NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het ijs vraagt telkenjare offers 28ste Jaargang MAANDAG 1 FEBRUARI 1937 No. 8637 Sk £eid&eHeSoii/&Mit IF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ?oornitbeta!iog: V oor Leider 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijg Laar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 GEEN VERRASSINGEN MEER Hitlers rede in den Rijksdag Geen perspectieven geopend Hitier heeft gesproken. Zijn rede in den Rijksdag op den 30sten Januari was tegemoet gezien als een ge beurtenis van den eersten rang en men wachtte op een verlossend woord in de haast ondraaglijke spanningen van onzen, aan problemen zoo rijken tijd. Op enkele kleinere uitzonderingen na zijn verrassingen echter uitgebleven, het verlossende woord is niet gesproken. Het tijdperk der verrassingen is voorbij, zeide de Führer. Wij kunnen thans terugzien op Hitiers rede en den inhoud ervan wegen op onze hand. En dan moet geconstateerd worden, dat de inhoud niet zoo zwaar weegt als was verwacht. Hitier heeft na vier jaren bewind met onbeperkte volmachten, met een volkomen gelijkgeschakeld bestuursapparaat, zonder eenige oppositie-mogelijkheid, voor het Duitsche volk rekenschap afgelegd van de resultaten. Het was van zijn standpunt uit bekeken, begrijpelijk, dat hij alles wg,t in die jaren bereikt is op de eerste plaats het slaken van de boeien van het Vredes verdrag van Versailles en de onderdruk king van het bolsjewistische gevaar naar voren schoof. Het zou de vraag ge weest zijn, of een ander regiem niet soort gelijke of misschien nog betere resultaten (bijv. betere economische resultaten) be reikt zou hebben, maar daarover valt nu eenmaal niet te twisten. Het nationaal- socialisme heeft voor het Duitsche volk successen weten te boeken en het is Hitier niet euvel te duiden, dat hij deze op zijn creditzijde schrijft. Maar rekenschap ge ven, is niet alleen vermelden, wat op de creditzijde staat, maar ook wat prijkt op de debet-zijde. Hierover werd met geen woord gerept. Toen de Führer zijn over zicht gaf van de afgeloopen jaren, herken den wij den volksredenaar, wiens methode steeds geweest is, het werk van zijn voor gangers en tegenstanders zoo zwart moge lijk af te schilderen en van eigen werk al leen de lichtzijden te laten zien. Daarin was niets nieuws. Wij hoorden Hitier oude thema's bespe len, zooals de rassentheorie, de theorie van „Blut und Boden", die feitelijk niets an ders is dan het felste anti-semietisme en welke theorie hij tot grondslag procla meerde van het nationaal-socialisme. Maar wij luisterden tevergeefs naar een nieuw geluid inzake het probleem van Kerk en Staat. „Blut und Boden" is de nieuwe godsdienst van het Duitsche volk; over den strijd van de Katholieke en Protes- tantsche Kerken geen woord. Het tijdperk van verrassingen, ook der blijde verrassingen, is afgesloten; wij be hoeven ons geen illusies meer te maken. Overigens zijn ook andere verwachtin gen onvervuld gebleven. De rijksdag is niet afgeschaft, zooals men dacht, noch is aan Hitier een onbeperkte volmacht voor het leven gegeven, slechts zijn de laatste resten van het Vredesverdrag van Ver sailles overboord gegooid, n.l. de bepalin gen omtrent de Rijksspoorwegen en de Rijksbank. Wij zijn nimmer bewonderaars van dat Vredesverdrag geweest en als Hit- Ier thans de erkenning van Duitschlands schuld aan den oorlog (de grondslag van het vredesverdrag) plechtig intrekt en de laatste nog geldende bepalingen in de prullenmand deponeert, deert ons dat weinig. Duitschland is een gelijkberechtig de mogendheid