<H> m RADIO-PROGRAMMA'S Help! pinsdag 26 JANUAR11937 de leidsche courant derde blad - pag. 9 GEMENGDE BERICHTEN Brutale roof van postauto te Eindhoven. O.m. een bedrag van f1800 gestolen. Daders in groote vaart met den wagen ervandoor. Gistermiddag hebben te Eindhoven ver moedelijk twee mannen een brutalen roof gepleegd. Omstreeks kwart over vijf stond een wagen der posterijen nabij een brie venbus in de Alberdingk Thijmlaan. De besturder, de postambtenaar A. L. Ron deel, had zich naar de brievenbus bege ven, en juist op het moment dat hij bezig was de brieven er uit te halen, reed tot zijn grooten schrik de wagen weg. Het voertuig had onmiddellijk zoo'n groot vaart, dat de ambtenaar geen enkele poging kon doen om er nog op te springen. Hoewel hij geen signalement van de da ders kon opgeven, is het zeer waarschijn lijk, dat twee mannen zich van den wa gen hebben meester gemaakt, In den wagen bevond zich een groot aan tal brieven van gelichte bussen, benevens een bedrag aan geld van circa 1800 gul den, dat de postambtenaar bij een der bij kantoren als opbrengst van den dag had ontvangen. De ambtenaar waarschuwde onmiddel lijk zijn directeur, die de politie van het gebeurde in kennis stelde. De auto is een groen gekleurde bestelwagen, genummerd HZ 29514 of HZ 29516. De politie van de omliggende gemeenten werden ten spoe digste van den roof op de hoogte gebracht. Ook de grensbewaking werd gewaar schuwd. De gestolen postauto terug gevonden. Postzak lag er open gesneden in. Een bedrag van 1980 meegenomen. De gisteravond op zoo brutale wijze te Eindhoven gestolen postauto is hedenoch tend op den Welschapschen dijk terugge vonden. De zich daarin bevindende post zak lag nog in den wagen. Zij was openge sneden en blijkbaar waren er verschillen de poststukken uit ontvreemd. Of deze van waarde zijn, heeft men nog niet kunnen na gaan. Wel is echter gebleken, dat een be drag van 1980 is medegenomen. De heer Jansen, assistent-havenmeester van het vliegveld Welschap te Eindhoven, zag gisteravond bij zijn terugkeer om streeks zes uur op den Welschapschen dijk een postauto geparkeerd staan. Hij schonk daar verder geen aandacht aan, daar auto's van den besteldienst meermalen bestellin gen bij het stationsgebouw verrichten Wel bracht hij het aantreffen van den wagen, toen hij des avonds van de gestolen postauto hoorde, in verband met wat ge beurd was. Vanochtend, toen hij naar zijn werk te rugkeerde, vond hij zijn vermoedens be vestigd, doordat hij de auto, die hij gister avond gezien had, nog op dezelfde plaats vond. Hij waarschuwde onmiddellijk de re cherche en den directeur van het postkan toor, den heer van Veen. Deze laatste ging met den hoofdinspecteur op onderzoek uit, waarbij bleek, dat men in de ar to was door gedrongen door verbreking van een- ruit tusschen de cabine en de laadruimte. Het onderzoek naar de daders wordt met kracht voortgezet. NOG EEN BRUTALE AUTO-DIEFSTAL IN BRABANT. „Meerijder" verdwijnt met auto en al. Niet alleen Eindhoven, ook Roosendaal heeft gisteren een zeer brutale autoroof te boeken. Omstreeks zeven uur hield een per soon op den Wouwschen weg een vracht auto van de Nationaal Express uit Utrecht aan en vroeg den bestuurder of hij mocht meerijden. Dit verzoek werd toegestaan. In de gemeente Roosendaal moest de chauffeur stilhouden om een zaak af te doen. Toen hij enkele oogenblikken later terugkwam, ontdekte hij, dat de auto en meerijder waren verdwenen. De chauf feur was niet zoo verbouwereerd, of hij toog dadelijk naar de politie om van het ge beurde aangifte te doen. Hij kon daarbij meedeelen, dat van den wagen, die met den kop in de richting Breda stond, een der kop lampen defect was. Terstond trok de Roo- sendaalsche motorpolitie er op uit in de richting Breda. Van tegemoetkomende automobilisten vernamen zij, dat deze in derdaad een auto met een koplamp had den ontmoet. Tot Breda kon zij aldus de auto volgen, maar in deze stad zijn de man nen van de motorbrigade het spoor bijster geraakt. Men heeft toen Moerdijk, Den Bosch, Tilburg en