A A M 1523 OPROEP VAN HET AMERIKAANSCHE EPISCOPAAT De beëediging van Prins Bernhard als Officier. 28ste Jaargang WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 No. 8606 S)e Êcid^elie0ou^<Mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 9F ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij TooroitbetaKng: Voor Leideo 19 cent pei weekS 2J>0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regef Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Waarheden, die overwogen moeten worden Onverschilligheid is misdadig De Aartsbisschoppen en Bisschoppen van de Ver. Staten hebben na afloop van de jongste vergadering van het Amerikaan- sche Episcopaat de navolgende proclamatie uitgevaardigd: In het huidige wereldomvattende con flict tusschen de twee levensbeschouwin gen, die lijnrecht tegenover elkander staan, aan den eenen kant de geestelijke en bovennatuurlijke levensopvatting en aan den anderen kant de materialistische be schouwing van het leven, is er geen plaats meer voor onverschilligheid of neu traliteit. De Godloozen-machten en het Nieuw-Heidendom met z'n telgen, het Communisme en Despotisme, trachten het leven te berooven van alles wat geestelijk en bovennatuurlijk is. Het lot van de Wes- tersche beschaving, dat verankerd is in de Christelijke grondbeginselen, is ten nauw ste verbonden met het eindresultaat van dezen strijd. De verschillende vormen van dictatuur in de Oude en in de Nieuwe Wereld, die de menschen van de Godsgave des Geloofs en van de geestelijke en intellectueele vrijheid hebben beroofd, hebben een heerschappij van vrees en geweld ontketend. Overal in de wereld waar de Christelijke orde verstoord werd, heeft men dit doel steeds op dezelfde wijze bereikt. In het eene geval beloofde men groote ren invloed en deelname aan de regee- ringsmacht; in het andere geval het her stel van de nationale souvereiniteit en van het nationale prestige; weer in een ander geval een meer rechtvaardige verdeeling van eigendommen en aardsche goederen. De tegenstelling tusschen de verschillen de klassen onderling werd aangewakkerd, terwijl wet en recht terzijde worden ge steld; de menschen worden opgeroepen om zich in blinde gehoorzaamheid te on derwerpen aan hun leiders. De bittere er varing heeft al die beloften en bewerin gen van alle stichters van dit modern des potisme gelogenstraft. Diegenen, die onder hun tyrannie leven, hebben geen recht om te denken, te leven en te bidden, tenzij de genade of de gunst van hun depotische meesters hun dit recht gewaardigt te ver- leenen. Het volk vreest en wordt gevreesd. De oogen van spionnen en de sterke arm van de regeering volgen de menschen tot zelfs binnen den invloedssfeer van hun particu lier leven. Iedere natuurdrang, vriendschap, farrtiliezin, achting voor het edele en ware, moeten onderworpen worden aan de alles overheerschende eischen van den gemeen schapszin. De angst voor binnenlandsche vijanden kweekt weer de vrees voor buiten - landsche mogendheden: totdat tenslotte iedere communistische of totalitaire staat tot een zuivere machinerie geworden is voor het instandhouden van steeds groote- re en meer drukkende militaire instellin gen. Het militairisme tiert welig als nooit tevoren, en niemand kan voorspellen wan neer de vonk ontstoken zal worden, die de wereld zal sleuren naar een algemeene ca tastrophe van dood en vernietiging. Wanneer wij onze oogen zouden sluiten voor de gebeurtenissen die zich thans te genover ons afspelen, en onverschillig zou den blijven toezien, zou dit niet alleen af keurenswaardig maar zelfs misdadig zijn. Groote woorden „De zich Roomsch-Katholiek noemende Staatspartij dreigt de ondergang te worden van de Kerk". Boem! Deze uitspraak staat vet-ge- drukt in het N. S. B.