DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BINNENLAND EEN KATHOLIEKENDAG IN 1937. HET ONDERWERP GEKOZEN IN AAN SLUITING OP DE ..VOOR-GOD-ACTIE". 17 en 18 Mei te Utrecht. In 1937 wacht Nederland voor de zevende ■maal een Katholiekendag, die bepaald is op 17 en 18 Mei en te Utrecht gehouden zal worden. Omtrent het programma is het volgende reeds vastgesteld: 17 Mei, Tweeden Pinksterdag, wordt de Katholiekendag geopend met een Pontifi cale H. Mis in de openlucht, op te dragen door Z. H. Exc. den Aartsbisschop, Mgr. dr. J, de Jong. De predikatie wordt gehouden door den bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers over het onderwerp ,;De onwaardeerbare gave van het Geloof". Getracht wordt een massalen zang te ver krijgen. Na de H. Mis volgt op dezelfde plaats een vergadering, waar de voorzitter van „De Katholiekendag", Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen en prof. Noyons als plaat selijk voorzitter een openingswoord spre ken. Prof. dr. Gerard Brom van de R. K. Universiteit te Nijmegen houdt een rede voering over het theologisch onderwerp „De eere Gods". Verder zal de Aartsbisschop een toe spraak houden. Des avonds om 8 uur is er in „Tivoli" een vergadering, waar prof. Fr. Weve O.P. van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg spreekt over ,,De Godsonteering", waarbij de spreker vooral het moderne verschijnsel der Godsonteering psychologisch en histo risch zal beschouwen. Daarna is er een ontmoetingsbijeenkomst, waarvoor de medewerking der verschillen de organisaties is gevraagd. Het programma van den tweeden dag, 18 Mei, zal zeer kort zijn. Er is een sluitingsvergadering met als spreker de zeereerw. heer Mr. A. Diepen- brock, leeraar aan het seminarie Hageveld en secretaris van het bureau „Pro God actie" over het onderwerp „Terugkeer tot God". Deze redevoering is bedoeld als een uiteenzetting van de practische werking van het bureau. De Aartsbisschop en baron "Van Wijnber gen spreken een slotwoord, waarna des middags half drie een Sluitingslof gecele breerd wordt in de kerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming aan de Bilt- straat. Daaronder wordt een predikatie ge houden met als titel: „Kinderen Gods door Jezus Christus". Een predikant moet nog worden aangewezen. R. K. WERKLIEDENVERBOND BELANGRIJKE KWESTIES. Woensdag heeft de voorzitter van het R. K. Werkliedenverboind, de heer A. C. de Bruijn te Utrecht de Vakbondsverga- dering geopend met eenige mededeelingen, naar aanleiding ook van een verzoek van den R. K. Grafischen Bond om de vakbon den meer bij elkaar te roepen, teneinde be langrijke kwesties als de bedrijfsorganisa tie. de bedrijfsraden-\v«»t, de bindendver klaring van collectieve contracten e. d. te bespreken. Het bestuur heeft er geen bezwaar te gen, wanneer een of meer vakbonden dit verzoeken, een vergadering uit te schrij ven. Ten aanzien van de nieuwe Ongevallen wet, waarvan nog maar een' voor-ontwerp bestaat, dienen de organisaties, willen zij hun meening daaromtrent kenbaar maken, het rapport van den Hoogen Raad van Ar beid af te wachten. De voorzitter sprak dan zijn erkente lijkheid uit tegenover den minister van Sociale Zaken, dat deze met een ontwerp tot wet van bindend- en ontbindend-ver klaring van arbeidsovereenkomsten is ge komen, terwijl zijn ambtsvoorganger op principieele gronden zich daartegen ver zet heeft. Wat het beginsel van deze wet betreft, bestaat