VRIJDAG 22 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT cERSTE BLAD - PAG. 3 R.-K. TEXTIELBOND „ST. LAMBERTUS". De afdeeling Leiden van bovengenoem- den bond hield deze week onder presidium van den voorzitter, den heer J. Gordijn, in het R.-K. Bondsgebouw haar jaarvergade ring. De geestelijk adviseur kon door drukke werkzaamheden niet op deze ver gadering tegenwoordig zijn. Door den se cretaris werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna las de secre taris het jaarverslag. Ook de penning meester bracht zijn financieel jaarverslag uit, waaruit opnieuw bleek, dat de afdee ling in den penningmeester een accuraat fi nancier bezit.. De voorzitter bracht dank aan beide functionarissen voor hun keurig verslag. De kasnazieners brachten gunstig verslag uit over de kas. Hierna had de bestuursverkiezing plaats; aan de beurt van aftreden waren de voor zitter, penningmeester en 1ste secretaris. De twee laatstgenoemden stelden zich her kiesbaar, de voorzitter stelde zich wegens hoogen leeftijd niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de 1ste commis saris, de heer A. de Kruif, en in de plaats van dezen de heer J. Hensing, de penning meester deelde hierop mede, dat de con tributie verhoogd zal moeten worden we gens het verplicht stellen van het nieuwe Verbondsblad „Herstel". De secretaris bracht namens het bestuur dank aan den afgetreden voorzitter waar mede hij '23 jaar gezellig had samenge werkt. Ook de penningmeester sprak een woord van dank, terwijl het oudste lid der afdeeling, de heer B. Goddyn, dank bracht aan den voorzitter namens de le- den voor het goede voorbeeld dat de voor zitter had gegeven aan zijn afdeeling. Ook de nieuw gekozen voorzitter, de heer A. de Kruif, huldigde den afgetreden voorzit ter en deed de toezegging, dat hij de voet sporen van zijn voorganger zal volgen en zijn beste krachten er aan zal geven. Hier na volgde de rondvraag, waarna de voor zitter onder dank aan allen met den chr. groet deze goed geslaagde vergadering besloot. Ver. tot bevordering der belangen van Slechthoorenden. De presidente, mevrouw T. Kranenburg- Siemens, opende gisteravond de bijeen komst, heette de vele aanwezigen "harte lijk welkom en wenschte allen op deze eer ste bijeenkomst in het nieuwe jaar veel voorspoed toe, niet alleen in persoonlijke aangelegenheden, maar ook in de verhou ding tot deze vereeniging. Het woord wordt weldra gegeven aan secretaresse en penningmeesteresse, die hun jaarverslagen uitbrengen. Tevens geeft de heer M. C. Laman een uitvoerig verslag van de algemeene vergadering in Dec. j.L te Amsterdam gehouden, welke hij als af gevaardigde dezer Afd. bewoonde. De pres. dankte voor de uitgebreide ver slagen, en richtte daarna het woord tot den heer P. van Ommen, die ondanks zijn ern stige doofheid verleden week geslaagd is voor zijn boekhoudexamen. Spr. wenschte hem namens allen hartelijk geluk en merk te erbij op van hoe groote waarde het lip- lezen in deze studie voor den heer v. O. geweest moet zijn en welk een grooten steun hij daaraan moet hebben. Ook voor zijn leeraar, den heer J. A. Christiaanse, die vanzelfsprekend met grooter moeielijkheden te kampen had, dan met goedhoorende leerlingen, is dit suc ces een zeer groote voldoening. En voor de S.H.-leden der vereeniging, die nog geen lipleesles namen, is het een aansporing, nu bewezen is welke resultaten bereikt kun nen worden. Laten wij toch alles in het werk stellen S.H. in de gelegenheid te stel len lipleesles te nemen en kinderen naar de scholen voor S.H. te kunnen zenden. Mejuffrouw M. Driessen gaf daarna een lipleeskwartiertje. Het verhaaltje van den hond van Neville scheen niet gemakkelijk. Een gezellige pauze volgde, waarin velen de penningmeesteresse hun contributie voor 1937 brachten. De pres. spoorde de aanwezigen nog maals aan de handwerk- en arbeidsclub trouw te bezoeken en ook thuis nog wat te willen werken, de resultaten zijn toch im mers ten bate van het S.H.