28ste Jaargang WOENSDAG 39 DECEMBER 1936 No. 8610 3)e CcidadtcSoti/ïotit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )F ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abunnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Een boek met voor en tegen De „Raad van Katholieken der N.S.B." zendt een circulaire rond, waarin het den Katholieken een raad geeft! Den raad n.l. om zich aan te schaften het werk „Die grundlager der National-Sozialismus" van mgr. dr A. Hudal. Dit werk is geschreven door een Oosten rijker, den bisschop dr. A. Hudal, die te Rome zijn werkkring heeft (rector van de „Anima") en die geheel op persoonlijk initiatief dit boek heeft doen uitgeven. Geheel op persoonlijk initiatief. Uit Vaticaansche kringen' is verklaard, dat het Vaticaan met dit boek niets te maken heeft. En het geheele Oostenrijksch Episcopaat heeft op de allerduidelijkste manier laten blijken, dat het zich met de uitgave van dit werk niet kan vereenigen. Wat is dan wel inhoud en strekking van het boek. De inhoud isnietalle e* n een pro te laten hooren voor het nationaal- socialisme. Neen, de schrijver zet-het contra óók uiteen. En dat is de strek king van het werk hij wil de Duitsche leiders er toe brengen, het contra uit de beweging uit te schakelen, zoodat al leen het p r o zal overblijven! 't Valt niet te verwonderen, dat de ker kelijke autoriteiten zoowel in Rome als in het vaderland van mgr. Hudal met deze goed-bedoelde poging zich niet wil len compromitteeren, van overtuiging, dat het boek het door den schrijver bedoelde goede gevolg met zal bereiken, maar dat er eenzijdige propaganda mee ge maakt zal worden. En de feiten hebben hen reeds in het gelijk gesteld. In Duitsch- land (waarvoor het boek eigenlijk geschre ven is!j is de verspreiding van het werk door de nationaal socialistische regeering reeds absoluut verboden! En in Holland (waarvoor het niet geschreven is, evenmin als voor Oostenrijk) wordt het door de N.S.B. gepropageerd! En nu willen wij hier 'ns wijzen op het merkwaardige in die propaganda van de N.S.B. ten onzent. Men verklaart, dat alles, wat vólgens het boek in Duitschland tegen het nationaal-socialisme p 1 e i t, in de Nederlandsche beweging volkomen ont breekt, Alleen wat in het nationaal-socia lisme in Duitschland g o e d is, is natuurlijk hier in overvloedige mate aanwezig! De „Raad van Katholieken der .N.S.B." kan een veel eenvoudiger raad geven aan de Katholieken; een raad, waarbij de heeren propagandisten niet zoo'n acroba tische toer behoeven te maken als hier boven aangegeven. Hij geve eenvoudig den raad, te lezen, hoe de eigen B i s- schoppen in Nederland oordee- len over het nationaal-socialisme, hoe het gezamenlijk Duitsch Episco paat, hoe het gezamenlijk Bel gisch Episcopaat. Hier worden uit spraken gegeven, welke bedoelen, de gewetens der Katholieke in te lichten en te leiotn. En deze uitspraken zijn voor ieder waar Katholiek vande hoogste waarde. HULDEBETOOGING IN DEN HAAG. Défilé langs de door de stad opgestelde vereenigingen. Het druilerige mistige weer van dezen somberen winterdag heeft niet kunnen be letten, dat duizenden en nog eens duizenden langs den weg geschaard stonden, waar langs de koninklijke stoet Dinsdagmiddag zou rijden om de hulde te aanvaarden, door de ongeveer 38.000 leden van de bij het comité aangesloten vereenigingen aan onze Landsvrouwe en het prinselijk paar te brengen. Reeds by het paleis op het Noordeinde was het lang voor het uur waarop de stoet zou vertrekken een enorme drukte, die al lengs aanzwol zoodat de politie handen vol had om het publiek achter de afzetting te houden. Tegen twee uur arriveerden de konink lijke rijtuigen en stelden zich voor het pa leis op. Precies om twee urn kwam er beweging in de glazen deuren van het paleis en ver schenen H.K H Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bemhard