DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Waarom valt het rveuwe jaar op 1 Januari? Hoe de Romeinen het nieuwe jaar vierden De Nieuwjaarsdag is sedert eeuwen een algemeene feest- en rustdag. Hij bestond bij verschillende volken op zeer uiteenloo- i penden tijd. Rondom de Middellandsche i Zee, waar men slechts twee jaargetijden I had, in het najaar of in het voorjaar. Het laatste is nog lang in zwang gebleven De dag werd verplaatst naar 1 Jan. ingevolge de latere ambtsaanvaarding v. d. consuls te Rome, waar de oude kalender met Maart begon. Dit blijkt nog uit de namen der ge talmaanden September October, Novem ber, December en uit de schrikkelmaand Februari, die het jaar besloot. Toen het eenmaal te Rome op 1 Januari viel, ging men naar den tempel van den ouden hoofdgod Janus. De beide consuls offerden op het Capitool een witten stier. Men gaf elkaar geschenken. De ochtend was bestemd voor plechtigheden en pro cessies, de avond voor bezoeken en vertier. Het Nieuwjaarsfeest duurde bij de Ro meinen verscheidene dagen. De oude Sa- bijnsche godin van het Geluk, Strenua, die te Rome haar tempel had, werd van in vloed geacht op den- voorspoed, die het nieuwe jaar kon brengen. Naar haar noem de men de geschenken strennae, die eerst uit koeken en vruchten, later uit vergulde lekkernijen, tenslotte uit geld bestonden. De keizers gaven aan of kregen van het volk geschenken in den keizertijd. Allen vierden het feest van het Nieuwe jaar. De geest van de godin Strenua leeft voort in het Fransche étrenne en in het West-Vlaamsche gebak: strene! De kerkelijke viering van het Nieuwe- jaar is eigenlijk niet oorspronkelijk. Met de dolle feestvreugde der Romeinen op den len Januari gingen de oude Christenen niet mee. Kerkvaders waarschuwden er tegen, daar het feest vaak in een orgie werd omgeschapen. In het jaar 587 werden vasten voorge schreven op de drie eerste dagen van het nieuwe jaar. Later werd op dien dag een nieuw feest, dat van Christus' Besnijdenis, ingevoerd. In het begin van de-Hervorming vierde men Nieuwjaar niet, ofschoon men de dag op sommige plaat'sen op gezag v. d. overheid als een feestdag beschouwde. De Synode van Dordt (1618'19), stelde den Nieuwjaarsdag met den Hemelvaarts dag, een dag, welke ook niet in eere werd gehouden, gelijk, De prediking gold te Dordrecht niet den Nieuwjaarsdag, doch de Besnijdenis en de Naamgeving van Christus (Luc. 2: 26). Evenals in Duitschland kwam in het einde van de 17e eeuw de Nieuwjaarsdag a\s zoodanig in eere, met geschenken en allerlei drukte, die als heidensche praktij ken van verschillende zijden werden be streden. Doch op dit punt heeft men in Frankrijk weinig succes behaald. De Fran- schen geven elkaar op Nieuwjaarsdag ge schenken. Het is op dien dag feest voor jong en oud, rijk en arm. Aan het begin der 19e eeuw kwam het „godsdienstig begin van het jaar" meer in gebruik en sedertdien is de Nieuwjaarsdag niet alleen een algemeene feest- en rust dag, doch ook een Christelijk feest. iffT DE RIJNSTREEK fljf'n Nieuw bord. dl' Deze roode driehoek, met I' de punt naar beneden be- teekent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van tinks nadert, voorrang heeft. Hoe Priesters in Spanje verraden woroen Door de Marxisten wordt in het gedeelte van Spanje, waar Franco's troepen nog niet zijn doorgedrongen, alles in het werk ge- I steld om de priesters die niet tijdig de vlucht konden nemen en die thans in de bergen een schuilplaats hebben gevonden in hun macht te krijgen. Zij bedienen zich daartoe van jonge njeisjes die naar een be paalde stad of dorp trekken om bij fami lies, waarvan men vermoedt dat zij de ver blijfplaats van een priester kennen, het ver trouwen te winnen. Zij beginnen te ver tellen dat ze vurige Katholieken zijn, de terreur der rooden verafschuwen en dat zij een familielid hebben die in stervens gevaar