DE SLEUTELSTAD IN 1936 Een rondblik over hetgeen het oude jaar bracht. DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 T)1? ipmrrijr pn'TDAVT D^nE ÜUD - pxp Kerstmis, Oudejaar, Nieuwjaar, de tel kens terugkeerende feestdagen bij de jaar wisseling, die telkens opnieuw ook gele genheid bieden zich te bezinnen en den blik terug te slaan op hetgeen het afgeloo- pen jaar weer heeft gebracht. Met regelmatige zekerheid komt de jaar wisseling er ons aan herinneren, dat weer een jaar voorbijging, dat weer een nieuw tijdperk in ieder menschenlever. werd af gesloten. Weer klinkt het: „dagen, maanden, ja ren vliegen als een schaduw heen" en hoe ouder de mensch wordt, des te sneller schijnt de tijd te gaan, voorbij te ijlen in den onmetelijken afgrond van verganke lijkheid. Weer moet het grijze jaar het hoofd bui gen voor het nieuwe aankomende jonge- jaar, dat zijn intrede evenwel zal moeten doen in het voetspoor van het voorbije jaar en daarbij weinig nieuwe hoopvolle levens-perspectieven voor zich geopend ziet. De algemeene druk der tijden, waaronder het nu voorbije jaar zijn intrede deed, heeft zich vrijwel steeds onverminderd gehand haafd, de werkloosheid bleef aanhouden en een heropbouw van een nieuw gezond eco nomisch leven liet nog steeds op zich wachten. En 't moge dan waar zijn, dat men ook aan minder prettige dingen kan wennen, voor degenen, die de rampzaligheid van een gedwongen werkloosheid jaar in jaar uit moeten dragen, is er sterkte en zelf bewuste kracht noodig om op de been te blijven. Gelukkig, wie in zijn geloof kracht en overtuiging kan putten om niet ten on der te gaan in den maalstroom des levens, en durft blijven hopen op betere tijden. Dat die in het nu aanbrekende jaar ein delijk mogen komen, zal ongetwijfeld de verzuchting zijn van velen, die het oude jaar thans zonder weemoed kunnen laten sterven Traditiegetrouw laten we hier 'n kort schema volgen van hetgeen het afgeloopen jaar voor de Sleutelstad bracht. HET ALGEMEEN OVERZICHT Van eenig opleven in het economisch le ven was dit jaaf nog betrekkelijk weinig te bespeuren. Wanneer men afgaat op het aantal werkloozen, dat nog steeds tegen de 5000 loopt, blijkt reeds duidelijk, dat or van werkverruiming geen sprake kon zijn. Mede was zulks voor een groot deel het gevolg van een steeds grooter wordenden stilstand in de bouwbedrijven, waardoor een zeer groot deel der werknemers ge troffen wordt. De stilstand in andere bedrijven hield eveneens aan, zcodat de algemeene neer slag danig gevoeld werd. Het begin des jaars kenmerkte zich al reeds dadelijk door een ongewoon ge beuren: de eerste officieel gereglementeer de uitverkoop, zooals deze voortaan wet telijk in een bepaalden tijd zal worden gehouden. In hoeverre de invoering dezer wet werkelijk resultaat oplevert is moei lijk na te gaan, wanneer men ziet hoe ver schillende firma's in den vorm van bijzon- zondere aanbiedingen, reclamedagen of an derszins toch steeds een nieuwen vorm van grcoteren afzet trachten te vinden. De brandende kwestie der laatste jaren, de stadhuisbouw, vroeg ook nu nog steeds veler aandacht. Het vraagstuk der schade vergoeding met belendende perceeilen is nog steeds niet geheel tot oplossing ge bracht, doch met den bouw werd nu ge lukkig aangevangen en in het midden des jaars had de aanbesteding van den beton bovenbouw plaats. Een lijdensgeschiedenis maakte ook het Sportfondsenbad der Sleutelstad door. Na dat in Maart het aangewezen terrein aan den Wassenaarschen Weg ongeschikt moest worden verklaard, werden de plannen van het Schuttersveld ontworpen en na lang durige besprekingen, onderhandelingen en wat dies meer zij, werd tenslotte de vorige week door den raad de beslissing gebracht: het Sportfondsenbad zal er dus komen en tegelijk daarmee, of misschien nog vroeger wanneer de gemeentelijke goedkeuring daarvoor afkomt een tweede overdekte zweminrichting aan de Haarlemmerstraat op de plaats waar vroeger de Mon Père- kerk haar toren ver boven de huizen ver hief. 