UIT DE OMGEVING WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De junioren-competitie. Uitslagen Tweeden Kerstdag. Afd. A: Docos a—NVC a 2—1; NVC b SJC a 02; SMC a-Lisse a 02. Afd. B: DSV aSNA a vervallen; Meer burg aDOS a 18; WL aMajella a 1—1. Afd. C: NVC c—WL b 2—1; SNA b— Docos b 23; SJC bForeholte a 20. Afd. D: Docos cVCH a 23; Docos d —SJC c l—2. Uitslagen van Zondag 27 Dec. Afd. A: Docos aTeylingen a, terrein af- gek.; Lisse aSJC a 34. Afd. B: Meerburg a—SNA a 0—1; DOS aSt. Bernardus a 80; DSV aWL a 0—5. Afd. C: NVC cKRV a 3—0; SNA b— SJC b 10; Fore holte aWL. b. WL n.o. Afd. D: NVC d—VCH afgelast. Boete: WL ƒ5.wegens niet opkomen. Lisse 1.geen kalklijnen aanwezig. Docos ƒ5.wegens opzettelijk niet la ten spelen. Programma voor 1 Januari 1937. Afd. D: NVC a—VCH a 12 uur; SJC c Docos c 12 uur. Programma voor Zondag 3 Januari. Afd. A: NVC b—NVC a 12 uur. Afd. B: SNA a—WL a, 12 uur; St. Ber nardus aDSV a, 1 uur. Afd. C: SJC bKRV a, 12 uur; Docos b Foreholte, 12 uur. In het nummer van Donderdag worden de scheidsrechters vermeld, daar wij nog niet de beschikking hadden over de Sport- 111. H. HOOGERVORST, Competitieleider. WIELRENNEN EEN TWEEDE ZESDAAGSCHE TE ROTTERDAM. Van 23 Februari tot 2 Maart. Naar wij vernemen zal in begin van het nieuwe jaar in de Nenijtohal te Rotterdam een tweede Zesdaagsche wielerwedstrijd worden gehouden. Deze wedstijd vindt plaats van 23 Februari tot 2 Maart. Reeds eenige koppels zijn geëngageerd, zooals Pij nenburgWals en SchönPellenaars. Voorts is besloten van 4 Februari a.s. af aan nieuwelingen en amateurs gelegenheid te geven tot trainen op de baan in de Ne nijtohal, zulks mede met het oog op de tweede Zesdaagsche. „Vad." DE ZESDAAGSCHE TE GENT. De eindstand van den Zesdaagsche te Gent luidt als volgt: 1. Billiet—Dekuyscher 450 punten. Af gelegd 3256.711 K.M.; 2. PellenaarsSlaats 242 p. Op 1 ronde; 3. Kilian—Vopel 387 p.; 4. PijnenburgWals 354 p.; 5. Charlier Depauw 201 p. Op 2 ronden :6. Meer- schaertVerreycken 237 p.; 7. van Schijn- delvan den Broek 213 p. DAMMEN COMPETITIE L. D. D. B. De wedstrijd A. D. C. I tegen P. D. L. V. I is geëindigd in een mooie overwin ning voor A. D. C. Het is blijkbaar wel een beetje vrees geweest in de beide eerste wedstrijden ook tegen D. C. L. De eerste wedstrijden verloor A. D. C. van beide, de laatste echter won A. D. C. ruim. De uitslag is als volgt: A. D. C. I—P. D. L. V. (Lisse). J. GodthelpG. Balkenende (res.) 20 J. Oosterman—A. Wijnhout 20 F OostermanJ. Algera 2—0 J. v. d. HarstY. de Jong 2—0 (regl.) M. Krumpelman (res.)G. v. d. Stelt 11 W. v. OfwegenD. Ver gunst Sr. 11 C. SchollaardtI. v. d. Meulen 2—0 J. v. OeverenC. J. Hobo 11 K. v. Leeuwen—W. Mehlmann 02 P. v. Oosterom—B. Kuijpers 02 Totaal 13—7 HET OLYMPISCH STADION TE BERLIJN WORDT NOG GROOTER. Uitbreiding tot 120.000 plaatsen. Het olympisch stadion te Berlijn, waar in Augustus j.l. de spelen der elfde olympiade zijn gehouden en dat 100000 toeschouwers kan bevatten, zal uitgebreid worden met 20.000 plaatsen. Deze uitbreiding zal moge lijk zijn door de bovenste zitplaatsen in het geheele stadion te vervangen door staan plaatsen. Men verwacht, dat dit werk in het be gin van 1937 gereed zal zijn. Van 1 Mei a.s. af zal het geheele com plex voor het publiek worden opengesteld voor sport en ontspanning. lederen Zondag betalen tusschen de 20 en 30.000 personen een klein bedrag voor het bezichtigen van dit nationale sportcentrum en