Debatten over Grondwets-herziening M/wa^s ZATERDAG 30 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Nederland in den greep van storm en ijs TWEEDE KAMER Dc kleine partijen hebber zich hevig verzet tegen de nieuwe Kiesrecht-bepalingen, s jjj De heer Van den Heuvel en de Minister zetten de bedoeling der Regeering- duidelijk uiteen. s 5jiiiiiiiiiiiiii!iiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiilliilliliiiiiiiiiimiiiiiiir? VISCH DUUR. Binnenkomende opvarenden meldden bar stormweer. Hedenochtend kwamen te IJmuiden aan de markt 5 stoomtrawlers en 12 motorlog- gers. De" opvarenden meiaden bar stormweer te hebben doorgemaakt. De zee vooral in het Noorden, is erg opgeloopen. De dekken der schepen zijn met een dikke laag ijs be dekt, evenals het touwwerk in het want. De schepen hebben door het^slechte weer onvoldoende kunnen visschen. De visch is dan ook peperduur. Te Scheveningen kwam vanmorgen slechts 1 motorloggei binnen. De lading van dit schip wordt Maandag verkocht. MAN IN EEN WAK GEVONDEN Toen een aantal jongemannen uit Oud- kerk Donderdag per schaats een tochtje ondernam naar den Groninger straatweg bij Leeuwarden, ontdekten zij op korten afstand van het meer de Groote Wielen een wak, waarin iets donkers lag. Zij on derzochten het geval en nu bleek hun, dat er een mensch te water lag, die ternau wernood meer teekenen van leven gaf, meldt de „Msbd.". De kordate jongelui grepen onmiddel lijk in. Het was niet mogelijk zich naar het wak toe te begeven, want dan zouden zij het ongeluk slechts grooter hebben ge maakt. Van een visschersaak, die in de na bijheid lag. grepen ze een paar vaarboo- men en staken deze den drenkeling toe. De man was echter reeds zoo versuft, dat hij geen pogingen deed den vaarboom te grijpen. Bijna radeloos van angst, dat dit het leven van een mensch zou moeten kos ten, staken dc redders kruiselings de vaar- boomen onder het lichaam van den dren keling. Zoo waren zij in staat den jongen man beven water te halen en op het droge te trekken. In allerijl werd de drenkeling naar een nabij zijnd boerderijtje gedragen waar hij voorloopig werd behandeld. Later is een dokter uit Leeuwarden gekomen, die over brenging eerst tegen den laten avond naar Leeuwarden mogelijk achtte. De toe stand van den drenkeling was gisteren naar omstandigheden wel. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Doca/rang LASCHAPPARAAT UIT ELKAAR GESPRONGEN. Jonge man gedood. Toen de dertigjarige M. van G. te Lithoyen gisteravond bezig was zijn lasch- apparaat tegen de vorst af te dekken, vloog dit door nog niet opgehelderde oorzaak met een geweldigen slag uiteen. Van G. werd tegen den grond geslagen en liep door de in het rond vliegende brok ken zoo ernstige verwondingen op o.m. een schedelbreuk dat hij op slag dood Het loodsje, waarin het laschapparaat stond, is door_de ontploffing geheel ver woest. INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. Dader op heeterdaad betrapt. Den laatsten tijd zijn in bijkantoren van de posterijen in de Residentie verschillen de diefstallen gepleegd, waarbij groote hoe veelheden postzegels werden gestolen. Dit was voor de Haagsche politie aan leiding om vooral de gebouwen van de pos terijen met extra zorg te'bewaken en deze maatregel heeft thans succes gehad. Gister nacht n.l. werd een man gesnapt, die bezig was door middel van het verbreken van een ruit het postkantoor aan de Charlotte de Bourbonstraat binnen te dringen. Door aldaar geposteerde agenten werd hij onmiddellijk gegrepen en in verzeker de bewaring gesteld. Men meent hier met den bedrijver van meerder postzegeldief stallen te doen te hebben. Vergadering van gisteren. Vortgezet wordt ..e behandeling van de wetsontwerpen tot het in overweging ne men van voorstellen tot veiandering in de Grondwet. Aan de orde is het wetsontwerp, strek kende tot aanvulling van de bepalingen be treffende het kiesrecht. Johannes de Dooper en Herodes! De heer LINGBEEK (H.G.) bestrijdt de opvatting, dat de aanwezigheid van de kleine partijtjes