WOENSDAG 27 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT OERDE BLAD - PAG. 10 MOTORSPORT DE INTERNATIONALE ZES- DAAGSCHE 1937 De Engelsche team reeds vastgesteld Voor de internationale zesdaagsche mo torwedstrijden, welke dit jaar van 1217 Juli in Wales zullen gehouden worden, heeft Engeland, het land dat in 1936 de zil veren vaas en de internationale trophy won, reeds de teams vastgesteld. De samenstelling is als volgt: Internationale trophy-team: V. N. Bri tain (Norton), E. Rawley (A.J.S.), W. S. Waycott (Norton-zijspan); Reserve zijspan- rijder Flook (Norton). Zilveren vaas-team: 1. Heath (Ariel), A. Jefferis (Triumph), J. Williams (Norton) en het rudge-team: J. C. Edward, R. Mac. Gregor en A. M. C. Leslie. De teams bestaan dus uit dezelfde rijders als het vorig jaar, doch bovendien is een reserve-team samengesteld uit de rij ders: J. Tiffin Jr. (Triumph), G. F. Pove (A.J.S.) en E. Thacker (Triumph). Deze teams zullen als oefening en als proef aan de Schotsche zesdaagsche, welke in Mei van dit jaar gehouden za] worden, deelne men. Terwijl tenslotte na de selectieproe- ven op 19 en 20 Mei in Donington-park de definitieve samenstelling der teams bekend zal worden gemaakt. RECHTZAKEN SCHAAKBOND VOOfe LEIDEN EN O. De competitie Gisteravond werd in „In den Vergulden Turk" te Leiden een wedstrijd gespeeld voor de le klasse. Het tweede tiental van L.S.G. moest uitkomen tegen Bodegraven I. De einduitslag zal wel een overwinning voor de Leidsche club opleveren. Het volledige overzicht luidt: 1. Hofman (L.S.G.)—Scheer (B.) 'A-A 2. C. SlagmolenK. Veerman xx 3. A. MulderG. Maaskant 10 4. W. v. d BroekA. Scheer 10 5. M. BloemG. Groeneveld 10 6. Dr. J F Sirksv. Dobben de Bruyn 01 7. M. J. DiebenJ. v. Merkenburg xx S. A. Zandvliet—P. J. G IJdo x—x 9. B. C. de MikJ. G. Broekveldt 01 10. A. Vlasveldv. Dobben de Bruyn xx Totaal 3 3 2—2 li en 4 afgebroken partijen, die door den ar biter moeten beslist worden. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN O. De eerste ronde van dezen wedstrijd zal morgen niet gespeeld worden in „In den Vergulden Turk", doch in de „Harmonie", eveneens aan de Breestraat te Leiden. Katwijk a. Zee in hooger beroep De wedsrtijd Katwijk a. Zee IAlphen I eindigde in den stand 2—15 en 3 afgebro ken partijen. Deze werdén door den arbiter als volgt beslist: 2 gew. vookr Katwijk en 1 remise. Met deze laatste beslissing kon Katwijk zich niet vereenigen en heeft hoo ger beroep tegen deze uitspraak aangetee- kend. De Haagsche arbiter zal nu in laat ste instantie de beslissing nemen. Mocht Katwijk het beroep winnen, dan zou de door hen geleden nederlaag (45455ver anderd worden in een gelijk spel (55). WATERPOLO CUVELIER GEDOOD De bekende Fransche internationale wa- terpolospeler Cuvelier is tengevolge van een ernstig auto-ongeluk in de omgeving van Roubaix gedood. Cuvelier was ook voor Nederland geen onbekende. Hij speelde in 1928 in het Fransche team op de Olympische Spelen te Amsterdam en was ook in 1932 te Los An gelos in het olympische zevental opge steld. Cuvelier, die bij zijn leiders en sport vrienden zeer gezien was, speelde voorts in talrijke internationale ontmoetingen. WILT U IETS WETEN? V r a a g P. v. S. te A. inzake navordering van rentezegels voor een dagmeisje. Antwoord: U is verplicht rentezegels te plakken. U hebt er zeer goed aan gedaan de navordering te betalen, want ook daar toe was u verplicht. Vraag P. v. L. te W. inzake het plak ken van rente-zegels vooriemand, die 1, 2 of 3 dagen per week werk verricht heeft. Antwoord: Ja, ook voor hem moet geplakt worden, n.L dagzegels van 10 ct. of 12 y, ct. resp. wanneer uw zoon .onder of boven de 18 jaar is. Vraag inzake verplichting tot boekhou- den .voor de Ned. Zuivelcentrale. Antwoord: Ja, daartoe is u verplicht, eveneens is u verplicht controle toe te la ten. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: A. Bijlsma, koopman te Leiden. Cur.: mr. P. J. Teebaal, Leiden. W. Heijstek, brandstoffenhandelaar te Noordwijkerhout. Cur.: mr. M. T. 'enburgh, Noordwijk. RECLASSEERINGSRAPPORT MET VREEMDEN INHOUD. Behandeling zaak op dezen grond uitgesteld Vijf jongemannen, arbeiders uit Huizen, hebben te Amsterdam voor den politie rechter mr. N. Muller terecht gestaan. Zij hadden in Augustus, September en October een aantal inbraken gepleegd, waarbij zij zeer brutaal te werk waren gegaan. Wanneer zij wisten, dat bewoners hun huis hadden verlaten om een familie feestje bij te wonen of in het dorp naar een uitvoering van het muziekcorps te luisteren, gingen zij naar het huis om daar hun slag te slaan. De buit was meestal niet groot: kleine geldsommen en doosjes siga retten. De jongens bekenden volledig. De Officier van Justitie zeide te zijn geschrokken van de reclasseeringsrappor- ten, Niet, omdat er kwaad van de verdach ten in stond, maar omdat ze volkomen on voldoende van inhoud waren. Zoo staat er bijvoorbeeld in: „Van huis uit is verdach- tes misstap niet te verwonderen. Zijn va der is namelijk socialist". Het rapport is uitgebracht door de plaat selijke af deeling van de Protestant-Chris telijke Reclasseeringsvereeniging. Het O.M. verzocht den president de zaak 14 dagen aan te houden en een aanvullend rapport uit te doen brengen. De verdedigers sloten zich bij dit inter locutoir requisitoir aan en de politierech ter achtte de klachten van den officier vol komen gegrond. Spreker vestigde er boven dien de aandacht op, dat het rapport niet door een ambtenaar was uitgebracht. De behandeling van de zaak werd drie weken aangehouden, evenals die tegen een jon geman, verdacht van heling van een deel van het gestolen goed. „Hbld." TEGEN „WONDERDOKTER" FICK BOETE GEëlSCHT. Een fel requisitoir. Voor de rechtbank te Almelo moest in hooger beroep terechtstaan de Duitsche wonderdokter Carl Fick, die wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde in verschillende Noord-Overijselsche grens plaatsen door den kantonrechter te Almelo veroordeeld is tot 1500 boete of zes maan den hechtenis. Fick is het land uitgewezen en was ook thans, evenals voor het kantongerecht, niet verschenen. Als zijn gemachtigde en ver dediger trad op mr. Bouman uit Zwolle. Als voornaamste getuige werd gehoord dr. De Clercq Zubli te Dedemsvaart, die indertijd in een open brief tegen den won derdokter gewaarschuwd heeft en hem be schuldigde, verantwoordelijk te zijn voor den dood van enkele patiënten, die wegens -hun behandeling door Fkk bij den vverke- lijken dokter waren weggebleven. - Verscheidene personen, die door den Duitscher behandeld waren, werden ge hoord en zij vertelden, dat zij voor de z.g. geneesmiddelen betalen moesten. De officier verklaarde geen vertrouwen te hebben in de oogenkijkerij van den won derdokter en zeide, dat de patiënten, die geen baat gevonden hebben bij den kwak zalver, hier niet getuigen konden, omdat zij wel op het kerkhof zouden liggen. Hij eischte vervolgens 1500 boete. Vonnis 2 Februari a.s. ,.TeL ONGECAPSULEERDE DRANKVERKOOP Onder volledige vergunning niet