28ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Internationaal Eucharistisch Congres DINSDAG 26 JANUARI 1937 No. 8632 £cicl6efie(5oii^cmt 9F ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitte taling: Voor Leiden 19 cent pel week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijg Laar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertenüën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0X0 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Te veel critiek! Critiek kan verfrisschend werken. Zij is het zout in de pap; zonder haar zou de spijs flauw worden lazen we onlangs. En er is heel veel van waar. Critiek kan verfrisschend werkenals zij wordt gegeven met mate, als zij is op bouwend; als zij voortkomt uit zuivere be doeling. Maar verwerpelijk is een te veel aan critiek, een louter afbrekende critiek, een critiek, die niet beoogt, te dienen de goede zaak! Zeer behartenswaardige woorden over een te veel aan critiek zijn onlangs geschre ven door mgr. G. v. Noort in de „Tijd". Niemand onzer behoeft „gemuilband rond te loopen" en het is „kleingees tig, indien men geen verantwoorde en geestige critiek kan verdragen", maar we moeten niet enkel geen „zure kan keraars worden", we moeten ons ook wachten voor critiek, die feitelijk niet veel anders doet dan kankeraars kwee ken en pessimisme in de hand werken. Het gaat hier niet om de bedoeling van den schrijver, maar om een zuiver aanvoelen van de vraag, of een be paalde critiek opbouwend dan wel af brekend zal werken, of zij ten minste meer goed dan kwaad zal doen. Wan neer men niet menschelijker wij ze ze ker is, dat dit laatste het geval zal zijn, is zij, ondanks de allerbeste bedoeling, niet verantwoord. Mijn persoonlijke overtuiging is, dat aan zulke slecht verantwoordde critiek te veel plaats wordt gegeven. In moeilijke tijden hebben de wer kers aanmoediging noodig en verdient het aanbeveling zelfs de toeschouwers warm te maken. De psychologische beteekenis van blijmoedig optimisme begrijpen moderne bewegingen beter dan sommigen onder ons. Daar zijn er onder ons, die hun bezoek op een vergadering nutteloos schijnen te achten, als zij daar waardeering hebben uitgesproken voor het door „de eigen men- schen" verrichte werk; terwijl ze van mee ning schijnen te zijn, verdienstelijken arbeid te hebben gedaan, als zij er flink op los hebben gecritiseerd. De werkelijkheid is, dat het uitspreken van waardeering voor anderer werk, als die waardeering werkelijk gemotiveerd is en zonder bijbedoeling geschiedt, heel pas send en nuttig kan zijn. De werkelijkheid is, dat critiek, als ze ongegrond, mateloos, afbrekend is, een fu- nesten invloed kan hebben. Niet alleen en niet allereerst op den redeloos becritiseer- den, maai' ook en mischien méér nog op anderen, die er door worden geërgerd en van het goede teruggedreven. Criticasters jagen vele goed-willenden uit vereenigin- gen en vergaderingen! Dezen concludeeren dan, dat zij him tijd beter en aangenamer kunnen besteden. Critiek, geboren uit de ernstige overtuiging, dat men aldus helpt opbou wen aan een goede zaak zulke critiek kan plicht zijn, óók al is men daardoor tot zijn oprecht leedwezen! anderen onaangenaam. Wie critiek meent te moeten uitoefenen vrage zichzelf eerst af, of hij niet veel lie ver zou willen prijzen. Als hij deze vraag eerlijk bevestigend kan beantwoor den,- is er reden, om aan te nemen, dat zijn critiek inderdaad voortkomt uit de ern stige overtuiging, dat 't aldus móet. Wij moeten geen zure kankeraars zijn! In onze critiek leve steeds een zeker blij moedig optimisme; waarvan dr. v. Noort merkt 't zoo terecht op moderne bewegingen beter dan sommigen onder ons de psychologische beteekenis begrij,- pen! De oogen der geheele katholieke wereld zijn gericht op de Philippijnen, de katho lieke natie in het Verre Oosten, in welker hoofdstad Manilla van 3 tot 7 Februari a.s. het drie-en-dertigste internationale eucha ristische congres wordt gehouden. Katholieken uit alle deelen der wereld stroomen naar de „parel van het oosten" en een der grootste moeilijkheden der plaatselijke autoriteiten is, waar al deze bezoekers te huisvesten. Onder hen bevin den zich aartsbisschoppen, bisschoppen, priesters en leeken van de hoogste tot de laagste klasse. Een vooraanstaande persoonlijkheid op het congres zal de Pauselijke Legaat