Het nieuwe tentoonstellingsgebouw te Boskoop ZATERDAG 16 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND 25 IYULLIOEN VOOR INDIE STEUN VAN HET MOEDERLAND VOOR BIJZONDERE MAATREGELEN VAN VAN WELVAARTSZORG Ingediend is thans het wetsontwerp, strek kende tot het verleenen van een financiee- le tegemoetkoming aan Ned.-Indië ten ein de dat gebiedsdeel in staat te stellen tot het treffen van bijzondere maatregelen van welvaartszorg. Hierbij wordt voorgesteld geldelijken steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste 25 millioen, te verdeelen over drie jaren, gerekend van 1 October 1936, ten behoeve van de uitvoering in Indië van bedoelde maatregelen. ACHTERSTALLIGE HANDELS VORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN Naar wij vernemen zullen door de Ne- derlandsche Bank geen mededeelingen meer worden verstrekt omtrent de afwik keling van achterstallige handelsvorderin gen op Duitsche debiteuren. Volgens de publicatie betrekking hebbende op de week van 49 Januari, was het totale bedrag van de op het Treuhaenderkonto Nieder- lande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling waren gekomen, nog slechts ongeveer R.M. 200.000, zoodat nog slechts een onbeteeekenend bedrag was af te re kenen. Alleen zal dus het bericht omtrent de fi nale afwikkeling nog tegemoet kunnen worden gezien. INTERNATIONAAL GELDVERKEER P. T. T. Ten einde een mogelijke misvatting te voorkomen, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat alle internationale geldelijke diensten, voor zoover zij tot 28 September 1.1. bestonden, zijn hervat, met uitzonde ring van die in het verkeer met Albanië, IndoChina, Mozambique, Spanje, de Ca- narische eilanden en de Spaansche kolo niën. SLUITING GEDRUKTE STUKEN EN MONSTERS. In het vervolg mogen gedrukte stukken en monsters in het binenlandsch verkeer gesloten zijn met een étiketje, sluitzegel, gegomden papierband of nietje, mits de aanbieding plaats vindt gelijktijdig bij ten minste 250 stuks (vroeger 500). De afzen der moet verder goedvinden, dat de slui ting van enkele stukken wordt verbroken om na te gaan of de inhoud aan de ge stelde eischen voldoet. Monsters moeten op de adreszijde voor zien zijn van de aanduiding „monsters". STUCADOORSCONTRACT VERLENGD. Door geen der partijen opgezegd. Het collectief contract, in het stucadoors- bedrijf is automatisch met een jaar ver lengd doordat geen der betrokken partijen het heeft opgezegd. Daardoor geldt het contract ongewijzigd weer tot 1 Maart 1938. WORDT HET VLEESCH DUURDER? Slagersbonden adviseeren hun leden I de prijzen van rund- en kalfs- vleesch te verhoogen. Men schrijft ons van de zijde van den Ned. Slagershond te Utrecht: Bij de intrede van de devaluatie heeft onze Regeering een beroep gedaan op den Ned. Slagershond en den R.-K. Hanzebond van Slagerspatroons om medewerking te geven een prijsverhooging van vleesch en vetten zooveel mogelijk te voorkomen. Deze medewerking is door de Bondsbe- sturen volledig gegeven, al moest de restric tie worden gemaakt, dat de vleeschprijzen afhankelijk zijn van de prijsbeweging op de slachtveemarkt. De Regeering deed in haar publicaties dan ook uitkomen, dat de vleeschprijzen naar gelang der marktprij zen verhoogd zouden mogen worden. Door feilen concurrentiestrijd en tot be houd van het reeds sterk verminderd vleeschdebiet waren de vleeschprijzen in September-October beneden het peil der slachtveeprijzen, wat de besturen der Sla gersbonden bewoog nog eens met klem bij de Regeerjng aan te dringen op 10 pet. cri-' sisheffing op sla'chtrunderen en kalveren in te trekken, nu de kosten uit de afslachting van 245000 runderen nagenoeg uit de op brengst der heffing konden zijn bestreden. Nu, ruim drie maanden verder, rust de cri sisheffing nog op het rund- en kalfsvleesch en drukt zooveel te zwaarder, nu de prij zen van het vee met pl.m. 20 per stuk zijn gestegen, waardoor de accijns en crisishef fing ook weer 4 hooger zijn. Opnieuw heeft deze week een deputatie uit de besturen van de beide Slagersbon den op het Departement te Den Haag de Regeering den noodtoestand in het slagers- bedrijf bloot gelegd en op afschaffing der crisisheffing aangedrongen. Eenige toezeg ging kon niet