STADS NIEUWS BIOSCOPEN WOENSDAG 20 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 7 E. H. B. O. OP DE SPORTVELDEN. Sport beheerscht meer en meer de ont spanning, niet alleen van onze jeugd. In de lichamelijke ontwikkeling van ons volk neemt zij een niet te onderschatten plaats in. Maar niet te ontkennen valt, dat de sport ook een zéér belangrijk aandeel heeft in het aantal ongevallen en dat vele malen ernstige ongelukken bü de sport beoefening plaats vinden. Trouwens ook een aanvankelijk licht ongeval kan in zijn gevolgen zeer ernstig zijn, vooral wanneer de eerste hulp op onoordeelkundige wijze werd verleend. Een „verzwikte vinger" die in werke lijkheid een open gewrichtswond kan zijn, zal mogelijk met het verlies van den vin ger bekocht worden als de eerste hulp niet goed verleend werd. Een gebroken been, waaraan door sportbroeders gemanipu leerd wordt als ware het een „voetbal knie", levert door die „behandeling" een groot gevaar voor ernstig lijden en blij vende gebrekkigheid! Een voetbal- of rugby-wedstrijd, die wat „krachtig" gespeeld wordt, geeft groote kans op gewonden; bij een hockeymatch treft de stick vaak een arm of been in plaats van den bal! Wielerwedstrijden, motorraces, boksen.... zelfs de zoo on schuldige wandelsport, leveren allerlei ge varen, die de beoefenaars ook zeer goed erkennen. Vandaar dat vrijwel alle sport verenigingen er op gesteld zijn bij hun wedstrijden of demonstraties E. H. B. O.-'ers aanwezig te zien! Op vele plaatsen reeds bestaat innige samenwerking tusschen sportverenigingen en E. H. B O.-'ers; als regel zijn het de sportverenigingen die het eerst als dona teur van E. H. B. O.-vereenigingen toe treden! Dat toont wel, hoe in de sportkrin gen het nut der E. H. B. O. erkenning vindt. Maar dan moeten zij ook kunnen rekenen op bijstand van georganiseerde groepen E. H. B. O.-ers, op wier kennis zij kunnen vertrouwen, omdat er regelma tig geoefend wordt, Op wier hulp gebouwd kan worden, omdat altijd helpers met vol doende materiaal aanwezig zullen zijn, De sport vraagt E. H. B. O.-vereenigin gen, die den waarborg gpven, dat geoefen de menschen met voldoende materiaal be schikbaar zullen worden gesteld. Sportbeoefenaars, steunt dus het streven van den E. H. B. O. overal afdeelingen op te richten! AGENDA Woensdag, Jongerengroep R.K. Staatspar tij, gebouw St. Jos. Gez. Ver., le zing Piet Kasteel, 8.30 uur. Woensdag, Ontwikkelingsavond R.K. Volks bond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag, Filmvoorstelling „naar het Oer- land van de Dajaks", Stadsgehoor zaal, 8 uur. Donderdag, Genootschap van den Stillen Omgang, Gebouw St. Jos. Gez. Ver., Rapenburg 52, 8.15 uur. Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging afd. Leiden. Zitting gebouw St. Vine.-Ver., Hooglandsche Kerk- gracht 32, 89 uur. Vrijdag, Tweede Gewoon Concert Mij. voor Toonkunst, Harp-trio Rosa Spier, Denayer, Barwasser, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Jan. a.s. waargeno men door de apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, telefoon 807 en E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. Morgenmiddag (Donderdag) GEEN ge legenheid tot het verkrijgen van juridische inlichtingen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter L, Mej. E. M. Ch. van Buuren, Lei den; Doctoraal examen rechten, de heeren J. A. Hamerstein, Rotterdam en P. B. M. ten Bosch, Den Haag; Candidaats-examen wis en natuurkunde letter F, Mej. H. M. A. Hartmans, Den VERANDERLIJK. DE BILT