AGENDA ZATERDAG 30 JANUARI 1937 NOG VORST. DE BILT SEINT: Matige, tijdelijk nog krachtige Zuid- Oostelijke tot Oostelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk sneeuw in het Noorden, in het Zuiden aanvanke lijk regen of natte sneeuw, matige tot lichte vorst in het Noorden, in het Zuiden om het vriespunt tot lichte vorst. Hoogste barometerst.: 778.9 te Kuopio (Finland). Laagste barometerst.: 737.0 te Valentia. De hoogedruk in het Noord-Oosten is in beteekenis toegenomen en breidde zich vooral naar het Zuiden uit. In Finland, de Randstaten, en Polen nam de vorst weer tot zeer streng toe. Aan de Zuidzijde van het hoogedrukgebied waait o"er de Oost zee en de Duitsche bocht nog krachtige Oostenwind, terwijl over Noord-Duitsch- land nog sneeuw valt, evenals over het Noord Nederland en de Rijnvlakte. De barometer steeg over Frankrijk, waardoor bij Zuid-Westelijke luchtbeweging warme lucht werd aangevoerd Deze glijdt tegen de koude lucht in onze omt'evim. op, waar bij in Noord-Frankrijk. België en Zuid- Nederland regen valt, die aanleiding moet geven tot gladde wegen. In het West-Zuid- Westen ligt een depressie, die sinds giste ren in diepte toenemend in Oostelijke richting is getrokken. Over de Britsche Eilanden drong de vorst, bij den daar nog heerschender Oosteliiken wind. West waarts door. Over IJsland daalt de baro meter een weinig. De bovengenoemde stij gingen van den luchtdruk bedreigen in het Zuiden den vorsttoestand eenigszins. Voor het Noorden is hedennacht nog ma tige vorst te voorzien. Bij het verder door dringen van de depressie uit het West-Zuid Westen naar Frankrijk en de stijging van de barometer in het Noorden is echter krimpende wind te wachten, zoodat. na een korte onderbreking in het Zuiden, aanhouden van het vriezende weer voor het geheele land waarschijnlijk is. LUCHTTEMPERATUUR. 4.2 gr. C, onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 5.11 uur tot Zondagmorgen 7.15 uur; van Zondagna middag 5.13 uur tot Maandagmorgen 7.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 31 Jan.; voorm. 5 35 en nam. 5.59 uur; op Maandag 1 Febr.: voorm. 6.15 en nam. 6.39 uur. St. Michiels- en St. Ursulaklooster. is nu gedempt. De molen is verdwenen, de mo- lenwerf vol gebouwd met huizen, en ten laatste is de O. L. V. kerk. ondanks alle tegenstand, geheel verwoest Toch is er nog een gebouw, dat deze aan vallen eenigszins weerstand heeft weten te bieden en nog aan haar oud bestaan herinnert. Het is het Ceciliaklooster, dat later tot het Cecilia-gasthuis werd uitgebouwd, en waarin nu de werkinrichting gevestigd is. Het klooster werd bewoond door de zus ters Augustinessen, die met een eenvoudig handarbeid en weefwerken in hun onder houd voorzagen en een armelijk bestaan voerden. In 1465 waren er 48 zusters. Voor het klooster langs liep een gracht, welke nu gedempt is en nu de toegang vormt tot de werkinrichting. Aan de achterzijde werd de boomgaard en hof begrensd door de Vrouwencamp en aan weerszijden door de Joseph-stegh, nu Zionsteeg genaamd aan de eene zijde en O. L. Vr. Kerksteeg aan den anderen kant. Al is van het klooster en zijn geschie denis weinig bekend, omdat het archief slechts fragmentarisch is bewaard geble ven, toch moeten de gebouwen wel belang rijk zijn geweest te oordeelen naar het feit, dat de landmeter van Dulmanhorst, die op initiatief van Jan van Heit deze terreinen carteerde, hiervan een prachtige opstand- teekening in kleur geeft, welke nog in ori- ginali bewaard is gebleven. Dit geschiedde alleen van belangrijke gebouwen. Nog een andeer afbeelding berust op het Leidsch gemeente-archief, welke aan dui- i delijkheid niets te wenschen overlaat, en I ons een aardig beeld geeft van de situatie en inrichting van dit klooster. Heel duidelijk is hier op afgebeeld de kapel met de kerkramen, welke met haar ingang ligt aan de O. L. V. Kerksteeg, het geen er op wijst, dat zij ook voor openbaar gebruik was. Daarnaast, links het woon- klooster met boven het dormatorium of de slaapzaal en beneden het refectorium, dat uitzag op den hof aan de achterzijde met