ZATERDAG 16 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCHIEELE AAN POLITIEK DOEN. XXVIIL Een typisch verschijnsel bij vele katho lieken is de voorliefde voor het individua lisme, voor het beslist-persoonlijke, voor het eigen-ik. We ontkennen niet, dat zulk een eigenschap ook gevonden wordt bij niet-katholieken. maar het spreekt bij ons erger naarmate juist wij, katholieken, de plicht hebben echt-sociaal te denken en te handelen. Het is dan ook wel een ergernis, welke gegeven wordt door die katholieken, die nu nog volhouden, dat je in het politieke naar hartelust mag grasduinen. Nu nog, want het is toch sinds 1935 wel duidelijk geworden, dat de katholieken van Nederiana hun eenneid heboen te hand haven. Om meer dan één reden. Want na tionaal en internationaal zijn hel de ka tholieken, "die een reusachtige kans krijgen om via de politiek hun levens- en wereld beschouwing m het zonnelicht der publieke belangstelling te zetten. En van wat voor een publiek? Het gaat om een puoliek, dat liberalis me en marxisme heeit gediend en dat zich zat heelt gedronken aan de neutraliteit Maar nu, in de deining der geestes-verwar ring, voelt die menscnen-massa de leegneid van een leven zonder God, wat de neutrali teit immers is. Met hun ieege ziel staan ze voor de leege graven van geestes-ver- w an ten en de rauwe vloek van de godloo- zen is de roep om God, is de smeeking om den vrede van Christus. Dat publiek, dat ook in ons land zoo tal rijk is, ziet uit de dikke duisternis naar de kinderen van het licht. En die kinderen van het Licht, kinderen van één gemeen- schappelijken Vader, zijn zich voor een deel hun taak niet ten volle bewust. Wat is logischer, dan dat men ziet naar hen, wier Kerk één,, heilig en apostolisch is; wier geloof over alle Pausen opstijgt tot St. Petrus, aan wien Christus de belof te voltrok: op u zal Ik mijne Kerk bouwen. En nu is het typische van de katholieke individualisten, dat ze dat wetend toch hokjes zetten in hun leven en hiet in alles katholiek zijn. En juist in de politiek is handhaving der beginselen van een urgent belang. Nu ja, of je nu door de kat of den kater gebeten wordt. Leuke lui, die zoo redeneeren. Zoo rede neerde ook het Fransche volk en katho liek Frankrijk is zoo verheidenscht, dat het de regeering „geniet" van een fel anti-ka tholiek volksfront. Zoo redeneerde het Duitsche volk onder Brüning en ze kozen zich een macht, die loodzwaar is, het katho licisme verstikt en het volk doet verlan gen naarBrüning. Nietwaar, of nu de S.D.A.P. of de N.S.B. regeert, 't is één pot nat. Maar het gaat bij ons niet om die twee; maar hei moet er bij ons om gaan, als een bolwerk, een ka tholieke partij te handhaven, die Christus en.... het volk dient naar de katholieke beginselen. Aan de ontwikkeling van een sterke ka tholieke partij kan in den weg staan een soort wantrouwen, een harde ontgoocheling. Dat is mogelijk. Doch met goeden wil is dat te overwinnen. Het beginsel van anderen moeten we res pecteeren, als ook wij gerespecteerd willen worden. Maar als dwaalleeraren ons res pect opeischen voor hun leer, dan is en blijft het onze plicht te antwoorden: Non serviam ik dien u niet. Dat is gezonde politiek! SEVERUS. ONS GOUDEN FEEST. Mgr. Huibers komt! Tot onze groote vreugde kunnen wij den leden mededeelen, dat onze Bisschop, Mgr. J. P. Huibers, zich bereid heeft verklaard om op den fees t-Z ondag in Juli een Pontificale Hoogmis te komen opdra gen in de St. Petrus-kerk. Zonder twijfel zal geheel katholiek Leiden zich met de Gezellen verheugen over dit medeleven van onzen „Vader-Bisschop", die het Gezel- lenwerk én katholiek Leiden zulk een warm hart toedraagt. Zoo wordt ons gouden feest de luister van het purper bijgezet! VOOR HET DISTRICT. Senioren en Commissarissen, die deelne men aan de cursus voor aspirant-opleiding