Ruwe handen PUROL DINSDAG 12 JANUARI 1937 ut LtlUSLHt tUUKANT DEXUE BLAD PAG. Ifl genezen vlug met •oos30-60ct.Bij Apoth.en Drogisten wielrennen DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL De openingsavond Toen gisteravond de voor wedstrijden van den zesdaagsche te Brussel begonnen waren er ongeveer 500 toeschouwers op de baan aanwezig. Tot kort voor tien uur wist men nog niet hoe het veld samengesteld zou zijn voor dezen zesdaagsche, aangezien er verschil lende kwesties waren. Hoewel men het nog niet geheel en al eens was, werd om tien uur toch het vertreksein gegeven. De be langstelling was inmiddels grooter gewor den en op dat tijdstip waren er ongeveer 2000 toeschouwers aanwezig. Nadat de kop pels waren voorgesteld, loste de film- artiste Florel het startschot. Achtereenvolgens vertrokken de volgen de koppels: GuerraOlmo, SchönDe- neef, Falck HansenPiemontesi, Debaete Hürtgen, Day enLapebie, Jan van Kem penBraspenninx, Jan AertsDebruycker, KaersVerhaeghen, WambstBeun eau, VroomenRaes, MerschSavelberg, van Vlockhovenvan Buggenhout, NayeSey- nave, DegreefThyssens, HutsSchepers en SmetsMartin. Voor de renners Bruneau, Martin. Smets en van Buggenhout werd aanvankelijk geen toestemming tot starten verleend. In verband met deze kwesties waren er verschillende officials die hun functie niet wilden aanvaarden, doch zij kwamen la ter cp hun besluit terug en zoo zijn de organisatoren van deze Brusselsche Zes daagsche er dan toch nog in geslaagd een goed veld samen te stellen. Er dient echter nog afgewacht te worden, wat de gevolgen van de gerezen kwesties zullen zijn. Reeds direct werd een flink tempo in gezet en na 25 minuten rijden was er reeds een hoofdgroep van tien koppels, die een ronde voorsprong hadden. De stand wisselde steeds en nog voor de eerste sprints verreden werden, had het koppel SchönDeneef het klaar weten te spelen om alleen den kop te nemen. Het eerste uur waren er afgelegd: 43.475 K.M., wel een bewijs dus, dat er hard gereden was. Be de neutralistatie om zes uur van ochtend was de stand als volgt: 1. Aerts Debruycker 26 p. 2. SchönDeneef 19 p. 3. WambstBruneau 16 p. Op een ronde: 4. KaersVerhaeghen 22 p., 5. Falck Han senPiemontesi 21 p. 6. Van Buggenhout- van Vlockhoven 8 p. 7. VroomenRaes 4 p. Op twee ronden: 8. GuerraOlmo 16 p. 9. NayeSeynave 6 p. 10. DayenLape bie 5 p., 11. J. van KemoenBraspenninck 2 p. Op drie ronden: 12. DegreefThys sens 21 p. Op vier ronden: 13. Smets Martin 13 j. Op vijf ronden: 14. Mersch Savelberg 6 p. Op zes ronden: 15. De Baets Hürtgen 0 p., Op negen ronden: 16. Sche persHuts 0 p. WILLY DEN OUDEN EN ANNIE TIMMERMANS TE OSLO Fraaie resultaten van onze landgenooten De R.D.Z.-zwemsters Willy den Ouden en Annie Timmermans zwommen Maan dagavond te Oslo waar zij fraaie succes sen boekten. Willy den Ouden wist de 100 meter vrije slag te winnen in den goeden tijd van 1 min. 06 2/5 sec., terwijl haar clubgenoote tweede werd in 1 minuut 09 4/5sec Onze landgenooten namen ook nog deel aan het nummer 100 M. rugslag. Hier no teerde Willy den Ouden een tijd van 1 min. 21.7 sec., terwijl Annie Timmermans er 1 min. 26 sec. over deed. DE TOURNEE NAAR INDIë GAAT NIET DOOR Beslissing van het K.N.Z.B.