-kind; enkele wijzigingen zullen nog worden gebracht. Een prettig uurtje volgde, waarin spelen werden gedaan, waaraan prijsjes verbon den waren. Op de vraag of het op prijs ge steld werd op de laatste bijeenkomst in April nogmaals een spelavond te organisee- ren, werd bevestigend geantwoord. Voor de volgende bijeenkomst, waar schijnlijk op 18 Februari a.s. is mevr. W. v. Itallie v. Embden bereid gevonden een le zing te houden, getiteld „de Jeugd van Ko ningin Victoria en het Engeland van dien tijd". Ruim half elf ging men zeer voldaan uit een. Berichten reeds geplaatst In een gedeelte onzer vorige oplage. VEREENIGING „OUD-LEIDEN". Over de beteekenis der Genealogie. UIT DE OMGEVING VOORHOUT. Een tragisch ongeluk met een goed einde. Toen gisterenmiddag de trein, welke te 1 uur vanuit de richting Noord wij kerhout Voorhout binnenrolde, bemerkte een in den trein zittende reizigster, dat er een kindje te water lag in de sloot langs de Spoorlaan. Zij waarschuwde den conducteur, die on middellijk de contractante der Ned. Spoor wegen, mej. Bakker alhier, hiermede in kennis stelde. Zij spoedde zich haastig per fiets derwaarts, en zag nog slechts een handje boven water steken van een onge veer 3-jarig kindje van den heer Vergou wen, wonende langs de Spoorlaan. De klei ne drenkeling werd op het droge gebracht, waarna met pompen het opgezette lichaam van water werd bevrijd. Inmiddels was de baanwachter der Ned. Sp., C. Bervoets, eveneens ter plaatse en bracht de kleine thuis. Weldra verscheen dokter Bots, die juist aanwezig was toen de teekenen van leven wederom verschenen. Dank zij de opmerkzaamheid van de treinreizigster is hier gelukkig geen menschenleventje te betreuren. SASSENHEIM St. Jos.'s Gezellenvereeniging. Gister avond hield de St. Joseph's Gezellenver. haar 7de jacrvergadering. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat het ledental stabiel is gebleven. De onderaf- deelingen hebben veel werk verzet. Ook de 1.1. gehouden uitvoering gaf een gun stig resultaat. Door den praeses werd het financieele gedeelte ehandeld, wat gezien de om standigheden niet ongunstig mag worden genoemd. De aftredende penningmeester, de heer J. Slot en de commissaris, de heer H. v. Veelen, werden bij meerderheid van stemmen herkozen. Ook werd nog een schaakclub opgericht. ACADEM1ENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen rechten: Mej. L. C. Junod, den Haag; Doctoraal examen rechten de heer A. E. van Braam Houckgeest den Haag; Doctoraal examen geneeskunde de heeren C D. Brinkhorst, Rotterdam; J. Wouters, Rotterdam; J. S. Bedet, Goes; Artsexamen le gedeelte de heeren W. Reisma, den Haag; N. Bostoen, Leid°n; M. C. Raeven, Roermond; P. J. C. Romme, Zevenbergen. Bevorderd: tot arts: de heer G Meijer, Leiden en de heer D. Okma. Oegstgeest. LAATSTE BERICHTEN DE REIS DER NEDERLANDSCHE MINISTERS NAAR SCANDINAVIË. Het verblijf te Stockholm. STOCKHOLM. 22 Jan. (A. N. P.). De Nederlandsche Ministers Prof. Gelissen en mr. dr. Deckers hebben tegenover persver tegenwoordigers verklaard dat hun bezoek aan Noorwegen en Zwede uitsluitend als studiereis bedoeld is. Op de vraag of als gevolg van dit be zoek een handelsovereenkomst tusschen Nederland en Zweden kan worden ver wacht, wees minister Gelissen er op, dat de leden der Nederlandsche regeering nim mer rechtstreeksche onderhandelingen voe ren. Dagens Nyheter schrijft, dat men on danks de reserve, welke de Nederlandsche gasten in acht nemen, kan verwachten, dat iets op til is. Vooral is volgens „Svendska Dagbladet" het streven van Nederland er op gericht den passieven handelsbalans in een actieven om te zetten en voorts om de actie der kleine mogendheden Lr. gunste van vrij handel niet slechts een gebaar te laten zijn. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. In den afgeloopen nach; is een wielrij der te Wildervank, tengevolge van de gladheid van den weg, in het Oosterdiep gereden en verdronken. De politie had het lijk hedenmiddag om half twee nog niet opgehaald. Waarschijnlijk is het met den vrij sterken stroom weggedreven. