DONDERDAG 24 DECEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 18 voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD CVDE /INGEl 120 tlL 7tQ DOEZQ/TBQOT 22 mus» IEIDSN AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. INTERPAROCHIEELE Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der re dactieleden: Mej. Zr. J. v. d. ABEELEN, Mevr. J. FEHMERS—BOER KNOTTNE- RUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Bestursverkïezing. Aan de beurt van aftreden zijn de na volgende leden van het bestuur: Mevrouw J. Manders-Vermeulen Mevrouw Melief-Tersmette, niet herkies baar; Mevrouw M. Kluijtmans-Berger, welke zich niet herkiesbaar stelt. Verder treden af: Mevrouw Chr. Creyghton-Léautaud we gens vertrek naar elders; en Mevrouw J. Leesberg-Munting wegens bedanken. Vijf best uursplaatsen komen hierdoor open. Wij verwachten dus van de leden tijdig indiening van candidateniijsten, welke door minstens tien leden geteekend moeten zijn en vóór 1 Januari 1937 zijn ingezonden bij de secretaresse Mej. G. van Deene, Bree- straat 12. Zij, die candidaten voorstellen, moeten zich te voren hebben overtuigd, of deze een mogelijke keuze zullen aanvaarden. De verkiezing zal, zooals in de laatste leden vergadering medegedeeld, plaats vinden in de ledenvergadering van 14 Januari 1937. R. K. VEREENIGING ..HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". ..Kerstmis". Bestaat er schooner feest dan het Kerst feest, feest van vrede en liefde! „Een Kindeke is ons geboren''.... De Almachtige, dé Schepper van hemel en aarde, daalde in den kouden winternacht uit den hemel neder en wilde als arm men- schenkind geboren worden om vrede te brengen aan allen, die van goeden wille zijn. Voor rijken en armen werd Hij ge boren, voor allen wilde Hij lijden, Midde laar worden tusschen God en de menschen. Rust op ons, zijn volgelingen, dan niet de zware plicht mede te werken aan dit ver lossingswerk? Laten wij allen vredesapos telen zijn, liefde en licht verspreidend, daar vooral, waar bittere armoede heerscht. Laten wij door onze liefdegiften die arme •moeders verblijden, die evenals Maria slechts schamele doeken hebben om het kindeke, dat geboren gaat worden, te dek ken. Het Goddelijk Kind van Bethlehem zal honderdvoudig vergelden, wat den arme gegeven wordt. Giften en babygoederen worden gaarne ingewacht bij: De penningmeester esse: mej. A. van Deene, Hooge Rijndijk 76; en bij de maga- zijnmeesieresse Mevr. H. Colla, Mare 51, telef. 985. Giro-adres: R. K. Vereeniging Hulp in de Huishouding en de Baby, Hooge Rijndijk 76, gironummer 173307. De secretaresse: mevr. J. M. van Kam penhout, Haarlemmerstraat 125, telef. 1744 verschaft U gaarne alle inlichtingen. Bureau van aanvragen voor hulp is ge opend: des Woensdags van 912 uur v.m. Adres: Mej. E. Timmermann, Kort Galge water 4. VER. „SANCTA VERONICA De gelegenheid, ons geboden, om aan den vooravond van het schoone Kerstfeest een stukje in dit "blad te schrijven, grijpen wij met beide handen aan, om aan allen een Zalige en blijde Kerstmis toe te wenschen. Zoowel aan al onze weldoensters en trouwe medewerksters als aan allen, die wij wel eens geholpen hebben, van harte een Zalig Kerstfeest, met al de dierbaren. Moge 't voor allen een waar Vredefeest zijn met oprechte tevredenheid in het hart, voor al het schoone wat ons in deze dagen geschonken wordt! Met dankbaarheid kunnen wij op het afgeloopen jaar terugzien voor het vele goede, dat wij mochten ontvangen en weder aan de minderbedeelden, naar beste weten, hebben uitgedeeld. Ook betuigen wij onze hartelijken dank aan allen, die ons daadwerkelijk en finan cieel met onze laatsten bloempjesdag ge holpen hebben. Het resultaat is wel is waar belangrijk minder dan verleden jaar, maar wij kunnen ons werk weer even voortzetten en wij houden ons steeds in ieders belang stelling gaarne aanbevolen. Tevens nog onze dank voor het ontvan- IN 1937 NAAR DE „250". -r 1937 zal een gewichtig jaar zijn voor onze Kolpingsfamilie in Leiden. 