LINGERIE. Moderne Details. Triomf der moderne kapsels. KOOP GEEN „KAT IN DEN ZAK" Hoevelen zijn er niet op uit ..koopjes te halen", met veelal het gevolg, dat zij :ets heel erg duur koopen. Maar in den tijd der uitverkoopen koopt men niet zoo gemakke lijk „een kat in den zak". Dan wordt er be ter op gelet en iedere vrouw wil profitee- den van de gelegenheid voor weinig geld iets goeds aan te schaffen. Vooral stoffen verheugen zich in de belangstelling, al meenen sommigen, dat zij van die lappen stof toch niet zelf hun kleeding kunnen maken. Dat kunnen zij echter wel ,als zij onze premie maar te baat nemen. Deze premie is een echt uitverkoop-modeblad met aller lei wenken, een zeer groot aantal modellen en andere dingen, teveel om op te noemen. Maak dus eens kennis met dit modeblad, door het aan te vragen bij de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels of per giro door twaalf cents te storten op postrekening 62626 van den Modedienst te 's-Gravenhage. Stel het niet uit, want u zult veel missen, als u het niet doet. Schoon he idsverzorging. Ruwe handen. Een euvel, dat ons, huisvrouwen, veel zorgen geeft, zijn de openspringende ruwe handen in den winter. Indien men genoodzaakt is veel in water te komen wordt de huid droog en springt gauw open, in vele gevallen krijgt men zelfs kloven Het is verkeerd om te denken, dat dit nu eenmaal bij de winter-ongemakken be hoort en men is aan zich zelf verplicht zulks te voorkomen Het betoog: „Wat helpt het om een of ander middel te ge bruiken, ik moet toch telkenmale weer in water plassen" is niei steekhoudend. De behandeling is heel gemakkelijk, mits men het niet zoover laat komen, dat de handen met klovpn zijn. Vele menschen hebben een gevoeligt huid, die nergens tegen kan en deze moeten zijn trachten te harden. In de eerste plaats moeten de han den niet in warm water gewasschen wor den, doch slechts in water, dat op kamer temperatuur is gebracht. De zeep moet mild en vet zijn en van groot belang is het de huid volkomen droog te wrijven liefst met bad- of stevige linnen handdoeken, die alle vochtdeelen in zich opnemen. Na het was- schen en steeds vóór het naar bed gaan worden de handen met goede vette crème gemasseerd. Glycerine is vaak te pijnlijk indien de handen opengesprongen zijn. Kamferdruppels in water zijn uitstekend om de huid te masseeren en zoodoende meer weerstand te doen bieden. Glycerine zalf is echter ook goed evenals zeer vele andere bekende vette crèmes in tuben. Zijn er kloven in de hand, dan duurt de behandeling langer en vereischt geduld. Jodium op een kloof gedruppeld (verdund), brengt veelal spoedige genezing, doch even goed is het de handen in warm zeepwater te wasschen en daarna te bestrooien met hertetalg, dat bij apothekers te verkrijgen is en hiermede masseert en kneedt men de handen. Indien mogelijk moet men trachten te voorkomen dat de vingers, waarin klo ven zijn met water in aanraking komen en D.v een verbandje en gummi vingertje aan doen. Het goed afdrogen en vet houden der huid voorkomt echter springen en steeds moei men een of ander vet bij de hand hebben om onmidde.lijk te kunnen gebrui ken na het wasschen. Ten slotte nog den raad om met kouder weer steeds warme, niet te nauwe handschoenen te dragen als men uitgaat. KALMTE, KALMTE. Kalmte, kalmte, hoé dikwijls roept men dat een ander niet toe, hoé dikwijls zegt men het niet tegen zichzelf. Onze zenuwen zijn zóó gevoelig en overspannen, dat wij ze niet beheerschen kunnen. Bij de gering ste aanleiding verliezen wij de macht over ze, stuiven op en geven de dingen onnoo- dige scherpte, die er nu niet bepaald toe bijdraagt, het leven mooier te maken. Treft men bij uitzondering eens iemand aan, waarvan een zeker rust uitgaat, en ook werkelijk in alle omstandigheden rustig blijft, dan merken wij zijn beheerschdheid op. Dat moet voldoende aanleiding zijn om te trachten ook zichzelf te leeren behéér- schen. Er