STADS NIEUWS BIOSCOPEN DINSDAG 19 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 „ST. RAPHAëL". De jaai-vergadering. Verleden week had onder presidium van den heer Naber in het Bondsgebouw de jaarvergadering plaats. Bij de opening door den voorz. met den chr. groet, werd een hartelijk welkom en Zalig Nieuwjaar op de eerste vergadering van het jaar aan alle aanwezigen toegeroepen, inzonder aan den Eerw. Geest, adviseur. Begonnen werd met het afwerken der zeer overladen agenda. Door den secreta ris werd een kort verslag uitgebracht over het bijwonen van den Raad van afgevaar digden te Leeuwarden, waar ook de kwes tie ATO en v. Gend en Loos-personeel was behandeld. Zeer tot onze spijt heeft 't on derhoud, dat „St. Raphaël" in Dec. j.l. heeft gehad met de ATO-Directie, niet het resul taat gehad, dat wij verwacht hadden. Ge noemde Directie was niet bereid: een spoor wegorganisatie als „St. Raphaël in het overleg te betrekken. Zij was van meening, dat het ATO-personeel in het transportbe drijf thuis behoorde en derhalve in de transportarbeidersbonden moest georgani seerd worden. Een onderhoud resp. een uit spraak met de spoorwegdirectie had ook niet het gewenschte resultaat en zij deelde de meening der ATO-directie. Derhalve moest „St. Raphaël", hoe noode ook, wilde men de menschen niet rechteloos maken, leden over laten gaan in die organisaties welke wel in het overleg met de ATO-di rectie betrokken waren; dat is voor de Ka tholieken de Bond „St. Bonifacius". Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, die een kort verslag had samen gesteld van de R.K. Herstel! ingsoordver- eeniging „Mgr. Mutsaers", Na voorlezing werd door den voorz. dank gebracht voor het zeer uitgebreide jaarverslag der afd., wat met applaus door de aanwezigen werd begroet. Daarna kwam het jaarverslag van den penningmeester aan de orde. Hieruit bleek alwéér, dat de afd, in den penningmeester een bekwaam en accuraat financier bezit, aangezien het jaar 1936 was afgesloten met een ruim kassaldo. De voorzitter sprak zijn dank uit; voorzeker was het een prestatie in dezen tijd, om een ruim batig saldo te hebben aan het eind van het boek jaar. Het bestuur heeft hiermede bewezen, dat het streven gericht is op een voorzich tig zuinig beheer der finantiën. Daarna volgde de begrooting 1937, wel ke zonder op- of aanmerkingen werd aan genomen. Tot kasnazieners werden be noemd de leden S. P. Biziot en A. Sil vester. Hierna volgde de bestuursverkiezing we gens periodiek aftreden van de heeren Mook, Smits en Polak. De beide eersten hadden zich herkiesbaar gesteld en wer den herkozen. Voor den heer Polak werd met algemeene stemmen gekozen de heer Brandenburg. Na een toepasselijk woord tot de herkozenen en nieuw gekozene was ook dit punt van de agenda afgevoerd. Voor de rondvraag werd begonnen, werd eerst het nieuw ingevoerde weekblad „Herstel" door den secr. besproken, die de laatste Bestuursraadvergadering had bijge woond van den R.K. Volksbond. Dit blad bevat voor „Elk wat wils", zoowel voor man en vrouw als alle huisgenooten. Besloten werd op de a.s. ledenverg. van den R.K. Volksbond deze zaak verder te behandelen. Daarna was het woord aan den Eerw. Geest. Adv., die een korte inleiding hield in verband met de eerste vergadering van het jaar. Zijn eerw. sprak op begeesteren de wijze en zeide o.m., dat St. Raphaël een der vereenigingen is, die jaarlijks het drukst vergadert. Uit hetgeen spr. het af- geloopen jaar op de vergaderingen heeft meegemaakt is hem gebleken, dat de geest in deze afd. zoowel van bestuur als van leden steeds buitengewoon is geweest.. Laten allen voort blijven gaan om toch vooral de geestelijke belangen in de orga nisatie te behartigen. Zijn Eerw. wees op het Retraitewerk. In de afd. is een mooi fonds aanwezig, laat men daarvan vooral zooveel mogelijk gebruik maken voor ver dieping en vernieuwing van het geloofs leven. Zijn Eerw. besprak ook nog even het nieuwe Verbondsblad „Herstel". Dit is in derdaad een blad, uitgaande van een mas sale beweging als het