwerpt de regeling in Europa. Hij biedt tweezijdige verdragen aan, zonder garantie van een systeem van wederkeeri- gen bijstand tegen een eventueelen aan valler. De „Petit Journal" is van oordeel, dat de rede van Hitier weinig verandering heeft gebracht. De voornaamste punten van wrijving blijven bestaan, al moet men zich verheugen over den wensch naar samen werking, welke de Fünrer te kennen heeft gegeven. De Belgische meening. Katholieke „Vingtième Siècle" De schrijft, dat indien de woorden van den Führer inzake de onafhankelijkheid van België moeten worden opgevat als een streng doorgevoerde onafhankelijkheid van België ten aanzien van al zijn buren, de openbare meening in België hiermede ac- coord kan gaan, doch er kan geen sprake van zijn, dat België een passieve houding zal aannemen ten aanzien van de proble men van West-Europa. De socialistische „Peuple" noemt de woordelijke minister van het Duitsche rijk j rede van den Führer nog minder zeggend persoonlijk met den heer Trotzki onder handeld heeft, dan lachen niet alleen wij daarover, maar de geheele wereld, want het is niet noodig uiteen te zetten, dat noch een verantwoordelijk minister, noch een zijner afgezanten of zelfs een enkele be wuste Duitsche man met den heer Trotzki een gesprek zou aanknoopen. Nooit heeft zich voor een dergelijk doeleinde een vlieg tuig naar Noorwegen begeven. Als een tweede voorbeeld hoe men, naar Goerings meening, Duitschland tracht te krenken, zinspeelde hij op de toekenning van den Nobel-vredes-prijs aan Ossietzky. „Dat men aan een landverrader, een met tuchthuis bestraft individu, een prijs voor den vrede toekent, is niet alleen voor Duitschland beschamend, maar belachelijk voor degenen die dit gedaan hebben. Dit is de reden, waarom de Fuehrer het decreet heeft uit gevaardigd over de stichting van een Duit- schen nationalen prijs". Ten slotte bracht Goering aan Hitler dank van het Duitsche volk voor zijn werk over. ALLE MINISTERS THANS PARTIJ LEDEN. dan zijn voorgaande proclamaties. Er niets veranderd. Overigens meent men in offcieuze krin- gen te Brussel, dat de woorden van Hitier i betreffende de koloniën en zijn voorwaar den voor een organisatie van den vrede voor de Belgische staatslieden even zoo veel vraagteekens vormen, waardoor dui delijk de tegenstelling tusschen de Fran sche en Engelsche regeeringen en Duitsch land blijkt. Genève is teleurgesteld. De redevoering van Hitler is te Genève met uiterste reserve ontvangen. Over het algemeen betreurt men den polemischen toon en gevoelt men een werkelijke teleur stelling. De algemeene opvatting wordt als volgt samengevat: Ondanks zijn betoog ten gunste van den vrede heeft de rij ksKanselier de zaak, die hij zegt te verdedigen, geen stap verder ge bracht. Ook teleurstelling in Washington. De redevoering van Rijks kanselier Hitier Nadat Rijkskanselier Hitler in zijn rede voering, Zaterdagmiddag in het gebouw der Kroll-opera tijdens de zitting van den Rijksdag uitgesproken, een overzicht had gegeven van hetgeen in de vier afgeloopen jaren was gepresteerd wij hebben dat gedeelte reeds in ons Zaterdag-nummer ge publiceerd zette de Führer in het tweede deel van zijn rede zijn standpunt uiteen ten aanzien van de problemen en taken, welker belang voor „ons en de wereld, welke ons omringt" duidelijk moeten zijn om een betere samenleving te verwezen lijken. De rassen-theorie. Hij zeide o.a. dat het nationaal-socialisme in plaats van het liberale begrip van het individu en van het Marxistisch begrip van de menschneid het rasechte en met den bodem verbonden volk geplaatst heeft." Wij hebben niet het recht te oordeelen over de vraag, waarom God de rassen ge- schaperf heeft, doch slechts te erkennen, dat zij gestraft worden, welke hun schep ping miskennen. Zooals de erkenning van den loop der aarde om de zon leidde tot een geheel nieuw begrip van het aigemeene beeld der wereld, zoo zal zich uit de bloed- en ras senleer van de nationaal-socialistische be weging een wijziging in het begrip