worden verkregen, wijl de Ministerraad iri deze aangelegenheid moet beslissen. Intusschen is de toestand in het slagers- bedrijf bij de bestaande vleeschprijzen on houdbaar geworden. Het aantal opgeheven zijnde slagerijen is dan ook verontrustend. Dit heeft de bescuren der Bonden doen besluiten aan de leden te adviseeren niet langer met den hoogst noodzakelijken op slag van de prijzen van rund- en kalfs vleesch te wachten, daar de positie van de slachtveemarkt een tendenz heeft van ver dere Stijging. Immers de aanvoeren krim pen, liepen op de drie voorname slachtvee- markten Rotterdam, Amsterdam en Leeu- Officieele Crisispublicaties PRIJZEN VARKENS BESTEMD. VOOR BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 18 Januari a.s. aan haar te leveren varkens, bestemd voor ba- odnbereiding, verhoogd zijn met 3 cent per K.G. geslacht gewicht. Deze prijzen zijn tot wederopzegging als volgt: Prijs per K.G. gewicht in centen. Kwaliteit.'Beneden Van Van Van Van Van K.G. K.G. K.G. K.G. K.G. 50 54 58 67 76 50 K.G. tot tot tot tot tot 53 57 66 75 85 kg. kg. kg. kg. kg. IA naar 58 61 63 lil 59 IB HA kwali 56 59 61 59 57 IC IIB UIA tedt 45 57 59 57 55 IIC IIIB max. 52 55 57 55 53 IIIC 47 50 53 55 53 51 CC cent 48 51 53 51 49 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm gewicht verminderd met 2 pet.). Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg. wanneer de varkens als nood- en spoedgevallen zijn aangeboden; met 5 cent per kg. wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onderhuidsche bloeduitstortingen vertoont, waarvan de aanwezigheid reeds bij de af name door den kringzaakvoerder is gecon stateerd. Voor varkens,» welke voor het ri sico van den leverancier zijn afgenomen, worden deze prijzen alleen dan uitbetaald, wanneer deze varkens na slachting in goe de conditie zijn. Is zulks niet het geval dan wordt de werkelijke waardie na slachting vergoed. 381 Zeugen, beeren of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt het varken na slachting toch een binnenbeer te zijn, dan geschiedt de betaling op basis van 60 pet. der genoemde prijzen, tenzij de kringzaak- voeder reeds bij de ontvangst de meening beert geuit, dat het varken vermoedelijk een binnenbeer is, in welk geval niet meer dan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze prijzen gelden niet voor de varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd. 's-Gravenhage, 15 Januari 1937. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak 4 Januari 1937 tot en met 9 Januari 1937 1.30 per 100 kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en andere erwten is de steunvergoeding be paald op 0.80 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen welke volgens de dateering van het dorsch- briefje zijn gedorscht in het tijdvak 4 Ja nuari 1937 tot en met 9 Januari 1937 zal ƒ1.75 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 15 Januari 1937. TRIJZEN VARKENS, BESTEMD VOOR UITVOER. De Nederlandsche Veehouder ijcentr ale maakt bekend, dat de prijs voor de var kens welke boven het zou tersgewicht wor den afgenomen en bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd, voor de week van 1823 Januari 1937 vastgesteld is op 44 cent per kg. levend gewicht. Dit gewicht zal worden vastgesteld volgens plaatselijk gebruik, dus met inachtneming van de ter plaatse gebruikelijke korting. Z.g, Fonds gelden zullen bij de uitbetaling niet worden afgetrokken. De varkens moeten bij leve ring in goede conditie verkeeren. Zij moe ten gezond en goed ter been zijn en ge durende ten minste 12 uur voor de levering gevast hebben. De Nederlandsche Veehouderijoentrale zal alle varkens, welke naar haar meening op de leveringsplaats niet in goede con ditie verkeeren of niet het vereischte ge wicht hebben, weigeren. 's-Gravenhage, 15 Januari 1937. INLEVERING VAN VERSCH SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van Maandag 18 Januari 1937 de gemeenten IJmuiden en Hoek vam Hol land door haar zijn aangewezen a's centrale ontvangplaa'ts van versch spek. De inlevering van spek te IJmuiden zal op Dinsdag en Donderdag van iedere week kunnen geschieden aan het Koelhuis „Fri- go" van de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken IJmuiden, terwijl te Hoek van Holland op Maandag en Woensdag van iedere week zal worden ontvangen bij de N.V. Maatschap pij Hoek van Holland. De inlevering zal op deze dagen kunnen geschieden van 912 uur en van 25 uur. 