-bestuur Naar wij vernemen heeft het dagelijksch bestuur van den Koninklijken Nederland- schen Zwembond in zijn gisteravond ge- houder bijeenkomst besloten den Neder- landsch-Indischen Zwembond te berich ten, dat het geen kans heeft gezien aan de eischen, door den N.I.Z.B. met betrek king tot een eventueele tournée van Ne- derlandsche zwemsters naar Indië gesteld, te voldoen. Er was naar men zich herin nert geëischt, dat alle vijf uitgenoodigde meisjes onder één leidster zouden komen. De tournée zal dus thans geen doorgang vjnden. RECHTZAKEN Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af. (Indien geen enkel deel van den wagen verder dan 30 meter van een brandende straatlantaarn verwijderd is, mogen alle lichten gedoofd zijn.) KANTONGERECHT TE LEIDEN Overtreding wet op de even redige vrachtverdeeling H. N., schipper te R ij n s b u r g, heeft met zijn motorschip „Samenwerking II" 1800 bossen riet vervoerd van Landsmeer naar Katwijk a. d. Rijn zonder vergun ning van de bevrachtingscommissie. De verdachte heeft wel een vergunning om een beurtvaart uit te oefenen van Katwijk Amsterdam v.v. en wel op de dagen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Op een Donderdag heeft hij deze vracht riet ge haald. Niettemin achtte de ambtenaar ver dachte strafbaar omreden hij de vracht niet geladen heeft in Amsterdam maar in Landsmeer, waarvoor geen vergunning was gegeven. Bij wijze van waarschuwing en omdat Landsmeer onder de rook van Amsterdam ligt, wat als verzachtende om standigheid kan gelden, is de eisch 7.50 subs. 4 dagen. Uitspraak conform. Een ingewikkelde overtreding van de arbeidswet J. A. B., bakker te Rijswijk, heeft een groot aantal filialen hier ter stede en in den Haag. Zyn centrale bakkerij is ge vestigd te Leiden. Verdachte ligt steeds overhoop met de arbeidswetten. Verschil lende vonnissen zijn reeds voor het Leidsch Kantongerecht tegen verdachte uitgespro ken. Steeds opnieuw echter komt ver dachte met den kantonrechter in aanra king. Ook nu waren hem weer twee over tredingen ten laste gelegd. Als getuige werd nu gehoord de moeder van ver dachte, die verklaarde, dat zij de eigena resse van het bedrijf is, maar dat zij de geheele leiding met al zijn bijkomstighe den heeft overgedragen aan haar zoon, den thans terecht staanden verdachte. De verdachte echter, de algeheel gemachtigde dus, verklaarde niets van deze overtre dingen te weten, maar dat zijn broer, die ook in het bedrijf werkt, tijdens de ge pleegde overtredingen de zaak waarnam, aangezien hij, verdachte, ook het toezicht cp de winkels uitoefent. Het O. M. vraagt daarom tegen dezen verdachte ontslag van rechtsvervolging, terwijl een strafvervolging tegen den broer van verdachte zal worden ingesteld als zijnde op de ten laste gelegde datum van de overtredingen de opzichter althans de verantwoordelijke persoon. Uitspraak over 8 dagen. V erkeersovertredingen W. H. H., winkelier te Gouda, was ten laste gelegd het rijden met zijn auto nabij het kruispunt de Gijselaarsbank te Lei den, die, toen hij bovengenoemd kruis punt was genaderd, met onverminderde snelheid was doorgereden zonder den door gang vrij te laten voor het verkeer van rechts. Het gevolg van een en ander was geweest, dat een auto, die van het Rapen burg kwam, werd aangereden en bescha digd. Een getuige verklaarde nog, dat verdachte reed met een snelheid van 50 K.M., hetgeen deze getuige hoogst onver antwoordelijk vond, gezien het late uur {het was 's avonds laat) en de samenkomst van vijf wegen op dit drukke kruispunt. Eisch 20 subs. 14 dagen. Uitspraak 20 subs. 8 dagen L. J. v. V. te Voorschoten heeft met een vrachtauto gereden op den Veur- schen Weg te Voorschoten en toen hij naar rechts uit wilde wijken zijn linker richtingaanwijzer uitgestoken. Een andere automobilist, die achter verdachte reed en natuurlijk dacht, dat