worden herinnerd aan de veranderde data: 25 Jan., 1, 15 en 22 Febr. Alzoo beginnen we a.s. Maandag over een week. De Plaatjesdag vraagt aller medewerking. Geef je dus ten volle. Voor terugbrengen der bussen etc. is het Gezellenhuis te Lei den geopepd Zondagmiddag van 12.30 tot 4 uur. TENTOONSTELLING. Op 19, 20 en 21 Febr. is de bloemen-, huisvlijt en vaktentoonstelling in „Den Burcht". Daar moet heel veel werk voor verzet worden ende laatste loodjes wegen het zwaarst. Vandaar een dringend beroep op alle comité-leden, om Donderdag 21 Jan. a.s. beslist aanwezig te zijn in de vergadering; voor de afd. huisvlijt, aanvan gend te 7.30 uur; voor de afd. bloemen te 8.30 uur. PERS- EN PROPAGANDA-COMITé. De samenstelling van dit comité is als volgt: Vice-Praeses, voorzitter. G. Roelands, secretaris; leden zijn: J. A. Vreeburg, L. Paddenberg, F. v. Hal, J. v. d. Post en Steph. Menken. De leden worden herinnerd aan de e.k. vergadering op a.s. Maandag. VOOR DE REVUE.... Zyn noodig een twintig figuranten, die zich daarvoor moeten opgeven bij den se cretaris der tooneelclub, G. Bot. Vier Gezellen met sterke stemmen zijn noodig voor een apart doel. Candidaten daarvoor melden zich bij den Senior. TAFELTENNISCLUB „VAN NISPEN". Maandag j.l. speelden onze Gezellen te- den de leden van Haag XI. Ze werden door de Hagenaars glansrijk geslagen met 133. PIET KASTEEL KOMT SPREKEN. De komende Woensdagavond staat in het teeken van de jongeren in de politiek. Op dien avond, georganiseerd door K.J.M.V. en Gez.-Ver., zal de bekende redenaar Piet Kasteel spreken over „Jongeren en poli tiek". Gezellen, in de aspiranten-groep der R.K. S.P., hebt gij u reeds met tientallen geor ganiseerd, twee der uwen kwamen in het voorloopig bestuur, dat is allemaal keurig. Maar, vóór alles is ontwikkeling noodig. Komt dus met velen Woensdagavond naar 't Gezellenhuis! ONTWIKKELINGSCLUB „PETRUS CAN1SIUS". Een zeer leerzame avond wordt Dinsdag in de bovenzaal georganiseerd. De Weled. heer Kasten, de bekende rondleider van de Steorenwacht, zal een lezing (met licht beelden en-of foto's) geven over: Een reis door het heelal. De leden zijn nu zeker present; maar ook anderen zijn welkom. BIBLIOTHEEK. „Ingemetselden" is de titel van een der 4 deelen van Frans Herwig, welken door het Bibliotheek-bestuur zijn aangeschaft, ten gerieve van onze lezers. Dit boek moet voorbehouden worden voor volwassenen of intellectueeie lezers. Franz Herwig schrijft machtig mooie boeken, die waard zijn om gelezen te wor den. Eenigszins realistisch is dit boek wel, maar Herwig is geen realist; want hij be ziet al zijn figuren, welke gebreken zij ook hebben, als zielen, en zij worden door Her wig in het milde licht beschouwd, en zoo Kinderen der genade. Rijp volwassenen en ontwikkelden moe ten na de Heilige Proletariër (wat hieraan voorafgaat en zeker ook aanbevolen wordt) dit boek lezen. Hun zij het sterk aanbevo len. V. GEMEENTERAAD VAN LE1MUIDEN Raadsvergadering gehouden op Donder dagmorgen te 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J A. Bakhuizen. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergade- I ring worden door den jecretaris voorgele- I zen en door de vergadering onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: Beslis sing van den Raad van Beroep oij de direc te belastingen te Lelden inzake het be zwaarschrift tegen den aanslag door den raad der gemeente Leimuiden opgelegd in de straatbelasting dier gemeente voor het jaar 1936 van de wed. J. VisserVisser, wonende te Apeldoorn. De voorzitter deelt mede, dat de Raad in het gelijk is ~esteld voor zoover het de boerderij betreft liggende op een afstand van 24,75 M. van Jen weg en de arbeiders woningen liggende tusschen de 19 en 25 M. van den weg. De wed. Visser is in het ge lijk gesteld voor zoover de boerderij be treft liggende