SPORT RECHTZAKEN INGEZONDEN STUKKEN WOENSDAG 20 JANUARI 193 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De Junioreneompetitie. Programma voor Zondag 24 Januari: Afd. A: Lisse aNVC b, 12 uur, L. v. d. Mey. Afd. B.: DSV aMeerburg a, 12.30 uur, H. v. Lammeren; SNA aDOS a, 2 uur, M. Heuzen: WL aSt Barnardus a, 12 uur, J. v. Goosen. Afd. C: DOCOS bKRV a, 2 uur, J. Uljee; SNA b— NVC c, 12.30 uur, A. Hil- gersom; Foreholte aSJC b, 12 uur, P. v. Gijls wijk. Voor afd. D zijn geen wedstrijden vast gesteld met het oog op de slechte speelvel den en de weersgesteldheid. Voor afd. A niét wegens gebrek aan ter rein! H. HOOGERVORST, Competitieleider. H.H. Scheidsrechters. Zooals U misschien alreeds vernomen zult hebben, heeft de scheidsr. comm. een ge- zelligen avond georganiseerd voor de scheidsrechters met hun dames met mede werking van het districtsbestuur. Deze avond zal gehouden worden op Zon dag 31 Januari a.s. in Café Rest. „De Oude Post" te Sassenheim, aanvang 7 uur. Heeren, als de teekenen niet bedriegen zal dit een echt gezellige avond worden, Voor goede muziek is gezorgd, waarbij gelegenheid tot dansen; niemand ontbreke dus. Dit dient als officieel; convocaties wor den niet verzonden. Namens de Scheidsr. comm., Joh. Meij er, secretaris. DE WEDSTRIJD DUITSCHLAND—NEDERLAND. De voetbalwedstrijd DuitschlandNeder land, op 31 Januari a.s. te Düsseldorf, zal vele Nederiandsche bezoekers trekken. Naar aanleiding van talrijke ontvangen vragen vestigt de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. er de aandacht op, dat voor dezen wedstrijd geen bijzondere faciliteiten aan de grens gelden. Men dient dus in het bezit te zijn van een geldig paspoort (event, een collectief paspoort voor hen, die b.v. per trein of autobus tezamen de grens over schrijden), terwijl automobilisten en mo torrijders de gewone documenten dienen te bezitten: intern, rijbewijs, int. bewijs voor het motorrijtuig, carnet of triptiek (voor het laatste kan eventueel een maand- triptiek dienen). Men vergete voorts niet, bij binnen komst in Duitschland al het geld dat men bij zich heeft (Duitsch en ander) te laten ,;bescheinigen", aangezien men -het anders niet weer mag uitvoeren En men denke er aan, dat men sinds kort tetaal geen papie ren Marken meer naar Duitschland mag meenemen en slecht 30 Mark per persoon in metaalgeld. SCHAKEN. HAAGSCHE SCHAAKBOND. Gisteravond werd in „In den Vergulden Turk" een wedstrijd gespeeld voor de com petitie van den Haagschen Schaakbond. Het Haagsche Disc. Disc. II was de gast van Leidsch Schaakgenootschap I. Deze 2 tientallen hebben in de afgeloopen jaren reeds vele malen tegen elkaar gestreden en waren meestal beurtelings kampioen der le klasse. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat D.D. II meestal in den Haag won en L.S.G. I, wanneer te Lei den gespeeld werd. D.D. II deed dan ook altijd zijn best, zoo goed mogelijk tegen de Leidenaars uit te komen. Ditmaal echter zou het anders gaan. Nu verloor L.S.G. I •thuis en nog wel met groot verschil n.l. 37, zooals uit onderstaand overzicht blijkt: W. Demmendal (L.S.G.) N. Schmidt (D.D.) 1/2-1/2 G. Bosscha—G. W. J. Zittersteyn 1/2-1/2 Ir. J. J. G. van Hoek J. Heufke Kantelaar 1/2-1/2 Ir. J. Westra—Mr. J. C. Leembruggen 0—1 L. J. RuttenB. van Berkel 1/2-1/2 W H. v. d. Nat—P. J. v. d. Velde 0—1 Mr. A. G. de Blécourt Ir. H. N. Henrichs 01 M. M. Segaar— F. Knuttel 0—1 M. Koert—G. H. J. v. Tongeren 0—1 I. Zitman—J. G. Hartogenus 1—0 Totaal 3—7 L.S.G. heeft dus ook dit jaar geen kans meer kampioen der le klasse te worden. De stand in deze groep is thans de vol gende: gesp. gew. gel. verl. v.t. tot. H. Chr. Schaakv. 