v„F\H.MACK IHVEHT EDUP0NI De RESTANTEN VRIJ'MG 29 JANUARI I S3? RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK De nieuwe Rijksweg bij Bodegraven FAILLISSEMENTEN N.V. Mode-huis q rerkoopen wï| legen BESPOT, EUJK HOE PRIJZEN iana( Zaterdagmorgen 9 MORGEN MAANDAG, DINSDAG EN WOENSDAG CË LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HAAGSCHE RECHTBANK Diefstal van een gouden horloge en een portemonnaie De 24-jarige timmerman P. B. uit Lei den, gedetineerd, heeft zich te verant woorden gehad wegens diefstal. Verdach te heeft, naar hij bekende, ten nadeele van een steenhouwer bij wien hij op be zoek was, uit diens kantoortje een gou den horloge en een portemonnaie wegge nomen. De benadeelde getuige verklaarde, dat hij B. gevraagd had of hij een gouden horloge ken repareeren, waarop verdach te ontkennend antwoordde, maar hij zou het wel eens mee naar huis nemen. Hiervoor had'hij geen toestemming ge geven. Toen B. later terugkwam miste ge tuige na diens vertrek het horloge en uit zijn jas was ook een portemonnaie ver dwenen. De officier van justitie, mr. Rouffaer, bracht in herinnering, dat B. in Mei 1936 reeds voorwaardelijk is veroordeeld we- gens een soortgelijk misdrijf. Volgens het rapport is B. onverschillig en heeft zich maar weinig aan de waarschuwing hem door de voorwaardelijke veroordeeling ge geven, gestoord. Spr. eischte thans 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 11 Februari. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Uit alle flesschen geproefd! Voor de Haarlemsche Rechtbank stond terecht van een onnis van den Kanten- rechter te Haarlem de 22-jarigs van D. uit Katwijk aan Zee, die hem wegens overtreding van art. 59 van de Drankwet tot 2 dagen hechtenis had veroordeeld, in een winkel in scheepsbenoodigdheden te IJmuiden, die onder toezicht van een zwa ger van verd. stond was op 24 September geconstateerd, dat daar een groote hoe veelheid zwak alcoholische drank was op geslagen. Verd. had geen vergunning deze te verkoopen. Wel had hij een Verlof B. voor het verkoopen van niet-alcoholische dranken voor gebruik ter plaatse. De veldwachter verklaarde, dat hij op 24 September een onderzoek had ingesteld bij den zwager van den verdachte. In de ga rage vond hij op planken tientallen fles schen geprijsd. Door proeven en ruiken was hij tot de conclusie gekomen, dat-verd. alcohol had opgeslagen. Pres.: Maar u bent toch niet dronken ge worden na al dat proeven? Het perceel was gehuurd door verd. Zijn zwager was slechts zetbaas. De Officier van Justitie mr. A. R. An- dringa, eischte bevstiging van het vonnis van den Kantonrechter. De verdediger van verd. mr. C. J. Goudsmit, betwijfelde of hier sprake was van overtreding van art. 59 van de Drankwet. Op verschillende ju ridische gronden, verzocht hij vrijspraak, subsidiair clementie. Vonnis 11 Februari. In duizend angsten. In den nacht van 16 op 17 Octobèr wilde de 44-jarige schipper M. uit Stomp- w ij k, die pas een vachtautobedrijf was begonnen, een lading bloemkool vervoeren van Katwijk. Hij was juist geslaagd voor zijn rijbewijs, doch hij had dit nog niet ontvangen. Daarom reed zijn broer, die bij hem in dienst was, mede, om toezicht uit te oefenen. Onderweg werd even aange legd en de nieuw bakken chauffeur gaf aan zijn vreugde uiting door eenige glazen bier te consumeeren, wat echter tot gevolg had, dat hij weinig stuurvast werd en hij van links naar rechts over den weg slingerde. Een motorrijder waarschuwde in Haarlem de politie en in de Nagtzaamstraat werd hij aangehouden. Goddank, zei zijn broer, volgens den agent, to§n deze de auto tot stilstand liet brengen. Onderweg had deze toezichthouder duizend angsten uitge staan dat er een ongeluk zou gebeuren. Hij had het stuur nog