hiervoor waardeering, wat niet wegneemt, aldus de voorzitter, dat we het met enkele onderdeelen niet eens zijn. Het ligt daarom in het voornemen binnenkort een Bureau-vergadering te houden met de vertegenwoordigers der Vakbonden om deze bezwaren te bespreken. De voorzitter bracht verscheidene dezer bezwaren naar voren. Vervolgens deelde hij mede, dat de Com missie voor Vrouwenorganisatie bezig is zich te reorganiseer en. Er bestaat reeds samenwerking ipet de K. A. J. V. in de bisdommen Breda en Den Bosch en de voorzitter wenschte hier uit drukkelijk te verklaren, dat ook prijs ge steld wordt op daadwerkelijke medewer king van ,,De Graal". In behandeling kwam hierna het voor stel van het Verbor.dsbestuur om ter ver mindering van de lasten der Vakbonden de bijdragen voor het Weerstandsfonds te halveeren. De R. K. Grafische Bond had een voor stel ingediend om ook de bijdragen voor het reservefonds te verminderen, doch dit ontraadde het Verbondsbestuur. De gevol gen hiervan konden wel eens funest zijn en het Verbond kan het Reservefonds, dat een bestemming heeft gekregen, voor de eerste jaren niet missen. Na eenige discussies werd het voorstel van het Verbondsbestuur, alleen met de stem van den R. K. Houtbewerkersbond tegen, aangenomen. Op de agenda stond een voorstel van het Verbondsbestuur om de contributie van de vakbonden voorloopig voor den tijd van drie jaren te verheogen met 5 cents per lid en per jaar ten bate van den opbouw van een katholieke arbeidersbeweging op Curagao, in verband waarmee de weleerw. Pater De Bruijn O.P., geestelijke adviseur van den R. K. Volksbond, op Curasao, met verlof hier te lande, aanwezig was. Met het oog op deze nieuwe lasten be toogde de heer Nelissen van den R. K. Gra fischen Bond, dat de kassen van de vak bonden moeilijk daarmee verzwaard kun nen worden. De heer Loerakker (R. K. Landarbei- dersbond) meende, dat zijn organisatie de nieuwe lasten niet kon dragen en gaf het bestuur in overweging een nieuwe rege ling te treffen voor de werklooze leden, waardoor er een eerlijke verdeeling van lasten komt. Het bestuursvoorstel werd ten slotte, na toelichting door den voorzitter, z. h. st. aangenomen. HET PLAN-DETERDING. Kaas in Bodegraven gekocht. Men meldt aan de „N.R.Ct." uit Bode graven: Door tusschenkomst van den heer Deter- ding zijn hier eenige honderdduizenden kilogram volvette Goudsche kaas aange kocht, welke naar Duitschland zullen wor den verzonden. MAATREGELEN GEVRAAGD TEGEN PRIJSSTIJGING. Het secretariaat van den Centra-len Bond van Ned. Verbruikscoöp. schrijft ons: Het bestuur van bovengenoemde bond heeft, dezer dagen aan dr. H. Colijn, voor zitter van den Raad van Ministers, een adres gezonden inzake de prijzenpolitiek na de depreciatie van den gulden. Het adres herinnert er aan, dat kort na deze gebeur tenis door den Minister van Binnenland- sche zaken een circulaire aan de gemeente besturen is gericht, waarin voor een aan tal eerste leyensbenoodigdheden iedere prijsverhooging werd uitgesloten. Van ver schillende van deze en van tal van andere producten en sommige peulvruchten zijn handels- en grossiersprijzen aanmerkelijk gestegen. Ook de kleinhandelsprijzen moes ten hier en daar reeds verhoogd worden en het laat zich aanzien, dat deze tendenz zich in de komende weken zal doorzetten. In het bijzonder de prijzen van een aantal meel- producten en sommiige peulvruchten zijn reeds gestegen. Voorts zal het o.i. niet mo gelijk zijn aldus wordt in het adres ge zegd om de kleinhandelsprijzen van vet ten, oliën en" brood op het huidige peil te houden, nu de prijzen op de grondstoffen- markten zoo sterk oploopen, als de laatste weken het geval is. Het adres dringt daarom aan op het nemen van de volgende maatregelen: 1. Aanpassing van den v.i.t.a.