Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang WOENSDAG 27 JANUARI 1937 No. 8633 S)e £eidóeli£(2oii/fccmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg voornitbet^'üig: Voor Leiden 19 cent pei week 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 rent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Hei Geïllustieerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tégen betaling van 50 cent per kwartaal, bij viAjruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Een Voor-God-campagne van „De Graal" De Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie „De Graal" heeft de sym pathie van wie haar doel kennen en begrij pen. Ook dezulken zullen fouten en te kortkomingen zien; zouden, als zij 't zélf moesten doen, 't misschien anders (beter?) kunnen doen; maar het doel van de bewe ging, de beweging-zelf ten slotte zal sym pathiek móeten zijn aan allen, die zich er van op de hoogte hebben gesteld! „De Graal" plaatst zich bij alle acties, die zij onderneemt, midden in den tijd van het heden, dien wij, Christenen, moeten maken tot onzen tijd, tot een C h r i s t e- 1 ij ken tijd. „De Graal" voedt haar leden op, om te bidden en te werken, te strijden en te be minnen. Zij voert allereerst positief actie in Chris- telijken zin doelbewust en stelselmatig beginnend bij eigen-heiliging maar daarnaast stelt zij haar Katholieke actie tegenover alle vormen van onchristelijke actie in het hedendaagsche wereld-gebeu ren. Zoo zal „De Graal" nu naar aanleiding van het Godloozen-Congres op 7 Februari in Moskou haar Voor-God-campagne voe ren. En die campagne zal zij voeren met grooter geestdrift en grooter intensiteit dan ooit! Over het program van de Graal in L e i- d e n deelt men ons op ons verzoek het vol gende mede: Van 1 tot 7 Februari is de week van voor? bereiding voor het congres te Moskou. Ook de Graal zal in deze week op al haar clubs door de leidsters doen bespreken wat in Moskou geschiedt en wat daartegenover moet worden gesteld. De leidsters der clubs hebben van dit onderwerp een ernstige stu die gemaakt. 7 Februari zullen alle leden de H. Mis bijwonen en de H. Communie ontvangen, om aan Christus eerherstel te brengen. 's Middags is er een groote bijeenkomst waarin de zeereerw. heer L. Beune een toespraak zal houden over de anti-God actie, haar organisatie, haar stelsel van haat enz., enz. 714 Februari: De leden zullen tegenover de geraffineerde en brutale Godslasterin gen de volgende voornemens maken: lste: den naam van God alleen met eerbied te gebruiken, dus defi nitief een einde te maken aan al de stop woordjes en uitroepen op dit gebied, die velen zich tot een gewoonte hebben ge maakt. Wij voegen hieraan toe, dat ook anderen dan Graal-leden 'ns hun krachten moesten inspannen, om bedoelde in zich le e l ij ke gewoonte, die bovendien ve len ergernis geeft, radicaal uit te roeien. 2de: al hare gebeden met 'n heel bijzon dere zorg en eerbied te verrichten. 14—21 Februari. We bestudeeren de grondslagen van het communisme aldus vermeldt het program. „Het kruis willen wij deze week heel bijzonder als óns teeken vereeren, en daar om zal het kruisteeken, dat wij tè dik? wij Is reeds gedachtenloos hebben gemaakt, voor ons deze week een heele nieuwe be- teekenis krijgen." 