daaraan grenzende het keukendeparte ment, waarvan de plaats door de schoor steen wordt aangegeven. Daarnaast sluiten enkele lagere gebou wen hierbij aan, waarin vermoedelijk de geestelijke gehifisvest was, die een van het klooster gescheiden woning bewoonde. Bo ven het gebouw verheft zich boven de plaats van het altaar een toren waarin het Angelusklokje hing. Bij de komst der Reformatie konden deze zusters zich niet in haar woning hand haven, weken uit naar elders en stelden zich onder alimentatie der stad. Nadat het klooster door de zusters ver laten was, kwamen de gebouwen, welke ondanks de armoede, waarin het klooster verkeerde nog in goeden staat waren, aan het stadsbestuur, welke het in 1595 tot Dol- of Pesthuis bestemde. We mogen wel aan nemen. dat het gebouw hiertoe aanmerke lijk werd verbouwd en ook verfraaid. Te oordeelen naar de prachtige eiken kappen met de kraai gesneden oorbeels, waarvan de slofstukken met bloemen zijn versierd, moet de „Loterye", uit de opbrengst waar van deze verbouwing bekostigd werd, wel een belangrijk saldo hebben opgeleverd. We mogen er wel op wijzen, dat de breede, meer dan 20 M. lange eiken kap pen, die nog gothisch geprofileerd zijn, een unicum voor Leiden zijn. en hier in deze stad, afgezien van de kappen der St. Pie- ters- en St. Pancraskerk, geen tweede voor beeld is aan te wijzen. Ook de talrijke fraai geprofileerde kruiskozijnen waarvan sommige nog het antieke glas bewaard hebben, zijn een bezichtiging zeker waard. Het exterieur van dit gebouw zou dit niet doen vermoeden. In hoeverre het oude klooster nog in dit gebouw is terug te vinden zal een nauw keuriger onderzoek moeten uitmaken. De kapel is klaarblijkelijk geheel vernieuwd of sterk verbouwd en verhoogd. Van de spitsbogen is niets meer te zien. De kro niekschrijver bericht ons, dat de ruimte door een verdieping in tweeën werd ver deeld. waardoor een bovenzaal ontstond, terwijl de benedenruimte weer werd on derverdeeld. Al het houtwerk is in uitste kenden staat bewaard en dateert naar de vormgeving te oordeelen van omstreeks 1600. Aan het exterieur is het merkwaardig op te merken, hoe het gebouwencomplex in haar hoofdvorm geheel overeenkomt met de toestand zooals deze op de genoem de afbeeldingen voorkomt. Voor het gebouw tusschen de voormali- gen achtergracht en de lange Agnieten- straat lag eertijds een open erf. dat tot de goederen van het St. Aagtenklooster be hoorde, en na 1600 door het stadsbestuur werd verkaveld. Hierop is gebouwd het zoogenaamde pak huis, dat door een passerel met het werk huis verbonden is. Het gebouw werd in de 16de eeuw steeds meer uitgebreid, kreeg het karakter van een ziekenhuis en groeide daarbij uit tot een complex van gebouwen rondom het binnenhof. Het kreeg de naam Ceciliagast- huis, naar het voormalige klooster en werd administratief met het Catharinagasthuis vereenigd. Aan de Vrouwenkerksteeg ver rezen toen die aardige proveniershuisjes aan weerszijden van het mooie poortje, dat toen reeds bestond en waarvan het gewelf bekend is. De Binnenvader en Binnenmoe- der hielden alles „met onderstand hunner bedienden in behoorlijke orde". Aan de binnenplaats lag de vergader zaal voor regenten en regentessen, waar aan het poortje met de regen ten wapens op de binnenplaats nog herinnerd. Groote faam zou dit gebouw verkrijgen, toen hier in 1637 het collegium medico practicum werd ingericht, waar de studen- DE LEIBSCHE COURANT ten gelegenheid hadden tot het zien, on derzoeken en behandelen van zieken. Hier is de plaats waar Boerhaave en Oosterdijk hun klinisch onderricht gaven aan de studenten, welk onderwijs zulk een groote faam kreeg in Europa. Men had er de mannen en vrouwenzaal waar 12 bed den volgens overeenkomst met de stad voor het onderwijs in gereeden staat gehouden werden. Aan dit gebouw is de naam van groote mannen als Boerhaave en anderen ten nauwste verbonden; het bevat archi- I tectuur fragmenten, die wij een kostbaar I bezit mogen noemen. Het is daarom dat we dit gebouw zonder eenigen twijfel moe ten rangschikken onder de monumenten van belang