bestaat een zeer eenvoudig mid del voor. Als er iets gebeurt, dat ons het bloed aan het koken brengt en onze zenu wen tot het uiterste toe gespannen zijn, dan moet men niét dadelijk spreken. Men moei minstens tien seconden wachten tot de eer ste opvliegendheid verdwenen is, dan mag men spreken. Men zal verbaasd staan, hoe rustiger men reeds na deze kleine tijds ruimte is. Tel de tien seconden op uw vin gers af, dat kan net en dit leidt tevens uw gedachten af. De moeite is klein en het ge volg kan groot zijn, want wie van ons heeft niet eens van zijn al te snel uitgestootte scherpe woorden bitter berouw gehad? HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Niet alleen de bovenkleeding heeft de aandacht der dames, doch eveneens aan lingerie en nachtkleeding wordt veel zorg besteed. Hemdjes, pantalons en ook hemdbroekjes worden van mooie weefsels vervaardigd. Kunstzijde zoowel als crêpe de chine zijn hiervoor gaarne toe gepaste materialen, ook zijden tricot. Garneeringen met kant ziet men aan deze weefsels toe gepast. Pyama's van flanel, ook zijde flanel en gemoltonneerd tricot zijn warm en de modellen wijken weer af van de tot dus verre gangbare. Ook hier vindt men de moderne mode-détails toegepast, n.l. lange bovenge deelten versierd met stiksels, die nier een pas imiteeren. Hoog op geknipte hals met zeer beschei den split. Voor de eerste morgen-uren wordt dankbaar gebruik ge bruik gemaakt van de weer in genade aangenomen morgen japonnen. Zulks is dan ook niet te verwonderen, want het is zoo heel gemakkelijk, vlug even zoo'n losse japon aan te schieten. Onderhoud van linoleum. Lichte kleuren zijn minder gemakkelijk in een goede conditie te houden dan donker gekleurd linoleum. Men maakt een sop met zeepvlokken en heet water, vooral geen soda toevoegen en neemt fijne staal wol, die men tot een balle tje vormt en in het sop dompelt, daarna plekje voor plekje inwrijven en wel in cir- kolvormige bewegingen, waardoor de op pervlakte geheel schoon en was en vuil ver wijderd worden. Het schoonmaken van een geheele vloer vraagt weliswaar wat tijd, doch het resultaat zal deze en de moeite ruimschoots vergoeden. Vlekken zullen wat extra behandeling vragen, doch overigens wordt de geheele oppervlakte onder gelijkmatige druk be werkt. Zeepsopververschen indien het vuil begint te worden. Tenslotte wordt de vloer nogmaals opgenomen met een zacht doekje en warm water. Volkomen clroog laten worden, en zoo mogelijk eerst den volgenden dag inwrij ven met een flanellen lap en dunne was (pl.m. 1 ons zuivere bijenwas in jampot doen en aanvullen met terpentijn, omroe ren met houten lepel en zoo noodig bijvul len met terpentijn). De was moet goed in de poriën van het linoleum worden ingewreven en er min stens een uur intrekken, daarna met flanel len doek of parketborstel uitboenen. Men moet zoolang wrijven totdat de oppervlak te geen strepen meer te zien geeft. Men houde steeds in het oog, dat niet de hoeveel heid was het gewenschte resultaat geeft, doch wel het krachtige wrijven. De ..k n o k-olie", zooals een oude dame het eens noemde, moet het doen, in casu de krachtige druk der handen. Op een goed uitgeboende vloer zal men geen kans van glijden hebben, dit komt al leen voor, wanneer de was niet vólkomen uitgewreven is. Ten slotte nog dezen wenk breng nimmer was onder het groote noch onder kleine kleedjes, want ingeval een plek niet volkomen uitgewreven wordt, is de kans van slippen groot. Wie uwer kent „Honingkussen?" Wel licht nog maar al te weinig en daarom willen wij een recept geven van deze heer lijke en tevens gezonde snoeperij. Twee eetlepels vol honing, een kopje suiker, twee eetlepels kokend water, een kopje poeder-suiker, een half kopje melk, een pakje vanille-suiker, gehalveerde ok kernoten. Alle ingrediënten, behalve de noten, worden in een steelpannetje gedaan, op een lage pit gezet en zoolang geroerd, tot dat de suiker gesmolten is, daarna