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de verdronkene dr. Huizinga is, baptist predikant te Muntendam. Dr. Huizinga had gisteravond een spreek beurt in Valthermond vervuld. Na afloop hiervan heeft hij zich per fiets huiswaarts begeven. Hij is niet in zijn woorlplaats aan- I gekomen. COMPLOT VAN DIEVEN EN HELERS IN ARREST. In samenwerking met de centrale re cherche te Amsterdam heeft gisteravond een inspecteur der Arnhemsche recherche met twee Arnhemsche rechercheurs twee Amsterdammers aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan heling van goederen, welke afkomstig zijn van een BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Elisabeth Rinske d. van G. v. Manen en J. H. C. Tekolf Petronella Maria Hendrika d. van H. Rooij akkers en C. J. Verberg. Overleden: M. VerhoevenRibot vr. 72 j: groote serie inbraken, het vorig jaar te Arnhem gepleegd. Kort geleden was de Arnhemsche politie reeds overgegaan tot de arrestatie van drie Arnhemmers, goede bekenden van politie en justitie en van een Amsterdammschen inbreker. Hierna wer den, als gevolg van het voortgezette on derzoek, o.a. te Nijmegen, nog enkele he lers aangehouden, zoodat er zich thans, met inbegrip van de jongste, te Amster dam verrichte arrestatie, negen personen in arrest zijn, van wie vier Amsterdam mers. RIJKSAMBTENAAR AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN. Vier smokkelaars gearresteerd. De rijksambtenaar J. Lap. die gisteren avond op den weg naar Gemmenich (Bel gië) door een auto, geladen met gesmok kelde boter, werd overreden, (men zie 3e blad), waarbij hij en^stig werd gewond, is in het ziekenhuis te Heerlen overleden. De politie is er in geslaagd de vier man nen, die bij deze smokkelaffaire betrokken zijn geweest, nog gisteravond aan te hou den. Twee hunner zyn te Vaals, en twee te Aken aangehouden. I - mannen, vier Nederlanders ,zijn uit de mijnstreek af komstig. Gebleken is nog, dat de rijksambtenaar een zgn. „voorrijder" van den auto met smokkelwaar wilde controleeren. Op het oogenblik, dat hij tot de controle wilde overgaan werd hij door den smokkelenden wagen overreden. TELEGRAMMEN PUIN VAN VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN. MEXICO, 22 Jan. (A.N.P.). De expeditie, welke op zoek was naar het op 11 Januari op de lijn MexicoMerida vermiste vlieg tuig, heeft het puin van dit toestel ten Z.W. van Vera Cruz aangetroffen. Zij bevestigen, dat het vliegtuig geheel door brand was verwoest en verklaren, dat het onmogelijk is de negen geheel verkool de lijken te laten overbrengen. II COMMUNISTEN IN BRAZILIë GEARRESTEERD. SANTOS, 22 Jan. (A.N.P.). De politie heeft gisteren een inval gedaan in het hoofdkwartier van de communistische par tij. Elf personen werden gearresteerd we gens actie tegen de regeering 80.000 COMMUNISTEN IN SJENSI. SJANGHAI, 22 Jan (A. N. P.). De cor respondent van de „Times" te Sjanghai heeft van Europeesche vluchtelingen uit Sjengsi vernomen, dat de communisten een vriendschappelijke houding aannemen ten aanzien van de vreemdelingen en Chi- neezen. Het aantal communisten in Sjengsi wordt op 80.000 geschat. Zij verklaarden de vreemdelingen geen kwaad te willen doen, alleen verlangen zij een front tegen Japan te vormen. Sommige vluchtelingen reisden rr.et autobussen van Tsjang Woe naar Sian- foe en passeerden verscheidene tronen rooden, zonder te zijn aangehouden of las tig gevallen. De communistische troepen zijn uitmuntend gewapend en dragen een donkere uniform met een zwarte pet. waarop een roode ster is aangebracht. Generaal Jang Hoe Tsjeng, die de opstan dige troepen comniande°rt, verklaarde geen roode aspiraties te hebben, doch wel sym pathiseert hij met de communistische wen- schen inzake een eenheidsfront tegen Japan. De communisten houden Sienjang, King- jang en Sanjuan ten Noorden van de Wei- rivier bezet. Hun propaganda is zeer doel treffend, wanneer zij een stad bezetten, nemen zij bijdragen van de rijken en wer ven vrijwilligers onder de armen. Te San Juan hebben de communisten een feest georganiseerd, waarop buitenland>:che missionarissen en de Chineesche militaire autoriteiten weden uitgenoodigd. VERBOD TOT DIENSTNEMING IN SPANJE. PARIJS, 22 Januari. (A. N. P.). Het Staatsblad heeft vanochtend de tekst ge publiceerd van de wet. waarbij de regee ring wordt gemachtigd.alle maatregelen te nemen, welkt nuttig zijn om het vertrek van vrijwilligers naar Spanje te voorko men. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8,95 t/lö Berlijn 73.46 Parys 8.513/s Brussel 30 74 Zwitserland 41.83 Kopenhagen 39 95 Stockholm 46.1"» Oslo 45.00 New York 1.8: Praag 1 Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 6803. C. van der Plas, Katwijk aan Zee, Ligusterstr. 29. Timmer en metselbedrijf De zaak is met inga-g van 15 Januari 1937 omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: firma van der Plas. Venn.: C. van der Plas en P. J. van der Plas, Katwijk aan Zee. 5237. Firma Wed. T. Wolff. Leiden, Haven 36. Handel in landbouwartikelen, klompen, hout-, touw en borstel waren. Uittr. E.: M. C. van Ovost-Wolff, dd. 18 Jan. 1937. N.E.: H. W. van der Steen, Lei dden. Opheffing. 4965. Gebr. Zuidhoek, Noordwijk-Binen, Kerkstraat 30. Heeren en dameskappersbedryf LEIDEN. Bezoek der Indische Vorsten Aan Universiteit, Museum voor Volkenkunde en Acad. Ziekenhuis. Hedenmiddag hebben de Indische vorsten met gevolg, die ter gelegenheid van het Huwelijk van Prinses Juliana hier te lande "ertoeven, een bezoek aan Leiden ge bracht. ontvangst In de Senaatskamer. Het hooge gezelschap, waarbij slechts niet tegenwoordig waren de vorst Mangoe- nogoro VII er zijn echtgenoote, werd ont vangen in de Senaatskamer der Universi teit, waar tal van professoren aanwezig waren. De rector magnificus, prof. dr. J. van der Hoeve sprak de hooge gasten hierna als volgt toe: Prinses, Dames en Heeren, die naar Europa zijt gekomen om als vertegenwoor digers van het Oost Indische deel van het Nederlandsche Rijk aanwezig te zijn bij het huwelijk van onze geëerbiedigde en geliefde Kroonprinses, wij heecen U van ganscher harte welkom in Leiden en prijzen ons gelukkig dat gij U wel hierheen hebt willen begeven omdat hierdoor wederom wordt getoond welk een plaats de Leidsche Universiteit, waar een Kern, een Snouck Hurgronje, een Vollenhoven doceerden, in neemt in het Nedenandsch Indisch leven. Aan deze Universiteit komen Oost en West tesamen vinden jongelieden van Ne- derlandschen en Indiscben stam gelegen heid zich te bekwamen in ai datgene wat hen in staat zal stellen actief deel te nemen aan het Bestuur van ctat groote en schoone gedeelte van hei Nederlandsche Rijk, dat in Indië is gelegen; hier kunnen de voort brengselen van Oostersch en Westersch geestesleven uitgewisseld en banden voor het leven geknoopt worden tusschen de bewoners van alle deeler. van ons gezamen lijk Rijk. Leiden is van oudsher een centrum van Oostersche wetenschap geweest, waarin zoo spoedig zulks mogelijk was Indië be trokken is geworden. In den aanvang wa ren de professoraten alleen verbonden aan de Indische inrichting voor Bestuursop- leiding; reeus in 1877 echter zijn zij aan de Universiteit overgegaan en sindsdien belangrijk uitgebreid, zoodat thans de op leiding tot taal- en bestuursambtenaren aan ue Universiteit gebonden en de examens daarbij academische examens zijn Natuur- en cultuurhistorisch onderzoen wordt op instigatie van Leiden in Indië met grooten geestdrift beoefend- Bovendien is Leiden geworden tot een belangrijk centrum van tropische Genees kunde en heeft de Vereeniging Instituut voor tropische Geneeskunde Rotterdam- Leiden in Rotterdam eer. ziekenhuis waar menig Indonesiër behandeld is geworden. Veel moge er in de jaren sinds door de vestiging dei Indische Inrichting voor Be- stuursopleiding te Leiden