verkeert en de H. Sacramenten wil ontvangen. Indien de priester door deze laaghartige methode misleid is, wordt hij gearresteerd en doodgeschoten. Men heeft zelfs speurhonden gebruikt om priesters, die in de bergen gevlucht waren, op te sporen. Tal van martelaars. Ook het aantal leeken, dat omwille van hun geloof gemarteld wordt is zeer groot. Een Spaansch vluchteling, die in Toulouse is gearriveerd, vertelde o.m. het volgende merkwaardige geval: Bij het uitbreken van de Roode Terreur in Barcelona weigerde Senor Marian Espar om zijn katholieke overtuiging prijs te geven. In zijn zak droeg hij altijd zijn Rozenkrans en de „Geestelij ke Oefeningen" van den H. Ignatius. Drie maal werd hij door de Rooden op straat aangehouden en wanneer men hem om zijn papieren vroeg, liet hij telkens zijn Rozen krans zien en zijn paspoort. Op zekeren dag echter werd hem te Puigcerda weer de gebruikelijke vraag gesteld, waarop hij ook als naar gewoonte antwoord gaf, waar na hij werd gearresteerd en ter dood ver oordeeld. Toen hij voor het executiepeleton stond riep hij uit: „Mijn arme broeders, ik schenk jullie vergiffenis. Ik offer mijn bloed voor jullie op. Leve Christus Koning". Moordpartijen duren steeds voort. Te Balanguer zijn 50 priesters en leexcn vermoord, o.a. de Aartspriester Fr. Manuel Sabate, drie pastoors, een oude priester, die reeds wegens hoogen leeftijd ontslag uit de kerkelijke bediening had gekregen, verder drie Broeders der Christelijke Scho len, twee Franciscanen en zeven andere religieusen wier lijken nog niet geïdentifi ceerd zijn. Een Pater Franciscaan, Francesco Pa-C miers, professor aan het Serafijnsch Collé ge, werd gearresteerd toen hij langs de tuin wilde ontvluchten. Hij kreeg een kogel in de maagstreek, zakte in elkaar en is na een doodstrijd van anderhalve dag op straat gestorven. Te Balaguer zijn eveneens doodgeschoten de pastoor van Menarguens, vier Paters Maristen uit Las Abellanas, de pastoor van Termens en zeven leeken, waarvan vier arbeiders die openlijk het scapulier droe gen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. ROME, 30 Dec. (A. N. P.) Naby het vliegveld Campo Formido is tijdens schiet oefeningen in de lucht een jacht%'liegtuig omlaag gestort. De piloot kon zich niet spoedig genoeg los maken om met de pa rachute uit het toestel t- springen en is om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Onder voorzitterschap van burgemeester W. Keijzer kwam gisteravond de Raad der gemeente Veur in openbare vergadering bijeen. De voorzitter opent de vergadering met het voorgeschreven gebed. De voorzit ter herinnert aan het vreugdevolle nieuws, wat over ons is gekomen, voor wat betreft het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Spreker protesteert tegen de berichtgeving in de pers, met betrekking tot een persoon uit Veur, die eenige tijd geleden verdwenen was. De berichten over dien man, welke hem zijn toegezonden, zijn van A. tot Z. uit de lucht gegrepen. Hij verzocht de betrokken correspondenten, bedoelde berichten te herroepen, anders zullen B. en W. de resp. redacties de juiste toedracht van de zaak mededeelen. De heer Bout is het roerend eens, met de zienswijze van B. en W. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Ingeko men zijn goedkeuring van het ïaadsbesluit tot een persoon uit Veur, die eenigen tijd van Ged. Staten, over de wijziging begroo ting 1936. Verder was ingekomen het rapport van verificatie van het bureau van Ned. Ge meenten. Bij de behandeling van de reke ning 1935 wenscht de heer Blonk meer spe cificatie van de uitgaven. De heer Kerk- hoff becritiseert de commissie ad-hoc, in verband met haar houding ten opzichte van de uitgaven van de oudercommissie. Spreker geeft den raad in overweging, de 25 voor die commissie op de begrooting 1937 te houden. De heer Zuidwijk is tegen de uitgaven van post 192, wat betreft de rekening van het G.E.B. voor het plaatsen van een licht- paal. Verder is spreker van oordeel, dat de uitgaven van de oudercommissie niet juist zijn. De voorzitter is van meening, dat de vergaderingen van de O.C. zeer veel nut kunnen hebben. De rekening 1935 wordt daarna z. h. st. goedgekeurd. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen: a. de Kroon ontheffing te verzoeken van de verplichting tot vast stelling eener capitulantenverordening; b. tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling betreffende het beheer van het lichtbedrijf en c. tot wijziging van het werkliedenreglement. Voorts wordt z. h. s. besloten, toe te treden als begunstiger van de Ned. vereeniging voor Luchtbescher ming; toe te treden tot het Borgstellings fonds voor den Middenstand; in gebruik te geven een leegstaand lokaal der St. Maria- school ten behoeve van het bewaarschool- onderwijs. Bij het voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan, wenscht de heer Koerts geacht te worden tegen te hebben ge stemd. Nadat eenige heeren het woord heb ben gevoerd, over de HPoge kosten 0.50) per kind voor administratie, wordt z. h. s. de vergoeding vastgesteld, in verband met artikel 101 der L.O.-wet 1920 over 1933 en de driejaarlijksche afrekening 19311933. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de wo ningen Voorburgsche weg 97 en Damstraat 19, 33 en 35 wordt z. h. s. aangenomen. Eveneens wordt het voorstel aangeno men, tot wijziging van de gemeentebegroo- ting 1936 (gewone dienst). Protest-motie tegen de samen voeging van beide gemeenten. Aan de orde is dan het voorloopig ont werp van Wet tot vereeniging van de ge meenten Veur en Stompwijk en wijziging van de grens tusschen de gemeenten Leid- schendam en Nootdorp. De heer Koerts protesteerd ten sterkste tegen de houding van Ged. Staten; spreker is van oordeel, dat alle formaliteiten, die vooraf zijn ge gaan, wel achterwege hadden kunnen blij ven, nu blijkt, dat Ged. Staten er toch geen notitie van nemen. Spr. dient een motie in, die luidt als volgt: De raad der gemeente Veur in vergadering by een op 30 Dec. 1936, gezien het door Ged. Staten ter behandeling ingekomen ont werp van wet, overwegende, dat dit ontwerp van wet door Ged. Staten volgens art. 162 der ge meentewet met alle hierop be trekking hebbende stukken veel te laat by den minister zal wor den ingediend, aangezien de wet telijke termijn van 6 maanden ruim is overschreden, gelet op de uitspraak in overgroote meerder heid, zoowel van de commissie uit de ingezetenen als van den raad van Veur in deze aangelegen heid; besluit een behandeling van dit ontwerp van wet overbodig te achten: ernstig te protesteeren tegen de indiening van dit ont werp van wet, en als vertegen woordigers van de bevolking van Veur, zich met alle kracht en haar ten dienste staande middelen te blijven verzetten tegen de samen voeging met Stompwijk en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Verder voeren nog het woord over de grenswijziging de heeren Blokland, Zuid- wyk, Boheemen en Uitenhout, welke zich I ontpopten als vurige tegenstanders. De I heer Kerkhoff gaf blijk een voorstander te zijn van samenvoeging, terwijl de heer Borst gaarne had gezien, dat bij vereeni- j ging van Veur en Stompwijk, Stompwijk onverdeeld was gebleven. De beide wethouders hadden gaarne ge wild, dat Ged. Staten zelf eens polshoogte waren komen nemen en protesteeren ern stig tegen het ontwerp van wet. De voorzit ter protesteert tegen de uitingen van ver- GEMEENTERAAD VAN VEUR schillende sprekers, als zou spreker „om dat hij voorstander is van vereeniging" achter de schermen werken. De heer Koerts dient een voorstel in, om ƒ400 uit te trekken, om actie te voeren te gen de plannen van Ged. St. De voorzitter zegt, dat hij geen dekking kan vinden voor die 400 en adviseert, het voorstel terug te nemen. De heer Koerts trekt zijn voorstel in, op grond van de mededeeling van den voorzit ter, dat de commissie, belast met het on derzoek van de begrooting 1937, adviseert een post op de begrooting te brengen. Daarna wordt het prae-advies van B. en W. verworpen, met 29 st. De stem van den heer Borst is afhankelijk van Stomp wijk onverdeeld. De voorzitter sluit onder dank voor den ijver waarmede het afge- loopen jaar is gewerkt, deze laatste verga dering van dit jaar. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Maria Willemina Elisabeth d. van J. G. W. Neuteboom en I. Delfos. Johanna d. van P. J. Ouwerkerk en N. W, Klomp. Eduard Richard z. v. J. C. Ver- sluijs en M. de Roode. Maarten Cornelis z. v. M. de Jong en G. A. Root. Klasina Cornelia d. v. T. W. v. d. Klugt en A. C. M. Hun er. Ondertrouwd: J. J. de Koningh jm. 33 j. en J. Bennink jd. 27 j. J. v. Alphen jm. 36 j. en M. P. Schouten jd. 25 j. Gehuwd: H. A. Hillenaar jm. en A. J. v. Egmond jd. F. Molenaar jm. en L. Schouten jd. H. v. Rossum jm. en J. H. Springer jd. I. Verwoerd wedn. en T. G. Ramp jd. Overleden: C. v. RijtGroen in 't Wout vr. 61 j. J. C. Beenakker m. 71 j. T. v. d. BurgSchuurman vr. 62 j. J. v. d. SteenGaljaard wed. 86 j. LAATSTE BERICHTEN DE GETUIGEN BIJ HET AANSTAAND PRINSELIJK HUWELIJK. Als getuigen van H. K. H. Prinses Juliana bij de a.s. huwelijksvoltrekking zullen fun- geeren: Z.H. hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg, Z. D. H. vorst Friedrich von Wied, Jkvr. L. P. van de Poll, Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. De getuigen van Z. D. H. Prins Bernhard zullen zijn: Z. D. H. Prins Ernest Aschwin zur Lippe- Biesterfeld, Z. D. H. Prins zur Lippe, Graaf von Oeynhausen-Sierstorpff, Overste von Pantschulidwez. DE SCHFVENINGSCHE VISSCHER M. DE RUITER ONDERSCHEIDEN Wegens moedig reddingswerk De Minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, heeft hedenochtend in zijn kabinet, in tegenwoordigheid van den chef der afdecling Visscherij en van zijn departement, den heer G. C. Groen, met eenige zeer waardeerende woorden de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan den Scheveningschen visscher M. de Ruiter, een der opvarenden van den onlangs in de buitenhaven van IJmuiden verongelukten motorlogger Sch. 68, in verband met zijn moedig en zelfopofferend optreden, toen buitengaats in den vliegenden storm de stuurhut van den logger, waarin zich schipper en stuurman bevonden, overboord was geslagen. De Ruiter heeft toen met buitengewone inspanning het half verniel de stuurrad vrijgemaakt en den logger bin nen de pieren van de haven van IJmuiden gebracht, aan welke daad de overige op varenden hun leven hebben te danken. „Comité van waakzaamheid" Prof. van Embden verzoekt ons mede te deden, dat hij onder de aandacht van het bestuur van dit comité gebracht heeft, dat het streven, onze geestelijke vrijheid te verdedigen tegen nationaal-socialistische of fascistische kneveling, aan gezag inboet, indien men daarbij de steun aanvaardt van communistisch gezinde personen, hoe wei nig talrijk ook, in wier staatsbestel de geestelijke vrijheid evenzeer onderdrukt wordt. Nu het bestuur niet bereid blijkt, laatstbedoelde richting uit het comité te doen uittreden, heeft prof. van Embden zijn lidmaatschap daarvan opgezegd. WIELRUDER DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD Gisteravond is, op het kruispunt Klaas HofwegGroenloscheweg, te Eibergen, de 28-jarige petroleumventer B. Menkhorst, toen hij op zijn rijwiel den weg overstak, door een auto gegrepen. De man werd ern stig gewond. In het ziekenhuis te Eibergen, waarheen hij was vervoerd, is hij overle den. TELEGRAMMEN DE TOESTAND VAN DEN PAUS. Patiënt had een rustigen nacht. VATIC AAN-STAD, 31 Dec. (A.N.P.) De lichte verbetering, welke in den toe stand van den Paus is waargenomen, houdt