ZATERDAG 30 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 Er is veel en lang te schrijven over de mogelijkheden, die de wedstrijd van mor gen biedt, wanneer de Duitschers zus of zoo spelen, wanneer de Hollanders deze of gene tactiek volgen, wanneer geluk of on- fortuin deze of gene ploeg bevoordeelt of benadeelt. Waartoe zou dat alles dienen? Laten we kort en bondig verklaren, dat de Hollanders ook morgen tegen de Duit schers niet kansloos zijn, wanneer zij spe len in den vorm waarin zij sinds 1931 in Kopenhagen den grondslag legden voor een ongeëvenaarde serie overwinningen, waar van Parijs, Brussel, Dusseldorf, Bern en Dublin kunnen getuigen. En als de Oranje- ploeg dan weer kan zorgen voor zulk een ouderwetsch, verrassend, overrompelend spel, gevoed door geestdrift en eendracht, dan zijn we niet bang, of opk nu zal het re sultaat tot tevredenheid stemmen. De opstelling der elftallen is: Duitschland: JAKOB JANES MüNZENBERG GELLESCH GOLDBRUNNER KITZINGER LEHNER HOHMANN FRIEDEL SZEPAN GüNTHER Scheidsrechter O LECLERCQ (Frankrijk). VAN NELLEN SMIT BAKHUIS VAN SPAANDONCK WEBER VAN HEEL ANDE RIESSEN PAAUWE CALDENHOVE WEBER HALLE Nederland: Reserves zijn: voor -Duitschland: Abro- meit, Lenz en Mehl; voor Nederland: Van Male, Wilders, Pellikaar. en Heetjans. Over eenkomstig de bepalingen van de F. I. F. A. mag alleen de doelverdediger vervangen worden en dan nog slechts gedurende de eerste helft. De andere .eserves kunnen ech ter noodig zijn als vóór den wedstrijd zou blijken, dat één der spelers vervangen moet worden. Ten slotte nog de totaalstand der ge speelde wedstrijden: Nederland 14 o 5 4 31—29 15 Duitschland 14 4 5 5 2931 13 HET SCHAAKSPEL Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. Dr. Emanuel Lasker. ..De populaire Lasker" schreef Euwe eenigen tijd geleden boven een aan Lasker gewijde rubriek. Inderdaad, er is geen schaakmeester, wiens naam zoo algemeen bekend is, ook in kringen van niet-schakers. Er is dan ook geen meester, die zoovele en groote successen heeft behaald en zoolang onaantastbaar op den schaaktroon heeft ge zeteld. Lasker werd den 24en December 1868 in Berlinschen geboren, werd al jong student in de wiskunde en haalde cum laude den doctorstitel te Heidelberg. Op 20-jarigen leeftijd verwierf hij den titel van Schaakmeester op het Congres van den Duitschen Schaakbond te Bres- lau. In September 1889 nam de jonge mees ter deel aan het tournooi te Amsterdam en behaalde den 2en prijs (1. Amos Bum). Zijn naam als schaakmeester was gevestigd. Van Amsterdam ging hij naar Engeland en versloeg de Engelsche „Grooten"; Bird met 7 tegen 2 bij 3 remises, Blackburne met 6 tegen 0 bij 4 remises. Dan gaat Lasker naar Amerika, verslaat achter elkaar mees ters als Golmayo, Vasquez, Showalter, Ettlinger en wint het tournooi te New York 1893 met 13 uit 13 partijen! De tegenstander van Steinitz was gevon den en de match vindt in 1894 plaats. Las ker wint den titel van wereldkampioen door Steinitz te slaan met 10 tegen 5 en 4 remises. De revanche-match is een nog overtuigender zege voor hem (1025). Het is ondoenlijk al de successen van Las ker hier te releveeren. In 8 groote tour- mooien behaalt hij den