ZATERDAG 30 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCHIEELE EEN ONTSTELLEND BERICHT De Centrale der Godloozen te Moskou heeft besloten 9 Febr. 1937 een wereld congres van Godloozen aldaar te organi- seercn. Men verwacht ongeveer 1600 afgevaar digden uit 46 landen. De agenda vermeldt voorloopig de volgende punten: De stichting van een Centrale voor de wereldpropaganda tegen den godsdienst; de oprichting van een godloozen-inter- nationale onder leiding van de Sovjet-Rus- sischp godloozen-organisatie; de oprichting van een internationaal propagandatcnds tegen der godsdienst; uitwisseling van ervaringen onder de afzonderlijke godloozen-c ganisaties om trent den anti-religieusenstrijd; wederkeerige financieele ondersteuning van de" godloozen-organisaties. Verder wil de godloozen-centrale in Rus land een eigen atheistischen radiozender oprichten welke 43 millioen roebel kosten zal. Het be-irag moet door inzamelingen worden opgebracht. In de eerste maanden van het komende jaar moet de nieuwe zender in werking treden. Daarom stelt het Centraal Verband voor als eerherstel tegen deze hemeltergende Godsonteering: le. Om op Zondag 7 Februari een al- gemeene H. Communie te houden. 2o. In de eerstvolgende bijeenkomst te spreken over de godloozen-beweigng. Dus alle Gezellen-vi reenigingen uit ons district doen mede. Zondag 7 Febr. een algemeene H. Communie. De Leidsche Gezellen zullen ieder in hun eigen oarochie een eerherstellende H. Communie doen. Alle Gezellen-vereenigingen zullen of op den Zondag van de eerherstellende H. Communie een vergadering beleggen o* de eerstvolgende verplichte vergadering hou den om te spreken over de godloozen bewe ging. en de jongens doen begrijpen, dat wij, Gezellen, als de organisatie voor de jongens uit den werknemenden stand, hier een taak hebben te vervullen. Gaarne hadden wij een massale bijeen komst willen beleggen voor heel het dis trict, maar de plaats ontbreekt ons om de 1000 jongemannen van ons district te ber gen. Voor de Leidsche Gezellen zal deze spe ciale bijeenkomst gehouden worden op Dinsdag 2 en 9 Februari: op Dinsdag 2 Fe bruari voor de gehuwde Gezellen en op Dinsdag 9 Febr. voor de onsehuwde Gezel len. Laten allen present zijn. De Districts-praeses. AAN POLITIEK DOEN. XXX. In dertig artikeltjes hebben we de aan- aandacht gevestigd op het hoe en waar- o m wij, katholieke jongeren, aan politiek moeten doen. We hebben daarin gezien, hoe intens verderfelijk vele politieke stroo- mnigen zijn en hoe met name communisme en socialisme, beiden geesteskinderen van Karl Marx, voor den katholiek onaan vaardbaar zijn. Zonder aarzelen is ook, op grond van de veroordeelingen door Paus en Bisschop pen, het veto uitgesproken over het natio- naal-socialisme en hebben we aangetipt, dat de N.S.B. ten onzent het geesteskind is van het Duitsche stelsel, waardoor de Kerk in Duitschland niets meer te vertellen heeft en thans zucht onder de knoet der moderne heidenen. De waarschuwing van onze Bisschoppen hebben we herhaald en de bedriegelijke taal van nat. soc. blaadjes ontleed. Dat heeft ons wel booze brieven bezorgd met allerlei „fraaie" beloften, maar het deed ons ook hooren de instem ming van menschen, op wier oordeel wij prijs stelden. Maar, en dit is het beangstigen de van onzen tijd. het heeft ons in gesprek met anderen, die het niet met ons eens waren, telkenmale verbaasd, hoe de verwarring der geesten ontstel lend is. De dwalers weten niets van Schaepman en Nolens, beheerschen de so ciale vragen allerminst en slikken lec tuur, die onder het mom van katholiek, of democratisch, of nationaal de geesten ver troebelt en verheidenscht. Als, en dit is de ernstige waarheid, ooit in ons land de tod d? K^rk wordt geknecht, op wat voor wijze ook. dan hebben we dat mede te danken aan hen, die in verbij sterenden hoogmoed hun Bis schop niet