STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET ORANJE-FEEST VAN HEDEN, 28ste Jaargang MAANDAG 4 JANUARI 1937 No. 8613 ÏF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: V oor Leiden 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waana ac- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De Duitsche vlag Het feit, dat in de Duitsche pens een of andere kwajongensstreek natuurlijk: afkeurenswaardige kwajongensstreek is opgeblazen tot een vlag-incident, is aan leiding geworden tot beschouwingen in de Nederlandsche pers, die niet alle juist zijn! Bedoelde beschouwingen zijn dat kan, objectief, worden geconstateerd niet grievend of beleedigend voor Duitschland, in geen enkel opzicht, maar ze zijn onjuist. En ze moeten dus worden rechtgezet. Zoo is dezer dagen de bewering geJan ceerd, dat de vlag van het land, waaruit prins Bernhard afkomstig is, is de vlag van Lippe-Detmond, en n i e t de Duitsche vlag, de hakenkruis vlag. Dat „en niet" is onjuist. De prins is een prins van Lippe-Detmond, maar óók een Duitsche prins. Natuurlijk. Een Zuid-Hol lander is een Zuid-Hollander, maar óók een Nederlander! Genoemde, geconstateerde, be wering moet dus worden gerectificeerd. Er is ook in de pers beweerd, da.t de hakenkruis vlag niet alleen is de nationale' vlag van Duitschland, maar ook een sym bool van een staatkundig streven, waar tegenover het overgroote deel van het Ne- dierlandsche volk antipathiek en afkeerig staat. Wij ontkennen de juistheid dezer bewe ring niet. Maar er kan eén onjuiste con clusie uit getrokken worden. En daarvoor willen wij waarschuwen en ernstig waar schuwen. Al zijn er die in de hakenkruis vlag een symbool zien als genoemd deze vlag is de nationale vlag van Duitschland en moet d u s als zoodanig worden geres pecteerd. Als dus hier te land iemand b.v. een Duitscher, die in Nederland ver toeft als uiting van zijn feestvreugde de hakenkruisvlag uithangt, dan moet wij herhalen het deze vlag het respect ontvangen, dat aan iedere nationale vlag toekomt. Waarschijnlijk is 't deels overbodig, maar 't scheen ons toch niet ondienstig, deze uit eenzetting te geven. Een misgreep Wij hebben al in onze courant met in stemming eenige persstemmen laten horen over het gedicht van den dichter dr. P. C. Boutens, dat de schooljeugd zal worden uitgereikt naar aanleiding van het vorste lijk huwelijk. 't Is een zeker voor kinderen onbegrij pelijk en zelfs zeer weinig passend vers. Een Christelijke gedachte, een verwij zing naar God.... wordt teneenenmale daarin gemist. Wij kunnen het volkomen begrijpen en billijken, als velen dit gedicht liever niet op school uitreiken of laten uitreiken. Dat men op het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen, deze toch niet zoo héél moeilijke taak hét schrij ven van een gedicht voor een rijmprent niet beter, niet op een meer bevredigende wijze heeft kunnen oplossen, is bedroevend. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ONWARE BERICHTEN. De Avondpost van Zondag schrijft: Een deel der Duitsche pers heeft een zware verantwoordelijkheid op zich gela den. Zij heeft namelijk totaal-onjuiste berich ten verspreid over gebeurtenissen, die zich hier zouden hebben voorgedaan met be trekking tot de Duitsche vlag en het Duit sche volkslied. Onze lezers weten reeds, dat deze mede deelingen uit den duim zijn gezogen. Een enkel onschuldig en direct opgehelderd De wereld in vogelvlucht De burgeroorlog in Spanje blijft de aan dacht vragen. Niet zoozeer om de krijgs verrichtingen, die ondanks het feit, dat er gisteren weer een offensief op Madrid werd gemeld, van weinig belang blijven, maar wegens de gevaarlijke