13 319.510,5 6 Disc Disc II 3 2 1 18,511,5 5 .Resid. Sch.cl. I 3 12 17 13 4 L5.G. 4 2 - 2 20 -20 4 H. Arb. Sch.cL I 2 1—18 —12 2 Ruy Lopez I 3 1 2 14 16 1 H. Westerkw. I 44 13 27 0 DAMMEN R.K. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. De R.K. Damclub „Gez. Samenzijn" heeft besloten een wedstrijd te organiseeren om het kampioenschap van Leiden en Omstre ken, uitsluitend voor Katholieken. Gespeeld zal worden in twee klassen nl. een le en een 2e klas, terwijl ieder katlho- HET NIEUWE SPORTTARIEF DER NED. SPOORWEGEN. Zooals onlangs werd medegedeeld, heb ben de Ned. Spoorwegen een speciaal ge- zelschapstarief ingevoerd voor deelnemers aan sportwedstrijden. Wij vernemen nog, dat dit tarief wordt toegepast bij vervoer van minstens twaalf deelnemers of begeleiders en dat de kos ten heen en terug voor de derde klasse bedragen, bij een geldigheidsduur van één dag, twee cent per K.M. en bij een geldig heidsduur van vier dagen 2 y, cent per K.M. Bovendien wordt bij nakoming der jaarovereenkomst, indien 90 pet. der door de sportvereeniging gemaakte reizen, per spoor zijn afgelegd, 10 pet., bij 80 pet. 7 pet. en bij 70 pet., 5 pet. vergoeding vam de vrachtprijs gerestitueerd. Volgen eenige voorbeelden ter toelichting: Den HaagUtrecht 3e kl. retour p. p. 1.22, één dag, 1.53, vier dagen. Den HaagAmsteixlam 3e kl. retour p. p. 1.26, één dag, 1.58, vier dagen. Utrechtden Bosch 3e kl. retour p. p. 0.98, één dag, 1.23, vier dagen. UtrechtGroningen 3e kl. retour p. p. 3.88, één dag, 4.85, vier dagen. Den HaagRotterdam 3e kl. retour p. p. 0.48, één dag, 0.60, vier dagen. Mek uit Leiden en Omstreken kan deelne men, dus ook.zij, die niet in clubverband spelen. Het inschrijfgeld bedraagt 1.25, terwijl 0.50 garantiegeld moet worden ge stort dat na afloop van den wedstrijd wordt terugbetaald. Waar noodig kan het inschrijfgeld in ge deelten betaald worden. De inschrijving is geopend vanaf heden tot of op 13 Februari a.s. bij den seer. J. J. Bekker, Utr. Veer 34, of Donderdag 's avonds in het clublokaal, R.K. Volksbond, Steenschuur 15. Voorhands zijn reeds eenige fraaie prij zen beschikbaar gesteld. De speelavond is vermoedelijk Maandag, terwijl 1 Maart een aanvang met den wed strijd wordt gemaakt. GYMNASTIEK UITVOERING H.B.S. De Oegstgeester Gymnastiek- en Athle- tiekvereeniging „Houdt Braef Standt" gaf gisteravond in de Stadsgehoorzaal te Lei den de eerste officieele uitvoering sedert haar oprichting. En we mogen onmiddellijk constateeren, dat er geest in deze jonge vereeniging zit, die wel wat belooft voor de toekomst. Een woord van lof in de eerste plaats voor de correcte wijze, waarop deze uit voering verhep. Er heerschte orde en dis cipline, waaruit blijkt, dat de leiding bij bestuur en wedstrijdleider in goede han den is. De avond werd geopend met een woord van welkom door den heer H Bouters, voorzitter van HBS, die de clementie der aanwezigen vroeg vooi dit eerste officieele optreden naar buiten. De vereeniging is nog jong, doch er heerscht een sportieve geest en er zit enthousiasme in dW turners en turnsters. Een woord van lof bracht spr. aan den heer de Troye, die de energieke leider der gymnasten is. Na dit woord van den voorzitter voor' het front van de troep van de ongeveer tachtig actief werkende meisjes en jon gens, dames en heeren, trad de leidster der aspiranten, mej Tonny de Troye naar voren om namens de leden het bestuur een