m j. WERELDGEBEUREN IN HET AFGELOOPEN JAAR EEN RUMOERIG JAAR. De kracht van het recht moest wijken voor het recht van de kracht MR DUNUEKDAÜ 31 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DUITSCHLAND ZET DE LAATSTE RESTEN VAN VERSAILLES OP ZIJ Italië in conflict met den Volkenbond. Spaansche burgeroorlog. In de wilde warreling van de tijden de eene dag na den ander brengt sensatie en de dag van vandaag vergeet al weer wat gisteren ontsteltenis bracht en bij de verbijsterende bontheid van het wereld gebeuren, is het aangenaam zich zoo nu en dan eens even te bezinnen. Het afgeloopen jaar is een bewogen jaar geweest, speciaal voor Europa; het oude Europa, dat zich nog steeds niet hersteld heeft van de gevolgen van den oorlog. Wij zullen ons in hoofdzaak bij de ge beurtenissen op ons eigen vasteland bepa len en met zevenmijls-laarzen door de maanden van het jaar 1936 stappen, slechts opmerkend wat in dat jaar onze aandacht heeft getrokken. Dat is niet altijd het belangrijkste, niet altijd wat het diepste ingrijpt in de ontwik keling der historie; beslissingen die den loop van zaken wezenlijk beïnvloeden, worden vaak genomen zonder veel rucht baarheid en als zij bekend worden zonder dat „men" zich er veel van aan trekt. DUITSCHLAND. Een van de landen, welke ook .dit jaar een ruim aandeel hebben genomen in het verwekken van deining in Europa, is onge twijfeld Duitschland geweest Va Misschien zijn het nog altijd de groei- stuipjes van het jonge Derde Rijk, maar zoowel naar binnen als naar buiten is er geen sprake geweest van een rustige ont wikkeling. De Kerkenstrijd getuigt van den inner- lijken onrust, welke het geheele jaar door in Duitschland heeft geheerscht. De span ning heeft zich dit jaar vooral geconcen treerd rondom het bezit van de jeugd. Vol gens het Concordaat met den H. Stoel zou den de Katholieke Jeugdorganisaties intact gelaten worden, maar dwars tegen den geest van deze overeenkomst in zijn de Ka tholieke Jeugdorganisaties stelselmatig af gebroken. Het begon in Februari met de arrestatie van 150 leiders, onder wie mgr. Wolker, den hoofdleider der Katholieke Jeugd. Hun werd de absurde beschuldiging ten laste gelegd, dat zij betrekkingen zou den hebben aangeknoopt met de Commu nisten en op die wijze zouden hebben sa mengezworen tegen de veiligheid van den Staat. Profesten van kardinaal Schulte, den aartsbisschop van Keulen, van kardinaal Faulhaber, den aartsbisschop van München, van graaf van Galen, bisschop van Münster, bleven zonder eenige uitwerking. Zij klaag den in herderlijke schrijvens en protesteer den van de kansels tegen de valsche be schuldigingen, tegen de stelselmatige pro paganda van het nieuwe heidendom onder de jeugd, tegen het onderdrukken van het •bijzonder onderwijs en ten slotte tegen het bevel om de geheele jeugd in te lijven in de Hitier Jugend, het baatte niets. Kerke lijke bladen werden in beslag genomen en zelfs een persoonlijk bezoek van de kardi nalen Faulhaber en Schulte bij Hitier bleef zonder resultaat. Als laatste heeft dezer dagen ook de pauselijke nuntius mgr. Orse- nigo geprotesteerd. Op politiek gebied werd het buitenlandsch beleid gekenmerkt door plotselinge beslui ten, welke de wereld voor een voldongen feit stelden. Zoo werd op 7 Maart plotse ling de Rijksdag bijeengeroepen en zegde Hitier het Locarnopact op. Als gevolg daar van werd het Rijnland voorloopig „sym bolisch" bezet. Als reden werd opgege ven, dat Frankrijk door het sluiten van een tegen Duitschland gericht verdrag met Rusland dit Locarno-pact geschonden had. In plaats van den voorgeschreven rechtma- tigen weg te bewandelen, werd eenvoudig geproclameerd: het Locarno-pact bestaat niet meer. Dit Locarno-pact was een in 1926 door Duitschland (Stresemann) zelf aangeboden stelsel van regelingen langs verzoenenden en arbitralen weg van ge schillen, welke mochten rijzen tusschen