BERLITZ SCHOOL Dansschool ANTON DE GROOT, PLANTAGE 2 LEIDEN NAAIMACHINES Entree f o.25 Nieuwjaarsavond 8 uur BAL met attracties. v.h. WESTDORP Co., Morschstraat 4! Begin nieuwe lessen, altijd. ït ra' LIEFDEWERK „OUD PAPIER" DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Aanbieding van geschenken Gisterenmiddag om half 3 werd de aan bieding van geschenken voortgezet. Door het Roode Kruis werd een huis apotheek aangeboden, door de vereenigmg „Tesselschade" borduurwerk, door de ver- eeniging „Arbeid Adelt" knielkussens voor de kerkelijke plechtigheid, door het Ne- derlandsche padvindersgilde een tafelkleed, door de Hervormde Kerk van Zuid-Afrika twee Zuid-Afrikaansche bijbels. Ook werd een bouquet Zuid-Afrikaansche veldbloe men, welke speciaal in ijs verpakt met de Holland Afrika-lijn naar hier vervoerd wa ren en daardoor nog twee maanden goed konden blijven, aangeboden. De studenten-estafette-loop. Inmiddels was een groote autobus met jongens en meisjes studenten uit Amster dam gearriveerd. De vroolijke schare stel de zich aan weerszijden van den ingang' van het paleis op om de komst van den laatsten estafette-looper die een koker met een oorkonde met zich droeg, af te wachten. Toen deze, de heer R. L. Schoemaker, aan kwam ging een luid gejuich op en werd uit volle borst het Io Vivat gezongen. De estafette-looper reikte den koker aan de praeses van dé Amsterdamsche Vrou welijke Studentenvereeniging, mej. M. M. N. van Ingen over, die zich in gezelschap •Can vertegenwoordigers van de andere stu denten-vei eenigingen van de universiteit te Amsterdam naar binnen begaf. Het waren de heeren M. Kohnstamm, rector van het Amsterdamsch Studenten-korps, J. F. En- gers, rector van de Unites Studiosorum A'mstelodamensium, H. J. A. Neyens van de R. K. Studenten-vereeniging, S. Thomas Aquino en A. Th. Knoppers van de Ger. Studenten ver. S.S.R. Met een korte speech heeft Mej. van In- gen de oorkonde aan Prinses Juliana over gedragen. Prinses Juliana heeft belang stellend van den inhoud ervan kennis ge nomen en zeide, dat zij de estafette-loop een bijzonder aardig idee had gevonden en verzocht mej. Van Ingen haar dank aan de loopei's over te brengen. Toen de vertegenwoordigers van de stu dent en vereenigingen zich weer naar bui ten begaven werd luide het Io-Vivat ge zongen. De estafette-loop" van de studenten had van de zijde van het publiek zeer veel bekijks getrokken en in de reeds duisternis wordende schemering flitste telkenmale het magnesiumlicht van persfotografen en filmoperateurs op. Het burgemeesterlijk geschenk. Nadat de studenten het paleis aan den Kneuterdijk verlaten hadden, wei'd een deputatie van de burgemeester van alle Nederlandsche gemeenten door het jonge paar in audiëntie ontvangen. Zij bestond uit den voorzitter van het comité, mr. Van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, den secretaris van dit comité, mr. J. de Blieck, burgemeester van de Wijk (Dr.) en den penningmeester D. baron Mackay, burgemeester van Meppel. Het geschenk van de burgemeester zal bestaan uit twee zilveren kandelabres, be stemd voor de eetzaal in het paleis Soest- dijk. Burgemeester Van de Sande Bakhuyzen heeft het prinselijk paar een teekening van het ontwerp aangeboden. Geschenk van de Haagsche burgerij. Vervolgens heeft het dagelij ksch bestuur van 's-Gravenhage zijn opwachting ten pa- leize gemaakt. Naar men weet heeft de Haagsche Raad op voorstel van B. en W. besloten, namens de Haagsche burgerij de artistieke aanklee ding van de eetkamer van het paleis te Soestdijk aan het prinselijk paar ten ge schenke aan te bieden. De burgemeester heeft gisterenmiddag mededeeling gedaan van dit raadsbesluit, over welks uitvoering r.og in overleg zal worden getreden met het jonge paar. Namens de „Nederlandsche Heidemaat schappij" werd een keus uit twee