willen overnemen, maar zijn broer weigerde dat. De Officier van Justitié mr. A. R. An- dringa vond, dat hst vonnis van den kan tonrechter, warvan verdachte in appèl was gegaan, zeer clement. Hij was op 25 November veroordeeld tot 14 dagen hechtenis en 6 maanden intrek king van het rijbewijs. Spreker eischte thans 1 maand hechtenis er 6 maanden intrekking van het rijbewijs. Vonnis 11 Februari. DE DIEFSTAL VAN EEN GELDKIST UIT EEN TRAMWAGEN DER R. T. M. De heler veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 37-jari- gen C. B„ los arbeider te Rotterdam, thans gedetineerd, die betrokken is geweest bij den diefstal van een geldkist met zeven duizend gulden uit een tramwagen van de R.T.M. op 1 October 1936. De kist met geld behoorde aan de Incassobank en moest ver voerd worden naar een fabriek op een van de Zuid-Hollandsche eilanden. B. werd veroordeeld wegens heling tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De zaak tegen de beide andere verdach ten wordt heden voortgezet Twee verdachten voor de rechtbank. De rechtbank te Rotterdam heeft de be handeling voortgezet van de strafzaak te gen twee van de drie mannen, die worden verdacht te zijn betrokken bij den dief stal van de bewuste kist uit een goederen wagen van de R.T.M. De beide mannen, die nu weer terecht stonden, de los werkman J. J. F. van B. en de spoorlijnarbeider A. van der F., beiden wonende te Rotterdam, thans gedetineerd, hielden ook thans hun onschuld vol. Na een langdurig en moeilijk getuigen verhoor, waarbij zelfs een der getuigen, ■den schoenmaker J. T. een vervolging we gens meineed werd aangezegd, achtte het O. M. toch het bewijs van schuld geleverd; tegen beide verdachten is twee jaar ge vangenisstraf geëischt. HELER VEROORDEELD. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde vandaag een bekenden recidivist, in donker Amsterdam bekend als „de koning van het Waterlooplein", wegens heling van rijwielplaatjes tot anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Het O. M. had anderhalf jaar gevorderd. De beide dieven van de plaatjes werden tot negen maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk, veroordeeld. i -i HAZERSWOUDE. Uitvoering. Blijkens een elders in dit blad voorkomende advertentie, geeft do R.K. Tooneelclub „Ontwikkeling en Vreugd" haar jaarlijksche uitvoeringen op Dinsdag 2 en Donderdag 4 Februari a.s„ aanvang 7 uur precies. Opgevoerd wordt het tooneelspel in vier bedrijven „Het clubhuis van Mijnheer Pastoor". Reeds enkele malen mochten wij ook is dit blad een zeer goede recensie lezen van dit tooneelspel en wij gelooven dan ook wel, dat men met de keuze van dit stuk een goede greep heeft gedaan. Na de pauze ver gasten de tooneelisten ons met de vroo- lijke klucht in twee bedrijven ,,'t Is om gek te worden". Wij wenschen de onder nemende vereeniging veel succes èn.... veel bezoek. KOUDEKERK Schip en brug bekneld. Toen het moterschip „Succes" uit Ouder- brug wilde passeeren, ontstond er plotse ling een defect aan de brug als gevolg waardoor de stroom werd uitgeschakeld en 'de brug naar beneden kwam op het voor ste gedeelte van het motorschip, waardoor hieraan eenige schade werd toegebracht en een lichtmast afknapte. Dank zij echter de geringe snelheid van het motorschop, kwam de neg betrekke lijk nieuwe brug er goed af en bleek deze nog geheel intact te zijn na het ongeval. Nadat door den burgemeester alhier de schade was opgenomen, kon het motor schip zijn reis vervolgen voor reparatie r.aar een werf. BODEGRAVEN. De weg Den HaagDriebergen begint gestadig te vorderen er alhoewel deze weg nog lang niet geheel voltooid is, kun nen de vorderingen er aan toch duidelyk worden waargenomen. Het gedeelte van de .weg dat loopt van Voorburg tot Zoeter- mesr