op een afstand van 62 M. van den weg. Op voorstel van B. en W. be sluit de Raad tegen de laatste beslissing bij den Hoogen Raad in cassatie te gaan. Schrijven van het gemeentebestuur van Leiden waarbij medegedeeld wordt dat Ged. Staten de .emeenschappelijke rege ling met de gemeente Leiden voor uitvoe ring van de Vleeschkeuringswet andermaal hebben verlengd tot 1 Januari 1938. Op voorste] van B. en W. besluit de Raad toe te treden als lid van de Ned. Ver van Luchtbescherming te 's-Gravenhage te gen een contributie van 2.50 per jaar. I Op voorstel van B. en W. wordt artikel I 3 van de verordening voor de veldwach- i ters der gemeente aangevuld met de be- 1 paling „De tot veldwachter benoemde ca- pitulant ontvangt als aanvangswedde steeds het minimum van de aan de rang verbon den bezoldiging." Verpachting van de rietlanden. De voorzitter deelt mede dat het besluit van den Raad d.d. 19 November 1936 tot verhuring van de gemeentelijke rietlan den aan den heer A. v. Poelgeest de goed keuring van Ged. Staten reeds heeft ver kregen. De heer Poelgeest heeft echter bericht, dat hij een pachtsom van 1400 niet wil betalen. Hij is ook niet meer genegen de rietlanden te huren. Zijn zoon L. C. van Poelgeest is bèreid de rietlanden te hu ren voor 1200 per jaar op dezelfde voor waarden als reeds in het raadsbesluit van 19 November zijn vastgelegd. Burgemees- tei en wethouders hebben overwogen of het niet het beste zou zijn om thans tot I publieke verpachting over te gaan. De er- varingen bij de verpacshtingen te Aals- I meer en te Nieuwkoop opgedaan hebben B. en W. echter weei tot een andere mee ning gebracht. Zij stellen daarom voor om voorloopig voor 1 jaar de rietlanden op dezelfde voorwaarden te verhuren aan den heer L. C. v. Poelgeest. Op voorstel van B. en W. worden een tweetal besluiten tot wijziging van de be- giootingen dienst 1936 en 1937 vastgesteld. De voorzitter deelt nog mede, dat een kind van den tuinder Droog lijdende is aan T.B.C. Verpleging in een sanatorium is dringend noodzakelijk. Aan de gelden die voor deze verpleging reeds bijeen zijn ge bracht, ontbreekt nog slechts 0.60 per dag. De Raad besluit gezien de toestand die in dit gezin heerscht, de vader is n.l. ook reeds door deze gevreesde ziekte aan getast, om een beirag van 0.60 per dag beschikbaar te stellen. Voor de benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer D. Ham, wordt met alge- meene stemmen benoemd O. D. Offringa. Het Raadhuisplan. De voorzitter brengt dan aan de orde het veelbesproken raadhuisplan. Hy deelt mede Jat B. en W. na de laatste bespreking niet stil hebben gezeten, maar allerlei plannen, ielfs nieuwbouw hebben overwogen. De laatste week is echter door den heer G. Charlet, metselaar en aanne mer alhier, een plan ingediend dat over weging ten volle waard is. Het plan komt geheel tegemoet aan de wenschen van de meerderheid van de.- Raad die toch het raadhuis gebouwd wilden zien op de plaats waar nu de raadzaal gevestigd is. Een oplossing is in het plan gevonden door de naast de raadzaal liggende veldwach terswoning te benutten. In 'de veldwach terswoning zal de nieuwe secretarie en de kluis gebouwd worden terwij] boven de raadzaal een verdieping zal worden inge richt voor Burgemeester- en secretariska mer, politiebureau en spreekkamer. De heer van Dam houdt vast aan het bouwen van een nieuw raadhuis. De andere leden van den raad vinden het plan zoo mooi dat zij het plan met al-jemeene stemmen aan vaarden en tot verbouwing van de raadzaal en veldwachterswoning besluiten. De voorzitter is met dit besluit zeer te vreden. De bijna jarenlange besprekingen begonnen langzamerhand zeer te vervelen. Voor het sluiten van de vergadering wenscht de heer Rietdijk in zijn ambte lijk en particulier leven Gods beste ze gen toe. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Staatspartij. Deze politieke organisa tie hield gisteravond in hotel Sistermans haar jaarvergadering. In aanmerking ne mende het groot getat zieken, was de op komst goed Van de bestuursleden waren er 4 door ziekte verhinderd, zoodat de vergadering geleid werd door den heer W. Mesman. Het jaarverslag gaf aan, dat in 1936 niet minder dan 9 bestuursverga deringen zijn gehouden, dat dank zij de propagandaclub 450 nieuwe leden zijn bij gekomen en dat het totale aantal thans 1300 bedraagt. Dit is een verblijdend ver schijnsel, ook voor de kas, daar we straks voor de verkiezingen weer veel geld noo dig zullen hebben. De verificatie-commis sie rapporteerde, dat alle bescheiden van den penningmeester volmaakt in orde wa ren, zoodat deze functionaris onder dank werd gedechargeerd. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van 104.54. De voorzitter hoopt, dat de nieu we leden trouw hun finantieele verplich tingen zullen nakomen en dat de werkloo- zen althans een kwartje zullen betalen. Tot leden der nieuwe verificatie-commis sie werden gekozen de heeren C. van Bee- len, H. v. d. Vossen en P. v. d. Meij, die allen hun benoeming aannamen. Wegens ziekte $an wethouder P. Klaver kon de aangekondigde lezing over de Gemeente politiek niet doorgaan. Ter elfder ure had de voorz. echter het Tweede Kamerlid, den heer A. J. Loerakker bereid gevonden een spreekbeurt voor de organisatie te houden. Onder applaus bestijgt deze den katheder. Spr. ontvouwt een viertal stel lingen, waarom men stemmen moet op de R. K. Staatspartij: 1, de R. K. Staatspartij is ons vertrouwen waard wegens haar be ginselen; 2. de historie heeft duidelijk ge toond, dat zij deze met kracht tracht uit te dragen in de samenleving; 3. dat zij recht heeft op ons vertrouwen krachtens haar program en 4 dat haar groote activi teit in het Partijbestuur tot uiting komt. Deze vier punten worden in een zakelijk betoog nader uiteengezet, welk betoog de aanwezigen anderhalf uur in de hoogste mate boeide. Nadat spr. vervolgens de 4 voornaamste punten van het concept-pro- Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria, geen Credo. Gewone Prefa tie. ZONDAG 17 Jan. Tweede Zondag na Driekoningen. Mis: Omnis terra. 2e gebed v. d. H. Antonius, Abt. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Al is de kerstkribbe weer verdwenen uit onze huiskamers en onze kerken, naar het voorbeeld van onze Moeder, de H. Kerk, mogen wij toch den voor ons gebo ren Zaligmaker niet vergeten. De heilige Kerk houdt ons voor ons te verblijden over de geboorte van Christus. Dat de geheele aards juiche en lofliederen zinge en Chris tus aanbidde (Introitus) en de Engelen des hemels met ons loven God, Die Zijn Woord (Christus) gezonden heeft om ons van den ondergang te redden. (Graduale; Offertorium). Bidden wij om deel te heb ben aan de vele vruchten der menschwor- dimg van Gods Zoon: de vergiffenis van zonden (Stilgebed), de kracht om goede werken te doen, zooals het Epistel die op somt (Postcommunio; Epistel) in één woord om het hoogste goed van den Vredevorst: de ware vrede des harten. Wij kunnen deze niet genoeg te waardeeren gave van Chris tus verwachten; Hij kan ze ons geven, Hij, Die God is, zooals Zijn eerste wonder zoo duidelijk leert. (Evangelie). MAANDAG 18 Jan. Feest van Sint Pe trus' Stoel te Rome. Mis: Statuit. 