schilde rijen van den kunstschilder Wenckebach aangeboden. Het een voorstellende een ge- zich op den Rijn bij Leersum, het ander het Esven in Drenthe. Het comité, dat dit geschenk kwam aanbieden bestond uit den ondervoorzitter dr. H. J. Lovink en den secretaris mr. J. C. A. M. van den Mortel. Een Zaansche molen, in „bruidstooi" ver sierd werd vervolgens door vier jonge meis jes in oud-Zaansch costuum aan het vorste lijk bruidspaar aangeboden. De molen was een geschenk van de Zaanlandsche oud heidkundige vereeniging „Jacob Honig Jz" te Zaandijk. De Leidsche jaargenooten van. de Prinses ontvangen. Vervolgens heeft het prinselijk paar een aantal oud-aneisjesstudenten uit Leiden, jaargenooten van de Prinses ontvangen. De deputatie stond onder leiding van de reunie-commissansse voor het jaar 1927 mevr. Van Hees-Land en bestond verder uit de dames jkvr. mr. van Rheineck Leys- sius, jkvr. Van Panthaleon van Eek, mej. mr. Van der Slooten, mej. van Mourik Broekman, mevr. Verkade-Bruining, mej. Van Hille, mej. Perelair, mej. Tazelaar en mej. mr. Hoogenboom. De dames boden aan een naturel linnen tafelkleed, vervaardigd naar het ontwerp van mej. dr. J. F. Frans- sen, die wegens verblijf in het buitenland, evenals mej. dr. A. J. Varenkamp, de ini tiatiefneemster, niet aanwezig kon zijn. Het kleed is 1.60 M. in het vierkant en is geborduurd ir. drie kleuren blauw. In het midden is de banier van de V.V.S.L. mei het jaartal 1927 aangebracht. Daaromheen op een breed en rand zijn geborduurd de woorden uit het bekende „zweetkamertje" in de Leidsche Academie. „Hic sudavit, sed non frustra" (hier heeft gezweet, doch niet vergeefsDe randen van het kleed zijn geborduurd met een 25-tal tafereelen uit het leven der meisjes-studenten uit Leiden, zooals academie, pedel, club, stu dentenkamer, examen en fakkeloptocht. Enkele tafereglen hebben in het bijzonder betrekking op den studententijd van Prin ses Juliana, zooals de villa ,,'t Waerle", welke zij te Katwijk bewoonde, de opvoe ring van het door de Prinses destijds ver vaardigde tooneelstuk „Blauwbaard", de boot van de V.V.S.L. bij de jaarlijksche- studentenroeiwedstrijden, waar H.K.H. zich geregeld aan boord bevond, een schare no vieten uit 1927 zingend het door de Prin ses gedichte jaarlied en de rijtocht met be- pluimde paarden ter eere van de promotie. Op de 15 bijpassende servetten zijn afbeel dingen in denzelfden geest aangebracht. Geschenk koninklijk personeel. Het personeel van H.M. de Koningin en van H.K.H. de Prinses, heeft het jonge paar aangeboden een mand en twee botervlootjes van dof zilver vervaardigd door Van Kempen en Vos. Op den mand graveerd: „huldeblijk 7 Januari 1937". Geschenk personeel van wijlen de Koningin Moeder. Een deputatie van het personeel van wijlen H.M. de Konnigin Moeder is ten slotte nog op het paleis Kneuterdijk door het prinselijk bruidspaar ontvangen. Het geschenk was een zilveren presenteerblad evenals het vorige door Begeer Van Kem pen en Vos vervaardigd. Spoedig nadat deze deputatie het paleis had verlaten, reed een gesloten hofauto voor, waarmede het vorstelijk paar, na dezen vermoeienden dag, naar het Paleis Noordeinde reed, hartelijk toegejuicht door een groote schare belangstellenden, welke zich op dat uur in de omgeving van de beide paleizen ophield. Geschenk van ex-keizer Wilhelm aan het vorstelijk bruidspaar. De vleugel-adjudant van ex-keizer Wil helm II, majoor von Ilsemann, zal heden middag, namens den ex-keizer en zijn echt- genoote, een geschenk aan het vorstelijk bruidspaar aanbieden. Dit geschenk zal bestaan uit een fraaie staande klok In emp5re-sti.il. uitgevoerd in goudbrons. Geschenk van Joodsche vreem delingen. In kringen van Joodsche vreemdelingen die door den nood der tijden hun weg naar Nederland hebben gevonden, is de gedachte gerijpt uiting te geven aan