eersten prijs. Zijn titel verdedigt hij met groot succes tegen Marshall, Janowski en Tarrasch. Alleen Schlechter weet zijn match onbeslist te houden (11 bij 8 remises). Het grootste schaakwereld-gebeuren was wel de strijd LaskerTarrasch in 1908. Ook 1 Tarrasch had vele successen behaald en kwam stellig in aanmerking om Lasker zijn •titel te betwisten Het resultaat echter was overtuigend. Met 8 tegen 3 en 5 remises won de Wereldkampioen. Na dezen strijd volgen er eenige jaren van rust wat schaken betreft. Lasker wijdt zich aan de studie van wijsbegeerte. Er ver schijnen boeken van zijn hand, zooals „Das Begreifen der Welt" en op schaakgebied Common sense in Chess", „The chess Magazine" e.a. Dan breekt het jaar 1914 aan. Er zijn nieuwe sterren aan den schaakhemel ver schenen: Rubinstein, Aljechin, Capablan- ca. Lasker wil zich meten met hen en 'krijgt de gelegenheid daartoe in het groote tournooi te Moskou. Het is eigenlijk een dubbel tournooi: eerst speelde men één maal tegen elkaar, de vjjf hoogstuitkomen- den speelden een nieuwe wedstrijd waarin ze elkander elk tweemaal ontmoetten. Aan het einde van het voor-tournooi had Capa- blanca de leiding met 8 punten. Daarop volgden Lasker en Tarrasch met 6 1/2 punt, Aljechin en Marshall met 6 p. Het inhalen van dezen achterstand tegenover zulke tegenstanders leek onmogelijk. Maar Las ker speelde sterker dan ooit tevoren. En., uit de 8 te spelen partijen behaalde hij 7 punten, door 6 maal te winnen en slechts 2 partijen (tegen Capablanca en Tarrasch) remise te maken. Met 131/2 punt tegen Capablanca met 13 punten had Lasker den eersten prijs behaald. In deze „eindspurt" speelde hij o.a. de beroemd geworden partij welke hieronder volgt. Wit: Dr. E. Lasker. Zwart: J. R. Capablanca. Spaansche opening, gespeeld 18 Mei 1914. 1. e2e4 e7e5 2.. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lflb5 a7a6 4. Lb5xc6 d7xc6 5. d2d4 e5xd4 6. Ddlxd4 Dd8xd4 7. Pf3xd4 Lasker heeft den strijd gebracht op het terrein, waar hij het sterkst is, n.l. het eindspel. 7Lf8—d6 8. Pblc3 Pg8e7 9. 0—0 0—0 10. f2—f4 Wit heeft de meerderheid aan pionnen op den koningsvleugel, zwart op den dame vleugel. Beiden zullen trachten nun meer derheid tot' gelding te maken. 10Tf8e8 11. Pd4b3 f7—f6 Er dreigde e4e5 en dit moest belet wor den. Maar ten koste van: 12. f4—f5! een ernstige zwakte (e6) in het zwarte kamp. Positioneel is zwart overwonnen! 1 2b7—b6 13. Lel—f4 Het looperpaar wordt nu aan zwart ont nomen. 1 3Lc8b7 14. Lf4xd6 c7xd6 Zwarts pionnen staan nu weer netjes i: zwakte op e6 blijft! Ta8d8 Td8d7 Pe7c8 b6—b5 gelid, maar... 15. Pb3d4 16. Pd4e6! 17. Tal—dl 18. Tfl—f2 19. Tf2d2 Indien zwart ziclkeenigszins had willen bevrijden door Pb6, dan is hem dit hier mede belet. 19Td7e7 20. b2b4 Kg8—f7 21. a2—a3 Lb7P— a3 Zwart heeft geen ruimte en moet toch trachten „iets" te doen, daar hij anders meer en meer in de verdrukking komt. 2. Kgl—f2 Te7a7 23. g2g4 Een nieuwe, gevaarlijke actie. 23h7h6 24. Td2d3 a6—a5 25. h2—h4 a5xb4 26. a3xb4 Zwart heeft een torenlij n weten te ope nen, maarwit zal er gebruik van ma ken. ken. Van een binnendringen van een zwarte toren is geen sprake. 