De Spaansche burgeroorlog Waco-vliegtuig onzer Nat. Luchtv. school neergestort. GROOTE REDE VAN EDEN IN LAGERHUIS Richtsnoeren der Engelsche politiek WOENSDAG 20 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 4 Nederlanders om het leven gekomen. Noodlottige ramp bij Senlis in Frankrijk. ALS EEN BAKSTEEN NEERGEPLOFT. Gistermiddag heeft zich bij Pontarme ui de buurt van Senlis (even ten Z.O. van Creil, het bekende spoorwegstation aan de lijn BrusselParijs) een noodlottig vlieg ongeluk voorgedaan met een Nederlandsch vliegtuig, de Waco PHMAG., bestuurd door Somer en vervoerende voorts als pas sagiers de heeren Tissot, Hoeven en Maltha, allen verbonden aan de Nationale Lucht- vaartschool. Het vliegtuig was om 14.25 vertrokken met bestemming naar Ypenburg. Omtrent de oorzaak van het verschrik kelijke ongeluk, dat aan alle vier de in zittenden het leven kostte, tast men in het duister. Nadere berichten spreken over vleugel breuk. In ieder geval schijnt de machine als ten steen naar beneden gevallen te zijn en alle vier de inzittenden waren op slag dood. Omtrent de vliegramp van de PH-MAG werd eerst gemeld, dat het toestel is neer gestort tengevolge van een ontploffing, die zich plotseling en door onbekende oorzaak voordeed. Het vliegtuig kwam neer in de vlakte van Mont l'Fvèque nabij den weg van Er- menenville. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. Het waren allen Nederlanders, cie instructeur-vlieger A. R. Somer, de leerling-vlieger Joachim Tissot, de chef mecanicien Hoeven en de mecanicien Mal tha, allen van de N. L. S. Onmiddellijk na het vernemen van de noodlottige tijding heeft de Nederlandsche cönsulgeneraal, de heer L Droogleever For- tuyn, zich naar de plaats van het ongeval begeven, waar zich reeds de burgemeester van Mont l'Evèque en de commandant van de gendarmerie-afdeeling van Senlis be vonden. De omgeving werd afgezet door gendar,- mes, die nieuwsgierigen op een afstand houden. Geen ontploffing. Uit hetgeen ooggetuigen verhalen, moet de conclusie worden getrokken, dat de ramp geenszins veroorzaakt is door een ontplof fing tijdens de vlucht. Veeleer moet gedacht worden aan het breken van een vleugel. Verschillende ooggetuigen althans ver tellen, dat zij het toestel hebben zien neer storten en dat zij duidelijk hebben waar genomen hoe een der vleugels los van het vliegtuig in een eigen böog neerstortte. Van autoriteiten, die ter plaatse geweest zijn, vernamen wij bovendien, dat er geen sprake van is, dat de lijken.der slachtoffers verkoold zouden zijn. Het toestel is wel volkomen vernield en vormt weliswaar niet meer dan een hoop verwrongen metaal, maar brand is niet ontstaan. Het terrein, waar het toestel is neerge komen, is zeer moerassig, en de overblijf selen zijn een flink eind in den grond ge drongen. Hieruit kan verklaard worden, dat, toen men de beide eerste lijken uit de verwoes te stuurhut bevrijd had, nog pogingen in het werk gesteld werden om onder de pui- nen, ook de beide overige lijken te vinden. Toen dit onmogelijk bleek is men verder gaan zoeken, waarbij men tot de ontdek king" kwam, dat deze beide slachtoffers tijdens den val uit hun zitplaatsen moeten zijn geslingerd, dan wel in wanhoop, uit het vallende toestel moeten zijn gespron gen, aangezien men, na veel moeite, hun lijken op eenige honderden meters van het wrak in het moeras vond. De burgemeester van Senlis, vergezeld van den commandant der plaatselijke gen darmerie, heeft onmiddellijk opdracht ge geven alles in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk het stoffelijk overschot der slachtoffers te bei gen en over te bren gen naar het ziekenhuis te Senlis. Dit is inmiddels geschied. Tevens gelastte hij de inmiddels ter plaatse aangekomen onder prefect, met de meeste zorg de papieren, die zich op de slachtoffers en in het toestel bevonden te verzamelen, en onder de 'hoede der autoriteiten te plaatsen Met lof- waardigen ijver heeft de gendarmerie van Senlis gewerkt aan de berging van de slachtoffers. Het bleek echter