en daar mede in het beeld van de geschiedenis der menschelijke vergankelijkheid en haar toekomst vormen. Dit zal niet tot een ver vreemding tusschen de volken, doch in tegendeel voor de eerste maal tot een wer kelijk wederzijdsch begrip leiden. Dit zal echter tegelijkertijd ook verhinderen, dat het Joodsche volk onder het masker van rechtschapen wereldburger alle andere volkeren innerlijk bederft en daardoor tracht te overheerschen. De leider hield zich vervolgens bezig met de overwinning van aeze idee op elk ge bied van het Duitsche staatkundige leven, dat in de plaats van de parlementair-demo cratische wanorde(een regiem van orde, discipline en daden stichtte, zooals het in Duitschland in een dergelijke gesloten een heid en alles omvattende macht nog nim mer bestond. Democratie. De leider verklaarde verder: Men spreekt van democratieën en dictaturen en heeft zelfs nog niet begrepen, dat zich in dit land een omwenteling heeft voltrokken, welker resultaat, wanneer democratie in derdaad nog beteekenis zal hebben, in den hoogsten zin van het woord democratisch is te beschouwen. Hij constateerde, dat in Duitschland thans slechts één drager van de souvereiniteit be staat, n.l. het volk zelf. De wil van het volk vindt zijn uitdrukking in de partij als politieke organisatie van het volk. Er bestaan dienovereenkomstig dan ook slechts enkele wetgevers en slechts één bestuur van uitvoering De Führer schilderde vervolgens de ver warringen, welke hij vier jaar geleden op de verschillende gebieden van het Duit sche leven aantrof, vooral op het gebied der volkshuishouding en hare overwinning door de schepping der volksgemeenschap. De stelselmatige leiding van onze volks huishouding vindt thans haar geweldigste uitdrukking in de opstelling van het vier jarenplan. De buitenlandsche politiek. Vervolgens besprak de Führer de buiten landsche politiek en hij verklaarde o.a.: de inwendige ordening van het Duitsche volk verschafte mij gelegenheid het Duitsche leger weder op te bouwen en uit beide factoren ontstond de mogelijkheid de boei en te slaken, welke wij als het diepste schandmerk gevoelden, dat ooit een volk was opgelegd. Mijn verklaringen hierover kunnen kort zijn: 1. Het herstel van het Duitsche rechts gelijkheid was een gebeurtenis welke uitsluitend Duitschland betrof. Hiermede hebben wij geen volk iets ontnomen en geen volk eenig leed berokkend. 2. Ik verkondig, dat ik in den zin van het herstel der Duitsche rechtsgelijkheid de bank haar vorig karakter zal ontnemen en onvoorwaardelijk onder de bevoegdheid van het Rijk zal plaatsen. 3. Ik verklaar hiermede, dat hierdoor Duitsche Reichsbahn en de Duitsche Rijks dat deel van net verdrag van Versailles zijn natuurlijke oplossing gevonden heeft, aat ons volk de rechtsgelijkheid ontnam en het tot een minderwaardig volk degra deerde. 4. Ik trek daarmede echter vooral op de plechtigste wijze de Duitsche onderteeke- ning terug van de verklaring welke inder tijd van een zwakke regeering tegen haar beter weten is afgeperst, dat Duitschland de schuld draagt aan den oorlog. Dit herstel van den eer van ons volk, welke uiterlijk zijn meest zichtbare uit drukking vond in de invoering van den dienstplicht, het oprichten van een nieuw luchtwapen, het herstel van de Duitsche marine, en de herbezetting van het Rijn land door onze troepen, was de moeilijk ste en gedurfdste taak en arbeid van mijn leven. De tijd der z.g. verrassingen is thans gesloten. Als gelijkgerech tigde staat zal Duitschland, zich bewust van zijn taak in Europa, op loyale wijze medewerken aan de oplossing der vraagstukken welke ons en de andere landen, bezig houden. Garantie voor Nederland en België. In aansluiting hierop, ging de Fuehrer in op de rede van Eden en zeide hij, dat Duitschland niet geïsoleerd wil zien en zich niet geisoleerd voelt. De vroegere spanningen zijn door een aantal overeen komsten uit den weg geruimd, waarmede een bijdrage is geleverd tot een verbete ring der Europeesche toestanden. Hitier somde