1937 't jaar van ons gouden feest. Gij begrijpt, al lang is er over nage dacht en in groote lijnen is het program opgesteld. Over enkele weekn hopen wij 't u precies te kunnen mededeelen. Wat wij u reeds kunnen mededeelen is, dat in Januari ons jubeljaar wordt in'geluid met een groote actie voor nieuwe leden en ook voor nieuwe donateurs. Nieuwe leden, gij weet het, al zoo dik wijls is er over gesproken. 180 jonge man nen voor een interparochieele St. Joseph- Gezellen is te weinig, dat moeten er meer worden. Ons parool moet in de komende maand zijn: „Naar de 250". Wie helpt er mede, kunnen alle Gezellen oudere en jongere niet een nieuw lid aan werven uit hun onmiddellijke omgeving. Dus afgesproken: „Naar de 250". Een actie zal er worden gevoerd voor nieuwe leden maar ook voor nieuwe dona teurs. De drie duizend circulaires zijn bijna geadresseerd en dan zullen onze Gezellen op pad gaan en wij zullen hopen, dat zij naast vele nieuwe leden ook vele nieuwe donateurs zullen aanwerven. Heusch het is noodig. Wie van de Gezellen geeft zich op voor de komende actie in Januari. Laten wij ho pen, dat met medewerken van de Gezellen, het resultaat einde Januari overweldi gend is. V.-PRAES. BROEDERS. ZALIG KERSTFEEST. De wereld stuiptrekt, de maatschappij is doodelijk ziek, de menschen kennen geen levenswaarde meer. En ze zoeken, en ze tasten en ze vieren hun Kerstfeest als een „mythos der wereldverdwazing" rond een dennenboom en wat roode lampjes. Zij zijn de gedokenen Blinden, gebrokenen. Zij zijn het ontkrachte Geknakte geslacht. Zij kunnen niet huilen, Zijn als krassende uilen, En hebben slechts oog 4 Voor een pijlloozen nacht. Zoo is de wereld van onzen tijd. Zoo zijn er duizenden in ons vaderland, rondom ons heen in onze steden en dorpen. Kerstfeest, het feest van de Kerk, kennen zij niet. Kerstfeest, het feest van het gezin, wen schen zij niet. En daarom rust op ons de plicht, Kerst mis te maken tot een Hoogfeest, allereerst voor ons zelf. Daarom moeten wij beseffen onze" roeping als katholiek en onzè plicht als Kolpingszoon. En dan knielen in vol ledige overgave voor de Kerststal en de be lofte aandurven: Onze trouwe, o kleine Ko ning, zal blijven. Maar ook anderen moeten tot de Kribbe komen om van een Kind te leeren wat het leven is en worden moet. Daarom, Kol- pingszonen, bij dit Kerstfeest gebeden voor elkander, gebeden óók voor wie in Christus onze broeders zijn. Doen we het zoo? Dan, van harte.... Zalig Kerstfeest! Senior. DE ZWEVENDE GULDEN. Wanneer u dit opschrift leest, denkt u misschien dat wij hier een toelichting of beschouwing over de waarde-vermindering van den gulden willen geven. Doch dan hebt u het mis. Wel brengen wij iets an ders hiermee in verband n.l. de ontvangst vermindering van de bibliotheek, d.w.z. dat er dit jaar weer minder gelezen wordt dan het vorig jaar. Hoe komt het nu? Zóu het misschien komen omdat de gulden 20 pet. in waarde gedaald is?! Het is n.l. opvallend, dat de ontvangsten tot nu ongeveer 20 pet. minder zijn dan vorig jaar. Of ligt de oor zaak ergens anders? Lezen we tegenwoor dig minder? De avonden zijn toch niets korter dan het vorig jaar. Zijn de nieu- I we boeken misschien niet naar den zin? In- j dien dit laatste waar is, zegt het ons en i het is misschien mogelijk dat er dan betere j boeken bijgekocht worden. Maar gaat toch in geen geval naar een neutrale