2e gebed v. d. H. Paulus; 3e v. H. Prisca. Maagd en Martelares. Credo. Prefatie v. d. Aposte len. Kleur: Wit. Na het ontvangen van de gave der talen trokken de Apostelen van elkander weg om volgens het bevel van Christus het hei lig Evangelie te gaan verkondigen aan de volkeren. De heilige Petrus vestigde zijn bisschopszetel eerst te Antiochië later te Rome, waar St. Petrus ook gestorven is. Vandaag eert de heilige Kerk de H. Petrus als bisschop van Rome. DINSDAG 19 Jan. Mis v. d. H.H. Fabia- nus en Sebastian us, Martelaren: Intret. Kleur: Rood. Van de H. Fabianus, die Paus Antherus opvolgde, vermeldt de geschiedenis weinig. Een der geschiedschrijvers verhaalt, dat, toen volk en geestelijkheid te Rome ver gaderd waren om een Paus te kiezen, een duif uit de lucht neerdaalde en zich plaat ste aan het hoofd van Fabianus. Dit voorval 1 vereenigde alle stemmen op Fabianus, die, ofschoon vreemdeling, en geen kerkelijk persoon, het bestuur van de Kerk op zich nemen moest. Sebastian us was van zijn jeugd af aan een ijverige christen. Hij werd soldaat, on danks zijn afkeer van den soldatenstand, om de martelaren te kunnen helpen en be moedigen en velen heeft hij ook werkelijk geholpen tot de martelkroon. Niet wetend, dat Ssbastianus christen was, heeft keizer Diocletiaan hem bevor derd, om zijn wijsheid en moed, tot hoofd van een afdeeling lijfwacht. Als zoodanig heeft Sebastianus veel groote diensten aan de Kerk bewezen tijdens de vervolging onder genoemde keizer. Als christen be kend geworden, verweet de keizer hem zijn ondankbaarheid en gelastte, dat hij door boogschutters met pijlen zou worden doodgeschoten. De heilige was echter, zoo als men meende, niet dood, werd liefderijk verpleegd en genas. Hij hield zich niet ver borgen, maar zijn grooten ijver voor de zaak van Christus deed hem den keizer ontmoeten, wien hij in vrijmoedige taal verweet zijn onrechtvaardig gedrag jegens de christenen. Diocletiaan liet Sebastianus gevangen nemen en in het renperk slaan met stokslagen. Zoo verwierf de heilige Se bastianus de martelkroon den 19en of 20en Januari 288. DONDERDAG 21 Jan. Mis v. d. H. Agnes, Maagd en Martelares: Me exspectaverunt. Kleur: Rood. Als christinne moest Agnes voor de rech terstoel van de stadsprefect terechtstaan. Eerst werd zij gevleid, daarna bedreigd met martelingen, maar het bekoorlijke kind van dertien jaren bleek standvastig. Zij werd veroordeeld tot den brandstapel, de vlam men weken echter terug en deerden haar niet. Omdat Agnes zoo standvastig bleef werd zij tenslotte ter dood veroordeeld. Rustig hoorde zy haar vonnis aan. Toen zij daar als een onschuldig lammetje mid den onder het volk stond, weenden velen uit medelijden met het lieve kind. Zelfs de beul werd zóó getroffen, dat hij weigerde zijn beulswerk te verrichten. Daarom sprak Agnes hem toe: „Waarom talmt gij? Vrees niet my te dooden, want de dood is voor my het begin van een nieuw leven". Hier op vermande zich de beul. Agnes bad nog even, boog het hoofd achterover en ont ving den doodelijken steek. Een stroom van het zuiverste bloed stortte zich over het kind. Dat was de wijding, waardoor de heer Jesus Agnes maakte tot Zijn bruid en bloedgetuige. VRIJDAG 22 Jan. Mis v. d. H.H. Vln- centius en Anastasius, Martelaren: Intret. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. ZATERDAG 23 Jan. Mis van de derde Zondag na Driekoningen, Adorate. 2e ge bed v. d. H. Raymundus; 3e v. d. H. Emsren- rentiana, Maagd en Martelares; 4e voor den Paus. Credo. Prefatie v. d. Allerheiigste Drieëenheid. Kleur: Groen. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Mis v. d. Z.Z. Thomas van Cori, Carolus van Sezze en Bernardus van Corleone, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. d. H.H. Marius en Gezellen; 3e v. d. H. Canut. Kleur: Wit. ZATERDAG. 2e gebed v. d. verloving v. d. H. Maagd; 3e v. d. H. Joseph; 4e v. d. H. Raymundus; 4e v. d. H. Emerentiana. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. gram had ontvouwd gaf hij een helder beeld van het communisme en het Natio naal Socialisme en de verraderlijke tac tiek, die beide stelsels huldigen om de menschen te verschalken. Met een krach tige peroratie besloot de heer Loerakker zijn rede. Nadat enkele vragen waren beantwoord dankte de voorzitter den spreker, niet het minst, dat deze zoo geheel onvoorbereid terstond het verzoek om naar hier te ko men inwilligde. Gouden Bruiloft. Op 20 dezer zal het echtpaar van Amerongen-van der Klugt 50 jaar getrouwd zijn. De bruigom is 75, de bruid 70 jaar. Beiden zijn nog zeer kras. De man is werkzaam in 't bloem boilenbe- drijf en verricht zijn gewone werkzaamhe den nog uitstekend Het feest zal zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. NOOTDORP. Staatspartij. Donderdagavond had in de zaal van den heer Sluys de jaarvergade ring plaats van de R.K. Staatspartij afd. Nootdorp. De vergadering, welke slechts door een 35 personen was bezocht, werd voorgezeten door den heer P. J. v. d. San- de. De voorzitter bracht, na het jaarver slag, dat een bemoedigende indruk gaf, twee verslagen uit van de in het afgeloo- pen jaar gehouden vergaderingen der Ka mer-Centrale te Leiden en de Staten-Kies kring te Gouda. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het aanwezige kasgeld ten be drage van 27.60 de loopende schulden dekte, zoodat de afdeeling in 1936 finan- tieel vooruitgegaan is. Aftredend als bestuursleden waren de heeren B. v. Schie, L. Bloom en G. A. de Vreede, welke alle werden herkozen. In de finantieele Commissie werd op ver zoek van den voorzitter de plaats van hst aftredend lid Ant. Mooyman ingenomen door den heer J. v. Koppen. Als afgevaardigden voor de vergadering der Kamer-Centrale en de Staten-Kies- kring in het komende jaar werden door de vergadering gekozen de heeren P. A. v. d. Sande, G. A. de Vreede, Chr. de Koning en A. C. v. d. Helm. Voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen zullen door het bestuur mede namens de vergadering als candidaten worden voor gesteld de heeren M. P. v. d. Weyden, A. C. A. Deerenberg, Jac. Groen, A. J. Loerakker, J. D. de Kok, J. Bakker en H. J. Kuiper. Alvorens de vergadering te sluiten bracht de voorzitter namens de R.K. Staatspartij hartelijken dank aan de propagandaclub „Dr. Schaepman" voor haar' groote ijver, die zy gedurende de 7 weken van haar bestaan heeft getoond, als gevolg waar van de afdeeling Nootdorp een winst kon boeken van 40 nieuwe leden en 104 aspi rantleden. RIJNSBURG. „Flora". De veilingomzet was over de maand December 1936 niet ongunstig. Deze bedroeg thans 61.115.22 tegen 58.356.73 in Dec. 1935. Een vermeerdering dus van ƒ2758.49. WOUBRUGGE. B.V.L. De afd. Woubrugge van de B. V.L. hield haar jaarlijksche propaganda- avond in een der zalen van het hotel Swa- raa. De belangstelling hiervoor was zeer groot de heer Chr. van der Nagel, voorzit ter van de afd., sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit over het feit, dat de B. V.L. zoo aller medeleven heeft. In het bij zonder heette hij welkom burgemeester en mevrouw Mumsen, Overste Boorts, kapi tein Bakhuizen Schuit en kapitein Karres. Nadat het Wilhelmus was gezongen, sprak allereest Overste Boots. Deze zette in een krachtige rede het doel van de B.V.L. uit een en toonde het nut aan van dit instituut, ernstig waarschuwende voor uiterst links en rechts. Kapitein Bakhuizen Schuit waarschuwde in zijn rede vooral voor de buitenlandsohe gevaren en import op politiek terrein. Geen dictator in ons land, zegt spr., die het Oranjehuis wil maken tot marionetten. De B.V.L. mag sluimeren, doch bij het minste geritsel spitst hij de ooren en is paraat. Vervolgens memoreerde kapitein Karres de voornaamste gebeurtenissen over 1936, waarna de heer E. de Goede, leider van de afd., werd gehuldigd voor zijn organisato risch werk bij den landdag te Alphen ge houden. Spr. bood de heer de Goede een zilveren schaal met inscriptie aan. Met een driewerf hoera voor Oranje en Rsgeering werd dit officieele gedeelte gesloten, waar na de heer Henri Nolles optrad en de aan wezigen gezellig bezigheid.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10