de vreugde, welke zij met het Nederlandsche volk wil len deelen over het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Zij willen door het aanbieden van een geschenk op den huwelijksdag uitdrukking geven aan hun dankbaarheid voor de groote gastvrijheid, welke zij hier te lande ondervonden. Men kan zijn giften tot 3 Januari 1937 storten bij de Twentsche Bank, bijkan toor van Baerlestraat 2830 Amsterdam- Z., en ten name van het comité, dat be staat uit den heer dr. Geprg Herzberg, Wil lemsparkweg 180 en Fritz Koeningsbergen. Stadionweg 111, Amsterdam-Z. DE TREINENLOOP OP 7 JANUARI. Geen „boemeltreinen" naar den Haag en Haarlem. Volgens het speciale spoorboekje voor den 7den Januari begint dien dag te Am sterdam de treinloop naar Den Haag om vijf uur met een halfuursdienst. Als er de behoefte toe bestaat, zal evenwel om de tien minuten een trein rijden en er wordt stellig en ten volle op die noodzakelijkheid gerekend. Een prachtig schema is, met overwinning van tallooze moeilijkheden, voor dien tien-minuten-dienst samengesteld, een regeling, die klinkt als een klok en sluit als een bus! In elk geval zal het voor het publiek van het grootste belang zijn zoo vroeg mo gelijk op reis te gaan: hoe vroeger, hoe beter, want dan heeft men de beste kans op behoorlijk vervoer. Want wat de Spoor wegen dien dag voor het vervoer doen, vormt het maximum, de trein wordt als het ware tramdienst. Maximaal kunnen den 7den uit de rich tingen Amsterdam, Rotterdam en Utrecht 20.000 reizigers per uur naar Den Haag vervoerd worden en derhalve in vijf uren 100.000 man (inclusief den dienst op de Zuid-Hollandsche Electrische Rotterdam HofpleinDen Haag). Om de mogelijkheid van zulk een mas- sa-vervoèr te bereiken, moesten uit den aard der zaak tal van speciale maatregelen getroffen worden. Daarvan noemen we hier de volgende: De zgn. Maassluische treinen (de nieuw ste Diesel-electrische) rijden dien dag van Hoek van Holland naar Leiden en vice versa. Al het beschikbar-"1 electrische materiaal wordt voorts gc^ ncentreerd op de lijn Amsterdam De i Haag Rotterdam Dordrecht. In verband met deze concentratie zal het traject AmsterdamAlkmaar den 7den voor het grootste deel met stoomtreinen be reden worden. Juist het electrische materiaal is op de drukste hoofdlijn noodig vanwege de groo te aanzet-snelheid der electrische treinen er, hun constante snelheid van 95 a 100 K.M.; de stoomtreinen doen langer over hetzelfde traject, omdat ze de groote aan zet-snelheid missen en het behoeft geen betoog, dat snelheid en regelmaat van den treinloop dien dag zeker een eerste ver- eischte zijn. De tusschenstations op de lijn Haar- 1 e mL eiden worden dien dag niet be diend, ook al om vertraging te voorkomen. Deze dienst wordt dan aan de „blauwe tram" overgelaten. De in het extra spoorboekje aangegeven treinen zullen in elk geval loopen, maar men zij verstandig, neme geen risico's en blijve 's avonds niet tot den laatsten trein in Den Haag! En in het extra-spoorboekje (het laatst verscheen zoo'n unicum op het gebied der Spoorweggidsen Trr-1898!) verzuime men vooral niet de wenken op de pags. 6 en 7 te lezen. Aanbevolen wordt den 7den Januari van het Noordelijk deel van Noord-Holland naar Den Plaag en verder niet uit Haarlem, doch over Amsterdam te reizen; het publiek werke toch vooral mee alles goed te doen loopen, het treinpersoneel van zijn kant zal zeker niets nalaten om een vlotten gang van zaken te verzekeren! Alle treinen naar en van Den Haag zul len uit acht rijtuigen worden samengesteld. REGELING VAN HET VERKEER TE WATER Gedep. Staten der Provincie Zuid-Hol land hebben met betrekking tot het ver keer te water op 7 Januari maatregelen ge nomen, waardoor de navolgende bruggen voor het scheepvaartverkeer gesloten zul len zijn: a. de Hoornbrug van 6 Januari 16 uur tot 4 uur, en