SEINT: zwakke tot matige, later toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, tijdelijk opklarend, later wellicht weer neerslag, temperatuur om het vriespunt, later weer zachter. Hoogste barometerst.: 777.6 te Haparanda. Laagste barometerst.: 732.9 Vestman oer. Het hoogedrukgebied in het Noord-Oos ten is slechts weinig afgenomen, en de vochtige luchtstroomen, die boven de zeer koude lucht in de onderste luchtlagen doordringen, brengen langzamerhand over geheel Duitschland sneeuw. De gisteren in het Westen verschenen daling heeft zich tot een diepe depressie bij Ierland ontwik keld, maar is nog voorafgegaan door een hoogedrukrug die. na een oogenblik vorst in het Noord-Oosten van ons land, weer Westen wind brengt. In Scandinavië nam de vorst toe, in Polen en Oost-Duitschland bleef zij streng, maar dc Zuid-Ooster storm heeft zich in beteekenis afnemend naar de Noorsche kust verplaatst. In Zuid-West- Duitschland is zware regen gevallen. Frankrijk heeft opklarend weer met vrij lagen ochtendtemperatuur. Ook in Enge land was de ochtend onbewolkt met plaat selijk lichte vorst maar in Ierland waait reeds een Zuidelijke storm en daalt de ba rometer snel. In de Alpei valt nog sneeuw. Waarschijnlijk za] een nieuwe daling zich gedeeltelijk over de Golf van Biscaje uit breiden en in verband met de hoogedruk- king in het Oosten de wind weer naar Zuid-O >st doen loopen, waarbij zoowel door opklaring als door transport eenige vorst hier te lande kan voorkomen. Ver moedelijk zal de depressie later weer rui- menden wind met dooi en neerslag bren gen. LUCHTTEMPERATUUR. 4.9 gr. C. LICHT OP VOOR FLZTSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 4.54 uur tot Donderdagmorgen 7.27 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 21 Jan. voorm. 8.45 en nam. 9.09 uur. De wereld in vogelvlucht In de eerste vergadering van het Lager huis na het Kerstreces heeft Eden gisteren zijn- aangekondigde verklaring afgelegd over de buitenlandsche politiek van Enge land en over de Spaansche aangelegen heden in het bijzonder. De houding van Engeland inzake het Spaansche vraagstuk is bekend; non-interventie wordt de eenig mogelijke houding geacht, en door de Engelsch-Italiaansche verklaringen wordt daarvan geen duim breed afgeweken. Mi nister Eden heeft voorts de hand van sa menwerking toegestoken aan Duitschland en gezegd: Wanneer Duitschland algeheele samenwerking met Europa kiest, dan zal er geen mensch meer in Engeland zijn, die het niet zal helpen hem den weg te banen tot den welvaart. De rede van Eden wordt in de Fransche pers met warmte begroet De Italiaansche pers volstaat met de rede uitvoerig te pu- bliceeren en geen commentaar te leveren. Zelfs passages als waarin gezegd wordt, dat de Italiaansche verklaring aan geen enkele i egeering het recht geeft om te inter- venieeren in Spanje, worden zonder com mentaar weergegeven. Men leidt daaruit af, dat Italië zijn best doet om de pas aan geknoopte betrekkingen met Engeland te handhaven. De „Giornale d'Italia" schreef gisteren vóór de rede van Eden, dat de Brttsche mi nister in de rede, welke hij in het Lager huis zou houden, de goede wil van talië en zijn geest van ware samenwerking zou kunnen erkennen. KERKNIEUWS Benoemingen in het Aartsbisdom. Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aarts bisschop van Utrecht, heeft aan den zeer- eerw. heer C. van Amerongen op diens verzoek om gezondheidsredenen eervol ont slag verleend als pastoor te Losser en heeft benoemd tot pastoor te Losser den zeer- eerw. heer J. J. Scha-fs en tot pastoor te Kockkengen den zeereerw. heer B. J. Plegt. De abdij van Egmond wordt herbouwd door ARCHITECT A. J. KROPHOLLER. Op initiatief van de „Diocesane Commissie voor de Jeugdwerkloo- zenzorg", welke daarmee te Eg- mond-Binnen het eerste z.g. lange werkkamp voor katholieke jonge werkloozen in het Bisdom Haar lem heeft gesticht, zal de oude, be roemde Abdij van Egmond worden herbouwd. Reeds thans hebben zich niet minder dan 900 jongelieden aangemeld, die behulpzaam willen zijn bij den herbouw, welke bin nenkort zal aanvangen Reeds lang had men plannen tot dezen her bouw. deeds in het voorjaar van 1934 kreeg Arch. Kropholler de vereerende opdracht tot het samen stellen van een plan der regale Abdij waarover hij in het volgend artikel, natuurlijk in beknopten vorm, het een en ander vertelt: „Bij de samenstelling van een degelijk plan voor den herbouw van de aloude Ab dij van Egmond deden zich natuurlijk ver schillende vraagstukken voor, zoowel van praktischen als van aesthetischen aard. Van de oude Abdij uit de Middeleeuwen is geen enkele teekening meer overgeble ven, welke als leiddraad bij het nieuwe ont werp zou kunnen worden gebruikt. Er zijn wel enkele afbeeldingen in musea, maar deze zijn na de slooping van de oude Abdij gemaakt en nebben weinig docu mentaire waarde. Nu is dat voot de prak tische bruikbaarheid var het nieuw op te trekken gebouw eigenlijk maar gelukkig, want hierdoor zijn wij nu meer vrij om alle praktische eischen te verwezenlijken, welke aan een Abdij van onzen tijd worden ge steld. Het doel toch van de nieuwe stichting is wel op de eerste plaats het weer op nemen van den draad der geschiedenis; het voortzetten van de groote taak, welke de Benedictijner monniken in de cultuur van unze Noordelijke landen in vroeger tijden hebben gehad. En vervolgens om hen daar voor een gebouw ter beschikking te stellen, waarin zij het werk hunner voorgangers Kunnen voortzetten, tot heil van velen. Doch het spreekt vanzelf, dat monniken in de 20e eeuw niet geheel kunnen leven als hun voorgangers in de 14e en 15e eeuw. Vandaar, dat er toch een geheel nieuw plan voor dit grootsche werk moest worden op gemaakt, dat alleen in de hoofdzaken naai de traditie der oude Benedictijner Abdij is gevolgd. Want bij een zekere vrijheid van indee ling, was het volgen van een traditie toch weer een noodzakelijke eisch. Immers, het kloosterleven van thans is altijd nog zoo veel mogelijk geschoeid op de leest van vroeger tijden Men streeft in de kloosters er naar zooveel mogelijk te leven naar de regelen, welke sinds de stichting der orde zijn gegeven. Deze regelen maken een be paalde indeeling der kloostergebouwen eveneens noodzakelijk. Praktisch komt het neer op het bouwen rond een vierkanten open hof; d*» klooster hof, zooals de monniken dezen vroeger ken den. Om dezen hof loopen wandelgangen, waarin men processies houdt en zich bij slecht weer kan vertreden. Rondom de kloosterhof liggen in oepaalde richting naar de windstreken: aan de Noordzijde de kerk, aan de Zuidzijde de refter of eetzaal, aan de Oostzijde het kapittel of de raadszaal en aan de Westzijde de werkvertrekken. In de Egmonder Abdij is deze zijde in genomen door de bibliotheek. Er zijn na tuurlijk nog veel meer vertrekken noodig in een communiteit van een honderd man, slaapruimten, leervertrekken, afdeelingen voor huiselijken arbeid, enz. Deze vindt men gewoonlijk op verschil lende wijzen om de noofdruimten van het