schadelijk zou zijn voor het parlementaire stelsel Er is onlangs ge wezen op de vlotte werkwijze van het hui dige parlement. Dit dankt men voorname lijk aan den invloed van de kleine partijen. Men heeft de verschil'ende kleine par tijen wel eens genoemd het geweten van de groote partijen. De aanhangige voorstel len bewijzen, dat sommige menschen hun geweten wel zouden willen dichtschroeven. De bestaande verhouding der kleine par tijen tot de groote doet spreker denken aan die van Johannes den Dooper tot Herodes. Deze leefde met een vrouw, die hem niet toebehoorde, had zich dus begeven in eén gevaarlijke coalitie. (Vroolijkheid). Het zelfde gold voor de protestantsche chris telijke partijen ten aanzien van Rome. Als dit wetsontwerp wordt aangenomen is het algemeene kiesrecht nog slechts co- medie, want de groote paitijen verdeelen dan onderling de stemmen der kleine par tijen. Zocals men in Jap.-n iemand een mes thuis stuurt om harakiri te plegen, krijgt de kiezer, die op een kleine partij wil stem men, aanstonds zijn stembiljet thuis om politieke zelfmoord ie plegen. Iemand met geuzennatuur komt te goeder trouw het stemlokaal binnen om te stemmen op den man zijner keuze, doch in werkelijkheid blijkt hij te hebben gestemd op den Paus van Rome. (Gelach). De minister wil thans een „ruimen arm slag" voor een zuiverder toepassing van de evenredige vertegenwoordiging. Maar de evenredigheid is thans geheel zoek. Het gebruik van valsche gewichten is verboden, maar een tikje op de schaal kan geen kwaad, denkt men. (Vroolijkheid). Het gaat niet aan, in de Grondwet het woord evenredig te laten staan maar er iets zoo danig aan toe te voegen, dat de evenredig heid verloren gaat. Communist bestrijdt het voorstel. De heer DE VISSER (Comm.). noemt de voorgestelde maatregelen niet minder dan de aantasting van het evenredig kiesrecht, dat alle groepen van de bevolking in de ge legenheid wil stellen, haar politieke ver tegenwoordigers te kiezen. Door aanne ming van het voorstel maakt men de even redige vertegenwordigirig tot een publieke leugen. De heer VAN HOUTEN (Chr.-H.) vreest dat uit dit voorstel de weg wordt geopend voor machtsmisbruik der groote partijen en dat de oude coalitiepolitiek, die liefde voor groote beloften zonder socialen inhoud, er in versterkte mate door zal herleven. De heer COOPS (Lib.) meent.dat het een arm parlement zou zijn, waaruit de kleine partijen waren verdwenen. Haar vertegenwoordigers zeggen dikwijls dingen, die de vertegenwoordigers der groote par tijen vaak niet kunnen zeggen. En laten de groote partijen niet vergeten, dat zij ook eens klein zijn geweest. De heer VLIEGEN (S. D.) constateert, dat in de Staatscommissie over deze zaak een unanieme beslissing is genomen, hoe wel daarin ook liberaler, vertegenwqordigd waren. Daarom verbaast hem het standpunt van den heer Coops. De sociaal-democra ten zijn van meening, dat ook onder de hui dige bepalingen een practische beperking van de evenredigneid mogelijk is, zoodat in dit opzicht het voorstel eigenlijk over bodig is. In geen enkel land is men met de evenredigheid zoo ver gegaan als bij ons. Dat blijkt het gevaar van verbrokkeling in te houden. Het aanhangige voorstel richt zich niet tegen de kleine partijen en wil deze niet uitsluiten. Ware dit wel zoo. dan zou men op den steun der S.D.A.P. niet behoeven te rekenen. Het voorstel richt zich echter slechts tegen een te groote versnippering, en dat is noodzakelijk, omdat in de Kamer nu eenmaal een „working majority" aanwe zig moet zijn. Het ontwerp verdedigd. De heer VAN DEN HEUVEL (A.