2128 Februari: Deze week zal vooral worden doorgebracht met practisch werk. Overal, waar het mogelijk is, zullen de Graalleden haar diensten aanbieden aan het „Voor-God-Comité", dat onder aanbe- vzling van de vijf Bisschoppen eenigen tijd geleden in Nederland is opgericht; bijzon der bidden voor de deelnemers aan het congres. Want al kunnen wij als Katho lieken niet anders dan een afschuw heb ben van het streven der Godloozen en hun bedrijf, voor de personen blijft het woord van Christus gelden: Hebt uw naaste lief als uzelve". Ziehier weer een program van Graal- actie, doordacht, doorvoeld.... opgesteld voor dezen tijd, voor den dag van heden. Een program, waarvan met Gods hulp, schoone resultaten verzekerd zijn. De overstroomingen in de Ver. Staten DE SCHADE LOOPT IN DE MILLIOENEN. Het aantal slachtoffers van de overstroo mingen in Amerika zou thans 121 bedra gen. De voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, Gary Crayson, heeft ver klaard, dat de overstroomingen in elf sta ten over een uitgestrektheid van 2896 vierk. km. schade hebben aangericht. Er zijn 750.000 personen dakloos ge raakt, van wie 230.000 te Louisville. De schade zou meer dan 300 millioen bedragen. Het hevigst geteisterd zijn: Louisville en Paducah (Kentucky), Cincinnati en Ports mouth (Ohio), Esvansville (Indiana), Litt- lerock (Arkansas) en Pittsburgh (Pennsyl- vanië). Ernstig ongeluk. Uit Paducah wordt gemeld: Een plat boomde schuit, die een zestigtal vluchte lingen vervoerde, is gekapseisd in een groote straat alhier, waar twee meter wa ter stond. 14 personen zijn daarbij ver dronken". Het stijgende doodencijfer. Nader wordt uit New York gemeld: Men heeft op het oogenblik in de door de overstroomingen geteisterde gebieden 132 dooden geteld; het doodencijfer is waar schijnlijk nog hooger, want vele plaatsen zijn volkomen afgesloten van de buiten wereld. De schade wordt geschat op 300.000.000 dollar. Men vreest, "Hat in ver schillende streken, waar gebrek aan drink water heerscht, ziekten zullen uitbreken. Te Louisville zijn reeds eenige gevallen van tyhpus en roodvonk geconstateerd. Steunwet door kamer van afgevaardigden aangenomen. De Kamer van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp tot steunverleening aan werkloozen en slachtoffers der overstroo mingen tot een bedrag van 790 millioen dollar aangenomen en naar den Senaat gezonden. Roosevelt heeft verklaard, dat het geheele bedrag zoo noodig voor de slachtoffers der overstroomingen zal wor den besteed. Parachutespringer brengt serum tegen typhus. De. parachutespringer William Klier is boven Paducah in Kentucky in het over stroomde gebied omlaag gesprongen met 100 pond serum tegen typhus. De stad is geheel door het water ingesloten en vlieg tuigen kunnen in de omgeving niet lan den. Als gevolg van de overstroomingen dreigde een typhus-epidemie uit te bre ken, zoodat men dringend behoefte had aan het serum. Het aantal dooden reeds 345. NEW YORK, 27 Jan. (A. N Pj. Het aan tal dooden bij de overstroomingen in Ohio neemt snel toe. Te Louisville zijn volgens den stedelijken commissaris voor de volks gezondheid 200 personen bij de epidemie om het leven gekomen, terwijl te Jefferson- ville (New Albany) de sterfte eveneens bijzonder groot is. Geneesmiddelen worden per vliegtuig naar Louisville overgebracht. De staat van beleg is thans over het ge heele stadsgebied afgekondigd. Te middernacht bedroeg het aantal doo den reeds 345. De schade wordt thans ge raamd op 350 millioen dollar. Droogte in het Midden-Westen. De overstroomingen hebben den omvang van een nationalen ramp aangenomen en nog steeds is niet te zeggen hoe lang dat nog zal duren. In het Midden-Westen der Vereenigde Staten heeft men daarentegen groote be hoefte aan regen, daar de akkers uitge droogd zijn. OOK WATERSNOOD IN PALESTINA. Elf personen omgekomen. Elf mannen, vrouwen en kinderen in dorpen in de omgeving van' Jeruzalem en Jenin zijn om het leven gekomen door de instorting van huizen, welke door den zwaren regenval