aan. Z. H. heeft een rustigen nacht gehad en heeft hedenmorgen bezoek ontvangen van professor Milani en mgr. Pacelli. VLIEGTUIGEN DER NATIONALEN BOMBARDEEREN EIGEN LINIES. MADRID, 31 December. (A. N. P.). Uit Gijon wordt gemeld, dat eenige tot de nationalisten behoorende soldaten, die uit Oviedo zijn ontkomen, en zich by de gele deren der regeeringstroepen hebben aan gediend, verklaarden, dat Zondag j.l. der tien vliegtuigen der nationalisten, welke van hun artillerie verkeerde inlichtingen hadden gekregen, hun eigen linies bij Ovie do hebben gebombardeerd, waardoor 71 manschappen werden gedood en tachtig gewond. TSJANG SJOE LIANG TOT TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Hij zal morgen echter gratie krijgen. NANKING, 31 Dec. (A. N. P.). Tsjang Sjoe Liang is vandaag wegens ontvoering van Tsjang Kai Sjek veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf, maar hij zal mor gen gratie krijgen. GASFABRIEK VAN BELFORT BEZET. BELFORT, 31 Dec. (A.N.P.) De ar beiders der gasfabriek hier ter stede heb ben hedenmorgen het werk neergelegd en de fabriek bezet. Het conflict is van inter nen aard en men denkt, dat de delegatie, die zich naar de prefectuur begeeft, om een onderhoud te hebben met de directie, een definitieve overeenstemming zal be reiken. i MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Dec. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 1.70, bloemkool 7.10 9.60, roodekool 0.803.80, savoyekool 1.00—2.90, groenekool 1.00—3.20, China kool 3.80, pieterselie 3.70—6.20, prei 1.002.40, kropsalade 2.008.70, sel derie 1.303.00, knolselderie 2.006.30 wortelen 2.20, per 100 kg.: kroten 1.60 2.00, kroten gekookt f 26, witloof 417 boerenkool 1.50—4.00, Spinazie 18—26, Tomaten 18.20—31.40, uien 1.00—2.10, wortelen 1.30—4.40, spruiten I 6—15, spruiten II 210, andijvie 418, Nero 2—3. ZOETERMEER, 30 Dec. Eierenveiling. Aanvoer 4500 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.504.J5 en eendeneieren 3.003.80 per 100 stuks. In verband met kerkdiensten op Woens dag 6 Januari 1937 wordt volgende week Dinsdagavond, 5 Januari, te half acht ge veild. LOOSDUINEN, 30 Dec. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 158 aanvoerders verkocht om in de week van 4 tot 11 Januari dagelijks te leveren 19.000 liter melk. Prijs af boerderij 6.50, en melk voor industrie 5.705.80 per 100 liter. VINKEVEEN, 30 Dec. Groentenveiling. Prijzen: Witlof I 10—12, idem II 6.00— 9.50, idem III 25, per 100 kg.; boeren kool 1.50 per 100 stronk. KATWIJK a. d. RIJN, 30 Dec. Groenten veiling. Waspeen 45—85 cent, kroten 25— 30 cent per kist van 20 kg.; groenekool 1.403.00 per 100 stuks, uien 1.602.00 per 100 kg.; prei 1.10—1.70 per 100 bos, knolselderie 2.70—4.10 per 100 stuks, gelekkol 1.00—1.40, roodekool 1.20—2.20 per 100 kg. Andijvie 48—94 cent per kist van 6 kg. TER AAR, 30 Dec. Centrale Veiling. Spinazie 38 cent, andijvie 44—61 cent, sla 0.80—5.70, slavellen 0.300.60, breek- peen 3.60—5.10, uien f 1.90—2.10, spruit- kool 6.90—10.10, witlof 8 00—14.60, kroten 2.50, selderie f 3.00—3.90, groene kool 1.501.70, boerekool 1315 cent, knolselderie 2.003.50. Volgende week Dinsdag en Vrijdag veiling. BOSKÖOP, 30 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Hadley 30—55 cent, Claudius Pernet 4070 cent, Colum bia 50—90 cent. Butterfly 60—110, Wilh. Kordes f 1.001.50, Rosalandia 0 60 1.10, Edith Helen 3050 cent, Else Poul- sen 1015 cent, Briarcliff 4061 cent, Azalea 1.001.30, Seringen 4060 cent. Primus 4060 cent, Chrysanten, tros 6 tot 15 cent. RIJPWETERING, 31 Dec. Veiling R.P.V. Aanvoer: 1723 eieren f 4.006.30, per 100 stuks; 15 konijnen f 0.501.80, 2 ha nen 0.660.76, 5 kippen 3062 ct. per stuk. Volgende week veiling oo Dinsdag. LEEUWARDEN, 31 Dec. Vee. Aan gevoerd: 18 Enterstieren 120180, 35 Twen- terstieren 180280, per stuók; 281 vette koeien 110220, per stuk, 3656 ct. per K.G.; 340 melk- en kalfkoeien 110230, 44 pinken 75140, 12 vette kalveren 25 70, 144 graskalveren 30—105, 342 nuchtere kalveren 49, 507 vette schapen 152.6, 48 weideschapen 1020, 450 lammeren 918, 215 vette varkens 25116, per stuk, 3743 ct. per K.G., 22 magere varkens 1540. 