op het bordes De Prinses droeg een beige bontmantel, waarop een groote roode roos prijkte en een coquet rood hoedje. Prins Bernhard was gekleed in een donkere overjas met een -witte bloem in het knoopsgat, een witte zyden foulard om den hals en had een hoogen hoed op. Zij stapten in de blauwe calèche, welke la deaumont bespannen was. In de volgende calèche, eveneens a la deaumont bespannen, nam H.M de Konin gin plaats, die gekleed was in eer. donker- grijzen bontmantel. Naast haar was Prins Aschwin gezeten. Aan den kop van den stoet reden achter den hoofdcommissaris van politie, eenige leden van het Haagsche Comité voor de Luisterrijke Viering van het Prinselijk Huwelijk. Burgemeester de Monchy was door ambtsbezigheden verhinderd mee te rijden. In het eerste hof rij tuig, dat daarop volg de waren gezeten Baron Baud en graaf van Zuylen van Nijevelt. Vervolgens kwam de calèche, waarin 'Prinses Juliana en Prins Bernhard geze ten waren, welke geëscorteerd werd door de adjudant van H. M., majoor Phaff en den ordonnans-officier, le luitenant jhr. v. Lawick van Pabst. In de volgende ca lèche reden H. M. de Koningin met prins Aschwin, geëscorteerd door kolonel jhr. de Jonge van Ellemeet en den ordonnanse officier, le luitenant jhr. van Kinschot. In het daarop volgende hof rij tuig wa ren gezeten mr. J. W. Baron van Lynden, opperkamerheer van H. M. en gravin van Lynden van Sandenburg geb. baronesse Nagell van Ampsen, grootmeesteresse van H. M. de Koningin. In het vijfde hofrijtuig zaten freule van Heemstra, Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, d.d. groot meester van Prinses Juliana. In het zesde freule de Brauw en ritmeester jhr. Ver- heyen, eerste stalmeester van H. M. de Ko ningin. De stoet werd gesloten en begeleid door de motorbrigade van de Haagsche politie. Luide toegejuicht door het publiek ver dween de kleurige stoet langzaam langs de vaandels van de op het Noordeinde op gestelde vereenigingen in de richting van de Zeestraat. Bovenstaande is reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). In de Zeestraat stond o.a. de Princevlag met kleurige vlaggen, vaandel en banieren opgesteld, hier bewezen padvinders evenals op vele andere plaatsen langs de route goe de diensten door naast de politie voor een afzetting te zorgen. Ook de welpen waren hier aangetreden. De belangstelling langs den weg was lang niet overal even groot. Bovendien was de route zoo gekozen, dat een ieder gelegen heid had de vorstelijke personen te zien voorbijrijden. Een aardig gezicht was het op de Laan van Meerdervoort, waar de Graal, de R.K. Padvinders en even voor het eerste gymnasium de Scheveningsche visschersvrouwtjes langs den weg ge schaard stonden. Voor de ramen van het gemeentelijk verzorgingshuis zagen de pa tiënten den stoet voorbijtrekken. Ook de driehoekmeisjes in haar donker groene uni formen hadden op de Laan van Meerder voort plaats gevonden. Over de nieuwe brug van het Verver- schingskanaal ging het vervolgens door de Regentesselaan, waar de balcons dicht bezet waren met belangstellenden. Het In- do-Europeesch Verbond, afdeeling Neder land, had hier standplaats gekozen. De be langstelling in de Regentesselaan was bij zonder groot. Nog grooter was zij op het Regentesseplein, waar frissche kinderstem men het prinselijk paar „Wij willen Hol land houen" hebben toegezongen met be geleiding van de Postfanfare. Deze zang- hulde had plaats, nadat de stoet om het mo nument was gerëden. Met een donderend hoera eindigde deze hartelijke huldiging, die slechts enkele minuten geduurd had. Stapvoets, zooals trouwens langs den ge- heelen weg werd gere4en, ging de stoet door de Weimarstraat lftngs Koningsplein, Prins Hendrikstraat, Hrins Hendrikplein, Zoutmanstraat, Piet Héinstraat naar het Piet Heinplein. Het Weer bleef gelukkig droog. De natte straten waren met zand