-weekblad „Volk en Vaderland"! In het zelfde artikel, waarin aan de „Maasbode" wordt verweten, niet voldoen den „eerbied voor het geestelijk gezag" te hebben! Wij herhalen, wat wij dezer dagen schre ven. De leiding van de N.S.B.'ers schijnt er op te rekenen, dat de volgelingen hun hersens met pensioen hebben gestuurd. Want wie die nadenkt lacht of gruwt niet (naar gelang zijn momenteele stemming) om de huichelarij, dat een blad, hetwelk voortdurend propaganda maakt om ka tholieken lid te maken van de N. S. B., te gen den wil van hun Bisschoppen, dat zulk een blad.eerbied voor het gees telijk gezag" gaat prediken! Die met plompe beslistheid gedane uit spraken moéten indruk maken. En er zijn, ongetwijfeld, onnadenkenden, die ze aan vaarden, zonder meer; groote woorden ma ken nu eenmaal op velen een diepen in druk! Helaas! Nieuwe aardbeving in San Salvador THANS 2000 SLACHTOFFERS? In den afgelopen nacht heeft zich in San Salvador een nieuwe aardbeving voor gedaan, welke eveneens groote schade heeft aangericht en een groot aantal per sonen het leven heeft gekost. Het aantal slachtoffers zou nu ongeveer 2000 bedragen DE KOMENDE RADIO-REDE VAN DEN PAUS. Zijn lijfarts houdt een waakzaam oog. VATICAAN-STAD, 23 Dec. (A. N. P.). wegens de morgen door den Paus te hou den redevoering, welke per radio over de geheele wereld zal worden uitgezonden, hebben de werklieden een microphoon naast het bed van den Paus geplaatst. Naar vernomen wordt, zal de rede onge veer een half uur duren, gedurende welken tijd de Paus, gesteund door kussens, in bed zal blijven. Deze vrij langdurige toespraak zal veel van de krachten van den hoogen lijder ver gen en daarom zal zijn lijfarts, dr. Milani, nauwkeurig blijven toezien, gereed om zoo noodig hulp te verschaffen, want de Paus lijdt nu en dan hevige pijn. Men verwacht dat hij vrij uitvoerig zal spreken over den wereldtoestand en een beroep zal doen op de menschheid, terug te keeren tot de groote beginselen van het Christendom, dat alleen in staat is aan de wereld vrede te geven. VAN HET SPAANSCHE FRONT WEINIG NIEÜJVS. AVILLA, 23 Dec. (A. N. P.). Het was gisteren aan het front van Madrid en van het Escurial kalm. Alleen heeft de artille rie der regeeringstroepen de stellingen der opstandelingen gebombardeerd aan de lijn Villa Nueva de la Canada tot Boadilla del Monte. De artillerie der troepen van Franco bleef haar- aandacht wijden aan de uiter ste stellingen van Madrid. In den sector van het Escurial blijft de artillerie actief aan de rechterzijde van de pas Guadarrama. Nergens echter ontstond een open aan val. De plechtige eedsaflegging als officier door Z.D.H. Prins Bernhard, welke heden ochtend op het Malieveld bij een groote garnizoensparade heeft plaats gehad, is ge worden tot een indrukwekkende intrede van den a.s. Prins-gemaal van onze Prinses Juliana in de Nederlandsche weermacht en tot een militaire schouwspel van bij zonde ren aard, dat in vele jaren niet in den lande heeft plaats gehad. Duizenden en duizenden hadden zich langs den weg geschaard, welke de ko ninklijke familie van het paleis naar het Malieveld zou volgen, en in de omgeving van het Malieveld was de belangstelling zoo mogelijk nog grooter. Het uitgestrekte veld was geheel gere serveerd voor de militairen. Aan de zijde van den Leidschen straatweg waren eenige plankieren aangebracht voor genoodigden, niet ingedeelde officieren en corporaties. Alle onderdeelen der Nederlandsche weermacht waren vertegenwoordigd. Een breede kring van de hoogste mili taire en burgerlijke autoriteiten was tot bijwoning dezer plechtigheid genoodigd. De minister van defensie a.i. dr. H. Colijn, kwam, vergezeld van zijn beide adjudanten, kapitein Tielens en luit.ter zee der le klasse Post Uiterweer, omstreeks 11 uur op het Malieveld. Toen de minister op het veld verscheen, werden de eere-signalen gege ven, terwijl de troepen het geweer presen teerden. De garnizoenscommandant van 's-Gravenhage begroette minister Colijn aan het begin van het Malieveld. Voorts waren genoodigd de minister varr buitenlandsche zaken, jhr. de Graeff, de voorzitters van de beide Kamers der Sta ten-Generaal, de vice-president van den Raad van Staten, de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Hollapd, de directeur van het kabinet der Koningin, burgemeester de Monchy, met den gemeente-secretaris, lui tenant-generaal Reijnders, chef van den Generalen Staf, de president van het Hoog Militair Gerechtshof, mr. Jellinghaus, de leden van dit hooge college, de vice-admi- raals Schreuders, graaf van den Bosch en de luitenants generaal Belzer en van Mun- nkree, generaal b.d. Snijders, vice-admiraal de Graaff, oud-chef van den Marinstaf, staatsraad Muller Massis, luitenant-gene raal b.l. Insinger, oud-gouverneur der Re sidentie, de secretarissen-generaal van de departementen van koloniën en van de fensie. Ook uit de kringen der hofhouding was de