voor de historie en kunst dezer stad, die we ongaarne zouden missen. Ir. HUGO VAN OERLE, Architect. „SANCTA VERONICA". De Vereen. „Sancta Veronica" houdt Zondag a.s. in de St. Josephkerk, een schaalcollectes ten bate van de stille ar- Bedenkt u eens, stadgenooten, hoe vree- selijk het is, nu met deze kou, voor de kin deren en zich zelf, geen warme kleeding te hebben. De middelen, om deze aan te schaffen, ontbreken totaal. Genoemde vereen, geeft daar, waar dit zoo hard noodig is, prachtige pakketten, alles degelijk goed. Helpt u allen, opdat deze vereen, in staat is, nog heel veel ge zinnen gelukkig te maken. Wat is voor u een dubbeltje, een kwartje, een gulden, waarschijnlijk behoeft u er zich niets voor te ontzeggen. En u doet er zoo'n prachtig werk mee. Laat Zondag in de St. Joseph kerk er nu eens geen koper op de schaal liggen. Behoort u tot een andere parochie, het gironummer os 230700 ten name der vereen, de Mey v. Streefkerkstr. 17. Het adres van de penningmeesteresse is mevr. T. Beckers-Schmitz, Donkersteeg 15. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND Voor de tweede maal in deze maand kwamen gisteravond de leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in het gebouw aan den Stations weg in openbare vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter, den heer D..ten Cate Brouwer, werden de no tulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de ingekomen stuk ken werd besloten bij het gemeentebestuur van Katwijk aan te dringen op een betere wegverbinding Leiden—Katwijk. Op een daartoe strekkend verzoek antwoordde het Hoogheemraadschap van Rijnland,, dat on der bepaalde voorwaarden toestemming wordt verleend om loggers ligplaats in te doen- nemen in het Katwijksch Uitwate- rings-kanaal. Het Haagsche gemeentebestuur werd niet bereid gevonden ventvergunningen uit te reiken aan niet-inwoners dier gemeente. Besloten werd dit standpunt ter kennis van de regeering te brengen, zonder even wel aan te dringen op ingrijpen van over heidswege, aangezien anders repressailles worden gevreesd en wellicht meerdere ge meenten het Haagsche voorbeeld zouden 1 volgen. Voorts was ingekomen een schrijven van B. en W. van Leiden inzake het overweg- vraagstuk, waarin waardeering wordt uit gesproken voor hetgeen terzake door de Kamer werd gedaan. Het gemeentebestuur i verzocht verder de Kamer bij de directie der Ned. Spoorwegen aan te dringen op een permanente regeling van de overweg bediening, zooals deze op 7 Januari func tioneerde. In dien geest zal door de Kamer worden geadresseerd. Aandrang tot opheffing der crisis-organisaties. Aan de orde was vervolgens de behande ling van een concept-adres aan de minis ters van Handel, Nijverheid en Scheep- vaart en van Landbouw en Visscherij in zake het Rapport der Commissie van Loon. De heer van Zonneveld bepleitte de op name van een clausule, waarin wordt aan gedrongen op zoo- spoedig mogelijke op heffing der crisis-organisaties. De hear Bergers sloot zich daarbij aan. Er volgde over deze aangelegenheid een uitvoerige discussie, waarna tot verzending in eenigs zins gewijzigde redactie werd besloten. Wij komen hierop nader terug. De nadeelige gevolgen van stoepiers. Aan B, en W. werd besloten het volgen de adres te zenden: „In antwoord op het verzoek inzake het aanroepen van het publiek door z.g. stoe piers, veroorlooft de Kamer zich het vol gende op te merken De Kamer heeft met voldoening gecon- staneerd. dat de wijze waarop dit aanroe pen geschiedt, niet zoo hinderlijk meer is als voorheen. Winkelier en publiek gevoelen blijk baar meer en meer, dat een dergelijk op treden niet meer in dezen tijd thuis be hoort. Dit brengt echter met zich mede, dat overal waar zulks thans nog plaats vindt, dit èn bij het publiek èn bij de om wonende winkeliers ook thans nog zeer veel ergernis wekt. De schade voor de winkeliers gevestigd in de naaste omge ving van een winkel welke met stoepiers werkt, is bovendien niet gering, daar het publiek meerendeels tracht den stoepier te ontwijken en alsdan voor de étalages welke het passeert, geen oog