fraaie clubviag aan te bieden welke door den voorzitter dankbaar werd aanvaard en aa/n den vaandeldrager overhandigd. Nadat de vaandelgroet gebracht was werd met geestdrift het clublied gezongen, vervaardigd door den heer M. de Troye, op muziek van den heer A. J. Plu. Daarna ving men aan met de afwerking van het programma We mogen indach tig het woord van den voorzitter de cri- tiek hier niet het volle pond geven, omdat <üt de eerste schrede der vereeniging is op het moeilijke pad der o zoo moeilijke turn- sport. Maar we mogen toch zeggen, dat tal van fouten, welke we zoo meerdere malen bij andere beginnende vereenigingen zagen, hier niet gemaakt werden. Er werd in een vlot, prettig tempo gewerkt zonder dat ver schillende oefeningen te lang gerekt werden. Wat de uitvoering zelve betreft, er viel veel te loven, Er werd met animo gewerkt, er viel een algemeene intentie naar cor rectheid waar te nemen en een groote volg zaamheid naar den leider. Dat er goed ge studeerd was, moge wel hieruit blijken, aat de afwerking als het ware automatisch ging. Wanneer men het karakter der oefenin gen nader beschouwt, dan ziet men, dat er tegenwoordig aan vrije oefeningen b.v. eer. geheel andere maatstaf wordt aan gelegd dan vroeger. De oefeningen zijn niet meer gebonden aan strakke lijnen, die tot eentonigheid voerden, doch zijn meer vrij. Dat brengt echter mee, dat zij veel moei lijker zijn, omdat het gevoelsrythme bij geen twee personen hetzelfde is. Dat brengt dus ook mee. dat er meer fouten mogelijk zijn en ook gemaakt worden welke alleen aoor langdurige en intense oefening bij geschaafd kunnen worden. Dat was vooral het geval bij de oefeningen der dames en meisjes-adspiranten B. Voor de laatste groep was de gegeven stof zeker te zwaar. Van veel beter gehalte waren dan ook de vrije oefeningen der heeren en senioren. In het klassikaal brugturnen toonden sommige dames en heeren echter flinken aanleg en ook in het nummer hoogrek voor heeren wisten enkelen goede resultaten te boeken. Al met al zal deze uitvoering voor H.B.S. een aansporing zijn op den ingeslagen weg voort te gaan en we zien met belangstel ling een volgende uitvoering tegemoet. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND De competitie. x/e uitslag van den wedstrijd T.O.G. A— D O.S. voor de le kl. comp. L.B B. luidt: Ph. Verstraten res. D.O.S. 120 120 26 35 4.61 L. Lammens T.O.G. 180 127 26 21 4.88 A Of fen berg C. Paauw 125 125 32 24 3.90 125 113 32 14 3.53 Ph. Verstraten 120 111 36 20 3.08 i. v. Rijzen 105 105 36 13 2.94 D.O.S. 2 partijen gewonnen, 1 partij ver loren. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE De rechtbank te Amsterdam behandelde gistermiddag de strafzaak tegen H. J. E., fabrikant van geneesmiddelen te O e g s t- geest. Hem waren drie gevallen van onbe voegd uitoefenen der geneeskunde ten laste gelegd. Op 5 Mei j.l. had hij in zijn zittingiokaal aan de Prins-Henarikkade drie personen, lijdende aan tuberculose, onderzocht en medicijnen voorgeschreven. De kantonrechter had hem veroordeeld tot drie geldboeten van 10, daarbij over wegende, dat verd. in ieder geval veriich- ting van de kwaal kon brengen. Wederom heeft het O. M. drie getuigen gedagvaard. Zij verklaarden door verd. te zijn onderzocht en geneesmiddelen te hebben ontvangen. De eerste getuige, een juffrouw, vertelde, dat zij geen baat bij doktoren had gevonden, thans is zij ge heel hersteld. Een winkelmeisje had dezelfde ondervin dingen opgedaan; zij was tien maanden verpleegd in een der ziekenhuizen. Daar