9e ^d6ehe(Soii^<Mit HET PRINSELIJK HUWELIJK De glorie-dag van Nederland De Bruidsstoet vertrekt 28ste Jaargang DONDERDAG 7 JANUARI 1937 No. 8616 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ▼ooruittetoÜng: Voor Leiden 19 cent pei week i 2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. - Alzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Samenstelling van den stoet TIJDENS DE HUWELIJKSPLECHTIGHEID IN DE GROOTE KERK TE 'S-ÖRAVENHAGE. De stoet werd geopend door een afdeeling koninklijke marechaussee te paard, ter sterkte van 8 ruiters, gevolgd door een afdeeling van het korps rijdende artillerie, in.de blauwe uniform, ter sterkte van 16 ruiters alsmede 9 trompetters. Hierna kwam een eskadron van 2 pele- tons van het 3e half regiment huzaren, sa mengesteld uit de drie in den Haag aan wezige eskadrons, voorafgegaan door den standaard van het 3e half regiment huza ren 'en het muziekkorps. Dan kwamen 3 berlines, elk bespannen met 2 paarden en gaande 1 lakei naast elk portier, waarin gezeten waren de bruids meisjes en bruidsjonkers. Vervolgens kwam de gouden koets! met het Prinselijk Bruidspaar. De koets was bespannen met acht paarden, voorafgegaan door 2. postillons, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk por tier. Het bruidspaar had eene eere-begeleiding van 20 officieren, allen dragende de huza ren-uniform met blauwe uitmonstering in ceremonieele tenue. De commandant van het 2e Regiment huzaren, kolonel baron Creütz, reed ter rechterzijde van de koets en de ritmeester Latour, die het escortee rend eskadron commandeerde ter linker zijde. Acht officieren der huzaren reden voor de koets, 2 officieren rechts en 2 links en acht officieren achter de koets. Onmiddellijk hierna volgde de glazen koets, waarin gezeten waren H. M. de Ko ningin en H. D. H. Prinses Armgard. Het rijtuig was bespannen niet 4 paar den, gaande een koetsier naast elk paard en 4 lakeien naast elk portier. De chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, vice-admiraal Bauduin en de gouverneur der residentie, luitenant- generaal jhr. W. Rüeli reden respijt;cve- lijk ter rechter- «n ter linkerzijde van de koets. De overige ocfïeiersn 'v«*i Mili taire Kuis van H. M. reden n*ast «n aa»i- ter de koets. Na de glazon ko-ts vol^tlc e-n b*rLui*, bespannen met vier p»ard«*. gaande t-.vee Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele ven het tarief beregend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden' aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0£9 Oranje-zon Oranje-zon schijnt over Nederland. Na de droeve dagen van donkere rouw over het heengaan van Prins Hendrik en van Koningin Emma, na de sombere re genvlagen en grauwe luchten is heden morgen de zon doorgebroken. Zonneschijn straalde over Nederland, zonneschijn over stad en veld, zonneschijn in ieder hart. Frank en fier bolderde het rood-wit- blauw van alle torens en alle huizen. De Oranje-wimpels, aangedreven door den zeewind, krulden zich langs sierlijke ara besken in de blauwe lucKt. Het feestvie rende volk tooide zieh met oranje en ging door de straten, opgeruimd en één van zin-. Ons aller hart lag heden in den Haag. Het gansche volk heeft één oogenblik, verzameld rond de luidsprekers, den adem ingehouden, toen Prinses en Prins elkaar de hand reikten. De spanning en ontroering van dit oogen blik heeft zijn uitweg gevonden in één machtig en stil gebed, oprijzend vanuit dit kleine, lage land aan de groote oceaan: Heer, zegen hen, zegen ons Koninklijk Huis. Dat is de hartewensch van ons geheele volk, op dezen Oranje-, op dezen glorie dag. Het is heden de groote feestdag van ons volk, doch op de eerste plaats van onze Koningin, die haar Dochter met zoo veel moederlijke zorg opgevoed, met zoo veel wijsheid en tact vaardig gemagkt voor een groote taak geplaatst ziet in het middelpunt van ons nationaal leven. Naar Haar, naar de Moeder en Koningin, gaan onze gedachten uit en onze eerbie dige, dankbare gelukwenschen. De Prinses heeft door haar eenvoud en medeleven de hartelijke hoogachting van ons, Nederlanders verworven. De keuze van haar echtgenoot is geweest de keuze van haar en van zijn hart. Mogen zij ge lukkig zijn, in hun huiselijk en openbaar leven. Mogen zij, verheven boven de me nigte, ons allen ten voorbeeld strekken. Deze dag is ook een bruilofts-dag van ons geheele volk, dat zich gelukwenscht met en in dit Bruidspaar, hetwelk de dra ger is van onze natie. De Oranje-zon, die heden over Nederland is opgegaan moge een voorbode zijn van een sterke eensge zindheid en van een herstelde welvaart. Zoo zijn onze wenschen op dezen dag drieërlei voor onze Koningin, voor het Prinselijk Bruidspaar, voor het geheele volk. Nederland