heeft. Bij onderzoek is de Kamer van Koop handel gebleken, dat een krachtig optre den tegen de stoepiers, door den winkel stand op prijs zal worden gesteld. De Kamer van Koophandel veroorlooft zich daarom te adviseeren, die maatrege len te nemen, welke kunnen leiden tot een zoo sterk mogelijk optreden tgen het bo vengeschetste euvel". Het parkeerverbod op den Stationsweg. Inzake het parkeerverbod op den Sta tionsweg werd besloten het volgende adres aan B. en W. te zenden: „De Kamer heeft met belangstelling kennis genomen van het bij uw College ingediend verzoek om het parkeerverbod op den Stationsweg zooals dit onlangs is vast gesteld, vanaf no. 29 tot aan den Rijnsburger- singel. weder ongedaan te maken. Blijkens dit adres ondervinden de aan deze straat gevestigde bedrijven van dit parkeerverbod zeer veel hinder en schade. De Kamer acht deze bezwaren niet ongegrond. Het komt de Kamer voor, dat bij de vaststel ling van dit Parkeerverbod veel aandacht is gewijd aan de bezwaren welke het ver keer inderdaad van het parkeeren aldaar ondervindt en dat de bezwaren voor het bedrijfsleven aan een parkeerverbod ver bonden, onvoldoende tot hun recht geko men zijn. Hoezeer dit psychologisch te verklaren moge zijn bij hen, die speciaal hebben te letten op een zoo storingsvrij verkeer als maar mogelijk is, toch hoont de Ka-mer, dat bij nadere overweging de zeer ernstige bezwaren aan een algeheel parkeerverbod aldaar verbonden, zoo mo gelijk tot geheel herstel van den vorigen toestand zullen leiden. Naar de meening der Kamer moet vooral in den tsgenwoor- digen tijd ten deze eenige soepelheid be tracht worden. De Kamer spreekt daarom de hoop uit, dat de groote schade welke zeer talrijke bedrijven in deze straat van een parkeer verbod ondervinden en het ongerief aan de autobezitters toegebracht, aanleiding mo'en zijn cm het daarheen te* leiden, dat indien eeni'Vrins mogelijk, hst verzoek bovenbedoeld wordt ingewilligd". De heer Parmentier verklaarde zich te gen verzending. Hierna ging de Kamer over in huishou-| delijke zitting. De jaarvergadering;. In Cafè-Rest. „Royal" hield de' Zwem en Polo-Ver. „De Zijl" haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. H. Bodde, opende de vergade ring met een woord van welkom tot de talrijk opgekomen leden en donateurs, daarbij wijzende op den uitstekenden geest, die er in het afgelcopen jaar in de vereeni- ging heeft geheerscht,. terwijl hij tegelijker tijd er zijn voldoening over uitsprak, dat met den bouw van het sportfondsenbad in een zeer noodzakelijke behoefte zal worden voorzien, waarmee vooral de polospelers zeer zullen zijn gebaat, daar regelmatige win teroefening ongetwijfeld aan de spor tieve prestaties zal ten goede komen. Voorts verheugde hij zich zeer. dat de plannen tot vergrooting van de Zweminrichting „De Zijl" binnen enkele dagen een onderwerp van bespreking in den Raad zullen uitma ken. Vervolgens was het woord aan dsn I secretaris tot het voorlezen van de notu len, die onveranderd werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen we o.a., dat het ledental in het af- geloopen jaar vrijwel stationnair bleef. Hij constateerde, dat de tijden bij diverse wed- i strijden gemaakt nog verre van fraai zijn, maar dat vergeleken bij het vorige jaar een vooruitgang, speciaal bij enkeie jongere zwemmers is waar te nemen. Met een op wekking tot voortdurende training besloot hij zijn kort, doch krachtig verslag. De polo-sscretaris onderwierp allereerst de zeventallen, welke in het afgeloopen sei zoen aan de competitie hadden deelgeno men, aan een bespreking, waarbij hij de hoop u.tsprak, dat het eerste zevental in de competitie eens wat betere resultaten zal boeken, in plaats van steeds maar weer betrokken te zijn bij den strijd om de on derste plaats te ontgaan. Nadat hij terloops het tweede en derde zevental onder de lou pe had genomen, bracht hij hulde aan het vierde zevental, dat ongeslagen het kam pioenschap van de'afdeeling kon behalen. Verder memoreerde hij, dat de Havenbrug- beker in het definitief bezit van de vereeni- ging is