al spoedig dat ook de vlugste berging niet meer kon Ibaten, aangezien de ongeluk^igen op slag moeten zijn dood geweest. DE INDRUKKEN VAN YPENBURG. Dat de ramp bij Senlis, gelegen op een afstand van circa 60 K.M. van Parijs, op het vliegveld Ypenburg groote verslagen heid heeft veroorzaakt, spreekt vanzelf. Van den heer Nuesink vernamen wij, dat de P.H.M.A.G, reeds enkele dagen op le Bourget stond. De heer Schmidt Crans, clief-instructeur van de N.L.S. had het toe stel op het Parijsche vliegveld laten staan," daartoe door een onbeteekenend motor defect genoodzaakt. Per trein was hij naar Holland teruggekeerd. De N.L.S. had toen Maltha naar Parijs gestuurd om de repara tie te verrichten en later was .Janus" Ver hoeven hem nagereisd ter controle van de reparatie. Gisteren was de heer A. R. Somer, ver gezeld van den sportvlieger, Tissot, naar Parijs vertrokken, om het toestel vandaag met de beide mecano's over te vliegen. Volgens het op Ypenburg ontvangen be richt, is het toestel gistermiddag 14.25 uur Hollandsehe tijd gestart en omstreeks 14.45 neergestort. De machine was een lesmachine van de I Nationale Luchtvaartschool en door wijlen den heer M. A. G. van der Leeuw aan deze instelling geschonken. Voorts deelde de heer Nuesink nog mede, dat men zich omstreeks 5 uur op Ypenburg ongerust begon te maken. De P.H.M.A.G. had er moeten zijn. De lichten op het veld waren ontstoken Men belde toen Waal haven op en verzocht radiografische in lichtingen Het is bij vragen gebleven: ant woord kwam er niet. De jobstijding kwam om 6 uur binnen. De heer Mohr, de Pa rijsche vertegenwoordiger van de K.L.M. deelde toen telefonisch mede, dat de P.PI. M.A G. gevallen was, dat 2 lijken geborgen waren en geïdentificeerd waren als zijn de de stoffelijke overblijfselen van Somer en Tissot en dat de beide andere lijken niet te vinden waren. Omstreeks 8 uur belde de heer Mohr voor de tweede maal op. Hij bracht toen het bericht, dat ook de beide andere lijken gevonden waren. De overblijfselen van de vier slachtof fers zijn in een chapelle ardente te Senlis opgebaard. Het bestuur van het vliegveld Ypenburg heeft den heer Mohr verzocht een spoedig transport van de lijken der slachtoffers te bevorderen. DE SLACHTOFFERS. A. R. Somer. De heer Asjes heeft vervolgens nog en- r.ele mededeelingen gedaan. Somer, een uiterst bekwaam piloot, trad na zijn Soes- terbergsche jaren in 1932 bij de N.L.S. op Waalhaven in dienst. Al spoedig werd hij aangesteld tot chef-instructeur op het vliegveld te Eindhoven. Sinds November van het afgeloopen jaar was hij als in structeur op het vliegveld Ypenburg werk zaam. Eiken' Zondag gaf hij nog in Eind hoven les. De heer Somer was niet alleen bekend als een voortreffelijk bestuurder, maar ook zeer bemind wegens zijn prettige omgangs vormen. Hij was eerst twee jaar geleden gehuwd ep laat een vrouw en een baby van .3 maan den achter. De heer Somer woonde te" S t o m p w ij k. J. B. A. Tissot. Tenslotte sprak de heer Asjes "nog over den heer J. B. A. Tissot, een van zijn leer lingen, die pas uit Indië was teruggekeerd, waar hij in de cultures werkzaam was. Evenals de bestuurder was de heer Tissot nog slechts korten tijd gehuwd. Hij was nog net gebreveteerd, maar had al twee van dejdrie proeven met goed ge volgd afgelegd en vloog al solo. De heer Asjes verwachtte zeer veel van dezen vlie ger, die pas 2 maanden les had. Janus Hoeven. De werktuigkundige „Janus" Hoeven heeft jarenlang voor Fokker gewerkt, waar hij zeer goed stond aangeschreven. Hij fun geerde als „international man", d.w.z. dat hij belast was met het monteeren van toe stellen in het buitenland. Hij werkte o.a. in Turkije, Polen, Zweden, Engeland en Frankrijk en heeft veel gevlogen met ir. Grasé Een toestel door „Janus", zooals hij in de wandeling heette, goedgekeurd, was goed. Dat wist iedereen, aldus de heer Asjes. Ongeveer 7 jaar werkte hij voor de Na tionale Luchtvaartschool, eerst op Waal haven en later op Ypenburg. Door zijn on- der geschikt en werd hij op de handen ge dragen. De overledene was ongeveer 39 jaar oud, gehuwd en vader van 2 dochters. Hij woon de de laatste jaren te Rijswijk. Jaap Maltha. Jaap Maltha was ongetrouwd en en on geveer 20 jaar oud. De heer Asjes ken schetste hem als „een veelbelovend meca- niciën, onze beste motorexpert". Hij was naar Parijs gezonden om de machine, welke gisteren omlaag stortte, luchtwaar dig te maken. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ERNSTIGE ONTPLOFFING EISCHT VIJF DOODEN. Bij een ontploffing in een kaasfabriek te Wels (Opper-Oostenrijk) zijn vijf per sonen gedood en verscheidene gewond, ter wijl voorts aanzienlijke materieele scha de werd aangericht. DE OVERSTROOMINGEN IN DE VS. Bij de overstroomingen van de Ohio, die met zijn zijstroomen acht staten door stroomt over een afstand van 1200 K.M. zijn tot dusverre zes personen gedood, terwijl drie tot vierduizend gezinnen htui wonin gen hebben moeten verlaten. In Pennsylva- nië is het opgehouden met regenen, maar in het Westen en Zuioen blijft de regen neerstroomen. Ingenieurs hebben als hun meening te kennen gegeven, dat de over stroomingen gisteravond haar hoogtepunt zouden bereiken. Te Cinninnati is het water 1.50 M. boven normaal peil gestegen, te Pittsburg een meter. Dc- schade is in de laag gelegen deelen van deze twee ste den aanzienlijk. WEDEROM DE NONTINTERVENTIE VERDEDIGD De Britsche minister yen. buitenlandsche zaken, Eden, heeft gisteravond in het La gerhuis. een groote redevoering uitgespro ken over de buitenlandsche politiek, waar in hij met voldoening constateerde, hoe zeer het volk in Grqot-Bfittanië en in tal rijke landen voor den vrede is. Spreker betreurde echter de afwezigheid van vol ledige vrijheid in uitdrukking en interna tionale betrekkingen tusschen alle lan den. Deze afwezigheid belet een volledige invloed van de wereld-opinie. Wij betreuren- dit, zoo vervolgde Eden, aangezien wij er van overtuigd zijn, dat het vredesverlangen in -de volkeren ter wereld zoo verpletterend is, dan wanneer alle slagboomen tegen de vrijheid van be trekkingen én van het woord neergehaald qzouden zijn geruim. Negentienhonderd vrede voor het grootste deel uit den weg zouden zij geruimd. Negentienhonderd zeven-en-dertig zal een jaar zijn van uiter mate moeilijke internationale problemen, maar ook een jaar van internationale kan sen. Iedere voor den vrede gewonnen maand is even zooveel gewonem Voortgaande stelde Eden de verant woordelijkheid in het licht, die op Groot- Bnttannië rust op internationaal gebied, waarna hij overging tot bespreking van de Spaansche kwestie. In den internationalen toestand verduis tert Spanje alle overige gebeurtenissen, zoo zeide hij. Ofsehpon het conflict met onverzwakte felheid .voortwoedt, zijn toch de gevaren, dat Europa in een oorlog ver wikkeld zou raken, zonder volkomen op geheven te zijn, toch beslist beperkt. Eden herhaalde, dat de. Britsche politiek zich verzet tegen interventie en verklaar de, dat, wanneer wie het ook zij gelooft, dat alleen tengevolge yan dezen burger ooi log een of andere ^buitenlandsche mo gendheid Spanje gedurende ..een generatie zal gaan beheerschen, zijn leven zal rich ten en zijn buitenlandsche politiek leiden, hij, Eden, er van overtuigd is, dat men zich vergist. Dit is het minst waarschijn lijke van alle mogelijke resultaten van de zen burgeroorlog en wel omdat wij, al dus spreker, energiek ons zouden verzet ten tegen iedere gebeurtenis, van dien aard en wij zouden niet de eenigen zijn. Tenzij een tegenspraak ontstaat met de geheele geschiedenis van Spanje, zal de algeheele massa van, het trotsche Spaan sche volk 'het minst kwaden wil -gevoelen jegemi die volkeren, die het minst tus- schenbeide zijn gekomen. De inmenging in Spanje is slecht, niet alleen uit men- schelijk oogpunt, maar ook van politiek standpunt. L. -zL Het is geen Britsch belang, dat Spanje een bijzondere regeeringsvorm, hetzij een iechtsche hetzij een linksche heeft,. Toestaan, dat wij. gaan deelnemen aan een kampioenschap van dezen aard, zou