Breda gewaarschuwd, hetgeen echter geen resultaat heeft opge leverd. De dader, een krankzinnige in zijn woning te Dordrecht aangehouden. Nader wordt gemeld: De man, die er gis teravond te Roosendaal met een vrachtauto vandoor was gegaan, is vannacht te Doi> drecht opgespoord. Men bleek te doen te hebben met een zwakzinnige, die uit het gesticht „Vredelust" te Bergen-op-Zoom was ontvlucht. Achtervolgd door de motor politie uit Roosendaal is de man met groo te snelheid naar Dordrecht gereden, waar hij woonde. Te Moerdijk haalden de politie mannen hem in, doch hij stoorde zich niet aan de sommatie te stoppen, waarop hij wist te ontkomen. Later werd de wagen aan den buiten kant van Dordrecht aangetroffen. De man bleek naar zijn woning te zijn gegaan, waar de politie hem heeft aangehouden. Hij zal naar Bergen op Zoom op transport gesteld worden. AUTO MET VIER JONGELUI VERONGELUKT. Twee hunner ernstig gewond. Vier jongelui uit Coevorden en Dalen, die een bezoek hadden gebracht aan eetcafé in de Krim keerden Zaterdagavond omstreeks elf uur per auto huiswaarts. Vlak bij Coevorden, toen zij de nieuwe brug gepasseerd waren, kwam uit tegen overgestelde richting een auto, waarvan het licht tengevolge van de kuilen in den weg zich op en neer bewoog. De bestuurder schijnt, naar de „Msbd." meldt, daardoor verblind te zijn en reed met een vaart van ongeveer 80 K.M. een lantaarnpaal omver en vervolgens tegen een dikken boom. Begrijpelijkerwijs waren de gevolgen ern stig. De twee jongelui, die voor in den wa gen zaten, vlogen door de voorruit. D. uit Dalen was er het ergst aan toe. Hij had een hersenschudding en verschillende won den aan het hoofd en is in zeer ernstigen toestand in het ziekenhuis te Coevorden opgenomen. De bestuurder, K. uit Coevor den, had eveneens ernstig letsel aan het hoofd opgeloopen. De beide andere inzittenden kwamen met eenige niet beteekenende wonden en den schrik vrij. Een hunner ging naar huis en is later door de gemeentepolitie te Coevor den van het bed gelicht. De ander bleek onvindbaar te zijn. Eerst Zondagmorgen om zes uur kwam hij bij zijn ouders thuis. Hij was zoo door den schrik bevangen, dat hij niet kon zeggen, waar hij den geheelen nachl geweest is. De auto is onbruikbaar geworden. De stuurstang is dubbel geslagen, terwijl de radiateur in den wagen is geschoven. Alle ruiten zijn stuk. De wagen is door de politie in beslag ge nomen. AANRIJDING TUSSCHEN TRAM EN EN VRACHTAUTO. Tram tegen huis gebotst. Gisteravond te ongeveer 8 uur had In de Piet Heinstraat te 's-Gravenhage bij de De Riemerstraat een aanrijding plaats tus schen een motorwagen van lijn 5, bestuurd door den 34-jarigen P. J. J., en een vracht auto, bestuurd door den 33-jarigen H. K. De botsing was zoo hevig, dat de tram wagen derailleerde en tegen een huis aan reed. Persoonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor. DOOR DE TRAM DOODGEREDEN Tusschen Harkezijl en Witmarsum is gistermiddag te ruim zes uur de 48-jarige Klaas K. door de tram, die van Bolsward naar Harlingen ging, overreden. Het slachtoffer was op slag dood.- Aangenomen wordt, dat K. den door regen sneeuw en vorst glad geworden straatweg heeft wil len mijden en daarom tusschen de tram rails is gaan loopen, waar hij in den rug werd aangereden. K. was ongehuwd. MEISJE ONDER TREIN GEDOOD. Maandwagavond om 10 uur is op het eind van het tweede perron van het hoofdsta tion te Apeldoorn een 20-jarig meisje on der den trein geraakt. Het meisje was vrijwel op slag dood. Het was een Poolsch meisje, dat aan een in richting te Apeldoorn voor verpleegster werd opgeleid. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. WEDREN MET NOODLOTTIG GEVOLG Terwijl de gchilder L H. met enkele ka meraden van Reuver huiswaarts keerde, hielden zij een onderlingen wegwedstrijd per fiets. In volle vaart stootte H. met zijn stuur tegen dat van een zijner makkers, met 't ongelukkig gevolg, dat hij op den harden weg neersmakte en bloedend uit neus en ooren bleef liggen. Direct werd genees kundige hulp ingeroepen, die overbren ging naar het ziekenhuis te Venlo, nood zakelijk oordeelde. Hier bleek, dat hij een schedelbasisfrac tum* had opgeloopen. Zijn toestand is ern stig. PAARD OP HOL GESLAGEN. Landbouwer onder kar geraakt en ernsaig gewond. Gistermiddag is de twintigjarige land bouwer L. C., vlak voor zijn woning in de Pastoriestraat te Velp, nabij Grave, onder de wielen van zijn kar geraakt, doordat hij zijn paard, dat op hol was geslagen, bij den teugel trachtte te grijpen. De man kreeg ernstige inwendige kneuzingen en verwon dingen aan hoofd en rug. Dr. Kanters uit Grave liet het slachtoffer, dat er ernstig aan toe was, naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overbrengen waar hij van de H.H. Sacramenten werd voorzien. Het paard en de kar kwamen onderstbo ven op den weg te liggen. Nadat het paard uit zijn benarde positie was bevrijd, bleek het geen letsel te heb ben gekregen. De kar werd beschadigd. SMOKKELBENDE IN ARREST. Duitsche beambte hielp de waren de grens overbrengen. De smokkelhandel aan de grens bij Kerkrade, die eens een tijdperk van hoog conjunctuur had, is van geen beteekenis meer. De Duitsche beambten vormen een dichten keten langs de grens, die als het ware hermetisch is afgesloten. Het zaken leven is finaal lamgelegd; het verkeer is benauwend stil. En de maandelijks in be slag genomen smokkelwaar is op een krui wagen te vervoeren. De Duitsche autoritei ten hebben de smokelarij bedwongen. Dezer dagen is echter nog een groote smokkelzaak aan het licht gekomen, waar in een Duitsche douane-beamte, dienst doende aan het grenskantoor Strasz vlak bij Kerkrade gelegen, een rol van betee kenis heeft gespeeld. Deze in keurig unform gestoken douane assistent, Sch. geheeten, was mede in het complot betrokken. Hij speelde een lei dende rol. Hij wist wanneer een met koffie beladen smokelauto zou naderen, afkom stig van een paar beruchte smokkelaars, woonachtig in Aken, R. en D. geheeten. De douane-assistent nam dan mede plaats in den met koffie geladen auto en, dank zij zijn medewerking, kon de kostbare la ding, afkomstig van een grenswinkelier in Kerkrade, veilig de opslagplaatsen in Aken bereiken. De douane-beambte dekte dus feitelijk de lading. De gedragingen van Sch. waren intus- schen niet onopgemerkt gebleven. De z.g. Zollfahnstungsstelle kwam in actie. Op ze keren nacht, toen de beambte weer een smokkelconvooi begeleidde, werd ingegre pen. S. kon vluchten op Kerkraadsch ge bied. Na enkele weken, toen zijn Duitsche vrienden hem in den steek lieten, stelde hij zich eigener beweging ter beschikking van de Duitsche autoriteiten. De beide smokkelaars uit Aken werden in de gevangenis aldaar ingesloten. Het voortgezette onderzoek leidde tot de arres tatie van de heele bende, bestaande uit acht personen, onder wie óok vrouwen, die al len achter slot en grendel zitten. By D. in Aken werd 2500 K.G. gesmokkelde koffie in beslag genomen; de koffie was verbor gen in een konijnenstal. Ook bij R., wo nende in de Steinkaulstrasse, werd een groote hoeveelheid koffie in beslag geno men. Hij had allerlei voorzorgsmaatregelen genomen om te vluchten als de nood aan den man kwam. Hij werd in nachtgewaad naar de gevangenis overgebracht. Vast staat nu reeds, dat de Duitsche grensbe ambte tot drie keeren toe als „Führer" van den smokkelauto zijn diensten heeft bewe zen. Op zijn minst worden 3 a 4000 K.G. kof fie gesmokkeld. De smokkelaarsbende zal eerlang voor de rechtbank te Aaken te rechtstaan, ook wegens deviezensmokke- larij. DE VLIEGER GING NIET OP. Postwisselvervalscher aangehouden. Aan het postagentschap Admiraal de Ruyterweg 248 te Amsterdam, vervoegde zich gisteren een Duitscher aan het loket, die een postwissel ter verzilvering aan bood. De beheerder van het kantoor ont dekte, dat de wissel valsch was en weiger de het geld uit te betalen, waarop de Duit- schers de vlucht nam, gevolgd door den be heerder. Deze laatste had het geluk dadelijk po- litiehulp te ontmoeten. Het was den agent, die vrij was. Deze wist den Duitscher te grijpen in de Bestevaerstraat. Hij