'n Teeken des tijds was het, dat de re geering noopte tct opheffing van den Leid- schen Keuringsdienst van Waren, welke bij Haarlem werd ondergebracht. Ook de opheffing van de Werkinrichting voor Blinden was een gevolg der benarde tij den, waarin voor de vervaardigde produc ten geen loonend afzetgebied meer te vinden was. Gelukkig heeft de gemeente een nieuwe werkverschaffing voor de blinden gevonden. Hopen we, dat deze po gingen succes zullen hebben. In het teeken van den huidigen tijd valt ook de poging om ordening te brengen in de bedrijven. De Leidsche kappersvakbond organiseerde cursussen om jonge menschen voor hun vak te bekwamen en daardoor te voorkomen, dat onbevoegden zich met al de nadeelige gevolgen voor een gezond bedrijfsleven in deze zaken mengt. Ook de sociale ontwikkelingsavonden over Maatschapelijke zorg, georganiseerd op initiatief der ambtenaren voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, werpen een schril licht op de tegenwoordige toestanden. Op initiatief van het gemeentebestuur werden middelen beraamd om door meer dere reclame voor de Sleutelstad meerdere vestiging van bedrijven hier te verkrijgen. In het zuivelbedrijf werd ter verkrijging van een grooteren omzet door meerder verbruik een zuivelweek gehouden, ter wijl ook de Vebo tentoonstelling van vee- en bodemproducten denzelfden opzet had. Tegenover de viering van het eeuwfeest der Kon. Ned. Grofsmederij, een der be kendste bedrijven der Sleutelstad, staat het feit, dat de gebouwen van een ander, eeuwenoud bedrijf, dat der Leidsche Ka toen Mij. moesten worden verkocht. Een groot bouwwerk, waaraan velen ge durende maanden werk hadden gevonden, kwam gereed in den bouw der V. en D.- magazijnen aan de Aalmarkt. Dreigende conflicten bij de firma's v. Hoeken en Pel werden gelukkig door tus- schenkomst der rijksbemiddelaars afgewend Het Genootschap Kennis is Macht vier de zijn 60-jarig bestaan, evenals het 6e Reg. Veld-Artillerie, terwijl de alom be kende 3 Octobervereeniging haar gouden bestaansfeest herdacht. De verloving van Prinses Juliana bracht ook in de Sleutelstad verheugenis en vertier en nu in de dagen, welke on- middelijk aan het huwelijk voorafgaan, getuigen Leiden's straten op ondubbel- zinige wijze van den trouw der Sleutel stad aan Oranje, waarvan reeds eeuwen her de grondslag werd gelegd. Het stadsuiterlijk, dat de laatste jaren zooveel veranderingen reeds onderging, veranderde in het afgeloopen jaar niet zoo bijster veel, hetgeen evenwel allerminst wil zeggen, dat er voor Gemeentewerken niets te doen zou zijn geweest. Door beschikbaarstelling van 400.000 uit het Rijks werkfonds kon met verschil lende belangrijke en groote werken een aanvang worden gemaakt. Verschillende verbeteringen in het be lang van het verkeer kwamen weer tot stand, waarvan we hier de volgende noe men: De bestaande Rijnbrug werd gesloopt, waarna met den bouw van een nieuwe op haalbrug ter vervanging van de bestaande een aanvang werd gemaakt. Het verlagen en verbreeden van de Nek- sluisbrug (vaste steenen brug over de Vliet) is in uitvoering. Aangevangen is piet het verbeteren van het gedeelte van den Haagweg, gelegen i tusschen den spoorwegovergang Woerden Leiden en het Noordeinde, gepaard gaan- i de met het vervangen van de smalle Haag- brug (draaibrug) door een breede vaste brug en het verbreeden van de Witte- poortsbrug. Jammer genoeg is in de uit voering hiervan stagnatie gekomen door het volloopen van den bouwput tengevolge van het springen van een waterleidingbuis. De Sumatrastraat tusschen de Java- en Atjehstraat werd verbreed. De verbetering van het gedeelte van den Haarlemmerweg,, tusschen de Musschen broekstraat en de grens der stadsbebou- wing in het aanbrengen van een asfaltdek- laag