klooster heen liggen: de ligging van het ter rein heeft hierbij gewoonlijk ook een stem in het kapittel om in kloostertaal te spre ken. Er deden zich ook aestetische vragen voor bij de samenstelling van het plan voor den heropbouw van Egmond's Abdij. Hier bestond grooter vrijheid dan bij de prak tische indeeling. De eenige, dwingende eisch was hier, dat het gebouw zoo sterk mogelijk werd. Dat het zooveel mogelijk weerstand zou bieden aan het uit zichzelf vergaan, ook na honderden jaren Een cul tuurcentrum bouwt men niet zoo, dat de gebruikers het later met de grootste offers moeten in stand houden. Een beproefde stevige bouwtrant is hier meer op zijn plaats dan een, welke het prachtig uithoudt gedurende de eerste halve eeuw en dan onherstelbare gebreken gaat vertoonen. Op de eerste plaats was dit een overwe ging bij het kiezen van den dakvorm; schuin of plat? Het schuine dak heeft zijn lange levensduur bewezen. Wanneer men een aannemer een schuin dak laat maken, is het vragen van garantie overbodig. Bij een plat dak is het evenwel gebruik tien jaar garantie voor de waterdichtheid te vragen. Bovendien is het schuine dak tee- kenender; het is om het zoo te noemen het natuurlijk antwoord van den bouwer op het natte element, dat wij, Nederlanders, kennen. Daarom ook past het meer in het landschap, waarin alles op eenvoudige wijze op elkaar reageert. Het schuine dak is wellicht minder uit gesproken van dezen tijd, doch men kan evenmin zeggen, dat het niét in dezen tijd behoort. Het is van alle tijden! Het platte dak is ook niet alléén van onzen tijd. Mag dat in Nederland waai zijn, in Arabië was het er reeds duizend jaar geleden. Zonder vrees dus om voor ouderwetsch te worden gehouden, is het beste in den zin van het meest beproefde gekozen, dat in onzen tijd rog altijd bereikbaar is, in de verwachting, dat de toekomst hieraan recht zal doen we dervaren. un DE OMGEVING LEIMUIDEN. Loop der bevolking. 31 December 1936 bedroeg de bevolking 2108 inwoners, waarvan 1068 mannen cn 1040 vrouwen. Gevestigd 51 mannen en 64 vrouwen. Geboren 33 mannen en 26 vrou wen. Totaal 1152 mannen en 1130 vrouwen. Vertrokken 60 mannen, 71 vrouwen. Over leden 8 mannen en 6 vrouwen. Totaal 68 mannen en 77 vrouwen. Totaal 1055 vrouwen en 1084 mannen op 31 December 1936. Serenade. Aan het gouden echtpaar P. van der KampPoeltuin werd door het muziekcorps „Symphonie" een serenade gebracht. De voorzitter van de muziekver- eeniging feliciteerde het gouden echtpaar, waarna door den voorzitter van de Winkel weekcommissie aan het gouden echtpaar een enveloppe met inhoud werd aangebo den. Zichtbaar ontroerd werd dit alles door de beide jubilarissen aangehoord en in dank aanvaard. Opbrengst bazur. De R.K. Naai- krans heeft in de bewaarschool een bazar gehouden, waarvan de opbrengst bestemd was voor de katholieke armen. Deze ba zar heeft opgebracht ruim ƒ390. Geboren: Johanna Ernastina Maria d. van P. L. Noordermeer en K. H. A. Klein. Ondertrouwd: Jacobus van Rijn 28 j., te Warmond, en Wilhelmina Clementia Koot 27 j. Gevestigd: J. de Ruiter van Maarn C. G. Broekhuizen van Eindhoven C. J. Th. van der Berg van Nieuwveen M Brouwer van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: J. C. Marktwat en ge zin naar Rijnzaterwoude J. J. v. d. Meij en gezin naar Ouderkerk a. d. Amstel. LEIDSCHENDAM. Staatspartij. Maandagavond hield de R. K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kies plicht" afd. van de R. K. Staatspartij te Leidschendam hare jaarvergadering. De