-tarweprijs bij den aankoopprijs van binnenlandsche tarwe, of afschaffing van de invoermono- polieheffing op tarwe; 2. Afschaffing van de invoermonopolie- heffingen op andere granen, graanproducten en peulvruchten; 3. Verlaging van de heffing op margarine van 0.39 tot f 0.25 en van de heffing op vetten en oliën tot het peil, dat voor 11 Juli 1936 gold. DE MANKOGELDEN. Naar aanleiding van een gedane aanvraag heeft men aan het bestuur van het R.-K. Kerkliedenverbond op Departement van Sociale Zaken medegedeeld, dat voortaan de vergoedingen, die aan afdeelingsfunc- tionarissen worden verstrekt, als z.g. mankogelden mogen worden be schouwd, die niet opdesteun inmin- dering gebracht behoeven te worden. Het spreekt vanzelf, dat aan deze vergoe dingen slechts dan volledig het karakter van mankogelden kan en mag worden ge geven, indien deze vergoedingen zeer ma tige bedragen betreffen. Onder mankogeld wordt verstaan een vergoeding, die de betrokken functionaris sen ontvangt als tegemoetkoming in het ri sico, dat hij beloopt voor het te weinig ont vangen aan contributies en bijdragen en het eventueel te veel terugbetalen bij het afrekenen met de leden. (In het algemeen het maken van abuizen). Deze vergoedingen moeten dus worden beschouwd als een soort vergoeding voor noodzakelijk te maken bedrijfsonkos- t e n, die om die reden geheel buiten de aftrek van de steun gehouden mogen wor den. DE Z-AS-MOTOR. Thans in serie vervaardigd door de Jaffa-fabriek te Utrecht. Op het einde van Mei j;l. verraste de Machinefabriek Jaffa, gevestigd aan den Groeneweg te Utrecht, de technici met de mededeeling, dat zij een motor van bij zondere constructie had vervaardigd, de z.g. Z-as-motor, een vinding van den heer W. Hulsebos uit Laren, die aanmerkelijk zuiniger in het gebruik zou zijn dan de bestaande motoren. Deze motor werd in Utrecht in een luxe-auto beproefd, zulks onder groote belangstelling van deskun digen en zou. aangezien het product vol deed. door de machine-fabrieken Jaffa te Utrecht en Kromhout te Amsterdam wor den gemaakt. Naar thans bij informatie door prof. ir. D. Dresden, directeur van de Jaffa-fabriek aan „Het Volk" is medegedeeld, wordt de motor op het oogenblik in serie op Jaffa vervaardigd. Hij zal in de eerste maanden van 1937 in' den handel worden gebracht. Het blad herinnert er aan, dat indertijd een speciale maatschappij (Z-as) werd op gericht om als octrooi-houdster te fungee- ren. De proeven met den Z-as-motor wer den uit het Werkfonds gefinancierd. EERSTE KAMER Indirecte vaccinatiedwang OPSCHORTING MET EEN JAAR VERLENGD Middagvergadering. De wijziging Vogel wet wordt, na een discussie tusschen don heer Polak en den Minister z.h.st. aangenomen. Bij het wetsontwerp tot verlenging dei- opschorting van verplichte inenting, voert de heer GELDERMAN (Lib.) het woord. Spr. wijst er op dat slechts tien procent der jongere kinderen ingeënt is. De minis ter acht verwerping der wet onmogelijk omdat dan met Januari alle niet-ingeënte kinderen niet tot de school toegelaten mogen worden. De minister wil nu