geworden en het is goed, dat dit zoo is, al hadden wij een minder provoceerenden weg om tot dit doel te geraken, verkieslijker geacht. Wij moeten ons evenwel bij de realiteit neerleggen. Thans wil Duitschland zijn plaats als Europeesche mogendheid innemen. Wat beteekent deze passage? Wenscht Duitsch land thans met de andere leidende mo gendheden samen te werken tot het be vestigen van den vrede in Europa? On danks alle vredelievende verzekeringen kunnen wij nog weinig perspectief ontdek ken in Hitiers rede. Hij heeft Zaterdag verzekerd, bereid te zijn de neutraliteit van Nederland en België te garandeeren Over deze bereidwilligheid kunnen wij niet anders doen dan ons van harte ver heugen, maar wij hadden zoo gaarne meer gehoord, n.l. eenig perspectief in de sa menwerking met Engeland en Frankrijk om te geraken tot een oplossing van de groote problemen. Duitschland wil echter zijn eigen weg gaan en wijst elk systeem van collectieve veiligheid, waarbij ook Rusland betrokken is, van de hand. Hiermede handhaaft Hitier de tegenstelling speciaal met Frankrijk. Voorts heeft de Führer te verstaan ge- VHoe het „Leids Arbeidersblad" voorlicht „De dictatuur voert ons terug tot de barbaarsheid der middeleeuwen" aldus constateert een schrijver in het „Leids Ar beidersblad"! Deze socialistische schrijver veroorlooft zich aldus een stempel te zet ten op de middeleeuwen, welk tijdperk hij waarschijnlijk heeft leeren kennen uit een of ander brochuurtje. Wie de middeleeuwen kent, wie de ge schiedenis der middeleeuwen eenigermate heeft bestudeerd, zal dat tijdperk der ge schiedenis niet beschouwen als een perio de zonder verkeerde en zeer verkeerde toestanden. Die waren er.... óók toen! Maar hij zal er geen oogenblik over den ken, om de middeleeuwen aldus te betite len, om te spreken over: de barbaarsch- heid der middeleeuwen integendeel. Wie objectief en eerlijk wil zijn, zal móeten erkennen, dat er in onzen tijd, in onze be schaving veel en véél meer barbaarsch- heden geschieden, dan in den tijd der middeleeuwen. De middeleeuwen zullen zich zelfs niet hebben kunnen voorstellen bafbaarsch- heen, waaraanons geslacht schijnt ge wend geraakt te zijn! Maar.... door de middeleeuwen te be schimpen, meent men de Katholieken, de Katholieke Kerk te kunnen treffenIs dat de bedoeling van den schrijver? Wij zouden gaarne willen aannemen, dat zulks niet het geval is. Maar dat wordt ons te moeilijk gemaakt, als wij in hetzelfde nummer in genoemd blad (van den zelfden schrijver?) in een artikel, getiteld „Ver draagzaamheid!" (het uitroepteeken is van den schrijver) uitdrukkingen lezen als: „wraakgevoelens bij de volgelingen der Katholieke Kerk", „de verderfelijke half slachtigheid van Kerk en Staatspartij" als in dat artikelgewaarschuwd wordt voor „de kath. winkelstand"!! Om deze waarschuwing, die onver draagzaamheid moet kweeken, te motivee- ren, kan de schrijver geen enkel geen enkel feit aanhalen, geen enkele daad van onverdraagzaamheid van onzen katholiek georganiseerden middenstand. Deze katholieke middenstand is princi pieel; maar onzê katholieke princiepen lei den geenszins tot een, in onze gemeng de samenleving hatelijke, onverdraagzaam heid! Nu wy toch een en ander opmerken naar aanleiding van den inhoud van het „Leids Arbeidersblad", willen wij gaarne nog een vraag stellen. In dat artikel „Verdraagzaamheid!" le zen we: wij willen „verdraagzaamheid je gens alle politieke partijen, jegens elke godsdienstige richting, jegens alle men- schen. Uitgezonderd hiervan is natuurlijk de richting van het fascisme". Uitgezonderd is het