nadert reeds zijn voltooiing. Als er niet te veel tegenslag komt zal dit gedeel te vermoedelijk over een maand of drie ïn- bruik worden genomen. Van het gedeelte Zoetermeer tot Middelberg is het grond werk klaar en het aanbrengen van de ver harding aanbesteed, terwijl men kan zeg gen, dat van Middelberg tot aan Gouda men practisch met het grondwerk gereèd is gekomen Aan het gedeelte van Gouda tot aan de straatweg te Bodegraven is men met het grondwerk voor 2/3 klaar en dit gedeelte zal nog dit jaar klaar komen. Het moeilijkste en wel duurste gedeelte is het gedeelte van de straatweg te Bodegraven tot de spoorlijn WoerdenGouda. Over een lengte van 10 K.M. Hier moesten te vens wateromleggingen plaats vinden, ter wijl ook het landverkeer doorgang moest vinden. Deze kunstwerken zijn dan ook na genoeg gereed en thans is reeds het grond werk hiervoor aai. besteed aan de N.V. Aan nemersmij. v.d. J. P. Broekhoven te Nijme gen. Ook hieraan is men reeds begonnen, al zijn het dan heden nog maar voorberei dende werkzaamheden. Toch hebben hier al weer vele arbeiers werk gevonden en ziet men tevens dat bij de voltooiing van de gehsele weg groote haast wordt gezet. Voor de zandwinning voor dit gedeelte weg heeft de aanneemster een groot ge deelte weiland gekocht aan de Weijweg, waar boringen in de grond hadden uitgeij wezen, dat aldaar een dikke laag zand on der de klei en het veen te vinden was. Dat er veel zand voor noodig is moge mede blijken uit de afmetingen van de nieuwe weg welke zal bestaan uit een tweetal snelverkeersbanen van ieder 6.25 M. breed te met kantstrooken van 50 c.M. Aan weers zijden komen dan nog bermen van 3 M. en in het midden een binnenberm van 2.50 M. In deze laatste berm wordt bovengrond aangebracht voor eventueele beplanting. Verder zij nog vermeld, dat deze weg volkomen kruisingvrij wordt, daar de krui sende vaar- of verkeers- dan wel spoor wegen gaan óf over de weg heen óf er on derdoor. Wel zullen echter de verkeerswe gen op verschillende plaatsen aansluiting krijgen op de weg. Slechts op één plaats zal er een kruising van wegen zijn en wel bij het kunstwerk over de Meerndijk. Hier zullen n 1. de wegen No. 2 (de weg Utrecht Amsterdam) en No. 28 (de weg Utrecht 's-Hertogenbosch) de weg No. 12 kruisen. Het ligt echter in de bedoeling in de toe komst hier een z.g. „klaverblad-oplossing" toe, te passen, waardoor een kruispunt van wegen, die elkaar niet a niveau passeeren kan worden geconstrueerd met aansluiting tusschen die twee kruisende wegen zonder dat het verkeer ooit op een linker rybaan behoeft te komen. Om nog even terug te komen op het ge deelte tusschen Bodegraven en Woerden. Hier moest op zichzelf al weer een pro bleem worden opgelost. Bij het vervoeren van het zand van het door de aanneemster aangekochte complex grond zal men tel kens de spoorlijn WoerdenLeiden moeten passeeren. Deze kruising over de spoor baan is natuurlijk zeer bezwaar lijk. De aanneemster is echter met de spoorwegen overeengekomen om tijdelijk een tunnel onder de spoorbaan te plaatsen. Dit werk moet echter in de nacht gebeu ren daar het spoorverkeer hier tamelijk druk is en er eerst dam wanden in de spoor baan moeten worden geheid. Over dit gedeelte van 10 K.M. zal een enorme massa zand noodig zijn daar de grond hier bestaat uit een dikke laag slap veen gelardeerd met evereens zeer slappe kleilagen. Becijferd is dan ook dat voor dit gedeelte een hoeveelheid van niet min der dan 1 3/4 millioen kubieke meter noo dig is. Hiervoor is -beschikbaar de tijd ruimte tot September 1938, wanneer het werk moet worden opgeleverd. Een en an der beteekent dat er per werkdag onge veer 4500 kubieke meter zand verwerkt moet worden of ongeveer 25000 kubieke meter per week. De oppervlakte van