ASPIRIN DE KERKVERVOLGING DUITSCHLAND IN WOENSDAG 6 JANUARI 1937 UE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 LASTERCAMPAGNE TEGEN DEN AARTSBISSCHOP VAN FREIBURG. Een oificeel document. Reeds eenigen tijd geleden is ge meld, hoe de Geheime Staatspolitie j tegen den Aartsbisschop van Frei burg Mgr. Gröber is opgetreden. Door een bijzondere relatie zijn wij thans in staat om onze lezers in zage te verschaffen in een particu- liei eigenhandig scniijven van den Aartsbisschop van Freiburg, dat gericht is aan den Rijksstadhouder van Baden en dat zoo'n duidelijke taa' spreekt voor de wijze waarop de Kulturkampf in Duitschland thans woedt, dat ieder verder com mentaar overbodig is. Aartsbisdom Frei-burg in Breisgau. Hooggeachte Heer Rijksstadhouder! Nadat Gouwleider Streicher deze land streek weei verlaten heeft, gevoel ik mij verplicht, U het volgende mede te deelen: Van verschillende zijde gewerd mij be richt, da', de redevoeringen van Stre.cher een ongtmeen scherper» aanval inhielden op de Katholieke Kerk en haar Priesters. Reeds na de redevoeringen in Karlsruhe werd ons door iemand, die absoluut niet van kerkelijke gezindheid veidacht kan worden, vanuit Karlsruhe zelf geschreven, dat de redevoering, die daar gehouden was, alles overtroffen had, wat tot nog toe tegen de Katholieke en de Proteslantsche Kerk op smaadvclle wijze cot uiting was ge bracht In bijzonderheden werd mij bericht, dat de Gouwleider Ie geestelijkheid van Baden grootelijks beleedigd heeft door te beweren aai er honderden processen tegen geestelijke aanhangig waren betreffende zedelij kheidsdelicten. Tenslotte werd ik persoonlijk zij het dan ook niet met name, doch voor iedereen iu.delijk verstaanbaar op allesbehalve eervohe wij ze*'vernoemd. Wat de algemeene aanvallen op de Ka tholieke Kerk betreft zoo verzoek ik U dringend, Hooggeachte Heer Riiksstadhou- der, om de bescherming, die oris door de natuurwet en het Concordaat toekomt. Wij, geloovige Roomsch-Kutholieken, zijn bur gers me, dezelfde recnien ais alle anderen en wij moeten het als 'n scherpe aanval op onze burgerlijke eer beschouwen wanneer men ons als vijanden van den Staat of van het volk brandmerkt Zoowel tijdens den oorlog als in vredestijd hebben wij onze plichten even trouw vervuil als de anderen en verdienen derhalve niet, dat wij op schaamlhIoozc wijze worden beschimpt. Wanneet de Gouwleider Streicher mijn geestelijkheid aanvalt en tegenover duizen den toehoorders, waaronder ook leden van de H.J. en B D M., spreekt ovei de honder den processen, die op het oogenblik in Baden tegen geestelijken aanhangig zouden zij,n moet ik daartegen op plechtige wijze protesteeren. Weiiswaaj is het mij bekend, dat dou. de Geheime Staatspolitie alles uit den hoek gehaald -wordt, wat tegen de Ka tholieke geestelijkheid uitgebuit zou kun nen worden. Ik ken mijn geestelijkheid en weet dat zij zich ovei het algemeen ge sproken alle moeite geeft, om te beant woorden aan het ho'.gste ideaa van haar roeping, 'k signaleer het als eei bittere on rechtvaardigheid, wanneer men in de pers, in redevoeringen die enkele gevallen gaat veralgemeenen en op grond van ongecon troleerde getuigenisser een vernietigend oordee' opbouwt en cegen de Kerk uitbuit. Hoe wi' men thans tij een dergelijk op treden egen de priesterlijke stand ver wachten dat zü met 1e gruotstt offervaar digheid opkomt vooi den nieuwen Staat? Hoe wii men het Duitsche volk in deze moeilijke tijden samensmelten, wanneer men voortdurend tweespalt brengt in de gemeen'en door felle aanvallen te richten tegen di priesters. Hoe wil men de zeer al gemeen en zeer tot