zijn, kardinaal Dougherty uit Philadelphia, die op 26 December de reis naar Manilla heeft aanvaard. Hoewel de officieele opening van het con gres gesteld is op 3 Februari, nemen de plechtigheden reeds een aanvang op 1 Fe bruari met de aankomst van den Pauselij ken legaat, die na de ontvangst in de ha ven zich door het Lunetapark en door het historisch ommuurde stadsdeel zal begeven naar de groote kathedraal, toegewijd aan Maria Onbevlekt Ontvangen", waar de meeste plechtigheden ter gelegenheid van het congres zullen worden gehouden. Deze kathedraal, welker koepel den geheelen omtrek beheerscht, dateert uit 1870 en is het vijfde gebouw, dat op deze plek ver rijst, nadat de vier eersten door aardbeving, brand en typhoon verwoest waren. Kardinaal Dougherty zal als gast van den president der Philippijnen, Manuel Quezon, zijn intrek nemen in het paleis „Malaca- nan", en, naar verwacht, op 17 Februari de terugreis aanvaarden. Het congres wordt op 3 Februari des na middags om vijf uur plechtig geopend met de voorlezing van den pauselijken brief en de begroeting van den Pauselijken Legaat, gevolgd door de zegening met het Aller heiligst Sacrament, dat, zoolang het congres duurt, in de drie hoofdsteden van Manilla ter aanbidding blijft uitgesteld. 4, 5 en 6 Februari zijn resp. de z.g. vrou wen-, mannen- en kinderdagen. Op Zondag 7 Februari wordt in het Luneta-park, waar in de open lucht een reusachtig altaar is opgesteld, een Hoogmis opgedragen en wordt des middags de plechtige processie gehouden, gevolgd door den pauselijken zegen en een predicatie van den pauselij ken legaat, waarmede het congres formeel gesloten wordt. De huisvesting en voeding der geweldige menschenmenigte is een vraagstuk, dat men te Manilla een stad van ongeveer 290.000 inwoners reeds sinds geruimen tijd onder het oog heeft gezien. Naar schatting zullen zich op den slui tingsdag minstens 500.000 menschen in de kerken en op de pleinen verdringen, om den pauselijken zegen deelachtig te worden, welke door luidsprekers wordt verspreid. Alle hotels, kloosters en pensionaten zijn sinds maanden besproken en zooveel mo gelijk beschikbare logeergelegenheden, in scholen, clubs en bij particulieren, zijn voor de bezoekers vrijgemaakt. Hat huisves tingscomité meent echter, dat het niet mo gelijk zal blijken-allen pelgrims een onder dak te verschafefn, zoodat waarschijnlijk duizenden bezoekers, waaronder vele Phi- lippino's uit alle deelen van het eilanden rijk, de nachten in den open lucht zullen moeten doorbrengen. Door buitenlandsche delegaties zijn vijf tien zeeschepen gecharterd, welke kort voor dp opening van het congres zullen aanko men en als drijvende hotels zullen dienst doen. Aan boord vaü het Japansche stoom schip „Tatzuta Maj-u", dat op 1 Februari de baai van Manilla binnenloopt, bevindt zich de Aartsbisschop van San Francisco, vergezeld van zes bisschoppen, zestig pries ters en tweehonderdvijftig leeken. Uit Batavia wordt geseind: Bij het ver trek van de „Tjinegara" was groote be langstelling van Katholieke zijde voor het vertrek van een aantal deelnemers aan het Eucharistisch Congres te Manilla. Uit Batavia alleen vetrok al een 40-tal congressisten, o.a. monseigneur Willekens, de apostolisch-viearis van Batavia, en mon seigneur Goumans, apostolisch prefect te Bandoeng. Ook vertrokken met deze boot de Ne- derlandsche deelnemers, die met de „J. P. Coen" onder leiding van pater Duynstee waren gearriveerd. De overstroomingsramp in Amerika HET WATER BLIJFT WASSEN. De Ohio en Mississippi met hun zijrivie ren blijven wassen. De toestand te Cinci- natti en Louisville is nog steeds hoogst ernstig. Te Cincinatti staat men bij de be strijding van het vuur machteloos door den hoogen waterstand. Niettegenstaande heeft men de branden, die waren uitgebroken, meester kunnen worden. De 750.000 inwo ners van Cincinatti worden thans bedreigd door gebrek aan drinkwater. Te Louisville tracht men het grootste deel der inwoners te evacueeren. Reeds zijn 200.000 personen zonder onderdak. Het aantal dooden bedraagt thans voor alle overstroomde gebieden 58, ongerekend de 15 gevangenen, die tijdens de muiterij in de gevangenis van Francfort, Kentucky, zijn gedood. Een geheele stad onder water. De burgemeester van Cairo in Illinois, Bode, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij alle