operaties van de Duitsche oorlogsschepen in de Spaansche wateren. Heu Duitsche stoomschip „Palos" is, zooals men weet, eenige dagen geleden door Spaansche regeeringsschepen opge bracht en eerst vrij gegeven nadat een ge deelte van dt lading in beslag was genomen en een passagier in arrest was gesteld. De Duitschers eischen nu vrijlating van passa gier en geheele lading. Als represaille heeft de Duitsche kruiser „Königsberg" een Spaansch schip,, de „Aragon" aange houden een ander Spaansch schip de „So- ton" getracht aan te houden. De Spaansche regeering weigert aan de Duitsche eischen te voldoen en de situatie is dermate gela den, dat er niet veel meer, behoeft te ge beuren of het wordt een openlijke zeeslag. De gevolgen daarvan zijn onoverzienbaar^ Er zijn ook Engelsche, Fransche en Belgi sche schepen aangehouden door schepen van de. nationalisten, maar de regeeringen van deze landen behandelen dergelijke in cidenten met de noodige kalmte,' in tegën-' stelling met de opvliegendheid der Duit schers. Hoe de Duitschers van een mug èeiï'. olifant kunnen maken, ondervinden wij zelf, nu, een paar kleinigheden met-, de Duitsche vlag in Duitschland worden op geblazen tot een omvang, welke alle per ken te-buiten gaat. Bij eén dergelijke men taliteit van Duitsche zijde is alles te ver wachten en daarom dragen de incidenten in de Spaansche wateren zoo'n gevaarlijk karakter. Wanneer wij vernemen, dat Italië een 5 of 6 000 soldaten naar Sevilla heeft gestuurd, vraagt men zich onwillekeurig af, of Duitschland en- Italië soms hebben afge sproken om een conflict te forceeren. Het Duitsche episcopaat heeft gisteren wederom een herderlijk schrijven doen voorlezen in de kerken. „Wij zien met bezorgdheid, zeggen de bisschoppen, hoe de eerbied voor den christelijken godsdienst vernietigd wordt, hoe het volk stelselmatig aangespoord wordt, de Kerk te verlaten en hoe pogin gen worden aangewend om tot de bewe ging behoorende ambtenaren en werkne mers ertoe te bewegen, de Kerk den rug toe te keeren. Wij moeten eischen, dat de jeugd en het volk, niet langer verteld wordt, dat na de overwinning van het .bolsjewisme als staatsvijand no. 1 het de beurt zal zijn van de Katholieke Kerk als staatsvijand no. 2" aldus de Duitsche Bisschop. De gezondheidstoestand van den Paus gaat langzaam, maar zeker achteruit. De algemeene toestand is stationair, zeggen de telegrammen, wat beteekent, dat de alge meene toestand onveranderd slecht blijft. Men heeft thans alle hoop op herstel op gegeven. Het kan nog een tijd duren, nie mand kan zeggen hoe lang het hart van den patiënt het uithoudt, maar met de mo gelijkheid van een plotseling overlijden moet ernstig rekening worden gehouden. feitje heeft zich bij den voetbalwedstrijd tegen een elftal uit Lippe voorgedaan, maar wat de Duitsche pers er van maakt, is on waar, en nu drukken wij ons nog zeer zacht uit. Veel erger is echter, dat de Duitsche autoriteiten zich door de gefantaseerde me dedeelingen hebben laten verleiden tot een beslissing, die, al is zij dan thans herroe pen, als een z^er grove onkieschheid tegen over ons Vorstenhuis moest worden be schouwd. Zij hebben namelijk de passen van de drie Duitsche prinsessen, die bruidsmeisjes bij het huwelijk zullen zijn, ingetrokken. Blijkbaar een rancune-maat regel. De drie dames, die Vrijdag-avond in de residentie hadden moeten aankomen, konden daardoor niet vertrekken. De pas sen zijn eerst gisteren teruggegeven, vol gens de berichten na een persoonlijk in grijpen van Prins Bernhard zelf bij rijks kanselier Hitier. Het is ten eenenjnale on begrijpelijk, dat men zich tot een dergelijke daad heeft laten verleiden. Het