opkomst was allerdroevigst en dit werd door den voorzitter, den heer Wille^se, teméér beklemtoond, omdat in deze v dering de voorloopige aanwijzing plaats hebben van candidaten vo j Tweede Kamer. Jaarverslag van den secretaris en finan cieel verslag van den penningmeester wer den onveranderd goedgekeurd. Er blijkt, dank zij het zuinig beheer, een batig saldo in kas te zijn van 58.90. De bestuursva- cature werd aangevuld door de verkiezing van den heer Nic. Jac. (01sthoorn. Als voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer worden gesteld: Mr. dr. Beaufort O.F.M., van den Brule, J. D. de Kok en Niv-ard. De rondvraag brengt eenige discussies over de as. samenvoeging van Stompwijk en Veur, waarna de vergade ring met een opwekkend woord door den voorzitter wordt gesloten met den christe- lijken groet. NOORDWIJK. Geboren: Ida Wilhelmina d. van Th. F. de Lincel en C. W. v. d. Klugt Sieg fried Rudolf z. van E. Dekker en E. Strohn Johannes z. van J. Boon en H. A. Gas- treich Cornelis z. van G. v. Roon en H. v. Rooijen Jacob z. van J. J. Romijn en J. Spaanderman Marie Engelina d. van C. N. v. Zuijlen en M. Warmerdam Jan Cornelis Theodorus z. van Th. Vogelaar en C. A. A. Koeman. Ondertrouwd: P. J. Ruigrok en C. C. v. Berkel C. Zandwijk en A. C. de Groot Th. C. Alkemade en M. P. M. Dieben G. Vreeburg en J. C. v. d. Schalk Getrouwd: J. v. d. Haak en C. J. de Wit Th. H. Polman en T. Wesselink A. R. Overvelde en A. J. Duivenvoorde J. Dubois en G. Waasdorp. Overleden: Neeltje Adriana Rijn berk 66 j., geh. met B. J. v. Wely Annie Zuidhoek 50 j., ongeh. Adriana v. d. Bos 9 j. Wilhelmus Adrianus Zouten- bier 84 j. Dirkje Caspers 78 j., geh. met C. v. Steijn Geertruida Cornelia Romijn 67 j., geh. met P. de Groot. louuk'sauxmcL cot uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo- den: knlPPcrt dan met de ^*8^^ ^oplichten als attentiesein' GELUIDSSIGNAAL VERBODEN (fcÉ BEZOEK VAN MGR. HUIBERS *AN DE KLINIEK VAN PROF. V. D. HOEVEN. Toen Z. H. Exc. Mgr Huibers Maandag in Leiden vertoefde ter toediening van het H. Vormsel heeft Mgr een bezoek gebracht bij een der patiënten in de gynaecologische kliniek van prof. v. d. Hoeven. Mgr. heeft zich daar eenigen tijd onderhouden met de hoofdverpleegster Zuster M. Kruit, aan wie Mgr. zfjn hoogachting betuigde voor de wijze, waarop zij naar Mgr. vernomen had haar taak uitoefent. Toen Mgr. zou vertrekken, hadden zich alle in de kliniek verplegende Zusters in de vestibule geschaard, om den Bisschop te begroeten. Mgr. Huibers zeide deze at tentie zeer op prijs te stellen en in een geïmproviseerde rede sprak hij de Zusters toe over haar moeilijke veel offers vra gend, maar ook mooie en verhevene taak, waardoor zy den zieken zooveel goeds kunnen brengen voor het lichaam en voor den geest. De Zusters waren onder oen indruk van de belangstelling en de meelevende woorden van den Bisschop. NOTARIS C. J. F. DOLK. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld is tot notaris hier ter stede in de plaats van den heer A. J. C. van der Heyden benoemd de heer C. J. F. Dolk, thans notaris te Ber- licum. Notaris Dolk is voor Leiden en omstre ken geen onbekende, wijl hfj gedurende een 12-tal jaren te Hillegom waarnam en getrouwd is met de dochter van een Leidsch notaris, wijlen den heer Klaver weiden. De heer Dolk werd 18 December 1886 te Rotterdam geboren. Na het volbrengen van zijn gymnasiale en notarieele studies fun geerde hij gedurende twnalf jaar, grooten- deels als waarnemend notaris