bibliotheek, waar u de kans beloopt, de slechtste lec- I tuur in handen te krijgen. I Wij kunnen u nog mededeelen, dat zoo dra de inkomsten beter worden en voor de toekomst geen zorg meer baren, vele nieu we boeken zullen worden aangekocht. Al lereerst willen wij aanschaffen vier werken van Franz Herwig, n.l. Ontvluchtingspogin gen, De Heilige Proletariër, Ingemetselden en Hoop op Licht. Deze vier bekende wer- gen pakje uit Oude Tonge, van een onbe kende geefster, dat op de juiste plaats be steed zal worden! Het Bestuur. ken van Franz Herwig, welke reeds vele malen herdrukt zijn, zullen oi. toch zeker de belangstelling van onze lezers genieten. Wij hopen dan ook vele Gezellen in de bi bliotheek te zien. Bibliothecaris. INSTALLATIEFEEST. Zondagavond vond op meer officieele wijze dan vorige keer en de installatie plaats van 15 aspiranten. Aanwezig waren Praeses en vice-Praeses, familieleden der aspiran ten en een aantal Gezellen met enkele le den van den Raad van Bestuur. Het geheel werd opgeluisterd door de eigen musici. Praeses, pastoor Beukers, installeerde de nieuwe leden, nadat een hunner op de ge strekte Kolpingsvlag de belofte van trouw had afgelegd. De Praeses sprak dan een woord van gelukwensch tot de nieuwe Ge zellen en spoorde hen aan, trouw te blijven aan de Gez.-Ver. en vooral ook aan de eeuwige en onverandeiTijke en voor alle eeuwen vaststaande wetten van God. De vice-Praeses, na gememoreerd te heb ben de ontstellende dreiging van het com munisme, zeide te rekenen op de nieuwe le den om de kern-actie uit te breiden. Als „dritte im Bunde" sprak de Senior, die in een paar trekken aangaf wat alzop de roeping is van een Kolpingszoon in de chaos van dezen tijd. Mooi op tijd eindigde deze feestelijke bij eenkomst. ONZE TENTOONSTELLING. Zooals gij reeds weet zal er in de zalen van den Burcht 5 Februari een tentoonstel ling voor huisvlijt en vakwerk worden ge organiseerd. Meerdere malen reeds is er een oproep om mede te doen in onze rubriek geplaatst. Als de voorteekenen niet bedriegen, zal er een groote belangstelling zijn van Leiden en ook van uit de omtrek, zooals u reeds eerder werd medegedeeld, zal ook ons dis trict medewerken, om de groote zaal in een bloementuin te veranderen, want de jongens van ons district zijn de menschen van de bloemencultuur. Mijnheer Jonker, Chef van de afdeeling plantsoenen, heeft welwillend zijn mede werking toegezegd, 't Belooft iets fijns te worden. Door mijnheer Jonker werd mij reeds verzocht, nadat ik hem de inzendingen van uit het district opgaf, te vragen om vrije inzendingen zonder mededinging. Misschien weten de Gezellen uit ons district daar raad op, hun patroon of iemand anders. Het is ter opluistering. Weest zoo goed dit even mede te deelen aan den districts-praeses H. Schrama, Lo- rentzkade 16, Leiden. NAAR DE RETRAITE. Eerste Kerstdag vertrekken bijna 50 Ge zellen naar het Clemenshuis te Noor d wij- kerhout om er hun Kerstretraite te maken. Dank zij de stuwing van het bestuur is de deelname weer gezegend mooi en toont de Retraiteclub zich een sieraad der Leidsche Gezellen-V er eeniging. De deelnemers komen eersten Kerstdag bijeen in het Gezellenhuis om kwart over vijf. Vandaar gaat de reis per autobus naar het Retraitenhuis. VERGADERING AFD. GEZELLEN. Dinsdag 29 Dec. is de vergadering voor de Gezellen. De opkomst kan nog heel wat beter worden! Laat men met wat „good will" werken enkomen. DE STEUN DER VRIJMETSELARIJ AAN DE LINKSCHEN IN SPANJE. Onderstaande brief van de Mexicaansche Vrijmetselaars aan de Linksche Partijen in Spanje werd gepubliceerd in het November nummer van de „Bataille Aritimagonnie- que", het orgaan van de Unie van Anti- Loge-Organisaties, die