bestrooid om het uitglijden van de paarden te vermijden. In de Prins Hendrikstraat zagen wij de vaandelwacht van het N.J.V., en het Groene Kruis opgesteld, terwijl voor de ramen van de Mariaschool de Zusters het voorbijtrek ken van den stoet gade sloegen. Op het Prins Hendrikplein stond het Le ger des Heils en in de Zoutmanstraat de Graalmeisjes. Op het Piet Heinplein werd andermaal enkele minuten halt gehouden voor een tweede zanghulde. Plechtig en ge dragen klonk het lied: „Gelukkig is het land, dat God de Heer beschermt...." begeleid door het jongelieden-muziekkorps „Julia na". Met een driewerf hoera en een „Lang zullen ze leven in de gloria" werd deze hulde besloten. Over de Kortenaerkade en door het Noordeinde reed de stoet naar het paleis terug. De rit heeft ruim een uur geduurd. De leden van het Comité, dfe van den stoet deel uitmaakten, werden ten paleize ontboden. Het ontwerp van het motorjacht voor de binnenwateren, het Nationaal Huwelijks geschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, waarvan Dinsdag de plannen aan het vorstelijk Paar zijn aangeboden. HUWELIJKSGESCHENKEN VOOR HET PRINSELIJK PAAR. Na terugkeer in het koninklijk paleis van den rijtoer langs de huldebrengende ver eenigingen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard Dinsdag in den namiddag verschillende delegaties en personen in audiëntie ontvangen, die huwelijksgeschen ken kwamen aanbieden. Het Nationaal geschenk Te half vijf arriveerden de leden van het Uitvoerend Comité en eenige leden van de technische commissie voor de aanbieding van het nationale huwelijksgeschenk, waar voor allerwegen in den lande de gelden zijn bijeengebracht en dat als het groote ge schenk van het Nederlandsche volk be schouwd kan worden. Mr. L. J. A. Trip hield hierbij een rede. Het comité voor het nationaal huldeblijk had het ontwerp-jacht van ir. H. W. de Hoogt, scheepsbouwkundige te Haarlem, gekozen voor uitvoering. Dit ontwerp werd gisteren aan het Prinselijk Paar ter goed keuring voorgelegd. H. K. H. en Z. D. H. bezichtigden met groote belangstelling de teekeningen van het jacht, daarbij voorgelicht door de leden van de technische commissie. Het jacht zal in het begin van den zomer gereed zijn, evenals het andere deel van het nationaal geschenk, de verbouwing en inrichting van het paleis te Soestdijk. Suriname biedt als onderdeelvan den verbouw van het paleis Soestdijk een schouw aan in de ontvangkamer; Curasao verzorgt de inrichting van de eetkamer. De armband, geschenk van Ned. Indië aan Prinses Juliana bij haar huwelijk is Dinsdag door den voorzitter -der Ned. Indische commissie, dr. W. J. Meyer Ranneft ten paleize aangeboden. De armband (onder) werd geleverd door.de N.V. A. P. Bouman te Den Haag, terwijl de briljanten werden geslepen bij de Fa. Asscher te Amsterdam. Boven: de arbeiders-kunstenaars toonen het gedeelte waaraan zij werken. Geschenk der schoolkinderen Te kwart voor vijf ïs het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aangeboden, dat naar men weet bestaat uit een bibliotheek voor het paleis te Soestdijk en de inrichting van een sportterrein bij dit paleis. De aan bieding van dit geschenk geschiedde in den vorm van overhandiging van een oorkonde. Als voorzitter van het comité bood dr. Joh. H. van Burkom het Prinselijk bruids paar de gelukwenschen aan van de Neder landsche schooljeugd. Namens de scholieren overhandigde Elsje Boon de oorkonde met de volgende woorden: „Mij is de groote eer te beurt gevallen U, namens de geheele schoolgaande jeugd van Nederland de oorkonde aan te bie den van het huldeblijk, dat jong Nederland U zal mogen schenken: de bibliotheek en het sportterrein van uw toekomstige wo ning. Wij hopen, dat de groote liefde van de kinderen van Uw volk, die spreekt uit dit, van eigen spaargeld bijeengebrachte, moge worden omgezet in vreugde voor U bei