beteekenen deel te gaan nemen aan 'n oor log van met elkaar strijdende ideologieën, welke wij veroordeélen. Het is aan het Spaansche volk en aan niemand anders een beslissing te nemen omtrent den regeeringsvorm in Spanje en daarom zullen -wij voort gaan de inmenging van bui ten-af te ontmoedigen. De EngelschItaliaansche verklaring Vervolgens sprekende over de Engelsch Italiaansche verklaring, zeide Eden: Er is geen woord, geen kom ma in de Italiaansche verkla ring, die aan welke buiten landsche mogendheid ook het recht zöu kunnen geven, hoe hoe haar regeering ook ge kleurd moge zijn, te interve- nieeren in Spanje, welk deel ook. Na deze woorden keerde de minister weer terug tot de kwestie van de Britsche be langen m Spanje en. het Spaansche con flict, waarover hij zeide, dat deze belan gen zijn: ten eerste het conflict niet buiten de grenzen van Spanje zelf te laten tre den en ten tweede de politieke onafhan kelijkheid -mi territoriale integriteit van Spanje te doen eerbiedigen. Sinds Blum het initiatief nam tot de niet-inmenging hebben alle deelen van de Britsche open bare meening dit principieel gesteund. De critiek is eerst begonnen zich te doen ge voelen, toen bleek, dat de niet-inmen ging onvolledig was. De inbreuken heb ben veel bitterheid gewekt en aan de niet- inmengings-politiek veel van haar dael- matigheid in het bekorten van den oor log ontnomen, maar toch kan niet betwij feld worden, dat deze politiek voor Europa de juiste politiek geweest is en blijft. De vrijwilligerskwestie Ook aan de vrij willig esr wijdde Eden enkele woorden, zeggende, dat de Engel- schen er naar gestreefd hebben het uit zenden van vrijwilligers, van welken kant ook, tegen te gaan. Spreker gaf toe, dat het feit, dat dit onderwerp niet eerder te berde is gebracht, aan' zekefe" mogendhe den in zekere mate- een rechtvaardiging geeft. In dit verband noemde spreker het door het 'Fransche parlement aanvaarde wetsontwerp betreffende de vrijwilligers, zeggende: „Wanneer ajle regeeringen dëze positie gaan innemen, zou de toestand he ter zijn, dan óp dit - oogeriblik. Men heeft mij medegedeeld, dat deDuït- sche en Italiaansche -antwoordenin deze kwestie binnen enkele dagen zullen arri- vëeren. De aandacht van de Britsche re geering is de laatste weken gevestigd op de ontwikkeling van de aanwerving in G'root-Brittannië onder verschillende vór men. De ronselaars trachten jonge man nén aan te werven om te gaan strijden in Spanje en zoeken daarbij in het bijzonder diegenen, die vliegtuigen kunnen bestu ren. De regeering is in kennis gesteld van een geval-, waarin- men een recruut' veer tig pond sterling bood per week plus de kosten, wanneer hij dienst nam als piloot in den burgeroorlog, met een premie van vijfhonderd pond sterling voor ieder vij andelijk vliegtuig, dat werd neergescho ten". Met name noemde Eden het geval van een jongen man van 17 jaar, die tegen dén wil van zijn ouders naar Spanje was vertrokken en zeide, dat er reeds ver- scheidenen weer naar het vaderland zijn teruggekeerd uit Zuid-Frankrijk. De re geering heeft zich op de hoogte gesteld van den juridischen toestand en de wet op deze zaken bekend gemaakt, waarbij zij verklaard heeft voornemens te zijn, haar in acht te doen nemen. Vervolgens besprak Eden den toestand ten aanzien van Marokko. Hij noemde in dit verband de mededeeling van den Franschen ambassadeur van 8 Januari be treffende bewearde bedrijvigheid, die, naar hij zeide, uiteraard ongerustheid had gewekt in Frankrijk op grond van zijn ligging tegenover Marokko en zijn verdra gen. Men heeft toen den Brit- schen consul-generaal gevraagd, rapport uit te brengen en zijn antwoorden, die sindsdien ont vangen zijn, zijn van een over het algemeen geruststellenden aard. Wat het vlootbezoek aan gaat, zijn de rapporten nog niet geheel bestudeerd, maai' zij zijn toch over het algemeen ge ruststellend ten aanzien van het aan land zetten van Duit- sche troepen. De regeering zal voortgaan den toestand in dit gebied nauwlettend waar te ne men, aangezien