te Hillegom, totdat hij op 30 October 1928 werd be noemd tot notaris te Berlicum bij Den Bosch, als opvolger van wijlen notaris E. F. D. Mens. Van notaris Dolk schreef de „Bossche Courant" van gisteren o.m., dat hij zich in die gemeente in een drukke practijk mocht verheugen, welke hij al die jaren' met nau we plichtsbetrachting en accuratesse heeft waargenomen, waardoor hij aller vertrou wen en achting genoot. Door zijn jovialen en gemoedelijken om gang wist notaris Dolk zich te Berlicum vele vrienden te verwerven en zich bij de plaatselijke gebruiken en zeden bijzonder aan te passen. Wij twijfelen er niet aan, of het zal no taris Dolk, vertrouwd als hij is met de stads- en plattelandspractijk, ook hier ter stede naar wensch gaan. P. G. HOCKS, t Vanmorgen heeft de uitvaart en begra fenis plaats gehad van den heer P. G. Hoeks z.g. Bij d.e heilige Missen in de St. Petruskerk waren velen, die blijk van be langstelling gaven; die op deze wijze hun hoogachtng en waardeering wilden uiten voor de nagedachtenis van den eenvoudi- gen en sympathieken mensch, die met het overlijden van den heer Hocks van ons is weggenomen Ook op het kerkhof was de belangstel ling heel groot. Opvallend was u, hoe vele oud-leerlingen van dit vroegeren school hoofd hier de laatste eer aan hun oud-leer meester vilden brengen. Pastoor Beukers verrichtte de ceremo niën van de beaarding. Onder de aanwezigen bemerkten we be stuur en leden van het zangkoor der St. Pe trusparochie, waarvan de overleden jaren lang een zoo voortreffelijk lid is geweest; bestuurderen der St. Josephsgezellenver., die den overledene om zijn vele belang- looze verdiensten tot haar eerelid had be noemd; de Rijksinspecteur en de Gemeente lijke inspecteur voor het onderwijs, de hee ren Baak en Vriend; de secr. der plaatse lijke bioscoopcommissie, mr. v. d. Tas; be stuursleden der Zuidercommissie tot we ring van schoolverzuim, n.l. de heeren Bos nia, Vreeburg en Woudenberg; voorzitter en secretaris der Noordercommissie tot we ring van schoolverzuim n.l. de heeren Man- ders en v. d. Heuvelde hoofdredacteur van de „Leidsche Courant"; vele oud-collega's van den overledene, enz. Na de beaarding werd gezamenlijk gebe den voor de zielen1 >t van den overledene en dankte een zoon vorr de eer aan de na gedachtenis van zijn vader bewezen. Recollectie voor oud-retraitanten. In verband met de Franciscaansche ont wikkelingsavonden, kan de recollectie deze maand niet doorgaan. Degenen, die er den tijd al voor hadden ingeruimd, kunnen we niet beter raden dan om Donderdag 8.1? uur naar 't St.-An- toniusclubhuis aan de Mare te gaan, waar pater Herm. Veldman spreekt over „Eén Godsgezir". Bovendien zullen er velen van de oud- retraitanten blij zijr, dat ze dezen ont wikkelingsavond niet behoeven te missen. F. D. v. GALEN O.F.M. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Irianon: Oranje-Hein Komisch Dagelijks 8 urn- Volwassenen Luxe Vrouwtje Komisch Zondags bovendien 2—7 uur Zaterd. en Woensd. matinée 2 uur. Lido: Meisjes-Lyceum Romantisch Dagelijks 8.15 uur 'olwassenen De lieveling der Romantisch Zonaag doorl. voor vrouwen stelling van 27 uur Zaterd. en Woensd. matinée 2.30 uur. Luxor: Allotria Komisch Dagelijks 8 uur olwassenen De vrouw, die den Dramatisch Zondags bovendien moed had 2—7 uur Zat., Woensdag en Donderdag matinée 2 uur. N.B. De „Fnmac" in Trianon-Theater prinselijk huwelijk) wordt deze week geprolongeerd; toegang van 2 tot 6 uur.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2