de totale op brengst hiervan wordt gebruikt tot dek king van een belangrijk deel der onder houdskosten. (Vervolg) Nadat eenige oogenblikken pauze was gehouden werd overgegaan tot de artikels- ge wij ze behandeling en begonnen met de uitgaven van den gewonen dienst. De heer van Kesteren stelde voor om de post verteringen ten behoeve van de stem- bureaux te brengen op 5 pei persoon, omdat z.i. het niet meer dan billijk is, dat de leden van het bureau eten en drinken krijgen op een zittingsdag. Of moet men zijn eigen brood meenemen? De heer Kingma gevoelde hiervoor even eens, doch zou het bedrag willen bepalen op 2.50 per persoon, misschien hebben Ged. Staten dan geen bezwaren. De voorzitter ontraadt voteering van een bedrag en zegt naar aanleiding van een op merking van den heer Schrama dat het later bij een begrootingswijziging nog wel eens kan worden bekeken. Wethouder Tromp acht het eveneens bil lijk, dat de leden van het stembureau op zulk een dag worden gelaafd en gevoed vanwege de gemeente, omdat het mede door de uitbreiding van hei aantal stembureaux noodzakelijk is, dat anuere leden dan raads leden ook zitting zullen moeten nemen. Die personen alsmede de leden die z.g. verlet hebben, hun veigoeding voor het zitten te laten besteden voor hjxn eigen onderhoud dien dag vindt spreker eveneens uit den booze. Besloten wordt het later nog eens te be kijken bij de begrootings wijziging. Bij post 264, vaccinatiën, dringt de heer Knetsch aan om propaganda te maken voor het vaccineeren, omdat dit een groot ge vaar dreigt te worden. Hoe langer hoe meer gaat men hiertoe niet meer over en gevaar voor een epidemie is niet denkbeeldig vol gens de verklaring van den Minister in de Tweede Kamer. De heer Schrama beaamt zulks. De voorzitter zal de aandacht van B. en W. hierop gevestigd houden. De auto van den Keurings veearts. De heer Kingma wilde bij de post kosten van den Keuringsdienst de vergoeding van de auto voor den Keurings vee arts verlagen van 1000.op 600.Het is volgens spreker niet meer dan billijk, dai de Keu ringsveearts, die er een particuliere prak tijk op na houdt en hiervoor ongetwijfeld ook de auto gebruikt, iets bijdraagt in de kosten van gebruik der auto. De voorzitter meent, dat aangezien de verlaging van het geheel van den Keurings veearts pas in 1936 is aangevangen, men hieraan thans niet meer moet gaan tornen. Spreker zal evenwel de meening van de andere aangesloten gemeenten hieromtrent vragen. Wethouder Warmerdam pleitte sterk voor behoud van de vergoeding doch wenschte ook gaarne overleg met de buitengemeen ten van dezen dienst aangaande dit punt, hetwelk dan bezien en overwogen kan wor den van alle mogelijke kanten, die er aan vastzitten. De voorzitter zegt zulks toe. Het Hoofdstuk openbare werken had een zware druk te ondergaan en vele leden vroegen verbetering van een straat, betere rioleering in een straat, onderhoud van straten en wegen en bruggen. De vragen steller werden beantwoord door den voor zitter en wethouder Tromp, die verklaar den datgene te zullen doen, wat moge lijk was. Bij het hoofdstuk onderwijs wees de heer Romijn op de hooge kosten per leerling voor het openbaar bewaarschool onderwijs n.l. ongeveer 40.