ons nadeel in het bui tenland verbreide mening, dat in Duitsch land de felste Kulturkampf heerscht, weg nemen, -us men de Katholieke Kerk en het Christendom steeds weer brandmerkt en belastert, en hen van den anderen kant de mogelijkheid ontneemt om in het open baar, tn de pers en op vergaderingen den laster te weerleggen en zich te verdedigen? Wij. Katholieken, gaan niet uit den weg voor een strijd tusschen wereldbeschou wingen. sVy verlangen echter dat de wa pens waarmede men strijdt geestelijke wa pens zijn. en niet zulke die in strijd zijn met de eer, den goeden naam en de heldhaftig heid var de Duitsche geestelijkheid. Wij verlangen een recht/aardigheid, die dat gene wat er aan fouten en gebreken be staat, nie> alleen bij ^na priesters uitzoekt, maar ook bij de anderen, waar het zeker niet ontbieekt. Wat nu de aanvallen van den Heer Streicher tegen mijn eigen persoon betreft, zoo schijnt het, dat h*t materiaal, dat hem daaromtrent verstrekt is, geleverd werd door een persoon, die op wraak belust was, en die afkomstig is uit Karlsruhe. Ik heb U dringend verzocht, mij te willen hooren in verband met den lastei, die tegen mij werd ingebracht: maar jammer genoeg heeft mij geen uitnuudiging a-aartoe be reikt. Ik heb U verzocht het .materiaal" dat in Karlsruhe zou liggen ter beschikking te stellen aan den Plaatsvervanger van den Führer, opdat nij op rechtvaardige wijze jeze aange.egenheid zelf zou onderzoeken of laten ai.derzoeken, doch ik Kreeg slechts een ontwijkend antwoord. Ik heb de. Geheime Staatspolitie in een uitvoerig schrijven, waarvan ik U verzoek kennis te nemen, -op de meesi uitdrukke lijke wijze verklaard dat mij in zedelijk opzicht niets ten lastt kon worden gelegd, doch uit het antwoord wat ik heb ontvan gen kon ik concludeeren dai a» mijn moeite tevergeefsch is gewees, en dat iedere ver klaring haar doei misit Maar mer, schenkt wel geloof aan een jodin, die uit wraak r.andelt en aan haar handlanger uit een bepaald U wel bekend kamp, wien geen middel te slecht is. zooa:s een brie.' naar X fBuitenlandsche stad) bewijst; men schenkt verdei geloof aan een persoon, wiens verklaringen reeds lang valsch bleken te zijn men geloofde ten slotte een diep-gevallen vrouw, die een zware straJ heeft uitgezeten en uit wier vonnis van de rechtbank bleek dat zij als abnormaa, beschouwd moest worden. Ik word echtei niet geloofd, ondanks mijn verklaringen onder eede en mijn beroep op getuigen en op hee.i de openbare mee ning waa'ondei ik als man van karakter reeds meer dan 40 jaai werkzaam ben. Het is voor mij gelukkig een troost dat mijn eigen materiaal zich in Rome bevindt, opdat men daarmee later, wanneer ik niet meer ondeT de levenden hen, tenminste mijn eer voor het buitenland kan redden. Ik zal als Katholiek Bisschop volhouden, er moge komen wat wil! Ik heb reeds vanaf mijn prille jeugd mijn plichten jegens volk en vaderland in blijmoedige trouw ver vuld. Ik neb ook in dt laatste jaien alle leed, dat men mij van bepaalde zijde hésft aangedaan, terzijde |esteld om. ondanks dt miskenning die men van anders zoo bevriende zijde ten deel viel, zoowel in binnen- ais buitenland voor het nieuwe Duitschland te werken Ik heb bij de onder handelingen over het Concordaat in het jaar 1933 den uitdiukkelijken dank der Rijksregeermg verdienc en gekregen. Tot dank daarvoor er tot dank voor alles wat ie Katholieke geestelijkheid tijdens oen wereldoorlog en later voor hei vader land deed, worden wy nu overal in het land aangevallen, opdat het Duitsche volk en met name de jeugd zoo spoedig mogelijk van ons vei vreemd en van het Katholieke geloof