hij naar links wilde gaan, wilde hem toen rechts passeeren, maar kwam voor het niet voorziene feit te staan, dat ook de verdachte plotseling naar rechts ging. Een aanrijding was toen niet meer te vermijden geweest. De an dere autobestuurder als getuige gehoord diende een civiele vordering in van f 1.50 wegens ontstane schade. Eisch na twee getuigen gehoord te hebben 20 subs. 14 dagen met toewijzing van de civiele vor dering ad ƒ50. De kantonrechter stelde de zaak uit tot over 14 dagen om alsnog een getuige te hooren. L. M. te Leiden, die verstek liet gaan, heeft op den Hooge Morschweg te Oegst- geest gereden met een auto en was toen volgens de dagvaarding zonder teeken te geven plotseling van rechts naar links be ginnen te rijden, waardoor een tweetal wielrijders, die tegenliggend verkeer wa ren, in het gedrang waren gekomen. Deze wielrijders als getuigen gehoord, verklaar den, dat zij geen richtingaanwijzer hadden gezien; de mogelijkheid heeft echter be staan, dat verdachte door het uitsteken van de hand wel richting had aangegeven. Zulks was voor de wielrijders echter niet te zien, aangezien de koplampen van ver- dachte's auto brandden. Eisch 7.50 subs. 4 dagen. Uitspraak: vrijgesproken, daar niet is komen vast te staan, dat verdachte niet zijn arm heeft uitgestoken, en de getuigen het tegendeel niet konden aantoonen. C. V. te Leiden heeft met zijn aute getracht eenige wielrijders in te halen en te passeeren op den Veurschen Weg te Voorschoten, terwij] tegenliggend verkeer bestaande uit een auto zulks niet toeliet. Een der wielrijders wist zich in veiligheid te brengen door in een heg te springen, maar de andere werd het kind van de re kening en was aangereden. Eisch /20 subs. 14 dagen. Uitspraak ƒ20 subs. 8 dagen. F. W. te Hilversum is met zijn auto ach teruit gaan rijden op de Haarlemmerstraat te Leiden, zonder zich eerst te overtui gen of het verkeer dat wel toeliet. Een wielrijder, die zich juist achter de auto bevond, was aangereden. Na een tweetal getuigen gehoord te hebben was de eisch 10 subs. 4 dagen. Uitspraak conform. MOORDAANSLAG TE HEESCH. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den woonwagenbewoner J. M. S. uit Uden veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. Hij had terechtgestaan wegens moordaan slag, den dood ten gevolge hebbende, ge- I pleegd op 9 November 1933 te Heesch op den woonwagenbewoner A. van Boxtel. De rechtbank te Den Bosch had verdachte eveneens veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Zoowel de offi cier van justitie als de advocaat-generaal had vijf jaar gevangenisstraf gevraagd. UITVERKOOPEN EN OPRUIMEN. De kantonrechter te Amsterdam heeft onlangs de directeuren der firma Vroom en Dreesmann aldaar veroordeeld tot f 5 boe te subs. 2 dagen hechtenis wegens overtre ding van art. 3 der wet betreffende bet uit- verkoopen en opruimen in het winkelbe drijf. Voor de ramen der uitstalkasten van het magazijn in de Kalverstraat was n.l. een „recordverkoop" aangekondigd zonder dat aan de voorschriften, bij deze wét gesteld was voldaan. Een cassatieberoep werd rechtstreeks bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt. Gisteren heeft mr. P. J. Witteman uit Amsterdam dit cassatieberoep toegelicht en erop gewezen, dat de wet betreffende het uitverkoopen en opruimen een zeer beperkte strekking heeft. Zij houdt logisch verband met jaars- of seizoenswisselingen, maar in het feitelijk tenlastegelegde en be- wezenverklaarde is niet voldoende te vin den om een aankondiging van verkoopen