strafbaar. Ten aanzien van J. G. H., buffetchef te Amsterdam, heeft de kantonrechter aldaar bewezen verklaard, dat hij als vervanger van het hoofd van een bedrijf in een ver trek, waarvoor een volledige vergunning was verleend, een flesch cognac heeft ver kocht voor gebruik elders, terwijl die flesch niet op de voorgeschreven wijze gesloten was. Deswege werd hij veroordeeld tot een geldboete van 3. In cassatie heeft de Hooge Raad thans overwogen, dat in het bestreden vonnis tot uiting komt, dat een volledige vergunning is te verstaan als zijnde mede een slijtver- gunning, doch ten onrechte; dat immers de omstandigheid, dat een volledige vergun ning mede de bevoegdheden verleent, die aan een slijtvergunning zijn verbonaen, nog niet ten gevolge heeft, dat de volledige ver gunning een slijtvergunning is in den zin der wet. Reeds hierom niet, omdat een slijtvergunning is te verstaan als een ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend voor ge bruik elders dan ter plaatse, voor welke de vergunning geldt, terwijl de volledige ver gunning ook den verkoop voor gebruik ter plaatse geoorloofd doet zijn. Het bewezen verklaarde zegt de Hooge Raad valt dus niet onder de strafbepa ling van art. 59 lid 1 der drankwet en is, ofschoon in strijd met het voorschrift van art. 1 van het drank wetbesluit, evenmin elders strafbaar gesteld. Op dezen grond heeft de Hooge Raad het vonnis vernietigd en H. van rechtsvervol ging ontslagen. ,»T:jd". STEEKPARTIJ TIJDENS COLPORTAGE- RELLETJE Verdachte tot drie maanden veroordeeld De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde vandaag een melkventer uit Lands meer, die gerruimen tijd geleden, tijdens een colportage-reletje aldaar, een N.S.B.- er eenige messteken toebracht, tot een gevangenisstraf van drie maanden. Het OM. had vier maanden gerequireerd.- EEN SCHIETPARTIJ. Vrijspraak. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 29-jarigen koopman D. B., tegen wien door het O. M een jaar gevangenisstraf is geëischt, we gens poging tot zware mishandeling, in den nacht van 25 op 26 Juli j.l. in de Hemster- huisstraat te Den Haag, waarbij hij met een bierfleschje naar een agent van politie zou hebben geworpen. Bij deze gelegenheid heeft bedoelde agent op B. geschoten, met het gevolg, dat deze door een kogel werd getroffen en geruimen tijd in het zieken huis moest worden verpleegd. De rechtbank sprak B. vrij. ONEERLIJKE GEMEENTE-ONTVANGER De 62-jarige oud-ontvanger van de ge meenten Montfoort en Willescop, die veer tien dagen geleden terecht had gestaan we gens verduistering in dienstbetrekking van ongeveer 4000, is gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden. De eisch had geluid één jaar. OVERTREDING VAN DE WET OP UITVERKOOPEN? De koopman W. uit Enschede, eigenaar van een groote damesconfctiezaak aldaar, stond in hooger beroep voor de rechtbank aldaar terecht, wegens overtreding der wet op uitverkoopen. Hij had verleden jaar, juist voor het begin van de Juli-opruiming een groot aantal briefkaarten naar klan ten verzonden, waarin werd aangekondigd dat de dames voor den 15den Juli op een vijftal z.g. verkoopdagen rustig konden koo- pen tegen opruimingsprijzen. De kantonrechter te Enschede had W. ontslagen van rechtsvervolging. Verdach te voerde aan, dat groote zaken ie Amster dam etc. hetzelfde hadden gedaan, zonder straf te hebben verkregen. Het O. M. eischte thans echter vijf gulden of vijf dagen hechtenis. MODERNE STRAATKALKERIJ. De kantonrechter te Utrecht heeft giste