haar zetel heeft te Parijs Rue de Castelland'e 4. De letterlijke vertaling luidt als volgt: „Aan onze Broeders de linksche Partijen van Spanje, onzen groet! De Nationale Mexicaansche Vrijmetselarij volgt iederen dag met de grootste belang stelling Uw heidhaftigen strijd tegen de onzalige geestelijkheid, tegen de reactie en het kapitalisme, die onder den leugen- achtigen schuilnaam van Nationalisten den opmarsch van het proletariaat naar recht en gerechtigheid trachten tegen te houden. Uw Mexicaansche Broeders zullen alles in dienst van Uw edele zaak stellen, al hun hulpbronnen en heel hun menschelijke kracht om dit klaverblad van schurken dat zijn verloren voorrechten en inkomsten behouden wil, en die het Spaansche volk zooveel eeuwen lang onderdrukt hebben, te wurgen. Maar daar de groote afstand en de om standigheden ons niet in staat stellen aan onze gevoelens op andere wijze uitdruk king te geven, zoo moet gij er toch mins tens van overtuigd zijn, dat wij met onze klinkende protesten Uw onverschrokken handelwijze ondersteunen. Weest er van overtuigd, dat wij in den geest bij U zijn en dat wij U overal waar het ons mogelijk zal zijn, zullen helpen bij den strijd. Gij zijt niet alleen Broeders der Linksche Partijen in Spanje: de Vrijmetselaars van Mexico die onder de Linksche partijen van Zuid-Amerika het sterkst ontwikkeld zijn, werken zonder ophouden eensgezind samen met Uw idealen en Uw verwachtingen, voor den triomf van Uw strevingen die voor heel de wereld de rede en het recht vertegen woordigen. Wij groeten U broederlijk. De grootmeester: Jorge N. Villada, Ingenieur. Algemeen Secretaris: Eduardo Canchez Del Villar". BESNIJDENIS DES HEEREN. Als niet anders wordt aangegeven da gelijks Gloria en Credo. Tot en met Vrij- uag de Prefatie en het gebed „Commu- nicantes" van Kerstmis. ZONDAG 27 Dec. Feestdag v. d. H. Joan nes, Apostel en Evangelist. Mis: In medio. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf (uit de Dagmis). Kleur: Wit. In de vreugde van het Kerstfeest viert de H. Kerk ook het feest van den H. Joan nes, de meest beminde leerling des Heeren. Na zijn uitverkiezing zien wij den heiligen Apostel steeds in de innigste gemeenschap met Christus. Hij stond ook onder het kruis, hij, die gerust had aan de borst des Heeren bij het laatste Avondmaal. Joannes stond aan het hoofd der Kerk in Klein-Azië, werd onder keizer Diocletiaan gevangen genomen en geworpen in een ketel met ziedende olie, waar hij echter ongedeerd uittrad. Als balling op het eiland Patmos schreef hij zijn „Boek der Openbaring" het laatste van de boeken der H. Schrift. Van zijn hand hebben wij ook een heilig Evangelie n.l. dat volgens den H. Joan nes en drie brieven. In zeer hogen ouder dom is Joannes overleden te Ephese in Klein-Azië. MAANDAG 28 Dec. Feestdag v. d. H.H. Onnoozele Kinderen. Mis: Ex ore. Geen Gloria. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf. Na het Graduale wordt niet gebeden het Allelu ja met vers. maar de Tractus. Kleur: Paars Hedén vieren wij den feestdag der kin deren, die volgens het Evangelieverhaal door den allerwreedsten koning Herodes zijn vermoord. „Ziet, de aardsche vijand zou door eer betuigingen 4ie gelukkige kleinen nooit zóóveel voordeel hebben kunnen brengen als hij nu gedaan heeft door zijn haat (H. August in us). DINSDAG 29 Dec. Mis v, d. H. Thomas van Kantelberg, Bisschop en Martelaar: Gaudeamus. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf. Kleur: Rood. Thomas Becket, kanselier van koning Hendrik II van Engeland, tot Aartsbis schop van Kantelberg verheven, was tot groote teleurstelling van den koning, die in hartstochtelijke heerschzucht de rechten van de Kerk aanrandde, een onverschrok ken verdediger van de rechten der Kerk. Bedreigingen of vleierijen konden hem niet doen wankelen. Tenslotte was Thomas wel genoodzaakt te vluchten. Jarenlang bleef hij onder de bescherming van Paus Alexan der en den Franschen koning in Italië en Frankrijk als balling. Door de bemoeiin gen van den Paus kwam er een einde aan de ballingschap. Maar spoedig na zijn te rugkeer werd hij wederom het slachtof fer van allerlei lasterlijke beschuldigingen, zoodat de koning in Thomas bleef zien een vijand van het Rijk en hij zich bij zijn ho velingen beklaagde, dat er één priester was in zijn koninkrijk, met wie hij geen vrede kon houden. Deze woorden brachten de hovelingen op de gedachte den koning van die éénen priester te bevrijden. Zeer goed begrijpend, dat de koning Thomas bedoelde, hebben zij den heiligen bisschop lafhartig vermoord tijdens de Vespers in de kathedraal van Kantelberg, den 29sten December 1170. WOENSDAG, 30 Dec. Mis v. d. Zondag onder het Kerstoctaaf. Dum medium. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf. Kleur: Wit. DONDERDAG, 31 Dec. Mis v. d. II. Sil vester, Paus en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf. Kleur: Wit. Den heiligen Silvester was het gegeven onder het bevrijdend bestuur van keizer Constantijn de Groote de Kerk uit de ver- borgenheid, waarin zij tijdens de vervol ging geleefd had, binnen te leiden in het openbare leven. Hij maakte heilzame wet- ten en bepalingen om leiding te geven aan den heilzamen groei-naar-buiten van de Kerk. Vrij geworden van-den vijand van buiten moest zij nu gaan strijden tegen den innerlijken vijand, n.l. de ketterij. Maar Silvester was de trouwe wachter. Hij be streed de vijand krachtig. Onvermoeid strijder is hij geweest tegen de ketterij van Arius, die de Godheid van Christus loochende. Op de Algemeene Kerkverga dering van Nicea veroordeelde deze Paus de dwaling, van Arius. Na een bestuur van bijna twee en twintig jaren overleed Sil vester in 335. VRIJDAG, 1 Jan. Feestdag v. d. Besnij denis des Heeren. Dag van devotie. Mis: Puer. Kleur: Wit. Worden wij bij ons heilig Doopsel aan God toegewijd, bij de Joden geschiedde die toewijding van ieder mannelijk kind door de besnijdenis. Dan ontvingen die kinderen ook een naam. Ook aan den God- delijken Zaligmaker werd de godsdienstige plechtigheid van de besnijdenis verricht. Want, „daar Hij in alles aan ons gelijk werd behalve in de zonde", wilde Hij zich niet aan die Joodsche wet onttrekken, ofschoon Hij natuurlijk niet onder, maar boven de Wet was. Het Goddelijk Kind ontving den naam van „Jesus", d.i. Verlosser. Want, aldus had de Engel gezegd: „Gij zult Zijn naam „Jesus" noemen. Hij immers zal Zijn volk verlossen van de zonde". ZATERDAG, 2 Jan. Octaafdag v. h. feest v d. H. Stephanus, Martelaar. Mis: Sede runt (als op 26 Dec.). 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e voor Kerk; 4e voor den Paus. Geen Credo, Kleur: Rood. IN DE KERKEI DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: WOENSDAG, 2e gebed v. d. Z.Z. Marga rita Colonna en Matthia van Nazzarei, Maagden; 3e v. h. Kersfoctaaf. ZATERDAG. Mis v. d. Z.Z. Bentivolius de Bonis en Gerardus Cagnoli, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. d. Octaafdag v. d.. H. Stephanus; 3e ter eere van Maria; 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. DE AARDBEVING IN SAN SALVADOR. Tot nog toe zijn de geleerden er niet in geslaagd om de komst van een aardbeving aan te kondigen. Zeer interessant is echter dat sommige dieren vaak door hun onrust te kennen geven, dat er een aardbeving op komst is en hun meesters waarschuwen om zich in veiligheid te stellen. Bij de jongste