op gewalste puinfundeering is in uit voering. Verschillende straten, o.a. de Heeren- stiaat, de Korevaarstraat (tusschen Leven- aaal en Jan van Houtbrug), de Hooge- woerd (tusschen Kraaierstraat en Planta ge), de Kraaierstraat, de Rijnstraat, enz., werden van een nieuwe klinkerbestrating en, waar noodig, van tegeltrottoirs voor zien; de Haarlemmerstaat tusschen Don- kersteeg en Havenplein werd geasfalteerd. Tenslotte werd de verbinding tusschen de Geeregracht en de Jan van Houtbrug verbreed, gepaard gaande met verplaatsing van het 3 Octobermonument. Voor de stadsuitbreiding werden in den Rodenburgerpolder nieuwe straatgedeelten aangelegd in de De Sitterlaan, Van der Waalsstraat, Kamerlingh Onneslaan, Bak huis Rozeboomstraat en Van Bemmelen- straat. De werken in verband met de Centrale Ricleering vonden geregeld voortgang. Het zuidelijk rioolgemaal en de van dat gemaal uitgaande persleiding kwamen ge reed en werden in gebruik gesteld. De nieuwe stadswijk in den Roden burger pol der en ie Levendaalwijk werden door het leggen van stamriolen op het zuidelijk rioolgemaal aangesloten. In uitvoering is verder nog het leggen van een stamriool in den Zoeterwoudsche en den Witte Singel tusschen de Jan van Houtbrug en de Witte Rozenstraat, terwijl in den Haarlemmerweg een stamriool werd gelegd tusschen de Musschenbroekstraat en den spoorwegovergang. Wat de verandering ten aanzien van de gebouwen der gemeente betreft, de be langrijkste daarvan was wel de bouw van een nieuw gymnasium aan de Fruinlaan. De bouw van de brandweerkazerne op het terrein der afgebrande St. Petruskerk kwam gereed, in verband waarmede te vens de geheele brandweer-reorganisatie tot stand kwam en het wachten nog slechts is op het nieuwe brandweermateriaal. Verder werd in het Openbaar Slachthuis de darmenwasscherij verbouwd en in de Stadsgehoorzaal een brandvrije cabine ge bouwd. Wat dezen gemeentelijken dienst verder betreft mogen we er nog op wijzen, dat voor het saneeringsplan Paradijssteeg Bouwelouwesteeg de daarvoor in aanmer king komende perceelen werden gesloopt en de rioleering voor het nieuwe straten plan werd aangelegd. Een volledig verslag te geven van de bemoeiingen van den gemeenteraad ligt niet op onzen weg. Enkele grepen daaruit mogen hier een plaats vinden. In het begin des jaars vroegen in de eerste plaats de gasprijzen de aandacht, waarvoor nieuwe tarieven werden vast gesteld, welke achteraf bekeken niet ieders instemming konden bekomen en daarna weer gewijzigd werden. Een wijziging werd gebracht in de ver ordening op de straatbelasting, de ge meentelijke sportstichting kreeg na vele vergaderingen haar beslag; aangenomen werd een voorstel tot distributie van groen ten aan werkloozen, waarvan we intus- schen niet veel meer hebben vernomen; een rechtsregeling voor het onderwijzend personeel kwam gereed; nieuwe plannen werden gemaakt voor bruggenbouw en de Leiderdorpsche brug werd aan Leiderdorp overgedaan. De raad besloot voorts tot reductie op de ziekenpremie aan ondersteunden; er werd veel gepraat over de dure slachthuis verbouwing, die honderd duizend gulden meer kostte dan geraamd was; er kwam een verlaging van de uurloonen voor per sonen in werkverschaffing. Bij een voorstel tot vergoeding aan den commissaris van politie als commandant dér brandweer heeft de raad zich hardnekkig verzet, doch tenslotte moest toch toegege ven worden. Na een directeur-loos tijdperk werd de gemeentelijke dienst van bouw- en wo ningtoezicht weer bij Gemeentewerken on dergebracht. Een oplossing voor de blindenzorg werd verkregen door centralisatie met onvol waardige arbeidskrachten; een capitulan- ten-verordening werd aangenomen en ten- I slotte verleende de raad zijn medewerking tot de stichting van een sportfondsenbad, waarvoor een garantie werd verleend. Voor groote rampen bleef onze gemeen te dit jaar gespaard, Verschillende