73 klieine biggen 610, 16 bokken en geiten, 14 paarden. Totaal aanvoer: 2561 stuks. Boter. Mijnboter 1.39 per K.G., veilingboter 1.351.33 per K.Gè Aanvoer 0/3, 6/6, 0/12 vaten. Commissie 62 ct. AMSTERDAM, 31 Dec. Vee. Aange voerd in totaal 1106 stuks, waarvan 74 slachtvarkens, vette van 2021 ct. per pond, levend met 2 pet. korting; 449 ma gere varkens 1826, 492 biggen 710, Gel- dersche biggen 1013, 10 runderen 120 190, 66 nuchtere kalveren 610, 5 graskal veren, 14 bokken en geiten 26, per stuk. Handel redelijk. Kaas. 162 partijen kaas, le kwal. met rijksmerk 2021, 2e kwal. idem 18 19, zware tot 22. Handel matig. Boter. 147 partijen boter: Goebo- ter 8085 ct., weiboter 7530 ct., p. pond. Handel vlug. Eieren. 97.500 eieren. Kipeieren 3.254.20, eendeieren 3.003.25, p. 100 stuks. Handel willig. BODEGRAVEN, 30 Dec. Eierenveiling. Aanvoer 8767 stuks; wit 3.403.90. bruin 3.704.30, kuikeneieren 2.903.40. eendeieren 3.20. per 100 stuks. NIEUWKOOP Weldadigheidspostzegels. De opbrengst van den verkoop van weldadigheidspost zegels in Nieuwkoop en Noorden, bedroeg 122.74, een bedrag als nimmer bereikt werd. Een voldoening tevens voor de da mes, die zich met den verkoop hebben wil len belasten, waarvoor haar een openlijk woord van dank toekomt. Geboren: Johanne Theresia d. van H. E'ijs en N. Poelwijk Gijsbert z. van J. Kranenburg en L. van der Voorn Ger- rit z. van W. G. Domburg en G. de Bruin. Reinoptje d. van G. van Veen en A. J. Voshart Theresia d. van J. de Jong en G. Baars. Overleden: Ch. van Rooselaar 59 j. echtgenoote van Jac. Groenendijk. C. J. de Beer, jm 8 maanden. WOERDEN Noodlanding militair toestel Gistermiddag om 4 uur moest een mili tair vliegtuig uit Soesterberg, een eendek ker genummerd 593, een noodlanding ma ken onder Zegveld, op de z.g. Lage Broek. De oorzaak was een mistbank, waaruit het vliegtuig zich niet kon bevrijden. Nadat de machine vlak over eenige boomen ge scheerd was, landde het zonder ongeluk op het weiland toebehoorend aan den heer v. Dam. Bij de landing werd het vliegtuig niet beschadigd, terwijl de inzittenden, een officier en een waarnemer, geen letsel be kwamen. Daar het onmogelijk is vanuit het drassige weiland op te stijgen zal het toestel heden door mecaniciens uit Soes terberg worden gedemonteerd. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6863. „Ro- vano" Wolhuis. Leiden, Wasstraat 56. Wol, handwerken, kousen, ondergoederen. E.: E. E. Rosin, Leiden. V/ ij z i g i n g. 5544. W. van Driel. Bent huizen, Dorpsstraat 24a, Graanhandel. Overl. E.: W. van Drjel, d.d. 21 Dec. 1936. Wijz. handelsn. in: firma W. van Driel. N. E.: A. van Driel, Benthuizen. BUITENLAND. DE TOESTAND IN SPANJE. Aanval der regeeringstroepen op Villanueva de la Canada. MADRID, 30 Dec. (A. N. P.). De verde- digingsraad van Madrid heeft vanmiddag een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gemeld, dat de regeeringstroepen een hevigen aanval hebben gedaan op Villanueva de la Canada ten Noord-Wes ten van Maldrid. Hoewel de mist belem merend werkte, wisten de regeeringstroe pen het dorp te bezetten en slaagden zij er in, hun eerste linies tot twee kilometer voor Brunette te brengen. Te Carabanchel maakten de regeerings troepen zich meester van enkele huizen na een hevig gevecht. Aan het front van Cordova zetten de regeeringstroepen met succes hun tegenaanvallen voort en rukken zij op in de richting van Lopera, Villa del Rio en Montoro. Deze drie dorpen liggen thans onder het vuur van de artillerie der regeering. ITALIAAN SCH MILITAIR VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3