zij nauw betrokken is bij een handhaving yan den toestand" in de Spaansche zone, zooals-die bij de thans van kracht zijnde verdragen is vastgesteld De Ehgelsch—Italiaansche verklaring, aldus ging Eden voort, vormt noch een pact noch een verdrag, maar wij hopen, dat 'zij~ een einde' maakt aan het hoofd stuk der gespannen betrekkingen. Zij vormt geen teeken voor een afwijken van de Britsche politiek en vraagt ook geen enkele concessie van Engelschen kant. Ook bréngt zij geenèrlei wijziging met zich mede van welke der Britsche vriendschap pen ook. Het staat echter buiten twijfel, dat. deze verklaring gediend heeft tot een kaimeering in den Middellandsche Zee. De internationale toestand. Vervolgens besprak Eden den algemee-. nen internationalen toestand. Hij herinner de er aan, dat het het doel der Britsche regeering is te onderhandelen over een Europeesche regeling en over versterking van het gezag van den Volkenbond. Het is niet alleen noodig, dat de wereld de uit gaven voor bewapening vermindert, maar ook, dat zij leert op economisch gebied sa men te werken, opdat de levensstandaard in alle landen kan stijgen. Economische samenwerking en streven naar vrede moeten hand-in hand gaan en aldus Eden wanneer wij dezen taak op ons nemen, zijn er bepaalde dingen, die wij niet aanvaarden. Wij aanvaarden niet de gedachte, dat Europa zou moeten kie zen tusschen de dictatuur van links en die van rechts. Wij aanvaarden niet, dat de democratieën haarden voor verbreeding van het communisme zijn (instemming)-: wij beschouwen haar meei als een tegen gif tegen het communisme. Wij wenschen Europa niet onder de standaarden van con- curreerende wereldbeschouwingen te zien: er is een betere weg. Waar stuurt Duitschland heen. Tenslotte wijdde Eden woorden aan Duitschland. Een groot volk zoo zeide hij heeft het bewustzijn van het ras en het nationalisme opgevoerd tot een Credo, dat wordt toegepast met denzelfden geest drift, waarmede het wordt verkondigd. De wereld vraagt zich thans af, waartoe deze leerstellingen Duitschland en ons allen moeten brengen. Europa verlangt dringend een antwoord op deze vraag, want het kan niet naar een steeds onzekerder toekomst blijven afdrijven. Het staat aan de Duitsche machthebbers, invloed uit te oefenen op 'de keuze, die niet alleen over het lot van Duitschland, maar over dat van geheel Europa zal beslissen. Indien Duitschland samenwerking met de rest van Europa kiest, zal er niemand in Engeland zijn, die het niet van ganscher harte zal helpen bij het uit den weg ruimen van misverstan den en het effenen van den weg naar vrede en welvaart. Wij. kunnen aldus besloot Eden de wereld niet genezen met verdragen, noch met verheven woorden over den vrede: het is noodig, dat de wil tot samenwerking bestaat, dat die wil zïcli uit op zeer dui delijke wijze, dat de leer van d' nationale afgeslotenheid wordt verlaten, dat men iederen Europeeschen staat aanvaardt als bevoegde partij bij de Europeesche rege ling, dat het peil der bewapening verlaagd wordt tot hetgeen werkelijk noodig is, vóór dé verdediging, dat een internationaal organisme wordt aanvaard voor de rege ling van conflicten. Wij zelf koesteren geen TEGENOFFENSIEF DER REGEERINGS- TROEPEN BIJ MALAGA. De Spaansche regeeringstroepen hebben van' Malaga uit een hevig tegenoffensief ingezet, waarvan de uitslag nog niet be kend is. Er wordt zoo verwoed, gevochten, dat de ziekenhuizen te Algeciras, San Ro- - que alsmede de veldlazeretten der opstan delingen vol gewonden liggen. De geza menlijke verliezen aan beide zijden gedu rende de laatste 24"uur zouden ongeveer dtfizend bedragen. Het tegenoffensief der régeeringstroepen werd ontketend, toen de opstandelingen vanuit Marbella op rukten naar Fuengirola, halverwege tus schen Marbella en Malaga. Twee vliegtui gen der regeering dwongen de gewapende treilers, die de rechtsche troepen steunden, de wijk te nemen. DE STRIJD OM CERRO DE LOS ANGELES. De regeeringstroepen, die gisternacht van Villaverde Bajo waren vertrokken, kwa