ren twee leden van de N.S.B., die met be hulp van een autoband, welke met een rij denden auto werd meegevoerd, politieke leuzen op de straat hadden geverfd, ver oordeeld resp. tot 8 boete, subsidiair vier dagen hechtenis en f 12 boete, subsidiair zes dagen hechtenis, met bevel tot vernie tiging van het werktuig, waarmede de over treding was gepleegd. De ambtenaar van het O.. M. had tegen ieder 15 boete ge- eischt, eveneens met vernietiging van het wiel met toebehooren. VOOR DEN HAAGSCHEN POLITIE RECHTER. Keuringbewijs voor autobus vervalscht. De caféhouder G. te Pijnacker had zich voor den politierechter te verantwoorden, omdat hij het keuringbewijs van zijn auto bus vervalscht had. Verdachte had den ver- lengdatum van^zijn papieren veranderd, zoodat het bewijs langer geldig Vas. De manier, waarop verdachte zich tracht te vrij te pleiten, bleek niet erg betrouw baar, door uitvluchten poogde hij zijn mis drijf goed te praten. De uitwerking was echter juist andersom. De eisch van den ofifcier van justitie luidde: f10 subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 7.50 subs. 15 dagen. Auto met verkeerd nummerbord. Vervolgens stond de 19-jarige B., zonder beroep, uit S t o m p w ij k, terecht. B. had een autobus van zijn vade.r bestuurd. De bus was echter niet voorzien van een behoorlijk nummerbord, het nummer be hoorde aan den vorigen eigenaar. Verdach te verklaarde, dat zijn vader den wagen kort geleden had gekocht en niet wist dat het nummer verkeerd was. De officier van justitie was van meening, dat B. vóór hij een wagen ging besturen, zich eerst moest overtuigen of alles wel in orde was. Dergelijke ongeldige nummer borden kunnen tot de grootste onaange naamheden bij een ongeval aanleiding ge ven. De eisch was: ƒ10 subs. 10 dagen. De politierechter veroordeelde tot 5 subs. 5 dagen hechtenis. „Vad." KANTONGERECHT TE ALPHEN Door het kantongerecht te Alphen a. d. Rijn, werden de navolgende verstekvonnis- sen gewezen: wegens overtreding van art. 426 wetboek van strafrecht: R. R. te Utrecht 20 subs. 15 dagen. Terzake over treding der Motor- en Rijwielwet: E. D. te Hilversum 10 subs. 10 dagen; J. v. B. te Leiden 3 subs. 3 dagen en 1.50 subs. 2 dagen: J. R. te Ter Aar 2 x ƒ1.50 subs. 1 dag; R. ten H. te Amersfoort ƒ4 subs. 4 dagen; H. W. B. A. V. te Utrecht ƒ1 subs. 1 d.; W. v. W. te Wilnis 2 x ƒ1.50 subs. 1 dag; J. B. te Bodegraven 2 subs. 2 dagen; A. C. B. te Wilinis 3 subs. 3 dagen; J. E. te Zwammerdam 2 subs. 2 dagen; A. V. te Bodegraven 2 subs. 2 dagen; H. W. B. V. te Utrecht 3 subs. 3 dagen; J. C. de G. te Noordwijk ƒ2.50, subs. 2 dagen; W. v. d. V. 1.50 subs. 2 da gen; Th. A. Z. te Waddinxveen ƒ1.50 subs. 2 dagen; P V 2 x ƒ2.50 subs. 2 dagen; J. H. te Leiden 2 subs. 2 dagen; G. P. D. te Woubrugge ƒ20 subs. 15 dagen; A. L. F. te Leiden 8 subs. 8 dagen. Overtreding der wet op de openb. middelen van vervoer P. P. te Niewveen ƒ3 subs. 3 dagen; Over treding der Visscherijwet: H. B. te Rijs wijk ƒ2.50 subs. 2 dagen met verbeurdver klaring van hengel; J. J. S. te Den Haag 3 subs. 3 dagen met verbeurdverklaring iem; L. J. B. te Amsterdam 4 subs. 4 da gen met verbeurdverklaring idem; A. W. B., den Haag 2 x 2.50, subs. 2 dagen met uitlevering hengel of 1 subs. 1 dag; J. R. B. den Haag ƒ2.50 subs. 2 dagen met uit levering hengels f 0.50 of 1 dag; Y. P. den Haag, idem, uitl. hengel 1 subs. 1 dag; J. F. W. J. H„ J. K., J. B. P. J. Z„ J. Z., allen te Amsterdam, allen schuldig ver klaard, zonder op1 egging van straf. Over treding