en door de aan stelling van Kern, de groote belangstel ling, die aan onze Universiteit voor Indië bestond haar officieele bevestiging ver- Kreeg in de wereld veranderd zijn, onver- arderd bleef de band die Leiden aan In dië bindt en de groote liefde, die aan Lei den s Universiteit voor Indië wordt ge koesterd. Wy zijn overtuigd, dat door het bezoek van zoovele vorstelijke personen uit In- sulinde aan deze Universiteit die band we- aerora wordt aangehaald en hechter ge maakt. Gedurende de uren, die gij heden in deze stad zult vertoeven wenschen wij U het een en ander te laten zien, dat met de -Universiteit in middellijk of onmiddellijk verband staat, waarna de Burgemeester van Leiden U in het Gemeentemuseum de Lakenhal zal ontvangen. Deze toespraak werd namens alle dele gaties beantwoord door den vertegen woordiger van Z.V.H. den Soesoehoenan van Soerakarta, P. A. Soeriohamidjojo, die als volgt sprak: De Leidsche Universiteit neemt voor ons onder de andere universiteiten een bijzon dere plaats in. Enkeie van mijn familie- ,eden hebben hier gestuaeerd of studeeren nog, zoodat ik mij met deze universiteit als door de banden des bloeds verbonden voel. Bovendien heeft deze universiteit hart vooi Indië en zijn bevolking Deze liefde wordt dooi de Javanen met een even groote wederliefde beantwoord. Twee van de grootsten onder U. prof. van Vollenhoven en prot Snouck Hurgronje zijn helaas van ons heengegaan Maar hun nagedachtenis staat met gouden letters diep gegrift in het geheugen van het Javaan- sche volk. Het is voor mij een eer hier op deze plaats te mogen spreken waar eens de man nen hebben gestaan, die Nederland be roemd hebben gemaakt. Hooggeleerde heeren professoren, ik dank u allen voor uw hartelijke ontvangst. Deze middag za] in mijn herinnering blij ven voortleven. Prof. v d. Hoeve dankte den spreker voor zijn woorden en bood alle gasten eenige boekwerkjes aan over de Senaats kamer en de Universiteit Hierna volgde een persoonlijke kennis making en werd de Senaatskamer met haar groote verzameling portretten in oogen- schouw genomen. Na een bezichtiging van het groot audi torium vertrok het gezelschap naar het Mu seum van Volkenkunde, waar enkele af- deelingen werden bezichtigd en vervol gens naar het Acad. Ziekenhuis, waar de afdeeling oogheelkunde van prof. v. d. Hoeve werd bezichtigd. Oud-Leiden geeft blijken van jeugdige vitaliteit; een groote verscheidenheid van behandelde onderwerpen is wel in staat het winterprogram aantrekkelijk te maken voor velen. Dit is ook wel de reden van een telkens „volle zaal". De voorzitter, pro fessor Knappert, zeide wèl verheugd, maar daarom niet verbaasd te zijn over de groo te opkomst van een dankbaar en belang stellend publiek. De spreker van den avond jhr. van Be- resteyn stelde zich zelf voor ais genealoog van geboorte hij vilde ons verhalen uit zijn jarenlange practijk. De officieele we tenschap wil nog wel eens afwijzend staan tegenover den genealoog, maar de genea logie moet beschouwd worden als een hulp wetenschap, die evenals de heraldiek som tijds kan leiden tot goede conclusies en aardige vondsten. De genealogie is van veel jonger datum dan de heraldiek, die reeds in de middeleeuwen zeer minutieus beoefend en geregeld was. Als voorbeeld wees de spreker hier op het wapen der Bourbons, met de 3 Fransche lelies, waar bij door minieme verschillen en kleine merkteekens zoogenaamde „brisures" is vast te stellen, aan welken zoon van welken vader of grootvader het wapen be hoort. De heraldiek is achteruitgegaan. Met de Fransche revolutie werden van gra ven en huizen alle wapens weggekapt. Dat de genealogie in een zoo slechten reuk staat, dat de genealogen als hyena's wor den aangezien, die de archieven onveilig maken; hiervan ligt de schuld bij de fan tastische stamboonen, bij de vele verval- schingen ook te goeder trouw gepleegd. Men heeft in vele families wèl het wapen, maar men mist de bronnen. Het is ook nog niet zoo