-R.) be toogt, dat de voorgestelde wijziging slechts ten doel heeft, de regeering te machtigen, de evenredigheid juist zoo dicht mogelijk te benaderen en daartoe de middelen te ontwerpen. Het richt zich geenszins tegen de kleine partijen. Het is niet aan te ne men. dat het huidige grondwetsartikel de bedoeling heeft, de ev nredigheid zoo wis kundig zuiver te benaderen als het geval is in het stelsel d'Hondt. De bedoeling is thans dat de wet de regeering meer ruim te laat. Het is de vraag, of men grenzen kan stel len aan het begrip evenredigheid. Zooals dit voorstel door de regeering is toege licht kan men het zonder ongerustheid aan nemen: voorloopig zal een nieuwe wijziging dan stellig niet noodig zijn. Spr. zou ech ter liever de geheele uitdrukkig „evenre dige vertegenwoordiging" uit de Grond- ~t zien verdwijnen en de geheele materie A bet kiesrecht bij de wet geregeld zien. organische samenstelling van onzen staat is gebaseerd op onze elf provinciën. Bij de samenstelling van de Eerste Kamer komt dat neg eenigszins tot uiting. Bij die van de Tweede Kamer is dit geheel verlo ren gegaan. Tegen het bestaande kiesstel sel heeft spr. verschilende grieven. Het leidt o.a tot verstarring en het machnisme er van werkt stroef. De taak van de volksvertegenwoordiging moet zoo doeltreffend mogelijk vervuld kunnen worden. De iissidenten, die om ge ringe principieele redenen de groote par tijen verlaten, moeten dezen het recht la- tgn, zich tegen versnipper ing te verzetten. Dat heeft het voordeel, dat de politieke strijd op principieele hoofdpunten wordt ge voerd en niet op onderdeelen. De kleine partijen kunnen, omdat zij geen verantwoordelijkheid dragen, een mate loos felle critiek op het regeeringsbeleid oefenen en den kiezers de onmogelijkste beloften doen. Het is onjuist, dat de kleine partijen het geweten der groote partijen zijn of hun onbetaalde rekeningen. Ook is het onjuist, wat de heer Coops zei, dat een afgevaardigde in het verband eener groote partij, niet zou kunnen ztggen wat hij op het hart had. Inderdaad zijn alle partijen een klein ge weest, maar zij zijn groot geworden onder een heel ander en veel moeilijker stelsel dan dat van thans. En de kleine partijen kunnen immers ook buiten het parlement, onder het volk zelf propaganda maken. Dit wetsontwerp kan. mits goed gebruikt een zegen voor ons volk zijn en het parle ment slechts ten goede komen. Critiek van den heer Westerman. De heer WESTERMAN (ex-nat. herst.) volstaat slechts met een protest tegen den geest van dit wetsontwerp. Hij doet dat niet uit eigenbelang. De groepen, waarmee hij zich verwant voelt, zijn het stadium der eensmanspartijen reeds lang te boven en kunnen in hun groei door dergelijke maatregelen niet belemmerd worden. Het nationaal herstel in zijn verschil lende uitingsvormen zal men er niet door tegenhouden. De heer JOEKES (Vrijz Dem.) zegt, dat de meeste der hier gehouden betoogen eigenlijk niet op hun plaats waren, omdat hier geen wijziging voor ons kiesrecht aan de orde is. doch slechts een herziening van de Grondwet, die het de regeering mogelijk moet maken, het stelsel der evenredige vertegenwoordiging te corrigeeren. Spr. acht het overigens juist, dat in de Grond wet wordt aangegeven dat een afwijking van de volstrekte evenredige vertegen woordiging mogelijk is. De vraag is slechts of deze afwijking niet te ruim zal zijn. Spr. geeft toe, dat Let thans voorgestelde ruimte laat voor een te ruime oplossing, doch kan op het oogenblik geen betere for muleering vinden. De houding van den heer Coops acht spr. verrassend, maar nog verrassender was de verklaring van den heer Wester man, dat diens rechtsgevoel beleedigd werd door het voorgestelde. Spr. heeft nooit ge merkt, dat het rechtsgevoel der groepen, waarmee deze afgevaardigde zich verwant voelt, beleedigd werd als niet elke overtui ging met wiskundige evenredigheid tot uiting kon komen. De heer ARTS (Kath. Dem.) zegt, dat waneer dit voorstel wordt aangenomen, on geveer een half millioen Nederlanders van hun kiesrecht zullen zijn beroofd. In be paalde kringen bestaat een streven, iemanr die geen lid is van de R.-K. Staatspartij uit de vakorganisaties te weren. Hetzelfde ge beurt hier met dit voorstel, dat er op ge richt is het onrecht te plegen, de kleine partijen uit het parlement te verwijderen. Spr. hoopt, dat het rechtvaardigheidsgevoel der Kamer zal spreken. De heer VAN DIS (Staatk. Ger.) noemt dit ontwerp het grofste onrecht. Waar het om gaat. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer DE WILDE, zal niet treden in de verschillende beschuldigingen, die aan het adres van de regeerirg zijn geuit. Te wei nig heeft hij gehoord, dat het er om gaat een zoo góed mogelijk parlement te krij gen. Voor we de evenredige vertegenwoor diging kregen, hadden we het districtstel sel. Beide stelsels hadden hun bezwaren. Ook nu komen de stemmen in de verschil lende deelen des lands niet voldoende tot hun recht. Spr. is in het algemeen eerder geneigd wat klein is te beschermen dan het te on derdrukken. Ook bij de groote partijen ziet spr. niet het streven, de kleine partijen te verdringen. Het kan echter plicht zijn, al te groote verbrokkeling te voorkomen. Spr. wijst de beschuldiging van slinksche methoden tot onderdrukking der kleine partijen af. Vele geestelijke leiders van ons volk, die als eenling in de Kamer zijn ge komen, zijn door hun propaganda in het land vrijwel tegen hun zin in de Kamer gedrongen: en ook thans behoeft de groot ste invloed der kleine partijen niet te lig gen in het parlement. Er is geen sprake van, dat de regeering hier de eerste stap wil doen om af te ko men van het stelsel der evenredige verte genwoordiging Juist om allen schijn daar van te vermijden, heeft zij zich beperkt tot dit voorstel. De algemeene beschouwingen zijn hier mee geëindigd. De eindstemming over het wetsontwerp wordt aangehouden. Te 5 uur wordt de vergadering gesloten. AMELAND UIT ZIJN ISOLEMENT BEVRIJD. Gistermorgen vertrok het Fokkertoestel P.H.A.E.B., een F. 7a met een accomo date van acht passagiers, van Schiphol met den heer von Weyrother, een der ge zagvoerders der K. L. M op de Amster damBatavia route in de stuurhut. Verder bevonden zieft nog vijf personen aan boord, benevens 170 kg. post. Voorts een kist gist en een koffer levensmiddelen. Von Weyrother vloog op 300 m. hoogte langs de oostkust van Noord-Holland naar Enkhuizen, van waai het grootu.deels be vroren IJsselmeer werd overgevlogen. Men had met een flinken tegenwind van meer dan 40 km. sterkte te kampen. Ten Noor den van Lemmer bevond de P.H.A.E.B. zich boven Frieschen bodem, nog steeds in lichten sneeuwstorm. Doch eenmaal het Tjeukemeer gepasseerd, waai enkele bin nenvaartschepen in hec ijs vastgevroren zaten, klaarde het weer evan op. Op Eelde, het vliegveld van Groningen, werd de komst van het K. L. M.-vliegtuig reeds met veel belangstelling verbeid. De hall van het stationsgebouw was vol met postzak ken en kisten. Ruim 500 kilo was hier ver zameld. 306 kg. voor Ameland en 219 voor Schiermonnikoog. Bovendien was 106 K.G. vracht verpakt voor Ameland, waaronder twee groote kis ten tijd later steeg von Weyrother weer tal, springlevend en onbewust van de reis, welke de dieren te wachten stond. Het gewicht aan post en vracht was zoo hoog, dat twee vluchten noodig bleken om alles te vervoeren. Zoodoende konden dan ook met de eerste vlucht geen passagiers medegenomen worden. Om half twee rolde de fokker over het bevroren veld en kor ten tijd later steeg von Meyrother weer op. De in het stationsgebouw achtergeble ven reizigers en journalisten luisterden bij de radio naar de berichten van den marco nist, aan boord van het vliegtuig. Om twee uur werd geseind, dat de antenne inge haald moest worden voor de landing op het Amelandsche strand. Tien minuten later was de post en vracht uitgeladen en ging de reis verder naar Schiermonnikoog, waar het toestel om even drie uur landde. Vier passagiers werden van Schiermon nikoog mee teruggenomen naar Gronin gen. Een tweede K.L.M.-vlucht naar Ameland. Het K.L.M.