gehoorzamen. Daarom is de les voor allen het woord van Schaep man: Blijft vrij, blijft waar, blijft één! SEVERUS. FINANCIEEL COMITé Een voornaam onderdeel bij het gouden feest is de pest: financiën. Het daarmee belaste comité heeft vergaderd en zich als volgt geforn erd: vice-praeses. voorzitter; W. Kohlbeck, secretaris; P. v. Lis, O. Bik, W. v. Kampen, J. Vuurpijl, P. Oostdam en C. v. d. Meel, leden. GEZELLEN EN NIET-GEZELLEN BINNEN EN BUITEN DE STAD LEEST DIT EENS. 19, 20 en 21 Febr. a.s.. Dit zijn de dagen van de tentoonstelling van Huis vlijt en Vakwerk en van Huisbroei en Kasbroei. Leest u maar eens de komende advertenties, en houdt u verder op de hoogte door onzen rubriek. Inzenders zijn gezellen in en buiten de stad Leiden. Er zijn reeds heel veel in zenders, die opgave gedaan hebben, maar de secretaris verwacht er nog veel meer. De secretaris verwacht nog van vele in zenders opgave, en antwoord op de laatst gezonden circulaire, en nieuwe opgave, ook opgave buiten mededinging zijn zeer welkom, men kan nog steeds opgave doen, maar men doet den secretaris een groot pleizier, dit zoo spoedig mogelijk te doen. De uiteindelijke dag van opgave is vastgesteld cp Zaterdag 6 Febr. a.s., maar veel beter doet men om nog eerder op te geven aan den secretaris van de Huisvlijt- en Vak-tentoonstelling. Gezellen binnen en buiten de stad haast u. Rapenburg 52, Leiden. OMDAT JE KATHOLIEK BENT.... Daarom sta je in de branding van het leven veel sterker, want je kunt bij goed hanteeren van je vrijen wil zóó Gods ge nade op je doen inwerken, dat je als een rcts de wereldzee klieft. Daarom zijn zoo vele oogen op je ge vestigd, omdat de massa om je heen geen bodem onder de voeten heeft en in God vergeten hoogmoed een schijn-vryheid schiep, waarin ze zelf slaaf geworden is. Daarom ben je gehouden aan de tien gebeden Gods, die er niet zijn voor een dwang cp de geesten, maar om alle men schen van goeden wil middels dien van God gekomen wet te voeren tot het geluk des hemels. Daarom echter ook moet het geloof je pantser zijn naar het Pauluswoord: dit is de kracht, die de wereld overwint, ons ge loof. Omdat je katholiek bent. jij jonge ke rel, moet je de oogen niet sluiten voor de werkelijkheid, maar een diep door en door katholiek besef hebben van je roeping. Want je bent er niet mee klaar, als je het eigen persoontje tot in de perfectie ver zorgt en je medemnsch laat pierewaaien. Er is nog steeds een heel groot gebod: dat ge elkander liefhebt. Daarom ook zult ge in het huisgezin vader en moeder eeren; in de kerk uw priesters hoogachten en volgen; in den staat gehcoorzamen. Daarom ook zult ge u bekwamen, godsdienstig en maatschap pelijk, tot een volwaardig christen voor Kerk en Maatschappij. Ge zult om uw Katholicisme óók wor den beschimpt en gegriefd. Maar beter is één dag in eerlijk Katholicisme, dan -!en jaar in de volkomen heidensche sfeer der neutraliteit te leven. Het wereld-offensief begint. En je kiest, omdat je katholiek bent, den Koning der Eeuwen. S. M. MEDEDEELINGEN De repetities voor de revue moeten perfect bezocht en benut worden. Bestu ren der div. onderafdeelingen blijven in die richting actief! Om te lachen zijn somtijds de uit vluchten van hen, die niet willen sparen voor de jaarlijksche retraite. Begrijpen die tragen hun tijd niet? 5000 loten zijn we zoo maar niet kwijt. Maar het kan als we meedoen. Vice- praeses en senior wachten u als verkoo- per. Een goed Gezel stelt daden! Gepraat in de ruimte verraadt meestal gemis aan kennis. Onze ontwikke lingsclub is er om de Gezellen op alle ter- j rein te leeren. De contributie is maar 1 per jaar. De eerstvolgende bijeenkomst is een vraag- en praat-avond. Komt ge als actief Kolpingszoon kennis maken? Houdt j dan 11 Febr. vrij! ONTWIKKELINGSCLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Op Dinsdag 19 Jan. hield onze