Duitschland, Frankrijk en België. De gren zen in het Westen werden daarbij onaan tastbaar verklaard en als gevolg van dit pact werd de Rijnland-bezetting opgeheven. Naast de genoemde landen waren Engeland en Italië de garanten van het pact. Hitier brak het thans in tweeën en liet zich op 29 Maart door z.g. „verkiezingen" (feitelijk viel er niets te kiezen) het be wijs geven, dat het 99 pet. van het Duitsche volk achter hem stond. Lntusschen was het vooral Frankrijk, dat heftig protesteerde en bijeenroeping van den Volkenbondsraad verlangde. Het trof evenwel erg ongeluk kig, dat de Fransche politiek juist de En- gelsche sanctie-politiek tegen Italië aan het saboteeren was, zoodat Engeland niet van plan was om thans voor het Fransche kar retje te worden gespannen. De Locarno- mogendheden kwamen bijeen eerst te Parijs en daarna te Londen en ook de Volken bondsraad vergaderde te Londen, maar verder dan een constateering van de schen ding van het pact kwam men niet. Men sprak weliswaar af, elkander in geval van nood te helpen (Italië, zelf rebelleerend te gen de heele wereld, hield zich achteraf) maar van sanctie-maatregelen tegen Duitschland was geen sprake, ook niet toen Hitier allé eischen van een gedemilitari seerde zone van 20 K.M. en van geen ver sterking der bezetting van de hand wees als in strijd met Duitsohlands rechtsgelijk heid. Nadat de uitslag der verkiezingen bekend was bood Hitier een groot vredesplan aan, met 19 „punten", dat de Locarno-mogend- heden echter niet bevredigde. Men droeg aan Eden op om nadere inlichtingen in te winnen en deze stelde in Mei zijn beruchte vragenlijstje samen, waarop o.a. de vraag voorkwam: beschouwt gij u thans als een partner, die in staat is werkelijke ver dragen te sluiten? Hierop is nooit een ant woord gegeven. Het vredesplan hangt nog altijd in de lucht. Een tweede plotselinge beslissing was het verlengen van de algemeene dienstplicht van één tot twee jaar, waardoor het Duit sche leger opeens aangroeide tot 1 millioen (vredessterkte). Dat was op 24 Augustus en een antwoord op de Russische legeruit- breiding van 16 Augustus. Alles staat thans in dienst van de groei en de versterking van het leger. Het eco nomische vierjarenplan, dat op 9 Sept. op het partijcongres in Neurenberg werd aan gekondigd en onder leiding van Göring is ingezet, is daaraan mede-ondergeschikt. „Kanonnen in plaats van boter" is het wachtwoord, dat er tevens op wijst hoe het Duitsche volk ten koste van groote ma- terieele offers dit leger op de been helpt. De jongste stappen van Hitier, welke de gemoederen in het buitenland in beweging brachten, waren de erkenning van Franco's regeering te Burgos en het sluiten van het anti-communistische pact met Japan. ITALIë. De tweede in de rij der roerige landen is Italië, dat wij in het begin van het afge loopen jaar aantreffen, in hevigen strijd ge wikkeld met de zwarte troepen van den Negus en in open conflict met de andere leden van den Volkenbond. Was aan het einde van 1935 de uitslag van den strijd in Abessinië nog zeer problematiek, in het begin van 1936 begon de krijgskans zich te wenden ten gunste van Italië. Wij herin neren aan de overwinning van Graziani aan de Ganale Doria op Ras Desta in Ja nuari, aan de overwinning ten Zuiden van Makalle rondom den Amba Aradam, aan de bezetting van den Amba Alagi, waar de Italianen den verpletterenden nederlaag van 1895 wroken, welke beide laatste wa- penfeiten in Februari plaats vonden. Wij herinneren aan het bombardeeren van de Roode Kruis-ambulances, waarbij ook onze landgenooten hachelijke uren hebben mee gemaakt. Van Maart af was het duidelijk, dat de Negus het onderspit zou delven. De mogendheden probeerden het met vredes voorstellen, op instigatie van Frankrijk, dat door telkens op niets uitloopende bemidde lingspogingen af te dwingen een straffer aanhalen van de sanctie-politiek wist te verhinderen. De