in verband met jaars- of seizoenswisselin gen. in den zin van art. 3, aanwezig te ach ten. De wet heeft den winkelier in het alge meen niet wülen verbieden aan het pu bliek mede te deelen, dat hij tegen ver- I laagde prijzen verkoopt. Dit zoude ook in- druischen tegen de redelijke vrijheid die de handel behoeft en tegen de belangen van den consument. Het vonnis a quo echter zou volgens plei ter, indien het in stand zou blijven, een dergelijk funest gevolg hebben. Indien maar een verkoop tegen lage prijzen wordt aangekondigd en gehouden op een tijdstip waarop het hoogseizoen juist is geëindigd, zou reeds daarmede gesproken moeten wor den van een verkoop in verband met een seizoenswisseling. Dit gaat zijns inziens te ver. De procureur-generaal zal 25 Januari conclusie nemen. KERKNIEUWS DE INTERNATIONALE BIDWEEK. De „sfeer" lijkt rijp voor bijzondere be langstelling voor de Internationale Bid week. Overtal wordt gesproken en gedacht over vrede, niet enkel op de gebieden van politiek en economie, maar minstens zoo sterk op het terrein van het religieuze, van godsdienst. Voor katholieken is het wezens zaak, wil de naam katholiek niet loos voor hen zijn, de eenheid welke Jesus met de stichting van Zijn eenige Kerk bedoelde, vóór te staan, niet uitsluitend in vrij-gemak kelijke theorie, maar minstens even sterk in gebed- en offer-eischende praktijk. Want. het geweldigste, het door God gezegende en bevolen wapen in dezen strijd voor de uit breiding van het Godsrijk is en blijft het gebed. Wie weet van Christus, weet van Zijn Hartewensch, begrijpt kribbe en kruis. Kribbe met herders en koningen, kruis met de armen wijd vaneen, omdat daar busschen de armen met de bloedrobij- nen plaats is voor alle menschen. De lijn van dit Voorzienigtieidsplan heeft de men schen méébetrokken in het doorgeven van de Verlossingsgénade, als heerlijk gevolg van de Menschwording van het Goddelijk Woord. Wij moeten en willen mee met Christus, die bad en bidt voor de uitbrei ding van Zijn Kerk. Voor dit doel van de Bidweek voelen wij niet alleen, dit doel is voor ons eniedere parochie, ieder ge zin ieder klooster zal de Bidweek houden „Opdat allen één zijn!" In keurig en gemakkelijk formaat geeft het Bureau van het Apostolaat des Gebeds in Nederland, zooals het sinds jaren gedaan heeft, een blaadje uit. Prijs is zeer gering: 100 ex. voor 50 ct.; 500 ex. voor ƒ2.1000 ex voor 3.10.000 ex. 25.Te ver krijgen: Bestelhuis Apostolaat des Gebeds, van Oldenbarneveltstraat 21, Nijmegen. M. BOGAARTZ, S.J. Canisius College, Nijmegen. HET JUBILEUM VAN MAJOOR H. J. BANGERT. Het koperen priesterfeest van den Hel- derschen vlootaalmoezenier, majoor H. J. Bangert werd Zondag onder groote belang stelling gevierd. Het werd kerkelijk ingezet met een plechtige Hoogmis, welke door den jubila ris om 9 uur werd opgedragen in de gar nizoenskerk, welke feestelijk met vlaggen en groen en bloemen was versierd. Het kerkgebouw was nagenoeg geheel met ma- rine-menschen gevuld. De jubilaris werd bij het H. Offer geas sisteerd door den zeereerw. heer K. A. H. van Veen, pastoor van de garnizoenskerk als presbyter-assistens, door den zeereerw. heer P. L. Bangert, zijn broer, pastoor te Loosduinen als diaken en door den zeer eerw. heer J. A. P. Albada Jelgersma, vlootaalmoezenier te Vlissingen als sub diaken; ceremoniarius was kap. Rich, van Ginkel, kapelaan van de garnizoenskerk. In het priesterkoor had plaats genomen mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier van leger en vloot. Namens de geestelijk