branden, gelukkig niet van zoo ernstigen opivang als we in de laat ste jaren beleefd hadden, werden door de politie-brandweer vrij spoedig bedwongen. We noemen daarvan een brand op een bo venhuis aan de Hoogewoerd, die aanvan kelijk gebluscht, later uitsloeg, een brand ir. Huize de Stins aan de Steenschuur, een brand in de Kooi, waarbij eenige personen brandwonden opliepen, een begin van brand in de kinderafdeeling van het Acad. Ziekenhuis, een brand in een meubelma kerswerkplaats in het Noordeinde, een brandje bij de fa. Beuth, in een sigaren- fabriekje aan de Uiterstegracht en in een houtbewerkingsinrichting aan de Clara- steeg, gevolgd door een uitslaande brand in de Janvossensteeg, waar een logement uitbrandde en tenslotte een begin van brand bij de fa. Vroom en Dreesmann. Door één ernstige misdaad werd de Sleu telstad opgeschrikt, n.l. den moord op een meisje aan den Stationsweg. Van de ongelukken noemen we die met doodelijken afloop: in Maart werd een jongen bij de Haagwegbrug doodgereden door een auto, in April een meisje uit Katwijk op den Rijnsburgerweg, in Mei werd een echtpaar op de Breestraat aan gereden, waarbij de vrouw overleed, en kele dagen later reed een motor met zij span nabij de Vink in een sloot, waarbij een Hagenaar werd gedood, terwijl twee anderen werden gewond. In den nazomer verdronk een meisje nabij de Zijl. Van de bekende personen, die der ge meenschap in het afgelopen jaar door den dood ontvielen, noemen we: J. A. Bots. oud-wethouder dezer gemeente; N. v. d. Vlist, vele jaren voorzitter van de Leid sche Ver. van Aardappelhandelaren; ir. R. J. Verwijs, directeur van het Kon. Genoot schap Mathesis Scientiarum Genitnx; A. J. J. Verbrugge, oud-directeur van het Ge nootschap Kennis is Macht; A. Kellenaars, oud-hoofdredacteur van de voormalige Voorhoede; A. Terpstra, een der oprich ters der N.V. v.h. Batteljee en Terpstra; mr. H. R. Gordon, advocaat en procureur; oVerste A. E Kist, res. kolonel, oud-com mandant van het 6e Reg. Veld-Artillerie; majoor Brasser, hoofdinstructeur van dit regiment; G. H. Pel, een der oprichters der N.V. v.h. Gebrs. Pel; Carl Th. Driessen, oud-commissaris en Felix Driessen, oud- J directeur der Leidöche Katoen Mij.; ir. W. 1 J. Modderman, chef van exploitatie der N. Z.H.T.M.; notaris M. G. Bon, P. J. Ver hoog, oud-brandweercommandant; J. B. Meynen, oud-wethouder dezer gemeente; J Karstens, oud-directeur der N. Leidsche Courant,; P. A. v. d. Heide; F. C. Zuur deeg, Y. Kuipers, lid van den Gemeente- laad; A. Couvée, lid der directie van de Graanmalerij P .J. Couvée; mej. Octavia, Parmentier, P. S. Anes, F. A. M. Dieben, J. A. Verhoog, oud-hoofdopzichter van Ge meentewerken; Fred. A. Wempe, secretaris van Bouwkunst. i Van de personen, die óf de gemeente verlieten óf door te gaan rusten uit het openbaar leven heengingen, noemen we: de notarisen B. J. J. N. Troost en J. A. v. Hamel, mr. A. J. Romijn, oud-wethouder, die benoemd werd tot burgemeester van j Winschoten en A. P. A. Eskens, hoofdin specteur van politie, die na 33 jaar dienst den politiedienst verliet. HET KATHOLIEK LEVEN Het Katholiek leven in de Sleutelstad werd dit jaar beheerscht door enkele be langrijke feiten, die hun stempel op dit jaar zullen blijven drukken. De plechtige inwijding en ingebruikna me der St. Petruskerk was het eerste be langrijke gebeuren, waardoor geestelijk heid en parochianen dezer parochie ein delijk weer in het bezit werden gesteld van hun eigen Godshuis. Daarna volgde de plechtige viering van het eeuwfeest der Hartebrugparochie, waar door de talrijk vele leeken-volgers van St. Franciscus heerlijke dagen van geloofsver dieping mochten beleven. Een Katholiek gebeuren van algemeene beteekenis voor de Katholieken uit Leiden en verre omgeving was de gehouden AL- MA, de missietentoonstelling, welke de mis- j sie-ijveraars weer gesterkt zal