daarna de met verschillende landen gesloten accoorden op. Steeds weer heeft Duitschland verzekerd, zoo verklaarde hij, dat er b.v. met Frankrijk in het ge heel geen menschelijk denkbaar geschilpunt kan bestaan. De Duit sche regeering heeft verder aan België en Nederland verze kerd, dat zij bereid is, deze lan den steeds als onaantastbare neu trale gebieden te erkennen en als zoodanig te waarborgen. Op economisch gebied streeft het Duit sche volk naar een levendiger uitwisseling van goederen met zijn nabuurlanden. De koloniën. Het Duitsche volk, zoo vervolgde Hitier, heeft zich eens een koloniaal rijk opge bouwd zonder iemand te berooven en zon der een verdrag te schenden. Het heeft dit gedaan, zonder oorlog te voeren. Dit ko loniale rijk is aan Duitschland ontnomen. De gronden, waarmede thans getracht wordt deze ontneming goed te praten, zijn niet steekhoudend. De eisch naar koloniën in een zoo dicht bezet land als Duitsch land, zal steeds als iets van zelf sprekends weer naar voren komen. Als mogelijke wegen om tot een werke- lijken toestand van vrede te geraken noem de Hitier de volgende: 1. De inwendige stabiliteit en ordening van alle landen. 2. De wederzijdsche eerbiediging der levensvoorwaarden van den ander. 3. Reorganisatie van den Volkenbond tot een evolutionair orgaan. 4. Absolute rechtsgelijkheid. 5. Beschouwing der bewapeningskwestie in haar geheel. 6. Verdelging der onverantwoordelijke internationale bronvergiftigers en waar- heidsvervalschers. Uitbreiding groote steden. Ten slotte wees Hitier op de beteekenis, welke de behandeling der nationale min derheden voor een ontspanning tusschen de staten bezit, om tot besluit van zijn toe spraak, welke meer dan twee uren in be slag nam, een blik vooruit te werpen, waarbij hij het plan tot uitbreiding van eenige groote steden aankondigde, o.a. van Berlijn als rijkshoofdstad, van Muenchen als hoofdstad der nat. socialistische bewe ging, van Neurenberg, als stad der rijks partijdagen en van Hamburg als handels stad. Verder zal hét tot de taak der toe komst behooren, aldus Hitier, het werke lijk leven van ons volk, zooals het zich nu in staatkundigen vorm ontwikkeld heeft, De kabinetszitting, volgend op de Rijks dagzitting, had een feestelijk karakter op grond van den vierden verjaardag van het aan het bewind komen van het kabinet- Hitier. De rijkskanselier sprak een korte rede uit en voltrok persoonlijk het opne men in de N.S.D.A.P. van die leden van het kabinet, die nog niet tot de partij be hoorden. Hij overhandigde hun het gou den partij-insigne, dat het hoogste eere- teeken der beweging is. Dit insigne is te vens overhandigd aan generaal von Fritsch, admiraal generaal Êaeder, en aan de staatssecretarissen dr. Meissner, dr. Lam- mers, Funk, Koerner en Milch. De redevoering van Hitler is een teleur stelling voor het meer en deel der officieuze kringen te Washington, die hoopten, dat deze redevoering voor den rijkskanselier een gelegenheid zou zijn een geruststellend gebaar te doen, dat de naburige volkeren in staat zou stellen de taak ter hand te nemen van het economisch herstel in Europa, zonder te vreezen, dat hun pogin gen afgeleid zouden worden ten profijte van de Duitsche politieke ambities. Het feit, dat Hitier de oude Duitsche koloniën opeischt, wordt beschouwd als een voor waarde, die een overeenstemming tusschen Duitschland en Groot-Brittanje practisch onmogelijk maakt. Eveneens is men van meening, dat Hitier, door zijn argumen tatie tegen Sovjet-Rusland te hervatten, den weg schijnt te versperren voor ieder Europeesch accoord, dat de Oostelijke lan den zou omvatten. Russisch commentaar. Het Russische dagblad „Isvestia" schrijft: „Engeland en Frankrijk hebben Duitsch land de hand toegestoken, maar deze bleef in de lucht hangen. De kern van de zaak ligt hierin, dat, ofschoon de Europeesche vrede er inderdaad van afhankelijk is of door collectieve pogingen het gelukken zal, de fascistische aanvallers tot staan te bren gen vóór zij de wereld in een