de wet slechts voor een jaar verlengen, Doch zeer uitdrukkelijk zij men bedacht op den ge vaarlijken toestand van thans. Als spr. het wetsontwerp aanvaardt, dan is het met tegenzin. De heer MENDELS (Soc. Dem.) wil geen breedvoerige discussie over directen of in- directen dwang. Maar tot enkele opmer kingen geeft het wetsontwerp spr. aan leiding. Reeds meermalen werd de maat regel tijdelijk verlengd. Het zou dan nu voor de laatste maal zijn. Een nieuw ka binet zou de materie principieel kunnen regelen. Wordt deze wissel door het nieuwe kabinet geaccepteerd? Hoe weet de be windsman, wie zijn opvolger zal zijn, en of de bezwaren van dit kabinet, om de zaak aan te pakken, niet ook zullen gelden bij het volgende. De tegenwoordige bezwaren toch zijn in hoofdzaak van politieken aai*d. Hoewel er levensbelangen van ons volk bij betrokken zijn. Daarbij mag men toch voor politieke gevoeligheden niet uit den weg gaan. Dit kabinet heeft voldoenden tijd ge had, deze belangrijke materie definitief te regelen. Daarentegen moet de Kamer den voorlaatsten dag van het jaar dit wetsont werp behandelen, waarbij ze- in een dwang positie is gebracht. De consequentie van verwerping toch ware kwalijk te aanvaar den. Spr. constateert dat velen hier te lande zich verschuilen achter het overigens niet te miskennen encephalitisgevaar om voorgoed van de vaccinatie af te komen. De heer VAN ASCH VAN WIJK (A.R.) betoogt dat het encephalitis-gevaar geens zins op den achtergrond is gedrongen. De redenen voor de jaren geleden ingevoerde opschorting der vaccinatie-verplichting be staan nog volledig. Zeer vele artsen blijven de vaccinatie ontraden. Bovendien staat vol strekt ook niet vast, dat vaccinatie beneden de twee jaar ongevaarlijk zou zijn. Spr. wijst op verschillende vergeefsche pogingen om het encephalitis-gevaar te onderdruk ken. Het gevaar voor pokken is in de jaren van niet-vaccineering niet toegenomen. De vergadering wordt te 1.05 uur een half uur geschorst. De vergadering wordt te 1.40 uur her opend. De MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN de heer SLINGENBERG, schetst het moei lijke, precaire karakter van dit onderwerp, de bezwaren ervan, principieele en van an deren aard. Men kan zeggen dat de ouders meer tijdig, voordat de kinderen 2 jaar zijn, bij den dokter moesten zijn geweest voor de inenting. Maar hoe gaat het? Men blijft maar wachten en wachten. Spr.'s adviseurs hebben op het gevaar daarvan gewezen. Het invoeren van een vaccinatieplicht voor kinderen beneden 2 jaar moest ernstig over wogen worden. Spr. deelt méde dat de desbetreffende commissie uit den gezondheidsraad met al- gemeene stemmen heeft geadviseerd tot di recten vaccinatiedwang beneden 2 jaar. Doch dit kabinet neemt onderwerpen van principieelen aard niet ter hand. Spr. moest nu voorkomen, dat vaccinatie-plicht voor goed uit de wet zou verdwijnen. Een wissel trekken op het volgende kabinet, heeft spr. niet gedaan. Wel laat spr. het materiaal na. Persoonlijk staat spr. principieel ver der af van het standpunt vap den heer van Asch van Wijk dan van dat der heeren Gel derman en Mendels. We hebben hier te doen met de openbare gezondheid, met den gezondheidstoestand van ons geheele volk. Het gevaar is thans grooter dan in geval van verplichte vaccinatie waarbij mogelijk enkele sterfgevallen kunnen voorkomen. Dit gevaar, voor enkele individuen, is min der groot dan dat van een