hebben in hun actie en nieuwe missie-vrienden zal hebben gekweekt. Een jaarlijks terugkeerend heerlijk be wijs van Katholiek geloofsleven werd ge leverd in het Eucharistisch Ziekentriduum, dat vele zieken weer in de gelegenheid stelde eenige dagen van diep-godsdienstig geluk in de kerk te beleven. Een' algemeen verlangen naar geloofs verdieping bij de geloovigen viel voorts waar te nemen in de actie voor een Mis- week in de Hartebrugskerk en een Eucha ristische Week in de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en S. Jozef. Voorts bleef de actie voor de jongere werkloozen niet tot de materieele belan gen alleen beperkt, doch werd ook uitge breid tot de geestelijke. Onder de katholieke vereenigingen mo gen we hier wel noemen „Katholiek Lei den", welke vereeniging wederom enkele malen op sprekende wijze naar voren kwam door een socialen Zondag, een open lucht-landdag en een bijeenkomst van bij zondere beteekenis in de Stadsgehoorzaal. De groote sociale organisatie hier ter stede organiseerden voorts een avond ter bevordering der christelijke gezinsgebrui ken. De R.K. Volksbond organiseerde welge slaagde studie-dagen in Voorhout en hield wederom ontwikkelingsavonden, waarbij de belangen der werkloozen niet vergeten werden. St. Lambertus vierde haar zilveren be staansfeest en huldigde verschillende oude getrouwen. De Hanze groede weer door de oprich ting van enkele nieuwe vakafdeelingen. De St. Elisabethvereeniging vierde haar 75-jarig bestaansfeest. Van degenen, die in het afgeloopen jaar hun aardsche werk beëindigden noemen we pater Thaddaeus v. Eijsden, uit het kloos ter aan den Haagweg, pater Humilis Caste- lein, gestorven in de Franciscaansche Mis sie van Zuid Chansi, zuster Imelda uit het St. Elisabeth Ziekenhuis, zuster Leonar- dine, uit het Gesticht der Zusters van Lief de, Pelikaanstraat. De Hanze verloor een harer trouwste en ijverigste leden, haar toegewijden secreta ris, den heer G. J. van Deene; de St. Vin- centiusvereeniging werd haar voortreffe lijke, voorzitter, de heer Jacq Creygh- ton door den dood ontnomen. Eveneens overleed haar lid de heer P. F. Dingjan en haar oud-lid de heer Henri Damen. In den heer Creyghton verloor de N.V. de Leidsche Courant dén secretaris van j het College van Commissarissen wij j brengen ook hier eerbiedige hulde en dank aan zijn nagedachtenis Tenslotte vermelden we nog het overlij den van de heeren Fr. Straatsburg en P. J. M. van Oerle, resp. lid van het Kerkbe stuur van O.L.Vr. Onb. Ontvangen en van St. Petrus. DE UNIVERSITEIT IN HET AFGELOOPEN JAAR Groote gebeurtenissen vieln dit jaar in het leven der Leidsche Universiteit niet voor. Als een der merkwaardigste mogen we hier wellicht noemen de verloving van Prinses Juliana, die door studietijd en haar promotie tot doctor met bijzondere banden aan de Alma Mater verbonden werd. Slechts één bijzondere herdenking vond dit jaar in de Universiteitsgebouwen plaats, n.l. die van Erasmus op het eind van Fe bruari. Drie nieuwe hoogleeraren vulden het corps hoogleeraren aan, n.l. prof. Sienz- heimer en prof. dr. Lijnst Zwikker, terwijl het buitengewoon hoogleeraarsambt van prof. Telders in dat van gewoon hoog- I leeraar werd omgezet. Voorts werd nog tot I bijzonder hoogleeraar in de Grieksche ar- chaeologie'benoemd dr. C. W. Lunsingh Scheurleer. I Twee oud-hoogleeraren van internatio nale reputotie ontvielen der Universiteit door den dood, n.l. prof. mr. dr. H. Krab- I be en prof. dr. C. Snouck Hurgronje. l Wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd trad prof. dr. L. van Itallie als hoogleeraar af, terwijl voorts nog overle- i den dr. J. G. de Lint, privaat-docent aan de Leidsche universiteit en E. Th. Witte, 1 oud-hcrtulanus van den Hortus botanicus. Dr. D. Wiersma, op 20 Februari be- noemd tot privaat-docent, vertrok in het laatste kwartaal naar Delft wegens een benoeming tot