algemeene politieverordening der gemeente Alphen R. P. te Zuilen 3 subs. 3 dagen. Waar geen woonplaats is ver meld, wonen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn. FINANClëN EN ECONOMIE JAARVERSLAG ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING N.V. Aan het jaarverslag over 1936 der Rot- terdamsche Bankvereeniging N.V. ontlee- nen wij het volgende: Het belangrijkste feit in de financieele' geschiedenis van het afgeloopen jaar was zonder twijfel het losmaken van den gul den^ van het goud. Onze munt. los van het goud, toont eerst recht haar innerlijke kracht; het ingesteld egalisatiefonds heeft moeite om den gulden niet boven een ze ker peil te laten stijgen. In den loop van het jaar begon, ook in ons land, een kentering te komen in het economisch leven; vooral in de scheep vaart en den scheepsbouw kwamen de tee kenen van verbeteidng duidelijk aan den dag. Het prijsgeven van de muntpariteft heeft deze opwaartsche beweging te on zent versterkt; het heeft veelal een stimu- leerenden invloed uitgeoefend op handel en bedrijf, die zich reeds sterk hadden we ten aan te passen. In de economische opleving speelt de herbewapening een rol van beteekenis. Werkelijk gezonde algemeene opleving kan het zij hier nog eens herhaald eerst worden verwacht indien aan de vol gende drie voorwaarden is voldaan: een stabiele internationale politiek, een sta biele internationale muntverhouding en een stabiele internationale handelspoli tiek. bevrijd van hooge douanerechten en conitngenteeringen. De ingrijpende gebeurtenissen op finan cieel gebied hebben in het laatste kwartaal levendigheid gebracht in het effecten- en emissiebedrijf. Daarentegen is de wissel markt, sedert de operaties van het egali satiefonds aanvingen, vrijwel verstijfd. De rente ging in het afgeloopen jaar op en neer naar gelang men gevaren zag voor de goudblok-valuta's; sedert het goud ook hier te lande werd losgelaten, is de geld markt zeer ruim geworden. De vraag naar nieuw crediet bleef beperkt. Onze rente winst is ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar. Alles bijeengenomen zijn de resultaten van onze instelling over het afgeloopen jaar zeer bevredigend te noemen. De alge meene omstandigheden politiek en eco nomisch brengen ons echter er toe u in overweging te geven wederom een uiterst voorzichtig beleid te volgen en belangrijke bedragen aan onze reserves toe te voegen. INGEZONDEN STUKKEN Dc samenvoeging met Stompwijk en Veur. Het strooibiljet, dat in Veur verspreid is inzake de samenvoeging der twee gemeen ten Stompwijk en Veur tot één gemeente Leidschendam is werkelijk beneden peil, ja zelfs misleidend. Dat blijkt reeds uit de aanhef, waarin gezegd wordt, dat Ged. Skaten besloten hebben Veur bij Stompwijk te voegen. De waarheid is, dat Ged. Staten de Regeering adviseeren om de twee ineengestrengelde gemeenten Stompwijk «en Veur bijeen te voegen en alzoo ook administratief tot één geheel te maken. Moeten de Veurenaars zich daartoe tot het uiterste verzetten, omdat „de meer en meer stedelijk wordende gemeente Veur niet gekoppeld mag worden aan een uitge sproken plattelandsgemeente"? Dat is onzin. Er is niet het minste ver schil. Stompwijk bezit in Westvlietweg en Park Leeuwenberg evenzeer een „meer stedelijk wordend" gedeelte als Veur met zijn straatweg en wat daarachter ligt. 