-toestel Phè-AEB, zou heden morgen ten tweeden male opstijgen met de achtergebleven post. De voor de geïsoleerde eilanden bestemde post en vracht was in de laatste dagen tot een zoo groote hoeveelheid opgeloopen, dat het onmogelijk bleek alles met één vlucht te verzenden. Aldus zijn P.T.T. en K.L.M. overeengekomen een tweede vlucht te doen uitvoeren. Des te eerder is men tot dit be sluit overgegaan, omdat de eerste „expe ditie" volkomen naar wensch is verloopen. Het door de vorst hard geworden strand bleek gunstige gelegenheid voor het landen van kleine vliegtuigen van het type Fokker F 7a. Bij den Amelandschen vuurtoren was het strand over een lengte van enkele honderden meters zob goed bruikbaar, dat het vliegtuig voor den start niet om hoefde te draaien, doch 'onmiddellijk uit de lan ding door kon vliegen. Het strand was met vlaggen afgezet om het den vlieger ge makkelijk te maken bij zijn ariëntatie. Ook Schiermonnikoog leverde geen moeilijkheden voor de vlucht op. Van Ameland werden drie, van Schiermon nikoog vijf passagiers op de terugreis me degenomen naar Eelde. Deze luchtreizigers moesten zich met een plaatsje op den bo dem van de Fokkermachine tevredenstellen, daar alle stoelen uit het vliegtuig geno men waren om plaatsruimte voor de groo te hoeveelheid vracht te winnen. URK IN HÉT IJS. De postboot „Insula-' die gistermorgen om tien uur uit Kampen is vertrokken om het eiland Urk te bereiken, is, zonder by Let eiland te heoben aangelegd om vijf uur in den middag :e Kampen teruggekeerd. Het ijs om Urk was zoo sterk, dat de boot er niet door heen kon komen Hedenoch tend vroeg zou men opnieuw trachten het eiland zoo dicht te naderen, dat post en passagiers aan wal kunnen worden ge bracht. NOODSEINEN VAN EEN VISSCHERS- BOOT WAARGENOMEN. Uit Hollum (Ameland) wordt gemeld: Donderdagavond te ongeveer half acht werden noodseinen waargenomen op de Wadden in het Molengat, zuidoostelijk van Hollum. Aangezien door ijsgang de red dingboot niet kon uitvaren, ging de be manning van de reddingboot, onder leiding van schipper B. Ney te voet naar de plaats, waar men de noodseinen waargenomen had. Over het ijs kon men tot op onge veer vijfentwintig meter afstand van deze plaats komen, waarna met behulp van een zoeklicht werd vastgesteld, dat men te doen had met de boot van den heer Teer ling, een vroegeren bewoner van Ame land, die thans in de provincie Groningen woonachtig is. Geruimen tijd werd getracht de aan dacht men wist niet of er één of meer- j dere personen aan boord waren te trek- ken, doch toen op geen enkele wijze werd geantwoord, ging men weer huiswaarts. De bobt ligt nog op dezelfde plaats, doch men kan niet vaststellen of er wél dan geen menschen aan boord zijn. GEMENGDE BERICHTEN MEISJE DOOR AUTO DOODGEREDEN. Doordat tegenligger met verblindende lichten reed. Op de grens van de gemeenten Amster dam en Zaandam, op den Oostzanerdijk aan de overzijde van het IJ is gisteravond een zeer ernstig ongeval gebeurd, waarbij een 20-jarige bewoonster van het tuindorp Oostzaan den dood vond. Uit de richting Amsterdam reed om streeks zeven uur een vrachtauto, die moest wijken voor een tegenligger uit Zaandam. Deze auto reed met felle koplichten. De wagen uit Amsterdam gaf door seinen met zijn koplampen te kennen, dat de auto zijn lichten moest dempen. Dit deed deze ech ter niet. Nadat beide wagens elkaar gepas seerd waren vonden passeerende wielrij ders langs den weg een vernield damesrij wiel en op eenige afstand een meisje, dat reeds overleden bleek te zijn. Oogenblik- kelijk gaf men het bureau Adelaarsweg te Amsterdam van een en ander kennis en na korten tyd was politie en geneeskundige dienst ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. De wagen met de felle koplam pen is doorgereden. Er is een zeer vaag signalement, de politie tracht den chauf feur op te sporen. WIELRIJDER TE HOOFDDORP DOOR AUTO AANGEREDEN Melkcontroleur uit Haarlem het slachtoffer Gistermorgen reed de heer Van Loenen, melkcontroleur te Haarlem, per rijwiel op den Kruihweg te Hoofddorp. Daar het rij wielpad zeer glad was, ging de man op den grooten rijweg rijden. Nabij den Geniedijk aldaar kwam een zwaar geladen vracht auto van de N.V. „De Cycloop" hem te gemoet. Auto en wielrijder kwamen met elkaar in botsing en de heer Van Lcenen werd daarbij zoo ernstig getroffen, dat hij op slag overleed. Het lijk werd per gemeentelijke zieken auto naar de algemeene begraafplaats te Hoofddorp