ontwikke- lingsclub weer een club-avond, waarop als spreker optrad de heer Karsten over het onderwerp „Een reisje door het heelal". I Dit reisje door het heelal begon met de sterrenkunde uit vroeger tijden. Spr. liet ons verschillende plaatjes ziet van toe stellen welke vroeger gebruikt werden en ook van de resultaten hiermee. Het reisje ging steeds verder en we kwamen aan de tegenwoordige sterrenkunde, waarbij men veel betere kijkers gebruikt en dus ook veel betere resultaten bereikte. Voora] is veel bereikt dcor foto's te maken van de i hemellichamen. Spr. liet ons dan ook vele I foto's van bekende hemellichamen zien. Ook lichtte hij het gebruik van ver- I schillende toestellen toe, waardoor wij de I werking hiervan konden begrijpen. Aan het einde van zijn lezing gaf spr. ons een aantal gegevens om zelf een zonne stelsel in 't klein te vervaardigen, waarbij 1 de grootste afstand van dit zeer kleine zonnestelsel 2000 M. bedroeg. Hieruit duidelijk op welk een groote afstanden de hemellichten van elkaar verwijderd zijn, De tweede voorzitter, de eerw. vice prae- j ses was verhinderd, dankte op het einde van dezen avond den heer Karsten voor I zijn zeer interessante lezing, die ons zeker veel kennis op sterrekundig gebied heeft bijgebracht. Door het applaus hierna be tuigde de aanwezigen hun instemming met de woorden van den 2den voorzitter. KOLPINGS LIJFWACHT. Alle K.L.'ers moeten Dinsdagavond om negen uur aanwezig zijn. Niet alleen ter eigen vorming, maar ook om verdere ac ties te bespreken. ONZE GROOTSCHE TENTOONSTELLING. Het was in Mei van het vorig jaar dat pogingen in het werk werden gesteld, om bij ons gouden feest ook iets te organi- seeren, waar het heele district bij betrok ken kon worden. Het idee vond instem ming en vooral de afd. bloemen kreeg tal rijke medewerkers vanuit de dorpen; voor huisvlijt en vakwerk nam Leiden de lei ding. Het is nu zoo. dat we iets naders kun nen mededeelen in vervolg op hetgeen we een maand terug gepubliceerd hebben. De bloemententoonsteling heeft deelne mers uit R.a.veen. Voorhout. Warmond, Oegstgeest, Sassenheim en Lisse. Honder den potten met crocussen .hyacinthen. tul pen en narcissen zullen naar Leiden ver voerd worden om dienst te doen in de Graanbeurs-zaal, welke omgeschapen zal worden in een schitterenden bloemenhof .naar het ontwerp van den weled. heer Jonker, chef van den gem. Plantsoenen dienst. Voor de huisvlijt en vaktentoonstelling komt de deelname uit Sassenheim. Voor hout, Zoeterwoude en Leiden. Ook de Graal doet hieraan mee. Geheel deze af- deeling wordt gearrangeerd dcor den wel ed. heer G. Bronsgeest. Het wordt dus zeer goed. Voor beide afdeelingen zijn ook de jury's gevormd en worden fraaie prijzen uitgelooft. De opening is bepaald op Vrijdag 19 Febr., 's avonds om 8.15 uur en zal ge schieden door den Centraal Praeses, rector Drcst. Daarna gaan de deuren voor het publiek open tegen een entree van 25 cent Zaterdag en Zondag is de tentoonstelling bijna den geheelen dag geopend tegen een entree-prijs van 10 cent (op den dag) en 25 cent ('s avonds). We rekenen op een massaal bezoek! AFD. GEHUWDEN. Dinsdagavond om halfnegen is de verga dering voor alle Gehuwden. Zooals ge bruikelijk houdt de vice-Praeses een in leiding en is er na afloop gelegenheid tot ontspanning in de groote zaal. Na afloop der vergadering jaarlijksche uitkeering aan de leden van het Zieken fonds. VAN M'N BOEKENTAFEL „De rustelooze Aarde", door R. Gheyselinck. Uitg. Schel- tema en Holkema's Uitg. Mij., Amsterdam. Wij, wereldburgers, die iederen avond zoo rustig slapen gaan en iederen morgen even rustig ontwaken, beschouwen de pla neet, waarop wij het levenslicht zagen, als de oude grijze Moeder Aarde. Maar de titel van dit boek, geschreven door iemand, die de nukken en grillen van haar. die wij oud. grijs en moederlijk noemen, aandach tig heeft