men gisterochtend bi; Cerro de los Angeles aan.' Na een verbitterdgevecht van drie uur -hadden de regeeringstroepen de kerk en het kleine hotel op den top van een heuvel omsingeld. Zij maakten 250 ge vangenen, doch konden niet in de kerk binnendringen. Omstreeks den middag duurde de strijd'nog voort. Van Villaverde Bajo zijn de regeeringstroepen ongeveer zeven kilometer opgerukt. Villaverde Alto werd genomen, hoewel de plaats door loop graven omgeven was. De Cerro de los Angeles, welken de re geeringstroepen hebben ingenomen, be- heerscht de omgeving, o.a. de wegen van Aranjuez en Toledo en de twee groote spoorwegen, die naar het Zuiden en Oosten leiden. Al deze wegen zijn nog in de macht der opstandelingen. De inneming van den Cerro de los An geles vermindert de bedreiging van den weg naar Valencia door de nationalisten, hetgeen voor Madrid van veel belang is. Hoofdkwartier der nationalisten betwist successen bij Madrid. Volgens het communiqué van het hoofd kwartier der nationalisten werd de aan val der regeeringstroepen in den sector van Cerro de los Angeles met zware ver liezen afgeslagen. Een machinegeweer, tal van geweren, mijnwerpcrs, een kanon en een met granaten beladen auto werden buit gemaakt. DE CONTROLE OP DE VRIJWILLIGERS. Het antwoord van Salamanca en Valencia. Het antwoord van Valencia en Salaman ca op het voorstel tot het uitoefenen van controle in ^Spanje is,_gisteren te Londen ■ontvangen. Valencia verwerpt noch het ontwerp, noch- het beginsel van controle, doch ver klaart dat de omstandigheden het ontwerp onaanvaardbaar maken. De regeering te Valencia merkt op. dat geen absolute be waking van de havens der opstandelingen is voorzien en verlangt, dat ook zal wor den gelet op het aankomen van vrijwil ligers. De regeering verklaart verder, dat iedere schending van het ontwerp haar vrijheid van handelen terug zou geven, Salamanca acht het ontwerp eveneens onaanvaardbaar en vestigt den aandacht op de duizenden Fransche vrijwilligers, die de grens overschrijden. De leiders van de beweging van Franco spreken hun bewon dering uit voor de pogingen der Britsche regeering tot het handhaven der neutra liteit en het meer menschelijk maken van den strijd. Zooals men zal weten, is men thans be zig het bovengenoemde ontwerp te ver- vangén door een ander, dat niet zoozeer afhangt van de goedkeuring van Valencia en Salamanca en dat niet alleen betrek king heeft op materieel, doch ook op de vrijwilligers. Dit ontwerp is evenwel nog niet door de subcommissie besproken. DEENSCH VRACHTSCHIP OPGEBRACHT. Het Deensche vrachtschip „Nordsen", dat Maandag in de Straat van Gibraltar door een gewapend schip der nationalisten was aangehouden en opgebracht naar Ceu- 'la, is in de haven aangekomen om te bun keren. De bemanning neemt een volkomen stilzwijgen in acht. Toch heeft men vernomen, dat de lading, welke waarschijnlijk voor Valencia be stemd was, te Ceuta geheel werd gelost. De „Nordsen" moet vandaag naar Valen cia vertrekken. grooter verlangen dan met allen zonder onderscheid samen te werken. Niet-inmenging een dwaasheid? In den loop der debatten in het Lager huis werd nog het woord gevoerd door den Labourleider Attlee, die de regeering er van beschuldigde, Franco te hebben begunstigd. Naar hij zeide is het thans tijd om te erkennen dat de niet-inmenging een dwaasheid is en er een einde aan te ma ken en de Spaansche regeering in de ge legenheid te stellen, gebruik te maken van haar onbetwistbaar recht om zich voor haar verdediging wapens le verschaffen. De leider der oppositieliberalen, Sin clair, keurde, wat de groote lijnen betreft, de verklaringen van Eden goed, doch hij was van oordeel, dat de regeering een be wijs van groote zwakte had geleverd door in een Engelsch-Italiaansch accoord te tre den, zonder dat de Italiaansche regeering zich verbonden had op het punt der niet- inmenging. Om half twaalf werden de debatten ge slóten zónder dat het tot een stemmi- was gekomen*»

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5