zaak van den Negus was niet meer te redden, Italië wilde geen on derhandelingen meer. Op 5 Mei kon Mus solini vanaf het balcon van het Palazzo Ve- nezia te Rome mededeelen, dat Badoglio Addis Abeba was binnengerukt. Vier da gen later werd koning Victor Emmanuel uitgeroepen tot keizer van Abessynië. Den „onoverwinnelijken leeuw van Juda" bleef niets anders over dan via den eenigen spoor weg van zijn land uit te wijken. Dat was het resultaat van de sanctie-po litiek van den Volkenbond; het was een groote desillusie. De Volkenbond kwam bijeen in buiten gewone zitting in de tweede helft van Juni; de Negus kreeg er gelegenheid om zijn hart eens te luchten (bij welke gelegenheid de Italiaansche journalisten herrie schopten en eruit werden gezet!) en men ging tenslotte naar huis met de overtuiging, dat er wat moest veranderen in den Volkenbond. Daar over is een commissie nog steeds aan 't na denken. De Negus kon Lntusschen naar Lon den terugkeeren en heeft een paar weken geleden in de Londensche bladen kunnen lezen, dat Gore, waar nog altijd een „regee ring" van hem zou moeten zetelen, door de Italianen bezet is. Op 6 Juli heeft de Coör dinatie-commissie besloten de nuttelooze sancties tegen 15 Juli op te heffen, hetgeen geschied is. Behalve door Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, en dezer dagen ook door Zwit serland, is de verovering van Abessynië nog steeds niet de jure erkend. Die erkenning door Duitschland was het gevolg van een overeenkomst, bij gelegen- I heid van het bezoek van graaf Ciano aan j Berlijn tot stand gekomen. Bij diezelfde ge legenheid is ook de houding van Italië en Duitschland afgesproken tenopzichte van de Franco-regeering. SPANJE. Reeds een paar maal is de naam van den nationalistischen leider Franco ter sprake gekomen en hiermede raken wij aan een van de droevigste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. Zelden zal men in de kro- nijken een zóó zwarte bladzijde opslaan. De ellende begon in Maart. Het kabinet- Azana was pas opgetreden en onder toela ting van deze zwakke regeering deden zich allerlei uitspattingen voor tegen kerken en kloosters. Moskou zag z'n kans schoon en begon met onrust te zaaien. Overal braken stakingen uit, brandden de heiligdommen. En in plaats van de onruststokers te pak ken, werden allerlei „fascistische" elemen ten, die zich te weer stelden, gearresteerd. Het kwam tot openlijke gevechten en de atmosfeer werd zóó geladen, dat toen op 13 Juli de monarchistische leider Calvo So- telo op het kerkhof van Madrid door politie mannen werd vermoord, de vonk in het kruitvat sprong en het leger in verzet kwam tegen zulk een regeering. De beweging ging uit van Spaansch Ma rokko, Franco en Mola wierpen zich op als leiders. Geleidelijk breidden Franco's troe pen hun gebied uit, de eene stad na de an dere viel in him handen na zware gevech ten, totdat de aanval werd ingezet op Ma drid. De linkerhelft van het Iberische schiereiland is thans in handen der natio nalisten, de rechterhelft plus de hoofdstad is nog in de macht der roode militietroe pen. De strijd wordt nog altijd gestreden met de uiterste verwoedheid, het aantal dood en loopt in de tienduizenden. Ontel baar is het aantal priesters en religieuzen, dat op beestachtige wijze is vermoord. Onder de leuze vóór of tegen de democra tie dreigde de Spaansche burgeroorlog half Europa in twee kampen te verdeelen, wat voorkomen is door het instellen van een non-interventie-accoord. Weliswaar heeft dit accoord niet kunnen verhinderen, dat er toch vrijwilligers uit diverse landen mee vechten aan beide zijden, maar een openlijk en officieel partij-kiezen met daadwerke lijke en onverbloemde militaire hulp is al thans vermeden. Wat 1937 ons brengen zal, weten wij nog niet. ENGELAND. Wij komen thans in iets rustiger vaat A a- ter. Heelemaal zonder golven is het Engel- i sche water niet