pokken-epidemie, wat temeer klemt omdat de politieke in ternationale toestanden een massa-invasie in ons land niet denkbeeldig maken. Voorts beroept spr. zich op de ervaring in andere landen. Ook zie men het gevaar van een bacteriologischen oorlog in dit verband onder oogen. Het gevaar van vac cinatie is oneindig veel kleiner dan dat van een pokken-epidemie. Het wetsontwerp woi*dt z.h.st. aangeno men. De VOORZITTER houdt een rede, die wij reeds gisteren hebben vermeld. Vermeerdering van de luchtpost naar Indië. Wanneer men de cijfers van December 1935 vergelijkt met die van dezelfde maand in 1936 komt men tot de sjotsom, dat te Amsterdam gemiddeld per K.L.M.-vlucht naar Batavia, dus tweemaal per week, 330 K.G. briefpost is ingeladen, tegen ge middeld 272 K.G. in dezelfde maand van 1935. De vermeerdering van briefpost be droeg derhalve 58 K.G. per vlucht of 21,3 pet. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat de K.L.M.-vliegtuigen ook nog te Rome en te Athene post opnemen en wel gemiddeld 70 K.G. per vlucht, zoodat de postlading bij het verlaten van Athene, met bestemming naar Rhodos en Alexan- drië, gemiddeld 400 K.G. bedraagt. Hierbij is de pakketpost niet inbegrepen, deze be draagt bij het verlaten van Athene om streeks 50 K.G. KERKNIEUWS PRIESTER-JUBILEA. Na de priester-jubilea vermelden wij nog de volgende: Paters Franciscanen. 25 jaar priester: 17 Maart: Meinardus Broersen, geb. te Grootebroek, Gardiaan, Maastricht; Georgius de Boer, geb. te Blokker, missionaris, Brazilië; Gregorius van Heusden, geb. te Maastricht, kapelaan Ammerzoden; Stephanus Lucassen, geb. te Hillegersberg, rector, Venray; Ludovicus Geldens, geb. te Druten, missionaris, Bra zilië; Canutus Peters, geb. te Vierlings beek, vicarius-leeraar, Sittard; Ludwinus Exler, geb. te Ewijk, missionaris, China; Malachias Geelen, geb. te Grathem, gar diaan, Vorden; Zacharias v. d. Hoeven, geb. te 's-Gravenhage, missionaris, Brazi lië; Clemens v. d. Berg, geb. te Haarlem, pastoor, Woüdrichem. 60-jarig Kloosterfeest: 3 October: Mon seigneur Odoricus Timmer, geb. te Haar lem, tit. Bisschop Druzip, rustend Vicarius Apostolicus, China. 50-jarig Kloosterfeest: 3 October: Isido- rus Trienekens, geb. te Weert, pastoor, Am merzoden; Candidus Vroomans, geb. te 's-Gravenhage, missionaris, Brazilië; Cal- lixtus Beckers, geb. te Venlo, rector Claris sen, Megen; Evaristus v. Kroonenburg, geb. te Delft, rustend, Alverna-Wychen; Tibentius de Graaf, geb. te Leiden, gar diaan, Nijmegen. 50-jarig Kloosterfeest: 27 Sept.: de hoog waardige heer W. A. van Dinter-, magister- generaal der Kruisheeren, te St. Agatha. 12J4 jaar priester: 20 Januari: father J. v. Heiningen, geb. te V e u r, rector te Hoorn van het Missiehuis der St. Joseph- Congregatie. 12y2 jaar priester: 6 Dec.: pater Gre gorius Jongmans, geb. te Leiden, mis sionaris en pastoor in Java, te Lawang, pater Bartholomeus Catijn, geb. te Lei den, leeraar aan het gymnasium St. Al- berti te Zenderen beide jubilarissen van de Orde der Paters Carmelieten. 50-jarig Kloosterfeest: 26 Mei Broeder Zacharias Kleiwegt, geb. te Zoeter- w o u d e, Trappisten-abdij te Achel. 