losgerukt zou worden. Terwijl de Katholieken in Spanje in den strijd tegen het Bolsjewisme verbloeden, met name omdat het gcloovige ka.roiieken zijn die de staatsorde in stand wn'en hou den, worden wij telkens opnieuA in open bare redevoeringen en veei verspreide tijd schriften of dagbladen als vijanden van den Steal en ais Papen uitgescno'uen. Dat is niet ii overeenstemming te brengen met onze eei en met de Duitsche eer. Ik vertrouw op de gerechtheid de -ge schiedenis. die vast en zeker eenmaal den goeden Duitschei, naam van de Kalncbeke geesieiijkneid zal redden. Ik vertrouw op de rechtvaardigheid van eten Fiihrer opdat wij deegachtig mogen worden san die bescherming, waarop wij als goedwillende staatsburger, ais priesters en Bisschoppen rechi hebben. w.g. Conrad, Aartsbisschop. WIELRENNEN VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALEOND. UIT IIET LEIDSCHE DISTRICT. De juniorencompetitie. Uitslagen van 1 Januari. Afd. D. NVC dVCH a 2—7; SJC c— Docos c 31. Uitslagen van 3 Januari. Afd. A: NVC bNVC a terr. afgek. Afd. B: SNA--VVL a terr. afgek.; St. Bernardus aDSV a terr. afgek. Afd. C: SJC bKRV a (KRV n.o.); Do- cos bForeholte a terr. afgek. Boete: KRV 5.— wegens niet opkomen. SJC b ƒ1.niet opzenden formulier. (Teruggetrokken boete van Docos op 27 Dec.). Programma voor Zondag 10 Januari. Afd. A: Docos aLisse a, 2 uur; Teylin- gen aSMC a, 12.30 uur. Afd. B:: DOS a—DSV a, 12 uur; SNA a VVL a, 12 uur; Majella aSt. Bernardus a, 12.30 uur. Afd. C: SJC b—KRV a, 12 uur. In het nummer var Zaterdag as. worden de scheidsrechters vermeld. H. HOOGERVORST, Competitieleider. STUITEND. In Gent (B.) werd een zesdaagsche wie lerwedstrijd georganiseerd, welke zich ook over de Kerstdagen uitstrekte. De Limbur ger Koerier oefent daarop scherpe critiek uit: „Het sport-enthousiasme is in den laatsten tijd sterk uitgegroeid, zoodanig zelfs, dat men op sommige momenten terecht van abnormale proporties spreekt. Maar op de meest dwaze momenten in dit opzicht heeft men den Kerstnacht toch nog altijd ontzien...'. En het leek vanzelfsprekend, dat dit al tijd zoo zou blijven. Deze vanzelfsprekendheid teekent de on beschaamdheid van de directie van de wie lerbaan te Gent, die vanaf Woensdagavond der vorige week een Zesdaagsche deed ver rijden en dezen datum natuurlijk koos, om de kans te hebben te profiteeren van de „vrije" Kerstdagen. Zakelijk was dit niet slecht bekeken, en de directie kon de vuist dichtknijpen bij de gedachte, dat hier iets te profiteeren viel Hadden de bekende renners uit het Ka tholieke Brabant hun populariteit nu niet meer goed gedaan, als ze de baandirectie deze blaam en allen, die het met de sport goed meenen, deze ergernis bespaard had den?" Wij zijn het daarmede volkomen eens, al dus de „Sport-Ill.", maar zouden onze Ka tholieke sportjournalisten dan niet begin nen met een dergelijk bedrijf uit de kolom men der katholieke dagbladen te weren? In ongeveer alle katholieke bladen trof men verslagen over deze Zesdaagsche ook in den Kerstnacht aan. Is dat dan niet stuitend? Wij schreven naar aanleiding van dit „sportevenement" aan den vooravond van Kerstmis: „Het getuigt van weinig goeden smaak een dergelijk „wielerfestijn" tijdens de Kerstdagen te houden. Wij zullen er -naar geen aandacht aan schenken". Deze belofte zijn we nagekomen! SCHAKEN DE REVANCHE WEDSTRIJD TUSSCHEN EUWE EN ALJECHIN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Een onderhoud met Fine, den secondant van Euwe. HASTINGS, 5 Jan. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever). Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van het feit, dat dr. M. Euwe, de tegenwoordige wereldkam pioen, den jongen Amerikaanschen meester Ruben Fins tot secondant had gekozen voor den revanche-wedstrijd tegen dr. Aljechin, welke in September van dit jaar in ons land wordt gespeeld. Fine neemt op het oogenblik deel aan het tournooi te Hastings, waarin hij een feilen strijd om de eerste plaats voert te gen dr. Aljechin, die slechts een halve punt bij hsm ten achter staat. Nog twee ronden zijn er te spelen, vandaag zou in d? partij AljechinFine de beslissing kun nen vallen. (Inmiddels heeft Aljechin van Fine gewonnen. Red.). Dat was ook de meening van Fine zelf. toen we hem te dien aanzien een vraag stelden. „Ja, die partij tegen Aljechin is voor mij zeer belangrijk, vooral omdat ik bijzon der veel interesse heb in het spel van den vroegeren wereldkampioen", aldus Fine. „Ik wil het grondig bestudeeren met het oog op mijn aanstaande functie van secondant van Euwe in zijn revanche-wedstrijd om het wereldkampioenschap". Zonder dat wij het onderwerp, waarover wij gaarne iets meer wilden weten, hadden aangeroerd, was Fine er dus zelf mee ge komen. „Hebt u met genoegen de taak van se condant aanvaard?" „Ik was zeer in mijn schik", antwoordde Fine, „omdat ik voor dr. Euwe een groote achting koester en voorts stel ik er zeer grooten prijs op het spel van deze twee meesters van zoo nabij te volgen. Plannen ten aanzien van de voorbereiding zijn er nog niet direct. Dr. Euwe heeft n.l. nog niets met mij besproken, daar ik pas in April weer in Nederland kan komen. Na Hastings ga ik naar Stockholm, waar ik in een tournooi uitkom. Daarna vertrek ik naar Rusland en hier staat een tournee op het programma. Ook zullen waarschijnlijk enkele wedstrijden met Russische meesters worden gespeeld. De mogelijkheid is er, dat ik voordat ik naar Nederland terugkeer, eerst nog naar Amerika ga. Na het tour nooi te Zandvoort ben ik er niet meer ge weest. Het verblijf in Amerika zal echter van korten duur zijn. Vervolgens hoop ik naar de Engelsche badplaats Margate te reizen, en daar neem ik weer aan een tour nooi deel, waarin ook mijn concurrent Ca- pablanca speelt. Ik veronderstel, dat Euwe pas later eenige oefeiipartijen met my zal willen spelen". „Bereidt dr. Euwe zich al voor?" vroegen wij verder. „Dit doet hij reeds lang, dr. Euwe stu deert feitelijk altijd", was het positieve ant woord van den Amerikaan. „Ik heb zelden iemand ontmoet, die zoo hard werkt sis de wereldkampioen. En het moet als een geweldige prestatie worden beschouwd, dat hy, die een drukken werkkring heeft, en bovendien nog andere studies heeft, tijd aan het schaakspel kan wijden. Wij vroegen Fine wat zijn opvatting was van een goede voorbereiding. „In de eerste plaats worden de belang rijkste en de te verwachten openingen be studeerd. Hiervoor moeten dr. Euwe en ik vele partijen diepgaand onderzoeken. Euwe bezit een cartotheek met vrijwel alle be langrijke partijen uit de laatste 100 jaar. Euwe neemt geen genoegen met wat an deren zeggen of beweren, doch hij onder zoekt alles zelf, teneinde zich een eigen oordeel te kunnen vormen. Niei alleen de openingen worden bestudeerd, doch ook de eindspelen worden aan een nauwkeurige studie onderworpen". De voorbereiding van di'. Aljechin. En vanzelfsprekend kwam ons gesprek op Aljechin. Bereidt hij zich ernstig voor?, vroegen wij Fine. „Ik heb het hem juist dezer dagen ge vraagd en zyn antwoord was, a^dus Fine, dat hij pas half Juli hiermede denkt te be nnen. VoorloQpig bereidt hij zich physic' voor, hij is sedert zijn laatsten wedstrijd tegen Euwe 20 pond aangekomen en u weet, hij rookt en drinkt in het geheel