— per leerling. Hier tegenover staat een subsidie aan de bij zondere bewaarscholen van 6.en 5. per leerling, hetgeen spreker geen verhou ding vindt. Indien mogelijk dringt spreker op verbetering aan, zoo spoedig mogelijk. De voorzitter spijt het en gevoelt ook wel, dat de bijzondere bewaarscholen het heel erg krap hebben, doch momenteel is geen verbetering hierin te verwachten, zulks in verband met de financiën der gemeente. De heer Romijn stelde voor om de bij drage aan den Bond Heemschut ad 20. te schrappen in verband met de volgno. 19 en 20. De voorzitter pleitte voor behoud, terwijl de Raad zich eveneens voor behoud uit sprak. De molen aan de Poellaan. De post „lidmaatschap van het instituut „Stad en Landschap" van Zuid-Holland, doet de heer Lefeber opmerken, dat er in de gemeente een molen, n.l. de molen aan de Poellaan dreigt te verdwijnen door af braak en vraagt of hieraan niets is te doen. De voorzitter meent, dat het behoud van de molen verzekerd was, hetgeen de heer Lefeber ontkende. Na discussie werd in principe besloten het behoud dezer moien te bewerkstelligen door van gemeentewege een subsidie te verleenen tot ten hoogste 25. Bij het hoofdstuk „ondersteuning aan werkloozen" wees de heer Kingma op het verstrekken van goedkoope visch. Betref fende het omspuiten van grond vraagt spre ker hoe of dit geschiedt en of dit geschiedt tegen het contractloon. De voorzitter deelt mede, dat het ver strekken van goedkodpe visch althans van de haring niet liep, doch dat B. en W. hier aan hun aandacht zullen besteden, hetgeen wethouder Tromp bevestigt. De heer Lefeber vroeg de aandacht om meer werkobjecten te zoeken en dit te doen op een andere wijze dan de regeering zulks momenteel toestaat. Hierin ligt een terrein voor de gemeenten van de bloembollen streek Er is volgens spreker extra werk in overvloed, doch een subsidie van het rijk naar billijkheid is onmisbaar en noodzake lijk. Spreker stelt voor hiervoor een com missie in te stellen, die de plannen uitwerkt. GEMEENTERAAD VAN LISSE Spreker zette zijn bedoeling in een uitvoerig pleidooi uiteen. Wethouder Tromp ziet hierin niet veel heil, doch als de heei Lefeber meent, dat volhouden goed is en hiervan resultaat te verwachten is zal dit misschien iets zijn om een betere regeling te-verkrijgen. Wethouder Warmerdam vulde het betoog van den heer Tromp aan, terwijl de voor zitter toezegde alles te zullen doen om een goed resultaat te verkrijgen. Ontwikkeling van werkloozen. De heer van der Vlugt wilde de post ont wikkeling en ontspanning aan werkloozen van 25.— verhoogen tot f 100.Hier door zal het mogelijk worden, dat de be stuurders van de werkloozenhuizen een subsidie verkrijgen van gemeentewege in de kosten van de ontw.kkeling en ontspan ning van die personen Het moet de ge meente immers, volgens spreker wel wat waard zijn om de werkloozen van den weg te houden en vooral de jeugdige werkloo zen. De voorzitter zag gaarne een meer om lijnd plan van arbeid aezer commissies met een kostenberekening. De discussie, welke hierop volgde was levendig en werd dooi verschillende leden hieraan deelgenomen. Besloten werd deze post te brengen op 100.doch alleen voor subsidie ter ont wikkeling der werkloozen. De begrooting werd, nadat nog verschil lende vragen waren gesteld en beantwoord en de inkomsten, waarover niemand het woord voerde, waren behandeld, vastge steld in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 502.181 22 voor zoover betreft den gewonen dienst en de ontvangsten van den Kapitaaldienst werd vastgesteld op 30.338.09 en de uitgaven op 24.767.97, alzoo een batig saldo op den Kapitaaldienst van 5570.12. Bij de rondvraag