25-jarig Kloosterfeest: 1 Juni pastoor C. Breukel te Mourvilles-Hantes. LETTEREN EN KUNST Bernard Diamant, t Gisteravond is te Rotterdam in den leef tijd van ruim 64 jaar overleden de heer Bernard Diamant, bekend orkest-dirigent. Hij was dirigent van de Koninklijke Chris telijke Oratorium Vereeniging „Excelsior", oud-dirigent Rotte's mannenkoor, oud-lee- raar aan de kweekschool voor opleiding tot onderwijzer en onderwijzeressen. FlNANClëN EN ECONOMIE LUCHTVAART LEENING ZUID-HOLLAND. De inschrijving op f 4.989.0003 1/2 pCt. Obligatiën (Conversieleening 1937) in stuk ken van 1000.aan toonder, ten laste der provincie Zuid-Holland, zal zijn openge steld op Maandag 4 Januari bij de kantoren der Rotterdamsche Bankvereeniging en de Amsterdamsche Bank te Rotterdam, Am sterdam en 's-Gravenhage, tot den koers van 99 3/4 pCt. Houders van de per 1 Februari 1937 af losbaar gestelde, niet uitgelote 3 1/2 pCt. Obligatiën der Leening 1907, 1ste en 2de Serie, 4 pCt. obligatiën der Leening 1907, 3de Serie en 4 pCt, obligatiën der Leening 1934 ten laste der Provincie Zuid-Holland, hebben voor iedere obligatie, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, recht op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag aan 3 1/2 pCt. obligatiën der onderhavige leening. Dit recht vervalt, indien de hou ders der vorengenoemde aflosbare 3 1/2 en 4 pCt. obligatiën niet vóór de sluiting der inschrijving, met gebruikmaking van daar toe bij de inschrijvingskantoren verkrijgbare speciale inschrijvingsbiljetten, op de 3 1/2 pCt. obligatiën der Conversieleening 1937 hebben ingeschreven. Indien de inschrijvingen voor deze 3 1/2 pCt. obligatiën, die niet door houders van obligatiën der vorengenoemde leeningen krachtens hun recht van voorkeur mochten worden genomen, het beschikbare bedrag te boven gaan, zal de toewijzing op eerst genoemde "inschrijvingen systematisch ge schieden. De storting op de toegewezen obligatiën moet geschieden met f 999.35 per obligatie op Woensdag 20 Januari ten kantore, waar de inschrijving heeft plaats gehad tegen in ontvangstneming der obligatiën, voorzien van coupons per 1 April 1937 e.v., waarvan de eerste coupon loopt over het tijdvak 1 Januari—1 April 1937 en derhalve f 8.75 groot is. De leening is a pari aflosbaar in 38 jaar- lijksche termijnen, aanvangende in 1937. De obligatiën zijn voorzien van coupons, vervallende 1 April en 1 October. (De eer ste cóupon loopt over het tijdvak 1 Januari —1 April 1937). De couponbelasting wordt op de obliga tiehouders verhaald. De opbrengst van deze leening zal strek ken tot vervroegde aflossing van een aantal op onderhandsche schuldbekentenis of in obligatiën opgenomen leeningen ten laste der provincie Zuid-Holland. MARYSE BASTIé OVER DEN ATLANTISCHE OCEAAN. Met haar vlucht van 12 u. 5 m. het record van Jane Batten gebroken. Maryse Bastié, de bekende Fransche vliegster, die nog houdster is van het we- reldduurrecord van dames, is gistermor gen te 7.23 Eur. tijqj te Dakar opgestegen en gisteravond 19.28 uur Eur. tijd te Na- tal geland. Zij heeft door deze vlucht van 12 uur 5 min. 't Trans-atlantische record van Jane Batten met 1 uur 10 min. verbe terd. Maryse Bastié heeft hierdoor gezorgd voor de schoonste prestatie van de Fran sche luchtvaart in 1936. 