dik in laten koken, van het vuur nemen en op een ingevet blik uitstrijken. Nog warm •vorden er vierkante stukjes van gesneden met in het midden een gehalveerde ok kernoot, daarna koud laten worden en van het blik nemen. VERZORGING VAN HET GELAAT MET HONING. Het is volstrekt niet noodig om dure spe- cialité's te koopen om er goed uit te zien. Vele middelen, die hiertoe medewerken hebben we bij de hand of zijn weinig kost baar om aan te schaffen. Wat we noodig hebben is een kopje met enkele theelepels honing, cold cream, amandel olie, wat witch hazel jelly of iets soort gelijks, een zacht, schoon doekje en eenige plukjes watten. We beginnen met het haar met een doek ie bedekken, die achter in de hals wordt vastgeknoopt, om te voorkomen, dat on willige lokken met de honing in aanraking komen. In deze laatste, liefst een heldere soort, doopen we de vingertoppen en be ginnen te masseeren en passen de z.g. klopmassage toe. We gaan vanuit het midden van de kin naar de slapen van de zijkanten van de neus naar de slapen, daarna van het midden van net voorhoofd naar de buitenkanten. Deze massage wordt vrij krachtig uitge voerd, aangezien de spieren er door ver sterkt en alle onzuiverheden uitgedreven moeten worden. De honing wordt dik en kleverig en het masseeien wordt moeilijker, doch we zegen af en toe het gelaat met het schoone doekje af. Om ten slotte de laatste overblijfselen te verwijderen, wordt het gezicht flink met cold cream ingevet en daarna wordt bet afgenomen met een doek met aman delolie, totdat het geneel schoor» is. Ten slotte doet men een weinig uit de tube hazel pelly op een stukje watten en wrijft hiermede over het gelaat, dat bij zonder aangenaam frisch aanvoelt en waar van de bloedcirculatie aanmerkelijk beter is. Indien men eenmaal in de veertien dagen met een dergelijke behandeling begint kan men na eenige malen volstaan met deze massage om de vier weken toe te passen. Inderdaad zal het resultaat verrassend zijn, terwijl de opoffering van tijd en geld niet noemenswaard is. Geconfijte vruchten. Stukjes ananas (uit 'n blik b.v.). Partjes mandarijn, schijfjes peer en an dere vruchten. 1 theelepel citroensap. 450 gram suiker. Verschillende soorten vruchten kunnen we confijten, een voorwaarde is echter, dat we rijpe, doch geen overrijpe vruchten ge bruiken, terwijl ananas b.v. eerst even ge droogd moet worden. Kersen moeten even tueel ontsteend worden en partjes manda rijn en sinaasappel van de velletjes ont daan, doch niet beschadigd zijn. 2% d.L. water wordt in een pannetje gedaan, waar bij wij roeren totdat het kookt en de suiker geheel is opgelost; dit mengsel laten wij 10 min. doorkoken en moet zóó dik wor den, dat een druppel, die we in koud wa ter laten vallen, tot een zacht balletje ge vormd kan worden, daarna wordt de pan van het vuur genomen en de citroensap door de suikerstroop geroerd. We plaatsen de oplossing "nu in een pan met kokend water om te voorkomen, dat deze door af koeling koud wordt. We prikken de stukjes vruchten voorzichtig aan een vork of be ter nog aan een vleeschpen of haaknaald en dompelen ze één voor één in de stroop, leggen ze daar op beboterde blikken op borden, doch zóó, dat de stukjes elkander niet raken en laten ze op een warme plaats drogen. ONS PATRONENHOEKJE. Allerlei moderne détails tref fen wij in rijke keuze aan. In de eerste plaats mogen wij zeker wel noemen de handtasschen, die een groote verscheidenheid van modellen hebben en in verschil lend materiaal en kleur zijn uit gevoerd. Het is tegenwoordig een eisch des tijds om een tasch in overeenkomende tint met man tel of complet te dragen. Hier aan ontkomen we eenvoudig niet en zulks wordt ons zeer veel ge makkelijker gemaakt, doordat de prijzen zoo seel veel lager zijn. Natuurlijk zijn er inder daad nog bijzonder mooie en dure tasschen, doch indien men over een beperkte beurs be schikt. kan meri toch goed sla gen. De vorm is nu eens gedeel