hoogleeraar aldaar. De Senaat der Leidsche Universiteit mocht dit jaar aan tal van gouden alumni en zelfs aan een diamanten feesteling zijn gelukwenschen aanbieden. Een begin werd voorts gemaakt met de inwendige verbouwing der universiteits gebouwen, terwijl de plannen voor de grootere verbouwing vasten vorm kregen. Zoo zijn we gekomen aan het einde van ons jaaroverzicht en wenschen we allen, die dit gelezen hebben een Zalig en Voor spoedig Nieuv/jaar. KERKNIEUWS MERKWAARDIGE GENEZINGEN TE PADUA. De K.W.P. bericht 30 December uit Rome: In de afgeloopen week is Padua-het too- neel geweest van twee merkwaardige ge nezingen op voorspraak van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen en de vereermg van de Miraculeuze Medaille. De eerste gene zing betrof Zuster Sergia die ernstig lijden de was aan de ziekte van Pott. De tweede merkwaardige genezing deed zich voor te Legnano, waar na de Kinder mis miraculeuze medailles waren uitge deeld. An ton ia Incerato had bij haar thuis komst haar medaille aan haar klein zusje Anna Maria gegeven, die 10 jaar oud is en wier beenen reeds meer dan drie maan den totaal verlamd waren. Op 9 December is de kleine Anna Maria plotseling totaal genezen. De familie schrijft deze merk waardige genezing toe aan de aanroeping van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. PATER J. VONKEN C.M. t Blijkens eerst thans hier te lande ontvan gen bericht, is 25 November te Quito (Ecua dor) vrij onverwacht, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, overleden de zeereerw. heer Jan Vonken. Hij werd ge boren te Budel (N.B.) 9 Dec. 1890, studeer de aan het seminarie Wernhoutsburg en trad in de Congregatie der Lazaristen 21 September 1912. Priester gewijd te Helden- Panningen 18 Juli 1920, vertrok hij dat zelfde jaar naar de Missie van Zuid-Ame rika en was daar achtereenvolgens werk zaam in Bolivia, Peru en Ecuador. Nog in de volle kracht van zijn leven bezweek hij aan een longontsteking. UITVAART FATHER LEISSING. Dinsdagmorgen had in het Sint Bonifa- cius Missiehuis te Hoorn de plechtige uit vaart plaats van Father G. Leissing, in leven vice-rector van dit Missiehuis. De H. Requiemmis werd opgedragen door Father J. van Heiningen met assistentie van pastoor v. d. Nouweland en Father Grater. In de kapel waren aanwezig vertegen woordigers van de Congregatie van Mill Hill, tal van studenten, vele H.H. Geeste lijken uit Hoorn en omgeving. Na de H. Mis hield Father Th. J. Lefeber de lijkrede, naar aanleiding van den tekst De oogengericht houdend op den hemel, aanschouwde hij de glorie van God". De teraardebestelling op het kerkhof van het Missiehuis, waar diens graf het eerste is, werd verricht door Father v. Heiningen met dezelfde assisentie als bij de H. Mis. KALENDERS Wij ontvingen een kalender der Neder- landsche Spoorwegen, die een sieraad is voor kantoor of huiskamer. Los er bijge voegd waren twee groote kaarten, resp. met bepalingen omtrent personen- en om trent reizigers-vervoer. Men hange deze kaarten op z'n kantoor. De N.V. Nederl. Verzekeringsmij. „St. Wilibrordus", Utrecht, heeft weer een ka lander uitgegeven met sprekende reclame plaat, eveneens de N.V. Hollandsch-Utrecht- sche Verzekeringsmij te Nijmegen, de Ne derlanden 1845, de Nationale Levens Ver zekeringsmij. te Rotterdam, de N.V. Le vensverzekeringsmij. „Utrecht". Verder ontvingen wij kalenders van de Pfaff-Naaimachinehandel van C. F. Meer- poel te Leiden, de Vereeniging voor Bitu mineuze Wegconstructie te Utrecht, H.A.V. -Bank te Schiedam, de Robinson Jamboree- kalender 1937 van de wed. Chr. van Gorp te Bladel, N.V. Leidsche' Schelpkalkbran derij „Trio" te Leiden, Max Nitsche en Co Papierfabriek te Obergarsdorf, de N.V. Stoomboot-Mij. „Nederland". VANDAAG DE LAATSTE DAG, OM ZICH OP TE GEVEN BIJ HET PLAAT SELIJK BESTUUR.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10