23 dagen na de verdwijning van Mermoz, die haar tot deze vlucht heeft aangemoedigd en hcfar er ge deeltelijk op heeft voorbereid, is zij de tweede vrouw, die geheel alleen den af stand van ruim 3000 km. boven de zee heeft afgelegd. Zij volbracht den tocht met een Caudron ..Simoun" speciaal, uitgerust met een Renauld motor van 220 p.k. haar door den Franschen luchtvaartminister hiervoor afgestaan. De Simoun is een klein motor sporttoestel met een snelheid van ca 300 km. per uur. Maryse Bastié is opgestegen met ruim 900 L. brandstof, voldoende voor 16 uur vliegen, een groote speling had zij dus niet. Jane Batten deed de vlucht tusschen 9 en 24 November 1935 in 13 uur 15 min. met een uurgemiddelde van 228,300 km. De Frangaise maakte een gemiddelde van ca 252 km. per uur. VLIEGENDE ARTSEN IN AUSTRALIc. Hospitalen met vliegvelden. Men vindt uitgestrekte gebieden op de aarde, welke slechts zeer dun bevolkt zijn. Wordt daar een mensch ziek, dan dient hij zichzelf te helpen, want alvorens men de hulp vah een geneesheer heeft ingeroepen, kan de zieke reeds bezweken zijn. Zoo was het echter nog vóór een jaar of tien. Heden ten dage springt de dokter in zijn vliegtuig, dat tegelijk voor apothekerswinkel en zie kenhuis, annex operatievertrek dient, en is binnen een uur bij een zieke, die anders 150 K.M. moest afleggen, alvorens genees kundige hulp te genieten. Een dergelijke „vliegenden artsendienst" kent men in Australië, een dun bevolkt werelddeel, dat 16 maal grooter is dan Duitschland. Thans bezit de Australische Geneeskundige Dienst, die door de regee ring en door groote ziekenhuizen wordt ge steund, vijf centrales. Elk dier centrales staat in verbinding met een aantal buiten stations, welker aantal gestadig wordt ver groot. Al deze stations bezitten radioinstal laties, welke tegelijk zenden en ontvangen. Iedere farmer, die anders dagenlang rij den moest, om een levend wezen te ont moeten, is nu in staat zich met de buiten wereld in verbinding te stellen. Via de ra dio kan hij zelfs zakenrelaties onderhou den en wanneer den omtrek rond zijn farm onveilig wordt gemaakt, heeft hij slechts om de politie te alarmeeren. Ligt hij ziek, en heeft hij geen hulp, dan roept hij oe hulp in van het z.g. moederstation van den „Vliegenden Artsendienst". Bij iedere cen trale bevindt zich een hospitaal, ^vaarach- ter een vliegveld is gelegen. Soms vliegen de geneesheeren zelf, maar vaak ook heb ben zij hulp van een regeeringspiloot, want het vliegen met kleine hospitaaltoestellen is geen gemakkelijke taak. Het is niet zoo eenvoudig, een farm te vinden, die in een onherbergzaam oord ligt en de landingen vooral brengen soms de grootste moeilijk heden met zich. Om welke afstanden het bij dergelijke vluchten gaat, geeft het arbeidsgebied van een „vliegenden arts" aan, dat zich vaak uitstrekt over 250.000 vierkante mijlen. In den romp van het vliegtuig bevindt zich een baar, welke wordt gebruikt, wanneer de geneesheer het noodig acht, dat de pa tiënt naar een hospitaal wordt vervoerd. Meestal wordt de dokter begeleid door een ziekenzuster. Ook de vliegtuigen afzonder lijk hebben radio aan boord. Zoodoende staat men altijd in verbinding met de cen trales, die eventueel hulp kunnen bieden, wanneer het vliegtuig zich in gevaar be vindt, en, indien noodig, reeds voorberei dingen kunnen treffen, wanneer een opera tie noodig blijkt. Natuurlijk zijn de jaarlijksche kosten voor het onderhoud van zulk een dienst bijzonder hoog. Een groot deel draagt de regeering bij en yerder zijn het ook wel rijke particulieren, die zich voor deze menschlievende onderneming interessee ren. s cudós n/Mst -eCkcu.at/ Indien een auto bezig U een voor hem rijdeiMïe amiere auto in te halen mag wan dit voertuigen- paar niet vc-crwjrijden. dus: nooit drie aa*o's naelkaar.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6