niet meer. En let nu eens op het resultaat. Al jechin is niet meer zoo nerveus, wat dui delijk blijkt ^uit zijn partijen in dit tour nooi. Hij speelt veel rustiger dan de laat ste jaren het geval was, hetgeen een goed teeken is. Vroeger, toen hy in vorm was kwam hij vaak in tijdnood, terwijl hy la ter niet meer over het zoo hoog noodige geduld beschikte". „Wat denkt u", vroegen wij meester Fine, „over de wederzijdsche kansen?" „Ondanks alle training van Aljechin geef ik dr. Euwe de meeste kans. Dr. Euwe be reidt zich veel systematischer voor, ook physiek. Hij bokst en zwemt. Rooken doet hij trouwens nooit. Euwe heeft enorme vorderingen gemaakt en neemt nog steeds in kracht toe. Een goede eigenschap van hem is, dat hij zich nooit door zijn tegen standers laat imponeeren. Rust eri kalmte zijn sterke wapens van hem". Tenslotte vroegen wij Fine, of er een vergelijking te trekken is tusschen Euwe en vroegere wereldkampioenen als Mor- phy, Lasker, Capablanca e.a. En het resolute antwoord van Fine was, dat men den huidigen wereldkampioen niet met de vroegere kan vergelijken. Het schaakspel heeft een diepgaande verande ring ondergaan. Toen Morphy om het we reldkampioenschap speelde kwam hij naar Europa, won zooals hij wilde. Van speciale voorbereiding was vrijwel geen sprake Lasker bereidde zich nooit voor. Ook Ca pablanca kwam onvoorbereid tegen Alje chin in den strijd. Anders was het echter met Aljechin. Toen hij met den Cubaan speelde, had hij diens wijze van spelen grondig bestudeerd en zijn zwakke plek ken ontdekt. Later tegen Bogoljubov en dr. Euwe heeft hij dit verwaarloosd. Doch hij speelde veel in tournooien, zoodat hij voortdurend in training bleef. Dr. Euwe is de meest ernstige wereldkampioen. Hij vat zijn taak buitengewoon consciëntieus op en neemt zijn tegenstanders zeer ernstig. Maar hoe ook de aanstaande revanche wedstrijd moge uitvallen, aldus besloot Fine ons onderhoud, een hoogst belangrij ke phase in de geschiedenis van het schaak spel zal het zeker worden. HET TOURNOOI TE HASTINGS. Aljechin wint van Fine. De resultaten van de in de achtste ronde gespeelde partijen waren: WinterVera Menchik 1—-0 EliskasesSir Thomas 10 VidmarTylor 1/21/2 AljechinFine 10 KoltanowskiFeigin afgebroken in be tere stelling voor Feigin. De resultaten van de gisteren voor de achtste ronde gespeelde partijen in de re- servegroepen luiden: Reservegroep A: WinserPrins afgebro ken in gelijken stand: De GrootSonja Graf 1/2—1/2. Reservegroep B: EvaScheffer 01; DevosLanda 1/21/2; Van SetersGi- baud afgebroken in gelijken stand. Feigin kon zijn afgebroken partij uit de achtste ronde tegen Koltanowski na de voortzetting winnen. De stand in de hoofdgroep luidt thans: 1. Dr. Aljechin 7 1/2 punt; 2. Fine 7.pun ten; 3. Eliskases 41/2 punt; 4. en 5. Feigin en prof. Vidmar beiden 4 punten; 6. Tylor 3 1/2 punt; 7. Winter 3 p.; 8. Koltanowski 2 1/2 punt; 9. en 10. Vera Menchik en Sir Thomas, beiden 2 punten. In de reservegroepen wonnen de Neder landers hun afgebroken partijen. In de reservegroep A moest Windser het tegen Prins afleggen, terwijl in de reservegroep B van Seters de meerdere bleek van Gi- baud. - DE DERDE TETSTMATCH. Australië scoort iu de 2de innings 500 voor 6! Op den vierden dag van den derden test match hebben Bradman en Fingleton kans gezien een recordstand voor het 6de wicket op te zetten door de score van 945 na een stand van 1945 op het eind van den der den dag tot 4406 op te voeren. Het in 1920 door Armstrong en Kelleway gemaak te record is met niet minder dan 159 runs geslagen. Het wicket was, doordat er in den nacht van Maandag op Dinsdag