fascisme. En niet het communisme? Wij houden ons aanbevolen voor een antwoord op deze vraag. geven, dat Duitschland zal blijven aan dringen op teruggave zijner koloniën. Het wil zijn eigen koloniën terug en niet die van andere landen, die nimmer Duitsche koloniën hebben ingepikt. Dit is een steen in de tuin van Engeland, dat daarop reeds heeft gereageerd met een weigering om (thans) Engelsch grondgebied af te staan. Aldus heeft Hitier de tegenstellingen tusschen Duitschland eenerzijds en Frank rijk en Engeland anderzijds nog eens aan gedikt en daartegenover staat geen enkele aanduiding van eenige tegemoetkoming. Evenals alle Europeesche staatslieden heeft Hitler* zijn vredeswil betuigd en daarop doelend zeide de Fransche minis ter Delbos gisteren, dat het doel van het Duitsche staatsbeleid dus hetzelfde is als van het staatsbeleid van Frankrijk en En geland, maar dat de middelen om tot dat doel te geraken verschillend waren. Del- bos meende, dat het niet onmogelijk moest zijn om op dit punt tot overeenstemming te komen. Laten wij het hopen; maar een aanknoopingspunt, waaraan wij deze hoop kunnen vasthaken, vinden wij in Hitiers rede van Zaterdag" niet. De algemeene indruk van de rede in het buitenland is teleurstelling; wij zijn even wijs gebleven als wij vóór dien tijd waren. Het tijdperk der verrassingen is voorbij. NEGEN KINDEREN VONDEN EEN VREESE- LIJKEN DOOD. Het ijs vraagt telken jare slachtoffers, gewoonlijk reeds wanneer het nog niet sterk genoeg is, maar meermalen ook wan neer de dooi is ingetreden en het bevroren wateroppervlak niet sterk genoeg meer is om menschenlast te dragen. Zoo vielen Zaterdag en gisteren weer verschillende levens het ijs ten slachtoffer, allemaal kinderen, waaronder zeven uit drie gezinnen. DRIE BROERTJES VERDRONKEN. In de buurtschap Herculo der gemeente Zwollekerspel zijn gistermorgen omstreeks elf uur drie zoontjes van de familie Cuper aldaar, resp. elf, negen en acht jaar, door- het ijs gezakt en verdronken. De kinderen hadden zich op een der kol ken achter den IJsseldijk gewaagd. Ten gevolge van den dooi was het ijs daar ech ter reeds te broos geworden om hun ge wicht te dragen, met het gevolg, dat zij er door zijn gezakt en alle drie om het leven zijn gekomen. Nader vernemen wij de volgende bijzon derheden: De drie kinderen bevonden zich op het ys van de kolk, waar des zomers het kristal-bad is gevestigd. Zij vermaakten zich met het vangeü van waterhoentjes. Plotseling brak het ijs* op de plek, waar de elfjarige Johan en de-negenjarige Hendrik stonden. Toen de achtjarige Marinus zag wat er gebeurde, schoot hij zyn broertjes te hulp, doch dezen trokken in hun angst Marinus het water in. Op den walkant stond een vierde broertje en een jongetje van zes jaar, dat onmiddellijk hulp ging halen. Hy liep naar buren, die er na drie kwartier in slaagden de kinderen op te halen. De levensgeesten waren op dat mo ment evenwel reeds geweken. Niettemin heeft een ontboden geneesheer nog gerui- men tijd kunstmatige ademhaling toege past. De slachtoffertjes zijn de drie oudste kinderen van den jachtopziener Cuper. De deelneming met het diepgetroffen gezin, dat nog slechts drie kinderen heeft mogen behouden, is vanzelfsprekend zeer groot. BROERTJE EN ZUSJE TE PRINCENHAGE VERDRONKEN. Op een toegevroren poel nabij Beek on der Princenhage, waren gistermiddag te half vijf vier kinderen aan het schaatsen rijden, toen het ijs plotseling bezweek en twee kinderen, een zoontje en een dochter tje van den heer A. Peemen, resp. elf en tien jaar oud, onder water verdwenen. De twee andere kinderen