na was zij naar verd. gegaan en vol gens haar verklaring was zij thans ge heel hersteld. De verdachte beriep zich op de noodza- keMjkheid om zijn medicijnen toe te die nen: de doktoren aldus verd. kun nen niet helpen en ik wel. De officier van justitie vorderde drie maal 75 boete, subs. 3 maal 20 dagen hechtenis. Vonnis 2 Februari. Diefstal van schapen en pluimvee. De Haagsche Rechtbank behandelde een aantal zaken tegen verdachten, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstallen, subs, heling van schapen, kippen, enz. voornamelijk in de omgeving van Wasse naar en in hel Westland. De stucadoor A. V. M. en de vischhande- laar H. W., beiden gedetineerd, hadden zich te verantwoorden wegens diefstal van kippen, o.m. bovendien wegens heüng van schapenvleesch. Beiden ontkenden. Als getuigen traden behalve de bena deelden ook medeverdachten op, wier ver klaringen door de verdachten fel werden bestreden. Een 17-jarige zoon van M„ die bij de politie bezwarende verklaringen te gen zijn vader had afgelegd, kwam ter zitting hierop terug. Tegen van M. luidde de eisch in een der zaken twee jaar en in een volgende zaak V/2 jaar gevangenisstraf. Tegen W., die slechts in één zaak terecht stond, werd twee jaar geëischt. De opperman C. J. M. S., en de beton werker F. J. Z., die als getuigen in de vorige zaak optraden en op hun beurt wegens diefstal van schapen, kalkoenen en kippen terecht stonden, hoorden ieder één jaar gevangenistraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk, tegen zich eischen. De koopman C. N. v. d. L„ gedetineerd, d e terecht tsond wegens heling, zou vol gens de getuigenverklaringen, het gestole- ne hebben vervoerd, hetgeen hij ten stel ligste ontkende. Eenige getuigen a. décharge verklaar den, dat verdachte op de door getuigen ge noemde tijdstippen thuis aan het kaart spelen was. Het O. M. eischte twee jaar gevangenis straf. Mr. Heskes uit Leiden pleitte voor dezen verdachte vrijspraak met onmiddel lijke invrijheidsstelling. Na raadkamer beval de rechtbank de opheffing van de preventieve hechtenis en bepaalde de uitspraak op 2 Februari. POLITIEKE PROPAGANDA MET LUCHTBALLONNETJES Voor de Arnhemsche rechtbank hebben gistermiddag drie Arnhemmers terecht ge staan wegens beleediging van een be vriend staatshoofd, waarbij op een niet- alledaagsche wijze anti-fascistische pro paganda was gemaakt. Men het n.l. bij westenwind ballonnetjes op, waaraan pam fletten waren bevestigd. Aan den eersten verdachte, den 36-ja- rigen opperman Th. L. uit Arnhem was ten laste gelegd, ,dat hij in of omstreeks Augustus 1936 door bevestiging daarvan aan met een gas, lichter dan lucht, gevul de gummiballons en door het in de bui tenlucht oplaten van een en ander bij Westenwind heeft verspreid, en om ver spreid te worden in voorraad heeft ge had een aantal gedrukte pamfletten, waar in een beleediging voorkwam van het hoofd van den bevrienden staat Duitschland in diens hoedanigheid, zulks terwijl hij wist of ernstige reden had om te vermoeden, dat in dat geschrift zoodanige beleediging voorkwam. Komende toch daarin o.m. na den aanhef: „Seit Hitler in Deutschland regiert" de navolgende passus voor, welke voor Adolf Hitler in zijn hoedanigheid van rijkskanselier en leider van Duitschland be- leedigend is: „zu den ueber zehntausend von der S.A. und S.S. und Gestapo erschla- genen Menschen kommen die am 30 Juni 1934 von Hitier ermordeten eigenen Ka mer aden". (Bij de meer dan tien duizend door S.A. en S.S. en Gestapo vermoorde menschen komen de op 30 Juni 1934 door Hitier vermoorde eigen kameraden). De verdachte bekende. Hij "had vier tot vijfhonderd van dergelijke ballonnetjes in samenwerking met de medeverdachten S. en B. gevuld met waterstof-gas en deze van het balcon van zijl huis opgelaten. De subst.