't Zal de groote vraag zijn, waar meer perspec tief is. Beide gemeenten vinden bovendien hun centrum in het dorp Leidschendam en hebben voorts meer of minder achterland. Bezijden de waarheid is de mededeeling, dat Veur „reeds jarenlang financieele na- deelen ondervindt, omdat het wat gas- en electriciteit betreft, aan Stompwijk gekop peld is". Feit is, dat beide gemeenten in volle vrijheid voor gezamenlijke rekening tot de stichting van een Lichtbedrijf zijn overgegaan, waarvoor beiden de verant woordelijkheid dragen (zooals in de ge meenschappelijke regeling staat) „zoolang de gemeenten Stompwijk en Veur niet tot één gemeente zijn vereenigd". Feit is daarbij, dat Veur nog nimmer ernstig bezwaar tegen deze regeling ge maakt heeft; zich nooit op Ged. Staten heeft beroepen; en dus vrijwillig steeds (als het noodig was) het nadeelig saldo van het gas bedrijf voor de helft heeft betaald, maar ook zonder bezwaar de helft, van de belang rijke winsten op het electriciteitsbedrijf heeft geïnd. In het pamflet wordt verder gevraagd of dit nadeel zich nu over het geheele gemeen telijke leven moet uitstrekken? Wat daar mee bedoeld wordt is volkomen duister. Stompwijk heeft jaar op jaar geklaagd, dat Veur veel te weinig bijdraagt in de kos ten der gemeenschappelijke diensten: Secretarie, Openbare Werken, Brandweer, Reiniging. Het laatste jaar is daarin eenige verbetering gekomen; een definitieve rege ling is steeds verschoven met het oog op de komende samenvoeging. Daarom begrijpen wij absoluut niets van deze vage bewering, welke enkel op onkunde steunt. Het comité te Veur schijnt niet te besef fen, dat wanneer stel dat het mogelijk zou zijn een algeheele scheiding tusschen Veur en Stompwijk verkregen werd, eerst genoemde gemeente zou moeten overgaan tot. den bouw van een secretarie, tot de stichting van zelfstandige diensten, tot.de benoeming van een secretaris en tot beta ling van het salaris van een burgemeester. Thans is alles, behalve de politie, gecom bineerd; welk verstandig mensch kan ge- looven, dat Veur, thans minstens even arm als Stompwijk, van scheiding voordeel zou hebben? Ziehier alles wat in het rondgestrooid pamflet staat: het is óf onwaar, óf mislei dend. Nochtans zullen eenvoudige zielen, aldus voorgelicht wanneer er „huis bezoek" gedaan wordt, niet durven weige ren hun handteekening te zetten. Aan voor lichting der burgerij heeft het immers zoo goed als geheel ontbroken. Overigens gelooven wij niet, dat eenige autoriteit zich iets van zulke losse en on juiste beweringen en van een zoo mislei dende actie zal aantrekken. K. VINK, Lid van den Raad van Stompwijk. Indien onze voorstellen, die de instem ming van Commissarissen hebben, ook uwe goedkeuring wegdragen, zal na de gewone storting in het Pensioenfonds en een af schrijving op gebouwen van ruim ƒ578.000 een bedrag van 1.000.000.aan de ge wone reserve en f 1.500.000.aan de bij zondere reserve voor mogelijke risico's worden toegevoegd, waarna een dividend van 5J4 pet. kan worden uitgekeerd. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 141. Zoodra de professor hoorde wie er was, riep hij: Kom hier Pietje. En met zijn tweetjes zochten ze een schuilplaats achter het gordijn. De politieagent doorzocht het geheele huis, maar vond gelukkig niets. 142. Nauwelijks was de agent weg of de professor snelde naar buiten. In het hol van den Das zou niemand gaan zoe ken Het was wel moeilijk de goede plaats te vinden, maar de ingang bleek gelukkig ruim genoeg om den orofessor door te laten. Nauwelijks was hij echter met Pietje bimer }f door een andere gang kwam een Das te voorschijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10