telijk rond en heeft een leeren band, die om de pols gehangen wordt. Deze modellen zijn voor al bij gekleede japonnen op hun plaats, terwijl de tasch aan de onderkant meer voor 's middags op de wandeling is. Vele stoffen handschoenen zien we in aller lei weefsels in goede passende modellen. De kap, die bescheiden van afwerking is wordt van che nille gebreid, een materiaal, waarvan men eveneens bloemen en ceintuurs ziet; de laatste zéér smal met eenvoudige sluiting. Op donkere japonnen ziet men ook cein tuurs dragen van verschillende kleuren passement samengesteld, die het geheel zeer opvroolijken, terwijl onder de tasch een paar handschoenen is aangegeven van zwijnsleer met aangeknipte kap, die op polshoogte om de arm sluit doordat een elastiek is ingewerkt. Boven rechts ziet men een goudkoord met twee kwastjes, dat eveneens de groo- ter kwast (links) een moderne japongar- neering vormt en bijzonder voldoet op bruine wollen stof of fluweel. De ronde kraag (geheel beneden en de haartooi, zijn beiden van goud of zilver metaaldra den gemaakt en passen bij avond- of althans zeer gekleede japonnen. Nieuw zijn de kleine bontmutsjes van seal, die thans zelfs met voilettes worden gedragen. Tenslotte noemen wij nog even het gar nituur voor een damesjapon van crêpe- satin met stiksels versierd. Links is zoo'n krullenrol, die over het hoofd gedragen wordt en zien wij het kap sel met en zonder dit kunstgreepje. Rechts is een kapsel, dat zich voor iets oudere dames leent en hier zien we rollen laag in den hals met een kam op zijde van gelakt haar, terwijl geheel rechts eveneens een kapsel uit krullen bestaande is weer gegeven, doch waar kort geknipte haren het voorhoofd gedeeltelijk bedekken. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- 1 blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. Hierbij ingesloten S aan postzegels. IndieL u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Mod_-b»ad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst vaD 11/2, 3 of 6 cents) De krullen handhaven zich ongetwijfeld en wel in het bijzonder bij gekleede japon nen. We zouden soms wel willen spreken van meesterstukjes van friseer kunst, want inderdaad vereischt het veel vakkennis, om deze coiffure samen te stellen en ge duld. Niet altijd bestaan de kunstige kap sels alleen uit het eigen haar, want veelal worden losse krullen op alleszins vaardige wijze om het hoofd gelegd, zóó dat de bui tenstaander zulks niet opvalt. boog aanmerkelijk ruimer en is met een manchet afgewerkt. De voorbaan heeft aan beide zijkanten ingezette deelen, die even klokken. De ach terbaan is één geheel, terwijl de ceintuur op afstanden van y2 c.M. is doorgestikt. Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48. DEÜXE PlèCES. Succespatroon VKK 2035. Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Wollen jersey, doch niet minder tweed, hèt modeweefsel, leent zich voor deze deux- pièce, die iedere moeder gaarne voor haar dochter zal maken. Het model is eenvoudig en werkt vlug op, kan in voor- en najaar als wandel complet gedragen worden en 's winters onder den mantel. De hoog slui tende kraag heeft een afgerond kraagj e en de sluiting middenvoor is met knoopsgaten en weinig opvallende knoopen. Stiksels maken de eenige garneering uit. De twee- baansrok heeft een diepe plooi, die gedeel telijk is opgestikt en aoherbaan uit een stuk. Patronen voor 1418 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. JAPON VAN WOLLEN STOF. WK 1813. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Wollen weefsels treft men in groote ver scheidenheid aan, zoowel wat kleur als uit voering betreft. Behalve zwart en donker blauw zijn donkerrood, terra-cotta en een der vele kleuren groen wel het meest ge schikt. Een aansluitend kraagje met een .kleine touffe bloemen staat aardig en ge kleed. De mouw is glad, wordt over de elle-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12