's-Gravenhage, 15 Januari 1937. warden in ruim drie maanden tijds met 11.7 pet. terug vergeleken bij vorig jaar. Daar bij wordt er dezen winter en ook nog in de komende maanden slachtvee gekocht voor corned-baef-bereiding met bestemming voor export. En dan is nog als kooper op de slacht veemarkt opgetreden Sir Henry Deterding, die ons land van overtollige landbouwpro ducten wil ontlasten ten behoeve der nood lijdende Duitsche bevolking. Een loffelijk streven, maar dr. Deterding is verkeerd in gelicht toen men hem mededeelde, dat wij hier in de eerste maanden van het jaar wel 10 a 15000 stuks slachtvee over zouden heb ben. De afnemende aanvoeren en de stij gende prijzen op de slachtveemarkten wij- UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Bloemententoonstelling. Er zal te Boskoop dit jaar een Bloemententoonstel ling gehouden worden van 21 April tot 10 Mei a.s. Dit zal de tweede tweejaarlijk- sche tentoonstelling zijn. In de toekomst is het misschien mogelijk jaarlijksch ten toon te stellen. De eerste tweejaarlijksche, gehouden in April 1935 was een groot succes en werd bezocht door 80.000 bezoekers. Het Hof vereerde de tentoonsteling met zijne be langstelling. Veel buitenlanders brachten een bezoek. De financieele uitkomsten wa ren zeer goed! Dat ééns maar nooit weer. De ramp was, dat de tentoonstelling niet bestand bleek tegen storm en tengevolge daarvan eenigen tijd moest worden geslo ten. Besloten werd geen tweede tentoonstel ling in een teht meer te riskeeren. Plannen werden ;emaakt voor een vast, permanent gebouw. De vereeniging was niet in staat dit uit eigen middelen te doen. Zij slaagde er in, aan te toonen, dat hier een streekbelang gediend werd en wist autoriteiten er toe te bewegen een rege ling tot stand te brengen waarbij ook om liggende gemeenten meehielpen het risico te dragen. De getroffen regeling komt hier- zen op het tegenovergestelde. Er is tekort aan slachtvee, aLs gevolg der afslachting en veeteeltregelingen. Dr. Dijt, die de aan- koopen voor Sir Henry Deterding regelt, is dan ook wel tot de overtuiging geko men, dat er geen groot surplus van slacht vee is en heeft den aankoop van runderen voor Duitschland, die deze week Vrijdag is begonnen, al sterk geminiseerd en zal weer geheel uit de markt treden, zoo deelde hij ons mee, zoodra blijkt, dat de aankoop voor Duitschland prijsverhoogend werkt. Dr. Dijt, die 33.000 vette varkens aan kocht, met de levering waarvan deze week is begonnen,'zou beter meer varkens kun nen betrekken, dan slachtvee doen aankoo- pen. Op dezen export van slachtvee wordt door de Regeering ook nog toeslag ver leend, zooals in het najaar op den uitvoer naar Zwitserland, fin deze toeslag moet worden opgebracht uit de crisisheffing op rundvleesch, dus door de consumenten hier te lande. Nu de prijzen van het slachtvee voor den mester loonend zijn geworden en ook dezen zomer de vetweiderij winstgevend was, is het toch al te dwaas, de vleeschconsump- tie hier te lande nog langer met crisishef fing te belasten, deels ten bate van export van slachtvee, dat we wel te weinig, maar niet te veel voorhanden hebben. Wij geven bovenstaand verslag zonder commentaar, zonder in te gaan op den in houd. Alléén dit: 't Blijkt ook hier uit de gevolgen, hoe verkeerd en dwaas is ge weest het systeem van afslachting. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het nationaal fonds voor bijzondere noo- den deelt mede, dat d^ hoofdprijs van de radioluisterwedstrijd, zijnde een Chevro let tudor coach 1937, beschikbaar gesteld door General Motors Continental S.A, te Antwerpen, is gewonnen door den heer M. Goettsch, Mengelberglaan 57, Utrecht. Winnaars van de verdere hoofdprijzen zijn: Eén week in den Zwitserschen win ter, beschikbaar gesteld door het Zwitsersch Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amster dam, gewonnen door mevrouw C. P. Ort Molenaar te Utrecht. Een Philips ontvangtoestel No. 796, ge wonnen door M. M. J. de Kruijff, te Fra- neker. Een haard, beschikbaar gesteld door de Koninklijke Haardmfabriek E. M. Jaarsma te Hilversum, gewonnen door mevrouw A. Vlak geb. Faber, te Utrecht. Een Kuppersbusch gasfornuis, gewonnen door J. C. Noordover te Wassenaar. Een Telefunken radiotoestel, gewonnen door mr. J. C. M. van Koot, te Utrecht. Een reis ter waarde van 100.