-officier van justitie mr. Graaf van Limburg Stirum eischte een week ge vangenisstraf evenals tegen den tweeden verdachte, den 39-jarigen reiziger E. S. te Arnhem, wegens het medehelpen aan het vullen en oplaten der ballons. Tegen den derden verdachte, den 63-jarigen machine bankwerker E. J. B. ui+ Arnhem, werd vrij spraak geëischt wegens gebrek aan bewijs. Mr. S.ade Jong uit Amsterdam voerde de verdediging en kwam na een uitvoe rig pleidooi tot de conclusie, dat in al deze zaken vrijspraak moest volgen. Uitspraak in al deze z«ken op 2 Febr. a.s. Een kuilenweg in Ter Aar. Ter Aar, 15 Jan. '37. Geachte heer Redacteur. Ondergeteekende verzoekt u beleefd eeni ge plaatsruimte in uw veelgelezen blad en wel voor het volgende. Overal waar wij onze blik laten rondgaan krijgen wij wer kelijk eerbied voor de groote sommen, die uitgegeven worden tot verbetering der we gen. Of men de rijks-,, provincie-, polder-, en zelfs de gemeentewegen hier in de om trek passeert, zij zijn alle in een schitte renden toestand. Alleen een gedeelte weg hier in de gemeente Ter Aar maakt een uitzondering en wel in zoo'n mate, dat men zich afvraagt, hoe het mogelijk is, dat zoo'n ergernis kan voortbestaan. Eenige gemeen teraadsleden schijnen hierin zelfs een wel behagen te hebben, daar er toch maar eventjes drie van die heeren vlak bij deze kuilenweg wonen. Zelfs de gaten in den weg, die veroorzaakt worden door een of andere reparatie van de waterleiding, wor den -niet eens behoorlijk dicht gewerkt. Houdt de gemeente-opzichter daar wel con trole over, of moeten er nog meer ongeluk ken gebeuren. Wie dit gedeelte gemeente weg passeert van Korteraarsche hoek, Kerkweg tot den hoek bij de familie Kroffc, of andersom, kan zich volgende vragen- puzzle voorleggen: 1. Wat wil de raad der gemeente met dezen weg? 2. Waar. is de gemeente-werkman? 3. Wat doet de gemeente-opzichter? 4. Wie is toch de hoofdschuldige van deze verwaarloozing? M. de R., u dankend voor de verleende plaatsruimte, ondertgeken ik Uw abonné, J. BOSSENBERG, straatbelastingbetaler. „D.O.S." Hooggeachte Redactie. Nog nooit verzocht ik om de sport eenige ruimte in uw blad, maar bij deze uitzon dering verzoek ik vriendelijk een klein plaatsje voor onderstaande regelen. Met prettige verrassing ontving ik als donateur het bescheiden blaadje, als feest nummer bedoeld bij het 10 jarig bestaan der Sportver. „D.O.S.". Verschillende personen spraken daarin van hun waardeering voor wat D.O.S. deed en was als vereeniging in Roomsch sport- verband; en niet ten onrechte. In diverse stukjes werd dank gebracht aan de D.O.S.-leden voor hun ijver voor de goede taak; dat is „katholieke sportlui zijn in woord en daad" en het moet voor de wakkere D.O.S. bestuurderen wel een dankbaar iets zijn, dat zij, die hun clubje met zooveel zorg en moeite opgebouwd hebben, het mogen zien groeien tot de nu alom fair bekend staande club van heden. Tegenslag en zorg moge hun dan niet be spaard zijn gebleven, overwinnen zonder gevaar, is zegepralen zonder roem, niet waar, daarom hulde aan het geheele be stuur. Gaarne zou ik als trouw bezoeker van de wedstrijden een eenvoudig woordje ge schreven hebben in dat bescheiden feest- nummertje. Maar toch, ik wil niet achter blijven bij vele anderen en daarom in dit blad, dat bij ons in de Veen door ieder wordt gelezen, een klein woordje schrijven als naklank van dit tweede lustrum. Bravo wakkere D.O.S.