26Ta7—e7 27. Kf2—f3 Te8g8 28. Kf3—f4 g7gö 29. Td3g3 gS—g5f 30. Kf4—f3 Pc8bS Na g5xh4 volgt natuurlijk Th3 en Th4: 31. h4xg5 h6xg5 32. Tg3—h3 Te7d7 Om d6 te verdedigen. Wit heeft deze pion niet eerder genomen wegens de tegen- kansen, die dit pionverlies aan zwart zou gegeven hebben Uit deze omklemming van zwart is voor wit meer te halen dan een pionnetje. 33. Kf3g3 Terugdoen kan zwart toch niets, hetgeen wit in staat stelt zoo gunstig mogelijk op te stellen, alvorens hij de beslissing gaat brengen. 3 3La8—b7 34. e4e5! Het begin van 't einde! Na dit pionoffer zakt in weinige zetten de zwarte stelling ineen. 3 4d6xe5 Er is geen andere, speelbare zet, dan het offer aan te nemen. Misschien ook hoopte Capablanca op een torenruil, die hem ver lichting zou brengen. 35. Pc3e4! De stand na 35. Pc3e4! is: AÜCDEFGH Het drama nadert zijn ontknooping! (Op 35Tdl: zou 38. Th7f en Pf6 mat volgen). 3 5Pb6d5 36. Pe6c5 Het paard, dat alleen al door zijn positie op e6 mede het zwarte spel verlamde, grijpt nu nog actief in. 3 6Lb7—c8 Er dreigde Pb7: en Pd6f. 37. Pc5xd7 Lc8xd7 Wit heeft de kwaliteit gewonnen, maar dit is hem nog niet genoeg. Het wordt een totale ineenstorting. 38. Th3—h7t Kf7—e8 Na Tg8g7 had het iets langer geduurd. 39. Tdl—al Ke8d8 De open a-lijn blijkt nu in wits voordeel. 40. Tal—a8t Ld7—c8 41. Pe4c5! Zwart geeft op. Deze zware nederlaag trof den Cubaan zóó erg, dat hij, doodsbleek, zijn koning omlegde en zonder een woord te spreken het vertrek verliet. Ook den volgenden dag was hij nog zeer onder den indruk, en verloor opnieuw, nu van Tarrasch. Een volgende keer komen Lasker's pres taties na den Wereldoorlog ter sprake. De oplossingswedstrijd. Onze nieuwe wedstrijd in 't oplossen zal wederom, in twee groepen plaats hebben. En wel Groep A, bevattende partijstellin- gen en eindspelen, Groep B, problemen. Een ieder is geheel vrij bij de keuze in welke groep hij (of zijwenscht deel te nemen, ook deelname aan beide groepen tegelijk is mogelijk. Er zullen in totaal in iedere groep vijf tien stellingen of problemen worden ge plaatst. Voor ieder goede oplossing ver krijgt men 1 punt. Ik hoop zeer veel deel- mers te mogen begroeten. Hoe meer deel nemers hoe meer werk voor mij, maar hoe aangenamer tevens dit werk voor mij. A I w I M i i k Hf 1 - m a I a n A B C D E G Zwart geeft mat in twee zetten. (Geen moeilijk begin, wel?). B 1 (probleem). A jTj //M Ijfll fjfejj §g 4 A BCDEFG H Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen (tegelijk met A2 en B2) vóór 14 Februari. Oplossing van de stelling van A. Zinkl. Wit: Kd3, Tc8. Zwart: Kb3, pion b4, c3 en «f4. Een zeer fraaie compositie, maar ook verre van gemakkelijk. Met den voor de hand liggenden zet Tc8^-f3 bereikt wit slecht remise. 1. Tc8—f8, Kb3b2; 2. Tf8xf4, b4—b3: 3. Tf4fl, c3—c2; 4. Kd3—d2, Kb2—a2; 5. Kd2c3 c2—clDf!; 6 Tflxcl, b3—b2: 7 Tel—c2, Ka2—al; 8. Tc2xb2 pat!! Ook met 1. Tc8—c4 komt wit niet ver der. 1. Tc3c4, f4—f3; 2. Tc4—f4, c3—c2; 3. Kd3d2, f3—f2: 4. Kd2—cl (na 4. Tf4xf2 volgt Kb3—b2; 5. Tf2—fl, b4—b3 enz. zoo- aLs hierboven) Kb3a2; 5. Kclxc2, b4^b3f; 6. Kc2c3, b3—b2; 7. Tf4xf2, Ka2—al; 8. Tf2xb2 pat!! De winst is alleen mogelijk als volgt: 1. Tc8—h8! Kb3b2; 2. Th8—h2f, Kb2 bl; 3. Th2g2! (wit moet wachten tot zwart zich met f4f3 bloot geeft) Kblcl; 4. Tg2—f2. f4—f3; (Op Kcl—bl volgt Tf2x f4) 5. Tf2h2. Kcl—bl; 6. Th2—h4 en wint: a. 6f3—f2; 7. Th4xb4t, Kbl—cl; 8. Tb4—f4 of b. 6c3—c2; 7. Th4xb4f, Kbl—cl; 8 Tb4c4 of c. 6b4b3; 7. Kd3xc3, b3—b2; 8.Th4b4, Kblal; 9. Tb4xb2 enz. Correspondentie. A. G. te Leiden. Ik zal de partij na zien en, indien geschikt te gelegenertijd ook een plaatsje geven. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OAISTR. De eerste ronde. Gisteravond begon, ditmaal in „de Har monie" deze jaarlijk terugkeerende wed strijd, waarvoor ditmaal buitengewone be langstelling bestond, nu niet alleen in de le, noch ook in de 2e en 3e klasse kon ge speeld worden. Aanvankelijk bedroeg het aantal deelnemers 64, doch één er van, nog wel een bestuurslid eener club, bleef zon der kennisgeving weg, zooaat er 63 inge deeld werden. In de eerste klasse kwam nog wijziging, doordal 2 der deelnemers bericht hadden gezonden, niet aan den wedstrijd te kunnen deelnemen. Deze 2 plaatsen werden bezet door een deelnemer der 2e klasse en een speler, die zich nog ter elfder ure aanmeldde. De voorzitter van den Bond, de heer M Splinter, riep allen een hartelijk welkom tue, waarna de wed strijdleider, de heer G. Bosscha, enkele voorschriften voor den wedstrijd gaf en de speifegels van den Wereldschaakbond voor las. In de commissie voor mogelijke ge schillen werden met den leider benoemd de heeren Mr. A. G. de Blécourt en W. J. C. van Beuzekom, als plaatsvervangend leider de heer W. H. v d. Nat en als subleiders de heeren A. Sjardijn, C-. Visser en H. v. Lie- nen, respectievelijk voor de le, 2e en 3e klasse. Hierna begon om half negen het spel Deze eerste ronde leverde direct al en kele verrassingen op. Tusschen de bekende spelers zaten in de eerste klasse eenige nieuwelingen waarvan de speelsterkte nog moeilijk te bepalen was Deze nieuwelingen waren geen gemakkelijke prooi. Dit onder vond Zitman, die verloor van Barkema en Westra, die waarschijnlijk op verlies staat tegen Bedyn. De kampioen v. Veen schoot een geweldigen bok tegen Van Beuzekom, door zonder meer een paard weg te geven, waarna hij onmiddellijk opgaf. De volledige uitslag is de volgende: xx afgebroken partij. Eerste klasse I: A. Barkema (T.)I. Zitman (L.S.) 1—0; P. Bedyn (D.N.)—Ir. J. Westra (L.S xx; W. J. C. v. Beuze kom (2 K Johs v. Veen (H.) 1—0; A. Geyer (2 K.)—H. Slaats (2 K x—x. Eerste klasse li: G. Bosscha (L.S.) A. Sjardijn (T.) 1—0; W. v. d. Broek (L.S.)W H. v. d. Nat (L.S x—x; C. Brunt (A.)J Lips (L.Arb.) xx; H. Muusze (C.)H. Corts (Ld.) 10. Eerste klasse III: Mr. A. G. de Blé court (LS.)-P H. J. Willems (Stud.) 1—0; W. de Bruin (L S.)W. F. Schüss (Ph.) 1/21/2; H. E ChrisLaanse (C.)J. Koet (L.Arb.) 1/2—1/2; W. Demmendal (L.S.)— P P. M. v. Dooren (R., xx. Tweede kiasse I: J. R. Baart )L. Arb.)—A. H. A. Vlasveld (LS) x—x; C. Visser (Ph.) was vrij, J. Jansen (T.) (n.o); A. Blonk (L.A.)C. van Veen (H.) xx; A. Zandvliet (L.S)E. V. A. Remouchamps <G.) 1—0. Tweede klasse il: C. v Atten (Ld.) F. v. d. Wijngaard (L.A.) 10; J. Buur man (Ph.)P. H. Jager (C.) xx; J. P. Cok (H.)—M. v d. Berg (G.) 1—0; P. de Graaf (T.)W. K. v. Hasselt (L.S.) xx. Tweede kiasse III: D. v. Gelder (2 K.)