deze zandwinplaats moet dan ook vanzelfspre kend zeer groot zijn en oeslaat dan ook een oppervlakte van ongeveer 30 H.A. Hierna zal na de afgraving een groote plas ont staan van een diepte van circa 9 Meter wat een genoegen zou worden voor de water sportliefhebbers. Zijn we eechter hierover goed ingelicht, dan rneenen wij te weten dat dit dan weer gedempt zal worden met vuil van de stad Amsterdam. Hierover kon den wij echter geen bevestiging krijgen. Dit werk is echter in zijn geheel een prachtige werkverruiming daar tevens is bepaald dat alle arbeiders waar de weg gelegd moet worden in die streek aange nomen moeten worden via de arbeids bemiddeling ter plaatse. Velen hebben in deze omgeving dan ock hier reeds werk kunnen vinden en nog meerderen zullen straks te werk gesteld kunnen worden. Volgens de berekening zal omstreeks 1939—1940 de geheele weg tot Utrecht ge reed zijn. De kosten van deze weg worden geschat op ruim 18 millioen gulden. Benoeming. De heer F. v. d. Meijden, kweekeling met acte aan de Mulo school alhier, werd in tijdelijke betrekking be noemd aan de Chr. Mulo te Enkhuizen. Tot onderwijzer in vaste betrekking werd alhier per 1 Febr. benoemd de heer Visser van Rotterdam. Botsing door de gladheid. Door de gladheid van den weg is Maandagmorgen een luxe-auto tegen een aan den Rijks straatweg geparkeerd staande auto opgere den. De oorzaak was de gladheid van den weg. De auto kreeg ernstige materieele schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wielrijder botst tegen een auto op. Nabij de woning van den heer v. R. had een botsing plaats. Van het rijwielpad aldaar kwam een jongen aangereden, deze moest de rijweg weer. op, daar ter plaatse het rij wielpad ophoudt. Daarbij werd hij ver blind door de autolichten en begon te slin geren, met het gevolg, dat hij tegen de auto opootste. Met een smak werd hij te gen den grond geworpen. Het rijwiel werd van voren geheel vernield. De jongen kwam er best af. De chauffeur kwam na de aan rijding even kijken en reed toen, zonder iets te zeggen, weer door, doch het num mer is opgenomen. LEIDERDORP. Ziekenfonds. Gisterenavond hield het ziekenfonds haar 44e jaarvergadering in het gebouw „Irene" alhier. De voorzitter, de heer G. v. Beek, sprak een openjngavond; de heer A. Cats las de notulen en een goed verzorgd jaarverslag voor. Hierna finan cieel verslag van den penningmeester. De ontvangsten bedragen ƒ3739.15, de uitga ven ƒ3630.44, aldus een voordeelig saldo van 108.71. Hierbij werden gevoegd de saldi der vorige jaren, ten bedrage van ƒ4304.44, zoodat er een totaal bezit was op 1 Jan. 1937 van ƒ4413.15. De boeken wer den in orde bevonden. Voorgekomen wa ren 89 ziektegevallen met 1856 ziekte-da gen. Tot kascontroleurs voor 1937 werden benoemd de heeren J. P. Vervark en J. Verhoogh. Hierna bestuursverWiezing. De aftredenden, de heeren G. Anken, A. Cats, A. J. Burgman, werden allen herkozen. Hierna kwam in bespreking een voorstel van het bestuur om te komen tot oprichting van een Sanatoriumfonds in eigen beheer, alleen voor de leden. Hierover werd door verschillende leden het woord gevoerd. De uitslag dezer bespreking was, dat dit voor stel werd aangenomen. Tevens werd beslo- teh om 150 uit de kas voor dit doel te re serveeren en telken jare dit punt te behan delen. Tevens werd door den voorzitter medegedeeld, dat de leden, die wederom herstellende zijn en zich op straat mogen begeven, een wandelkaart bij zich moeten hebben. Deze kaart is verkrijgbaar bij de bestuursleden. De secr. wil de leden even in herinnering brengen, dat den llen Maart a.s. de voorzitter 25 jaar bestuurslid is. waarvan 20 jaar als voorzitter. Hierna rondvraag, waarvan door enkele leden ge bruik werd gemaakt; zij werden naar be- hooren door den voorzitter beantwoord. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 1 Februari, des voormiddags 9.15 uur ten gemeente huize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voor stel van B. en W. tot wijziging der gemeen - tebegrooting 1938 en 1937. 3. Alsvoren tot het converteeren van geldleeningen. 4. Verzoeken van de bijzondere schoolbestu ren met voorstellen van B. en W. tot het verleen en van een voorschot op de vergoe ding, bedoeld in art. 101 der Lager Onder wijswet 1920 over 1937. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eerier belooning voor een vakonderwijzeres in de nuttige hand werken. 6. Verzoek van de oudercommis sie om eene toelage, met voorstel van B. en W. 7. Verzoek van A. G. Boonekamp te Stomp wijk, om subsidie voor het in stand houden van een autobusdienst, met voor stel van B. en W. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing eener straatbelasting. 9. Als- voren tot wijziging der verordening, rege lende de voorwaarden en tarieven voor de levering van drinkwater. 10. Behandeling belastingreclames. 11. Voorstel van B. en W. tot oninbaarverklaring van achterstal lige watergelden. 12. Beslising over het verzoek der plaatselijke R. K. Volksbonden tot instelling van een burgerlijk armbe stuur. 13. Behandeling van het rapport der Wegencommissie, met voorstel van B. en W. 14. Rondvraag. ZOETERWOUDE (H. Rijndijk). Volksbond. In het Patronaat werd de jaarvergadering gehouden van den R.K. Volksbond afdeeling ZoeterwoudeLeider dorp. Wegens ongesteldheid van den voorzit- den heer J. Giezen, die het betreurde dat er zoo weinig belangstelling was. Door den secretaris, den heer F. Zandbergen, wer den de notulen en het jaarverslag gelezen en onder dank goedgekeurd. Uit het jaarverselag van den penning meester, den heer L. v. Noort, bleek: in komsten 377.27, uitgaven 379.88, alzoo een nadeelig saldo van 2.61, met een saldo in kas van ƒ21.29. De penningmeester van „Hulp in Nood" de heer F. Zandbergen, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar, inkomsten ƒ51.85 en uitgaven 56.26, nadeelig sal do 4.41. Als leden der kascommissie werden benoemd de heeren Turk en God- dijn. Door den voorzitter werd mededee- ling gedaan, dat o.m. was ingekomen van Herwonnen Levenskracht een aansporing tot meerdere deelname aan de vrijwillige bijdrage per week; cok was ingekomen een circulaire betreffende de Rome-reis in 1941 van het R.K. Werkliedenverbond, als mede een uiteenzettine over het stand punt van het Werkliedenverbond over de R.K. Ziekenfondsen. Tenslotte werd ook nog medegedeeld, dat er op 12 Februari een propagnda-vergadering zal worden ge houden. De aftredende bestuursleden, de heeren F. Zandbergen, L. van Noort, J. v. d. Hulst en C. Zandbergen, werden bij accla matie herkozen. De vcorz. feliciteerde de heeren en hoopte, dat zij hun beste krach ten zouden geven voor het werk in den bond. Na behandeling der begrooting, werd besproken de contributie-betaling van werklooze leden. Door het bestuur zal hiervoor een regling worden getroffen. Bij de rondvraag werden eenige'inlich tingen gevraagd ever „Eerbied in Gods Huis" en over het verkrijgbaar stellen van de wekelijksche missaaltjes Hierna werd de vergadering op dé ge bruikelijke wijze gesloten. St. Jos.-Gez.-Ver. Tot commissaris: is met algemeene stemmen herbenoemd P. Vlasveld. Tot nieuwe commissaris is be noemd B. Tyssen. De zaal zal Zaterdag avond vanwege vergadering Wit-Gele Kruis gesloten zyn. Uitgesproken: H. A. Streng, Woerden, Kerkplein 4. Cur. mr. A. A. N. Thomson, Bodegraven. Dir. L. TIMMERMAN BREESTRAAT No. 131-133 - LEIDEN duurt nog slechts enkele dagen! ZIET ONZE ETALAGESI WOLLEN-, ZIJDEN EN WASSTOFFEN

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7