voorts van 7 Januari 4 uur des voormiddags tot 8 Januari 4 uur des voormiddags; b. de brug ovër den Rijn in den Rijks weg Plaarlem's Gravenhage aan het Haagsche Schouw. c. de Blokhuisbrug over de Grecht te W oerden; d. de brug over den Rijrv te Bodegra ven; e. de brug (van Rijnland) over Gou we s 1 u i s; f. de Wilhelminabrug' over het Rijn- Schiekanaal te Leiden; g. de Blauwpoortsbrug aan de Turf markt te Leiden; h. de Rijnzigtbrug over het Galgewater te' Leiden. Tusschentijds zal echter bij tijden van minder druk verkeer over .deze bruggen, zulks ter beoordeeling van het dienstdoen de personeel, gelegenheid worden gegeven om wachtende schepen door te laten. HUWELIJKSREIS VORSTELIJK PAAR. Naar Tirol of Zwitserland. Uit goede bron wordt vernomen, dat het vorstelijk paar Donderdag 7 Januari, na de voltrekking van het huwelijk, op reis zal gaan naar Tirol of Zwitserland, waar het zich eenigen tijd aan de wintersport zal wijden. De standaard van de Prinses. Het Comité voor de luisterrijke viering te 's-Gravenhage van het huwelijk van het Prinselijk paar verzoekt ons erop te wij zen, dat niemand gerechtigd is de stan daard van H. K. H. Prinses Juliana als vlag te gebruiken bijvoorbeeld als versie ringsobject. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK Poging tot afdreiging De Haagsche Rechtbank behandelde met gesloten deuren een zaak legen den 35-ja- rigen G. D., laatstelijk te Zutphen, wo nende, thans gedetineerd, die terecht stond wegens het bij art. 318 W. van S. strafbaar gestelde, misdrijf van afdreiging. Verdachte zou een inwoner van den Haag hebben bedreigd met openbaarma king, van een voor deze compromitteerend feit, onder aanzegging, dat hij dit kan voorkomen, door aan hem (verdachte) op straat een som geld te overhandigen. Tegen D., die vroeger voor een soortge lijk feit straf onderging, werd door het O. M„ na getuigenverhoor twee jaar ge vangenisstraf geëischt. Uitspraak 14 Januari. IIAARLEMSCHE RECHTBANK Veroordeeld werd de 29-jarige timmer man G. F. v. W. uit Amsterdam, tot 1 jaar en 6 maanden gev.straf wegens een roof overval bij de Nassaubank te Haarlem. Verd. had een bedrag van ƒ156 van een onderwijzeres afhandig gemaakt toen zij uit bovengenoemde bank kwam. Verd. was met een auto daarna weggereden. De eisch was 1 jaar. De kantoorbediende H. de L. uit Am sterdam werd eveneens tot 1 jaar en 6 m a a n d en gev.straf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de roofoverval. Veroordeeld werd de 24-jarige teekenaar J. v. PI., uit Brussel tot 1 j a a r en 6 m a a n d en gev.straf met aftrek van voor arrest tot en met 14 Jan. '37 wegens het plegen van een inbraak in een villa te Aerdenhout bij Haarlem. De eisch was 2 jaar. VERLOOFDE DOET AANSLAG OP ZIJN MEISJE „Ik vergeef je, maar 't blijft uit" De Amsterdamsche Rechtbank behandel de vandaag de strafzaak tegen den 25-ja- roigen manufacturier A. A. J. van V. uit Nijmegen, verdacht van poging tot dood slag. Op 16 September j.l. heeft hij getracht zijn meisje E. J. P., die in betrekking was bij een familie te Bussum, een hoeveelheid zoutzuur in den mond te" gieten. Hij greep haar bij de keel, zij verzette zich echter hevig, zoodat zijn toeleg niet gelukte. Zij liep enkele ongevaarlijke brandwon den in het gelaat op, veroorzaakt door het scherpe vocht. Primair is hem poging tot doodslag ten laste gelegd, subsidair poging tot zware mishandeling. Verd. geeft toe, dat hij zoutzuur, ver- •mengd met azijnzuur op haar gezicht heeft gegoten. Hij had niet de bedoeling gehad haar te dooden of ernstig te verwonden. Hij wilde slechts haar uiterlijk schoon schenden. Het meisje komt voor het hekje. Zij ver telt, dat de verhouding tusschen haar en verd. in die dagen veel te wenschen over liet. Zij had gehoord, dat hij te Nijmegen omging met andere meisjes en getuige be sloot de