belangstelling zeer groot. De luitenant-generaal b.d. Ten Seldam en kolonel b.d. Frankkamp waren aanwezig namens het bestuur van de vereeniging van officieren, ridders m.w.o. Bai-on van Voorst tot Voorst uit Twello vertegenwoordigde de Nederlandsche af- deeling der Souvereine Orde van Malta, ter wijl namens de Johanniter-orde de com- mendator baron Roell van Hazerswoude aanwezig was. Ook de militaire attache's van buiten landsche legaties waren bij deze plechtig heid aanwezig; voorts de voorzitter van de Nationale Landstorm-commissie, de heer Duymaer van Twist, de algemeen secre taris van de leger-commissie, generaal- majoor de Josselin de Jong, en tal van hooggeplaatste ambtenaren. Vanochtend op een vroeg uur hadden zich velen reeds opgesteld in de onmidde- lijke omgeving van het paleis Noordeinde, om getuige te kunnen zijn van hetgeen zich daar afspeelde in verband met de be- eediging van Prins Bernhard. Ook de groote tribune, die vlak voor het paleis in den tuin, behoorende bij het gebouw van de Nederlandsche bank, staat opgesteld, vond gretig aftrek. Om kwart voor 11 kwam een hofauto voor, waarin Prins Bernhard plaats nam. Z.D.H. was vergezeld van den ordonnan- ce-officier der Koningin, jhr. van Lawick van Pabst en den reserve eerste-luitenant der Cavalerie jhr. ir. W. G. Röell. De Prins, die door het aanwezige publiek werd toegejuicht en met handgewuif daar voor dankte reed naai het gebouw van de Witte Sociteit in het Haagsch bosch, waar hij tegen 11 uur aankwam. Omstreeks 11 uur arriveerde de hofauto, waarin Prins Bernhard gezeten was, bij het paviljoen van de Witte Sociëteit in het Haagsche bosch. De Prins werd ontvangen door den gou verneur der Residentie, den. commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. W. Roëll, en voor de eerste maal zagen wij den toekomstigen Prinsgemaal der Neder landen in den uniform van het Nederland sche leger, in het veldtenue van ritmeester der huzaren, met lange veldgrijze jas en den hoogen zwarten kolbak. De Prins en de heeren van zijn gezelschap onderhielden zich eenigen tijd met den luit.-generaal jhr. Röell. Kort voor 11 uur werden de paarden voorgeleid. Snel steeg Prins Bernhard in den stijgbeugel en zette hij zich in het zadel. De andere heeren stegen eveneens te paard, en even lieten de ruiters hun paarden rond stappen, alvorens Prins Bernhard, ter lin kerzijde van generaal Roell en gevolgd door zijn secretaris en de andere officieren, het hek uitreed en zich langs de paden van het Haagsche bosch naar het Malieveld begaf. Het vertrek van de Koningin. Precies kwart voor elf kwam aan het paleis een calèche voor, waarin H. M. de Koningin, Prinses Juliana en prins Asch- win plaats namen. De Koningin was ge kleed in een petit gris bontmantel. Ter linkerzijde van haar had de Prinses plaats genomen, gekleed in lichten roodbruinen bontmantel. Tegenover haar zat prins Asch- win, die een zwarte jas met bontkraag en hoogen hoed droeg. Achter de caleche reden drie open volg- rijtuigen mede. Het voor het paleis aan wezige publiek was verrukt, dat de klei ne stoet thans uit open rijtuigen bestond. „Zoo goed had men de Koningin en Prin ses in geen tijd gezien". De vorstelijke personen werden bij het vertrek naar het Malieveld enthousiast toe gejuicht. De Prins komt op het Malieveld. Om kwart over elf kondigde het gejuich uit de richting van het Haagsche bosch dat' zich snel voortplantte, aan, dat Prins Bernhard en generaal Roëll in het zicht kwamen. Enkele oogenblikken later verscheen de gouverneur der Residentie, die als parade commandant optrad, op het Malieveld, ver gezeld van den Prins en zijn gevolg. Luide werd Prins Bernhard toegejuicht toen hij met generaal Roëll de vaandels, de troepen en de genoodigden begroette. De Prins zat kaarsrecht te paard, vast in het zadel. De gouverneur der residentie werd be groet met het eeresignaal, terwijl de troe pen het geweer presenteerden. Generaal Roëll ontving vervolgens het rapport van den garnizoenscommandant en deed daarna de troepen de orde van in spectie innemen. Omstreeks half twaalf klonken er com mando's over het veld. De troepen in car ré opgesteld, zijn thans klaar voor in spectie. De aankomst van de Koningin. Na enkele minuten kondigt gejubel uit de verte, ditmaal van de zijde van de Boschbrug, aan, dat H. M. de Koningin in aantocht is. De manschappen en officieren nemen de houding aan, presenteeren de geweren en sabels, de vaandels en stan daarden groeten, bij de marine wordt de parademarsch van tamboers en pijpers ge speeld, het eere-signaal weerklinkt en H. M. de Koningin maakt haar entree op het veld. Bij den ingang wordt H. M. verwelkomd door den gouverneur der residentie bij wien Prins Bernhard zich gevoegd heeft. En nadat luit.