— beschik baar gesteld door de American Express Co. Inc. te Rotterdam, gewonnen door A. Bo- reel te Putten. Goederen ter waarde van 100.— in de Bijenkorf, gewonnen door J. Kolff, te Hil versum. Een zilveren theeservies, vervaardigd door de N.V. J. Steltman te 's-Gravenhage, op neer, dat van he£ ontbrekende kapitaal, de gemeente Hazerswoude met 130 H.A. voor 10 pet., de gemeente A1 p h e n met 150 H.A. voor 12 pet., de gemeente R e e u w ij k met 42 H.A. met 4 pet., de gemeente Zwammerdam met 25 H.A. met 3 pet garant blijft voor rente en af lossing, terwijl de gemeente Boskoop met 396 H.A) de rest voor haar rekening neemt. Slechts één omliggende gemente met 28 H.A. onttrok zich aan de medewerking. De totaalkosten van den nieuwbouw be dragen 75.000. Een zeer doelmatig gebouw wordt ge sticht speciaal tot het houden van bloe- menntentoonstelling ingericht,, voldoen de aan alle bijzondere eischen met be trekking tot belichting en overkapping, die gesteld kunnen worden. Het is het eerste gebouw van dien aard in Nederland. Kolossale afmetingen. Het hoofdgebouw is 102 M. lang en 40 M. breed, geheel vrije overspanning, de nok- hoogte bedraagt 15 M. Het overgangsgebouw, dat aansluiting geeft op het café-restaurant „Flora" is 35 M lang en 20 M. breed. De exploitatiemogelijkheid is zeer groot. In de toekomst heeft de vereeniging dit gebouw slechts noodig gedurende de maan den April en Mei en de rest van het jaar zal het voor verhuring beschikbaar zijn. Door zijn inrichting en zijn zeer gunsti ge ligging met open terreinen tegenover het station Boskoop zal dit gebouw ook bij gewonnen door mej. R. Ronde te Eindho ven. Een volledige lijst van prijzen en win naars zal tegen bemaling van tien cent wor den verkrijgbaar gesteld vanaf 1 Februari 1937, op aanvraag bij het secretariaat van het nationaal fonds voor bijzondere nooden Prinsessegracht 28, 's-Gravenhage. MET DEN MICROFOON IN KRYNICA Morgenavond om 8.45 uur zal de KRO op golflengte 301 M. in samenwerking met de Polskie Radjo een uitzending verzorgen in de Nederlandsche taal uit Krynica, de ver blijfplaats van ons vorstelijk paar. Ongetwijfeld zal het de luisteraars inter - resseeren, een beschrijving te hooren uit deze plaats, welke op het oogenblik in het middelpunt der Nederlandsche belangstel ling staat, terwijl bovendien eenige typi sche muziek ten gehoore zal worden ge bracht. De bezichtiging van de huwelijks geschenken. Er blijkt wel een zeer groote belangstel ling te bestaan voor de Huwelijksgeschen ken, welke in het Paleis aan den Kneutér- dijk zijn geëxposeerd. Donderdag, den eer sten dag, zijn er niet minder dan 1501 be zoekers geweest. Teneinde teleurstellingen, zooals zich op den eersten dag hebben voorgedaan, te voorkomen, besloot men gistermorgen om op het middaguur niet te sluiten, zoodat ook tusschen 12 en 1 uur bezoekers worden toegelaten. Ex-keizer Wilhelm ongesteld. De ex-keizer Wilhelm te Doorn heeft ten gevolge van het gure weer der laatste da gen kou gevat. Het betreft hier slechts een lichte ver koudheid, als gevolg waarvan de ex-kei zer zijn kamer moet houden. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Bond voor groote gezinnen. Gister avond hield genoemde afdeeling een alg. vergadering in St. Willibrord onder voor zitterschap van den heer'C. P. Paardekoo- per, die bij de opening de aanwezigen met welgekozen woorden verwelkomde. Pastoor de Vetten was door ongesteld heid verhinderd de vergadering bij te wo nen. Nadat de heer Spitsen de uitvoerige no tulen had voorgelezen werd mededeeling gedaan van een ingekomen stuk van het gemeentebestuur cetreffende de nieuwe schoolgeldregeling, dat voor de groote ge zinnen op enkele punten zeer zeker gun stig kan genoemd worden. De heer Spitsen bracht daarna een wei uitstek geschikt zijn voor landbouwtentoon stellingen, groote congressen, landdagen enz. De bouw geschiedt