R. K. Werkliedenver bond, dat zal blijken in een behoefte te voorzien. Vooral in dezen tijd is geestelijke ontwikkeling en voorlichting zoo hard noo- dig. Laat allen die lid zijn van de 'afdee- ling, ook al kost het een klein offertje van 2 ets. per week, daar overheen stappen en hun goedkeuring hechten aan de versprei ding onder de leden. Door den voorzitter werd Zijn Eerw. dank gebracht, wat door de aanwiezige leden met applaus werd begroet. Daarna had de rondvraag plaats. Nadat allen tot tevredenheid waren beantwoord, werd te ruim 11 uur deze zeer geanimeer de vergadering gesloten met den Chr. groet. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Voordracht M. J. de Groot. Zaterdag j.L hield bovengenoemde ver- eeniging een lezing over den snaargalvano meter in het Physiologisch Laboratorium. De voorzitter heette de aanwezigen har telijk welkom en bedankte tevens prof. Rademaker voor het bereidwillig afstaan der collegezaal, waarna de heer de Groot het woord verkreeg. Deze ving zijn lezing aan met een korte voorbeschouwing, waaruit bleek op welke wijze wijlen prof. dr. W. Einthoven de grondslagen gelegd heeft, waarop hij later den zoo zeer beroemd geworden snaargal vanometer opbouwde. In dit verband noemde spreker den ca pillair electrometer van prof. dr. August Waller te Londen, met welk instrument prof. dr. Einthoven zijn hart- en andere spier- en zenuwonderzoekingen begon, doch hetwelk genoemden hoogleeraar geenszins bevredigde. Nadat hem bleek, dat hij met dezen electrometer niet die proeven zou kunnen nemen, welke hij zich had voorge steld, besteedde hij voorloopig al zijn tijd aan het construeeren van een gevoeliger en sneller meetinstrument, geschikt om de juiste spanningsverschillen van het hart en andere spieren gedurende hun functie bij den levenden mensch en dier weer te ge ven. Uitvoerig memoreerde spreker de op bouw en constructie van dit instrument en maakte op zeer populaire wijze zijn gehoor de electrische schakeling voor bovenge noemd doel duidelijk. Een juist beeld werd verkregen van de zeer groote gevoeligheid, gepaard gaande met de zeer groote snel heid, hetgeen in hoofdzaak te wijten was aan het gebruik van snaren, welke met goud verstoven zijn en waarvan de dikste slechts eenige duizendste millimeters be draagt. Het deed ons goed te vernemen, dat het instrument hetwelk wat betreft de laatst genoemde eigenschappen, zoowel als de geheele constructie nog steeds aan den spits van alle thans bestaande namaak- modellen staat, voor onze Hollandsche in dustrie behouden is gebleven. Breedvoerig maakte spreker zijn toehoorders vervolgens bekend met andere instrumenten, zooals photografische camera's, tijdschrijvers, enz. welke bij het gebruik van den „Einthoven- Snaargalvanometer" noodzakelijk zijn. Tot slot werd de vacuum-snaargalvano- meter, het laatste door prof. Einthoven ge construeerde model uiteen gezet, waarbij wij aanteekenden, dat dat instrument ge durende den wereldoorlog gebruikt is voor het opnemen en registreeren van radiogra- phisch vanuit Bandoeng (N. O. I.) uitge zonden telegrammen. Met het bezichtigen van alle besproken instrumenten werd deze zeer interessante avond besloten. EERSTE LEIDSCHE E.H.B.O.-BRIGADE. De jaarvergadering. Aan het jaarverslag van den secrtaris, den heer E. Steenhuiseiq, door dezen func tionaris in bovengenoemde vergadering uit gebracht, is het volgende ontleend: In het afgeloopen j_ar is er aan een drie tal wedstrijden in "".H.B.O. door de Brigade deelgenomen en wel te Leiden, te Delft en in Dordrecht. Hoewel de resultaten in Leiden en Dor drecht pover waren, was het succes in Delft zooveel te rooter, waar een eerste prijs werd behaald,-zijnde een zilveren-mé daille van H.K.H. Prinses Juliana. Een woord van hulde mag in dit jaar verslag dan ook niet ontbreken voor de groep, welke bestond uit de dames van. Ihgen Schenau, Nicolai en Brnné. Wij vertrouwen, dat de vorming van een speciale wedstrijdgroep, welke dit jaar tot stand kwam op eerstvolgende wedstrijden goede resulaten zal