vervoerd. De politie heeft den vrachtauto in beslag genomen. Het slacht offer was 31 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. AUTO BOTST OP EEN TREIN. Om kwart voor vier is gistermiddag op den Nieuwmeerweg, een zijweg van den Amstelveenschen weg, op de plaats waar j deze spoorlijn AmsterdamAalsmeer i snijdt, een vrachtauto in botsing gekomen i met een trein. De vrachtauto werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken vie len niet voor. WOONHUIS AFGEBRAND. Gistermiddag omstreeks vijf uur is te I Wezep het geheel nieuwe woonhuis der fa milie Q. afgebrand. De brand is ontstaan in een schoorsteen, en breidde zich vandaar zoo snel verder uit, dat het huis binnen tienminuten in lichter laaie stond. De brandweer kon dan ook niets uitrichten. Huis en inboedel gingen geheel verloren, doch waren verzekerd. INBRAAK IN EEN OPSLAGPLAATS. Voor een groot bedrag aan bont gestolen. Donderdagavond is ingebroken in de op slagplaats van het expeditie-bedrijf „Ex presse", gevestigd in de perceelen Drie hoekjes 2 en 2a te Den Haag. Daar hebben engenoode gasten twee koffers en een doos met bónt ter waarde van meer dan 1000 buit gemaakt. Het gebouw van het expe ditiebedrijf grenst aan dat van het Haag sche Crisis-Comité. Beide gebouwen maak ten vroeger één geheel uit en zijn verbon den door een deur, welke nu echter altijd afgesloten is. De dieven verschaften zich toegang tot het gebouw van het Haagsche Crisis-Comité via de rijwielbergplaats. Zij hadden den sleutel van de deur, welke daartoe toegang verleende. In de kantoren van het Crisis- Comité hebben de inbrekers rondgekeken of daar niets te halen viel en allereerst vormde de brandkast een onderwerp van hun belangstelling. Zij hebben deze ech ter niet kunnen open krijgen en daar er verder op het Crisis-Comité niets van waar de te vinden was, besloten zij in het belen dende perceel hun geluk te beproeven. Vrij gemakkelijk kwamen zij daar binnen door de reeds eerder genoemde deur in te trappen. Talrijke voorwerpen van grootere en kleinere waarde waren in het expeditiema gazijn opgeslagen, doch de inbrekers wa ren blijkbaar bang gesnapt te worden en hebben haastig een en ander, dat hen het kostbaarste toescheen, bijeen gepakt en zijn hiermede op den loop gegaan. Een kof fertje met inbrekerswerktuigen hebben zij zelfs nog laten staan, daar zij dit van min der waarde achtten, dan het buitgemaak te bont. Waarschijnlijk langs denzelfden weg als waarheen zij gekomen zijn, zijn de heeren weer verdwenen, voorloopig althans zonder een spoor achter te laten. Toen de eigenaar van de rijwielstalling, de hear Elzenaar, des avonds omstreeks half 12 thuis kwam, zag hij wel dat er iets j van zijn plaats was gezet, doch in de mèe- 1 ning, dat er klanten geweest waren, die I zelf een sleutel van de deur hebben, be- steedde hij daaraan niet de minste aan- dacht. Gisterochtend evenwel vond hij het I koffertje, dat aan een van zijn klanten toe- I behoorde, gevuld met de achtergelaten in- I brekerswerktuigen. Toen de heer Elzenaar de politie van een en ander op de hoogte stelde, bleek, dat daar de inbraak al bekend was en dat de politie reeds een uitgebreid onderzoek had ingesteld. MISLUKTE POGING TOT INBRAAK. Na schietpartij wisten de daders te ontkomen. Gisternacht is te Spekholzerheide een mislukte poging tot inbraak gedaan in de pastorie. Drie mannen drongen de pastorie bin nen en begaven zich naar de kamer van de dienstbode, wie zij om de sleutels van de brandkast verzochten. Het meisje ver wees hen echter naar den pastoor. Hierop begaven zij zich naar diens slaapkamer. Zij klopten aan de deur, doch^de pastoor deed niet open, waarop de onverlaten door de deur schoten. Hierna namen zij de vlucht, zonder iets van hun gading gevon den te hebben. Een surveilleerend politieagent had het schieten gehoord. Hij zette de mannen achterna. Deze schoten eenige malen op hun achtervolger, waarna zij in de duister nis ontkwamen. Tot nog toe ontbreekt elk spoor.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7