heel lang, dat de archieven voor het publiek toegankelijk zijn en pas sinds 1912 zijn ook de notarieele archieven be reikbaar voor het publiek. In de laatste decennia is dë belangstelling in hooge ma te toegenomen. Er zijn in ons land zeker 1000 genealogiën en familievereenigingen, waarvan de meeste in druk verschenen. Wekelijks komt er nieuw werk bij. In Duitschland is dit nog véél meer het geval. Zelfs zijn er, ook in ons land, meerdere fa milies met een eigen tijdschrift, een re dactieraad. In vroegere tijden ging het om de afstamming, die in vele gevallen van groot belang was en dikwijls tot proces sen aanleiding werd. Voor opname in een of andere Orde werd een zeker aantal kwartieren geëischt. Om opgenomen te worden in de a^dij van Thorn, moesten de adellijke vrouwen 16 adellijke kwartieren kunnen iconen. Het Duitsche Huis stelt nu nog als eisch 4 adellijke kwartieren van 200-jarigen adel dom. De Maltheserridders eischen hon derd en de Joanniters slechts vijftig jaren adeldom. Bestond dus vroeger een practische be oefening der genealogie, tegenwoordig wordt deze kennis meer beoefend in ver band met de biologie. De erfelijkheidsleer zoekt de afstamming en de soort der men- schen We zien dus naast de historisch be langstellenden in de genealogie, nu biolo gische belangstellenden. De genealogie is dus een hulpwetenschap voor de geschiedenis, voor de schilder kunst, voor de bouwkunst. Als wetenschap is ze pas vanaf de 18e en 19e eeuw be oefend geworden. In dit verband werden als eersten genoemd de genealogische ta bellen van Hühner in de 18e en van prof. Gatterer in de 19e eeuw. Na de pauze werd door jhr. van Bere- steijn een vraag beantwoord hem gesteld door oud-burgemeester C. P. I. Dommisse, uit Katwijk, die zich bijzonder voor ge nealogische onderwerpen interesseert en van wiens familie een genealogie in druk verschenen is. De heer Dommisse verzocht de beantwoording van de vraag, hoe het zit met den ouden Burgerlijken Stand. In 1811 zijn de volksregisters gekomen; daar vóór moesten de kerken in hun registers de doop en de huwelijken noteeren. De heer van Beresteijn zeide, dat na de invoe ring van de Burgerlijke Stand door Napo- 'eon de registers uit de kerkelijke archie ven zijn overgebracht, maar dat ze vooral van de Katholieken zéér schaarsch waren; practisch zijn er vóór 1600 géén doopre gisters. en de trouwregisters waren er wel, maar zeer onaccuraat, wat de jaartallen hetreft. Ook was de scheiding tusschen Protestant en Katholiek niet geldend bij begrafenissen, die bij de Kerkvoogdij ge registreerd werden. Hierop deelde de heer Dommisse mee, hoe hij in Vlissingen aan de registers der Kerkvoogdij had kunnen vaststellen wie de moeder was van Michiel de Ruyter, over welk feit verschil van meening des tijds had bestaan. Na nog door meerdere voorbeelden aan de hand van schilderijen en reproducties van schilderijen te hebben aangetoond, dat de genealogie een groote hulp kan zijn bij de dateering en vaststelling der perso nen, die zijn uitgebeeld, evenals van den kunstenaar zelf, brak jhr. van Beresteijn een lans voor het behoud der onderschrif ten. in tegenstelling met de verwijdering daarvan, zooals die heeft plaats gehad in het Rijksmuseum en in het Mauritshuis. Het was een interessante en leerzame avond, waarop alle bezoekers zullen geno ten hebben van de vlotte en geestige wij ze, waarop die spreker zijn onderwerp be lichtte en belangrijk wist te maken' voor zijn talrijk gehoor. Terecht zei prof. Knap pert in zijn slotwoord, dat velen nu niet meer alleen aan genealogie zullen denken als aan iets vervelends, daar zij er nu mee mochten kennis maken als met iets dat onderhoudend is en welsprekend. M. van der Schrieck. PRAATAVOND VOOR BEKEERLINGEN. Morgen. Vrijdagavond, praatavond voor bekeerlingen van Leider en omstreken in het Lidwina-huis, Zoeterwoudsche Singel, te 8.30 uur. Allen zijn havtelijk% welkom!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3