vroeg de heer Lefeber of het niet mogelijk was dat de werkloo zen achter de schutting konden plaats nemen in plaats van in de Bondstraat, aan gezien dit te koud is. De heer Boot wees op de versierde stra ten en of het niet mogelijk was de stroo- wagens om te leiden in verband met even- tueele schade, welke hieraan gebracht zou kunnen worden. De voorzitter zegt beide punten te zullen bespreken met de wethouders om te ge raken tot een oplossing hieromtent. Nieuw jaarswensch. Aan het einde der vergadering gekomen, zegt de voorzitter dat dit de laatste ver gadering van' het jaar 1936 is. Spreker con stateert dat de jaren steeds sneller gaan en brengt dank aan God, die ons in 1936 wederom zooveel goeds heeft geschonken. De omstandigheden zijn wel niet rooskleu rig door de groote werkloosheid, doch spre ker hoopt op de gewenschte opleving in het hoofdbedrijf en verwacht een opge wekt bedrijfsleven. Het is het college van B. en W. wederom gelukt om in het af- geloopen jaar de gemeentehuishouding naar best vermogen te besturen zij het dan ook, dat thans tot verzwaring van de belastin gen moest worden overgegaan. Veel werk is reeds en zei nog verricht worden in het belang van de Volkshuisvesting. A.s. Janu ari vangt de gaslevering aan Sassenheim aan en spreker hoopt dat de samenwer king met Sassenheim moge zijn in het belang der beide gemeenten. Lisse kan steeds trots gaan op de eendrachtige sa menwerking in den Raad, spreker hoopt dat dit evenals zulks ir; 1936 het geval was, bestendigd zal blijven. Ten slotte wenschte spreker de leden met him gezinnen, als mede de geheele bevolking der gemeente Gods zegen toe, opdat 1937 voor ons allen wordt een goed en gelukkig 1937. Wethouder Warmerdam dankte den voor zitter namens alle leden van den Raad en wenschte hem in eenige goed gekozen woorden eveneens een voorspoedig 1937 toe. De voorzitter sloot hierop de vergadering, welke ruim 4 uren heeft geduurd. Wat Uw snelheidsmeter U niet vertelt* Als uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar eens aan voor u den snelheidsmeter te hoog laat oploopen! NOORD WIJKERHOUT. TUINDER SVEREENIGING „DE EENDRACHT". Een mooie daad. In hotel Gouwenberg vergaderde Dins dagavond de tuindersvereeniging „De Een dracht". Vele leden waren aanwezig toen de voorzitter, de heer L. Heemskerk, de vergadering opende. Hij heette alle aanwe zigen hartelijk welkom. Hier*-- werden de notulen uoor den secretaris, den heer L. M. van Noort voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna bracht het bestuurslid van der Weyden een kort verslag uit over den omzet in het verschenen seizoen. Hier uit stippen we het volgende aan: De omzet bedroeg 94.800 ttgen f 89.000 in 1935, dus ƒ5000 meer dan het vorig jaar. Wat het product aardbeien betreft dit was voor d< tuinders een greote teleurstelling daar hier voor geen steun wordt uitgekeerd en de op brengst miniem was t.w. den gemiddelden prijs 0.40 per slof tegen 0.45 in 1935 en 0.64 in 1934. Rekent "en van de f 0.40 nog 0.04 af voor de slof dan bedraagt den nliddenprijs slechts 0.36, dit is absoluut geen loonende prijs. De dubbele boonen brachten gemiddeld op 0.67 per zak tegen 0.52 in 1935 en ƒ1.01 in 1934. Tot heden is 0.07 1/2 steun uitgekeerd per zak. De enkele boonen met en zonder draad brachten op 0.85 per zak, tegen 0.62 in 1935 en 0.96 in 1934. In 1935 werd voor dit product 0.05 steun uitgekeerd, gezien de opbrengst dit jaar is voor dit