geweest. Engeland heeft zijn rol gespeeld in de gebeurtenissen, wel ke wij reeds genoemd hebben. Het heeft in de sanctie-politiek den nederlaag geleden en heeft sindsdien begrepen, dat het weer steunen moet op eigen sterkte, om zijn prestige niet te verspelen. Verder heeft Engeland dit jaar te kam pen gehad met onlusten in Palestina, waar de Arabieren zich verzetten tegen de toe nemende immigratie van de Joden. Zij ver langden dat de Engelsche regeering de im migratie zou stopzetten. Om aan hun eischen kracht bij te zetten, werd er ge staakt en gevochten. Tenslotte is het Ara bische verzet gebroken en er heerscht weer rust in Palestina. Een commissie is gezon den om den toestand te onderzoeken. Het voornaamste feit in de interne ge schiedenis van het Britsche Rijk is de cri sis geweest rond koning Edward. Op 20 Januari was koning George V op het slot Sandringham in den ouderdom van 70 jaren overleden. Zijn zoon Edward, de prins van Wales volgde hem op. Afgezien van een mislukten aanslag op 16 Juli in Hyde Park door den Ier MacMahon, ging alles goed totdat opeens bekend werd, dat de koning in het huwelijk wenschte te tre den met een reeds tweemaal gescheiden vrouw mrs. Simpson. De koning begreep, dat hij deze vrouw niet tot koningin kon maken en daarom wilde hij een morgana tisch huwelijk aangaan. Daartoe was even wel een speciale wet noodig en de regeering wenschte zoo'n wet niet in te dienen. De koning werd voor de keus gesteld tusschen het koninkrijk en de vrouw en men herin nert het zich nog zeer goed, welke keus hij deed. Zijn broer, de hertog van York, is thans koning George VI. FRANKRIJK. Het voornaamste feit in Frankrijk is de overwinning van het Volksfront bij de ver kiezingen begin Mei. Men verwachtte toen algemeen, dat de socialistenleider Blum het bewind van Sarraut zou overnemen, maar het duurde nog ongeveer een maand voor dat Blum met zijn ministerie gereed was. Inmiddels wilden de arbeiders niet wach ten met het plukken van de vruchten en een ware golf van stakingen overstroom de het land. Blum zit er nu nog mee. Dat Blum's bewind een gelukkige periode voor Frankrijk beteekent, kan moeilijk gezegd worden. Een paar der voornaamste momenten zullen wij releveeren. Eind September is de Fransche regeering overgegaan tot devalua tie van de Fransche franc. Dit leidde tot de devaluatie van de Zwitsersche franc en toen werd ook onze brave Hollandsche gulden los geslagen van zijn goudbasis. Sindsdien is de gulden zwevend en circa 20 pet. be neden zijn vorig goudpeil. In het Spaan sche conflict is de instelling van de non- interventie-commissie te danken aan het initiatief van Blum, terwijl het ook deze re geering was, die op 6 Sept. een nieuw pact met Polen wist te sluiten. Een schokkend incident was de zelfmoord van den minister van binnenlandsche zaken Salengro, (18 Nov.), die aldus het slacht offer werd van een lastercampagne. BELGIë. Het naburige België is dit jaar niet door bijzonder schokkende gebeurtenissen ge teisterd. Het heeft zich plotseling beroofd gezien van de bescherming, welke het Lo carno-pact het bood, maar daartegenover heeft het de verzekering gekregen van En geland en Frankrijk, dat deze beide landen een niet-uitgelokten aanval niet zouden dulden. Overigens heeft België blijk gege ven, niet zoo heel veel meer op te hebben met verdragen, welke weliswaar bescher ming beloven, maar ook het gevaar inhou- den meegesleurd te worden in een conflict tusschen de groote broers. Dat is gebleken uit de rede van den koning half October, welke rede tevens een goede gangmaker ia geweest voor de regeeringsplannen tot ver sterking Van het Belgische leger. De regee ring-van Zeeland heeft ook een beetje last gehad van de Rexisten, die met alle geweld op 25 October een opmarsch naar Brussel wilden houden, maar overigens is het nogal rustig gebleven. OOSTENRIJK. Aan Oostenrijk heeft' men niet