zijn onmiddellijk hulp gaan halen. Met behulp van een lad der hebben omwonenden de twee kinderen na ongeveer tien minuten op het droge gebracht. De levensgeesten waren toen ge weken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot der kinderen is naar de ouderlijke woning overgebracht. OOK TE OYEN VERDRONKEN EEN BROER EN ZUSJE. Een derde noodlottig ongeluk gebeurde gisteren te Oyen aan de Maas, alwaar de familie van Orsouw in rouw gedompeld werd. Hoe het ongeluk hier precies geschied is valt nog niet te zeggen. In den middag kwam een zoontje van de familie van Orsouw mededeelen, dat zijn 14-jarig briertje Martien en zijn 9-jarig zusje Carolien op een ouden zijarm van de Maas door het ijs waren gezakt en verdron ken. Men toog onmiddellijk op onderzoek uit en ontdekte inderdaad de sporen, waarheen de kinderen geloopen waren. Tenslotte wees een gat in het ijs de plek aan, waar de kinderen er vermoedelijk zijn doorge zakt en verdronken. maakt met dreggen en na korten tijd wer den de lijkjes der kinderen opgehaald. Zij hadden de schaatsen nog onder. NOG TWEE SLACHTOFFERS. Zaterdagmiddag om twee uur is de 12- jarige zoon van den heer O. te Millingen bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald. Zaterdagmiddag te kwart voor vijf zijn twee meisjes en een jongen, die op een dichtgevroren ven nabij Boxtel aan het schaatsen waren, door het ijs gezakt. Een der meisjes en de jongen konden door handreiking worden gered. Het andere meisje, de zestien-jarige S. S., werd eerst na tien minuten boven water gebracht. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het lijk is naar de ouderlijke wo ning vervoerd. STADS EERW. ZUSTER APOLLONIA. t In den ouderdom van 78 jaar is in het St. Elisabeth-Ziekenhuis alhier overleden de eerw. Zuster Apoilonia, die gedurende meer dan dertig jaar alhier verbleef. De eerw. Zuster Apoilonia (in de wereld mej. Johanna van Giersbergen) werd den 8sten Maart 1858 te Drunen geboren. Den 2en Februari 1885 trad zij in het klooster, waarop zij den 8sten Mei 1887 haar plechtige kloostergelofte deed, zoo dat zij op 8 Mei a.s. haar gouden professie- feest zou hebben herdacht. Meer dan dertig jaar geleden kwam zij werkzaam in de ziekenverpleging in het St. Elisabeth- Ziekenhuis, doch reeds ongeveer twintig jaar geleden werd zij ziekelijk en de laatste vijftien jaar was zij bedlegerig, waarbij zij nagenoeg blind was. Met volle overgave aan Gods H. Wil heeft zij haar lijden gedragen en tot op haar stervensdag, die nog betrekkelijk on verwacht kwam zij was een week te voren van de laatste H.H. Sacramenten voorzien bleef zij voor allen, die haar omringden, een voorbeeld. Heden heeft opvoudige wijze de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot plaats gehad. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den rector van het gesticht, den wel- eerw. heer R. J. J. Reynen, terwijl be halve de zusters en tal van inwonenden van het gesticht mede aanwezig waren de hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Ho- mulle, pastoor Th. Beukers en pastoor Ign. Smeets. Bij de begrafenis waren behalve genoem de eerw. heeren geestelijken ook verschil lende doktoren wederom tegenwoordig. GEVAARLIJK IJS EN GLADDE STRATEN. Drie broertjes door het ijs gezakt, doch gered. De gladde straten na den Zaterdag plot seling ingevallen dooi en het in verband daarmee nog onbetrouwbaarder geworden ijs hebben hier ter stede gelukkig geen doodelijke ongelukken veroorzaakt, doch eenige ernstige gevallen deden zich toch voor. Gistermiddag n.l. omstreeks 4 uur waag den zich de drie broretjes