product geen steun te verwachten. De snij- boonen brachten op f 0.71 per zak tegen ƒ0.63 in 1935 en ƒ0.84 in 1934. Voor dit jaar is reeds 0.08 steun per zak gegeven, een kleine toelage wordt nog verwacht. De stok-heerenboonen brachten op 0.99 per zak tegen 0.80 in 1935 en 1.20 in 1934. Steun is hiervoor niet gegeven. De doperwten brachten op 0.94 per zak tegen ƒ0.81 in 1935 en 0.85 in 1934. Voor dit product wordt misschien nog steun ge geven. De tuinboonen brachten op 0.47 tegen 0.35 in 1935 en 0.25 in 1934. In 1935 werd 0.07 steun gegeven gezien de. opbrengst thans, valt niet te verwachten dat hier voor steun zal worden gegeven. Tot op heden is in totaal aan steun f 900 ontvangen tegen 13.000 het vorig jaar. Hieruit kan men dus concludeeren dat de opbrengst hooger is dan verleden jaar. De heer Braun vroeg hoeveel zakken geplukt zijn tegen het vorig jaar gerekend want dit jaar kan de prijs wel hooger zijn, maar als er minder opbrengst is dan schiet de tuinder er nog niet veel mee op. De voorzitter zeide, dat de aanvoer veel min der was dan in 1935. Hierop zegt de heer Braun, dat de tuinders dan nog eerder voor steun in aanmerking komen, omdat minder boonen geveild waren. Het bestuurslid van der Weijden licht op de vraag van den heer Braun het volgen de toe: De regeering staat op het stand- pnut, dat zij geen rekening houdt met den oogst, alleen bij absoluut misgewas door de natuur veroorzaakt wordt wel eens een afzonderlijke steunregeling ingesteld. Hierna kwam aan de orde punt 4 van de agenda. Verkiezing van een bestuurslid wegens aftreding van den heer v. d. Weij den. Bij acclamatie werd de heer van der Weijden herkozen. Deze dankte voor het vertrouwen in hem gesteld. Hierna werden bij acclamatie tot commissaris herkozen de heeren Granneman en P. Bekkers. Onder de ingenomen stukken was een schrijven van J. Duivenvoorde waarin de ze mededeelde, dat zijn dochter 275 had verloren toen zij dit geld van de veiling h3d gehaald, 25.werd hiervan teruggevon den op den weg. De veiling had 300 uit betaald, een biljet van 25.was in de tasch waar het geld in zat, achtergeble ven, 100 waren bestemd voor zijn half- teler, deze is zoo welwillend geweest een bedrag te schenken, dat Duivenvoorde nog J 200 schade had. Thans vraagt betrokkene om steun van de vereeniging daar hij op allerlei wijze getracht heeft dit geld bij een te krijgen, hetgeen niet gelukt is. Na eenige besprekingen tusschen bestuur en leden werd op voorstel van het bestuur besloten 150 uit de kas van de vereeni ging aan Duivenvoorden te schenken als schadevergoeding. Een uitkomst voor Dui venvoorde en een mooie daad van de ver eeniging! Namens Duivenvoorde dankte de heer L. Heemskerk voor het geschon ken bedrag. Bij de rondvraag vroeg een lid om ver laging van zakkenhuur. Dit werd aange houden tot de volgende vergadering. Hierna volgde sluiting. K. J. M. V. In verband met het hou den van het 4G-uren-gebed tijdens de Kerst dagen heeft de K. J. M. V. „St. Aloysius" alhier de Kerstviering na Kerstmis gehou den in hotel Gouwenberg. Het programma vermeldde zang en declamatie. Bijna alle leden met hun dames waren aanwezig toen de tweede voorz., de heer H. van Pa- rera de avond opende. Ook vele donateurs waren aanwezig. De heer van Parera zeide de bijeenkomst te openen in zijn functie van vice-voorzitter, wegens ziekte van den voorzitter J. Oost- dam. Hij heette alle aanwezigen harte lijk welkom. Hierna nam de