is 'in hooge mate te betreuren, dat Duitsche autoriteiten zich van de, wijs la ten brengen door totaal-onware en onge controleerde berichten. Het spreekt, van zelf, dat het dagblad van de N.S.B., het Nationaal. Dagblad, de zijde van Duitschland kiest, maar overal elders in ons land zal dit optreden van gindsche autoriteiten met groot leedwezen worden ontvangen. Kranslegging bij Vader Willem Defiié van het garnizoen - Optochten van den midden stand en van de jeugd KRANSLEGGING AAN DE JAN VAN HOUTKADE. De band tusschen Leiden en Oranje is. hechter dan van eenige andere stad in ons vaderland. Oranje heeft veel aan Leiden -te danken en Leiden v iiel aan Oranje. Van dezen bizonderen band tusschen stad en vorstenhuis is herhaaldelijk blijk gegeven en ook in dezen blijden bruidstijd van onze Kroonprinses mocht en kón Lei den niet achterblijven om van zijn ver knochtheid en. aanhankelijkheid aan het Oranje-huis te getuigen. Dit getuigenis is heden gegeven: 's mor gens door een officieele huldiging van den Vader des Vaderlands en militair vertoon, 's middags door eenige optochten en van avond door een openbare fuif en een knal lend vuurwerk. Wat de traditioneele Oranje-zon betreft, beleefden wij vandaag een stadhouderloos tijdperk. Doch ondanks de grauwe, saaie lucht maakte de stad een recht-vroolijke en gezellige indruk. Het vele groen van de straat- en huisversieringen, de zonnige Oranje-kleuren en de vaderlandsche vlag gen maakten, dat de straten allerminst een saai beeld vertoonden. Een zonnetje ware te prefereeren, doch ook zonder zonneschijn is het voor ieder Hollander, die het hart op de juiste plaats heeft, heden een dag van licht en warmte. De feestelijkheden, georganiseerd door de nationale con tact-commissie, begonnen zeer plechtig en plechtstatig. Rond half 10 kwamen in de Stadsgehoor zaal de besturen bijeen van alle vereeni- gingen, die aan deze feestviering spontaan hun medewerking hadden toegezegd, te we ten de Vereeniging Koninginnedag, Christe lijke Oranje-vereeniging, Vereeniging „de Princevlag", Nationaal Jongeren-Verbond, Oranjegarde, 3 October-Vereeniging, Leid- sche Burgerwacht, Algem. Vereen, van Ne- derl. Resei-ve-Officieren, Plaatselijke Land storm-Commissie, Algemeen Nederlandsch Verbond, Vereeniging „Het Mobilisatie- kruis", Vrouwelijke Jeugdbeweging „De Graal", de Katholieke Jongens-Centrale", Koninklijke Vereeniging „Litteris Sacrum", Leidsch Studentencorps, Vereeniging van Vrouwelijke Studenten, Leiden, R.K. Stu- dentenvereeniging „St. Augustinus", Unitas studiosorum, Indologen-vereeniging, Neder- landsche Padvinders, en nog eenige andere vereenigingen. Zij werden ontvangen door de leden der Contact-Commissie. Eveneens waren tegen woordig de burgemeester, mr. A. van de Sande Bankhuyzen, rector-magnificus der Universiteit prof. A. van der Hoeve en de garnizoens-commandant, overste Konings veld. Krans-legging bij den grooten „Zwijger". Voorafgegaan door de Christelijke Har- monievereeniging, die fiksche en vroolijke marsch-muziek in de grauwe lucht strooide, begaf het illustere gezelschap zich naar het monumentje van Leiden's Ontzet op den hoek van Plantsoen en Korevaarstraat. Door verschillende vereenigingen werden banieren medegedragen, van weljser aantal de Graal met haar fiere vlaggen het groot ste deel voor haar rekening nam. Bij het in „natuurlijk-groen" uitgedoste monumentje heeft de voorzitter, dar Con tact-commissie, mr. G. H. E. Nord Thomson de volgende toespraak gehouden: Een huldigings-toespraak. De Contact-Commissie van Organisaties op Naitionalen Grondslag te Leiden, heeft gemeend de feestelijkheden ter gelegen