-jongens, wij sup porters zijn jullie echt dankbaar voor het vele mooie dat gij ons gegeven hebt in een menigte van wedstrijden, waarin gij ons uren van genot,hebt gegeven, welke dikwijls de mooiste waren van onze Zondagsont spanning Gij hebt in het openbaar getoond dikwijls ten aanschouwe van vele honder den bezoekers dat onze jongens in den Veen Roomsch kunnen zijn, ook in de opwinden de atmosfeer van een wedstrijd.. Gij hebt getoond, dat er een hartelijke en goede geest kan zijn in een robust werkend lichaam, een geest van broeders zijn, die men dikwijls in onze samenleving zoo smartelijk kan missen. Ja, laat ik maar eerlijk zijn, gij hebt dik wijls als de sportbeoefenaars, aan ons, toe schouwers, een les gegeven van hoe de geest moet zijn bij de sport zoowel binnen, als langs de lijnen. Ach ja, onbevredigende verlangens kun nen ons menschen soms zoo parten spelen. Als men" weet dat het. kan en het gaat dan niet! Als wij trappelend van ongeduld met jullie meeleven, en zelf zouden willen cloen, wat bij jullie niet wil lukken, dan., dan zijn wij de beste stuurlui, niet waar. Laat je in je spel niet storen door een soms niet kwaad bedoeld, maar verkeerd uitgedrukt gezegde van een al te vurig toe schouwer. Blijf julhe spel spelen, met el kaar een. Elkander en tegenstanders ver dragend als faire sportlui. Blijf goede, eerlijke sportsmen; goed voor beeld doet goed volgen, dan zal ieder van ons langs de lijn z'n best doen om een eer- iijk en fair toeschouwer te zijn. Misschien zou dat nog niet het minst welkome ge schenk zijn, dat wij als supporters kunnen geven. Dan moedig vooruit naar den I.V.C.B., schreef uw eminente voorzitter. Moge het zno zijn! van onzen steun blijft D.O.S. verzekerd. Er mogen er dan nog zijn in de Veen, die om welke reden ook, juilig sport nog min achten en haar beoefenaars soms nog noe men met uitdrukkingen die beter niet ge noemd konden worden, de vele honderdtal len van bezoekers, die door hun geldelijke donatie jullie club steunen en door hun aanwezigheid bij de wedstrijden toonen, dat zij jullie prestaties als Roomsche sport lui weten te waardeeren, zij vragen jullie door te gaan op den weg van de voorbije txen jaren. Dan zullen er nog velen van hen, die er nu nog afkeerig tegenover staan, van dat idee terugkomen en in gaan zien, dat een bloeiende sportvereeniging voor onze zoo ialrijke jeugd in de Veen een belangrijke factor kan zijn voor lichamelijke opleiding en zal zij in Katholiek verband ook haar doel niet missen tot geestelijke verheffing. Zoo zal de sportvereeniging D.O.S. de sympathie verwerven bij allen en zal zij, al is het dan maar een sportvereeniging, on der al' onze vereenigingen haar plaats ten volle waard zijn. Tot slot aan bestuur en G. A. en aan alle leden een hartelijk proficiat. Mijn hartelijke dank voor plaatsing. Een supporter. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 129. Na eenig zoeken ontdekte professor Slim een wortel waaraan gewreten was door een tamelijk groot beest. Hier in de buurt zal wel een Das in de grond zitten, zei hij tegen Pietje. Hier heb je een schep, ga maar eens zoeken. 130. Pietje werkte hard en na een tijdje graven haalde hij een stropdasje te voorschijn. Hoera Pa, riep hij uit, ik heb al een das gevonden. Wélnee, antwoordde de professor, zoo'n das bedoel ik niet. Dassen zijn beesten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10