bestudeerd en gadegeslagen, wekt reeds onmiddellijk achterdocht aan onze besjes-achtige karakteriseering. ..De ruste looze Aarde" heeft R. Gheyselinck zijn boek gedoopt en daarmede het traditioneele portret van een lieve oude oma met één ruk verscheurd. De aarde is méér spanning dan rust. De seismografen registreeren jaarlijks meer dan 10.000 aardbevingen, die nog slechts een klein deel zijn van het totale aantal (p. 207). En onder de wankele korst gloeit het „magma", dat hoewel vloeibaar, onder zoo ontzaglijk hoogen druk wordt gehouden (op een diepte van slechts 30 K M. heerscht reeds een druk van ongeveer 10.000 K.G. per vierkanten centimeter), dat het slechts vloeiend wordt, wanneer het aan dezen druk ontsnapt en zich als gloeiend lava op een temperatuur van 10ÖÜ gr. door de vulkanen naar buiten perst (p. 181). Onder deze laag bevindt zich de vaste aardkern, die vermoedelijk bestaat uit ijzer en nikkel of wat van deze elementen bij zulk een monsterachtigen druk en helsche temperatuur is overgebleven. Onze kennis van de aarde is echter maar zéér oppervlakkig, en dat in tweeërlei zin. De geologische wetenschap blijft met haar voorraad exacte gegevens vrijwel beperki tot de oppervlakte en zelfs de kennis van den aard en het gedrag dezer oppervlakte is nog tamelijk oppervlakkig. Al is de ge- heele wereld bereisd en ontdekt, zij is tot op den dag van heden „terra incognita" ge bleven. De geologie heeft meer problemen gesteld, dan opgelost, maar juist dat groote aantal vraagteekens prikkelt onze nieuws gierigheid. In het boek „De Rustelooze Aarde" worden al deze problemen opengelegd en de oplossingen, welke de wetenschap heeft voorgeslagen.' beschreven en dat op be vattelijke wijze, welke dit boek voor een leek buitengewoon interessant maken. Hier en daar zal een lezer, die zich nooit aan geologische lectuur waagde, op moeilijkhe den stooten. doch over 't algemeen heeft de schrijver zich een goed paedagoog getoond, die op onderhoudende en duidelijke wijze de niet altijd gemakkelijk te popularisee- ren stof, wist te verhalen. De weetgierige leek, wiens weetgierig heid cm iets meer te kennen van de aarde, waaruit hij lichamelijk ontsproten is, zeer begrijpelijk en zeer prijzenwaardig mag genoemd worden, zal in dit boek overvloe dig stof vinden tot lezen en herlezen en tot zelf waarnemen. Hij vindt erin de theo rieën over het ontslaan van de wereld („Het raadselachtige begin") en over het ontslaan van de maan als een „kind" van „moeder Aarde"; hü zal met den schrijver tot in het binnenste der aarde afdalen en waarschijnlijk in de vele tegenstrijdige hy pothesen verdwalen; hij zal wandelen op den bodem der oceaan en griezelen bij de geheimenissen, die deze peillooze diepten Als niet anders wordt aangegeven Glo ria, geen Credo. Gewone prefatie. ZONDAG 31 Jan. Zondag, genaamd Sexagesima. Mis: Exsurge. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Joannes Bosco, Belijder (nieuwe Heilige); 3e v. r. Allerh. Sacra ment, (voorgeschreven door den bisschop bij gelegenheid v. h. Eucharistisch Congres te Manilla). Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Paars. Bij ons heilig Doopsel heeft God het goe de zaad van het heilig geloof in ons hart gezaaid. Het is opgebloeid, maar eerlijk er kennen wij, dat het door velerlei en ver schillende levensomstandigheden (weelde, levenszorg, verkeerde gevoelens) niet die vrucht draagt, die kan en moet worden verwacht (Evangelie). M.a.w. wij leven niet altijd uit en door ons geloof. Onze zon den indachtig, bidden wij daarom in de In- troitus: „Sta op, Heer en help ons" (n.l. het heilig geloof beter te beleven). Een heerlijk voorbeeld van geloofsleven is de heilige Paulus. Zeer veel heeft hij ge daan, zeer veel heeft hij verduurd voor het geloof. Gedwongen en met tegenzin ver haalt hij daarvan in het Epistel. Dat moet ons prikkelen tot