-generaal Roëll zijn rap port heeft uitgebracht en H. M. op onge veer 25 pas van den rechtervleugel van het carré genaderd is, zet de marinekapel het „Wilhelmus" in, nadat bij de artillerie het trompet-signaal „Wilhelmus" weer klonken heeft. Dan inspecteert H.M. naast wie Prinses Juliana gezeten is en Prins Aschwin tegenover de vorstinnen, de troe pen. Het is een prachtig gezicht de blauwe caleche te zien voorbijrijden. Voor de ca leche rijdt een voorrijder en de paarden worden bereden door de postillons in hun roode tuniek met witte rijbroek. Na de inspectie stellen de weermacht- symbolen zich op en verzoekt de parade- commandant H. M. tot de plechtige eeds aflegging te mogen overgaan. De gouverneur der residentie, vice-ad miraal Kruijs en generaal-majoor tit. de Jonge van der Halen van het Ind. leger stellen zich voor de eedsaflegging op. De beëediging. Na enkele commando's wordt het desbe treffende Koninklijke besluit eerst door generaal De Jonge van der Halen, dan door vice-admiraal Kruijs en tenslotte door den luitenant-generaal jhr. W. Roëll, in zijn hoedanigheid van commandant van het veldleger, voorgelezen, terwijl de Ko- Vroolijk Kerstfeest met Domaniale N00RDEINDE 34 Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Geen Kerstvrede in Spanje. Het ant woord van Franco op de Fransch-Britsche voorstellen. (2de blad). Een protest van mgr. Orsenigo, den Pauselijken nuntius te Berlijn. (2de blad). De levensmiddelensituatie in Duitsch- land wordt voortdurend slechter. (2de bl.) Nieuwe pasvoorschriften voor Duitsche dienstplichtigen. (2de blad). President Gomez van Cuba in staat van beschuldiging. (2de blad). Nieuwe aardbeving in San Salvador. 2000 slachtoffers. (1ste blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft met eenige wij zigingen aangenomen de z.g. Vestigingswet voor den Middenstand. (2de blad). De Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben besloten, om bij te dragen in het be drijfskapitaal van de borgstellingsfondsen. (2de blad). Prins Bernhard is heden beëedigd als officier. (1ste blad). DEN HAAG - FEESTVERLICHTING met een DRIE TAX. f 2 00 per uur GARAGE DE GROOT - TEL 3300 ninklijke Militaire Kapel zacht het „Wil helmus" speelt. Dan is het plechtige moment, waarop Zijne Doorluchtige Hoogheid de eedsfor mule voor den commandant van het veld leger voor de drie benoemingen moet af leggen, aangebroken. Met luider stemme las de commandant van het veldleger de eedsformule voor. Luitenant ter zee der 1ste klasse, kapi tein en ritmeester Prins Bernhard van LippeBiesterfeld zijt gij bereid ten aan- hoore van Hare Majesteit de Koningin, in tegenwoordigheid van ujve koninklijke bruid Prinses Juliana, en ziende op de symbolen van Hare Majesteit in de weer macht vóór u, den eed van trouw aan de Koningin, van gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht af te leggen? Dan verzoek ik u de rechterhand te ont- blooten en onder het opsteken van de bei de voorste vingers dier hand mij met hoorbare stemme na te zeggen: Ik zweer trouw aan de Koningin gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Zoo waar helpe mij God Almachtig. Duidelijk verstaanbaar over het geheele veld, althans voor hen, die onder den wind stonden, zegt Z. D. H. de woorden na. De Prins is thans kapittein en ritmees ter bij het Kon. Ned. Indische leger, tit., luitenant ter zee der le klasse en kapitein bij de koninklijke Marine a la suite en ka pitein en ritmeester a la suite van de ko ninklijke landmacht. Na deze ceremonie heeft generaal Röell met toestemming van H. M. enkele woor den tot den nieuwen officier gericht: Officieren, onderofficieren, korporaals, tamboers, hoornblazers, trompetters en manschappen. Ik spreek de zekerheid uit in het bij zonder tegenover u officieren dat deze officier bij zijn intrede in de koninklijke weermacht de volle militaire kameraad-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1