onder leiding van ir. C. Frets, die ook de plannen ontwierp. Het'werk vordert prachtig en zal op tijd klaar zijn. Aannemer is de heer Joh. Reym terwijl de Hollandsche Constructie Werk plaatsen te Leiden de enorme ijzercon structie levert. De voorbereiding van de eigenlijke ten toonstelling loopt vlot van stapel. Er is meer dan voldoende plaatsruimte door inzenders aangevraagd. Een plan van aanleg is in bewerking. Groot is de mede werking die autoriteiten ons verleenen en de Ned. Spoorwegen zullen zeer vele fa ciliteiten verleenen. Van 9 stations zullen extra-retourkaar- ten met toegang tot de tentoonsteling te gen gereduceerde prijzen beschikbaar wor den gesteld. Naast de bestaande zullen treinen naar behoefte worden ingelegd. De gewone toegangsprijzen zullen zijn van 96 uur 0.60 en van 7sluitings tijd 0.50. Aan groote vereenigingen reis- of andere gezelschappen, die zich van te voren met den secretaris van de tentoonstellingsver- eeniging in verbinding hebben gesteld zal een reductie op de toegangsprijs kunnen worden verleend. Ook het buitenland toont veel belangstel ling die nog vergroot wordt, doordat de voornaamste reisbureaux gecombineerde tochten naar Boskoop en de Bollenstreek arrangeeren. verzorgd jaarverslag uit, waaruit we no teerden, dat het ledental honderd bedraagt (zeer zeker veel te laag). De heer W. den Dubbelden rapporteerde over den finan- cieelen toestand der vereeniging. Dit jaar boekte men weer een batig sal do van 59.20. De kascommissie verklaar de bij monde van den heer Koppens boe ken en bescheiden in orde te hebben bevon den. De penningmeester werd gedéchar- geerd. Mevr. Spitsen bracht als afgevaar digde naar de St. Martinusver. een keurig gestyleerd en overzichtelijk verslag uit. Uit dit verslag moeten we concludeeren, dat de werkzaamheden der andere afdeeling grooter en zelfs veel grooter zijn geweest dan van den Bond zelf. Gaarne brengen wij dan ook onze lof voor den onvermoeiden ijver der dames voor hetgen week in week uit met de meeste opgewektheid wordt verricht. Besloten wordt, dat bij de geboorte van een kind 5.zal worden uitgekeerd, evenals 't vorige ,^aar. Het reglement wordt na eenige bespreking gewijzigd zóódanig, dat één vergadering per jaar slechts ver plichtend wordt gesteld. De periodiek aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl in de vacature- Paardekooper de heer A. J. van der Voort wordt benoemd. Tot voorzitter zag de heer A. J. Vester zich aangewezen, die deze benoeming niet wenschte te aanvaarden, doch op herhaald verzoek besloot deze dan in beraad te hou den. Bij de rondvraag werden o.m. woorden van dank gesproken tot den scheidenden voorzitter, die bij het slotwoord aanspoor de trouwe leden te blijven en belangstel ling te blijven toonen voor het maandblad „Het Gezin". Hanze. Onder voorzitterschap van den heer W. F. de Rooy kwam de R.-K. Mid denstandsver. in vergadering bijeen. De belangsteling was niet groot, tewijl ook de geest, adv., pastoor de Vetten, door onge steldheid verhinderd was. Nadat de no tulen waren voorgelezen en vastgesteld werden eenige ingekomen stukken van het hoofdbestuur besproken en afgedaan. Vervolgens kwam in bespreking „de Winkelweek". De voorzitter constateerde, dat de belangstelling van winkelierszijde groot was, gezien ook de flinke deelname. Of de resultaten daaraan evenredig zijn, werd betwijfeld. ;.et jaargetijde was niet gunstig en ook het bezoek aan Den Haag deed zijn invloed gelden. Men meende, dat een winkelweek met einde Augustus voor zeker betere resultaten zal geven. De er- varing op dit gebied heeft dit ook reeds I geleerd. Voorts besprak men de wensche- lijkheid van een beoordeeling door een vakkundige jury en daarna door het pu bliek. Dit waren natuurlijk allen wenken Bij de rondvraag zeide een der leden, dat men de tegenwoordige vergaderingen in 't algemeen wel eens langdradig noemde. Dit lid had echter onlangs inzage gehad van de notulen van de z.g. Raadsvergade ring ten jare 1821, waar over het repa- reeren van een schutting vier vergaderin gen werden gehouden en dan nog zonder resultaat. Breedvoerig werd deze opmer king toegelicht. Hierna sluiting. r K

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7