navolging, ons aanspo ren er iets voor over te hebben, om de ge varen en moeilijkheden, welke de uitbloei van ons geloof naar buiten en de geloofs beleving kunnen belemmeren, moedig te weerstaan en te overwinnen. Daarvoor mo ge God Zelf onze sterke Hulp (Graduale, Tractus), de Leeraar der Heidenen (St. Paulus) onze beschermer zijn. (Gebed) Met het grootste vertrouwen op den bij stand van God en op Gods genade offeren wij ons voornemen op, om steeds de paden des Heeren te bewandelen (d.w.z. de ge boden te onderhouden, te leven volgens het geloof). God geve ons de volharding (Of fertorium). En door de heilzame Offeran de van de H. Mis moge Hij voortdurend onze harten met nieuwe moed bezielen en versterken. (Stilgebed; Postcommunio). MAANDAG 1 Februari. Mis v. d. H. Ig natius, Bisschop en Martelaar: Mihi autem. Kleur: Rood. Onder keizer Trajanus werd de H. Ig natius naar Rome gevoerd om voor de wil de dieren geworpen te worden. Ee.n gloeiend verlangen naar het martelaarschap bezielde hem, zooals blijkt uit zyn brie ven, onderweg naar Rome, geschreven aan verschillende parochies. Toen hij de wilde dieren hoorde brullen sprak de heilige deze heerlijke woorden: „Tarwe ben ik voor Christus. Door de tanden der wilde dieren zal ik worden gemalen, opdat ik een zui ver brood worde". (Communio). De heilige Ignatius stierf in 107. DINSDAG 2 Febr. Feestdag van Maria's Zuivering of Maria Lichtmis. Mis: Suscepi- mus. 2e gebed v. h. Allerh. Sacrament. Cre do. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. Vandaag worden kaarsen gewijd en ont stoken in de processie gedragen als eerbe toon en liefdebewijs aan Christus, Dien Si meon voorspelde als „het Licht ter verlich ting van het heidendom". N.B. Bij de kaarsen wijding en de pro cessie: Kleur: Paars. „De wortel van Jesse heeft gebloeid, de Ster van Jacob is opgegaan. Een Maagd bracht den Zaligmaker ter wereld; (voor dit alles) loven wij U, Heer, onze God". WOENSDAG 3 Febr. Mis v. d. H. Blasius, Bisschop en Martelaar: Sacerdotes. 2e ge bed A Cunctis (om de voorbede der Heili gen); 3e naar keuze v. d. priester; 4e ter eere van het Allerh. Sacrament. Kleur: Rood. DONDERDAG 4 Febr. Mis v. d. H. An dreas Corsini, Bisschop en Belijder: Sta tuit. 2e gebed ter eere van het Allerh. Sa crament. Kleur: Wit. In zijn jonge jaren vroom en verstandig opgevoed, helde Andreas- toch langzamer hand over naar het kwaad, waarom hij be rispt werd en vermaand door zijn moeder. Getroffen door haar vermaningen en ver nomen hebbende, dat zijn ouders hem aan Maria hadden toegewijd, trad hij in de Or de der Carmelieten en leefde, ondanks vele en velerlei bekoringen als een heilig kloos terling. Hij stierf als bisschop van Fiësole in 1873 op den dag, hem door Maria voor- VRIJDAG 5 Febr. Mis v. d. U. Agatha, Maagd en Martelares: Gaudeamus. 2e ge bed ter eere v. h. Allerh. Sacrament. Kleur: Rcod. Op het eiland Sicilië, waar zij ook ge boren was, werd de H. Agatha, na gruw zame martelingen ter dood gebracht voor haar geloof en haar maagdelijkheid. Vóór haar lichamelijke kwellingen vroeg haar de prefect van het eiland: „Schaamt gij u niet, gij, die van adelijke geboorte zijt, om het vernederend slavenleven der chris tenen te leiden?" Agatha antwoordde: „De christelijke nederigheid en slavernij zijn veel kostbaarder dan koninklijke schatten en trotschheid". N.B. Wegens de eerste Vrijdag is geoor loofd een gezongen votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Credo. Prefa tie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 6 Febr. Mis v. d. H. Titus, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Dorothea, Maagd en Martelares; 3e voor den Paus (wegens de verjaardag zijner keuze); 4e ter eere v. h. Allerh. Socrament. Kleur: Wit. De heilige Titus, bisschop van Creta, was een leerling en metgezel van den H. Paulus en den grooten Apcstel bijzonder dierbaar om zijn ijver in het verkondigen van het heilig Evangelie en om zijn getrouwheid. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Ludovica Albertoni en Paula Gambara-Costa, Wedu wen; 3e v. d. H. Joannes Bosco; 4e ter eere v. h. Allerh. Sacrament. MAANDAG. Mis v. d. Z.Z. Eustochium en Veridinana, Maagden: Virgines. 2e ge bed v. d. H. Ignatius; 3e ter eere v. h. Al lerh. Sacrament. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Mattheus, Bis schop en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. d. H. Blasius; 3e A Cunctis; 4e ter eere v. h. Allerh. Sacrament. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. H. Joseph van Lecnessa, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Andreas Corsini; 3e ter eere v. h. Allerh. Sacrament. VRIJDAG. Mis v. d. H.H. Petrus Bap- tista en 22 Gezellen, Martelaren: Per pa- tietiam. 2e gebed v. d. H. Agatha; 3e voor den Paus; 4e ter eere v. h. Allerh. Sacra ment. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. herbergen aan zeebevingen, en opstijgen naar de toppen der bergen en daar tot de bevinding komen uit de resten van ver steend leven), dat deze bergen ,.im Anno dazumal" verzonken lagen in de diepte der zee. Dit boek zal hem dienstig zijn als inlei ding om „de steenen te laten spreken", zoo dat hij uit -de ligging vari de sedimenten, uit den aard der gesteenten en uit de ver- Weering hetzij door water of wind, de ge schiedenis der aardkorst leert lezen met eigen oog en zonder letters. Bizor.der inte ressant zijn de hoofdstukken gewijd aan het nauwelijks te gelooven, maar door niemand te loochenen feit. dat de polen voorheen met dichte bosschen waren be groeid, en thans snikheete landen als Bra zilië en Indië met ijskorsten waren bedekt. Ook de hoofdstukken, welke behandelen het rijzen en dalen der zeeën en vastelan den, welke laatsten, wanneer de schitte rende theorie van Wegener waar blijkt, al lerminst „vast" zijn, doch „drijvend". En de spanning stijgt ten top in de ontleding van vulkanische uitbarstingen en van aardbe vingen, die maar al te dikwijls demonstree- ren de rusteloosheid van Moeder Aarde. Er zou van dit flink geschreven en prach tig geïllustreerd boek niets dan goeds te zeggen zijn, indien de schrijver had nage laten nu en dan uitstapjes te maken van de geologie in de theologieVooral het Zondvloed-verhaal heeft herhaaldelijk zijn belangstelling, doch zyn aarzelende mee ning over het ontstaan van het leven (p. 55. p. 57) kan evenmin door de beugel. Moe ten wij om deze passages de lezing van dit boek ontraden? Naar onze meening niet, wanneer de lezer zich maar goed voor oogen houdt, dat de Bijbel géén uitsluitsel geeft in natuur-wetenschappelijke vraag stukken. En wat over het ontstaan van het leven ten beste wordt gegeven is zoo phan- tastisch, dat wel niemand, die nuchter na denkt daardoor in dwaling wordt gebracht. De ontwikkelde leek behoeft zich o.i. door deze opmerkingen niet te laten weerhou den dit overigens lezenswaardige, leerza me en prettig geschreven boek te lezen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe kan men een witte pitrie- ten mand, die geel geworden is, weer wit krijgen? Antwoord: Boen de mand uit met lauw zeepsop van harde huishoudzeep of gebruik lauw sterk pekelwater. Spoel de mand met water na. Vergeet vooral niet de mand vooraf uit te borstelen. Geel ge worden mandenwerk kan behandeld wor den met bleekwater verdund met azijn. Vraag: Hoe verwijdert men ijsvlekken uit een lichtblauwen tafïijden jurk? Antwoord: Behandel de vlek voor zichtig met een watje of zacht lapje en een weinig lauw water. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge rechtskundige inlichtin gen aan ons bureau. Een nieuwe uitvlucht. „Zoo ben je weer dronken?" „Neen, lieveling, ik heb alleen maar gr.ep!"

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10