gekomen en dat de wedstrijden om de Lepelaar-prijzen tusschen LZC., Poel meer en de Zijl geslaagd zijn. Het verslag van den penningmeester, den heer Ooster dag, was als altijd keurig verzorgd. Uit zijn toelichting memoreeren wij, dat ondanks het feit, dat in 1936 vele groote uitgaven, zooals een nieuwe lichtinstallatie in de Zweminrichting voor wedstrijden bij avond, etc. moesten worden gedaan, toch een voor- deelig saldo kon worden verkregen. De voorzitter vervolgens het woord ne mende, bracht dank aan den secretaris, polo-secretaris en penningmeester voor het vele, dat zij in het belang van de vereeni- ging deden, hetgeen met een welverdiend applaus door de vergadering werd onder streept. Daarna kwam aan de orde de be stuursverkiezing waarvan hst resultaat was, dat de heeren W. H. Bodde, N. J. Moonen en P. Lut werden herkozen en dat werd gekozen ae heer P. Lepelaar. De voorzitter bracht woorden van dank aan hst afgetreden bestuurslid mevrouw Swanenburg voor het vele, dat zij in het belang van de vereeniging heeft verricht, waarmede de vergadering door applaus in stemde. In de kascommissie werden gekozen mej C. v. d. Mark en de heeren C. Rameau en C. J. Kloots. Ter voorbereiding van een feestavond ter herdenking van het 15- jarig bestaan der vereeniging werd een commissie ingesteld bestaande uit de da mes A. v. d. Mark en Klever en oe heeren H. Swanenburg, H. Hasselbach en F, v. d. EERSTE BLAD - PAG. 2 Zaterdag, Dioc. Ver. van R.K. Onderwij zers, afd. Leiden en Omstreken, jaarvergadering, hotel „Den Burcht", 6.30 uur. Woensdag, 3 Octobervereeniging, alg. le denvergadering in „De Harmonie", 8.15 uur. Donderdag „Geloof en Wetenschap", le zing A. F, J. Portielje „Instincten en ondervinding bij de dieren", „In den Vergulden Turk" te 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei- dsn wordt waargenomen door de dokters: Kortmann, Kors, Lahr, Simons en Hovens Gréve. De Zondagsdienst der huisartsen te Osgstgeest wordt waargenomen door dok ter H. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Jan a.s. waargeno men door de apotheken M. Boekwijt, Visch- markt 4. Telef. 552 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, TeL 274. Mark. In de Maart-vergadering zal deze commissie omtrent haar voorbereidende werkzaamheden verslag uitbrengen. Thans was aan de orde de uitreiking van medailles aan de leden van het vierde ze vental voor het in den afgeloopen zomer behaalde kampioenschap, van welke taak de voorzitter zich kweet met eenige wel gekozen woorden. Nadat van de rondvraag een bescheiden gebruik was gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. Na afloop bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. DE IJSBAAN. De ijsbaan is vandaag weer geopend en zal zeker tot 5 uur openblijven. Of de baan vanavond geopend zal zijn is nog dubieus. In tegenstelling met gisteren, toen al leen leden toegang hadden, worden van daag ook dagkaarten verkocht. Er werd vanmorgen en vanmiddag druk gereden. Het Residentie-Orkest. Donderdag 4 Februari a.s. zal „Het Re sidentie-Orkest" het 5e Abonnements-Con- cert geven. Dirigent is: Prof. Georg Szell. Solist: Frederic Lamond (piano). Het pro gramma is een Beethoven-programma o.a. Ouverture Coriolan en Pianoconcert No. 5. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 446. K. Wielinga Ezn. voorheen J. G. v. d. Mark Azn., Leiden, Haarlemmerstraat 256. Bijv. uitgeoef. bedr.: fabriek van houten speelgoederen o. d. naam: „Kawee". 5530. N.V. Radio-Centrale Noordwijk- B innen, Noord wijk, v. Limburg Stirum- straat 18a. Uittr. Comm.: A. J. C. Roeleveld, Vught. N. Comm.: J. P. Trompen, Noord- v/ijk en H. C. Hooghoudt, Heerenveen. 6188. Wed. P. Verdegaal Zonen, Voor hout, Engelschelaan 49. bloemboLenexport. Uiltr. E.: Wed. M. C. Verdegaal-Prins, Voorhout, d.d. 31 Dec. 1936. De zaak is om gezet in een vennootschap onder firma on der den naam: firma Wed. P. Verdegaal Zonen (B.P.). Venn.: J. A. Verdegaal, H. C. Verdegaal en C. S. Verdegaal, Voorhout. ZWEM- EN POLO-VEREENIGING „DE ZIJL".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2