ondermijnd waren. Het regenseizoen is dit jaar gepaard ge gaan met ongewoon hevige regens Te Je- De wereld in vogelvlucht Te Genève is men het eens geworden over de oplossing van de Dantziger kwes tie. In deze vrije stad, waar den laatsten tijd de nationaal-socialisten den toon aan geven, was een conflict ontstaan tusschen den Senaat en den toenmaligen hoogen commissaris Lester over de toepassing van de grondwet. Dat conflict is voor den Vol ken bondsraad gebracht en men is thans tot overeenstemming gekomen. Tot hoo gen commissaris van den Volkenbond zal benoemd worden de Nederlandsche vice- admiraal J. de Graaff, die vroeger (n.l. tot Mei 1936) chef was van den Marine-staf op het departement van defensie. Alweer een conflict opgelost. In België dreigt een kabinetscrisis we gens een meeijingsverschil in den boezem van het kabinet.. Het gaat om het buiten- landsche beleid en met name over de hou ding van de Belgische regeering ten op zichte van Valencia inzake den moord op den Belgischen gezantschapssecretaris ba ron Borchgrave en over de stappen, te on dernemen in Rome wegens het optreden van den Rexist Dégrelle voor den zender te Turijn. Hedenmorgen is een kabinetsraad ge houden, waarvan de_ beslissing in deze kwesties afhangt. De Belgische socialist Camille Huys- mans, die naar Spanje is gegaan om den toestand aldaar te bezien en wel aan de zijde der regeering, heeft in een onderhoud met de-Madrileensche pers verklaringen afgelegd, over zijn bevindingen. In de Ma drileensche pers worden natuurlijk geen mededeelingen opgenomen over gruwelen door de roode b'endeiv bedreven en mis schien heeft de heer Huysmans ze ook niet gezien of willen zien, maai' wel heeft hy hoog opgegeven over de verwoestingen veroorzaakt door de bombardementen van generaal Franco op Madrid. Zonder mate- rieele schade kan men echter moeilijk oor log voeren. Dat de burgerkrijg niet zacht zinnig gevoerd wordt, weten wij nu wel, maar het is zacht gezegd wat eenzij dig om de schuld alleen aan generaal Franco te geven. Groote vliegramp bij Oran BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. TWAALF INZITTENDEN GEDOOD. Bij Oran in Algerye is een Belgisch vliegtuig neergestort. De twaalf inzitten den kwamen om het leven. Het Belgische vliegtuig was de O. O. A. C. R. van de Belgische Congoluchtlijn, dat om 2.40 uur gistermiddag uit Colomb-Be- char naar Oran was vertrokken. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena heeft uit Oran de volgende bijzon derheden vernomen omtrent deze vreese- lyke ramp, de eerste groote catastrofe, die de Belgische nationale luchtvaart treft. Aan boord van het toestel bevonden zich vier leden der bemannineg en acht pas sagiers. De bemanning was samengesteld uit den eersten bestuurder kapitein Aug. Closset, den tweeden berduurder Marcel Liedts, den adio-telegifist Roger Maar schalk en der. werktuigkundige René Ver- faille. De ramp vond plaats op ongeveer tien kilometer afstand van het vliegveld Oran, op hei oogenblik dat reeds voorbe reidingen werden getroffen voor de lan ding. De plaatselijke autoriteiten hebben in samenwerking met den Belgischen con sul direct een onderzoek ingesteld naar de oorzaak v>n den ramp. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, doch men veronderstelt, dat de antenne is vastgeraakt, waardoor het roer onklaar was geworden. ruzalem viel dit seizoen 52.5 cM. regen te gen verleden jaar slechts 11 c.M., te Na bloes zelfs 43 c.M. tegen 30 c.M. in de over eenkomstige periode van 1936. In de oude wijk van laatstgenoemde stad zijn een aantal huizen ingestort, die aan den voet van een steilen heuvel waren gelegen; vele gezinnen hebben hun huizen moeten ver laten, omdat door den regen, die drie da gen lang was gevallen, groot gevaar voor instorting was ontstaan. DEELNEMEN VAN GEMEENTELIJKE DEELNEMEN VAN „MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON" IN BORGSTELLINGS FONDSEN Is dat in strijd met de Armenwet? De afdeeling voor de Geschillen van Be stuur van den Raad van State heeft heden oehandeld een beroep van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maat- schappelijken steun te Eindhoven tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Bra bant, waarbij machtiging is geweigerd tot deelneming in het kapitaal van het op te richten Eindhovensche Borgstellingstonds met 10.000. Ged. Staten zyn van oordeel, dat door deze deelneming de genoemde burgerlijke instelling een gedeelte harer gelden zal overdragen aan 'n ander en dat die andere naar zijn inzicht en op zijn verantwoorde lijkheid over de besteding dier gelden zal beslissen, dat echter de besteding der gel den van de burgerlijke instelling volgens stelsel en bewoordingen der Armenwet be hoort plaats te hebben onder verantwoor delijkheid der instelling zelve. Deze beslis singen kan de burgerlijke instelling niet uit handen geven. Voor Maatschappelijk Hulpbetoon trad voor den Raad van State op als pleiter mr. L. Beel, chef der afdeeling Sociale Zaken, ter gemeentesecretarie te Eindhoven, die uiteenzette, dat de opheffing van plaatse lijke crisiscomité's het treffen van nieuwe voorzieningen noodzakelijk maakte. Voor al voor een industriestad werd een blijvend instituut ter zake gewenscht. Pleiter zeide, dat een instelling van armenzorg, die zich haar sociale taak bewust is, ook oog gjoet hebben voor maatschappelijke voorzorg. Gedep. Stalen doen het nu voorkomen, alsof Maatschappelijk Hulpbetoon de be slissing omtrent onderstand uit handen geeft. Dit is niet waar. Een borgstellings fonds verleent in het geheel geen onder stand noch geeft het voorschotten. Dit laat ste doet een bank. Het betreft hier dus alleen een daad van vermogensbeheer. Zeer velen hebben een gang moeten maken naar Maatschappelijk Hulpbetoon, die daar voor hadden kunnen worden gespaard indien bijtijds voorschot ten waren verleend. Bovendien zal door de oprichting van het plaatselijk borgstel lingsfonds de ^oorschotverleening van de zijde van Maatschappelijk Hulpbetoon be langrijk worden beperkt. Pleiter wijdde tenslotte een betoog aan de moreele zijde dezer zaak. De wijze, waarop dit borgstelilngsfonds is tot stand gekomen, achtte hij geheel in den geest der Armenwet. De beslissing der Kroon zal later volgen. De slachtoffers van Senlis BEGRAFENIS J. B. A. TISSOT. In tegenwoordigheid van vele vrienden, voornamelijk uit de vlieg- en motorsport- wereld, is heden op de algemeene begraaf plaats te 's-Gravenhage het stoffelijk over schot van den Nederlandschen sportvlieger J. B. A. Tissot, die bij het vliegongeluk bij Senlis om het leven is gekomen, ter aarde besteld. Aanwezig waren o.a. de heer P. A. Wer- nink, lid van den Raad van Beheer van de N.V. Nationael Luchtvaart School, tevens secretaris van de Haagsche Aero-club en de heer J. Montauban van Swijndregt, secreta ris van dien Raad, de heer D. L. Asjes, chef van de afdeeling Ypenburg van de Nationale Luchtvaart School, W. A. F. Bre mer, namens de K.L.M., N. Pliester, de eer ste leerling van de Nationale Luchtvaart School op Ypenburg, mej. L. Spanjaard, hoofd van het bureau voor luchttourisme van de Kon. Ned. Vereeniging voor lucht vaart en van den A.N.W.B. Voorts waren er bestuursleden en zeer vele leden van ^e K.N.M.V. en van de mo torclub Zuid-Holland. Aan de groeve voerde allereerst