—E de Witte G.) 1—0; C. P. v. Ooyen (L.Arb )- W. F Wakka (Ph.) xx; J Plug (D.N.)—P. Vlugt (C.) 0—1; J. P. Riedel (L.S.)W v. Schaik 01. Derdg klasse I* W. G. Aldershoff (G.)—D. J. Stol (Ph.) 0—1; W. Bey (L.A.) —J. Ottevanger (D.N.J 1/212; J. Galjaard (Ph J. Neuteboom (L.A 01; J. de Looff (T H. v. Lien en (L.A.) 10. Derde klasse II: F. Dorsman (H.) J Schouten (LA) 0—1: G. W. Gorrée (C.) —F. Ribot (L.A.) 0—1, C. v. d. Krogt (2 K) J. Mieioo (L.Arb.) xx; Chr. de Laaf (Ph.)J. v. Leeuwen .Ph.) 1/21/2. L.S. Leidscn Schaakgenootschap; Ph. Philidor; 2 K R. K Sch cl 2 Koningen; C. Caïssa; L.A Leidsche Arbeiders schaakclub; T. Taveno; G. Gymna sium; Stud. Studentenfed. Schaakclub; D.N. „Daniël Notehoom" te Noordwijk; R. Utile Dulci te Roelof arendsveen; A. Alphen; H. Hazerswoude; Ld. Leiderdorp. Het ligt in de bedoeling eerst de ronden af te spelen en daarna de afgebroken par tijen en dan ook alleen die, welke nog van invloed kunnen zijn op den eindstand, n.l. wie no. 1 en 2 Kunnen worden. De volgende ronden worden in „In den Vergulden Turk" gespeeld, de tweede ron de op Donderdag a.s. SIMULTAANSéANCE IN TAVENO Het simultaanspel, gisteravond in de schaakclub Taveno gegeven, is bijzonder goed geslaagd. Niet minder dan 49 tegen standers bonden den strijd aan tegen de heeren Johs. v. Veen van Hazerswoude en G. Bosscha te Leiden. De uitslag was de volgende: Van Veen won in 3K- uur 19 partijen en speelde 5 remise tegen J. Immink, P. Barkema, H. J. Neuteboom, G. Pardon ën B. v. d. Berg. Bosscha deed er een kwartier korter over, doch verloor van de 25 borden 4 aan J. Kriek, L. Platerink, W. v. Schayck en A. Barkema en speelde 6 remise n.l. tegen P. van Schayck, B. Wijling, C. Sjar dijn, P. de Graaf, J. Snel en H. C. Kriek. Er was veel belangstelling en het was een succesvolle avond voor de schaakclub „Ta veno". AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. DE PLOEG SPRENGER VAN EYK IR. PAULEN UITGEVALLEN. ZeehuizenDer Kinderen 114 min. te laat te München, Omtrent het verloop van den sterrit be reikten ons, mede door bemiddeling van de Kon. Nederl. Automobiel Club, nog de volgende berichten: Volgens telegrafische binnenkomst van de controle-resultaten uit Brussel voor de Noordelijke routes Umea, Stavanger, Tal linn. Koningsbergen, Boekarest en Am sterdam en uit München wat betreft de Zuidelijke routes Palermo en Athene zijn er van de in deze plaatsen gestarte 121 deelnemers er 27 uitgevallen. Bovendien hebben 16 equipes strafpunten opgeloopen, zoodat er nog 78 deelnemers zonder zijn. De route van Stavanger en de route van Palermo hebben elk niet minder dan 10 slachtoffers geëischt, zoodat hieruit wel blijkt, dat deze twee routes, alsmede uit Athene, waarvan, zooals men weet geen enkele deelnemer ook maar Saloniki be reikte, wel bijzonder zwaar zijn geweest. Het voornaamste feit, wat betreft de Nederlandsche deelnemers is wel, dat de uit Palermo vertrokken equipe Van Eyk ir. A. Paulen de controle te München niet heeft bereikt. Vrijdag waren onze landge- nooten welgemoed op tijd uit Ween en ver trokken voor het 436 K.M. lange traject naar München, maar na de sluiting van deze controle waren zij nog niet aangeko