bracht hem naar het bureau Admiraalde Ruyter weg. De arrestant had inmiddels kans ge- j zien de valsche wissel te verscheuren, en weg te werpen. De stukken werden echter WOENSDAG 27 JANUARI. De Duitscher is later opgebracht naar het hoofdbureau van politie. De centrale recherche heeft in den loop van den dag nog een Duitscher aangehou den, die vermoedelijk medeplichtig is. VALSCHE AANGIFTE VAN DIEFSTAL. Poging tot oplichting van tie kippen- verzekering. Er werden het laatste half jaar in de ge meente Ede talrijke kippendiefstallen ge pleegd, zoo zelfs, dat de boerenkippenhou- ders zich aaneensloten en een hooge premie o.a. van honderd gulden uitloofden voor diegene, die een kippendief kon aanwijzen. Thans zijn de rijks- en gemeentepolitie te Ede er in geslaagd, zekeren K. uit Lunte- ren aan te houden, die een maand geleden aangifte had gedaan van vermissing van 120 kippen te zijnen nadeele. De politie wist hem tot bekentenis te brengen, dat de diefstal gefingeerd was. De man had aangifte gedaan van diefstal om de kippen vergoed te krijgen van de verze keringsmaatschappij bij welke hij zich te gen kippendiefstal had verzekerd. V Hilversum II. 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.309.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmonium en sopraan. 12.00 Berichten. Gram.pl. 12.30 Het Stichtsch Salonorkest. 2.00 Orgelmuziek. 2.15 Sopraan met pianobegel. 3.003.45 Gram.pl. 4.00 Orgelspel. 5.00 Kinderuurtje, 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 „Het ambt der geloovigen en de Mannenvereeniging", causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Tamboers- en pijperscorps „Jubal". 9.00 Economische causerie. 9.30 Orgelspel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Schaakcursus. 10.20 Vervolg orgelconcert. 10.5011.30 Gram.pl. Hierna Schriftle zing. Hilversum I, 1875 M. V AR A-uitzendin g. 8.00 Gram.pl. 9.30 „Onze Keuken", causerie. 10.00 Morgenwijding VPRO 10.20 Literaire causerie, en gram.pl. 11.30 Causerie voor werkloozen. 12.00 Gram.pl. 12.45 Orgelspel. I.15—1.45 „Melody Circle". 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Voor de kinderen. 5.30 Gram.pl. 6.00 VARA-orkest en soliste. 6.45 „Ordening en wetenschap", causerie. 7.30 „Protestantisme en geestelijke vrij heid". 8.00 Herh. SOS- -berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 Gram.pl. 9.00 „De vliegende Hollander", spel met muziek. M.m.v. solisten en het VARA- Theater-orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 „Ramblers". 10.30 VARA-orkest. II.00 „Huwelijksverhoudingen", lezing. 11.3012.00 Gram.pl. D r o 11 w i ch, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35—11.50 Gram.pl. 12.05 Het BBC-Welsch-orkest. 12.50 Gram.pl. I.202.20 Het Birmingham Hippodrome Orkest. 3.10 Het Northern Ireland Blaasorkest en solist. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur Kwintet. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 6.05 Causerie over schooluitzendingen. 6.20 Berichten. 6.40 Fransche causerie. 7.00 BBC-Harmonie-orkest. 7.35 Variëté-programma. 8.35 BBC-Symphonie-orkest, Croydon- koor en slisten. 9.50 Berichten. 10.10 Vervolg concert. 10.55 L. Bridge water's kwintet. II.35 Chalmers Wood en zijn Band. Ra<jio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Poulet-kamerorkest. 2.50 Orkestconcert en solisten. 4.50 Zang. 5.05 en 5.50 Gram.pl. 6.05 Zang. 8.20 „Le marquis Turlupin", operette. 9.05 Operette-uitzending m.m.v. solisten, het Noyon-koor en het Omroeporkest. 11.2012.35 Perée-dansorkest. Keulen. 456 M. 5.50 Westduïtsche Kamerorkest. 7.50 Gram.pl. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroepkleinorkest. 3.50 Essensch Kamerorkest. 5.50 Gram.pl. 6.50 Mannenkoorconcert. 7.35 Rijksuitzending, gewijd aan het werk van H. J. 8.05 Omroeporkest er. soliste. 9.5011.20 Omroepkleinorkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20, 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Salonorkest. 8.20 „Moeder Tonia", operette. 9.35 Omroepsymphonie-orkest. 