geen regen meer gevallen was, volkomen in het voordeel van de batsmen. Er zat hoege naamd geen leven in. Bradman toonde nog niets van zijn ge weldige battingkwaliteiten ingeboet te heb ben. In de morgenuren speelde hy zich met Fingleton kalm in. Hij had enkele malen geluk wanneer de prachtig bowlende Ve rity 2 maal zijn offstump millimetert. Ook Fingleton gaf aan Hammond, zy het een zeer lastige, kans. Het fielden der Engel- schen bleef goed doch tegen het meester lijke spel van de beide Australiërs was dit maal de Engelsche aanval niet opgewas sen. Bij de lunchpauze bedroeg de stand 2525. Bij de thee was het totaal tot 374 5 aangegroeid. Na de hervatting op 440 heeft Sims eindelijk succes door Fingleton door Ames voor een schitterende 136 ge vangen te krijgen. Bradman bleek niet te slaan. Onder geweldig enthousiasme be reikt hij zijn persoonlijke score van 200. Op het eind van den 4den aag heeft Australië 50Ü runs voor 6 wickets, waarvan Bradman 248 not out en Mc. Cabe 14 not out. Het aantal toeschouwers bedroeg 65000. Reeds meer dan 500.000 passeerden de lo ketten in de vier dagen. en zeker Let op oranje band en Bayerkruls buisjes van 20 tabl. 70 cent zakjes van 2 tabl. - 10 cent DE TOURNéE DOOR INDIë. Het is vrijwel zeker dat de plannen niet doorgaan. De Technische Commissie van den K.N. Z.B. heeft van den Indischen Zwembond thans bericht ontvangen, dat men prijs stelt op de komst van de dames Mastenbroek, den Ouden, Senff, Waalberg en Wagner. Men wenscht echter geen eischcn van een der deelneemsters af te wachten en meent dat één K.N.Z.B.-leidster voldoende is. Hiermede is dus het doorgaan van de tournée hoogst dubieus geworden, want Rie Mastenbroek blijft onwillig en heeft verklaard, dat zij niet meegaat, zelfs al zou men mevr. Braun als trainster aanwijzen. De K.N.Z.B., wetende dat de andere meis jes gaarne en zonder eenig voorbehoud zouden deelnemen, heeft nu de tournée willen organiseeren zonder R;e Masten broek, doch in Indië wenscht men de at tractie van het optreden van de meervou dige Olympische kampioene niet te missen. Men wil de vijf meisjes laten overkomen of geen een. Een van de bezwaren, die Rie Masten broek waarschijnlijk tot haar weigerachti ge houding hebben gebracht, is de vrees, dat men in Indië, bij gebrek aan waardige tegenstandsters voor onze kampioene, races zou willen organiseeren tusschen Rie Mas tenbroek en Willy den Ouden in het num mer borstcrawl en tusschen Rie Masten broek en Nida Senff in het nummer rug slag. De vermoeienissen zouden in dat ge val te groot worden voor de meisjes. Tegen dergelijke wedstrijden echter heeft de Technische Commissie zich ook van den beginne af verzet, zoodat de angst hierover niet gegrond behoeft te zijn. Maandag 11 Januari a.s. nu zal het da- gelijksche bestuur van den K.N.Z.B. met de Technische Commissie tezamen verga deren in Hotel Neuf te Amsterdam en iii deze vergadering zal dan de beslissing val len. Dat deze beslissing een mislukking van de plannen inhoudt, staat echter nu reeds vast. „Docos." De athleten worden er aan herinnerd, dat er hedenavond geen indoor-training is. Volgende week wordt zij wederom1 voortgezet des Wuensdag van 8 tot 10 "uur in de Gym. zaal, Ursulnsteeg, onder lei ding van den heer A. J. J. Duindam. De buitentraining ieieren Zondag vanaf 12 uur op het R. K. Sportpark „Haagweg". Rilden op een «oor- rangsweg beteeken». dal u bij kruisingen ook hebt boven van rechts naderend verkeer NET BETEEKENT NIET. dat j zich nu als een wegdictator moogt misdragen en niet zoudt behoeven t te k ij k e

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11