men, zoodat deze equipe van verdere deel neming is uitgesloten. Ook de heeren ZeehuizenDerkinderen, die op tijd met hun B.M.W. uit Weenen waren vertrokken, hebben de controle te München niet op tijd bereikt. Niet minder dan een uur en 54 minuten later dan voor hen was vastgesteld, kwamen onze land- genooten aan, zoodat zij thans een groot aantal strafpunten hebben gekregen. Alleen de derde uit Palermo vertrokken Nederlandsche deelnemer, de heer van der Hoek met Packard, heeft München op tijd bereikt en is dus de eenige Nederlander die op deze route nog een schoon Carnet de route heeft. Vrijdag waren te Weenen 18 deelnemers naar München vertrokken. Daarvan waren er nog 13 zender strafpunten, maar slechts zes hebben het 438 K.M. lange traject met de vereischte gemiddelde snelheid van 40 K.M. kunnen afleggen en hierbij was van der Hoek. Na het uitvallen van de equipes Spren- ger van Eykir. Paulen, Buiskool en Oos ten zijn er thans nog 22 van de 25 gestarte Nederlandsóhe deelnemers in den strijd. Hiervan zijn er 21 zonder strafpunten; van daag kreeg alleen de equipe Zeehuizen Derkinderen de noodige aanteekeningen. De reis wordt thans voortgezet naar het 360 K.M. verder gelegen Straatsburg. De controle te Parijs. Bij aankomst te Parijs hadden de reizi gers, uit leden van de Ned. Reisver. en uit Wageningsche studenten bestaande, nog ruimschoots de gelegenheid zich te restau- reeren. Voor de Nederlandsche teams uit Umea, Tallin en inzonderheid die uit Sta vanger, die gehoopt hadden op meer cle mente weersomstandigheden, bracht het wegdeel tusschen Brussel en Parijs teleur stelling. Hun bevindingen op de Noorsche en Zweedsche wegen zijn genoegzaam be kend. De heer van Beeck Calkoen en Lam- merts Hurrelbrinck hadden nog nooit zoo'n moeilijk parcours gereden. Des te loffelij- ker is hun prestatie als men bedenkt, dat andere rijders, die minstens even bekwaam geacht worden, er niet zonder kleerscheu ren door gekomen zijn. Van de dertig ploe gen uit Stavanger passeerden er slechts 14 zonder strafpunten Parijs, waaronder de twee Nederlandsche ploegen; Cornelius, die al 7 jaar op een kleine D.K.W. mee rijdt, en geregeld Monte Carlo wist te be reiken, is ditmaal bijna het slachtoffer van het weer geworden. Zijn wagen draagt ook nu nog de sporen van de glijpartij in Zweden. Dat hij het er met een bescha digd spatbord en een gebroken ruit vanaf heeft gebracht, moet als een geluk bij een ongeluk worden beschouwd. Erger hebben de bekende Fransche rijders Dreyfus en Schell het te verantwoorden gehad. Hun Delahaye zag er in één woord jammerlijk uit. Men vraagt zich verbaasd af hoe het hun gelukt is met een zoo gehavende auto Parijs te bereiken. Zij deelden ons mede, dat zij een groot deel van den tocht met repareeren hebben doorgebracht. Lang voor de opening van de Parijsche controle wa ren verscheidene Nederlandsche ploegen binnen. Tot 6 uur Vrijdagavond presen teerden zich uit Stavanger 20 van de 30 teams, die in deze stad startten. 