zooveel aandacht geschonken, maar bondskanselier Sohuschnigg heeft niettemin kans gezien om zijn macht aanzienlijk te versterken. Op 1 April werd een wet aangenomen, waarbij in Oostenrijk de dienstplicht weer werd ingevoerd. Dat was weliswaar een schending van het vredesverdrag van St. Germain, maar het werd oogluikend toege staan met het oog op den gevaarlijken Duit- schen buurman. Met dezen buurman is echter op 11 Juli een overeenkomst tot stand gebracht, waarbij o.a. de onafhan kelijkheid van Oostenrijk werd erkend. Daarmee is een officieel einde gekomen aan de spanning tusschen beide Duitsche landen. Vervolgens heeft Schuschnigg zich weten te ontdoen van prins Starhemberg, die wat al te lastig werd, maar met wien tot nu toe rekening moest worden gehouden, omdat hij de Heimwehren achter zich had. In Oc tober schoof Schuschnigg ook de Heim wehren zelf ter zijde; zij werden ontbon den en ondergebracht in het Vaterlandische Front. Van nu af aan was de bondskanselier pratisch dictator. Hij reorganiseerde even later zijn kabinet en heeft thans over de heele linie de touwtjes in handen. Met Italië is het koek en ei. Oostenrijk deed evenmin als Hongarije mee aan Je sancties en heeft met Duitschland en Hongarije de verovering van Abessynië de jure erkend. OVERIGE LANDEN. Over de rest van de wereld kunnen wij kort zijn. Rusland gaat voort, behalve met onrust stoken, met zijn leger geducht te verster ken. Op 16 Augustus werd besloten den dienstplichtigen leeftijd te verlagen, waar door het Russische leger met 50 pet. werd uitgebreid. Het Russische aandeel in den Spaanschen burgeroorlog is bekend. In het land zelf heeft dit jaar een „zuivering" plaats gevonden van Trotskistische elemen ten. Zinowjef en andere leidende figuren uit de Russische revolutie zijn in Augustus j.l. ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Trotski zelf is tot groote opluchting van Noorwegen, waar hij verblijf hield, dezer dagen verhuisd naar Mexico. Griekenland heeft in Maart den beken den staatsman Venizelos verloren en heeft in Augustus de dictatuur ingevoerd. Met goedvinden van den koning heeft de pre mier Metaxas naar aanleiding van stakings onlusten het parlement naar huis gestuurd en sindsdien regeert hij zonder parlement. Egypte verloor op 28 April zijn koning Foead en kreeg in diens 16-jarigen zoon Faroek een nieuwen koning. Met Engeland kwam het tot een overeenstemming voor 20 jaar. Amerika ontdeed zich in April van da affaire-Lindbergh door Bruno Hauptmann, die schuldig bevonden was aan de ontvoe ring en den dood van Lindberghs baby op den electrischen stoel in de gevangenis van Trenton te executeeren. Voorts werd presi dent Roosevelt op 3 November opnieuw tot president gekozen. Een kleinigheidje, dat ons bijzonder ge- interesseerd heeft, is de wereld-wedvlucht van de drie Amerikaansche journalisten, welke door Ekins is gewonnen, dank zij de hulp van de K.L.M. In Japan heeft op 26 Februari een op zienbarende staatsgreep plaats gevonden, waarbij een handjevol militairen een slach ting hebben aangericht onder de hooge auto riteiten. Deze militairen wilden wat „krachtiger" optreden ih China. De leiders werden evenwel gearresteerd. China heeft pas in de laatste weken van zich laten hooren, toen maarschalk Tsjang Sjoe Liang aan het muiten ging in Sjensi en den leider der Nanking-regeering Tsjang Kai Sjek liet gevangen nemen. Dit incident is weliswaar opgelost, maar de gevolgen, welke eruit voortvloeien, zijn nog niet te overzien. Japan is bevreesd voor een nieu we anti-Japansche actie. I Dit is zoo ongeveer in groote trekken de nalatenschap van het oude jaar bij zijn af sterven. Fraai is deze erfenis niet voor het jonge jaar 1937. Wij hopen, dat de erfge- i naam erin slaagt den faillieten inboedel te I liquideeren, maar groote verwachtingen hebben wij niet.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9