afwerpen. Eerste eisch is dan ook weer een geregeld grondige onderlinge oefening. De oefenavonden werden over het alge meen vrij goed bezocht, ofschoon het be zoek in verhpuding tot het aantal leden, grooter had kunnen zijn. 24 leden, wier diploma door het versti'ij- ken van den geldigheidsduur was verval len, volgden de acht verplichte lessen; aan allen kon, alhoewel eenige van hen her examen moesten doen, een nieuw exem plaar worden uitgereikt met een geldigheid van 3 jaar. Eveneens werd in December ten over staan van dr. Boonacker en dr. Renaud het eind-diploma afgenomen van een da mes- en heerencursus, waarvan alle cursis ten slaagden. Ook nu was het resultaat, dat 29 cursis ten als leden onzer Brigade toetraden. De inschrijving voor een nieuwen cursus werd in December opengesteld en is op 12 Januari aangevangen. Wat de hulpverleening betreft het vol gende: 14 maal werd door diverse vereenigingen assistentie ingeroepen afgescheiden van de diensten, die de leden verrichten op de verschillende voetbalvelden, bij brand, ge durende de Kaagweek en niet te vergeten 3 October. Alleen op 3 October werd 29 maal hulp verleend op het Schuttersveld. Het aantal rapporten betreffende indi- vidueele hulpverleening, bij het secretariaat ingeleverd, bedraagt 89 tegen 71 van het vorig jaar. Ten behoeve der lessen werd in het begin van het jaar een projectielantaarn aange schaft en door den heer Splinter geheel be langloos een vrij groot aantal lantaarn plaatjes vervaardigd. De samenwerking met den Gemeentelij ken Geneesk. Dienst liet ook dit jaar niets te wenschen over; hier moet zeker een woord van warmen dank gebracht worden aan den directeur dr. Horst voor zijn loyale medewerking. Op zijn advies toch, werden wij in het afgeloopen jaar in de gelegenheid gesteld een eigen lokaal voor onze cursus- en oefenavonden in gébruik te nemen. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1936 130 verdeeld in 34 dames, 96. heeren. Afgevoerd of bedankt 9 dames en 24 heeren. Totaal 25 dames c n 72 heerem Toegetreden 9 dames en 22 heeren. Stand op 31 Decem ber 1936 34 dames en 94 heeren alzoo te zamen 128 leden. Dit jaarverslag zoomede dat van den pen ningmeester werd onder dankzegging goed gekeurd. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden n.l. mevr. J. C. van HeelZon- derop, mej. H. A. van Ingen Schenau en de heeren A. P. v. d. Voort en E. Steenhuisën, werden allen herkozen. THEATER* HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Oranje-Hein Komisch Dagelijks 8 uur Volwassenen Luxe Vrouwtje Komisch Zondags bovendien 27 uur Zaterd. en Woensd. matinée 2 uur. Lido: Meisjes-Lyceum Romantisch Dagelijks 8.15 uur olwassenen De lieveling der Romantisch Zonaag doorl. voor vrouwen stelling van 27 uur Zaterd. en Woensd. matinée 2.30 uur. Luxor: Allotria Komisch Dagelijks 8 uur Volwassenen De vrouw, die den Dramatisch Zondags bovendien moed had 2—7 uur Zat., Woensdag en donderdag matinée 2 uur. „Fnmac" in Trianon-Theater geprolongeerd; toegang van 2 tot 6 uur. prinselijk huwelijk) wordt deze week NAAR DEOER-DAjAKS VAN „APO-KAJAN" (Midden Borneo) 21 Januari gaat u naar het diepste bin nenland van Borneo. Niet in werkelijkheid, maar op de film! Een echte reis zou voor weinigen bekoring hebben, omdat ze zeer bezwaarlijk is, gepaard gaat met groote moeilijkheden, opofferingen, gevaren voor gezondheid en leven. Laat ik onmiddellijk opmerken, dat die gevaren niet dreigen van den kant der Dajaks, maar van die der rivier, die men op moet varen, waarin tien tallen woeste stroomvei'snellingen voorko men en van die der organismen, die ziekten als malaria en dysenterie veroorzaken. Kan men zich tegen malaria afdoende be schermen, met dysenterie is dit niet het ge val. Ik ben er dan ook het slachtoffer van geworden. Gelukkig brak die ziekte pas goed uit, toen ik weer thuis was, zoodat be handeling mogelijk was! De gevaren der reis gelden ook voor de toestellen, de films, den mondvoorraad, die mee worden genomen. Omslaan der booten, waarmee men reist, komt herhaaldelijk