9 Ploegen zijn reeds lang uitgeschakeld, zoodat slechts een team op het appèl ontbrak, dat v-an de dames Booth en Peter, waromtrent men geen bericht gekregen heeft. Hebben deze Engelsche dames niet opgegeven, dan is hun vertraging toch zóó groot, dat zij geen kans meer maken. In elk geval was het aantal ploegen uit Stavanger dat zon der strafpunten de Fransche hoofdstad ge passeerd is, 14. Hiertoe behooren de equi pes van Beeck Calkoen en die van Jacobs- de Boer. Uit Tallin zijn 6 concurrenten, die daar gestart zijn, ook gepasseerd. De ploeg van Oosten uit Koenigsberg kan beschouwd worden als definitief te hebben opgegeven. Uit Umea paseerden 18 van de 19 concur renten binnen de tijdlimiet Parijs. Uit Boe karest teekenden alle 5 overgebleven ploe gen op tijd. Om 6 uur Vrijdagmiddag wa ren 65 ploegen gepasseerd, waarvan de drie volgende strafpunten kregen wegens vertraging: nr. 65, de Daily Mail ploeg van McKenzie op Daimler uit Umea, met 3 uur en 3 minuten; nr. 127, de Fransche ploeg van Carrière uit Tallin op Matford met 2 minuten, nr. 131, de Engelsche equipe van Dobell uit Stavanger met 42 minuten. Re- sumeerende zijn dus wat de Nederlandsche deelnemers betreft, Parijs binnen den voorgeschreven tijd voorbijgekomen: uit Stavanger nr. 55 van Beeck Calkoen Lammerts Hurrelbrinck op Ford, nr. 103 Jacobs en de Boer op Dewith; uit Umea Cornelius op D.K.W., nr. 53 Bakker Schut en Mutsaers op Lincoln, 54. Habnit op Ford en nr. 114 GatsonidesSanders op Hillman; uit Tallin nr. 56 van Strien op Ford, uit Amsterdam alle 14 Nederland sche ploegen en de beide bussen, totaal dus 21 teams. De dappere Nederlandsche dames. Onder de aanwezigen zochten wij naar onze dames-equipe, toen wij plotseling gravin van Limburg Stirum opmerkten. Weldra voegden zich jkvr. van Vreden- burch en mej. de Booy bij haar en geza menlijk gingen zij de Place de la Concorde over. O, zegt juffrouw van Vredenburch: Wij hebben eigenlijk heelemaal niets te vertel len. In België erg glad geweest en wij heb ben hier en daar een beetje heen en weer gesuld, maar dat hebben alle anderen ook gedaan, dus dat is niets bijzonders. De eenige Nederlander, die uit Tallin is vertrokken, de heer A. van Strien, die reeds tegen twaalf uur in Parijs was, loopt opgewekt met zijn twee metgezellen, ba ron Taets van Amerongen en de heer Die pen, heen en weer. Een starter komt dan aanloopen. Ver trekken. Van Strien klimt in zijn wagen. Een motorrijder gaat vooraf, en de tweede Nederlandsche deelnemer vertrekt naar de Azurenkust. Als het tegen drie uur loopt, is de helft der Nederlanders vertrokken. Om zeven uur waren 65 auto's de con trole te Parijs gepaseerd, terwijl nog twee wagens verwacht werden. De controle te Dijon. Door bemiddeling van een specialen vertegenwoordiger van de K.N.A.C. kunnen wij omtrent de controle te Dijon het vol gende mededeelen: Alle Nederlandsche rijders, die te Parijs de controle waren gepasseerd, zijn op tijd aan de controle te Dijon, op 308 kilometer van de Fransche hoofdstad gelegen, aan gekomen, met uitzondering van de twee bussen. De autobus van de Nederlandsche Reisvereeniging kwam 6 minuten te laat aan de controle, waardoor 3 strafpunten moesten worden gegeven. De bus van de Wageningsche studenten had nog meer vertraging ondervonden, want deze was 47 minuten over tijd, hetgeen 23% straf punt beteekende.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14