heid van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus was kapelaan Alph. Co el en aan wezig. Toen de geestelijkheid het priesterkoor betrad werd de priester jubilaris, wiens tal rijke familieleden, waaronder zijn hoogbe jaarde moeder in de voorste banken had den plaats genomen, met een welkomstlied door alle aanwezigen begroet. Van 12 tot 1 uur hielden majoor Bangert en zijn familie in het Marine-Tehuis aan de Prins Hendriklaan receptie. Verschillende bloemstukken waren daar heen gezonden, o.a. van bestuur en leden van „Stella Maris", van „St. Joseph", van „Katholiek Den Helder" en van het R.K. Armbestuur. Allereerst was het woord aan den heer L. Doorman, voorzitter van het feestcomi té, die het feestgeschenk kwam aanbieden, bestaande uit een volledig stel kasuifels voor de kapel van het Marine-tehuis. De hoofdaalmoezenier, kolonel Noord man, gewaagde met dankbaarheid van het werk, door majoor Bangert met zorg, vast beradenheid en energie tot stand gebracht. Namens „Stella Maris" en „St. Joseph" sprak hierna adj. H. G. Möller, die namens deze vereenigingen hartelijke gelukwer.- schen aanbood en met waardeering getuig de van het werk, door den vlootaalmoeze nier voor deze beide vereenigingen gedaan. Namens de ouders van een der leden van „Stella Maris", die thans op reis is, werd door een der leden vervolgens den majoor een geschilderd portret aangebo den. Van de gelegenheid, den jubilaris geluk te wenschen werd hierna door zeer velen gebruik gemaakt. We zagen o.a, den gar- nizoens-commandant, luitenant kolonel Bentz van den Berg en echtgenoote en bur gemeester Ritmeester. Nadat een groepsfoto was gemaakt, be gaven de vlootaalmoezenier en de overige geestelijken zich naar buiten, teneinde het défilé van Katholiek Den Helder gade te slaan. Hieraan namen circa 400 leden van de verschillende katholieke vereenigingen met hun vaandels en vlaggen deel. Met dë muziekvereeniging „Winnubst" voorop kwam men aan van het Konings plein; het muziekcorps en de vaandel- en vlaggendragers maakten front voor het ma rine-tehuis, waarvoor de vlootaalmoezenier met de overige geestelijken had plaatsge nomen. Des avonds werd in het bondsgebouw een bijeenkomst gehouden, waar het mari nepersoneel in grooten getale tegenwoor dig was en waar Charlotte Kohier decla meerde. Majoor Bangert bracht tenslotte allen dank. RECTOR P. L. DESSENS. f Op 84-jarigen leeftijd is Zondagavond te Amsterdam overleden de zeereerw. heer P. L. Dessens, rector van het St. Elisabeth- gesticht aan de Mauritskade, aldaar. Pastoor J. N. Janssen, t Vry onverwacht is op 66-jarige leeftijd overleden de zeereerw. heer J. N. Jans sen, pastoor der St. Petrus-parochie te St. Pieter bij Maastricht. Rector G. Lamens S.J. benoemd tot Rector te Maastricht. De oud-Rector en stichter van het Berch- manianum, het philosophie-studiehuis der Paters Jesuieten te Nijmegen, is benoemd tot Rector van het theologisch studiehuis der Jesuieten te Maastricht. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Bouwen. Aan de firma P. J. Lange- veld (v.h. J. v. d. Bosch Z.) is opge dragen: 1. Het bouwen van een woonhuis en schuur Loosterweg I voor rekening van den heer S. Heemskerk, alhier; 2. Het sloopen van de bestaande schuur en kantoorgebouwen en het bouwen van een nieuwe bloembollenschuur te Lisse voor rekening van den heer L. Onderwater aldaar. Aan den heer H. Bakker te Bennebroek is opgedragen het bouwen van een bloem bollenschuur pakplaats, kantoren, narcis- senschuur en bijkomende werken aan de Leidschestraat