voor. Slaat de prauw om, dan is de inhoud meestal verloren! Voortdurend heb ik hier voor in den grootsten angst verkeerd. Ge beurde het dan zou ik onverrichter zake terug hebben moeten keeren! De moeilijkheden bij het filmen waren zeer vele. Eensdeels een gevolg van het klimaat, anderdeels van de omstandighe den, waaronder ik moest werken. Primo was ik alleen, zoodat ik bij het technisch werk geen hulp had, anderdeels ook om dat ik te kampen had met godsdienstige be zwaren van den kant der bevolking. Ik zal er hier niet over uitweiden, vertel al leen, "dat ik ze 'heb kunnen overwinnen en dat ik er trotsch op ben u een film te kun nen toonen, die in alle opzichten goed is! Ik merkte al op, dat de reis ver is. Ter illustratie diene, dat ik vier volle maanden noodig heb gehad het land te bereiken en dat dit een zeer vlugge reis was! Ze duurt ook wel 1 a 2 maanden langer! Eens ont ving ik een telegram van huis. Het was 3 maanden onderweg geweest! Door zijn isolement is „Apo-Kajan" onbe kend. Door die afzondering heeft de Dajak nergens op Borneo zijn gewoonten zoo bewaard als daar! Hoe groot dit isolement is, kan ik niet beter illustreeren, dan door te vermelden, dat de menschen de waarde van goud èn zilver niet kennen, dat ze geen verschil maken tusschen glas en dia mant! U begrijpt, dat in een dergelijk land veel merkwaardigs is te zien. U weet, dat de Dajaks koppensnellers zijn geweest. Vooral de „Apo-Kajans" wa ren er om berucht. Dit koppensnellen, een godsdienstig gebruik, ging gepaard met tal van ceremoniën en feestelijkheden. In heel het groote Borneo is er nog maar één plaatsje, waar dit alles in volle glorie wordt gevierd! Dat is het garnizoens plaatsje „Long-Na1waiig", de bestuursvesti- ging van „Apo-Kajan". Dit groote feest, dat dagen lang duurt heb ik kunnen mee maken en filmen! U zult het zien en alles naar volle waarheid! Ik da-uk op de laatste twee woordjes, omdat er in films van verre on/bekende landen steeds fantasie schuilt! U ziet de heele lange en moeilijke reis langs de rivier, de Dajaks zwoegend in de zware stroomversnellingen; de merkwaar dige mask er dansen; de interessante roei- wedstrijden, waarbij in 5 lange booten 309 roeiers elkaar bekampen. U ziet nog veel meer! „Het is de Dajak van de wieg tot het graf", zooals éen bekend journalist opmerkte, na de vertooning in het Koloniaal Instituut. Ik licht alles per- stoonlijk mondeling toe. Eén bijzonderheid moet ik nog vermel den: het is een Leidsch hoogleeraar geweest, die na het overwinnen van bergen, bezwa ren, moeilijkheden en gevaren als eerste Europeaan het land heeft betreden. Het is 37 jaar geleden, dat professor A. W. Nieu- wenhuis het land bezocht. De ouderen on der de menschen waren den „Toewan dok- ton ringgit" (den rijksdaaldeidokter) nog niet vergeten. Ze vroegen my of toewan dokton nog niet eens terugkwam. Ik ant woordde, dat dit wel niet het geval zou zijn. De menschen vonden dit jammer! De dokter had tal van menschen genezen en veel rijksdaalders laten rollen! H. F. TILLEMA. Huisje voor den gaanden en komenden man, dat bij elk dorp in „Apo-Kajan" is opgericht. Er voor staat een houten beeld, dat die geesten, die ziekte over het dorp brengen, moet toebrullen, bang maken, wegjagen. De menschen zijn er van over tuigd, dat reizigers ziekten verspreidende geesten meenemen. In bovenstaand huisje, dat bestaat uit een dak en een vloer, heb ik eenige malen gelogeerd. Het is omgeven door een houten omheining, die tot doel heeft varkens te weren. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Loop der bevolking. In 1936 nam in deze gemeente de be volking toe door geboorte met 274, door vestiging met 553 personen, totaal 867 personen. Zij verminderde door overlijden met 79, door vertrek met 616 personen, totale vermindering 695. De totale ver meerdering bedroeg dus 867 695 is 172. De geheele bevolking bedroeg op 31 Dec. 1936: 5817 m. en 5784 vr., totaal 11601 per sonen. In Hillegom doet zich nog steeds het merkwaardige feit voor, dat er meer man nen dan vrouwen zijn. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 90. Er werd 1 echt scheiding ingeschreven. Staatspartij. Bij de verkiezing vain be stuursleden werd de heer C. Seysener bij acclamatie als voorzitter herkozen. In de plaats der heeren W. Kuitems en P. N. Jonkheer werden gekozen de heeren G. Leegwater en J. Topper. Als voorl. candi- daten voor de groslijst der Tweede Kamer werden gesteld de heeren E. J. L. Stumpel, J. G. van Eeden, A. J. Loerakker en M. P. v. d. Weijden. Geslaagd. Voor het praktijk-examen Boekhouden, afgenomen door de Ver. v. Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam, slaagde de heer A. F. W. Hu- semeier alhier. Hij werd opgeleid door den. heer N. J. Th. Schmidt te Haarlem. Arbeidsbeurs. Aan het Gemeentelijk Arbeidsbemiddelings-bureau staan thans als werkzoekenden ingeschreven 770 perso nen, vorige week 772; per zelfden dataam in 1936: 775. „Kunt na Arbeid". Deze R. K. Too- neelvereeniging, onderafdeeling van den R. K. Volksbond, gaf de laatste dagen voor goedbezette zalen in Flora een uit voering. Opgevoei'd werd het tooneelspel „Zwarte Willem", hetgeen best werd ver tolkt. Een dezer dagen wordt nog een op voering gegeven. Wie dus nog genieten wil haaste zich! OEGSTGEEST. De winkelweek. Gisteravond had on der groote belangstelling de officieele sluiting plaats van de winkelweek, die ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana is gehouden. De voorzitter der O. V. verwelkomde de aanwezigen, waarna hij het woord gaf aan den voorzitter van het Winkelweek-Comi té, den heer J. den Ouden, die in het kort naging de resultaten der gehouden actie. Dank bracht spreker voor de spontane medewerking der winkeliers waardoor het feest dat we vierden óok naar buiten is geslaagd. Demonstratief heeft men ge toond, dat het niet alleen in Den Haag, doch ook te Oegstgeest feest was. Spr. bracht dank aan alle medewerkenden, speciaal aan de muziekgezelschappen voor hunne medewerking bij de muzikale om gang, boomplanting en lampion-optocht en verder allen, die tot het welslagen van het programma hun medewerking gaven. Aan de organisatie zullen zeker fouten hebben gekleefd, doch spreker is er van overtuigd dat alle comité-leden hebben getracht alles tot in het bijzondere te regelen. Een bijzonder woord van dank wordt gebracht aan den secretaris en penningm. van het comité, de heei-en Witmans en W. de Rooij. Voor de versiering van hedenavond brengt spreker den heer Buurman harte lijk dank. Vervolgens werd overgegaan tot uitrei king der prijzen. De uitslag der beoordeeling door het publiek, die wij nog niet publiceerden volgt hier: le prijs en eereprijs (gouden medaille van Burgemeester van GeiTevink) C. v. d. Salm, 2e prijs M. van Noort, 3e prijs J. M. Hoogeveen, 4e prijs J. G. Schrij vers, 5e prijs N. Haaksman, 6e prijs J. Oostendorp. De voorzitter der O. V. brengt voorts dank aan de sub-commissies, die zoo lang zamerhand onmisbaar zijn geworden, en het werk van het bestuur der O. V. ver lichten. Door den heer Ed. de 'Bruin werd aan de aanwezigen een aardige attractie aan geboden, die zeer op prijs werd gesteld en waarvoor hen dank werd gebracht. Onder leiding van den heer J. Kamsteeg vond nu een verloting plaats van diverse artikelen door verschillende winkeliers geschonken. Er was intusschen op de bijeenkomst een vroolijke stemming ontstaan en het was eerst laat toen men huiswaarts keerde in dankbare stemming over O. V. en Winkel week-comité. Vermelden we nog, dat het Gemeente bestuur was vetegenwoordigd door Weth. Zandbergen en secretaris Reitsma. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 127. De professor werd vrijgelaten met de boodschap, dat hij later weï zou hooren hoeveel gevangenisstraf hij kreeg. Maar daar dacht Vader Slim niet meer aan en hij trok er welgemoed met Pietje op uit. 128. Alles buiten wees er op dat het voorjaar thans voor goed had ingezet. En professor Slim zei tegen Pietje, dat het nu juist de tijd was om de Dassen te gaan bekijken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10