verloving te verbreken. Verd. had haar meerdere malen bedreigd, zoo liet hij haar eens een revolverkogel zien: „Je gaat er aan. als je het niet „aan" maakt". Enkele dagen later kwam hij haar :s avonds op de Willem Kalfflaan achterop. Hij greep haar met de linkerhand bij de keel en toen voelde ze een branderige vloeistof op haar wang. Zij had zich' losge rukt en was gevlucht naar de woning, waar ze in dienst was. Dr. van Dongen, gemeente-arts te Bus sum, verklaarde, dat het meisje na den aanslag door hem behandeld was. Haar ge laat vertoonde lichte brandwonden, ver oorzaakt door een zuur. Dr. Hammer, die een rapport had uitge bracht, deelde mede, dat het mengsel vhn zoutzuur en azijnzuur zeer ernstige gevol gen voor de oogen had kunnen hebben, wanneer het er in gekomen was. Verdachte verklaart nog. dat hij het fleschje met zoutzuur had gevonden. Een drogist echter vertelt, dat de jongeman het gevaai-lijke goedje bij hem gekocht had. De officier van justitie, mr. Bosch voert in zijn requisitoir aan, dat verd. een bui tengewoon laag en gemeen middel heeft gebruikt om zich te wreken op het meisje. Spr. requireert wegens opzettelijke mis handeling met voorbedachte rade. een ge- genisstaf van drie en een half jaar. Verdachte heeft tijdens het verhoor zijn ex-meisje vergeving gevraagd voor zijn daad. Zij wilde echter niet direct ant woorden: „Ik moet er eerst eens over denken." Na het requisitoir wordt zij op verzoek van den verdediger mr. Fr. Pauwels weer voor het hekje geroepen. Verd. herhaalt zijn vraag. Het meisje: „Ik vergeef het je, maar de verloving blijft uit" Het woord is dan aan mr. Frangois Pau wels, die een gedeeltelijk voorwaardelijke straf bepleit, Vonnis 14 Januari. EEN IIOND DOODGESCHOTEN Twee maanden gevangenisstraf opgelegd De rechtbank te Amsterdam veroordeel de vandaag den jachtopziener en onbezol digd rijksveldwachter J. V. uit Huizen we gens het opzettelijk en wederrechtelijk doodschieten van een hond conform den eisch tot twee maanden gevangenisstraf. De man had zich op noodweer beroepen, de hond zcu hem hebben aangevallen. Tijdens de behandeling van deze zaak zijn twee getuigen a décharge, vader en zoon, verdacht van meineed gearresteerd. Zij bevinden zich nog in arrest. Als hun verdediger zal optreden mr. Endt. wenscht U een Zalig Nieuwjaar 8181 t 6.-, PRIVé LESSEN t 1.50 per les, op elk gewenscht uur. - Rdomsch katholieken leeren oansen bii een r.k. dansleeraar Entree f 0.25 De vaste plug verdwijnt, in '37 een vlugger methode. In '36 was het nog een vaste plug Thans behoort dit tot het verleden. Men verwerkt in '37 uitsluitend Phillipsplug Want deze kan men kneden. Philplug breekt of schiet niet uit Doch verhardt zich in de muur, De schroef roest niet, kan er altijd uit, Want Philplug bevat geen zuur. Een groot gat is geen bezwaar Philplug zal hem wel stoppen, Neemt proef probeert het maar Met Phillipsplug voorkomt U stroppen. Heeren Aannemers en Electriciens neemt proef voor 36 cent 40 verbindingen voor 1" X 8 schroeven, spaart tijd en geld, groote verpakking nog veel voordeeliger. Altijd voor het gebruik gereed, één boor, één gat, voor alle maten schroeven Alleeirverkoop voor Leiden en omgeving, alle cliënten wenschen wij een voorspoedig Nieuwjaar zonder stroppen. A. ALT Mare 112 z. n. KOOPEN IS EEN VERTROUWENSZAAK "Wij leveren U steeds van 1ste klas fabrieken nieuwste modellen tegen de langste prijzen. Reparatie waar andereu in te kort zijn geschoten, worden bij ons hersteld met een half jaar garantie. «jT ONZE FIRMA-NAAM IS DAAR 50 JAAR VOOR BEKEND! LEIDEN - TURFMARKT 3 NATIONALE LEERAREN. Fransch - Duitsch - Engelsch Spaansch. V. d. WtRFFSTRAAT 4 Voor het afhalen van papier gelieve U uitsluitend op te bellen No. 985 Brieven en hoodsohappen P. J. COLLA LANGE MARE 51

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7