jhr. L. A. P. Six, oom van den overledene het woord. Deze sprak van den eenvoud en ongekun steldheid van zijn neef. Vervolgens sprak de heer Wernink na mens de Nationale Luchtvaart School. Spr. uitte woorden van deelneming met dit ver lies tot de weduwe en de overige nabestaan den van den heer Tissot en gaf hun de ver zekering, dat diens nagedachtenis steeds met groote waardeering en in vriendschap by de N.L.S. zal voortleven. Namens de motorclub Zuid-Holland her dacht de heer Bresser den overledene. Ten- Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITEHL&N0. Gunstige berichten over den toestand van den H. Vader (2de blad). Een dreigende kabinetscrisis in België (2de blad). Ernstig vliegongeluk bij Oran in Algerije (lste blad). BINNENLAND. De Nederlandsche vice-admiraal J. de Graaff wordt benoemd tot hoogen commis saris van Dantzig (2de blad). De Tweede Kamer heeft gisteren een aan vang gemaakt met het mondelinge debat over de voorstellen inzake de grondwets herziening. (2de blad). De Eerste Kamer heeft gisteren het wets ontwerp tot verlenging van het octrooi van de Nederlandsche Bank z.hA aangenomen. (2de blad). LEIDEN. Te Wassenaar is overleden oud-wethou der A. L. Reimeringer. (lste blad). slotte heeft jhr. Six den aanwezigen dank gebracht voor de deelneming, bij het over lijden van zijn neef betoond. BEGRAFENIS VAN MECANICIEN MALTHA. Vanmiddag is op de algemeene begraaf plaats te Schiedam ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den bij de vliegramp in Noord-Frankrijk, om het leven gekomen mecanicien J. Maltha. Aanwezig waren onder meer de heeren A. D. van de Knaap, J. J. Krants en C. F. Krause, namens de Nationale Luchtvaart- school, D. H. Reinders, namens het vlieg veld Ypenburg en de Haagsche Aeroclub, D. van Driel van Wageningen, namens de K.L.M., J. F. Ritstein, namens het perso neel van de K.L.M., C. E. van 't Groene- woudt, namens de Koolhoven Vliegtuigen- fabrieken en S. Hendriks Jansen, lt. ter zee tweede klasse. Nadat de kist, gedekt door de nationale driekleur en bedolven onder een groot aan tal kransen, in de kapel was geplaatst, sprak de heer W. van Alphen eenige woor den van afscheid namens den Raad van Be heer van de Nationale Luchtvaartschool. Vele rampen hebben in den laatsten tijd de luchtvaart getroffen, zeide spreker, en cok hier moeten wij het hoofd buigen voor het schrijnende leed, dat de ouders en de a s. bruid getroffen heeft door het ongeluk, Maltha overkomen. De chef-instructeur bij de Nationale Luchtvaartschool, de heer Schmidt-Crans. sprak woorden van waardeering voor den gestorven kameraad en wees op de leer gierigheid van den makker, die in korten tijd tot een rechtgeaard mecanicien was gegroeid. Na deze korte toespraken werd de kist ten grave gedragen, waarbij de instructeurs van de Nationale Luchtvaartschool Hel lingman, Capello, de Vaal en van Vliet als slippendragers fungeerden. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, dankte een familielid voor de be langstelling. ERNSTIG VLIEGTUIG ONGELUK. IN NED.-OOST INDIE. Bestuurder gedood. Aneta seint uit Bandoeng: Ten Wes ten van den Lembangweg, ter hoogte van kilometerpaal 7. is de milicien-kort-ver- band-vlieger, brigadier W. Patoir, met een Avro-les-toestel neergestort. Hij werd op slag gedood. Het toestel blijkt in een vrille te zijn ge raakt. De machine is totaal vernield. Het lijk van den 21-jarigen bestuurder werd overgebracht naar de ziekenzaal. Brigadier Patoir was van de lichting 1935. Onlangs behaalde hij het klein mili tair brevet; vroeger was hy leerling van de H. B. S. te Bandoeng.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1