aardbeving in Noord-Italië heeft men geconstateerd dat de honden ge weldig begonnen te blaffen en hals over kop het huis ontvluchtten, enkele oogenblikken voordat de aarde begon te beven. Jaren geleden toen in Messina een aard bevingsramp duizenden slachtoffers maak te, werd een koopman door zijn hond van een wissen dood gered. Tegen middernacht begon het beest te huilen, te blaffen en tegen de deur te krab ben. Toen de man opstond om de deur te openen trok de hond hem bij zijn kleeren naar buiten. Nauwelijks in de openlucht ontstónd er zoo'n geweldige aardbeving dat de huizen ineenstorten en dat hij zelf ook tegen den grond werd geslingerd. Toen de dageraad aanbrak zag hij rondom zich heen niets dan puinhoopen. Ook in Japan, waai aardbevingen veel vuldig voorkomen heeft men dezelfde waar nemingen gedaan. Toen de ramp in aan tocht was, werden de paarden zeer onrus tig; zij begonnen te stampen en te hinne- ken en deden allerlei pogingen om uit hun stallen los te breken. De Japaneezen be grepen deze waarschuwingen en nemen aanstonds de noodige veiligheidsmaatrege len. Ook bij de jongste aardbevingsramp in San Salvador hebben de dieren de men schen gewaarschuwd en velen hebben daar aan hun leven thans te danken. INGEZONDEN STUKKEN Want zoo is 't toch te gek! (Slotzang op de brand te Oud-Ade). Eens woede op het Vennemeer een zware woonschuit-brand, Een ieder stroomde daar tezaam van stad en platteland; Een ieder zat vol zorg en angst en hard werd er gewerkt, Omdat het toch in 's hemelsnaam tot daartoe werd beperkt. De motorspuit van Alkema werd ras gealarmeerd, Wanneer die eerst maar spuiten gaat, dan is 't gevaar gekeerd. Intusschen nam het brandend ding steeds grooter vormen aan En liet, geblazen door den wind, een vonkenregen gaan. De boertjes kropen langs het dak met hulp van vrouw en kroost, Zoo werd het aak'lig vonkenvuur het water in geloosd. Inmiddels waren brandweer-lien uit d' avondrust gestoord En trokken met versnelde pas naar d' onheilsplekke voort; Doch ergens bij een groot hotel daar bracht men hen tot staan, De ohef en ook de brigadier die zeiden: 't zal niet gaan. De brand is niet in Alkema; ik ben er zelf geweest, Zes oude duimen naast de grens; daar ligt het brandend feest. Ik dank u, sprak de commandant. Dus, mannen rechtsomkeer, Wij spuiten slechts in Alkema; in Warmond mag niet meer. Ik vraag mij af als op de grens die schuit was gaan belanden, De eene helft die spuit men uit; de andere moest verbranden. Nu tot besluit zij nog vermeld: belendende gebouwen Door hulpe Gods en energie zij allen zijn behouën, Maar volg mijn raad, heer Commandant, rijd voortaan naar die plek En spuit dan voor d' eer van 't vak, want zoo is 't toch te gek. HOE DE PLUM-PUDDING ONTSTOND. In deze dagen nu in Engeland duizenden plum-puddingen verorberd worden is het wel eens interessant na te gaan hoe dit vreemdsoorting gerecht, dat met rhum overgoten brandend wordt opgediend, werd uitgevonden. Koning Ethelberg, die nog voordat de Heptarchie gesticht werd, tijdens een jacht partij met zijn wapendragers in een uitge strekt woud verdwaald raakte, terwijl ze geen levensmiddelen voorradig hadden. Goede raad was duur; een der leden van het gezelschap kwam tenslotte op het idee om pruimen te plukken, die pitten fijn te stampen en dit nieuw soort meel te drenken in de overgeschoten wijn die nog in een veldflesch was. Deze deeg werd op een groot vuur gebakken en na twee uur voor gezet aan Eethelberg die de taart uitste kend vond en haar iedeeren dag op tafel wenschte. Dank zij deze koninklijke voorkeur is de plum-pudding in Engeland een nationaal gerecht geworden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 18