den, wanneer u het geestelijk genot zult smaken, dat de bibliotheek u zal mogen verschaffen en de ontspanning daarna op het sportterrein. Dat het voor ons heerlijk is, U het sport terrein te mogen aanbieden, is vanzelfspre kend: jeugd en sport behooren bij elkaar. Doch gedachten en boeken, althans aan schoolboeken, zijn voor ons kinderen niet altijd een bron van louter genoegen. Ech ter kan ik U verzekeren, dat deze biblio theek aan heel Jong Holland niets dan vreugdevolle gedachten heeft ingeboe zemd door de liefde voor U. Eerbiedig bied ik U dan ook beide ge schenken aan, als bewijs van warme sym pathie van de geheele Nederlandsche schoolgaande jeugd". De Prinses en de Prins dankten zeer on der den indruk voor het jeugdgeschenk, waarbij de Prinses den voorzitter ver zocht, vooral te willen trachten, haar dank over te brengen aan ell en Nederlandschen scholier en aan alle groepen der Neder landsche schooljeugd, die aan het geschenk hadden bijgedragen. Een armband van diamanten en brillanten Huwelijksgeschenk van Indië Hedenochtend tien uur is het Indische geschenk 'aan H. K. H. Prinses Juliana ten paleize aangeboden door de commis sie van vertegenwoordigers van het in Nederlandsch-Indië gevormde comité voor het huwelijksgeschenk. De delegatie bestond uit de heeren mr. J. W. Meyer Ranneft, oud-vice-president van den raad'van Nederlandsch Indië, Pange- ran Ario Adipati Koesoemo Joedo, oud-lid van den raad, den oud-regent R. A. A. Soe- jono en den heer van der Leeuw, directeur der Handelsvereeniging Amsterdam. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De toestand van Z. H. den Pans gister avond verergerd. (2de blad). Betoogend overheidspersoneel te Parijs. (2de blad). De primaat van Spanje, aartsbisschop van Toledo, over het bolsjewistische gevaar. (2e blad). De sterkte van het Russische leger. (2de blad) BINNENLAND. Het clearing- en handelsverdrag met Duitschland. (2de blad). Aanbieden van geschenken aan het Vors telijk Bruidspaar. (1ste blad). De Minister van Sociale Zaken geeft richtlijnen aan ter bestrijding van de jeugd werkloosheid. (2de blad). Een vergadering van het R. K. Werk liedenverbond. (2de blad). Wijziging van het melkbesluit. (2de blad). Met voldoening is in Indië vernomen, dat de keuze van H. K. H., gaande in de door Indië aangegeven richting, viel op een armband. Het zal Indië een voorrecht zijn, dat een schitterend kleinood van groote waarde, dat door H. K. H. gedragen zal worden bij plechtige gelegenheden, aller eerst al volgens een zeer gewaardeerde beslissing van H. K. H. bij het huwelijk zelf. Ook later echter zal de Indische Ju- liana-armband nog ris het ware een der sieraden van de Kroon kunnen zijn. In de teekening van den armband zelf, waarbij vooral dankbaar gebruik is gemaakt van de suggesties van Pangeran Adipati Ario Koesoemo Joedo, is het speciale Indische karakter van het kleinood tot uiting ge komen. In de teekening van de doos is uitgedrukt, dat het een huwelijksschenk is. De beschrijving, welke overgelegd werd bij het geschenk, luidt als volgt: Het sieraad bestaat uit brillanten, gezet in platina; het is een armband van breed model, bestaande uit drie vakken. In de bovenste helft van het middenstuk staat de Nederlandsche kroon. Daaronder zijn aan beide zijden de uitgeslagen vleu gels van een Garoeda, den bekenden mys tieken Indischen vogel. Elk der beide zij vakken wordt gevuld door een Garoeda, gekeerd naar het middenvak. Tusschen de groote figuren zijn arabes ken aangebracht volgens oud Javaansche motieven; de randversiering is ontleend aan een motief van den Boroboedoer. De diamanten zijn alle volstrekt loupe- zuiver; zij zijn van de heldeftte blauw wit te kleur; alle afkomstig uit Zuid-Afrika. De 34 groote steenen vertoonen alle het moderne vierkante slijpsel, de verhoudin-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1