vrouwen en kinderen ver zoekt de stad te verlaten. Majoor ingenieur Burdick, die de werkzaamheden onder zijn leiding heeft, is van meening, dat Cairo hedenmiddag tegen vijf uur volkomen on der water zal staan. Langs den eenigen weg, die nog niet overstroomd is, verlaat een eindelooze rij auto's en vrachtwagens de stad, beladen met vrouwen en kinderen, die de wijk nemen naar St. Louis. Een huis weggespoeld, veertien dooden. De golven hebben te Ripley (Tennessee) een huis weggespoeld. Veertien personen verdronken. Gevaar voor ziekten. De geneeskundige diensten stellen al het mogelijke in het werk om te verhinderen, dat roodvonk, griep en longontsteking, welke vooral omgaan in den staat Indiana, slachtoffers maken. Een groot aantal steden wordt bedreigd door gebrek aan drinkwater. De reddingswerkzaamheden worden be lemmerd, daar de electrische centrales en de gasfabrieken buiten bedrijf zijn. Vliegtuigen, die boven de overstroomde gebieden verkenningen hebben uitgevoerd, melden, dat honderden personen hun toe vlucht hebben gezocht op heuveltjes of op de daken der huizen. Alle radiozenders werken samen, daar de telegraafdienst geheel in de war is. De eenige hoopgevende factor in deze ergste ramp, welke de Vereenigde Staten ooit heb ben beleefd, is dat de regen is opgehouden en dat de meteorologische dienst beter weer heeft voorspeld. Meer dan 100 dooden, 650.000 dakloozen. Het aantal dooden als gevolg van de over stroomingen bedraagt thans 104, terwijl 1.000 personen worden vermist en 650.000 dakloos zijn geraakt. Er zijn 850 man troepen gedirigeerd naar Louisville, waar de staat van beleg is afge kondigd. Het water blijft wassen. NEW YORK, 26 Jan. (AN.P.) Het water van de Ohio en Mississippi met hun zijrivieren blijft stijgen tengevolge van de aanhoudend neerstroomende regens en de overstroomingen nemen een steeds grooter omvang aan. De materieele schade beloopt vele millioenen dollar. Het roode kruis vraagt 4 millioen dollar om de slachtoffers van de overstrooming te helpen en reeds is een millioen bijeen gebracht. 749 verpleegsters zijn naar het getroffen gebied gezonden. 40.000 werklie den trachten nog zooveel mogelijk te red den, hierbij geholpen door duizenden vrij willigers en manschappen van de nationale garde en de kustwacht. De steden Cincinnati en Louisville zijn het ergste getroffen. Te Cincinnati smeult het vuur van de branden, welke Zondag j.I. zijn uitgebroken, nog voort, terwijl gisteren brand is uitgebroken in een ge bouw, waarin 40 woningen waren geves tigd. Het weinige drinkwater in de stad wordt in kleine rantsoenen aan de bevol king uitgereikt. In Louisville zyn 200.000 personen dak loos. Het electrische net is gestoord en behalve het centrum is de geheele stad in duister gehuld. Verscheidene ziektegeval len, zooals waterpokken, mazelen, rood vonk en bof hebben zich voorgedaan. Tal rijke kleinere plaatsen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten, andere plaatsen zijn op last van de autoriteiten ontruimd. OOK IN ARGENTINIË OVER STROOMINGEN. MENDOZA, 26 Januari. (A. N. P.). Tengevolge van de hevige regens in de An des is de Mendoza-rivier buiten de oevers getreden, waardoor verscheidene steden in het Zuidelijk deel van de provincie Men- doza overstroomd zijn. Door Trein vermorzeld OP ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ NOOTDORP Op den onbewaakten overweg aan den Veen weg (gemeente Leidschendam) is vanmorgen het lijk gevonden van mejuf frouw Boode, onderwijzeres te Pijnacker. De vreeselijke ontdekking geschiedde door den ploegbaas van het baanvak staats spoor. De fiets van het slachtoffer werd op korten afstand tegen een hek gevonden. Vermoed wordt, dat mejuffrouw Boode gisteravond laat in verband met den sneeuwval haar fiets heeft neergezet om vervolgens op de spoorbaan te gaan kij ken of deze vrij was met bovenstaand noodlottig gevolg. Mej. Boode was 26 jaar oud en woon achtig in de Van Goghstraat te Den Haag. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Stomp- wijk overgebracht. De wereld in vogelvlucht Ofschoon in de natuur de winter nu pas goed schijnt te willen doorzetten, heeft het er veel van dat in de internationale politiek een zachtere atmosfeer zich baan gaat bre ken. Eén zwaluw maakt nog wel geen len te, maar wij hebben nu al drie zwaluwen. Vooreerst de rede van den Engelschman Eden. die Duitschland een hand toestak, toen de rede van den Franschman Blum, die in een nog meer verzoenenden toon was gehouden, en nu weer het Duitsche ant woord op de Engelsche nota inzake de vrij- willigersstroom naar Spanje, dat zoowel te Londen als te Parijs een goeden indruk heeft gemaakt. In dit antwoord wordt zelfs gezegd, dat een wet klaar ligt om hgt ver trek van Duitsche vrijwilligers te beletten en het aanwerven strafbaar te stellen. Laten wij hopen, dat die wet ook inderdaad zal worden afgekondigd; zoo heel zeker zijn wij daaromtrent nog niet. Misschien dat de verklaringen, welke Hitier op 30 Januari a.s. zal afleggen, de situatie nog verder zal ophelderen. Op deze rede wordt met spanning gewacht. In Japan wil het nog niet vlotten met de formatie van het nieuwe kabinet. De gene raal, die met de samenstelling is belast, heeft de tegenkanting van het leger te overwinnen en het leger is een voorname factor in het politieke leven van Japan. De overstroomingen in verschillende sta ten van Amerika nemen thans zulke afme tingen aan, dat men reeds spreekt van de grootste ramp, welke de Vereen. Staten ooit getroffen heeft. Het aantal slachtoffers be gint- te stijgen en de ellende neemt in den wintertijd voortdurend toe. De vrees voor het uitbreken van allerlei ziekten is aller minst overdreven en hoe meer het water wast, des te moeilijker en omvangrijker wordt de hulp-actie. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het aanstaande internationaal Eucharis tisch Congres. (1ste blad). De indruk van Blums rede. (2de blad). Het politieke proces te Moskou. (2de blad). De overstroomingen in de Ver. Staten. vBuitenl. Ber. 2de blad). Een ontploffing in een Chileensche mijn veroorzaakt den dood van 100 arbeiders. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. De ministers Gelissen en Deckers zijn gisteravond van hun reis naar Scandinavië teruggekeerd; eenige indrukken tijdens hun reis opgedaan (1ste blad). Te Eindhoven is gisteravond een post auto gestolen door twee mannen; de wa gen werd hedenmorgen teruggevonden, terwijl ƒ1980 werd vermist. (Gem. Ber., 3de blad). Ook te Roosendaal werd een auto ont vreemd; de dader, een ontvluchte zwak zinnige. werd opgespoord. (Gem Ber., 3de blad). Sneeuw en ijs hebben verschillende dor pen in het Noorden des lands geisolecrd. (lste blad). OMGEVING. Doodclijk ongeluk onder Nootdorp (lste blad). LEIDEN. Voorstellen aan den Raad inzake Stede lijke Werkinrichting, Zweminrichting „De Zijl" en militair oefenterrein. (4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Duitsche voetbaleltfal tegen Neder land samengesteld. De K. N. V. B. schreef in voor de wereldkampioenschap- pe 1937. Dit jaar zullen bekerwedstrij den worden gehouden. (3de blad). De ervaringen van de Hollanders Rallye naar Monte Carlo. (3de blad). de Mijnontploffing in Chili MINSTENS HONDERD DOODEN. Tengevolge van onvoorzichtigheid. Uit Santiago de Chili wordt gemeld: Tengevolge van onvoorzichtigheid heeft gistermorgen in de kopermijn „Chuquica- mata" van de Anaconda Copper maatschap pij een ernstige 'buskruitontploffing plaats gehad. Naar tot dusver kon worden vastgesteld, zijn ongeveer honderd personen gedood en eenzelfde aantal gewond. DE POLITIEKE TOESTAND IN JAPAN. TOKIO, 26 Januari. (A.N.P.) De politie ke toestand schijnt langzaam te evolueeren, doch op normale wijze en ten gunste van generaal Oegaki. Volgens bevoegde kringen tracht de ge neraal tijd te winnen voor hij in bespre king treedt met de militaire leiders. Hij verwacht de oppositie van zekere elemen ten uit het leger te kunnen bedwingen, welke oppositie overigens slechts opper vlakkig en beperkt is. DE LEIDER DER ARABIEREN ZAL DE KRONING NIET BIJWONEN. JERUSALEM, 26 Jan. (A.N.P.) De cor respondent van de „Daily Telegraph" be richt, dat Amin Bey Abdul Hadi, de uit- noodiging om de kroning van den koning bij te wonen heeft afgeslagen. Abdul Hadi is de secretaris van het Arabische comité. Hij stond voor het alternatief de uitnoo- diging te aanvaarden en af te treden als lid van den Arabischen hoogen raad of de uitnoodiging af te slaan. Vrijdag j.I. werd medegedeeld, dat hij de uitnoodiging had aanvaard, doch hij heeft nu verklaard den raad van een vriend te hebben aangenomen en de uitnoodiging te hebben afgeslagen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1