voor rekening van den heer William Dekkër. Inzake de laatstgenoem de opdracht is architect de heer W. Kuitems a.'hier Rijwielen gestolen. Door openbreking van schuurtjes zijn hier 4 rijwielen ont vreemd. Twee daarvan zijn reeds opge spoord. De politie zet haar onderzoek voort. SASSENHEEVI. E.H.B.O. In de zaal van „De Oude Post" hield gisterenavond de afd. E.H.B.O. haar jaarvergadering onder leiding van den heer L. Ritze. Na openingswoord volgde jaarverslag,waaruit we vermelden dat in het afgeloopen jaar aan 16 personen het diploma is uitgereikt, en dat de vereeni- ging momenteel 25 leden telt. Als nu volgde verslag van den penning meester, waaruit bleek dat nog een batig saldo van 3676 aanwezig is. De beschei den werden door de kascommissie, bij monde van den heer J. Arkeveld, in beste orde verklaard. Alsnu volgt bestuursverkiezing; het be stuur treedt in blok af; de voorzitter stelt z'ch niet meer herkiesbaar. Na gehouden stemming werd benoemd de heer J. v. d. Nouland, die deze benoeming aanvaardde. De heer Ritze feliciteerde hem met deze functie, waarna de nieuwe voorzitter dank bracht aan zijn voorganger voor alles wat hij in het belang van de E.H.B.O. heeft ge daan. Ook dr. Zeijerveld sprak eenige waar- deerende woorden tot den scheidenden voorzitter Als andere bestuursleden wer den gekozen Mej. Vaalburg en de heeren W v. Zelm, C. immersseel en J. Arkeveld. De functies zullen later worden verdeeld. Bekend gemaakt werd, dat in April een districtswedstrijd wordt gehouden in Lei den. Vervolgens, dat de maandelijksche cursusavond weer is bepaald op Vrijdag as., gelijk met de andere cursisten. Ten slotte werd namens de vergadering ver zocht aan den den heer Ritze of hij als leider wilde blijven fungeeren, wat toe' gezegd werd. Ook als chef-leider werd dit zelfde gevraagd aan dr. Zeijerveld, hetgeen eveneens werd toegezegd. Tot kascommissie werden benoemd de heeren P. v. d. Horst en W. J. Bakker. Na rondvraag sluiting. VOORHOUT. Afscheid Kapelaan Kragtwijk. In de gisteren gehouden vergadering waarop alle stand- en vakorganisaties, de Mariacongre- gaties der dames en heeren, de voetbalver- eeniging Foreholte, de Derde Orde en de Jeugdorganisaties vertegenwoordigd wa ren .onder voorzitterschap van den senior der St. Josephs-Gezellen, J. de Groot, werd unaniem besloten op Woensdagavond om 7 uur in de groote ~aal van het Parochie huis een afscheidsavond te organiseeren, waarop alle leden van bovengenoemde or ganisaties worden verzocht tegenwoordig te willen zijn. Aangezien alle leden met een convocatie niet meer kunnen worden bereikt, gelieve men deze kennisgeving als uitnoodiging te willen beschouwen. De ver gadering van de retraite-club „St. Domini- cus", die eigenlijk op Woensdagavond zou worden gehouden, zal, dank zij de mede werking van het bestuur dezer vereeniging, tot nader order worden uitgesteld. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 115. Het was zou koud, dat Professor Slim het noodig vond, dat Pietje een paar flinke handschoenen aantrok, waar Pietje geen zin in had. Hij mocht echter niet mee voor hij ze aangetrokken had en dus liep Pietje met een wanhopig gezicht achter zijn vader aan. 116. Professor Slim wilde zijn zoontje allerlei mooie din gen laten zien. Door een vergrootglas toonde hij hem de meeldraden van een wilgekatje, maar er was met Pietje geen land te bezeilen. Het ventje jankte maar door en zei voor de honderdste keer, dat hij geen handschoenen aan wilde.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10