catastrophe hebben verwikkeld, de weg, dien Engeland en Frankrijk gekozen hebben, de weg van lokken en vermanen van Duitschland, geenszins vermag te leiden tot het ge- wenschte doel. Zoolang zij de agressieve fascistische daden met woorden, en boven dien nog met niet al te duidelijke en drin gende, beantwoorden, zoolang zal de hoop op inzicht van den kant van Hitier onvermijdelijk teleurstelling met zich mede brengen." NOBEL-COMMISSIE OVER HITLER'S BESLUIT. Naar aanleiding van het decreet van Hit- Ier, waarbij het voortaan aan alle Duit- tchers verboden is den Nobelprijs aan te nemen, hebben verscheiden journalisten een aantal leden van de Nobel-commissie geïnterviewd. Allen betreuren het ten zeerste dat Hit- Ier tot zulk een maatregel is overgegaan, omdat h.i. een dergelijk besluit volkomen ongemotiveerd is. Professor Siegbahn, de directeur van de afdeeling natuurwetenschappen, verklaar de o.a.: „Dit Duitsche decreet zal het onder werp moeten uitmaken van ernstige be raadslagingen; het Duitsche rijk kan wel aan zijn onderdanen verbieden den Nobel prijs aan te nemen, maar kan toch de Nobel-commissie niet verbieden, hun den prijs toe te kennen". Professor Holmgren, een bekend medicus, noemt 't decreet van Hitier „een niéuw be wijs van fanatiek nationalisme" en voegt daaraan toe, dat het geld geen internatio naal prestige of internationalen prijs kan vervangen. „Het is ons volmaakt onver schillig", aldus deze professor, „of de Duit- schers den Nobelprijs weigeren. Des te er ger is het voor de Duitschers zelf". Mislukte tegenaanval der nationalisten. De raad voor verdediging van Madrid deelde Zaterdagmiddag om twaalf uur mede: Een hevige tegenaanval der opstan delingen, ten doel hebbende de stellingen in het park de la Moncloa, welke door de regeeringstroepen de laatste dagen zijn be zet, te heroveren, is totaal mislukt. Na drie uren moest de vijand met zeer zware ver liezen de aftocht blazen. De rechtschen lijden zware verliezen bij Aranjuez. Zaterdagavond deelde men te Madrid mede, dat de nationalisten in den strijd bij Aranjuez een duizendtal dooden en ge wonden hebben verloren. Hoewel de actie van ae regeeringstroepen geheim wordt gehouden, toonde een kort bezoek aan het front, dat de verdedigings kracht aan dit gedeelte van het front even sterk is als ten Westen van Madrid. In Aranjuez zelf is het leven normaal. BEVESTIGING VAN DE BEZETTING VAN SPAANSCH GUINEA. Een tiental ambtenaren der regeering van Madrid, die uit Spaansch Guinea in Bordeaux zijn aangekomen, bevestigen, dat deze kolonie zonder tegenstand is bezet door de troepen en ambtenaren der regee ring van Burgos. De ambtenaren der regeering van Ma drid zijn naar Fransch gebied uitgeweken en wachten om naar Europa terug te keeren. HET CONTROLESYSTEEM NIET AANVAARDBAAR. Officieuze kringen te Valencia zijn van meening, dat het controle-systeem, zooals dit ontworpen is door het Londensche comité, niet zou kunnen worden aanvaard door de Spaansche regeering. Zij verklaren, dat zij niet kunnen begrijpen, waarom Rus land uitgesloten is van de mogendheden, cie de controle op zich zouden moeten nemen en zij vinden, dat het nuttig zou zijn deze kwestie te herzien. .DREIGENDE TERECHTSTELLING De Nederlandsche Hispanist dr. J. Brou wer meldt ons het volgende: Heden gewerd mij namens het ministerie van buitenlandsche zaken te Valencia het bericht, dat prof. Leopoldo Alas, rector van de universiteit te Oviedo en een zeer be kend jurist, zoon van wijlen den beroem den schrijver van denzelfden naam, ter dood veroordeeld is in Oviedo door de op standelingen vanwege zijn „behoudende" republikeinsche denkbeelden. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Valencia en de Spaansche legatie te s-Gravenhage verzoeken dringend, alle medewerking en medeleving van Neder landsche hoogleeraren en andere intellec- tueelen om middelen te bedenken ter voor koming, dat deze uiterst verdienstelijke man zal worden terechtgesteld.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5