moderator het woord. Deze zeide, dat het de eerste keer was dat de clubs, gevormd uit de vereeni ging zouden optreden en riep daarom de clementie in van de toehoorders. Aller eerst werd door de zangclub gezongen het „Stille Nacht", waarna mooi werd gezon gen de Introitus uit de 3e Mis van Kerst mies de z.g. „dagmis". De K. J. M. V.'er H. v. Denzen decla meerde „Viaticum" d.i. „Teerspijze" van Schreurs en P. v. Leeuwen „Kerstmis voor bij" van A. v. Duinkerken. Het koor zong nog een Kerstcantate. De moderaotr van de K. J. M. V kapelaan van Egmond droeg nog een Kerstcantate. De moderator van aan Maria". Het was een mooie avond waarvan ieder genoten heeft. Na afloop bracht de vice-voorzitter dank aan den mo derator en aan allen die hadden meege werkt om den avond te doen slagen. ZILK. Tooneel. Gisteravond had de weder opvoering plaats van de tooneelstukken „Ik ben maar een paria" en „Van den duivel bezeten" door de tooneelclub van de St. Josephgezellen. Mochten onze wakkere jongens zich Zon dagavond niet in een groote belangstel ling verheugen, nu was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet, waardoor men blijk gegeven heeft met het streven van onze gezellen onder de eminente leiding van den weleerw. heer kapelaan Tuyp ten volle mee te werken, hetgeen vooral de Roomsche zaak in deze dagen zoo zeer noodig heeft. Ook onze pastoor deed van zijn belang stelling blijken. Na een vlot openingswoord door den kapelaan werd door de tooneel club een spel vertoond, hetgeen in tegen stelling met de vorige uitvoering, in alle opzichten als af beschouwd kan en moet worden. Tijdens de pauze had een verloting plaats van eenige zeer fraaie prijzen. Tot slot werd een blijspel opgevoerd waarbij de lachspieren danig op de proef gesteld werden. Het was reeds half twaalf geworden toen allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Onze tooneelclub heeft ten. volle ge toond wat zij waard is en belooft in de toekomst op een zeer hoog peil te kunnen komen, mede doordat alle spelers bestaan uit nog zeer jeugdige krachten. SASSENHEIM. Biljarten. De stand om het Persoon lijk Kampioenschap van Sassenheim op heden luidt: gesp. gew. gel. pnt. Grd Zandbergen 10 8 16 C. Guldemond 9 7 14 A. H. Copini 9 7 14 G. van Diest 9 6 12 B. Schreuder 9 5 1 11 J. van Reisen 9 5 10 Ep. Postma 8 4 19 H. Schoo 9 4 8 J Gardien 8 3 17 Th. Landweer 8 2 15 A. J. v. d. Wiel 8 2—4 Chr. Hom an 8 2 4 Th. van Velzen 10 2 4 De beste partij speelde deze avond de heer Bern Schreuder met een gemiddelde van 6 57. Hoogste serie 36 in deze partij, slechts twéé onder de bestaande hoogste serie van 38 welke nog steeds op naam staat van den heer Gerard Zandbergen. Van de te spelen 91 partijen zijn thans ge speeld 6e part. Maandag 4 Januari is er in verband met de Oranjefeesten geen wed strijd. Voortzetting dezer wedstrijd Maan dag 11 Januari half zeven precies in cafd De Oude Post. VR0FESS0R SLIM EN ZOON. 95. Pietje vond een leeg busje met een eindje touw. Fidel J 96. Nauwelijks zat het touwtje om de staart van Fidel of had maar een kort staartje maar toch zag Pietje kans om die ging er hard van door. Het maakte natuurlijk een vree- het touwtje erom heen te binden. Dit was erg laf van Pietje, selijk kabaal, zoodat de professor die in zijn kamer zat te want dit was dierenkwelling. studeeren naar buiten keek en tot zijn ontsteltenis zag wat 1 Pietje had gedaan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10