juicht weer, Nederland zingt weer rond den in lentegroen getooiden Oranje-boom, en zijn verlangen en ver wachting vloeien samen tot één machtigen gel uk wensch in de aloude zege-kreet: Oranje Boven. Dit is dan eindelijk de dag, naar welke de bevolking van het geheele Nederland- sche rijk in Europa en Overzee en zeer ve len buiten onze landsgrenzen in alle vijf de werelddeelen sedert 8 September 1936 reikhalzend hebben uitgezien, de dag, die een dag van vreugde is voor ons geheele volk, omdat hij een nieuwen bloei inluidt van het aloude Oranjehuis. Sedert het huwelijk van H. M. de Konin gin, in 1901, is geen uitbundiger huldebe- tooning en zijn geen treffender blijken van diep gewortelde aanhankelijkheid en trouw aan de koninklijke, familie ten deel gevallen. Voor ieder die dezen dag mocht mee-beleven, hetzij dat men het voorrecht had, temidden der hönderdduizendkoppige menigte de Koninklijke Bruid en haar Bruidegom op dezen geluksdag te mogen gadeslaan, hetzij dat men buiten de resi dentie dank zij het wonder van de radio het verloop der gebeurtenissen op den voet heeft kunnen volgen, zal dit een on vergetelijke dag blijven, van historische beteekenis voor het Nederlandsche volk. Den geheelen morgen hield de stroom van de belangstellenden van buiten af naar de binnenstad aan. Zoo was, vooral in de omgeving van het paleis, lang vóór dat het uur van vertrek van den stoet was aangebroken de bruids- weg al omgeven door een groote menigte toeschouwers. Door muziekcorpsen werden vaderland- sche liederen gespeeld, die door het wach tend publiek werden meegezongen. Ook door luidsprekers werd muziek ten gehoo- re gebracht, afgewisseld door mededeelin gen van de politie en oproepen voor par ticulieren. De halve cirkel voor het pa leis was gereserveerd voor genoodigden waarvan de burgemeesters van alle Neder landsche gemeenten met hun familie een belangrijk deel uitmaakten. Tegen, tipn uur marcheerden onder de tonen van de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van kapt. Boer, de grena diers en jagers naar het paleis op, en vormden daar voor de vleugels de eere- wacfit. De muziek stelde zich links van den in gang op. Tegen half elf arriveeren de afdeelin- gen bereden marechaussee, de rijdende ar tillerie en het commando cavalerie met standaard en muziekcorps, welke de kop van den bruidssoet zullen vormen. Even later kwamen ook de huzaren in blauwe uniform voor het paleis aan. Van buiten af kon men bemerken, dat ook in het paleis levendige belangstelling bestond voor het aantrekkelijke militaire schouwspel buiten. Af en toe zag men eenige bruidsjonkers en bruidsmeisjes en later ook Prinses Juliana en haar Bruide gom naar buiten kijken. Tegen elf uur reden de eerste berlines, bestemd voor de bruidsmeisjes en bruids jonkers uit de Paleisstraat het voorplein van het Koninklijke Paleis op. Terwijl deze instapten zag men H. M. de Koningin voor een der benedenramen van het paleis verschijnen om het vertrekken gade te slaan. Nadat de hofrijtuigen waren opgereden, kwam dan eindelijk het oogenblik, waar op door talloozen met spanning werd geT wacht: de Gouden Koets, waarin het bruidspaar naar het paleis en naar de kerk zou rijden, kwam langzaam uit de Paleis straat rijden en zwenkte het voorplein op. Commando's weerklonken, de troepen brachten de voorgeschre ven eerbewijzen en de militaire kapel zette het Nederlandsche volkslied in. Op dat moment verscheen het bruidspaar op het bordes van het paleis. Het duurde eenige oogen- blikken, voordat prinses Juliana en Prins Bernhard in de Gouden Koets hadden plaats genomen en in dien tijd nam het publiek het Wilhelmus over en zong de tweede strofe mee. Langzaam reed de Gouden Koets het voorplein af en toen barstte een daverend en langdurig gejuich uit de dicht opeengepakte men- schenmenigte los. Nauwelijks- was de gouden koets het voorplein afgezwenkt en het Noordeinde ingereden of de glazen koets, bestemd voor H. M. de Koningin en Prinses Arm gard, reed voor. De kapel ging voort met het spelen van het Wilhelmus, het ge juich hield aan, weer klonken de commando's, weer werden de mili taire eerbewijzen gebracht en toen verscheen H. M. de Koningin, on middellijk gevolgd door Prinses Armgard op het bordes. De Koningin was gekleed in een parelgrijzen mantel, grijzen hoed en droeg het blauwe lint met het eere-teeken van grootmeester der Orde van den Nederlandschcn Leeuw. Prinses Armgard droeg een wit hermelijnen mantel met een rose bloem en een hoed met groote witte veer. Toen de glazen koets in het Noordeinde was gekomen, hield de muziek met het spelen van het Wilhelmus op en reden de overige galarijtuigen voor.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1