10.30—11 20 Grani.pl 484 M.: 12.20 Gram.pl, 12.50 Omroeporkest. I.30 Salonorkest. enl.502.20 Gram.pl. 5.25 Omroeporkest. 6.35 Sajonorkest. 7.05 Radiotooneel met muziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest 9.20 Gram.pl. 9.35 Kleinorkest. 10.3011.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Zang en piano. 8.05 Reportage v. h. werk der H.J. 8.35 Gram.pl. 9 20 Berichten. 9.40 Wintersportnieuws. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Joost's dansorkest. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf. 3e Programma. 8.00 Keulen of div. 9.20 Diversen. II.05 Londen R. 11;20 R. Danmark. 12 20 Brussel VI. 14.20 Diversen. 14.50 Parijs R. 16.20 Londen R. 17.05 Parijs R. 17.20 Brussel Fr. 18.20 Keulen. 19.05 Brussel VI. 19.50 Londen R. 20.05 Berlijn. 21.20 Brussel Fr. 22.20 Brussel VI. 22.30 Berlijn. 23.20 Parijs R. R. D. 4e Programma. 8.00 Brussel VL 9.30 Gram.pl. 10.35 Droitwich. 14.25 Londen R. 15.10 Droit wich. 18.20 Diversen. 19.00 Droitwich. 22.55 Londen Reg. ONGERUSTHEID OVER EEN GRONINGSCH SCHIP In vijf dagen geen nieuws vernomen Van het Groningsche motorschip ,Hen- drika Johanna" dat Woensdag van Delfzijl naar Aalborg in Denemarken is vertrok ken, heeft men tot dusverre geen tijding meer vernomen. Deswege is er eenige on gerustheid ontstaan bij de familie en ver dere verwanten van de vier opvarenden. Kapitein van de „Hendrika Johanna" is H. Everardus wonende te Groningen. Zijn echtgenoote verblijft op het oogenblik bij familie te Dordrecht. Het schip behoort toe aan F. Westers te Groningen en meet 175 ton. Het heeft een lading van 150 ton haver in. Men heeft zich nu in verbinding gesteld met het radiostation te Schevenin- gen ten einde langs radiotelegrafische weg inlichtingen over het schip te verkrijgen. Tot nu toe heeft dit echter geen resultaat gehad. DUITSCH STOOMSCHIP VOOR ANKER. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat bij Egmond aan Zee een vaartuig rond dreef, dat klaarblijkelijk hulp behoefde. Hierop is de sleepboot Stentor van bureau Wijsmuller naar de aangegeven plaats ge stoomd. De sleepboot trof hier aan het cir ca 2900 ton metende Duitsche stoomschip Helios, dat wegens den Oosterstorm onder de kust ten anker was gegaan. De kapi tein wenschte echter geen assistentie en wilde beter weer afwachten alvorens de reis voort te zetten. GYMNASIASTEN UIT KERKRADE TE ANTWERPEN AANGEHOUDEN. De leerlingen van de vijfde klas van het gymnasium te Heerlen, D. en V. uit Kerk rade, die sedert Donderdag spoorloos uit de ouderlijke woning waren verdwenen en van wie men vermoedde, dat zij zich naar het Spaansche roode front hadden begeven, zyn vannacht in Antwerpen aangehouden en wederom ter beschikking van de ouders gesteld. Zij zijn vanmorgen onder politiegeleide te Kerkrade aangekomen. ACHTERVOLGING DOOR EEN WILD VARKEN. Het gebeurt zelden, dat men in Zuid Oost Drenthe wilde varkens ontdekt. Nieuw Schoonebeek behoort tot de plaatsen, waar men er een enkelen keer een ziet, dat over de Duitsche grens gekomen is. Meestal zijn deze dieren zeer schuchter en slaan op de vlucht, wanneer een menschelijk wezen in hun nabijheid komt. Dit feit heeft algemeen de meening verbreid, dat een wild varken, mits men het niet in het nauw drijft, niet gevaarlijk is. Verleden week vertoonde zich echter in genoemde plaats een wild varken van een andere soort. Dit was niet zoo gemakkelijk bang te maken. Toen iemand in de nabij heid kwam, met de bedoeling het dier weg te jagen, kwam het op hem af. Het nam een zoodanig dreigende houding aan, dat de meening verbried, dat een wild varken, oordeelde om rechtsomkeert te maken. I.i plaats van het varken, sloeg de man op de vlucht, achtervolgd door het varken. Ge bruik makende van zijn betere bekendheid met het terrein en de kuilen en gaten wist de man buiten bereik van het varken te blijven, dat de achtervolging ook niet lang voortzette. „Msbd." ...den man,die 'n witte wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door menschen, die slecht kunnen zien) i!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9