heid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, te moe ten beginnen met een plechtigheid bij het monument van Prins Willem van Oranje. Hiervoor zijn drie redenen: le. Omdat wij goed doen op ieder en feestdag van Oranje te herdenken, wat wij te danken hebben aan den man, die met volkomen onbaatzuchtigheid Nederland heeft aangevuurd tot en geleid in den strijd om de onafhankelijkheid tegen het toen zoo machtige Spanje! Het is wèl een ironie van de historie dat, terwijl wij, na 350 jaaï, den man eeren, in wiens nagedachtenis gekristalliseerd ligt de Nederlandsche onafhankelijkheidsge dachte, het Spaansche wereldrijk van toen thans gewikkeld is in een burgeroorlog, welke de toch reeds zoo getaande grootheid geheel absorbeert in een strijd, die in menig doch niet in ieder opzicht overeenkomst vertoont met den strijd van Nederland tegen Spanje! 2e. Omdat Oranje en Leiden door de eeuwen heen nauw verbonden zijn geweest zooals U mijnheer de burgemeester in Uw bijdrage voor het Feestprogramma zoo juist heeft uiteengezet. Spr herdacht de stich ting van de Universiteit door den grooten Willem en de belangstelling, die de stad houders en de Oranje-vorst en steeds voor de Universiteit hadden getoond. 3e. Omdat Willem van Oranje be schouwd wordt als de stamvader van het Huis van Oranje! In ieder geval was hij de zoon van Juliana van Stolberg, de stam- vrouwe, naar wie onze Prinses is genoemd, en hij dient door ons steeds weer te worden geëerd en gehuldigd! VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In vaticaansche kringen heeft men alle hoop op beterschap van den Paus opgege ven. (2de blad). Aartsbisschop van Freiburg protesteert vergeefs tegen schending van kruisbeelden. (2de blad). De overeenkomst tusschen Engeland en Italië. (2de blad). Gevaarlijke actie van Duitsche kruisers in de Spaansche wateren. (2de blad). BINNENLAND. Een nota van de Nederlandsche aan de Duitsche regeering. (1ste blad). Passen van bruidsmeisjes voor het Vor stelijk Huwelijk zijn in Duitschland in be slag genomen en weer teruggegeven. (2de blad). Aankomst van familie van wijlen Prins Hendrik. (2de blad). De uitvoering van Deterding's plan. (2de blad). Plotselinge dood van den directeur der Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer W. van Deventer. (2de blad). Hulp aan kleine boeren en tuinders door werkverschaffing in eigen bedrijf. (3de blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 3de blad). LEIDEN. Vandaag hebben in Leiden de Oranje feesten plaats gehad. (1ste blad). OMGEVING. Ernstige auto-ongelukken onder Alphen, Bodegraven (3de blad) en Oegstgeest (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Voor den I.V.C.B. boekten S.J.C. en Lisse gisteren overwinningen. In den D.H.V.B. werden vele velden afge keurd. Voor de K.N.V.B.-competitie her nam Feyenoord de leiding op D.W.S., Al phen won opnieuw van U.V.S., de Leidsche derde klassers waren goed in vorm. (2de blad). Het is daarom, dat ik namens alle Ver eenigingen op Nationalen grondslag, te Lei den, de eer heb hier een krans te zijner eere neer te leggen! Spr. uitte daarbij den wensch, dat het gemeentebestuur er toe moge overgaan een schooner en waardiger monument voor Prins Willem I te stichten. Na deze toespraak werd één van hart en één van zin het Wilhelmus gezongen. Ver volgens werden door deputaties van een zevental vereenigingen kransen aan de voet van het monument neergelegd. Een „Leve het vorstelijk bruidspaar!", driemaal herhaald, besloot deze korte plechtigheid rond de figuur van Prins Willem een DEFILé DER MILITAIREN LANGS DE STADSGEHOORZAAL „PRO PATRIA" TREKT VOORBIJ.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1