W. P., P. P. en G. P., resp. 10, 9 en 8 jaar oud, woonachtig in de Joubertstraat, op het gevaarlijke ijs van de breede sloot tusschen de Trans- vaalkade en de Gevangenlaan. Zij zakten er alle drie door. Hun angstgeschreeuw werd gehoord door den seinhuiswachter der Ned. Spoorwegen Arie Twigt, wonend in de Da Costastraat, die het seinhuis aan de Gevangenlaan be diende. Hij ijlde naar de plek des onheils en slaagde er in twee der drie jongens te grijpen en op den wal te brengen. In middels had zekere Joh. Rodenburg uit Den Haag, die bij familie op de Transvaal- kade op bezoek was, zich eveneens der waarts gespoed en deze slaagde er in het derde slachtoffer, den jongste der drie broertjes uit het ijs te bevrijden. De jon gen was toen bewusteloos, doch kwam spoedig bij. De E. H. D. werd onmiddellijk gewaar schuwd, doch de dokter kon bij de knapen geen letsel constateeren, zoodat het ongeluk nog goed is afgeloopen. De gladde straten eischten Zaterdagmid dag een slachtoffer. De 64-jarige mej. G. S. is omstreeks kwart voor vijf op het Rapen- Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Minister Delbos antwoordt Hitier. (2de blad). Doodvonnissen voltrokken in Rusland. (2de blad). De Japansche regeeringscrisis opgelost. (2de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). In de afgeloopen twee dagen zijn negen kinderen door het ijs gezakt en verdron ken. (1ste blad). Van de „Jonge Jacobus" is niets meer vernomen, zoodat aangenomen wordt, dat het schip vergaan is. (Gem. Ber., 2de bl.). De ijzel veroorzaakte Zaterdagavond gladde wegen, waardoor het verkeer in het geheele land stagnatie ondervond. (Gem. Ber., 2de blad). Onde vrouw te Brandwijk verbrand. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Het Ned. elftal speelde gis teren met drie invallers te Düsseldorf te gen Duitschland en slaagde erin een gelijk spel (22) te behalen, waardoor het on geslagen record in buitenlandsche wed strijden op 12 werd gebracht. (2de blad). AUTOMOBILISME: De rallye naar Mon te Carlo: Het équipe Jacobs—de Boer op de derde plaats. (2de en lste blad). WINTERSPORT: De schaatskampioen schappen te Davos en de Ned. Ski-kam pioenschappen te Arosa. (2de blad). OUDE VROUW VERBRAND. De 80-jarige echtgenoote van den heer O. Vonk te Brandwijk kwam Zaterdag middag met haar kleeren te dicht bij de kachel waardoor deze vlam vatten. Zelf heeft ze nog getracht met dekens de vlam men te dooven. Haar huisgenooten von den haar even later met ernstige brand wonden. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, in den nacht van Zaterdag op Zondag is zij aan de bekomen verwondin gen overleden. burg uitgegleden en zoodanig terecht gefco- men, dat zij den rechterpols brak. Door den E. H. D. werd zij naar het Acad. Zieken huis vervoerd. K. R. O.-TOURNEE. Blijkens een advertentie in dit nummer worden de lezers van de Leidsche Courant in de gelegenheid gesteld tegen sterk ver minderde prijzen zich een toegangsbewijs aan te schaffen voor den K.R.O.-avond, morgen in de Stadsgehoorzaal te houden. Wij hopen, dat velen onzer lezers van dit aanbod zullen profiteeren. Mochten er zijn, die reeds kaarten gekocht hebben, dan kunnen zij desgewenscht voor het meer dere geld kaarten bijkoopen. Restitutie van geld kan echter niet plaats hebben. Nu het winterweer voorbij is hopen we, dat ook vele lezers uit onze omgeving, die door de radio zoo gaarne de K.R.O. beluis teren, van dit mooie Vastenavond-aanbod gebruik zullen maken om een recht geze' ligen K.R.O.-avond in de Stadsgehoor- bij te wonen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1